Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Χρωμοσωμικες ανωμαλίες!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. 

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου διεκόπη στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης λόγω σπάνιου τύπου συνδρόμου Turner. 

Κάναμε τυχαία αμνιοπαρακέντηση (κάτι την απασχολούσε την γιατρό μου) και εν τέλη βγήκαν τα άσχημα νέα. 

Στο έμβρυο έκαναν μοριακό καρυότυπο στην αρχή μέσω του οποίου διαπιστώθηκαν οι ελλείψεις γονιδίων (ποσοτικός αριθμός) και μετά κάναμε συμβατικό καρυότυπο και εμείς και το έμβρυο για να διαπιστωθεί ο 'τυπος' του καρυότυπου. 

Εμάς ήταν φυσιολογικό (δόξα το θεό) του εμβρύου είχε πολλά .  

Εν τέλη διαπιστώθηκε ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός. 

Μας είπε η γενετιστρια να μην κάνουμε άλλη εξέταση. Ήταν τυχαίο γεγονός.

Και συμφώνησε και η γυναικολόγος μου. 

Μας σύστησε όμως η γενετιστρια την επόμενη φορά να κάνουμε προληπτικά λήψη τροφοβλαστη. 

Η γυναικολόγος μου είπε ΜΟΝΟ αν κάτι πάλι δούμε να κάνουμε έξεταση. Δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεψουμε την νέα εγκυμοσύνη, αν όλα είναι καλά. 

Όσες είχαν θέμα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο έμβρυο, κάνατε κάποια άλλη εξέταση?

 

Επίσης έχω να πω ότι : ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΟΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. έτσι νόμιζα κι εγώ και ήμουν πολύ αρνητική στο να κάνω αμνιοπαρακέντηση μιας και δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος από τους υπερήχους και τις εξετάσεις μου, αλλά εμπιστεύτηκαν την γιατρό μου και πράγματι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. 

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια τους που κάτι ξέρουν!

Ακόμα και στο νοσοκομείο της είπε ο υπεύθυνος γιατρός της βάρδιας 'απορω πώς το εντοπίσατε '.

 

Η ηλικία μου 27. 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Mariam23 said:

 

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που πέρασες σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Εμείς προσπαθούμε για το αδελφάκι και να σου πω ότι είχα μια παλίνδρομη το Νοέμβρη που ο καρυότυπος εμβρύου έδειξε τρισωμία 22. Είμαι αρκετά μεγαλύτερή σου σε ηλικία, 39 και εμένα ο γιατρός μας είπε τυχαίο γεγονός. Δεν κάναμε κάποια άλλη εξέταση γύρω από το συγκεκριμένο θέμα. Σύντομα θα είσαι εγκυούλα πάλι και θα πάνε όλα καλά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου διεκόπη στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης λόγω σπάνιου τύπου συνδρόμου Turner. 

Κάναμε τυχαία αμνιοπαρακέντηση (κάτι την απασχολούσε την γιατρό μου) και εν τέλη βγήκαν τα άσχημα νέα. 

Στο έμβρυο έκαναν μοριακό καρυότυπο στην αρχή μέσω του οποίου διαπιστώθηκαν οι ελλείψεις γονιδίων (ποσοτικός αριθμός) και μετά κάναμε συμβατικό καρυότυπο και εμείς και το έμβρυο για να διαπιστωθεί ο 'τυπος' του καρυότυπου. 

Εμάς ήταν φυσιολογικό (δόξα το θεό) του εμβρύου είχε πολλά .  

Εν τέλη διαπιστώθηκε ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός. 

Μας είπε η γενετιστρια να μην κάνουμε άλλη εξέταση. Ήταν τυχαίο γεγονός.

Και συμφώνησε και η γυναικολόγος μου. 

Μας σύστησε όμως η γενετιστρια την επόμενη φορά να κάνουμε προληπτικά λήψη τροφοβλαστη. 

Η γυναικολόγος μου είπε ΜΟΝΟ αν κάτι πάλι δούμε να κάνουμε έξεταση. Δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεψουμε την νέα εγκυμοσύνη, αν όλα είναι καλά. 

Όσες είχαν θέμα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο έμβρυο, κάνατε κάποια άλλη εξέταση?

 

Επίσης έχω να πω ότι : ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΟΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. έτσι νόμιζα κι εγώ και ήμουν πολύ αρνητική στο να κάνω αμνιοπαρακέντηση μιας και δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος από τους υπερήχους και τις εξετάσεις μου, αλλά εμπιστεύτηκαν την γιατρό μου και πράγματι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. 

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια τους που κάτι ξέρουν!

Ακόμα και στο νοσοκομείο της είπε ο υπεύθυνος γιατρός της βάρδιας 'απορω πώς το εντοπίσατε '.

 

Η ηλικία μου 27. 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος με ένα υγιέστατο μπεμπακι ❤️

Ήθελα να σε ρωτήσω: Στην αυχενική ήταν όλα καλά? Δεν υπήρξε κάτι που να δείχνει χρωμοσωμικη ανωμαλία? Και επίσης,στους απλούς υπερήχους στον γυναικολόγο,οι μετρήσεις ήταν όλες εντός ορίων? Μπήκα στον έκτο και σημερα το απόγευμα έχω να κάνω β επιπέδου και ενώ βγήκαν όλα καλά στη αυχενική,παρόλα αυτά αγχώνομαι πολύ για το αποτέλεσμα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος με ένα υγιέστατο μπεμπακι ❤️

Ήθελα να σε ρωτήσω: Στην αυχενική ήταν όλα καλά? Δεν υπήρξε κάτι που να δείχνει χρωμοσωμικη ανωμαλία? Και επίσης,στους απλούς υπερήχους στον γυναικολόγο,οι μετρήσεις ήταν όλες εντός ορίων? Μπήκα στον έκτο και σημερα το απόγευμα έχω να κάνω β επιπέδου και ενώ βγήκαν όλα καλά στη αυχενική,παρόλα αυτά αγχώνομαι πολύ για το αποτέλεσμα..

Στην αυχενική για σύνδρομο down είχα ποσοστό 1/16.000

Τρία μια 18 : 1/1453

Και τρισωμια 13 1/9500. 

Επειδή πήραμε κι άλλη γνώμη από γυναικολόγο πριν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση, εκείνος μας είπε (κοιτώντας μόνο τις εξετάσεις του μωρού) ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. 

Οι υπέρηχοι όλοι τέλειοι. 

Αυτό που την ενόχλησε την γυναικολόγο είναι ότι πριν την λήψη αίματος είχα πιθανότητες σε όλα 1/20.000 ενώ μετά στις 2 τελευταίες τρισωμιες έπεσαν πολύ οι πιθανότητες. 

Επίσης στις 18 εβδομάδες κάναμε υπέρηχο τύπου Β επιπέδου όπου σε όλα ήταν τέλεια εκτός από μια κύστη χόριοειδους πλέγματος στο δεξί τμήμα του εγκεφάλου το οποίο είναι ένας 'μαλακος δείκτης '. Αν δηλαδή είχα τέλεια αμνιοπαρακέντηση, τότε δεν θα μας ένοιαζε καν. 

Ο Θεός μας το έδειξε με τον τρόπο του (είναι πολλά που εννοώ πίσω απ'ολο αυτό). 

Με το καλό σου εύχομαι τα αποτελέσματα σου. Γράψε μας πως ήταν η εξέταση σου. 

2 ώρες πρίν, Powerzen είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που πέρασες σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη. Εμείς προσπαθούμε για το αδελφάκι και να σου πω ότι είχα μια παλίνδρομη το Νοέμβρη που ο καρυότυπος εμβρύου έδειξε τρισωμία 22. Είμαι αρκετά μεγαλύτερή σου σε ηλικία, 39 και εμένα ο γιατρός μας είπε τυχαίο γεγονός. Δεν κάναμε κάποια άλλη εξέταση γύρω από το συγκεκριμένο θέμα. Σύντομα θα είσαι εγκυούλα πάλι και θα πάνε όλα καλά! 

Σας ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να πάνε όλα καλά σύντομα! <3

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mariam23 είπε:

Στην αυχενική για σύνδρομο down είχα ποσοστό 1/16.000

Τρία μια 18 : 1/1453

Και τρισωμια 13 1/9500. 

Επειδή πήραμε κι άλλη γνώμη από γυναικολόγο πριν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση, εκείνος μας είπε (κοιτώντας μόνο τις εξετάσεις του μωρού) ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. 

Οι υπέρηχοι όλοι τέλειοι. 

Αυτό που την ενόχλησε την γυναικολόγο είναι ότι πριν την λήψη αίματος είχα πιθανότητες σε όλα 1/20.000 ενώ μετά στις 2 τελευταίες τρισωμιες έπεσαν πολύ οι πιθανότητες. 

Επίσης στις 18 εβδομάδες κάναμε υπέρηχο τύπου Β επιπέδου όπου σε όλα ήταν τέλεια εκτός από μια κύστη χόριοειδους πλέγματος στο δεξί τμήμα του εγκεφάλου το οποίο είναι ένας 'μαλακος δείκτης '. Αν δηλαδή είχα τέλεια αμνιοπαρακέντηση, τότε δεν θα μας ένοιαζε καν. 

Ο Θεός μας το έδειξε με τον τρόπο του (είναι πολλά που εννοώ πίσω απ'ολο αυτό). 

Με το καλό σου εύχομαι τα αποτελέσματα σου. Γράψε μας πως ήταν η εξέταση σου. 

Αν κατάλαβα καλά,όταν έκανες την αιματολογικη εξέταση PappA,ανέβηκαν πολύ τα ποσοστά για τρισωμιες,ενώ πιο πριν τα ποσοστά ήταν πιο χαμηλά,σωστά? Και τελικά αμνιοπαρακέντηση έκανες η το άφησες και πήγατε στη 18η εβδομάδα για β επιπέδου? Εμένα τα ποσοστά για νταουν ήταν 1/180 πριν την PappA και μετά πήγε 1/3680,οπότε μου είπαν οι γιατροί πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω. Βέβαια δεν έχω ηρεμήσει και σήμερα τρέμω για τη β επιπέδου... Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και μακάρι να φουσκώσει η κοιλίτσα σου πολύ σύντομα ❤️❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Η πρώτη εγκυμοσύνη μου διεκόπη στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης λόγω σπάνιου τύπου συνδρόμου Turner. 

Κάναμε τυχαία αμνιοπαρακέντηση (κάτι την απασχολούσε την γιατρό μου) και εν τέλη βγήκαν τα άσχημα νέα. 

Στο έμβρυο έκαναν μοριακό καρυότυπο στην αρχή μέσω του οποίου διαπιστώθηκαν οι ελλείψεις γονιδίων (ποσοτικός αριθμός) και μετά κάναμε συμβατικό καρυότυπο και εμείς και το έμβρυο για να διαπιστωθεί ο 'τυπος' του καρυότυπου. 

Εμάς ήταν φυσιολογικό (δόξα το θεό) του εμβρύου είχε πολλά .  

Εν τέλη διαπιστώθηκε ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός. 

Μας είπε η γενετιστρια να μην κάνουμε άλλη εξέταση. Ήταν τυχαίο γεγονός.

Και συμφώνησε και η γυναικολόγος μου. 

Μας σύστησε όμως η γενετιστρια την επόμενη φορά να κάνουμε προληπτικά λήψη τροφοβλαστη. 

Η γυναικολόγος μου είπε ΜΟΝΟ αν κάτι πάλι δούμε να κάνουμε έξεταση. Δεν χρειάζεται να ριψοκινδυνεψουμε την νέα εγκυμοσύνη, αν όλα είναι καλά. 

Όσες είχαν θέμα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες στο έμβρυο, κάνατε κάποια άλλη εξέταση?

 

Επίσης έχω να πω ότι : ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΟΑΝΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ. έτσι νόμιζα κι εγώ και ήμουν πολύ αρνητική στο να κάνω αμνιοπαρακέντηση μιας και δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος από τους υπερήχους και τις εξετάσεις μου, αλλά εμπιστεύτηκαν την γιατρό μου και πράγματι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. 

Βλέπουν τόσα πολλά τα μάτια τους που κάτι ξέρουν!

Ακόμα και στο νοσοκομείο της είπε ο υπεύθυνος γιατρός της βάρδιας 'απορω πώς το εντοπίσατε '.

 

Η ηλικία μου 27. 

Κορίτσι μ λυπαμαι. Πρίν 2 εβδομάδες σχεδόν διέκοψα και γω. 2 μερες πριν τον 4ο.! Ακόμα δεν έχει βγει ο καρυοτυπος του μωρο. 1/18 για σύνδρομο down και αυχενική 6! Είμαι 31 και ηταν η 1η μ εγκυμοσυνη μ με εξωσωματικη !! Ο γιατρός ειπε θα μας πει αν χρειάζεται να κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους ή όχι όταν βγει του μωρο! Εσένα σ ειπε εξαρχής να κάνετε καρυοτυπο ζεύγους; η αφού βγηκαν οι εξετασεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αν κατάλαβα καλά,όταν έκανες την αιματολογικη εξέταση PappA,ανέβηκαν πολύ τα ποσοστά για τρισωμιες,ενώ πιο πριν τα ποσοστά ήταν πιο χαμηλά,σωστά? Και τελικά αμνιοπαρακέντηση έκανες η το άφησες και πήγατε στη 18η εβδομάδα για β επιπέδου? Εμένα τα ποσοστά για νταουν ήταν 1/180 πριν την PappA και μετά πήγε 1/3680,οπότε μου είπαν οι γιατροί πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω. Βέβαια δεν έχω ηρεμήσει και σήμερα τρέμω για τη β επιπέδου... Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και μακάρι να φουσκώσει η κοιλίτσα σου πολύ σύντομα ❤️❤️❤️

Ναι ακριβώς έτσι. Πριν την λήψη αίματος ήταν πολύ ψηλά, μετά την λήψη αίματος έπεσαν αρκετά αλλά εντός των ορίων πάλι για την ηλικία μου. 

 

Έκανα αμνιοπαρακέντηση στις 17 εβδομάδες. 

Τα πρώτα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης έδειξαν ένα υγιές κοριτσάκι και τα δεύτερα και αναλυτικότερα το τραγικό αυτό συμβάν που ζησαμε. Για αυτό λέω ήταν σπάνιος τύπος turner. Συνήθως τα turner αποβάλλονται στο 1ο τρίμηνο. 

Εμάς για κάποιον λόγο προχωραγε η εγκυμοσύνη κανονικά. 

Αχ. Μακάρι όλα να πάνε καλά σύντομα. 

Εγώ πολύ αγωνία και φόβο. Είναι μαρτύριο να ξανά περάσεις όλα αυτά τα άγχη από την αρχή. 

Αλλά χαλάλι αν όλα πάνε καλά επιτέλους!

πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσι μ λυπαμαι. Πρίν 2 εβδομάδες σχεδόν διέκοψα και γω. 2 μερες πριν τον 4ο.! Ακόμα δεν έχει βγει ο καρυοτυπος του μωρο. 1/18 για σύνδρομο down και αυχενική 6! Είμαι 31 και ηταν η 1η μ εγκυμοσυνη μ με εξωσωματικη !! Ο γιατρός ειπε θα μας πει αν χρειάζεται να κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους ή όχι όταν βγει του μωρο! Εσένα σ ειπε εξαρχής να κάνετε καρυοτυπο ζεύγους; η αφού βγηκαν οι εξετασεις; 

Εμείς κάναμε καρυότυπο ζεύγους αφού βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης. Γτ θεωρητικά αν όλα ήταν καλά με το έμβρυο δεν θα χρειαζόταν να κάνουμε έξεταση εμείς. 

Μακάρι να είναι και σε εσάς ένα τυχαίο γεγονός. 

Εσείς κάνατε αμνιοπαρακέντηση?

Πώς προέκυψε η διακοπή κύησης χωρίς ακόμα να έχετε αποτελέσματα?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mariam23 είπε:

Ναι ακριβώς έτσι. Πριν την λήψη αίματος ήταν πολύ ψηλά, μετά την λήψη αίματος έπεσαν αρκετά αλλά εντός των ορίων πάλι για την ηλικία μου. 

 

Έκανα αμνιοπαρακέντηση στις 17 εβδομάδες. 

Τα πρώτα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης έδειξαν ένα υγιές κοριτσάκι και τα δεύτερα και αναλυτικότερα το τραγικό αυτό συμβάν που ζησαμε. Για αυτό λέω ήταν σπάνιος τύπος turner. Συνήθως τα turner αποβάλλονται στο 1ο τρίμηνο. 

Εμάς για κάποιον λόγο προχωραγε η εγκυμοσύνη κανονικά. 

Αχ. Μακάρι όλα να πάνε καλά σύντομα. 

Εγώ πολύ αγωνία και φόβο. Είναι μαρτύριο να ξανά περάσεις όλα αυτά τα άγχη από την αρχή. 

Αλλά χαλάλι αν όλα πάνε καλά επιτέλους!

Εμείς κάναμε καρυότυπο ζεύγους αφού βγήκαν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης. Γτ θεωρητικά αν όλα ήταν καλά με το έμβρυο δεν θα χρειαζόταν να κάνουμε έξεταση εμείς. 

Μακάρι να είναι και σε εσάς ένα τυχαίο γεγονός. 

Εσείς κάνατε αμνιοπαρακέντηση?

Πώς προέκυψε η διακοπή κύησης χωρίς ακόμα να έχετε αποτελέσματα?

Μακαρι τι να πω. Εμείς δεν κάναμε ούτε τροφοβλαστη ούτε τπτ. Πήγαμε απευθείας σε διακοπή γτ το μωρο ήταν και εξόμφαλο, δλδ έχει έξω τον αφαλό με τα έντερα! Ο γυναικολόγος και ο εμβρυολογος είπαν ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε τπτ. Το τσέκαρα με και 2 φορες την τριτη η αυχενική ήταν 5.5 και την πεμπτη είχε φτάσει 6!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι. 

Δεν ήξερα καν για τέτοια περίπτωση προβλήματος. 

Πόσα άγχη πια. Πόση αγωνία και πόσο δύσκολο είναι τελικά να φέρεις στον κόσμο έναν νέο άνθρωπο. 

Δύναμη και υπομονή εύχομαι. 

Τα έχω περάσει και ξέρω πονάει πολύ. 

Μετά από πόσο καιρό σας είπαν να ξανά προσπαθήσετε?

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 5:36 ΜΜ, Mariam23 είπε:

Λυπάμαι. 

Δεν ήξερα καν για τέτοια περίπτωση προβλήματος. 

Πόσα άγχη πια. Πόση αγωνία και πόσο δύσκολο είναι τελικά να φέρεις στον κόσμο έναν νέο άνθρωπο. 

Δύναμη και υπομονή εύχομαι. 

Τα έχω περάσει και ξέρω πονάει πολύ. 

Μετά από πόσο καιρό σας είπαν να ξανά προσπαθήσετε?

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Καρυότυπο δικό σας κάνατε τον απλό ή τον μοριακό;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , Ele@n είπε:

Καρυότυπο δικό σας κάνατε τον απλό ή τον μοριακό;

Τον απλό. Δηλαδή συμβατικό. 

Απ'οτι μας είπαν μοριακό κάνεις μόνο αν στον απλό βρεθεί κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 5:36 ΜΜ, Mariam23 είπε:

Λυπάμαι. 

Δεν ήξερα καν για τέτοια περίπτωση προβλήματος. 

Πόσα άγχη πια. Πόση αγωνία και πόσο δύσκολο είναι τελικά να φέρεις στον κόσμο έναν νέο άνθρωπο. 

Δύναμη και υπομονή εύχομαι. 

Τα έχω περάσει και ξέρω πονάει πολύ. 

Μετά από πόσο καιρό σας είπαν να ξανά προσπαθήσετε?

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Από την επόμενη περίοδο ξανά προσπαθούμε, αλλα έτσι και αλλιώς η επόμενη εξωσωματικη είναι προγραμματισμένη για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη... Να δούμε αν θα πετύχει και πάλι! Τα αποτελέσματα του εμβρύου τα περιμένω από μέρα σε μέρα... Σύμφωνα με αυτά θα μ πει και ο γιατρός αν θέλει να κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους ή όχι.... 

Βλέπω ρε παιδι μ γυναίκες με 3-4 παιδιά και όλα τόσο εύκολα... Και εμείς παιδευόμαστε για 1 μωράκι τόσο πολύ... 

Κρίμα πραγματικά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά επειδή δεν γνωρίζω. 

Στις εξωσωματικές, υποθέτω σας βάζουν να κάνετε εξετάσεις πριν την όλη διαδικασία. Αυτή την εξέταση δεν σας ζήτησαν?

Δεν έχω γνώσεις πάνω στην εξωσωματική απλά με αυτή την εμπειρία μου από την πρώτη εγκυμοσύνη που χρειάστηκε να διαβάσω όλο το ίντερνετ και να μιλήσω με τόσους γιατρούς νόμιζα ότι θα γινόταν η εξέταση αυτή από πριν. (Ξεκάθαρα δική μου άποψη αυτό)

Έλα ντε. Κ εγώ αυτό αναρωτιέμαι. 

Άλλοι κάνουν τόσο εύκολα παιδιά, χωρίς κανένα πρόβλημα στις εγκυμοσύνες κι άλλοι παιδευονται τόσο πολύ. Από την άλλη πιστεύω πως όλοι άνθρωποι θα περάσουν μια δυσκολία σοβαρή στην ζωή τους. Εμείς εκεί, άλλοι σε άλλο τομέα. 

Γτ κανενός η ζωή δεν είναι τέλεια. 

Η ζωή λειτουργεί με ισορροπίες. Και καλά και κακά. Όλα σε διδάσκουν. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά γενικότερα. Καταλαβαίνω το άγχος και τους φόβους. Έτσι είμαι κ εγώ εξάλλου τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mariam23 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά επειδή δεν γνωρίζω. 

Στις εξωσωματικές, υποθέτω σας βάζουν να κάνετε εξετάσεις πριν την όλη διαδικασία. Αυτή την εξέταση δεν σας ζήτησαν?

Δεν έχω γνώσεις πάνω στην εξωσωματική απλά με αυτή την εμπειρία μου από την πρώτη εγκυμοσύνη που χρειάστηκε να διαβάσω όλο το ίντερνετ και να μιλήσω με τόσους γιατρούς νόμιζα ότι θα γινόταν η εξέταση αυτή από πριν. (Ξεκάθαρα δική μου άποψη αυτό)

Έλα ντε. Κ εγώ αυτό αναρωτιέμαι. 

Άλλοι κάνουν τόσο εύκολα παιδιά, χωρίς κανένα πρόβλημα στις εγκυμοσύνες κι άλλοι παιδευονται τόσο πολύ. Από την άλλη πιστεύω πως όλοι άνθρωποι θα περάσουν μια δυσκολία σοβαρή στην ζωή τους. Εμείς εκεί, άλλοι σε άλλο τομέα. 

Γτ κανενός η ζωή δεν είναι τέλεια. 

Η ζωή λειτουργεί με ισορροπίες. Και καλά και κακά. Όλα σε διδάσκουν. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά γενικότερα. Καταλαβαίνω το άγχος και τους φόβους. Έτσι είμαι κ εγώ εξάλλου τώρα. 

Οχι δεν κάνουν πάντα καρυοτυπο, άλλοι το ζητάνε άλλοι όχι... Αναλόγως και την ηλικία..... Όσο πιο μικρός τόσο πιο 'δυσκολο' να υπάρχει χρωμοσωμικη ανωμαλία.!!!!!! Ναι καλά θα πω εγώ, όσο πιο γκαντέμης, τόσο πιο εύκολο !!!  Τι να πεις, θα σ πω τι μ ειπε ο αναισθησιολογος όταν πήγα να κάνω την αποξεση! "κοπέλα μου, θα σ πω κάτι αλλά μη με παρεξηγήσεις, το παιδί να γίνει είναι δική μας και δική σου προσπάθεια,... Το αν είναι γερό είναι και λίγο στη τύχη! Έχουμε δει τα πάντα εδώ μέσα" και τελικά κατάλαβα ότι έχει απόλυτο δίκιο! 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο. 

Δεν μπορούσα να διανοηθω ότι στα 27 μου θα ερχόμουν αντιμέτωπη με το θέμα 'χρωμοσωμικες ανωμαλίες '. 

Δεν ήξερα αν ότι μπορεί να γίνει αυτό σε τέτοιες ηλικίες. Νόμιζα ότι αφορούσε μεγαλύτερες γυναίκες. 

Δεν ήξερα ούτε μπορούσα να φανταστώ πόσο δύσκολο είναι να φέρεις στον κόσμο έναν νέο άνθρωπο υγιή. 

Ίσως ακούμε μόνο τα καλά γτ τα κακα ο κόσμος δεν τα συζητάει. 

Κι εγώ έτσι είμαι. Δεν το συζητάω γτ με πιάνουν τα κλάματα και το παράπονο. 

Αν όμως μιλάγανε όλοι και ΔΕΝ ΚΡΙΝΑΝΕ, τότε ίσως να ήμασταν λίγο καλύτερα. 

Διαβάζω σε φόρουμ και σε ομάδες στ φβ και βλέπω πόσα πράγματα γίνονται γενικότερα. Ανεξάρτητα από την ηλικία. 

 

Τι να πω. Ο Θεός βοηθός. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...