Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Χρωμοσωμικες ανωμαλίες!


Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , Mariam23 είπε:

Τι εξετάσεις έχετε κάνει?

Καρυοτυπο μοριακο στο δεύτερο εμβρυο

Καρυοτυπο ζεύγους 

Ορμονολογικες 

Ανοσολογικες

Μεταβολικές 

Θρομβοφιλιας

Σαλπιγγογραφια 

Υστεροσκοπιση

Σπερμοδιαγραμμα 

Καλλιέργεια σπέρματος

Καλλιέργεια κολπικου υγρού

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , EvEvEv είπε:

Καρυοτυπο μοριακο στο δεύτερο εμβρυο

Καρυοτυπο ζεύγους 

Ορμονολογικες 

Ανοσολογικες

Μεταβολικές 

Θρομβοφιλιας

Σαλπιγγογραφια 

Υστεροσκοπιση

Σπερμοδιαγραμμα 

Καλλιέργεια σπέρματος

Καλλιέργεια κολπικου υγρού

 

Ουαου, τότε όντως τα έχετε κάνει όλα!Όλα υποθέτω ήταν μια χαρά έτσι? Αφού σας είπαν ότι ήταν τυχαίο. 

Γενικά έχεις άγχος? Τι ηλικία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Mariam23 είπε:

Ουαου, τότε όντως τα έχετε κάνει όλα!Όλα υποθέτω ήταν μια χαρά έτσι? Αφού σας είπαν ότι ήταν τυχαίο. 

Γενικά έχεις άγχος? Τι ηλικία έχεις?

Όταν το περνάς όλο αυτό κ μάλιστα δύο φορές κι όλοι σου λένε δεν έχεις τίποτα, δεν έχεις άγχος, έχεις φόβο. Κι είναι ένα συναίσθημα πολύ άσχημο... Γιατί δεν έχεις κουράγιο να το περάσεις κι άλλη φορά ... 

Έκλεισα τα 38.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Θα πω 5 λεπτακια αλλά γενικα είναι τσακ μπαμ.. απόψε βραδυ ή αυριο πρωι τα κοινα σύνδρομα (down & τρισωμιες 13,18,21) και σε δυο βδομαδες τα πιο σπάνια...ο γιατρός στον οποιο πηγα τωρα, ηταν "γιατραρα"..κερδισε τον σεβασμο μου και τη προσοχη μου..πρωτη φορα δεν με ξεπεταξε απλα για να μπει το επόμενο ραντεβού , όπως κανουν ολοι όσοι εχω παει(όπως αντιλαμβανεστε ψαχνω ακομα τον γιατρο "μου"), πραγμα το οποιο με βαζει σε σκέψεις να πηγαίνω σε αυτον ,αν και είναι 75χιλιομετρα μακρια.. αυτός δεν θεωρει οτι το εμβρυο πασχει απο συνδρομο αλλα ότι ο πλακούντας μου δεν λειτουργει σωστα..μας απενεχοποιησε για ολα.. ότι δεν φταίμε εμεις.. είναι η φυση . .Παιρνει ο,τι δεν είναι δυνατο να ζησει..ο Θεός να βοηθήσει σε ολες τις καταστασεις..!

Να μας ενημερώσεις όταν τα πάρεις. Ευχάριστο που ο γιατρός τα βλέπει από άλλη οπτική. Είναι και μαιευτήρα ή  μόνο υπερηχογραφιστης και πιστοποιημενος σε τροφοβλαστη;

6 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Δεν είναι πάντα έτσι δυστυχώς. 

Πολλές φορές μωράκια με πρόβλημα επιβιώνουν και γεννιούνται. Και το δικό μου το μωράκι θα γεννιόταν. Είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη, χωρίς αποκολλήσεις, χωρίς εμετούς. Όλα ήταν εύκολα. Συνεχιζόταν κανονικά. Εμείς την διακόψαμε. Και δυστυχώς είχε πρόβλημα το έμβρυο. 

Κάπως "ξεφεύγουν" την πρόνοιας της φύσης και προχωρούν οι εγκυμοσύνες. 

Σκέψου ότι για σύνδρομο turner μόνο το 1/100 των εμβρύων επιβιώνουν και δεν αποβάλλονται. Ε.. ήμουν μέσα σε αυτό εγώ. 

 

Κ εμάς η γιατρός στην αρχή είχε μιλήσει για όχι τόσο καλή λειτουργια του πλακούντα. Αλλά μετά είδαμε δεν είναι έτσι. Το μωράκι είχε θέμα. 

 

Δεν στα λέω για να σε αγχωσω. Εξάλλου ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

Στο λέω γιατι τα έχω βιώσει στο πετσί μου. 

Έχω κλάψει όσο ποτέ, έχω ξεσπάσει σε λιγμους οσο ποτέ αλλά τώρα είμαι καλύτερα. Είμαι καλά. Και προσπαθούμε ξανά. Υπάρχει ελπίδα για όλες!!!!!!!!!! <3

 

Είναι ωστόσο πολύ σημαντικό να εμπιστεύεσαι τομ γιατρό σου. Να σου εμπνέει όλα αυτά τα θετικά συναισθήματα που θες. Αξίζει να κάνεις αυτά τα 75 χλμ αν σε καλύπτει. 

Τι ποσοστά είχες για σύνδρομα?

Όντως ισχύει. Κι εγώ διέκοψα λόγω συνδρόμου εγκυμοσύνη την 15η εβδομάδα κι ενώ θεωρούνταν θνησιγενες μεγάλωνε κανονικά και οι υπέρηχοι έβγαιναν όσο η εβδομάδα κύησης. Η αυχενική ήταν χάλια. Το ρινικοοστο όμως πάντα θα έχω την απορία δεν φαινόταν ότι δεν υπάρχει πριν την αυχενική;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Να μας ενημερώσεις όταν τα πάρεις. Ευχάριστο που ο γιατρός τα βλέπει από άλλη οπτική. Είναι και μαιευτήρα ή  μόνο υπερηχογραφιστης και πιστοποιημενος σε τροφοβλαστη;

Όντως ισχύει. Κι εγώ διέκοψα λόγω συνδρόμου εγκυμοσύνη την 15η εβδομάδα κι ενώ θεωρούνταν θνησιγενες μεγάλωνε κανονικά και οι υπέρηχοι έβγαιναν όσο η εβδομάδα κύησης. Η αυχενική ήταν χάλια. Το ρινικοοστο όμως πάντα θα έχω την απορία δεν φαινόταν ότι δεν υπάρχει πριν την αυχενική;

Είναι και μαιευτηρας..θα δουμε!

Καλη δυναμη γυναικαρες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Να μας ενημερώσεις όταν τα πάρεις. Ευχάριστο που ο γιατρός τα βλέπει από άλλη οπτική. Είναι και μαιευτήρα ή  μόνο υπερηχογραφιστης και πιστοποιημενος σε τροφοβλαστη;

Όντως ισχύει. Κι εγώ διέκοψα λόγω συνδρόμου εγκυμοσύνη την 15η εβδομάδα κι ενώ θεωρούνταν θνησιγενες μεγάλωνε κανονικά και οι υπέρηχοι έβγαιναν όσο η εβδομάδα κύησης. Η αυχενική ήταν χάλια. Το ρινικοοστο όμως πάντα θα έχω την απορία δεν φαινόταν ότι δεν υπάρχει πριν την αυχενική;

Ίσως να μην είναι τόσο ευδιάκριτο πιο πριν. Υπάρχει λόγος που οι εξετάσεις γίνονται σε συγκεκριμενες εβδομάδες. 

 

4 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Όταν το περνάς όλο αυτό κ μάλιστα δύο φορές κι όλοι σου λένε δεν έχεις τίποτα, δεν έχεις άγχος, έχεις φόβο. Κι είναι ένα συναίσθημα πολύ άσχημο... Γιατί δεν έχεις κουράγιο να το περάσεις κι άλλη φορά ... 

Έκλεισα τα 38.

Έχεις απόλυτα δίκιο. 

Φόβος! Τι απαίσιο συναίσθημα για μια τόσο ελπιδοφόρα και ωραία πράξη. Την θέληση για δημιουργία οικογένειας. Ουφ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Είναι και μαιευτηρας..θα δουμε!

Καλη δυναμη γυναικαρες!

Κοριτσια βγηκαν τα αποτελεσματα..δυστυχως επιβεβαιωθηκε η τριπλοειδια..επιβεβαιωθηκε οτι ήταν και η μπεμπαρα μου,που την ηθελα οσο τιποτα αλλο..απο βδομάδα θα κανουμε τη διακοπη..καλη δυναμη σε όλες.

  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Κοριτσια βγηκαν τα αποτελεσματα..δυστυχως επιβεβαιωθηκε η τριπλοειδια..επιβεβαιωθηκε οτι ήταν και η μπεμπαρα μου,που την ηθελα οσο τιποτα αλλο..απο βδομάδα θα κανουμε τη διακοπη..καλη δυναμη σε όλες.

Λυπάμαι πολύ!!!! 

Νιώθω έναν κόμπο στο στομάχι γτ ξέρω τα συναισθήματα σου τώρα. 

Καλή δύναμη εύχομαι!!!! 

Μπορεί να τα βλέπεις όλα μαύρα τώρα αλλά να ξέρεις ότι με τον χρόνο το μαύρο θα γίνει γκρί και μετά λευκό!

Ο Θεός βοηθός σε όλες μας!!!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Κοριτσια βγηκαν τα αποτελεσματα..δυστυχως επιβεβαιωθηκε η τριπλοειδια..επιβεβαιωθηκε οτι ήταν και η μπεμπαρα μου,που την ηθελα οσο τιποτα αλλο..απο βδομάδα θα κανουμε τη διακοπη..καλη δυναμη σε όλες.

Δεν έχω λόγια.... Από εδώ και πέρα εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να ξαναμείνεις έγκυος με ένα γερό υγιές μωράκι!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια εχει διακοψει καποια με προκληση τοκετου ή μονο με αποξεση?

Λογω οτι δεν εχω παιδια, ολοι οι γιατροί που ρωτησα,μας συμβούλεψαν να το βγάλουμε κανονικα σαν "γεννα"..εχει καποια αυτη την εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , KasiaKat είπε:

Κοριτσια εχει διακοψει καποια με προκληση τοκετου ή μονο με αποξεση?

Λογω οτι δεν εχω παιδια, ολοι οι γιατροί που ρωτησα,μας συμβούλεψαν να το βγάλουμε κανονικα σαν "γεννα"..εχει καποια αυτη την εμπειρία?

Δεν έχω εμπειρία από διακοπή με γέννα. Ειχα βάλει υποθετα για φόντο τράχηλο και είχε αφαιρεθεί το κυημα  με . αναρροφηση.. εμένα μου ειχαν κάνει μεθη.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Κοριτσια εχει διακοψει καποια με προκληση τοκετου ή μονο με αποξεση?

Λογω οτι δεν εχω παιδια, ολοι οι γιατροί που ρωτησα,μας συμβούλεψαν να το βγάλουμε κανονικα σαν "γεννα"..εχει καποια αυτη την εμπειρία?

Καλησπέρα κοπέλα μου, λυπάμαι πολύ για την ασχημη αυτή εξέλιξη! Εγώ έχω κάνει διακοπή με πρόκληση τοκετού σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, τι θα ήθελες να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, λυπάμαι πολύ για την ασχημη αυτή εξέλιξη! Εγώ έχω κάνει διακοπή με πρόκληση τοκετού σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, τι θα ήθελες να μάθεις;

Ποια ηταν η εμπειρία σου..... συγγνώμη αν γινομαι αδιάκριτη...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KasiaKat είπε:

Ποια ηταν η εμπειρία σου..... συγγνώμη αν γινομαι αδιάκριτη...

Μη ζητάς συγνώμη δεν θα σε ρωτούσα αν είχα πρόβλημα να το συζητήσω.

Η εμπειρία μου ήταν μια χαρά όσον αφορά τη διαδικασία δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, έκανα επισκλειριδιο γρήγορα οπότε δεν πρόλαβα να πονέσω ιδιαίτερα.. Μου έβαλαν τεχνητούς πόνους, υπόθετα χάπια και ορο..η διαστολή φυσικά άργησε πολύ καθώς ήμουν 30 εβδομάδων και το σώμα δεν ήταν καθόλου έτοιμο να γεννήσει, κράτησε πολλές ώρες η διαδικασία αλλά ήταν σωματικά ανώδυνη.

Εσύ είσαι και πιο νωρίς στις εβδομάδες οπότε δεν θα χρειαστεί να παρέμβουν και στο έμβρυο πριν ξεκινήσει η διαδικασία οπότε θα ξεκινήσουν αμέσως με την πρόκληση. Επίσης πιθανόν δεν θα χρειαστεί να φτάσει η διαστολή 10 αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα για τη διαδικασία σε πρώιμη εγκυμοσύνη. 

Σαν διαδικασία η πρόκληση τοκετού ήταν ακριβώς η ίδια με τη γέννα μου ένα χρόνο μετά όπου απέκτησα την κορούλα μου.. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να γίνουν γρήγορα, να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και πολύ σύντομα να μπεις στο μαιευτήριο για να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο και τελειομηνο μωράκι..❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...