Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Leica είπε:

Λογικά είσαι 23-24 εβδομάδων! Είναι πολύ πολύ σημαντικό που φτάσατε ως εδώ! Θα πάνε όλα μία χαρά θα το δεις! Κουράγιο κορίτσι μου....

Καλησπέρα Leica,

Είμαι 24 και μια σήμερα!!

Είμαι ευγνώμων που έχω φτάσει ως εδώ απλά και μόνο με προγεστερόνη και κρεβατωμα..Στην αρχή ήταν πάρα πολύ δύσκολο και μου φαινόταν βουνό πως θα φτάσω μέχρι εδώ ..Τώρα το μωρό μεγαλώνει και εγώ έχω τράχηλο 18mm δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

πρίν από 19 λεπτά , Leica είπε:

Λογικά είσαι 23-24 εβδομάδων! Είναι πολύ πολύ σημαντικό που φτάσατε ως εδώ! Θα πάνε όλα μία χαρά θα το δεις! Κουράγιο κορίτσι μου....

Από το στόμα σας και στου Θεού τ'αφτι!!

Ξέρω ότι εδώ θα μπορώ να έχω ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν και να λέμε και τα καλά και τα μη καλά..Εσύ Leica σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Αχ τι ωραία!! Με το καλό και ο γιος τώρα!! Εγώ έχω ένα αγοράκι 21 μηνών και τώρα περιμένουμε κοριτσάκι!! Ανυπομονώ!! Είμαι στην 21η εβδομάδα...

Να χαίρεσαι και να καμαρώνεις το παιδάκι σου και με το καλό το 2ο μωράκι σας!!Και εγώ ανυπομονώ να κρατήσω το μπεμπουλη μου αγκαλίτσα!!! Εδώ θα τα λέμε θα έχουμε παρέα η μία την άλλη!! Πολύ χάρηκα που ήρθα στην παρέα σας κορίτσια!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Καλώς ήρθες! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Πολύ λογικό να έχεις άγχος κάνε λίγο υπομονή γιατί και η ξάπλα δεν παλεύεται όλη την ώρα και να δεις που όλα θα πάνε καλά!!

4 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Ειχα απαντησει σε ολα και κατα λαθος το εκλεισα το ουφο!Παμε παλι

Λοιπον για το αντιγριπικο. Εγω δεν το ειχα κανει ποτε και μια χρονια αρρωσταινα συνεχεια για καποιον λογο. Και ο μπαμπας μου που ειναι γιατρος μου ειπε κανε το εμβολιο. Το εκανα και μετα για 3 χροναι δεν αρρωστησα ποτε. Ουτε κρυωμα ουτε μπουκωμα τιποτα. Τωρα ειπε στον αντρα μου να το κανει γιατι ειναι η χρονια που ειναι σε εξαρση αλλα σε μενα ειπε οτι πει η γυναικολογος σου, η οποια δε μου ειπε κατι μεχρι στιγμης. Αν μου πει θα το κανω κ αυτη και το 4ο του κοβιντ. 

Άντε ρε συ;;; Θα ρωτήσω οπωσδήποτε τον γιατρό μου γιατί γενικά αρρωσταίνω πολύ εύκολα, μήπως και γλυτώσω αυτόν τον χειμώνα!

Τώρα τελευταία που είχα μπει στην σελίδα του Γένεσις έλεγε ότι δεν επιτρέπεται το επισκεπτήριο λόγω κορονοιου, μόνο ο σύζυγος μπορεί να έρχεται και αυτό για μισή ώρα και πάλι στο σαλόνι όχι να ανέβει στο δωμάτιο (Να δει το μωρό ούτε λόγος) ελπίζω το φυλλάδιο που σου δώσανε να είναι σωστό . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Μαρία.Μ είπε:

Καλώς ήρθες! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Πολύ λογικό να έχεις άγχος κάνε λίγο υπομονή γιατί και η ξάπλα δεν παλεύεται όλη την ώρα και να δεις που όλα θα πάνε καλά!!

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία μου!! Χαίρομαι πολύ που ήρθα στην παρέα σας, ανυπομονώ να πάω την Τετάρτη να μου πει ευχάριστα νέα ότι έστω είναι σταθερή η κατάσταση μου!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Leica είπε:

Όσον αφορά την γρίπη ο γιατρός μου κι εμένα συστήνει έντονα το εμβόλιο και μάλιστα μου έχει πει ότι έχουν νοσηλευτεί έγκυες που πρόσεχε με πολύ σοβαρά σύμπτωματα, ότι είμαστε πολύ πιο επιρρεπείς τώρα στην γρίπη. 

Για το εμβόλιο οκ απλά φόρα μία μάσκα αν θέλεις σε δημοσίους χώρους. Το ανοσοποιητικό μίας εγκύου υπολειτουργεί γιατί το έμβρυο είναι ξένος οργανισμός και δεν θέλει το σώμα να ενεργοποιείται πολύ  το ανοσοποιητικό μήπως το αποβάλει. Γι αυτό πάντα οι έγκυες θεωρούνται ευπαθείς ομάδες. Γιατί και κολλάς πιο εύκολα και το περνάς πιο δύσκολα...

Υπάρχει μία ομάδα γιατρών και φαρμακοποιών στο Facebook που λέγεται "η αλήθεια για τα εμβόλια". Εκεί βρήκα πολύ καλή πληροφόρηση για της γρίπης όταν κι εγώ δίσταζα στο πρώτο μου παιδάκι...πάντως πλέον έχω κάνει τόσα εμβόλια στον μικρό που δεν μου κολλάει να φοβάμαι για εμένα....αφού έχω υποβάλει το παιδί σε τόσα και τόσα!

 

Είναι σημαντικό να είναι μέσα ο σύντροφός σου την ώρα του τοκετού εάν φυσικά το αντέχει....εκείνες οι στιγμές μένουν ανεξίτηλες...

Δεν με πείραξε το τραύμα κάτω το προτιμώ από το να έχω να ανάρρωσω από καισαρική τομη.

Αυτό για τον covid ισχύει ακόμα τόσο αυστηρά; θα ρωτήσω την μαία μου και θα σου πω τι μου είπε...

Ξέρω ότι το ανοσοποιητικό μας τώρα έχει πέσει πολύ... Σκέψου πέρσι πέρασα τη γρίπη που δεν ήμουν κ έγκυος κ έκανα 39.5 πυρετό... Χειρότερο κ από κόβιντ... Αλλά ο άντρας μου βλέπει πολύ κόσμο όλη μέρα..και αυτός ειναι ακόμα πιο γιολο από μένα...εγώ τουλάχιστον αν ξέρω ότι κάποιος ήταν άρρωστος δεν θα πλησιάσω...το έχω στο νου μου...αυτός ξεχνιέται...Οπότε λέω τώρα με μια φορά που θα πάω σούπερ τι να τη βάλω τη μάσκα αφού έχω αποστάσεις...με δυσκολεύει και στις αναπνοες...

Εδώ πάνω Θεσσαλονίκη απ' όσο ξέρω οι κλινικές δεν δέχονται ασθενείς με κοβιντ...για οποιοδήποτε λόγο νοσηλείας σου κάνουν pcr και αν είναι αρνητικό σε δέχονται..και οι συνοδοί με ραπίντ... τουλάχιστον έτσι ήταν τον προηγούμενο μήνα που είχαμε στην οικογένεια δύο χειρουργεία.. αλλά ρωτά και τη μαία σου μήπως ισχύει τίποτα άλλο για τις έγκυες..

Συμφωνώ αυτό για τον σύντροφο ότι πρέπει να είναι...αφορά και τους δύο γονείς...και είναι ωραίο να αντικρίζουν για πρώτη φορά μαζί το μωράκι.. αλλά ο δικός μου τώρα που ξεκίνησα ινοχεπ ούτε αυτό μπορεί να βλέπει όταν μου την κάνουν...οπότε απίθανο να είναι δίπλα μου εκείνη τη μέρα ....αν πάω φυσιολογικο..

16 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες! 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω και εγώ ΠΗΤ 9/3!Εύχομαι σε όλες να έχουμε τελειομηνα μωράκια! Είναι η 4η μου εγκυμοσύνη καθόλου εύκολη μπορώ να πω είμαι στο κρεβάτι από την 17η εβδομάδα λόγω κοντού τραχήλου και μέχρι και πριν μια εβδομάδα όλα πήγαιναν κατευχην με σταθερό τράχηλο,γέλη προγεστερόνης και ξάπλα .Στην τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό ο τράχηλος έπεσε και άλλο στα 19mm και σε μια εβδομάδα θα δούμε αν έχει πέσει και άλλο θα μπω για περίδεση.. Τρομερό άγχος κορίτσια..Ευελπιστώ για το καλύτερο και προσεύχομαι καθημερινά να πάνε όλα καλά! Συγνώμη για το σεντόνι... 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Οπότε σύντομα θα είσαι πολύτεκνη μανούλα!!! Όλα θα πάνε καλά...σκέψου ότι έφτασες ως εδώ δεν θα σ αφήσει η Παναγία... Δεν ξέρω από αυτά για τον τράχηλο πολλά...εμένα είναι η πρώτη μου κύηση...αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο...Το θετικό είναι ότι εσύ είσαι πιο μπροστά από πολλές εδώ στην παρέα...άρα εισαι 25η βδομάδα? Εννοείται όσο περισσότερο χρόνο κερδίσεις τοσο καλύτερο για το μωρό...αλλά σιγά σιγά αποκτάς το μαξιλάρι που το νινι θα είναι βιώσιμο...και εγώ χωρίς να έχω κάποιο ιστορικό ή κάποιο πρόβλημα φοβάμαι πολύ για πρόωρη γέννα με τόσα που εχω ακούσει..κάθομαι και κοιτάω συνέχεια το ημερολόγιο και σκέφτομαι...31 Δεκεμβρίου θα είμαι 28w...έχω την εντύπωση ότι τοτε είναι που κλείνουμε 7ο μήνα? 

Ενδεχόμενο υπάρχει να ανέβει ο τράχηλος? Ή το αισιόδοξο σενάριο είναι να μείνει σταθερός?  

8 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Ειχα απαντησει σε ολα και κατα λαθος το εκλεισα το ουφο!Παμε παλι

Λοιπον για το αντιγριπικο. Εγω δεν το ειχα κανει ποτε και μια χρονια αρρωσταινα συνεχεια για καποιον λογο. Και ο μπαμπας μου που ειναι γιατρος μου ειπε κανε το εμβολιο. Το εκανα και μετα για 3 χροναι δεν αρρωστησα ποτε. Ουτε κρυωμα ουτε μπουκωμα τιποτα. Τωρα ειπε στον αντρα μου να το κανει γιατι ειναι η χρονια που ειναι σε εξαρση αλλα σε μενα ειπε οτι πει η γυναικολογος σου, η οποια δε μου ειπε κατι μεχρι στιγμης. Αν μου πει θα το κανω κ αυτη και το 4ο του κοβιντ. 

Πολυ ωραιο το σεντονι σου! Ετσι να μη γραφω μονο εγω τετοια χαχα! 

Αλλα βρε κοριτσακι μου γιατι τοσος φοβος μηπως παθει κατι το νινι; Ειναι μια χαρα προστατευμενο και χαρουμενο μεσα στην κοιλιτσα σου και ετσι θα μεινει μεχρι να ερθει η ωρα να βγει στον κοσμο και ολα θα πανε τελεια!

Τωρα για τις κλινικες. Πηγα πριν λιγες μερες σε ενα σεμιναριο θηλασμου στο γενεσις στη Θεσσαλονικη οπου σκοπευω να γεννησω και ενω μεχρι τωρα ηταν παρα πολυ αυστηροι με τα μετρα τωρα μου εδωσαν ενα προσπεκτους που ελεγε ωρες επισκεπτηριου και ειχε καθε μερα ενα 4ωρο! Επισης ελεγε οτι εχει και σεμιναρια μεσα στην κλινικη που μεχρι τωρα ειχαν σταματησει. Λετε να ανοιξαν οντως ή μου εδωσαν παλιο φυλλαδιο;;; Θα παρω να ρωτησω. 

Καλως την! 4η εγκυμοσυνη;;;!!! Ουαου! Χαρα στο κουραγιο σου! Πολυ αγχωτικο αυτο με τον τραχηλο! Υπομονη κοριτσακι μου! Ευχομαι να πανε ολα καλα. Ποτε θα πας να το ξαναδεις;

 

Μπραβο! Πολυ χαιρομαι που προστεθηκε αλλο ενα κοριτσακι στην παρεα μας! 

 

Κατι που παρατηρησα αυτες τις μερες ειναι οτι με πειραζει παρα πολυ ο ανηθος! Εφαγα διαφορα που ειχαν μεσα αυτες τις μερες και με διελυσε. Με το που τον εκοψα ηρεμησα λιγο!

Αλήθεια? 4 ώρες επισκεπτηρίου? Αυτο είναι πολυ καλό! Και εγώ εκεί πρωτα ο θεός θα γεννήσω... Είπαμε μετα τη β'επιπεδου να πάρουμε να μάθουμε και κόστος δίκλινου, τρικλινου, μονοκλινο...τι διαφορες έχουν...ουτε την αμοιβή του γιατρού δεν έχω ρωτήσει...Στο σεμινάριο θηλασμού τι σας μαθαίνουν? 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια...προστατευμένο και χαρούμενο μέσα στην κοιλίτσα σου...τι ωραία που τα λες...

Πάντως για τις καούρες η γιατρός μου μου συνέστησε simeco μασωμενο..κ η αδερφή μου μου είπε ένα εντελώς φυτικό με μαστίχα Χίου...gastrodep σιρόπι...αλλά πρώτα Θελω να ρωτήσω να ρωτησω τη γιατρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Ξέρω ότι το ανοσοποιητικό μας τώρα έχει πέσει πολύ... Σκέψου πέρσι πέρασα τη γρίπη που δεν ήμουν κ έγκυος κ έκανα 39.5 πυρετό... Χειρότερο κ από κόβιντ... Αλλά ο άντρας μου βλέπει πολύ κόσμο όλη μέρα..και αυτός ειναι ακόμα πιο γιολο από μένα...εγώ τουλάχιστον αν ξέρω ότι κάποιος ήταν άρρωστος δεν θα πλησιάσω...το έχω στο νου μου...αυτός ξεχνιέται...Οπότε λέω τώρα με μια φορά που θα πάω σούπερ τι να τη βάλω τη μάσκα αφού έχω αποστάσεις...με δυσκολεύει και στις αναπνοες...

Εδώ πάνω Θεσσαλονίκη απ' όσο ξέρω οι κλινικές δεν δέχονται ασθενείς με κοβιντ...για οποιοδήποτε λόγο νοσηλείας σου κάνουν pcr και αν είναι αρνητικό σε δέχονται..και οι συνοδοί με ραπίντ... τουλάχιστον έτσι ήταν τον προηγούμενο μήνα που είχαμε στην οικογένεια δύο χειρουργεία.. αλλά ρωτά και τη μαία σου μήπως ισχύει τίποτα άλλο για τις έγκυες..

Συμφωνώ αυτό για τον σύντροφο ότι πρέπει να είναι...αφορά και τους δύο γονείς...και είναι ωραίο να αντικρίζουν για πρώτη φορά μαζί το μωράκι.. αλλά ο δικός μου τώρα που ξεκίνησα ινοχεπ ούτε αυτό μπορεί να βλέπει όταν μου την κάνουν...οπότε απίθανο να είναι δίπλα μου εκείνη τη μέρα ....αν πάω φυσιολογικο..

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Οπότε σύντομα θα είσαι πολύτεκνη μανούλα!!! Όλα θα πάνε καλά...σκέψου ότι έφτασες ως εδώ δεν θα σ αφήσει η Παναγία... Δεν ξέρω από αυτά για τον τράχηλο πολλά...εμένα είναι η πρώτη μου κύηση...αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο...Το θετικό είναι ότι εσύ είσαι πιο μπροστά από πολλές εδώ στην παρέα...άρα εισαι 25η βδομάδα? Εννοείται όσο περισσότερο χρόνο κερδίσεις τοσο καλύτερο για το μωρό...αλλά σιγά σιγά αποκτάς το μαξιλάρι που το νινι θα είναι βιώσιμο...και εγώ χωρίς να έχω κάποιο ιστορικό ή κάποιο πρόβλημα φοβάμαι πολύ για πρόωρη γέννα με τόσα που εχω ακούσει..κάθομαι και κοιτάω συνέχεια το ημερολόγιο και σκέφτομαι...31 Δεκεμβρίου θα είμαι 28w...έχω την εντύπωση ότι τοτε είναι που κλείνουμε 7ο μήνα? 

Ενδεχόμενο υπάρχει να ανέβει ο τράχηλος? Ή το αισιόδοξο σενάριο είναι να μείνει σταθερός?  

Αλήθεια? 4 ώρες επισκεπτηρίου? Αυτο είναι πολυ καλό! Και εγώ εκεί πρωτα ο θεός θα γεννήσω... Είπαμε μετα τη β'επιπεδου να πάρουμε να μάθουμε και κόστος δίκλινου, τρικλινου, μονοκλινο...τι διαφορες έχουν...ουτε την αμοιβή του γιατρού δεν έχω ρωτήσει...Στο σεμινάριο θηλασμού τι σας μαθαίνουν? 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια...προστατευμένο και χαρούμενο μέσα στην κοιλίτσα σου...τι ωραία που τα λες...

Πάντως για τις καούρες η γιατρός μου μου συνέστησε simeco μασωμενο..κ η αδερφή μου μου είπε ένα εντελώς φυτικό με μαστίχα Χίου...gastrodep σιρόπι...αλλά πρώτα Θελω να ρωτήσω να ρωτησω τη γιατρό...

Καλημέρα!!!

Και εγώ αυτό πιστεύω πως δεν θα με αφήσει έτσι,θα κάνω αυτά που λέει ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά...Ο τράχηλος μπορεί και να ανέβει όπως στην αρχή στην αυχενική διαφάνεια είχα 30mm μετά από 3 εβδομάδες κατέβηκε στο 20mm και με την ξάπλα και τα χάπια ανέβηκε στα 25mm όπου και έμεινε σταθερός μέχρι και την β επιπέδου...Μετά κρυωσα από τα παιδιά με καταρροή και φτέρνισμα έκανα και κάποιες παρασπονδίες η αλήθεια είναι και πήγα στα 18mm.Ξανα τα κεφάλια μέσα τώρα και περιμένω να φτάσω τέλος Δεκεμβρίου που θα είμαι πλέον 30εβδομαδων!! Ο γιατρός φάνηκε αισιόδοξος εχθές που μιλήσαμε ότι μπορεί να μην φτάσουμε στην περίδεση γιατί στην εβδομάδα που είμαι είναι λίγο ρίσκο και πως όλα θα πάνε καλά!! 

Να μην αγχώνεσαι, να μην διαβάζεις και πάρα πολλά όπως εγώ και έπεφτα στα πατώματα γιατί μόνο κακό μπορεί να σου κάνει στην ψυχολογία σου! Είναι το πρώτο παιδάκι,το καταλαβαίνω και εγώ δεν είχα αφήσει τίποτα που να μην είχα διαβάσει και αγχονομουν όλα όμως κυλούσαν μια χαρά :) Να χαρείς την κάθε στιγμή γιατί είναι μοναδική!! 

Περιμένω πως και πως να με αφήσει ο γιατρός να περπατήσω να πάω να κάνω τα ψώνια του μικρού μου γιατί όπως καταλαβαίνεις μας έχει φάει το ροζ-μωβ (⁠つ⁠≧⁠▽⁠≦⁠)⁠つ

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Ξέρω ότι το ανοσοποιητικό μας τώρα έχει πέσει πολύ... Σκέψου πέρσι πέρασα τη γρίπη που δεν ήμουν κ έγκυος κ έκανα 39.5 πυρετό... Χειρότερο κ από κόβιντ... Αλλά ο άντρας μου βλέπει πολύ κόσμο όλη μέρα..και αυτός ειναι ακόμα πιο γιολο από μένα...εγώ τουλάχιστον αν ξέρω ότι κάποιος ήταν άρρωστος δεν θα πλησιάσω...το έχω στο νου μου...αυτός ξεχνιέται...Οπότε λέω τώρα με μια φορά που θα πάω σούπερ τι να τη βάλω τη μάσκα αφού έχω αποστάσεις...με δυσκολεύει και στις αναπνοες...

Εδώ πάνω Θεσσαλονίκη απ' όσο ξέρω οι κλινικές δεν δέχονται ασθενείς με κοβιντ...για οποιοδήποτε λόγο νοσηλείας σου κάνουν pcr και αν είναι αρνητικό σε δέχονται..και οι συνοδοί με ραπίντ... τουλάχιστον έτσι ήταν τον προηγούμενο μήνα που είχαμε στην οικογένεια δύο χειρουργεία.. αλλά ρωτά και τη μαία σου μήπως ισχύει τίποτα άλλο για τις έγκυες..

Συμφωνώ αυτό για τον σύντροφο ότι πρέπει να είναι...αφορά και τους δύο γονείς...και είναι ωραίο να αντικρίζουν για πρώτη φορά μαζί το μωράκι.. αλλά ο δικός μου τώρα που ξεκίνησα ινοχεπ ούτε αυτό μπορεί να βλέπει όταν μου την κάνουν...οπότε απίθανο να είναι δίπλα μου εκείνη τη μέρα ....αν πάω φυσιολογικο..

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Οπότε σύντομα θα είσαι πολύτεκνη μανούλα!!! Όλα θα πάνε καλά...σκέψου ότι έφτασες ως εδώ δεν θα σ αφήσει η Παναγία... Δεν ξέρω από αυτά για τον τράχηλο πολλά...εμένα είναι η πρώτη μου κύηση...αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο...Το θετικό είναι ότι εσύ είσαι πιο μπροστά από πολλές εδώ στην παρέα...άρα εισαι 25η βδομάδα? Εννοείται όσο περισσότερο χρόνο κερδίσεις τοσο καλύτερο για το μωρό...αλλά σιγά σιγά αποκτάς το μαξιλάρι που το νινι θα είναι βιώσιμο...και εγώ χωρίς να έχω κάποιο ιστορικό ή κάποιο πρόβλημα φοβάμαι πολύ για πρόωρη γέννα με τόσα που εχω ακούσει..κάθομαι και κοιτάω συνέχεια το ημερολόγιο και σκέφτομαι...31 Δεκεμβρίου θα είμαι 28w...έχω την εντύπωση ότι τοτε είναι που κλείνουμε 7ο μήνα? 

Ενδεχόμενο υπάρχει να ανέβει ο τράχηλος? Ή το αισιόδοξο σενάριο είναι να μείνει σταθερός?  

Αλήθεια? 4 ώρες επισκεπτηρίου? Αυτο είναι πολυ καλό! Και εγώ εκεί πρωτα ο θεός θα γεννήσω... Είπαμε μετα τη β'επιπεδου να πάρουμε να μάθουμε και κόστος δίκλινου, τρικλινου, μονοκλινο...τι διαφορες έχουν...ουτε την αμοιβή του γιατρού δεν έχω ρωτήσει...Στο σεμινάριο θηλασμού τι σας μαθαίνουν? 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια...προστατευμένο και χαρούμενο μέσα στην κοιλίτσα σου...τι ωραία που τα λες...

Πάντως για τις καούρες η γιατρός μου μου συνέστησε simeco μασωμενο..κ η αδερφή μου μου είπε ένα εντελώς φυτικό με μαστίχα Χίου...gastrodep σιρόπι...αλλά πρώτα Θελω να ρωτήσω να ρωτησω τη γιατρό...

Αυτο με τη μαστιχα μου το προτεινε και αλλη μια κοπελα και ειπε οτι ειναι τελειο! Το ειχα ξεχασει! Θα ρωτησω κ εγω τη δικια μου!

Σεμιναρια γενικα εγω μεσω ιντερνετ παρακολουθω. Απλως ετυχε να κανει ενα ανοιχτο το Γενεσις επειδη ηταν βδομαδα θηλασμου. Για το αν ειναι χρησιμα ενα θα σου πω. Δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνουν κοπελες να θηλασουν χωρις αυτα! Εχουν παρα πολλες πληροφοριες και πολυ σημαντικες οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για την εγκυμοσυνη, τη διατροφη, το φυσιολογικο τοκετο, τον τοκετο με καισαρικη, τα προωρακια, τη λοχεια, τη φροντιδα νεογνου και πολλα αλλα! Υπαρχουν και επι πληρωμη (για το θηλασμο αξιζει τον κοπο. Κοστιζει 20€ αναλογα με το ποιος το κανει). Εγω παρακολουθω καθε Τριτη τη σχολη γονεων μεσω ιντερνετ απο το Ιπποκρατειο. Αν το γραψεις ετσι στο google θα σε παει στη σελιδα με το λινκ οπου συνδεεσαι καθε Τριτη 12:00-13:00 εντελως δωρεαν. Λες και αποριες και οτι θελεις. Παρα πολυ καλο. Αν θελεις κ αλλα εχω να σου προτεινω αλλα αυτο ειναο απο τα καλυτερα και ειναι δωρεαν.

6 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Καλημέρα!!!

Και εγώ αυτό πιστεύω πως δεν θα με αφήσει έτσι,θα κάνω αυτά που λέει ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά...Ο τράχηλος μπορεί και να ανέβει όπως στην αρχή στην αυχενική διαφάνεια είχα 30mm μετά από 3 εβδομάδες κατέβηκε στο 20mm και με την ξάπλα και τα χάπια ανέβηκε στα 25mm όπου και έμεινε σταθερός μέχρι και την β επιπέδου...Μετά κρυωσα από τα παιδιά με καταρροή και φτέρνισμα έκανα και κάποιες παρασπονδίες η αλήθεια είναι και πήγα στα 18mm.Ξανα τα κεφάλια μέσα τώρα και περιμένω να φτάσω τέλος Δεκεμβρίου που θα είμαι πλέον 30εβδομαδων!! Ο γιατρός φάνηκε αισιόδοξος εχθές που μιλήσαμε ότι μπορεί να μην φτάσουμε στην περίδεση γιατί στην εβδομάδα που είμαι είναι λίγο ρίσκο και πως όλα θα πάνε καλά!! 

Να μην αγχώνεσαι, να μην διαβάζεις και πάρα πολλά όπως εγώ και έπεφτα στα πατώματα γιατί μόνο κακό μπορεί να σου κάνει στην ψυχολογία σου! Είναι το πρώτο παιδάκι,το καταλαβαίνω και εγώ δεν είχα αφήσει τίποτα που να μην είχα διαβάσει και αγχονομουν όλα όμως κυλούσαν μια χαρά :) Να χαρείς την κάθε στιγμή γιατί είναι μοναδική!! 

Περιμένω πως και πως να με αφήσει ο γιατρός να περπατήσω να πάω να κάνω τα ψώνια του μικρού μου γιατί όπως καταλαβαίνεις μας έχει φάει το ροζ-μωβ (⁠つ⁠≧⁠▽⁠≦⁠)⁠つ

 

Ευχομαι να αυξηθει και παλι και να πανε ολα τελεια. Που θα πανε δηλαδη! Σου στελνω ολη μου τη θετικη ενεργεια!

Κουκλες ενα τιπ για οσες δεν εκαναν ακομα β επιπεδου. Οταν πηγα,εγω φαινοταν λογακι θολο στον υπερηχο και μου λεει ο γιατρος μηπως βαζεις κρεμες για ραγαδες; Λεω εγω ναι. Και μου ειπε μια βδομαδα πριν τους υπερηχους να μη βαζω γιατι αυτες μπαινουν στο δερμα και θολωνει στο μηχανμα! Το επιβεβαιωσε κιολας γιατι σε ενα σημειο που δε βαζω ποτε κρεμα φαινοταν κρυσταλλο στο μονιτορ. Οποτε οσες βαζετε να ξερετε πριν τη β επιπεδου τουλαχιστον μη βαλετε♥️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viv37 είπε:

Αυτο με τη μαστιχα μου το προτεινε και αλλη μια κοπελα και ειπε οτι ειναι τελειο! Το ειχα ξεχασει! Θα ρωτησω κ εγω τη δικια μου!

Σεμιναρια γενικα εγω μεσω ιντερνετ παρακολουθω. Απλως ετυχε να κανει ενα ανοιχτο το Γενεσις επειδη ηταν βδομαδα θηλασμου. Για το αν ειναι χρησιμα ενα θα σου πω. Δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνουν κοπελες να θηλασουν χωρις αυτα! Εχουν παρα πολλες πληροφοριες και πολυ σημαντικες οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για την εγκυμοσυνη, τη διατροφη, το φυσιολογικο τοκετο, τον τοκετο με καισαρικη, τα προωρακια, τη λοχεια, τη φροντιδα νεογνου και πολλα αλλα! Υπαρχουν και επι πληρωμη (για το θηλασμο αξιζει τον κοπο. Κοστιζει 20€ αναλογα με το ποιος το κανει). Εγω παρακολουθω καθε Τριτη τη σχολη γονεων μεσω ιντερνετ απο το Ιπποκρατειο. Αν το γραψεις ετσι στο google θα σε παει στη σελιδα με το λινκ οπου συνδεεσαι καθε Τριτη 12:00-13:00 εντελως δωρεαν. Λες και αποριες και οτι θελεις. Παρα πολυ καλο. Αν θελεις κ αλλα εχω να σου προτεινω αλλα αυτο ειναο απο τα καλυτερα και ειναι δωρεαν.

Ευχομαι να αυξηθει και παλι και να πανε ολα τελεια. Που θα πανε δηλαδη! Σου στελνω ολη μου τη θετικη ενεργεια!

Κουκλες ενα τιπ για οσες δεν εκαναν ακομα β επιπεδου. Οταν πηγα,εγω φαινοταν λογακι θολο στον υπερηχο και μου λεει ο γιατρος μηπως βαζεις κρεμες για ραγαδες; Λεω εγω ναι. Και μου ειπε μια βδομαδα πριν τους υπερηχους να μη βαζω γιατι αυτες μπαινουν στο δερμα και θολωνει στο μηχανμα! Το επιβεβαιωσε κιολας γιατι σε ενα σημειο που δε βαζω ποτε κρεμα φαινοταν κρυσταλλο στο μονιτορ. Οποτε οσες βαζετε να ξερετε πριν τη β επιπεδου τουλαχιστον μη βαλετε♥️

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια \⁠(⁠^⁠o⁠^⁠)⁠/\⁠(⁠^⁠o⁠^⁠)⁠/

Θα ήθελα πολύ να έκανα και εγώ σεμινάρια θηλασμού,μαθαίνεις πολλές πληροφορίες εγώ έμαθα μαζί με το μωρό ένα πράγμα..είναι πραγματικά η καλύτερη εμπειρία,ένα δέσιμο που δεν μπορείς να το περιγράψεις με λόγια..βέβαια λίγο στην δεύτερη πάθαινα συνέχεια φραγμένο πόρο και δώστου αλγοφρεν και λάχανα πάνω στο στήθος!! Είχα φέρει και σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι γιατί νόμιζα ότι κάτι δεν κάναμε σωστά,αλλά είχε θέμα με το χαληνό! Στην τρίτη όλα πήγαν μια χαρά ούτε που είχαμε κάτι!Το μόνο που θα ήθελα σαν σεμινάριο να κάνω ήταν ανώδυνου τοκετού η γιόγκα..βέβαια τώρα θα μου πείτε τώρα τα θυμήθηκες κοριτσάκι μου στο 4ο?? (⁠◍⁠•⁠ᴗ⁠•⁠◍⁠)Αλλά σαν νέα μαμά θα μου έκαναν πολύ καλό να είχα ενημερωθεί καλύτερα για το πρώτο μου παιδί που δεν θήλασα .

Ότι θέλετε εδώ είμαι ξάπλα από καναπέ σε κρεβάτι να μου πείτε χαρά μου!!

Καλά αυτό με την κρέμα δεν το ήξερα..δεν έτυχε βασικά να βάλω κρέμα για ραγαδες αλήθεια εσείς πια χρησιμοποιείται κορίτσια? Στην πρώτη έβαζα φουλ και ακριβές κι όλας αλλά δεν την γλύτωσα...στις άλλες απλές ενυδατικες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό τιπ αυτό με την κρέμα ! Κι εμένα ήταν θόλος ο υπέρηχος στη Β επιπέδου αλλά δε μου είπε κάτι ο γιατρός, απλώς το παρατήρησα..εγώ βάζω λαδακι mustela ή κρεμα prevenstria της frezyderm. Εναλλάξ μετά το ντουζ ή το ένα ή το άλλο κάθε μέρα. Προς το παρόν δεν έχω βγάλει! Αν και πιστεύω έχει να κάνει με τον τύπο δέρματος περισσότερο..ειδομεν! 

Ωραία τα σεμινάρια, σκέφτομαι κι εγώ μετά τα Χριστούγεννα μήπως ξεκινήσω κανένα χαλαρά έτσι για θηλασμό περισσότερο που δεν έχω ιδέα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα σεμινάρια θηλασμού, ανώδυνου τοκετού κλπ και τα περιμένω πώς και πώς με το νέο έτος να τα ξανακάνω!! Με βοήθησαν πάρα πάρα πάρα πολύ και στον τοκετό και στον θηλασμό και στην όλη προετοιμασία και φροντίδα του μωρού! Πραγματικά είναι πολύτιμα! Όσον αφορά στις κρέμες για ραγαδες, προς το παρόν δε βάζω τίποτα... λάθος μου γιατί η κοιλίτσα είναι αρκετά μεγάλη! Θα πάρω κι εγώ της frezyderm ή bio oil! Δεν έχω ραγαδες μάλλον είμαι από τις τυχερές γιατί κι εγώ θεωρώ ότι είναι περισσότερο θέμα δέρματος! Επίσης, η γραμματέας του εμβρυολογου μου με ενημερώνει δύο τρεις μέρες πριν το κάθε ραντεβού και πάντα μου λέει η κοιλίτσα να είναι καθαρή από κρέμες, λάδια κλπ...

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/18/2022 at 5:31 PM, Roses! said:

Καλησπέρα Leica,

Είμαι 24 και μια σήμερα!!

Είμαι ευγνώμων που έχω φτάσει ως εδώ απλά και μόνο με προγεστερόνη και κρεβατωμα..Στην αρχή ήταν πάρα πολύ δύσκολο και μου φαινόταν βουνό πως θα φτάσω μέχρι εδώ ..Τώρα το μωρό μεγαλώνει και εγώ έχω τράχηλο 18mm δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Από το στόμα σας και στου Θεού τ'αφτι!!

Ξέρω ότι εδώ θα μπορώ να έχω ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν και να λέμε και τα καλά και τα μη καλά..Εσύ Leica σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι?

Μία χαρά θα αντέξει. Άλλες κοπέλες φθάνουν 34-38 εβδομάδες με κανονική διαστολή, με ακινησία και προγεστερόνη.. εξάλλου τώρα όσο περνάνε οι μέρες θα είσαι όλο και πιο ήσυχη!!

Είμαι 22 και 4 ημερών.

Μου βρήκαν τράχηλο 2,9 cm μετρήσαμε όμως τρεις φορές και μένει σταθερός μάλιστα έφτασε 3,1cm με πολύ νερό και ξεκούραση οπότε γλίτωσα την προγεστερόνη κι απλά το παρακολούμε στενά....

 

Εσύ κορίτσι μου είσαι ήρωας. Θα πάνε όλα τέλεια και θα νιώθεις απίστευτη ικανοποίηση στο τελος :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leica είπε:

Μία χαρά θα αντέξει. Άλλες κοπέλες φθάνουν 34-38 εβδομάδες με κανονική διαστολή, με ακινησία και προγεστερόνη.. εξάλλου τώρα όσο περνάνε οι μέρες θα είσαι όλο και πιο ήσυχη!!

Είμαι 22 και 4 ημερών.

Μου βρήκαν τράχηλο 2,9 cm μετρήσαμε όμως τρεις φορές και μένει σταθερός μάλιστα έφτασε 3,1cm με πολύ νερό και ξεκούραση οπότε γλίτωσα την προγεστερόνη κι απλά το παρακολούμε στενά....

 

Εσύ κορίτσι μου είσαι ήρωας. Θα πάνε όλα τέλεια και θα νιώθεις απίστευτη ικανοποίηση στο τελος :)

 

1 hour ago, Leica είπε:

Όλα καλά!! Σκαλάκι σκαλάκι θα περάσει και αυτό!! Απλά είναι το άγχος που μένει αλλά θα μου πεις και ποια εγκυμοσύνη δεν έχει το άγχος της και τις δυσκολίες της! 

Έχω καταλάβει πως για όλα μετράει η καλή ψυχολογία! 

Η μαία μου λέει ο τράχηλος κορίτσι μου όπως κατεβαίνει έτσι ανεβαίνει οπότε με αυτά που μου είπε ο γιατρός και καλή ψυχολογία όλα θα πάνε καλά και θα μείνει απλά μια ανάμνηση...Θυμάμαι και στην τρίτη μου κόρη το ίδιο άγχος...πλέον είναι 5 χρόνων και την απολαμβάνω σαν να μην πέρασα τίποτα! Απλά μαγικό!!

Ήρωας δεν ξέρω αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί νιώθω τύψεις και για τα άλλα μου παιδάκια που δεν μπορώ να τους προσφέρω αυτό το κάτι παραπάνω ..βέβαια τις έχω κοντά και μιλάμε καθημερινά και απολαμβάνουμε συζητήσεις απείρου κάλλους (⁠◕⁠ᴗ⁠◕⁠✿⁠)(⁠◕⁠ᴗ⁠◕⁠✿⁠)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μία χαρά θα αντέξει. Άλλες κοπέλες φθάνουν 34-38 εβδομάδες με κανονική διαστολή, με ακινησία και προγεστερόνη.. εξάλλου τώρα όσο περνάνε οι μέρες θα είσαι όλο και πιο ήσυχη!!

Είμαι 22 και 4 ημερών.

Μου βρήκαν τράχηλο 2,9 cm μετρήσαμε όμως τρεις φορές και μένει σταθερός μάλιστα έφτασε 3,1cm με πολύ νερό και ξεκούραση οπότε γλίτωσα την προγεστερόνη κι απλά το παρακολούμε στενά....

 

Εσύ κορίτσι μου είσαι ήρωας. Θα πάνε όλα τέλεια και θα νιώθεις απίστευτη ικανοποίηση στο τελος :)

Τι εννοείς πολύ νερό; Στη β επιπέδου πόσο ήταν ο τράχηλος; 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Evoulini24 said:

Τι εννοείς πολύ νερό; Στη β επιπέδου πόσο ήταν ο τράχηλος; 

Μου είπαν ότι καμία φορά το να πίνεις περισσότερο νερό βοηθάει στο μήκος του τραχήλου. Εγώ λόγω ναυτίας έπινα τρία τέσσερά ποτήρια την ήμερα. Ε το πήγα έξι μεγάλα ποτήρια και όσο μπορώ δεν κουράζομαι. Β επίπεδου έχουμε τώρα την Τρίτη.....

 

Με είδε στις 20 εβδομάδες με 2,9 και το βλέπαμε κάθε εβδομάδα. Τελευταία μέτρηση ήταν 3,1 εκ χωρίς πίεση και 3εκ με πίεση και μου είπε ότι όπως φαίνεται μένει σταθερός με μία μικρή βελτίωση οπότε θα το δούμε πάλι στην β επίπεδου κ να χαλαρώσω. Επίσης μου έδωσε κάτι για την δυσκοιλιότητα για να μην σπρώχνω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Leica είπε:

Μου είπαν ότι καμία φορά το να πίνεις περισσότερο νερό βοηθάει στο μήκος του τραχήλου. Εγώ λόγω ναυτίας έπινα τρία τέσσερά ποτήρια την ήμερα. Ε το πήγα έξι μεγάλα ποτήρια και όσο μπορώ δεν κουράζομαι. Β επίπεδου έχουμε τώρα την Τρίτη.....

 

Με είδε στις 20 εβδομάδες με 2,9 και το βλέπαμε κάθε εβδομάδα. Τελευταία μέτρηση ήταν 3,1 εκ χωρίς πίεση και 3εκ με πίεση και μου είπε ότι όπως φαίνεται μένει σταθερός με μία μικρή βελτίωση οπότε θα το δούμε πάλι στην β επίπεδου κ να χαλαρώσω. Επίσης μου έδωσε κάτι για την δυσκοιλιότητα για να μην σπρώχνω..

Δεν το ηξερα αυτό με το νερό! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! Δηλαδή στη Β επιπέδου θα είσαι 23 εβδομάδων ε; Ρε κορίτσια ποια είναι η ιδανική εβδομάδα για τη Β επιπέδου; Εγώ θα είμαι 21+6! Μήπως είναι νωρίς;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...