Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Maria X. είπε:

Εγώ 21 εβδομάδων ήμουνα  στη Β επιπέδου και έγινε μια χαρά η εξέταση! Μην ανησυχεις. Νομίζω από 20-24 βδομάδες είναι το όριο, το ιδανικό είναι στις 22. 

Στις 22 εβδομάδες ακριβώς είχα ραντεβού αλλά το κάναμε μια μέρα νωρίτερα γιατί θα λείπει ο γιατρός! Εντάξει τότε μια χαρά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Maria X. said:

Εγώ 21 εβδομάδων ήμουνα  στη Β επιπέδου και έγινε μια χαρά η εξέταση! Μην ανησυχεις. Νομίζω από 20-24 βδομάδες είναι το όριο, το ιδανικό είναι στις 22. 

Πάντως όταν ρώτησα τον γιατρό εάν υπάρχει ιδανική εβδομάδα για την βεπίπεδου μου είπε ότι όσο πιο μακρύτερα γίνεται τόσο πιο καλά μπορούν να δουν. Αλλά ότι το όριο τίθεται λόγω της πιθανότητας συζήτησής διακοπής: όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια \⁠(⁠^⁠o⁠^⁠)⁠/\⁠(⁠^⁠o⁠^⁠)⁠/

Θα ήθελα πολύ να έκανα και εγώ σεμινάρια θηλασμού,μαθαίνεις πολλές πληροφορίες εγώ έμαθα μαζί με το μωρό ένα πράγμα..είναι πραγματικά η καλύτερη εμπειρία,ένα δέσιμο που δεν μπορείς να το περιγράψεις με λόγια..βέβαια λίγο στην δεύτερη πάθαινα συνέχεια φραγμένο πόρο και δώστου αλγοφρεν και λάχανα πάνω στο στήθος!! Είχα φέρει και σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι γιατί νόμιζα ότι κάτι δεν κάναμε σωστά,αλλά είχε θέμα με το χαληνό! Στην τρίτη όλα πήγαν μια χαρά ούτε που είχαμε κάτι!Το μόνο που θα ήθελα σαν σεμινάριο να κάνω ήταν ανώδυνου τοκετού η γιόγκα..βέβαια τώρα θα μου πείτε τώρα τα θυμήθηκες κοριτσάκι μου στο 4ο?? (⁠◍⁠•⁠ᴗ⁠•⁠◍⁠)Αλλά σαν νέα μαμά θα μου έκαναν πολύ καλό να είχα ενημερωθεί καλύτερα για το πρώτο μου παιδί που δεν θήλασα .

Ότι θέλετε εδώ είμαι ξάπλα από καναπέ σε κρεβάτι να μου πείτε χαρά μου!!

Καλά αυτό με την κρέμα δεν το ήξερα..δεν έτυχε βασικά να βάλω κρέμα για ραγαδες αλήθεια εσείς πια χρησιμοποιείται κορίτσια? Στην πρώτη έβαζα φουλ και ακριβές κι όλας αλλά δεν την γλύτωσα...στις άλλες απλές ενυδατικες..

Κι εγω θελω να κανω ανωδινου τοκετο και θα κανω σιγουρα. Η γοογκα βοηθαει αλλα εσυ τωρα που εισαι ξαπλα θα την κανεις νοητα! Τουλαχιστον ευχομαι να ειναι ευκολος ο τοκετος σου αφου θα ειναι και ο 4ος γιατι η ξαπλα ειναι πολυ δυσκολη. Υπομονη!!

Απο κρεμες εγω γενικα χρησιμοποιω της bioaroma που ειναι 100% φυσικες και εχουν ταιριαξει τελεια στο δερμα μου. Οποτε και για ραγαδες παλι απο εκει πηρα. Καλα βεβαια κι εγω ραγαδες ειχα απο πριν στα πλαγια γιατι μονιμως βαζω και βγαζω 5 κιλα οποτε αφησε σημαδια ολο αυτο χαχαχα! Αλλα τοτε δεν ηξερα για τις κρεμες. Τωρα ελπιζω να μη βγαλω κ αλλες. Θα δειξει. 

14 ώρες πρίν, Leica είπε:

Μου είπαν ότι καμία φορά το να πίνεις περισσότερο νερό βοηθάει στο μήκος του τραχήλου. Εγώ λόγω ναυτίας έπινα τρία τέσσερά ποτήρια την ήμερα. Ε το πήγα έξι μεγάλα ποτήρια και όσο μπορώ δεν κουράζομαι. Β επίπεδου έχουμε τώρα την Τρίτη.....

 

Με είδε στις 20 εβδομάδες με 2,9 και το βλέπαμε κάθε εβδομάδα. Τελευταία μέτρηση ήταν 3,1 εκ χωρίς πίεση και 3εκ με πίεση και μου είπε ότι όπως φαίνεται μένει σταθερός με μία μικρή βελτίωση οπότε θα το δούμε πάλι στην β επίπεδου κ να χαλαρώσω. Επίσης μου έδωσε κάτι για την δυσκοιλιότητα για να μην σπρώχνω..

Κι εμενα ακριβως το ιδιο μου ειπε για το νερο. Κι εγω δεν επινα και μετα το αυξησα και τελικα ο τραχηλος μου απο 2,8 πηγε στο 3,2. Δεν ηξερα οτι παιζει τοσο ρολο το νερο παντως!

 

14 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Δεν το ηξερα αυτό με το νερό! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! Δηλαδή στη Β επιπέδου θα είσαι 23 εβδομάδων ε; Ρε κορίτσια ποια είναι η ιδανική εβδομάδα για τη Β επιπέδου; Εγώ θα είμαι 21+6! Μήπως είναι νωρίς;

Αν παρεις τηλ εκει που θα την κανεια θα σου πουν ποτε ειναι καλυτερο να γινει. Εγω την εκανα 22+2. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 2:41 ΜΜ, Viv37 είπε:

Αυτο με τη μαστιχα μου το προτεινε και αλλη μια κοπελα και ειπε οτι ειναι τελειο! Το ειχα ξεχασει! Θα ρωτησω κ εγω τη δικια μου!

Σεμιναρια γενικα εγω μεσω ιντερνετ παρακολουθω. Απλως ετυχε να κανει ενα ανοιχτο το Γενεσις επειδη ηταν βδομαδα θηλασμου. Για το αν ειναι χρησιμα ενα θα σου πω. Δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνουν κοπελες να θηλασουν χωρις αυτα! Εχουν παρα πολλες πληροφοριες και πολυ σημαντικες οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για την εγκυμοσυνη, τη διατροφη, το φυσιολογικο τοκετο, τον τοκετο με καισαρικη, τα προωρακια, τη λοχεια, τη φροντιδα νεογνου και πολλα αλλα! Υπαρχουν και επι πληρωμη (για το θηλασμο αξιζει τον κοπο. Κοστιζει 20€ αναλογα με το ποιος το κανει). Εγω παρακολουθω καθε Τριτη τη σχολη γονεων μεσω ιντερνετ απο το Ιπποκρατειο. Αν το γραψεις ετσι στο google θα σε παει στη σελιδα με το λινκ οπου συνδεεσαι καθε Τριτη 12:00-13:00 εντελως δωρεαν. Λες και αποριες και οτι θελεις. Παρα πολυ καλο. Αν θελεις κ αλλα εχω να σου προτεινω αλλα αυτο ειναο απο τα καλυτερα και ειναι δωρεαν.

Ευχομαι να αυξηθει και παλι και να πανε ολα τελεια. Που θα πανε δηλαδη! Σου στελνω ολη μου τη θετικη ενεργεια!

Κουκλες ενα τιπ για οσες δεν εκαναν ακομα β επιπεδου. Οταν πηγα,εγω φαινοταν λογακι θολο στον υπερηχο και μου λεει ο γιατρος μηπως βαζεις κρεμες για ραγαδες; Λεω εγω ναι. Και μου ειπε μια βδομαδα πριν τους υπερηχους να μη βαζω γιατι αυτες μπαινουν στο δερμα και θολωνει στο μηχανμα! Το επιβεβαιωσε κιολας γιατι σε ενα σημειο που δε βαζω ποτε κρεμα φαινοταν κρυσταλλο στο μονιτορ. Οποτε οσες βαζετε να ξερετε πριν τη β επιπεδου τουλαχιστον μη βαλετε♥️

Θα το δω μήπως γραφτώ κ εγώ δε αυτό το σεμινάριο για τη σχολή γονέων...το άλλο με το θηλασμό παίζει να γίνεται και πιο αργά? Όταν θα πλησιάζουμε στο τέλος? Βασικά αγχώνομαι μη συμβεί κάτι (ξέρω έχω καταντήσει κουραστική) και δε θέλω να προετοιμαζομαι τόσο πολύ ψυχολογικά και γενικως δεν θα ψωνίσω τίποτα... 

Εγώ έχω αύριο β'επιπεδου αλλά δεν έχω βάλει καθόλου κρέμα για ραγιάδες...έχω πάρει τόσο πολλά κιλά...21...έφτασα τα 83...που τι να με κάνουν οι κρέμες...κ αυτές δεν κάνουν θαύματα...όταν είμαι ώρα ξαπλωμένη κάνω κάποια ώρα να σηκωθώ...μου είπε η γιατρός να γυρνάω στο πλάι και μετά να βάζω δυναμη να σηκωθώ και αισθάνομαι σαν φώκια...προς το παρόν δεν έχω κάνει ραγαδες....η αδερφή μου στην πρώτη κύηση που έβαλε 24 κιλά.. στο ξεφουσκωμα έκανε στο πλάι στην κοιλιά...κ στα μπούτια στο πλάι... Αλλά πήγε και τις έκανε λέιζερ όταν ακόμα ήταν κόκκινες... Εγώ κόκκινες έβγαλα λίγες στο στήθος...που πραγματικά μεγάλωσε πολύ...

On 19/11/2022 at 8:26 ΠΜ, Roses! είπε:

Καλημέρα!!!

Και εγώ αυτό πιστεύω πως δεν θα με αφήσει έτσι,θα κάνω αυτά που λέει ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά...Ο τράχηλος μπορεί και να ανέβει όπως στην αρχή στην αυχενική διαφάνεια είχα 30mm μετά από 3 εβδομάδες κατέβηκε στο 20mm και με την ξάπλα και τα χάπια ανέβηκε στα 25mm όπου και έμεινε σταθερός μέχρι και την β επιπέδου...Μετά κρυωσα από τα παιδιά με καταρροή και φτέρνισμα έκανα και κάποιες παρασπονδίες η αλήθεια είναι και πήγα στα 18mm.Ξανα τα κεφάλια μέσα τώρα και περιμένω να φτάσω τέλος Δεκεμβρίου που θα είμαι πλέον 30εβδομαδων!! Ο γιατρός φάνηκε αισιόδοξος εχθές που μιλήσαμε ότι μπορεί να μην φτάσουμε στην περίδεση γιατί στην εβδομάδα που είμαι είναι λίγο ρίσκο και πως όλα θα πάνε καλά!! 

Να μην αγχώνεσαι, να μην διαβάζεις και πάρα πολλά όπως εγώ και έπεφτα στα πατώματα γιατί μόνο κακό μπορεί να σου κάνει στην ψυχολογία σου! Είναι το πρώτο παιδάκι,το καταλαβαίνω και εγώ δεν είχα αφήσει τίποτα που να μην είχα διαβάσει και αγχονομουν όλα όμως κυλούσαν μια χαρά :) Να χαρείς την κάθε στιγμή γιατί είναι μοναδική!! 

Περιμένω πως και πως να με αφήσει ο γιατρός να περπατήσω να πάω να κάνω τα ψώνια του μικρού μου γιατί όπως καταλαβαίνεις μας έχει φάει το ροζ-μωβ (⁠つ⁠≧⁠▽⁠≦⁠)⁠つ

 

Άρα αφού μπορεί να ανέβει με ξεκούραση και έχεις βοήθεια από τους δικούς σου με τα παιδιά...οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου...εφόσον κατάφερες και το ανέβασες μια φορά κιόλας... Εδώ γεννησες και μεγάλωσες τρία παιδιά...και έρχεται και το αγοράκι σου τώρα...Δεν θα καταφέρεις να ανεβάσεις τον τράχηλο? Θα σηκωθείς και θα ψωνίσετε μπλε...να έχει παρέα κ ο άντρας σου..κ αυτός ο ερμος να δει και κάνα αγοριστικο παιχνίδι στο σπίτι...όλο με τις κούκλες και τα κοριτσίστικα θα βαρέθηκε!!! 

23 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Δεν το ηξερα αυτό με το νερό! Θα το δοκιμάσω κι εγώ! Δηλαδή στη Β επιπέδου θα είσαι 23 εβδομάδων ε; Ρε κορίτσια ποια είναι η ιδανική εβδομάδα για τη Β επιπέδου; Εγώ θα είμαι 21+6! Μήπως είναι νωρίς;

Και εγώ αυτό αναρωτιομουν...αύριο έχω και θα είμαι 22+1.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , WomensPower είπε:

Θα το δω μήπως γραφτώ κ εγώ δε αυτό το σεμινάριο για τη σχολή γονέων...το άλλο με το θηλασμό παίζει να γίνεται και πιο αργά? Όταν θα πλησιάζουμε στο τέλος? Βασικά αγχώνομαι μη συμβεί κάτι (ξέρω έχω καταντήσει κουραστική) και δε θέλω να προετοιμαζομαι τόσο πολύ ψυχολογικά και γενικως δεν θα ψωνίσω τίποτα... 

Εγώ έχω αύριο β'επιπεδου αλλά δεν έχω βάλει καθόλου κρέμα για ραγιάδες...έχω πάρει τόσο πολλά κιλά...21...έφτασα τα 83...που τι να με κάνουν οι κρέμες...κ αυτές δεν κάνουν θαύματα...όταν είμαι ώρα ξαπλωμένη κάνω κάποια ώρα να σηκωθώ...μου είπε η γιατρός να γυρνάω στο πλάι και μετά να βάζω δυναμη να σηκωθώ και αισθάνομαι σαν φώκια...προς το παρόν δεν έχω κάνει ραγαδες....η αδερφή μου στην πρώτη κύηση που έβαλε 24 κιλά.. στο ξεφουσκωμα έκανε στο πλάι στην κοιλιά...κ στα μπούτια στο πλάι... Αλλά πήγε και τις έκανε λέιζερ όταν ακόμα ήταν κόκκινες... Εγώ κόκκινες έβγαλα λίγες στο στήθος...που πραγματικά μεγάλωσε πολύ...

Άρα αφού μπορεί να ανέβει με ξεκούραση και έχεις βοήθεια από τους δικούς σου με τα παιδιά...οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου...εφόσον κατάφερες και το ανέβασες μια φορά κιόλας... Εδώ γεννησες και μεγάλωσες τρία παιδιά...και έρχεται και το αγοράκι σου τώρα...Δεν θα καταφέρεις να ανεβάσεις τον τράχηλο? Θα σηκωθείς και θα ψωνίσετε μπλε...να έχει παρέα κ ο άντρας σου..κ αυτός ο ερμος να δει και κάνα αγοριστικο παιχνίδι στο σπίτι...όλο με τις κούκλες και τα κοριτσίστικα θα βαρέθηκε!!! 

Και εγώ αυτό αναρωτιομουν...αύριο έχω και θα είμαι 22+1.. 

Έτσι πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά!! Θα δούμε την Τετάρτη που θα έχω μπει στην 25η εβδομάδα! 

Ο γιατρός μου έχει δώσει ένα χαρτί που λέει ότι ο καιρός για την β επιπέδου είναι από την 19η -23η εβδομάδα! Εγώ την έκανα 22 η εβδομάδα αλλά δεν μπορούσαμε να βγάλουμε 3d γιατί έχω πρόσθιο πλακούντα!

Θέμα κιλά χα ΧΑ ΧΑ ...ξεκίνησα ήδη με κιλά πάνω μου 83 στην αρχή δεν είχα κανένα σύμπτωμα έκοψα και το κάπνισμα και μέχρι σήμερα έχω παρει16 ολόκληρα κιλά ....και έχω δρόμο ακόμα...ο θηλασμός με διατροφή θα με βοηθήσει μόνο για αυτό δεν σκάω αλλά δεν μου χωράει και τίποτα..έχω γίνει σαν ντολμαδάκι...το μόνο που δεν έχω πρηστεί όπως στα κορίτσια..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά είναι ένα θέμα που πονάει κορίτσια!! Μέχρι την προηγουμενη βδομαδα είχα πάρει 10, τώρα να μην είναι 12?? Αφού κάθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά, εκτοξεύεται το νούμερο! Ήμουνα και στα φόρτε μου από πριν, οπότε καταλαβαίνετε! Αλλά μετά τη γέννα έχω πει πως θα είναι αυστηρή με διατροφή και γυμναστική όταν αναρρωσω..δε θα το αφήσω να ξεφύγει πιστεύω. 

Δεν ήξερα ότι στις κόκκινες ραγαδες μπορείς να κάνεις λέιζερ! Καλή πληροφορία αυτή, αν τυχόν χρειαστούμε αργότερα .

Τελικά μέσα από το φόρουμ μαθαίνεις πολλά!!

Όσο για τα σεμινάρια, θα ήθελα να κάνω κι εγώ ένα πιο γενικό πχ τον Ιανουάριο με θέμα εγκυμοσύνη, τοκετό, φροντίδα μωρού  κλπ και τον Φλεβάρη, που θα έχω μπει στον μήνα μου, ένα για τον θηλασμό ειδικά που δεν έχω ιδέα πω γίνεται και θα θελα να τα καταφέρω αν μπορέσω! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Έτσι πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά!! Θα δούμε την Τετάρτη που θα έχω μπει στην 25η εβδομάδα! 

Ο γιατρός μου έχει δώσει ένα χαρτί που λέει ότι ο καιρός για την β επιπέδου είναι από την 19η -23η εβδομάδα! Εγώ την έκανα 22 η εβδομάδα αλλά δεν μπορούσαμε να βγάλουμε 3d γιατί έχω πρόσθιο πλακούντα!

Θέμα κιλά χα ΧΑ ΧΑ ...ξεκίνησα ήδη με κιλά πάνω μου 83 στην αρχή δεν είχα κανένα σύμπτωμα έκοψα και το κάπνισμα και μέχρι σήμερα έχω παρει16 ολόκληρα κιλά ....και έχω δρόμο ακόμα...ο θηλασμός με διατροφή θα με βοηθήσει μόνο για αυτό δεν σκάω αλλά δεν μου χωράει και τίποτα..έχω γίνει σαν ντολμαδάκι...το μόνο που δεν έχω πρηστεί όπως στα κορίτσια..

Αχ επιτέλους βρίσκω μια για συμπαράσταση αχαχαχχα... Βέβαια εσύ είσαι ήδη μανούλα τριών παιδιων οπότε φυσιολογικό να ξεκίνησες με λίγα παραπάνω...κ εκτός αυτού την περνάς και ξάπλα...έτσι έχω ακούσει κ εγώ ότι με το θηλασμό τα χάνεις πιο εύκολα...προφανώς σε συνδυασμό με λίγη διατροφή...ελπίζω να τα καταφερω με το θηλασμό... Γιατί κάνει καλό στο μωρό....θα χάσω και γω πιο εύκολα κιλά...κ μήπως κρατηθώ παραπάνω καιρό από το τσιγάρο....έχω την εντύπωση ότι μετά τη γέννα θα ξανακυλισω.... Αυτοί οι πρωινοι καφέδες με τα τσιγαρακια μου λείπουν καμία φορά...εσύ μετά από κάθε εγκυμοσύνη το ξεκίνουσες? Εγώ ένας λόγος που πήρα κ παραπάνω κιλά πιστεύω ότι ήταν και το κάπνισμα που το έκοψα από την αρχή..βέβαια σκέφτομαι ότι με ένα μωρό μέσα στο σπίτι δεν θα μπορώ να καπνίζω...ενώ μόνη μου έκανα στην κουζίνα άνοιγα λίγο παράθυρο..λίγο απορροφητήρα...ο άντρας μου φανατικός αντικαπντιστης γκρινιαζε ανέκαθεν...οπότε να βγαίνω στο μπαλκόνι χειμωνιάτικα σίγουρα θα κάνω πολύ λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Τα κιλά είναι ένα θέμα που πονάει κορίτσια!! Μέχρι την προηγουμενη βδομαδα είχα πάρει 10, τώρα να μην είναι 12?? Αφού κάθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά, εκτοξεύεται το νούμερο! Ήμουνα και στα φόρτε μου από πριν, οπότε καταλαβαίνετε! Αλλά μετά τη γέννα έχω πει πως θα είναι αυστηρή με διατροφή και γυμναστική όταν αναρρωσω..δε θα το αφήσω να ξεφύγει πιστεύω. 

Δεν ήξερα ότι στις κόκκινες ραγαδες μπορείς να κάνεις λέιζερ! Καλή πληροφορία αυτή, αν τυχόν χρειαστούμε αργότερα .

Τελικά μέσα από το φόρουμ μαθαίνεις πολλά!!

Όσο για τα σεμινάρια, θα ήθελα να κάνω κι εγώ ένα πιο γενικό πχ τον Ιανουάριο με θέμα εγκυμοσύνη, τοκετό, φροντίδα μωρού  κλπ και τον Φλεβάρη, που θα έχω μπει στον μήνα μου, ένα για τον θηλασμό ειδικά που δεν έχω ιδέα πω γίνεται και θα θελα να τα καταφέρω αν μπορέσω! 

Πάντως αν τώρα έχεις πάρει 12...νομίζω αλλά 8 κιλά θα βάλουμε μέχρι τέλος...οπότε το 20 κιλο το έχεις και εσύ στο τσεπακι σου... Έχω φεύγω για τα 30... :-P

Ναι όταν ειναι κόκκινες μπορούν να φύγουν...έβλεπε η αδερφή μου την κοιλιά της μετά τη γέννα κ δεν μπορούσε στην αρχή να καταλάβει τι είναι αυτές οι κόκκινες οι γραμμές...ακόμα τα έχω εικόνα...οπότε θα ξέρω κ γω όταν τα βγάλω... Πάντως είναι κ στο δέρμα, στο πόσα κιλά θα πάρεις ..και στο πόσο μεγάλη κοιλιά θα κάνεις.... Η αδερφή μου στην πρώτη κυηση είχε πάρει πάνω από 20...κ είχε τεράστια κοιλιά...ενώ στη δεύτερη πρόσεχε πολύ και πήρε μόνο 12...οπότε δεν έκανε ραγαδες...

πάντως τότε που τα είχε κάνει λέιζερ η αδερφή μου ήταν 150€ η συνεδρία...και νομιζω είχε κάνει 4...γιατί παραπάνω δεν το σήκωνε η τσέπη...αλλά είχε αποτέλεσμα.. αλλά έχουν περάσει και 7 χρόνια από τότε που γέννησε την πρώτη...οπότε σίγουρα ήταν τότε πιο ακριβά...τώρα αυτά είναι πολύ συνηθισμένα...σε κάθε γωνιά έχει ιατρεία.. κέντρα αισθητικής με τέτοιες υπηρεσίες....οπότε θα είναι πιο αποτελεσματικά και πιο οικονομικά ελπίζω :-)

(Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα στον άντρα ...να γεννηθεί με το καλό το μπεμπακι μας...κ ο,τι έχει μείνει από την αποζημίωση μου θα το φαω σε κέντρα για αδυνάτισμα και σύσφιξη... Εννοείται μου λέει...θα το αξίζεις κιόλας λέει.... Αν έρθουν τα έξοδα και δει τι εστί μωρό..πάνες...μωρομαντηλα... γιατροί ελπίζω να μην αλλάξει γνώμη και τον πιάσουν τίποτα τσιγκουνιες )

 

 

 

 

 

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Viv37 said:

Κι εγω θελω να κανω ανωδινου τοκετο και θα κανω σιγουρα. Η γοογκα βοηθαει αλλα εσυ τωρα που εισαι ξαπλα θα την κανεις νοητα! Τουλαχιστον ευχομαι να ειναι ευκολος ο τοκετος σου αφου θα ειναι και ο 4ος γιατι η ξαπλα ειναι πολυ δυσκολη. Υπομονη!!

Απο κρεμες εγω γενικα χρησιμοποιω της bioaroma που ειναι 100% φυσικες και εχουν ταιριαξει τελεια στο δερμα μου. Οποτε και για ραγαδες παλι απο εκει πηρα. Καλα βεβαια κι εγω ραγαδες ειχα απο πριν στα πλαγια γιατι μονιμως βαζω και βγαζω 5 κιλα οποτε αφησε σημαδια ολο αυτο χαχαχα! Αλλα τοτε δεν ηξερα για τις κρεμες. Τωρα ελπιζω να μη βγαλω κ αλλες. Θα δειξει. 

Κι εμενα ακριβως το ιδιο μου ειπε για το νερο. Κι εγω δεν επινα και μετα το αυξησα και τελικα ο τραχηλος μου απο 2,8 πηγε στο 3,2. Δεν ηξερα οτι παιζει τοσο ρολο το νερο παντως!

 

Αν παρεις τηλ εκει που θα την κανεια θα σου πουν ποτε ειναι καλυτερο να γινει. Εγω την εκανα 22+2. 

Τώρα έχεις μία χαρά μήκος! Μπράβο κορίτσι μου!

Έχω την αυχενική αύριο και είμαι αρκετά ανήσυχη...είμαι και μεγάλη 39 θα είναι όλα καλά με το μπέμπη; και το κυριότερο θα είναι καλά ο τράχηλος;;;; σε μία φίλη έβγαλαν ένα πρόβλημα στο ένα ποδαράκι που βέβαια διορθώνεται αλλά με μεγάλη διαδικασία...ουφ

Πάντως το πλάσμα είναι αρκετά ζωηρό κάθε μέρα χοροπηδάει στην κοιλίτσα το ζουζούνι.... :)

 

6 hours ago, WomensPower said:

Πάντως αν τώρα έχεις πάρει 12...νομίζω αλλά 8 κιλά θα βάλουμε μέχρι τέλος...οπότε το 20 κιλο το έχεις και εσύ στο τσεπακι σου... Έχω φεύγω για τα 30... :-P

Ναι όταν ειναι κόκκινες μπορούν να φύγουν...έβλεπε η αδερφή μου την κοιλιά της μετά τη γέννα κ δεν μπορούσε στην αρχή να καταλάβει τι είναι αυτές οι κόκκινες οι γραμμές...ακόμα τα έχω εικόνα...οπότε θα ξέρω κ γω όταν τα βγάλω... Πάντως είναι κ στο δέρμα, στο πόσα κιλά θα πάρεις ..και στο πόσο μεγάλη κοιλιά θα κάνεις.... Η αδερφή μου στην πρώτη κυηση είχε πάρει πάνω από 20...κ είχε τεράστια κοιλιά...ενώ στη δεύτερη πρόσεχε πολύ και πήρε μόνο 12...οπότε δεν έκανε ραγαδες...

πάντως τότε που τα είχε κάνει λέιζερ η αδερφή μου ήταν 150€ η συνεδρία...και νομιζω είχε κάνει 4...γιατί παραπάνω δεν το σήκωνε η τσέπη...αλλά είχε αποτέλεσμα.. αλλά έχουν περάσει και 7 χρόνια από τότε που γέννησε την πρώτη...οπότε σίγουρα ήταν τότε πιο ακριβά...τώρα αυτά είναι πολύ συνηθισμένα...σε κάθε γωνιά έχει ιατρεία.. κέντρα αισθητικής με τέτοιες υπηρεσίες....οπότε θα είναι πιο αποτελεσματικά και πιο οικονομικά ελπίζω :-)

(Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα στον άντρα ...να γεννηθεί με το καλό το μπεμπακι μας...κ ο,τι έχει μείνει από την αποζημίωση μου θα το φαω σε κέντρα για αδυνάτισμα και σύσφιξη... Εννοείται μου λέει...θα το αξίζεις κιόλας λέει.... Αν έρθουν τα έξοδα και δει τι εστί μωρό..πάνες...μωρομαντηλα... γιατροί ελπίζω να μην αλλάξει γνώμη και τον πιάσουν τίποτα τσιγκουνιες )

 

 

 

 

 

 

Να τονίσουμε πάντως εδώ ότι σε μερικές γυναίκες ο θηλασμός αυξάνει πάρα πολύ τον μεταβολισμό! Μία φίλη μου έγινε κυριολεκτικά στέκα θηλάζοντας....

Θα τα χάσεις με τον ένα τρόπο ή τον άλλο....σημασία έχει τώρα να νιώθεις καλά και να είναι καλά το μπέμπε...φάε κοπέλα μου....φάε όχι σαν εμάς που έχουμε διαβήτη και θα τα μετράμε όλα με το σταγονόμετρο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Αχ επιτέλους βρίσκω μια για συμπαράσταση αχαχαχχα... Βέβαια εσύ είσαι ήδη μανούλα τριών παιδιων οπότε φυσιολογικό να ξεκίνησες με λίγα παραπάνω...κ εκτός αυτού την περνάς και ξάπλα...έτσι έχω ακούσει κ εγώ ότι με το θηλασμό τα χάνεις πιο εύκολα...προφανώς σε συνδυασμό με λίγη διατροφή...ελπίζω να τα καταφερω με το θηλασμό... Γιατί κάνει καλό στο μωρό....θα χάσω και γω πιο εύκολα κιλά...κ μήπως κρατηθώ παραπάνω καιρό από το τσιγάρο....έχω την εντύπωση ότι μετά τη γέννα θα ξανακυλισω.... Αυτοί οι πρωινοι καφέδες με τα τσιγαρακια μου λείπουν καμία φορά...εσύ μετά από κάθε εγκυμοσύνη το ξεκίνουσες? Εγώ ένας λόγος που πήρα κ παραπάνω κιλά πιστεύω ότι ήταν και το κάπνισμα που το έκοψα από την αρχή..βέβαια σκέφτομαι ότι με ένα μωρό μέσα στο σπίτι δεν θα μπορώ να καπνίζω...ενώ μόνη μου έκανα στην κουζίνα άνοιγα λίγο παράθυρο..λίγο απορροφητήρα...ο άντρας μου φανατικός αντικαπντιστης γκρινιαζε ανέκαθεν...οπότε να βγαίνω στο μπαλκόνι χειμωνιάτικα σίγουρα θα κάνω πολύ λιγότερα...

Αυτά τα κιλά βάσανο ρε παιδάκι μου!! Έχω το σωματότυπο αχλάδι και παίρνω εύκολα στους γλουτούς...Να τα χάσω πάλι με πολύ κόπο και προσπάθεια..Ο θηλασμός βοηθάει πάρα πολύ η αλήθεια είναι αλλά πεινάς και πολύ γιατί ο οργανισμός χρειάζεται θερμίδες ..Μια διατροφή ισορροπημένη σε συνδυασμό με τον θηλασμό θα κάνει θαύματα..άλλες κοπέλες δεν κάνουν καν διατροφή και τα χάνουν μια χαρά..Εμένα είναι τέτοια η κατατομή του σώματος μου που θέλει δουλειά κάνω περιφέρεια πάνω όχι τόσο πολύ οπότε τώρα ξέρω πως θα στρώσω◉⁠‿⁠◉

Κάπνισμα δεν το ξεκινούσαν κατευθείαν γιατί δεν μου άρεσε και πιστεύω πως αν δεν κάπνιζε ο άντρας μου θα ήταν και πιο εύκολο να το κόψω..θα τον φάει το κρύο έξω γιατί μέσα δεν κάνουμε εγώ έκανα μέσα γιατί έκανα το iqos οπότε δεν είχε αυτή τη βρώμα που έχει το κανονικό τσιγάρο...Έχω κάνει πολλές προσπάθειες το ριμαδι να το κόψω αλλά στο τέλος το ζητάω...

Μια χαρά θα τα καταφέρεις με το θηλασμό,είναι στη φύση μας άλλωστε και να μην ακούς τις μαίες μέσα στα νοσοκομεία που λένε δεν έχεις αρκετό και έλα να δώσουμε συμπληρώματα...Αν φανταστείς ότι την ημέρα που γεννιέται ένα μωρό έχει ένα στομαχακι σαν κεράσι...Το πρωτογαλα είναι αυτό που χρειάζεται και να ξέρεις πως όσο το έχεις πάνω σου να κάνει θηλαστικες κινήσεις τόσο γάλα θα βγάζεις...Ούτως η άλλος το στήθος δεν βγάζει για να έχει αλλά παράγει ανάλογα με τη προσφορά -ζητηση του μωρού! Αν κάνεις σεμινάρια περί θηλασμού κτλ θα σε βοηθήσει πολύ να έχεις μια εικόνα στο πώς να ξεκινήσεις και τι να περιμένεις και εδώ θα είμαστε να λέμε το κάθε τι μας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Leica είπε:

Τώρα έχεις μία χαρά μήκος! Μπράβο κορίτσι μου!

Έχω την αυχενική αύριο και είμαι αρκετά ανήσυχη...είμαι και μεγάλη 39 θα είναι όλα καλά με το μπέμπη; και το κυριότερο θα είναι καλά ο τράχηλος;;;; σε μία φίλη έβγαλαν ένα πρόβλημα στο ένα ποδαράκι που βέβαια διορθώνεται αλλά με μεγάλη διαδικασία...ουφ

Πάντως το πλάσμα είναι αρκετά ζωηρό κάθε μέρα χοροπηδάει στην κοιλίτσα το ζουζούνι.... :)

 

Να τονίσουμε πάντως εδώ ότι σε μερικές γυναίκες ο θηλασμός αυξάνει πάρα πολύ τον μεταβολισμό! Μία φίλη μου έγινε κυριολεκτικά στέκα θηλάζοντας....

Θα τα χάσεις με τον ένα τρόπο ή τον άλλο....σημασία έχει τώρα να νιώθεις καλά και να είναι καλά το μπέμπε...φάε κοπέλα μου....φάε όχι σαν εμάς που έχουμε διαβήτη και θα τα μετράμε όλα με το σταγονόμετρο..

Κι εγώ ανήκω στην κατηγορία της φίλης σου! Στέκα με τον θηλασμό! Βασικά δεν είχα πάρει κιλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (9 μόνο) κι όταν γέννησα επέστρεψα κατευθείαν στα αρχικά κιλά μου...55 νομίζω! Με τον θηλασμό όμως αδυνάτισα κι άλλο... φανταστείτε ότι αυτή τη φορά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 52 κιλά.. μπορεί να ήμουν και λίγο λιγότερο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Κι εγώ ανήκω στην κατηγορία της φίλης σου! Στέκα με τον θηλασμό! Βασικά δεν είχα πάρει κιλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (9 μόνο) κι όταν γέννησα επέστρεψα κατευθείαν στα αρχικά κιλά μου...55 νομίζω! Με τον θηλασμό όμως αδυνάτισα κι άλλο... φανταστείτε ότι αυτή τη φορά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 52 κιλά.. μπορεί να ήμουν και λίγο λιγότερο...

Αυτό είναι ευλογία (⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠)(⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠)

Που τέτοια τύχη ρε παιδακι μου!!! Εγώ ;πο την υποψία ότι είμαι έγκυος είχα τα κιλά στο τσεπακι:⁠-⁠D Και πρήξιμο...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Τωρα τελευταία νοιωθω έντονη φαγούρα στην θηλή. Μηπως έτυχε κάτι παρόμοιο σε καμία; Έχω ραντεβού την Παρασκευή όποτε ειπα να κάνω υπομονή. 
Πάντως κορίτσια εγώ είμαι 24η εβδομάδα και έχω βάλει 3,5 κιλά ακόμα.   Από όρεξη είμαι  όπως πριν την εγκυμοσύνη μην σας πω θέλω λιγότερο φαγητό. 
 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Pozi είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Τωρα τελευταία νοιωθω έντονη φαγούρα στην θηλή. Μηπως έτυχε κάτι παρόμοιο σε καμία; Έχω ραντεβού την Παρασκευή όποτε ειπα να κάνω υπομονή. 
Πάντως κορίτσια εγώ είμαι 24η εβδομάδα και έχω βάλει 3,5 κιλά ακόμα.   Από όρεξη είμαι  όπως πριν την εγκυμοσύνη μην σας πω θέλω λιγότερο φαγητό. 
 

Έτσι ακριβώς ήμουν στο πρώτο μου παιδάκι! Τώρα πεινάω και θέλω και γλυκά... διαφορετικη εγκυμοσύνη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...