Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Καλησπέρα! Η σύλληψη στον μπεμπακο τώρα ήταν απλά προσπάθεια ενός μήνα! Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια μιας και στη δεύτερη μου κόρη κάνα με κοντά στο 8μηνο- 9 μηνο είχα πολύ άγχος κάθε μήνα γιατί πίστευα χαζά ότι δεν θα μπορώ να κάνω άλλο παιδί λόγο της ατονιας μήτρας που έπαθα κατά το χειρουργείο..Είχα και κύκλο κοντά στις 50 και μέρες και ίσως για αυτό δεν έτυχε νωρίτερα..μετά την τρίτη μου κόρη έφτιαξε πολύ ο κύκλος μου και είχα σταθερό και μου πέρασαν και οι πόνοι κατά την περίοδο και ωορρηξία..Όταν έκανα την πρώτη μου ήμουν 22 και τώρα είμαι 32..Τελικά αυτό που λένε ότι όσο μεγαλώνεις φοβάσαι ολο και περισσότερο είναι αλήθεια... τουλάχιστον σε εμένα..καλά τα έλεγε η πεθερά μου...

Έχω τρελό άγχος για αύριο που έχω γιατρό να δούμε τι θα μας πει για τον τράχηλο,νομίζω έχω ξεκινήσει και κάτι συσπασουλες και ζήτω η τρέλα...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , Roses! είπε:

Καλησπέρα! Η σύλληψη στον μπεμπακο τώρα ήταν απλά προσπάθεια ενός μήνα! Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια μιας και στη δεύτερη μου κόρη κάνα με κοντά στο 8μηνο- 9 μηνο είχα πολύ άγχος κάθε μήνα γιατί πίστευα χαζά ότι δεν θα μπορώ να κάνω άλλο παιδί λόγο της ατονιας μήτρας που έπαθα κατά το χειρουργείο..Είχα και κύκλο κοντά στις 50 και μέρες και ίσως για αυτό δεν έτυχε νωρίτερα..μετά την τρίτη μου κόρη έφτιαξε πολύ ο κύκλος μου και είχα σταθερό και μου πέρασαν και οι πόνοι κατά την περίοδο και ωορρηξία..Όταν έκανα την πρώτη μου ήμουν 22 και τώρα είμαι 32..Τελικά αυτό που λένε ότι όσο μεγαλώνεις φοβάσαι ολο και περισσότερο είναι αλήθεια... τουλάχιστον σε εμένα..καλά τα έλεγε η πεθερά μου...

Έχω τρελό άγχος για αύριο που έχω γιατρό να δούμε τι θα μας πει για τον τράχηλο,νομίζω έχω ξεκινήσει και κάτι συσπασουλες και ζήτω η τρέλα...

 

Μια χαρά θα πάει αύριο το ραντεβού στο γιατρό σου, μην ανησυχείς! Στείλε μας νέα! Πωπω εισαι τόσο νέα και πας για 4ο?? Ρεκόρ νομίζω στην ομάδα μας χιχιχιχι

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Αχ τι ωραια ! Κ εγώ θα ήθελα να είναι μαζί μου .. θα το δούμε μέχρι τότε ..

ναι έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι !! 
ειναι ένα θαυματακι :))

Χαχα επίσης να σου πω για το φύλλο ότι κ εμένα όλοι μου έλεγαν ότι βλέπουν κάτι να πετάει και μου έλεγαν την εξυπνάδα του ο καθένας ή μου έλεγαν για την κοιλιά μ ότι είναι όλη μπροστά κ ότι επειδή έχω εμετούς έχω αγορι ! 
και γέλασα πολύ έπεσαν οοοολοι έξω !

μεχρι κ εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχω αγορι !

και μας ξεγέλασε η μπουμπου! Ναι μεν έχω μπροστά την κοιλιά αλλά είναι στρογγυλή εντελώς δν ξέρω αν παίζει ρόλο αρχικά .δεύτερον αν δν ξέρεις δν μπορείς να διακρίνεις στον υπέρηχο έχω μόλις είδα μιας γνωστής που είχε αγορι κατάλαβα την διαφορά ..

Εσείς το κρατάτε για έκπληξη για το τέλος ; :)))

Και εμένα στην β επιπέδου 21+4 μέρες 427gr.Τον ρώτησα και μου είπε είναι όλα μια χαρά όσον αφορά το βάρος.. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Maria X. είπε:

Μια χαρά θα πάει αύριο το ραντεβού στο γιατρό σου, μην ανησυχείς! Στείλε μας νέα! Πωπω εισαι τόσο νέα και πας για 4ο?? Ρεκόρ νομίζω στην ομάδα μας χιχιχιχι

Μακάρι βρε κορίτσια μου να τα καταφέρω έως το τέλος...

Τι σημασία έχει η ηλικία..η αλήθεια ειναι πως μπήκα νωρίς στη μητρότητα χωρίς να έχω ζήσει πράγματα...όχι πως το μετανιώνω φυσικά σε καμία περίπτωση αλλά σε όλα τα πράγματα κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις...Με το καλό να έχουμε γερά μωράκια και ας είμαστε όσο ετών είμαστε (⁠*⁠_⁠*⁠)

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Το πρώτο μας παιδάκι το πιάσαμε μετά από τέσσερις μήνες προσπαθειών (λίγο πριν είχα και μια βιοχημική κύηση και πάνω που έμαθα ότι είμαι έγκυος, απέβαλα)...τώρα το δεύτερο με την πρώτη, δεν το πίστευα... Τον Φεβρουάριο γίνομαι 33! Το πρώτο μου παιδάκι το έκανα στα 31! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Καλησπέρα!! Εγώ με εξωσωματική έκανα, ειναι η τρίτη μου. Με την πρώτη έπιασα την κορη μου, στην δεύτερη εμεινα αλλα κατέληξε σε βιοχημικη και τωρα η τρίτη μου είναι στο αγορακι μου. Παντως από γνωστούς μου μετά από πολλές προσπάθειες και χρόνων δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και κατέφυγαν σε εξωσωματική. Πλέον είναι δύσκολο παρα πολυ να πιάσεις φυσιολογικά και σε κουβέντες που έχω κάνει και με γιατρούς. Δυστυχώς και άτομα 20 χρόνων δυσκολεύομαι ενώ παλιότερα ήταν τόσο εύκολο... Εγω ειμαι 38.ειστε τυχερές πάντως όσες μένετε φυσιολογικά. Να το θεωρείται μεγάλη τύχη. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marina21 είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ με εξωσωματική έκανα, ειναι η τρίτη μου. Με την πρώτη έπιασα την κορη μου, στην δεύτερη εμεινα αλλα κατέληξε σε βιοχημικη και τωρα η τρίτη μου είναι στο αγορακι μου. Παντως από γνωστούς μου μετά από πολλές προσπάθειες και χρόνων δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και κατέφυγαν σε εξωσωματική. Πλέον είναι δύσκολο παρα πολυ να πιάσεις φυσιολογικά και σε κουβέντες που έχω κάνει και με γιατρούς. Δυστυχώς και άτομα 20 χρόνων δυσκολεύομαι ενώ παλιότερα ήταν τόσο εύκολο... Εγω ειμαι 38.ειστε τυχερές πάντως όσες μένετε φυσιολογικά. Να το θεωρείται μεγάλη τύχη. 

Οι γιατροί τι σου είπαν; Γιατί είναι τόσο δύσκολο πια; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marina21 είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ με εξωσωματική έκανα, ειναι η τρίτη μου. Με την πρώτη έπιασα την κορη μου, στην δεύτερη εμεινα αλλα κατέληξε σε βιοχημικη και τωρα η τρίτη μου είναι στο αγορακι μου. Παντως από γνωστούς μου μετά από πολλές προσπάθειες και χρόνων δεν μπορούσαν να κάνουν παιδί και κατέφυγαν σε εξωσωματική. Πλέον είναι δύσκολο παρα πολυ να πιάσεις φυσιολογικά και σε κουβέντες που έχω κάνει και με γιατρούς. Δυστυχώς και άτομα 20 χρόνων δυσκολεύομαι ενώ παλιότερα ήταν τόσο εύκολο... Εγω ειμαι 38.ειστε τυχερές πάντως όσες μένετε φυσιολογικά. Να το θεωρείται μεγάλη τύχη. 

Καλησπέρα....έχεις δίκιο.... είναι πλέον θέμα τύχης η φυσιολογική σύλληψη...οι γιατροί υποστηρίζουν ότι οι άνθρωποι λόγω κακής ποιότητας ζωής που κάνουμε οι περισσότεροι αυτό οδηγεί σε υπογονιμότητα. Το έντονο στρες,η βιοπάλη,το οικονομικό,όλα αυτά μας επηρεάζουν ψυχολογικά συνεπώς και σωματικά....αφού πλέον έχουμε καταντήσει να ρωτάμε:"φυσιολογικά έμεινες έγκυος;". Βέβαια δεν είναι ωραία ερώτηση,αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ....εγώ έμεινα έγκυος με μια και μοναδική ελεύθερη επαφή και τώρα περιμένω τη μπουμπού μου σε 3 μήνες σχεδόν...

Εγώ εύχομαι σε όλα τα ζευγάρια που θέλουν όσο τίποτα άλλο να μεγαλώσουν την οικογένεια τους,να τους έρθει το θαυματακι τους σύντομα χωρίς άλλες ταλαιπωρίες όσες κι οποίες κι αν είναι αυτές....

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Οι γιατροί τι σου είπαν; Γιατί είναι τόσο δύσκολο πια; 

Έχουν αλλάξει τα πάντα πλέον παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό,η ατμόσφαιρα, το άγχος κλπ.. Νέα ζευγάρια προσπαθούν και δύσκολα πιάνουν. Και ο ένας χρόνος και οι 2 είναι πολύ ψυχοφθροι. Εγω εχω βουλωμενες σάλπιγγες. Κάναμε γύρω στο 6μηνο ελεύθερα και τιποτα. Έκανα σαλπιγγογραφια και το είδαμε. Αλλα και να μην είχα θέμα και έβλεπα πως περνάει το 6μηνο σίγουρα θα ξαναέκανα εξωσωματική. Δν θα μπορούσα να περιμένω τόσο καιρό χωρίς αποτέλεσμα. Όχι πως και αυτός είναι ένας εύκολος δρομος. Πρέπει να έχεις γερό στομάχι,ουτε και εχει πάντα θετικά αποτελέσματα. Υγεία να έχουμε και πίστη και ότι έχει πει.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Haha καλησπέρα :) Εμείς κάναμε ελεύθερα σχεδόν έναν χρόνο αλλά χωρίς να πούμε ότι προσπαθούμε συγκεκριμένες μέρες κλπ. Απλά κάναμε ελεύθερα ! Ξέρω πως Ωορηξια είχα άκυρες μέρες όπως και όλες εντέλει όποτε δν την πετυχαίναμε ποτέ μάλλον ! Μετά άρχισα και να αγχώνομαι εκεί που κοντεύαμε να κλείσουμε χρόνο και πήρα ένα τεστ ωορρηξίας απλά επειδή μου ήρθε μια εβδομάδα αφού μου είχε τελειώσει η περίοδος το ξεκίνησα από τότε και κατάλαβα ότι εκείνο τον κύκλο εκανα Ωορηξια ακριβώς μετά την περίοδο γιατί τις υπόλοιπες μέρες ούτε μια φορά δν μου έδειξε να έχω Ωορηξια  ! Τι να πω χαχα ! Όσο αγχώνεσαι τόσο χειρότερο εντωμεταξύ ! Μετά εκανα έναν μικροβιολογικό έλεγχο έτσι να ξέρω τι παίζει κ ενα παπ και μια γιατρός μου βρήκε ένα πολυποδακι ! Πολύ μικρό ! Ύστερα πήρα στη γιατρό που έχω τώρα και μ είπε με βλέπει πεντακάθαρη και να μην ανησυχώ θα κάνω γρήγορα παιδί :p κ έτσι λπν μετά από 3 μήνες κάπου έμεινα χωρίς πολύ προσπάθεια καν ! Δυο φορές είχαμε κάνει εκείνο τον κύκλο ! Όταν είπα δν ξανά ασχολούμαι με μέρες κλπ τσουπ !

Η γιατρός πάντως μ έχει πει ότι πλέον τα ζευγάρια και δύσκολα πιάνουν παιδί αλλά και δύσκολα τα κρατάνε οι κοπέλες και παίζουν πολλά ρόλο !

Ειναι τοξικό το περιβάλλον που ζούμε πλέον είναι η ζωη μας μες το άγχος αυτά που τρώμε ότι ναναι γενικά είναι δύσκολα!

εγω είμαι 33 κ ο σύντροφος 35 !

Πάντως μεχρι τα δυο χρόνια οι γιατροί σου δίνουν όριο προσπαθειών . Δν είναι να αγχώνεσαι με αυτά !

μια φίλη μ δυο χρόνια έκαναν ελεύθερα κ τλκ έμεινε εγγυος και τώρα στο δεύτερο έμεινε πιο εύκολα κιόλας ! Αυτά :)) 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/11/2022 at 9:17 ΜΜ, WomensPower είπε:

Θα το δω μήπως γραφτώ κ εγώ δε αυτό το σεμινάριο για τη σχολή γονέων...το άλλο με το θηλασμό παίζει να γίνεται και πιο αργά? Όταν θα πλησιάζουμε στο τέλος? Βασικά αγχώνομαι μη συμβεί κάτι (ξέρω έχω καταντήσει κουραστική) και δε θέλω να προετοιμαζομαι τόσο πολύ ψυχολογικά και γενικως δεν θα ψωνίσω τίποτα... 

Εγώ έχω αύριο β'επιπεδου αλλά δεν έχω βάλει καθόλου κρέμα για ραγιάδες...έχω πάρει τόσο πολλά κιλά...21...έφτασα τα 83...που τι να με κάνουν οι κρέμες...κ αυτές δεν κάνουν θαύματα...όταν είμαι ώρα ξαπλωμένη κάνω κάποια ώρα να σηκωθώ...μου είπε η γιατρός να γυρνάω στο πλάι και μετά να βάζω δυναμη να σηκωθώ και αισθάνομαι σαν φώκια...προς το παρόν δεν έχω κάνει ραγαδες....η αδερφή μου στην πρώτη κύηση που έβαλε 24 κιλά.. στο ξεφουσκωμα έκανε στο πλάι στην κοιλιά...κ στα μπούτια στο πλάι... Αλλά πήγε και τις έκανε λέιζερ όταν ακόμα ήταν κόκκινες... Εγώ κόκκινες έβγαλα λίγες στο στήθος...που πραγματικά μεγάλωσε πολύ...

Άρα αφού μπορεί να ανέβει με ξεκούραση και έχεις βοήθεια από τους δικούς σου με τα παιδιά...οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου...εφόσον κατάφερες και το ανέβασες μια φορά κιόλας... Εδώ γεννησες και μεγάλωσες τρία παιδιά...και έρχεται και το αγοράκι σου τώρα...Δεν θα καταφέρεις να ανεβάσεις τον τράχηλο? Θα σηκωθείς και θα ψωνίσετε μπλε...να έχει παρέα κ ο άντρας σου..κ αυτός ο ερμος να δει και κάνα αγοριστικο παιχνίδι στο σπίτι...όλο με τις κούκλες και τα κοριτσίστικα θα βαρέθηκε!!! 

Και εγώ αυτό αναρωτιομουν...αύριο έχω και θα είμαι 22+1.. 

Δε  ρειαζεται να γραφτεις στη σχολη γονεων. Απλως μπαινεις στο λινκ αν καποια Τριτη σε βολεψει η ωρα. Εγω εχω βρει και στο mnb cemter σεμιναρια σχεδον καθε μερα. Τα πιο καλα εχουν χρεωση γυρω στα 15€ αλαλ εχσι και πολλα δωρεαν. 

Για τα κιλα μην αγχωνεσαι. Θα οργανωθουμε μολος γεννησουμε και θα τα χασουμε ολα τα παραπανισια. Και αν μας μεινουν και λιγες ραγαδες θα ειναι τα παρασημα μας :)

On 20/11/2022 at 9:40 ΜΜ, Roses! είπε:

Έτσι πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά!! Θα δούμε την Τετάρτη που θα έχω μπει στην 25η εβδομάδα! 

Ο γιατρός μου έχει δώσει ένα χαρτί που λέει ότι ο καιρός για την β επιπέδου είναι από την 19η -23η εβδομάδα! Εγώ την έκανα 22 η εβδομάδα αλλά δεν μπορούσαμε να βγάλουμε 3d γιατί έχω πρόσθιο πλακούντα!

Θέμα κιλά χα ΧΑ ΧΑ ...ξεκίνησα ήδη με κιλά πάνω μου 83 στην αρχή δεν είχα κανένα σύμπτωμα έκοψα και το κάπνισμα και μέχρι σήμερα έχω παρει16 ολόκληρα κιλά ....και έχω δρόμο ακόμα...ο θηλασμός με διατροφή θα με βοηθήσει μόνο για αυτό δεν σκάω αλλά δεν μου χωράει και τίποτα..έχω γίνει σαν ντολμαδάκι...το μόνο που δεν έχω πρηστεί όπως στα κορίτσια..

Α το οτι εχω κοριτσακι ευθυνεται για το οτι εχω γινει σαν κολοκυθα εγω ε; Με τοσο καθισιο πως να μη βαλουμε κιλα; Οτι τρωμε μενει πανω μας! Λογικο ειναι!

 

On 20/11/2022 at 11:04 ΜΜ, Maria X. είπε:

Τα κιλά είναι ένα θέμα που πονάει κορίτσια!! Μέχρι την προηγουμενη βδομαδα είχα πάρει 10, τώρα να μην είναι 12?? Αφού κάθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά, εκτοξεύεται το νούμερο! Ήμουνα και στα φόρτε μου από πριν, οπότε καταλαβαίνετε! Αλλά μετά τη γέννα έχω πει πως θα είναι αυστηρή με διατροφή και γυμναστική όταν αναρρωσω..δε θα το αφήσω να ξεφύγει πιστεύω. 

Δεν ήξερα ότι στις κόκκινες ραγαδες μπορείς να κάνεις λέιζερ! Καλή πληροφορία αυτή, αν τυχόν χρειαστούμε αργότερα .

Τελικά μέσα από το φόρουμ μαθαίνεις πολλά!!

Όσο για τα σεμινάρια, θα ήθελα να κάνω κι εγώ ένα πιο γενικό πχ τον Ιανουάριο με θέμα εγκυμοσύνη, τοκετό, φροντίδα μωρού  κλπ και τον Φλεβάρη, που θα έχω μπει στον μήνα μου, ένα για τον θηλασμό ειδικά που δεν έχω ιδέα πω γίνεται και θα θελα να τα καταφέρω αν μπορέσω! 

Για το θηλασμο ειδικα να κανεις οπωσδηποτε αν θελεις να θηλασεις. Αλλιως θα δυσκολευτεις πολυ περισσοτερο πιστευω. 

 

On 21/11/2022 at 6:58 ΠΜ, Leica είπε:

Τώρα έχεις μία χαρά μήκος! Μπράβο κορίτσι μου!

Έχω την αυχενική αύριο και είμαι αρκετά ανήσυχη...είμαι και μεγάλη 39 θα είναι όλα καλά με το μπέμπη; και το κυριότερο θα είναι καλά ο τράχηλος;;;; σε μία φίλη έβγαλαν ένα πρόβλημα στο ένα ποδαράκι που βέβαια διορθώνεται αλλά με μεγάλη διαδικασία...ουφ

Πάντως το πλάσμα είναι αρκετά ζωηρό κάθε μέρα χοροπηδάει στην κοιλίτσα το ζουζούνι.... :)

 

Να τονίσουμε πάντως εδώ ότι σε μερικές γυναίκες ο θηλασμός αυξάνει πάρα πολύ τον μεταβολισμό! Μία φίλη μου έγινε κυριολεκτικά στέκα θηλάζοντας....

Θα τα χάσεις με τον ένα τρόπο ή τον άλλο....σημασία έχει τώρα να νιώθεις καλά και να είναι καλά το μπέμπε...φάε κοπέλα μου....φάε όχι σαν εμάς που έχουμε διαβήτη και θα τα μετράμε όλα με το σταγονόμετρο..

Κι εγω 38 ειμαι γι αυτο ανησυχουσα αλλα τελικα ολα καλα. Εσενα πως πηγε; Παντως σε 3 φιλες μου ειχαν πει οτι τα μωρα τουα ειχαν προβλημα με την καρδια και το ενα με τα πμευμονια ή κατι τετοιο αλλα τελικα και τα 3 γεννηθηκαν υγιεστατα.

 

On 21/11/2022 at 8:43 ΠΜ, Roses! είπε:

Αυτό είναι ευλογία (⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠)(⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠)

Που τέτοια τύχη ρε παιδακι μου!!! Εγώ ;πο την υποψία ότι είμαι έγκυος είχα τα κιλά στο τσεπακι:⁠-⁠D Και πρήξιμο...

Χαχαχα σε καταλαβαινω απολυτα! Εγω πριν ακομα λανω τημ εξωσωματικη εβαλα 6 κιλα!! Δεν πειραζει! Θα τα χασουμε και θα γινουμε κουκλαρες

 

On 21/11/2022 at 6:22 ΜΜ, Pozi είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Τωρα τελευταία νοιωθω έντονη φαγούρα στην θηλή. Μηπως έτυχε κάτι παρόμοιο σε καμία; Έχω ραντεβού την Παρασκευή όποτε ειπα να κάνω υπομονή. 
Πάντως κορίτσια εγώ είμαι 24η εβδομάδα και έχω βάλει 3,5 κιλά ακόμα.   Από όρεξη είμαι  όπως πριν την εγκυμοσύνη μην σας πω θέλω λιγότερο φαγητό. 
 

Πώς το καταφερες αυτο;!!!! Εγω εχω τρελλαθει στα γλυκα! Και μα φαμταστςις οτι πριν δεν ετρωγα τιποτα σε γλυκο. Ουτε καν μελι ή διαιτιτικα γλυκαντικα!

  Για τις θηλες ιδεα δεν εχω. Προσπαθησε ομως να μην τις πειραζεις οσο κ αν σε φαγουροζουν γιατι θα κανεις συσπασεις.

On 21/11/2022 at 7:15 ΜΜ, Μαρία.Μ είπε:

Καλησπέρα!! Φαγούρα δεν έχω αλλά έχω απίστευτη ξηρότητα. Σκέψου φεύγουν φλούδες. Έχει πολύ λίγες μέρες που μου εμφανίστηκε και ακόμα δεν ρώτησα στον γιατρό αν μπορώ να βάλω κάτι ή αν απλά θα φύγει μόνη της. Όσο για τα κιλά σου πραγματικά μπράβο, εγώ έχω βάλει γύρω στα 12 και ήδη έχω αρχίσει να κουράζομαι πολύ όταν ανεβαίνω σκαλιά..

Σε εμα σεμιναριο μας ειπαν οτι σε αυτην την περιπτωση μπορουμε να βαζουμε λιγο αμυγδαλελαιο. Αλλα ρωτα πρωτα το γιατρο σου

 

On 21/11/2022 at 9:07 ΜΜ, marylouu είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Σας διαβάζω κάθε μέρα:)

Σήμερα πήγαμε και εμείς επιτέλους για την Β επιπέδου !! 21+4 :) 
Όλα ευτυχώς τα είδε Καλα και φυσιολογικά ! Έχουμε ένα ομορφο υγειεστατο κοριτσάκι :)))

ειδαμε και την φατσουλα της σε 3d και αυτό ήταν τρελάθηκα !! Χαλάλι η ταλαιπωρία με το στομάχι !

τελικα δεν άλλαξε που φοβόμουν πάλι Καλα :p

Οπότε τώρα θα αρχίσω να ψωνίζω πραγματάκια !

εχει καμία ιδέες για φορμάκια και όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που να κοιτάξω έτσι πάνω κάτω ;; 
επισης τι σκέφτεστε για καρότσι;

εχετε άποψη για καμία εταιρια καλή με καλές τιμές ;

ευχαριστω εκ των προτέρων εύχομαι σε όλες καλή και τελειόμηνη εγγυμοσυνη :)))

Μοραβο σου κοριτσι μου! Ολα καλα λοιπον! Καλα με το 3d κι εγω ελιωσα! Υπεροχο δεν ειναι; Αραγε θα εχει καμια σχεση η φατσουλα τους με τη  πραγματικοτητα; Για να δουμε!

Εγω σημερα πηγα να δω για καροτσακι. Μπερδευρηκα ομως παρα πολυ! Υπαρχουν τοσα!!! Που να ξερω τι να διαλεξω;;;! Ολα ελαφρια, ολα σταθερα για βολτες με ευκολο κλεισιμο. Και οο τιμες απο 200-1200 και ουτε που καταλαβαινω τις διαφορες! 

Οι πιο εμπειρες μπορειτε να μας δωσετε τα,φωτα σας;

On 21/11/2022 at 9:29 ΜΜ, Μαρία.Μ είπε:

Τέλεια!!! Άντε με το καλό να έρθει η μπουμπού σας! Γερή να είναι! Εγώ για φορμακια θα δω σίγουρα στα h&m έχει με φερμουάρ που πιστεύω βολεύουν πιο πολύ από αυτά με τα τρουξ ε και μετά όλο και θα ψάξω στο ίντερνετ.. όσο για το καρότσι έχω πολλές σκέψεις... Μου αρέσουν πολύ της inglesina αλλά τα θεωρώ κάπως ακριβά (900€+ τα τρία σε ένα) Και δεν ξέρω πόσο θα τα χρησιμοποιήσω γιατί τον πρώτο καιρό σκέφτομαι να μην βγάζω το μωρό έξω, τουλάχιστον μεχρι  να κάνει τα πρώτα εμβόλια όσο γίνεται θέλω να το προστατεύσω από ιώσεις. Μόλις κλείσουν τον πρώτο μήνα δεν κάνουν εμβολιο; Λογικά δηλαδή μέσα Απριλίου... Μετά αν αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός δεν θα σκάει στην καλαθουνα που έχουν αυτά τα καροτσια; Πόσο να το χρησιμοποιήσω δηλαδή; Βαριά βαριά 2 μήνες... Γενικά δεν ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα όπως κατάλαβες αχαχαχα ακόμα έχω χρόνο ευτυχώς, θα ξεκινήσω ψώνια μέσα με τέλος Ιανουαρίου.

Εμενα μου αρεσε πολυ ενα της inglesina το electa το duo που εχει port bebe. Κανει 800€. Το καθισματακι δε βολευει γιατι ειναι μονο μεχρι 1 ετος ενα αν παρεις ξεχωριστα φτανουν και μεχρο 4 χρονων και βαλε.

Αλλα μετα ειδα και κατι αλλα που τα εχουν σε προσφορα (300€ με port bebe) επεiδη εμειναν λιγα και μπερδευτηκα. Πφφφφ

Παντωα εγω θα παρω οπωσδηποτε και μαρσιπο και τον πρωτο καιρο που ια ειναι μικρουλι θα βολταρουμε μ αυτο. Δε νομιζω μα περιμενω να 40ισει αν εχει καλο καιρο. Σιγουρα θα το βγαλω νωριτερα. 

23 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Τέλεια νέα!! Μπράβο βρε κορίτσι μου όλα πάνε μια χαρά!!! Εμείς δεν μπορέσαμε να δούμε φατσούλα γιατί έχω πρόσθιο πλακούντα αλλά κάτι είδαμε,έχει το τούτο μου :⁠-⁠P:⁠-⁠P:⁠-⁠P

Για καρότσι είμαι και εγώ μάλλον σε 3 σε 1 γιατί με τόση ξάπλα και ταβάνοθεραπεία δεν θα την παλέψω να κάτσω μέσα αν και με βλέπω με μάρσιπο και δρόμο χαχαχα...έτσι λέω βέβαια από το άχτι μου! Πάντως μια φίλη έχει το 3 σε 1 της Cangaroo και είναι πολύ ευχαριστημένη και πολύ οικονομικά! Όταν με αφήσει να βγω είναι από τα πρώτα πράγματα που θα πάω να δω...μετα τα 3 παιδιά όλα είναι οφ δεν έχω τίποτα ..ευτυχώς έχω πολλές φίλες και γνωστές όπου η κάθε μία κάτι θα μου φέρει..μόνο καρότσι θα αγοράσω αλλά για 4ο παιδί να δώσω. Και τόσα χρήματα όπως της iglesina που είναι πολύ ωραία η αλήθεια είναι αλλά ..αν ήταν το πρώτο μου θα το σκεφτόμουν...

Της h&m τα κορμάκια κτλ είναι από βαμβάκι οπότε θα το επισκεφθώ σίγουρα .

Αχ βρε κορίτσια ανυπομονώ σαν να είναι το πρώτο μου .. απίστευτο μου φαίνεται...φταίει ότι έχουν μεγαλώσει τα κορίτσια? Ποιος ξέρει ..αλλά θέλω πολύ να περάσει ο καιρός να πάνε όλα καλά και να τον έχω αγκαλίτσα μουυυυ!!Εσείς??

Αχ κι εγω ανυπομονω τοσο πολυ!!!!! Αναρωτιεμαι πως θα ειναι ο χαρακτηρας της και θελω να μυριζει μωρουδιλα ολα το σπιτι!!!

 

22 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Εντωμεταξυ εγώ σήμερα που πήγα για β'επιπεδου 22w +1  το μωρό ήταν 430gr ...ρε μήπως είναι λίγα? Μόνο αυτό με προβλημάτισε.... Έχω ακούσει και 500+...

Γενικως τελειώσαμε πολύ γρήγορα...έκανε πολύ εύκολα τις μετρήσεις...μου είπε εμπρόσθιο πλακουντα... ψηλό... Και τράχηλο κλειστό..βλέπω στο μέιλ μήκος 35.0mm...ενω στην απ' επιπέδου ήταν 42... Σα νουμερο το 35 ξέρω ότι είναι καλό..αλλα σε σχέση με το άλλο νούμερο μηπως θα έπρεπε να πέσει λιγότερο? 

Γενικώς όταν ήταν να δει τα γεννητικά όργανα είπε να μην κοιτάμε...εγώ βέβαια κοιτούσα αλλά δεν κατάλαβα κάτι... σκέφτομαι αν ήταν αγόρι δεν θα έβλεπα το ματζαφλέρι του? Είναι απο τη μια που θέλεις να είναι εκπληξη το φύλο ...αλλά κανείς και υποθέσεις :-P

 

 

 

Καλε τι καθεσαι και σκεφτεσαι; Αμ κατι απο αυτα δεν ηταν απολυτως φυσιολογικο ια σου το ελεγε ο γιατρος! Εσυ γιατι καθεσαι και αγχωνεσαι μομη σου; Ψυχραιμια! Ολα πανε οπως πρεπει και ετσι θα συνεχισουν!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Εγω με εξωσωματικη πηγα. Φυσιολογικα δεν ειχαμε καμια πιθανοτητα να πιασουμε μωρο. Αλαλ ευτυχως το πετυχαμε με τη 2η φορα καο δεν ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ :)

6 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Χαχα γειά σου κορίτσι καλώς ήρθες! Το μόνιμο μου άγχος κάθε μήνα. Είχα αποβολή το Μάιο του 21 μας επέτρεψαν προσπάθειες από τέλος Αυγούστου και έπειτα και έμεινα με εντατικές προσπάθειες και παρακολούθηση ωορηξιας από το γιατρό τους τελευταίους 2 μήνες, έμεινα τον Ιούνιο. Την πρώτη φορά που απεβαλα πάλι ειχα μείνει μετά από 1 χρόνο προσπαθειών. 

Με το καλό το μωράκι σου! 

Διάβασα τα νέα σας για όσες κάνατε τη Β επιπέδου! Χαίρομαι πολύ που είχατε καλά αποτελέσματα και ανυπομονώ για 29 του μήνα να έρθει και η σειρά μου. Από προχθές 21w ακριβώς έχω αρχίσει και καταλαβαίνω τα χτυπήματα κυρίως το βράδυ καμια 7 8 και αυτό ήταν. Εσείς τα καταλαβαίνετε όλη την ημέρα;

Κι εμενα το βραδυ ζωηρευει! Την υπολοιπη μερα σπανιως την καταλαβαινω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ την Παρασκευή έχω β επιπέδου.

Ρε κορίτσια Από τότε που ξεκίνησε η μεγάλη τα προνηπια είμαστε μόνιμα άρρωστοι. Δεν αντέχω άλλο να έχω μπούκωμα πονοκέφαλο κ όλα τα σχετικά... Τι να σου κάνουν και τα ντεπον.... 

Εμείς δε μπορώ να πω ότι πιάσανε γρήγορα το 3ο παιδί. Στο πρώτο όταν γεννησα ήμουν 29 στο δεύτερο 31 και τώρα 33. Πιο πολύ άγχος έχω τώρα....χαχχα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Viv37 είπε:

Εγω με εξωσωματικη πηγα. Φυσιολογικα δεν ειχαμε καμια πιθανοτητα να πιασουμε μωρο. Αλαλ ευτυχως το πετυχαμε με τη 2η φορα καο δεν ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ :)

Κι εμενα το βραδυ ζωηρευει! Την υπολοιπη μερα σπανιως την καταλαβαινω.

Κ εγώ το βράδυ όταν ξαπλώνω μόνο .. δουλεύω και την υπόλοιπη μέρα όποτε είμαι στο τρέξιμο ..

Μαρία.Μ με τα καρότσια έχω μπερδευτεί και εγώ η αλήθεια είναι .. αλλες λένε δν βολεύτηκαν με το 3 σε ένα αλλες λένε βολεύτηκαν πολύ ! Πραγαμτικα δν ξέρω ..το μόνο Σίγουρο είναι να δω για ελαφρύ με μεγάλες ρόδες και να έχει καθισματάκι μαζί ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , marylouu είπε:

Κ εγώ το βράδυ όταν ξαπλώνω μόνο .. δουλεύω και την υπόλοιπη μέρα όποτε είμαι στο τρέξιμο ..

Μαρία.Μ με τα καρότσια έχω μπερδευτεί και εγώ η αλήθεια είναι .. αλλες λένε δν βολεύτηκαν με το 3 σε ένα αλλες λένε βολεύτηκαν πολύ ! Πραγαμτικα δν ξέρω ..το μόνο Σίγουρο είναι να δω για ελαφρύ με μεγάλες ρόδες και να έχει καθισματάκι μαζί ..

Εγω για το 3 σε 1 εχω να πω οτι καταρχην το καθισματακι αυτοκινητου δε βολευει γιατι ειναι μονο για 1 χρονο ενω αν παρεις ξεχωριστο καροτσακι μπορεος να βρεις μεχρι να τελειωσει το δημοτικο το παιδι. Οποτε ειναι αχρηστο. 

Το port bebe αν δεν εχεις λικνο θα τπ χρεοαστεις τους πρωτους 2-3 μηνες αν το κρεβατακι τoυ μωρου δε χωραει στο δωματιο σου. Μπορεις επισξς να το χρησιμοποιεις για να εχεις το μωρο πχ στο σαλονι οταν θα θελεις να κανεις καμια δουλεια αλλα και παλι για τον ιδιο σκοπο μπορεις να παρεις μια φωλια. Επισης ειναι πιο βολικο για το καροτσι αλλα μονο για την αρχη οταν θα ειναι νεογεννητο. Το θεμα ομως,ειναι οτι θα το χρηαινοποιησεις μονο τους πολυ πρωτουα μηνες και μετα δε θα χωραει το μωρο.

Εμενα για παραδειγμα θα μου δωσει μια φιλη λικνο και ια παρω μαρσιπο για τις βολτες μας οταν θα ειναι νινακι οποτε το port bebe μαλλον αχρηστο μου ειναι. 

πρίν από 44 λεπτά , Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ την Παρασκευή έχω β επιπέδου.

Ρε κορίτσια Από τότε που ξεκίνησε η μεγάλη τα προνηπια είμαστε μόνιμα άρρωστοι. Δεν αντέχω άλλο να έχω μπούκωμα πονοκέφαλο κ όλα τα σχετικά... Τι να σου κάνουν και τα ντεπον.... 

Εμείς δε μπορώ να πω ότι πιάσανε γρήγορα το 3ο παιδί. Στο πρώτο όταν γεννησα ήμουν 29 στο δεύτερο 31 και τώρα 33. Πιο πολύ άγχος έχω τώρα....χαχχα..

Αχ τι κυκλοφορει φετος ρε παοδι μου! Δε γνωριζω μικρο παιδακι που να μην ειναι αρρωστο αυτην την περιοδο!! Τι να πω. Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...