Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , WomensPower είπε:

Αυτό μου είπε κ η κουμπάρα μου ..ο ενας ήταν 490...και τελικά γεννήθηκε 2.900... ενώ ο άλλος 385gr και γεννήθηκε 3200... Οπότε δεν παίζει ρόλο για το τελικό βάρος...μου είπε ότι απλά δείχνει ότι είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού...

Ναι μωρέ τόσο δα ανθρωπάκια... Και μας κανουν να νιώθουμε τόσο ευλογημένες και τυχερές....απίστευτο το ότι σε λίγους μήνες θα έχω ευθύνη για μια ζωουλα...από κει που που έχω μόνο τον εαυτό μου...πάντως σήμερα ο άντρας μου νομίζω ότι δέθηκε περισσότερο με το νινι και μου είπε ότι σκέφτεται αν πάω για φυσιολογικο τοκετό να έρθει μέσα...που αυτός δεν τα μπορεί αυτά...

Αχ τι ωραια ! Κ εγώ θα ήθελα να είναι μαζί μου .. θα το δούμε μέχρι τότε ..

ναι έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι !! 
ειναι ένα θαυματακι :))

πρίν από 43 λεπτά , WomensPower είπε:

Εντωμεταξυ εγώ σήμερα που πήγα για β'επιπεδου 22w +1  το μωρό ήταν 430gr ...ρε μήπως είναι λίγα? Μόνο αυτό με προβλημάτισε.... Έχω ακούσει και 500+...

Γενικως τελειώσαμε πολύ γρήγορα...έκανε πολύ εύκολα τις μετρήσεις...μου είπε εμπρόσθιο πλακουντα... ψηλό... Και τράχηλο κλειστό..βλέπω στο μέιλ μήκος 35.0mm...ενω στην απ' επιπέδου ήταν 42... Σα νουμερο το 35 ξέρω ότι είναι καλό..αλλα σε σχέση με το άλλο νούμερο μηπως θα έπρεπε να πέσει λιγότερο? 

Γενικώς όταν ήταν να δει τα γεννητικά όργανα είπε να μην κοιτάμε...εγώ βέβαια κοιτούσα αλλά δεν κατάλαβα κάτι... σκέφτομαι αν ήταν αγόρι δεν θα έβλεπα το ματζαφλέρι του? Είναι απο τη μια που θέλεις να είναι εκπληξη το φύλο ...αλλά κανείς και υποθέσεις :-P

 

 

 

Χαχα επίσης να σου πω για το φύλλο ότι κ εμένα όλοι μου έλεγαν ότι βλέπουν κάτι να πετάει και μου έλεγαν την εξυπνάδα του ο καθένας ή μου έλεγαν για την κοιλιά μ ότι είναι όλη μπροστά κ ότι επειδή έχω εμετούς έχω αγορι ! 
και γέλασα πολύ έπεσαν οοοολοι έξω !

μεχρι κ εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχω αγορι !

και μας ξεγέλασε η μπουμπου! Ναι μεν έχω μπροστά την κοιλιά αλλά είναι στρογγυλή εντελώς δν ξέρω αν παίζει ρόλο αρχικά .δεύτερον αν δν ξέρεις δν μπορείς να διακρίνεις στον υπέρηχο έχω μόλις είδα μιας γνωστής που είχε αγορι κατάλαβα την διαφορά ..

Εσείς το κρατάτε για έκπληξη για το τέλος ; :)))

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 56 λεπτά , WomensPower είπε:

Αυτό μου είπε κ η κουμπάρα μου ..ο ενας ήταν 490...και τελικά γεννήθηκε 2.900... ενώ ο άλλος 385gr και γεννήθηκε 3200... Οπότε δεν παίζει ρόλο για το τελικό βάρος...μου είπε ότι απλά δείχνει ότι είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού...

Ναι μωρέ τόσο δα ανθρωπάκια... Και μας κανουν να νιώθουμε τόσο ευλογημένες και τυχερές....απίστευτο το ότι σε λίγους μήνες θα έχω ευθύνη για μια ζωουλα...από κει που που έχω μόνο τον εαυτό μου...πάντως σήμερα ο άντρας μου νομίζω ότι δέθηκε περισσότερο με το νινι και μου είπε ότι σκέφτεται αν πάω για φυσιολογικο τοκετό να έρθει μέσα...που αυτός δεν τα μπορεί αυτά...

Και εμείς στην β επιπέδου 21+3αν θυμάμαι καλά ήταν 489γραμμαρια..μου είπε ότι είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα και έμεινα εκεί...λογικά έχει να κάνει από πολλούς παράγοντες το βάρος ενός μωρού αλλά σημασία έχει να είναι νορμάλ ..σε μια πρόχειρη έτσι μάτια που έριξα έβλεπα να είναι πάνω από μισό κιλό στην β επιπέδου και λίγο με έπιασε ένα κάτι της ...Πολύ διάβασμα έχω ρίξει πάντως...δεν έχω αφήσει φόρουμ να διαβάζω πολύ μελετηρή χοχοχο 

Εμένα ο σύζυγος ήταν και στις 2 κόρες μέσα και πραγματικά το έζησε και το θέλει όσο τίποτα άλλο ..εκείνος έκοψε τον ομφάλιο λώρο εκείνος τις ;κουμπησε πρώτη φορά... Καμμιά φορά τα λέει σε συζητήσεις που έχουμε και συγκινείται...Μακάρι να έρθει ,να αντέξει και πιστεύω πως δεν θα το μετανιώσει...Είναι και στον άνθρωπο βέβαια να τα αντέχει όλα αυτά!!

 

 

 

 

1 hour ago, marylouu είπε:

Έτσι ακριβώς και εμείς !! Εγώ από σήμερα κιόλας που είδα και το φατσακι της και άρχισα και να την ακούω πιο Καλα εδώ και δυο μέρες έχω τρελαθει:)))

Μα είναι να μην τρελενεσαι?? Ευλογία και συναισθήματα που δεν περιγράφονται με λόγια..

Ειδικά τώρα που τα νιώθουμε πιο έντονα και πλησιάζουμε σιγά σιγά είναι άλλο πράγμα:⁠-⁠)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, marylouu said:

Καλησπέρα κορίτσια !! Σας διαβάζω κάθε μέρα:)

Σήμερα πήγαμε και εμείς επιτέλους για την Β επιπέδου !! 21+4 :) 
Όλα ευτυχώς τα είδε Καλα και φυσιολογικά ! Έχουμε ένα ομορφο υγειεστατο κοριτσάκι :)))

ειδαμε και την φατσουλα της σε 3d και αυτό ήταν τρελάθηκα !! Χαλάλι η ταλαιπωρία με το στομάχι !

τελικα δεν άλλαξε που φοβόμουν πάλι Καλα :p

Οπότε τώρα θα αρχίσω να ψωνίζω πραγματάκια !

εχει καμία ιδέες για φορμάκια και όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που να κοιτάξω έτσι πάνω κάτω ;; 
επισης τι σκέφτεστε για καρότσι;

εχετε άποψη για καμία εταιρια καλή με καλές τιμές ;

ευχαριστω εκ των προτέρων εύχομαι σε όλες καλή και τελειόμηνη εγγυμοσυνη :)))

Συγχαρητήρια! Ερωτεύτηκες την μπέμπα ε;;; χαχαχαχα καθόλου δεν εκπλήσσομαι!

 

Λοιπόν από φόρμακια εμένα με βόλεψε πολύ το H&M. Αλλά και η amazon. Όλα βαμβακερά και καλύτερα με φερμουάρ...το βράδυ που θα αλλάζεις πάνα δεν τα θέλεις τα κλιψάκια....επίσης πάρε μία καλή φόρμά εξόδου.

Καρότσι θα σου δώσω μία και μοναδική συμβουλή: να είναι ελαφρύ! Ιδανικά 6-8 κιλά! Και όσο πιο εύκολα να διπλώνει δηλαδή με το ένα χέρι. Επίσης να μπορείς να το σπρώχνεις μόνο με το ένα χέρι. Πολύ βασικό...Έχω βάλει στο μάτι μίας ακριβής εταιρείας το yolo babyzen. Ότι πάρεις να ψάξεις κριτικές από μαμάδες που το πήραν και βίντεο. Να έχεις στο νου ότι στο τελος τελος και τα μωρά έχουν γούστα. Εμάς δεν καθόταν σε ένα που πήραμε αλλά καθόταν πολύ περισσότερο σε ένα άλλο.

Επίσης κάθισμά αυτοκίνητου καλύτερα να πάρεις ένα που είναι από μηδέν έως 12 ετών τύπου. Ναι ναι ναι...για να μην δίνεις κάθε τρεις κ λίγο λεφτά.

Πολύ σημαντική αγορά και ο μάρσιπος. Μία καλή εταιρεία εδώ είναι το asteraki slings. Η Στέλλα σε βοηθάει πολύ να διαλέξεις και έχει άπειρα βίντεο και καλή σελίδα στο Facebook. Άλλη μία ελληνική  εταιρεία είναι το ecoslings.

Το δικό μου το μωρό ήθελε μόνο μάρσιπο. Χωρίς αυτόν δεν θα μπορούσα ούτε να μαγειρέψω το πρώτο δίμηνο. Δεν καθόταν πουθενά αλλού.

 

Για καρότσι ρώτησες στα είπα όλα! Χαχαχ

8 hours ago, Μαρία.Μ said:

Τέλεια!!! Άντε με το καλό να έρθει η μπουμπού σας! Γερή να είναι! Εγώ για φορμακια θα δω σίγουρα στα h&m έχει με φερμουάρ που πιστεύω βολεύουν πιο πολύ από αυτά με τα τρουξ ε και μετά όλο και θα ψάξω στο ίντερνετ.. όσο για το καρότσι έχω πολλές σκέψεις... Μου αρέσουν πολύ της inglesina αλλά τα θεωρώ κάπως ακριβά (900€+ τα τρία σε ένα) Και δεν ξέρω πόσο θα τα χρησιμοποιήσω γιατί τον πρώτο καιρό σκέφτομαι να μην βγάζω το μωρό έξω, τουλάχιστον μεχρι  να κάνει τα πρώτα εμβόλια όσο γίνεται θέλω να το προστατεύσω από ιώσεις. Μόλις κλείσουν τον πρώτο μήνα δεν κάνουν εμβολιο; Λογικά δηλαδή μέσα Απριλίου... Μετά αν αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός δεν θα σκάει στην καλαθουνα που έχουν αυτά τα καροτσια; Πόσο να το χρησιμοποιήσω δηλαδή; Βαριά βαριά 2 μήνες... Γενικά δεν ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα όπως κατάλαβες αχαχαχα ακόμα έχω χρόνο ευτυχώς, θα ξεκινήσω ψώνια μέσα με τέλος Ιανουαρίου.

Συνήθως αυτά τα καρότσια τύπου 3 σε ένα είναι βαριά και δύσχρηστα. Βρίσκω πολύ σωστούς τους προβληματισμούς σου. Πάντως λίγο έξω πρέπει να το βγάζεις σε ανοιχτούς χώρους αλλά θα ρωτήσεις και παιδίατρο.

6 hours ago, WomensPower said:

Όλα θα πάνε τέλεια αύριο...και εγώ είχα ένα άγχος αλλά όλα καλά ευτυχώς! Εντάξει καλέ 39 είσαι όχι 49... Και είναι δεύτερη κύηση!  Σίγουρα είναι δύσκολος ο διαβήτης αλλά πιστεύω ότι σε βοηθάει να κάνεις υγιεινή διατροφή...σωστά γεύματα και να μην ξεφύγεις με τα κιλά... 

Κ γω απο καθαρη λαιμαργία τρώω...συνήθισε το στομάχι μου να πέφτει μέσα πράγμα...σε λίγο καιρό που θα κάνω καμπύλη κ χτυπά ξύλο μου βγει τίποτα...θα σου πω εγώ για ποτέ κομμένα τα γλυκά και τα τηγανητά...θα στέλνω τον άντρα μου να τρώει στη μάνα του. Ελπίζω κ γω αύριο μεθαύριο να σας γράψω πρώτον ότι κατάφερα να θηλάζω και δεύτερον ότι έγινα στέκα κ γω με τον θηλασμό σαν τη φίλη σου :-P

Την θετική μου ενέργεια στον αυριανό υπέρηχο!!!! Να πάτε και να χαρείτε το δεύτερο παλικαρακι σας !!   

Σε ευχαριστώ κούκλα μου! Δεν κρατιέμαι και γράφω πριν τον υπέρηχο. Τι να κάνω η δόλια που ακόμα με ξυπνάνε οι αναγουλες και οι καούρες;;

Ότι βοηθάει βοηθάει ο άτιμος. Κοίτα κι εγώ μεθαύριο έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αλλά οι μετρήσεις μου δείχνουν προβληματικές. Πάντως κι εγώ τρώω ότι προλαβαίνω αν και δεν μπορώ να κατεβάσω με τίποτα τις ποσότητες που έτρωγα!

Γέλασα πολύ που θα στείλεις τον άντρα σου να τρώει στην πεθερά! Χαχαχαχα 

6 hours ago, Roses! said:

Κλαίω με τις Καρντάσιανς...πω ρε παιδάκι μου δεν πειράζει χαλάλι είναι οι μοναδικές φορές που δεν στεναχωριέμαι για τα κιλά...Ας είναι όλα τα άλλα καλά και τώρα με 4 στο σπίτι κάτι θα γίνει δεν θα ξέρω που να πρωτοτρεξω:⁠-⁠D

Και εγώ στριφτό έκανα χρόνια αλλά μέσα στο σπίτι δεν καπνιζαμε οπότε μας έτρωγε το κρύο και η παγωνιά το χειμώνα... οπότε αυτή ήταν μια λύση..

Να κάνεις σεμινάρια,θα βοηθήσουν πολύ !! Σκόνες και αποστειρωσεις και χίλια δυο τζατζαλακια άστα..τα έκανα στη πρώτη και δεν θέλω καν τα σκέφτομαι...

Κορίτσια το να ξυπνάς το βράδυ και να έχεις αποστείρωση και σκόνη γάλα είναι φρίκη. Δεν το έζησα αλλά έβλεπα την αδερφή μου. Ενώ στον θηλασμό το έχεις στο λίκνο δίπλα στο κρεβάτι τσουπ το θηλάζεις και τέλειωσε.

Βέβαια να πούμε και τα δύσκολα του θηλασμού εμένα το δικό μου ήθελε όλη την ώρα βυζί. Δεν είχε τελειωμό. Μου είχαν πέσει τα χέρια μέχρι που έμαθα να το θηλάζω στον μάρσιπο. 

Δωρεάν καλά σεμινάρια κάνουν στην Φαιναρέτη. Μας άρεσαν πολύ τα κορίτσια εκεί :)

On 11/21/2022 at 12:22 AM, WomensPower said:

Αχ επιτέλους βρίσκω μια για συμπαράσταση αχαχαχχα... Βέβαια εσύ είσαι ήδη μανούλα τριών παιδιων οπότε φυσιολογικό να ξεκίνησες με λίγα παραπάνω...κ εκτός αυτού την περνάς και ξάπλα...έτσι έχω ακούσει κ εγώ ότι με το θηλασμό τα χάνεις πιο εύκολα...προφανώς σε συνδυασμό με λίγη διατροφή...ελπίζω να τα καταφερω με το θηλασμό... Γιατί κάνει καλό στο μωρό....θα χάσω και γω πιο εύκολα κιλά...κ μήπως κρατηθώ παραπάνω καιρό από το τσιγάρο....έχω την εντύπωση ότι μετά τη γέννα θα ξανακυλισω.... Αυτοί οι πρωινοι καφέδες με τα τσιγαρακια μου λείπουν καμία φορά...εσύ μετά από κάθε εγκυμοσύνη το ξεκίνουσες? Εγώ ένας λόγος που πήρα κ παραπάνω κιλά πιστεύω ότι ήταν και το κάπνισμα που το έκοψα από την αρχή..βέβαια σκέφτομαι ότι με ένα μωρό μέσα στο σπίτι δεν θα μπορώ να καπνίζω...ενώ μόνη μου έκανα στην κουζίνα άνοιγα λίγο παράθυρο..λίγο απορροφητήρα...ο άντρας μου φανατικός αντικαπντιστης γκρινιαζε ανέκαθεν...οπότε να βγαίνω στο μπαλκόνι χειμωνιάτικα σίγουρα θα κάνω πολύ λιγότερα...

Ο θηλασμός πέρα από πλήθος αντισωμάτων που δίνει στο μωρό κάνει καλό και στην μαμά...μειώνει κατά πολύ τον κίνδυνο γυναικολογικού καρκίνου που είναι αυξημένος επι δέκα χρόνια μετά από κάθε εγκυμοσύνη. Επίσης εκκρίνονται ορμόνες δεσίματος με το μωρό όπως η ωκυτοκινη που βοηθούν στην διάθεση το άγχος και την μελαγχολία....πράγματα πολύ σημαντικά μετά την γέννα! Πάντως και μαμάδες που δεν θηλασαν είναι μία χαρά και τα μωράκια τους γερά κι ευτυχισμένα. Δεν είναι και μονόδρομος.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Evoulini24 said:

Κι εγώ ανήκω στην κατηγορία της φίλης σου! Στέκα με τον θηλασμό! Βασικά δεν είχα πάρει κιλά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (9 μόνο) κι όταν γέννησα επέστρεψα κατευθείαν στα αρχικά κιλά μου...55 νομίζω! Με τον θηλασμό όμως αδυνάτισα κι άλλο... φανταστείτε ότι αυτή τη φορά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 52 κιλά.. μπορεί να ήμουν και λίγο λιγότερο...

Μία χαρά είσαι! Φτου φτου! Εγώ ξεκίνησα αυτή την εγκυμοσύνη με πέντε κιλά πάνω σε σχέση με το πρωτο παιδί. Δεν με πειράζει. Πάντα ήμουν αδύνατη. Μετά έγινα απλά κανονική και πολύ πιο υγιής! Τώρα να δούμε...έχω το όργανο σπίτι όμως και θα χάσω όσα χρειάζεται για να νιώθω άνετα με το σώμα μου. 

11 hours ago, Pozi said:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Τωρα τελευταία νοιωθω έντονη φαγούρα στην θηλή. Μηπως έτυχε κάτι παρόμοιο σε καμία; Έχω ραντεβού την Παρασκευή όποτε ειπα να κάνω υπομονή. 
Πάντως κορίτσια εγώ είμαι 24η εβδομάδα και έχω βάλει 3,5 κιλά ακόμα.   Από όρεξη είμαι  όπως πριν την εγκυμοσύνη μην σας πω θέλω λιγότερο φαγητό. 
 

Μήπως καμία μυκητίαση; η ξηροδερμία;; με μία καλή κρέμα θα περάσει νομίζω! Εάν έχεις βάλε βάλσαμέλαιο ή σπαθόλαδο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, WomensPower said:

Χαχαχα αχλάδι λέει...κ εγώ αναλογικά όλα στα μπούτια τα βάζω... Ο άντρας μου λέει έτοιμη για μπριζόλες είμαι...αλλά να σου πω κάτι σκέψου ότι οι αδερφές Καρντασιαν πληρώνουν λεφτά για να βάλουν μπούτια κ κώλο...οπότε κάπως παρηγοριομαστε :-D

Ααα κάνεις iqos αυτό όντως δεν ντουμανιαζει...ο,τι πρέπει για εσωτερικό χώρο.βέβαια δεν έχω δοκιμασει τίποτα από αυτά τα εναλλακτικά...ούτε ηλεκτρονικό να ατμιζω σαν τζιμινιερα :-D ενώ οι φίλοι μου τα έχουν δοκιμάσει κατά καιρούς...

Αν δεν πιάνεις την στριφτουμπα στο χέρι...να σαλιωνεις το χαρτάκι...δεν απολαμβάνεις τσιγάρο...αχαχχαχαχ θα τα διαβάζουν και οι υπόλοιπες που δεν καπνίζουν και θα πουν ότι είμαι καμια στερημένη..

όσο για τα σεμινάρια ίσως ξεκινήσω προς στο τέλος να δω για τον θηλασμό...όχι τίποτα άλλο θυμάμαι η αδερφή μου έδινε ένα κάρο λεφτά στο φαρμακείο για σκόνη.. άντε μετά να μείνει φράγκο για καμία συνεδρία λιποδιαλυσης :-D

 

 

 

Κ εγώ το έπαθα αυτό τις προάλλες αλλά όταν έβγαζα το σουτιέν μου έφευγε...δεν ξέρω μήπως φταίει το μαλακτικό ? Εγώ αυτό σκέφτηκα...επειδή τώρα είναι πιο ευαίσθητες οι θηλές...

3.5 κιλά από την αρχή? Θεέ μου πόσο τυχερή είσαι..Μην τα λες αυτά...σε φθονώ λίγο...που νερό να πίνεις κυτταρίτιδα να γίνεται :-P

Μια χαρά είναι τα κιλά που πήρες...τα πολλά έτσι κ αλλιώς στο τέλος έρχονται..οπότε αλί σε εμάς που είχαμε όρεξη κ λιγούρες από την ημέρα της σύλληψης..

Το μαλακτικό είναι το ίδιο που χρησιμοποιούσα πάντα. Δεν ξέρω αλλά είναι πολύ ενοχλητικό να δω μήπως είναι κάτι και υπάρχει καμία κρεμούλα να βάζω:rolleyes:

Η αλήθεια αν φορέσω κάτι φαρδύ κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είμαι έγκυος :Dνα δουμε τι θα γίνει και το τελευταίο τρίμηνο…   αχχχ κορίτσια όπου να ναι μπαίνουμε και στο 3ο. 

1 hour ago, Leica said:

Μία χαρά είσαι! Φτου φτου! Εγώ ξεκίνησα αυτή την εγκυμοσύνη με πέντε κιλά πάνω σε σχέση με το πρωτο παιδί. Δεν με πειράζει. Πάντα ήμουν αδύνατη. Μετά έγινα απλά κανονική και πολύ πιο υγιής! Τώρα να δούμε...έχω το όργανο σπίτι όμως και θα χάσω όσα χρειάζεται για να νιώθω άνετα με το σώμα μου. 

Μήπως καμία μυκητίαση; η ξηροδερμία;; με μία καλή κρέμα θα περάσει νομίζω! Εάν έχεις βάλε βάλσαμέλαιο ή σπαθόλαδο.

Είναι ξηρή αρκετά το σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι και από αυτό. Δεν έχω βάλει τίποτα… έχω την Παρασκευή ραντεβού και ειπα να αντέξω να με δει ο γιατρός και να μου πει αλλά τώρα που λες σπαθολαδο έχω σπίτι όποτε θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, marylouu είπε:

Θα πάω Σίγουρα H&M θέλω να πιστεύω ότι δν έχει τπτ με συνθετικά υλικά γτ λογικά πρέπει να είναι 100% βαμβάκι σωστά ;

καρότσι μπορείς να βρεις 3 σε 1 και με λιγότερα έχω δει ..πχ ένας φίλος μ μας έδειχνε αυτό που πήρε από το Μητέρα ένα κατάστημα στην Πατρα και το πήρε 200 ευρώ και τους βόλεψε πολύ λέει..

εγω μόλις σαραντίσει σκοπεύω να το τρελαθώ στις βόλτες :pp να ναι όλα Καλα πρώτα ο θεός ..θα δούμε !

καλαθουνα λέει κοιμούνται τον πρώτο Καιρό κιόλα κάποια έτσι μ έλεγε η κολλητή μ που γέννησε πρόσφατα κ την βόλεψε αλλά κ εγώ δν ξέρω πραγματικά.. είμαι στο ψάξιμο !

Σ ευχαριστώ παρά πολύ πάντως :)))

 

Παρακαλώ!! Ναι νομίζω είναι 100% βαμβακερά. Κάπου εκεί σκέφτομαι και εγώ 200-300 ευρώ ίσως και με τις εκπτώσεις του Φεβρουαρίου πετύχω καμία ευκαιρία.. όντως αυτό με την καλαθουνα που κοιμούνται μέσα δεν το είχα σκεφτεί..είχα πιο πολύ στο μυαλό μου τη φωλιά. Έχω ακόμα καιρό, πρέπει να οργανωθω χαχα

7 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Η καλαθουνα ξέρω πολλούς που τους βόλεψε για να το κοιμίζουν μέχρι να μεγαλώσει να το βάλουν στο κρεβάτι του... Αλλά έχεις κ εσύ και την αδερφή σου ήδη έμπειρη από μπεμπέ...είναι κ αυτή έγκυος ... τι καλά που θα τα ψωνίζετε παρέα... Επίσης έχω ακούσει ότι είναι βολικές οι φωλιές...

Ναι ναι αυτό μου είχε διαφύγει εντελώς! Και εμείς αυτό περιμένουμε να πάμε για ψώνια... Ρουχαλακια σεντονακια κλπ κλπ της αδερφής μου είναι το τρίτο της αλλά κοντά σε εμένα τα ξανά ζεί λες και είναι πρώτη φορά..!

2 ώρες πρίν, Leica είπε:

Συνήθως αυτά τα καρότσια τύπου 3 σε ένα είναι βαριά και δύσχρηστα. Βρίσκω πολύ σωστούς τους προβληματισμούς σου. Πάντως λίγο έξω πρέπει να το βγάζεις σε ανοιχτούς χώρους αλλά θα ρωτήσεις και παιδίατρο.

Ναι όντως! Και πρέπει να το προσέξω αυτό με το βάρος γιατί μένω στον 2ο χωρίς ασανσέρ... Άρα θα έχω ανέβα-κατέβα πάντα με γεμάτα χέρια.. ναι ναι μην με κοιτάς τώρα τι λέω... Πιστεύω αν δώσει το οκ ο παιδίατρος (και έχω και εγώ αντοχές) συνέχεια θα βολταρουμε ... Ανυπομονώ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Εντωμεταξυ εγώ σήμερα που πήγα για β'επιπεδου 22w +1  το μωρό ήταν 430gr ...ρε μήπως είναι λίγα? Μόνο αυτό με προβλημάτισε.... Έχω ακούσει και 500+...

Γενικως τελειώσαμε πολύ γρήγορα...έκανε πολύ εύκολα τις μετρήσεις...μου είπε εμπρόσθιο πλακουντα... ψηλό... Και τράχηλο κλειστό..βλέπω στο μέιλ μήκος 35.0mm...ενω στην απ' επιπέδου ήταν 42... Σα νουμερο το 35 ξέρω ότι είναι καλό..αλλα σε σχέση με το άλλο νούμερο μηπως θα έπρεπε να πέσει λιγότερο? 

Γενικώς όταν ήταν να δει τα γεννητικά όργανα είπε να μην κοιτάμε...εγώ βέβαια κοιτούσα αλλά δεν κατάλαβα κάτι... σκέφτομαι αν ήταν αγόρι δεν θα έβλεπα το ματζαφλέρι του? Είναι απο τη μια που θέλεις να είναι εκπληξη το φύλο ...αλλά κανείς και υποθέσεις :-P

 

 

 

Μην ανησυχείς καθόλου... εμένα στη Β επιπέδου ήταν 500γρ και γεννήθηκε 3 κιλά στις 37+3 όμως! Οπότε αν έφτανε τις 40 εβδομάδες ή τις 41 που φτανουν πολλες κοπέλες θα ήταν σίγουρα μισό κιλό πάνω! Μια χαρά είναι το μωράκι σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Όλα θα πάνε τέλεια αύριο...και εγώ είχα ένα άγχος αλλά όλα καλά ευτυχώς! Εντάξει καλέ 39 είσαι όχι 49... Και είναι δεύτερη κύηση!  Σίγουρα είναι δύσκολος ο διαβήτης αλλά πιστεύω ότι σε βοηθάει να κάνεις υγιεινή διατροφή...σωστά γεύματα και να μην ξεφύγεις με τα κιλά... 

Κ γω απο καθαρη λαιμαργία τρώω...συνήθισε το στομάχι μου να πέφτει μέσα πράγμα...σε λίγο καιρό που θα κάνω καμπύλη κ χτυπά ξύλο μου βγει τίποτα...θα σου πω εγώ για ποτέ κομμένα τα γλυκά και τα τηγανητά...θα στέλνω τον άντρα μου να τρώει στη μάνα του. Ελπίζω κ γω αύριο μεθαύριο να σας γράψω πρώτον ότι κατάφερα να θηλάζω και δεύτερον ότι έγινα στέκα κ γω με τον θηλασμό σαν τη φίλη σου :-P

Την θετική μου ενέργεια στον αυριανό υπέρηχο!!!! Να πάτε και να χαρείτε το δεύτερο παλικαρακι σας !!   

Γιατί εγώ που είμαι 49 πρέπει να κλαίω??που είναι το κακό......άι σιχτιρ πρωί πρωι

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, geozak είπε:

Γιατί εγώ που είμαι 49 πρέπει να κλαίω??που είναι το κακό......άι σιχτιρ πρωί πρωι

Οχι φυσικαααα!!! Πλέον έχουν αλλάξει τα όρια ηλικίας. Μια χαρά είσαι!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, geozak said:

Γιατί εγώ που είμαι 49 πρέπει να κλαίω??που είναι το κακό......άι σιχτιρ πρωί πρωι

Wow respect δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν! :)

49 minutes ago, Maria X. said:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Εγώ με εξωσωματική και τις δυο φορές....μόνο εύκολη δεν ήταν!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Καλησπέρα!! Εγώ πριν 2 μήνες έκλεισα τα 30 και τα καταφέραμε με την δεύτερη προσπάθεια . Βέβαια έπαιρνα για τρείς μήνες αντισυλληπτικά πριν ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και κάπου διάβασα ότι μένεις πιο εύκολα έγκυος μετά από αντισυλληπτικά..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria X. είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα! Σας διαβάζω ανελλιπώς...χιχιχιχ έχετε πολλή πλάκα!! Να ρωτήσω κάτι άσχετο...έτσι σαν γκάλοπ η απορία μου. Η σύλληψη του μωρού σας έγινε εύκολα? Σε ποσο καιρό περίπου? Εγώ προσπαθούσα για ένα χρόνο ακριβώς! Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 35 και είναι το πρώτο μου..μετά το 9μηνο είχα αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως έχουμε κάποιο θέμα, αλλά όλα καλά ευτυχως! Περιμενω τις εμπειρίες σας...ξέρω δεν έχει πολύ ενδιαφέρον στη φάση που βρισκομαστε, αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργειά μου! Χιιχιχιχ 

Χαχα γειά σου κορίτσι καλώς ήρθες! Το μόνιμο μου άγχος κάθε μήνα. Είχα αποβολή το Μάιο του 21 μας επέτρεψαν προσπάθειες από τέλος Αυγούστου και έπειτα και έμεινα με εντατικές προσπάθειες και παρακολούθηση ωορηξιας από το γιατρό τους τελευταίους 2 μήνες, έμεινα τον Ιούνιο. Την πρώτη φορά που απεβαλα πάλι ειχα μείνει μετά από 1 χρόνο προσπαθειών. 

Με το καλό το μωράκι σου! 

Διάβασα τα νέα σας για όσες κάνατε τη Β επιπέδου! Χαίρομαι πολύ που είχατε καλά αποτελέσματα και ανυπομονώ για 29 του μήνα να έρθει και η σειρά μου. Από προχθές 21w ακριβώς έχω αρχίσει και καταλαβαίνω τα χτυπήματα κυρίως το βράδυ καμια 7 8 και αυτό ήταν. Εσείς τα καταλαβαίνετε όλη την ημέρα;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Christina31 said:

Χαχα γειά σου κορίτσι καλώς ήρθες! Το μόνιμο μου άγχος κάθε μήνα. Είχα αποβολή το Μάιο του 21 μας επέτρεψαν προσπάθειες από τέλος Αυγούστου και έπειτα και έμεινα με εντατικές προσπάθειες και παρακολούθηση ωορηξιας από το γιατρό τους τελευταίους 2 μήνες, έμεινα τον Ιούνιο. Την πρώτη φορά που απεβαλα πάλι ειχα μείνει μετά από 1 χρόνο προσπαθειών. 

Με το καλό το μωράκι σου! 

Διάβασα τα νέα σας για όσες κάνατε τη Β επιπέδου! Χαίρομαι πολύ που είχατε καλά αποτελέσματα και ανυπομονώ για 29 του μήνα να έρθει και η σειρά μου. Από προχθές 21w ακριβώς έχω αρχίσει και καταλαβαίνω τα χτυπήματα κυρίως το βράδυ καμια 7 8 και αυτό ήταν. Εσείς τα καταλαβαίνετε όλη την ημέρα;

Αντε με το καλό η β επίπεδο και με καλά αποτελέσματα! Εγώ είμαι 23 κ 4 και την νοιωθω αρκετές φορές την ημέρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...