Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

Πω να σου ζήσουν . Εγώ ένα έχω 15 μηνών και κάθε μέρα κλαίω από τύψεις που δεν μπορώ να κάνω τίποτα . Μου είπε αν έχεις τέτοια λίγες φορές την ημέρα δεν μας ανησυχεί ειδικά αν είναι που και που . Το θέμα είναι να είναι σταθερά και να διαρκούν αρκετά . Μην αγχώνεσαι το ξέρω είναι δύσκολο και εγώ μέρα μέρα πάω . Ο γιατρός ανά δυο εβδομάδες . Σταθερός στα λόγια του σε τρομοκρατεί αλλά δεν έχω αλλά επιλογή ο καθε γιατρός λέει τα δικά του . Σηκώνεσαι για φαγητό , μπάνιο ; @Roses!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Lababies είπε:

Πω να σου ζήσουν . Εγώ ένα έχω 15 μηνών και κάθε μέρα κλαίω από τύψεις που δεν μπορώ να κάνω τίποτα . Μου είπε αν έχεις τέτοια λίγες φορές την ημέρα δεν μας ανησυχεί ειδικά αν είναι που και που . Το θέμα είναι να είναι σταθερά και να διαρκούν αρκετά . Μην αγχώνεσαι το ξέρω είναι δύσκολο και εγώ μέρα μέρα πάω . Ο γιατρός ανά δυο εβδομάδες . Σταθερός στα λόγια του σε τρομοκρατεί αλλά δεν έχω αλλά επιλογή ο καθε γιατρός λέει τα δικά του . Σηκώνεσαι για φαγητό , μπάνιο ; @Roses!

Και εμένα μου λέει τα χειρότερα για να λέμε δόξα το θεό που όλα πήγαν καλά! 

Μπάνιο μου είπε όλα στα γρήγορα και πίσω στο κρεβάτι! Άσε,σε καταλαβαίνω απόλυτα..Αλλά είναι μικρούλη και δεν θα θυμάται τίποτα από όσα περάσατε..Θα δεις θα τα θυμάσαι εσύ σαν όνειρο και όλα θα εξαφανιστούν δια μαγείας μόλις φέρεις το μωράκι σου στον κόσμο .. Πότε σου είπε ότι θα μπορέσεις δειλά δειλά να σηκωθείς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι . Τόσο πόνος ψυχικός .  Εγώ σηκώνομαι από καναπέ σε κρεβάτι σιγά σιγά , τουαλέτα , μπάνιο με σκαμπό και μου λέει κάνε κάνα βήμα για να μην μου γράψει ενέσεις αντιπηκτικές . Σαφής οδηγίες δεν λέει . Τώρα όπου να ναι είναι να κάνω την εξέταση που κάθεσαι 2 ώρες στο εργαστήριο δεν θυμάμαι πως την λένε , κόλλησα . Και δεν με βάζει να την κάνω . Εσυ στο μπάνιο αν θες να ξυριστείς ποσο γρήγορα να κανεις ; ( άλλοι γιατροί λένε η ακινησία δεν είναι καλό πράμα ) αστα να πάνε .
 

@Roses!Πίνεις αντιβιωση για μικρόβια ; Εγώ μια πίνω μια με σταματάει . Πίνω μαγνήσιο χ3 και κολπικο υπόθετο χ3. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lababies είπε:

Αχ μακάρι . Τόσο πόνος ψυχικός .  Εγώ σηκώνομαι από καναπέ σε κρεβάτι σιγά σιγά , τουαλέτα , μπάνιο με σκαμπό και μου λέει κάνε κάνα βήμα για να μην μου γράψει ενέσεις αντιπηκτικές . Σαφής οδηγίες δεν λέει . Τώρα όπου να ναι είναι να κάνω την εξέταση που κάθεσαι 2 ώρες στο εργαστήριο δεν θυμάμαι πως την λένε , κόλλησα . Και δεν με βάζει να την κάνω . Εσυ στο μπάνιο αν θες να ξυριστείς ποσο γρήγορα να κανεις ; ( άλλοι γιατροί λένε η ακινησία δεν είναι καλό πράμα ) αστα να πάνε .
 

@Roses!Πίνεις αντιβιωση για μικρόβια ; Εγώ μια πίνω μια με σταματάει . Πίνω μαγνήσιο χ3 και κολπικο υπόθετο χ3. 

Εμένα μου λέει όλα στα γρήγορα και τεζα ξάπλα...δεν ξυρίζομαι έκανα λέιζερ και ότι βγάζω τώρα απλά τις αφήνω να γλυτώνω χρόνο ..

Πολύ ψυχοφθόρο πραγματικά...πολύ άγχος και τρέμω με το κάθε τι ..

Αντιβίωση πήρα τώρα που έκανα την επέμβαση και λογικά ανά διαστήματα θα μου την δίνει για τυχόν μικρόβιο ..

Εννοείς της καμπύλη ζαχάρου!! Ούτε εγώ την έχω κάνει μέχρι τώρα εδώ και εξετάσεις που έκανα ήρθε ανθρωπος στο σπίτι και μου πήρε αίμα! 

Έχουμε κάνει μια ομάδα στο viber αν θες και εσύ να μπεις στην παρέα μας στείλε μου το κινητό σου σε μήνυμα να τα λέμε και από εκεί! 

Φάρμακα παίρνω χ2 μαγνήσιο χ2 προγεστερόνη χάπι, κολπική κρέμα προγεστερόνης 

Link to comment
Share on other sites

Πω έτσι και εμένα μου είπε με το αίμα , να έρθει σπίτι .  Ναι θα στο στείλω . 
 

μονο όσες το παίρνανε το καταλαβαίνουν .αχ!!!

κρεβατι γυρίζεις δεξιά αριστερά ; Δεν σε έχει πιάσει τίποτα ; Αχ ρε τι μαρτύριο @Roses!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Lababies είπε:

Πω έτσι και εμένα μου είπε με το αίμα , να έρθει σπίτι .  Ναι θα στο στείλω . 
 

μονο όσες το παίρνανε το καταλαβαίνουν .αχ!!!

κρεβατι γυρίζεις δεξιά αριστερά ; Δεν σε έχει πιάσει τίποτα ; Αχ ρε τι μαρτύριο @Roses!

Υπομονή!! Βάλω κάθε πρωί το Αρίων Christmas και ακούω τραγουδάκια ..λιώνω στο κινητό διαβάζω κανένα βιβλίο προσπαθώ να περνάω τον χρόνο μου κάπως...

Άστα...είμαι πιασμένη παντού!! Γυρνάω σαν σβουρα και δεν μπορώ να βολευτω! Τα ισχία μου είναι σε άθλια κατάσταση έχω πάρει και βάρος και τίποτα δεν βοηθάει την κατάσταση! Μόνο το μαξιλάρι θηλασμού με έχει βολεψει αλλά αυτό που είναι σαν Π και το χασω ανάμεσα στα πόδια και κάπως κοιμάμαι πιο καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roses! είπε:

@Tzinger Κορίτσι μου που είσαι? Δεν έχουμε νέα σου!! 

Κορίτσια γεια και από μεναααα.Καλα είμαστε δόξα τω θεώ πήγα στη γιατρό σήμερα και έκλεισα ραντεβού με νευρολόγο γιατί πρηστηκαν τα δάχτυλα μου χαχαχχαχα.εσεις;;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tzinger said:

Κορίτσια γεια και από μεναααα.Καλα είμαστε δόξα τω θεώ πήγα στη γιατρό σήμερα και έκλεισα ραντεβού με νευρολόγο γιατί πρηστηκαν τα δάχτυλα μου χαχαχχαχα.εσεις;;;

Ω ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό!

Εγώ άρρωστη κοπέλα μου...και με διαβήτη κύησης...παλεύω να φάω κάτι να νιώσω καλύτερα είμαι σαν να με πάτησε φορτηγό από την εξάντληση...καμία ίωση ή κρυολόγημα. 

 

Να μας πεις πώς πήγε! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tzinger είπε:

Κορίτσια γεια και από μεναααα.Καλα είμαστε δόξα τω θεώ πήγα στη γιατρό σήμερα και έκλεισα ραντεβού με νευρολόγο γιατί πρηστηκαν τα δάχτυλα μου χαχαχχαχα.εσεις;;;

Περαστικά κορίτσι μου! Εύχομαι να μην είναι κάτι το σοβαρό!! Θα περιμένουμε νέα σου! Φιλιά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Περαστικά κορίτσι μου! Εύχομαι να μην είναι κάτι το σοβαρό!! Θα περιμένουμε νέα σου! Φιλιά!!

Στον νευρολόγο πήγα γιατί πρήζονται τα δάχτυλα μου και μουδιάζουν τα άκρα των δαχτύλων..Μου είπε είναι το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα..Φεύγει μετά την εγκυμοσύνη αλλά δεν μπορώ να πάρω χάπια. @Leica περαστικά σου κορίτσι μου.πως το περνάς;;;όσο για τον διαβήτη για πες τι μετρήσεις έχεις;;Μετριεμαι 3 φορές τη μέρα..Την Παρασκευή έκλεισα και σε μια άλλη ενδοκρινολόγο να δω τι γίνεται.Εκλεισα από βδομάδα να κάνω καμπύλη ζαχάρου επίσης σήμερα στον υπέρηχο η γιατρός όχι η δικιά μου μια άλλη στο νοσοκομείο μου είπε πως η μέτρηση της κοιλιάς της μπέμπας είναι λίγο μεγαλύτερη δηλαδή είναι μια βδομάδα μπροστά από την κύηση μου.Ουφφφ αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας ! Διαβάζω συνέχεια τα νέα σας και χαιρομαι με όλες !

Ήθελα να ρωτήσω κάτι ..είμαι 22+5 και πραγματικά τη νύχτα το παιδί με κλοτσάει πολυυ!! Μιλάμε πολύ κλοτσιά για λίγο κ μετά σταματάει .. νιώθετε το ίδιο κ εσείς ;

επισης ψώνισα δν άντεξα κάποια φορμάκια και σετακια κυρίως 0-3 αλλά κάποια φίλη μου μου είπε να τα πάρω 3-6 !

Καλα λέω σιγά μη του πάνε τόσο μεγάλα μέχρι να πάει 2 μηνών έστω ..εσείς πάνω κάτω τι νούμερα λέτε να πάρετε ;

πηγα Mothercare γτ είδα κάποια και τρελάθηκα ! Αλλά θα ψάξω κ άλλου πιο οικονομικά τύπου να πάρω πακετάκια αν υπάρχουν κάπου έχετε τπτ υπόψην;εγω δν έχω ιδέα γενικώς κ όλο ρωτάω και ψάχνω Ίντερνετ χαχα!

πόσα άραγε περίπου φορμάκια θα χρειαστούμε μέχρι να πάει ενός μήνα ; Και Μάρτιο κιόλας; Βαμβακερά απλά;και ζακετουλα ; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις:))

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tzinger said:

Στον νευρολόγο πήγα γιατί πρήζονται τα δάχτυλα μου και μουδιάζουν τα άκρα των δαχτύλων..Μου είπε είναι το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα..Φεύγει μετά την εγκυμοσύνη αλλά δεν μπορώ να πάρω χάπια. @Leica περαστικά σου κορίτσι μου.πως το περνάς;;;όσο για τον διαβήτη για πες τι μετρήσεις έχεις;;Μετριεμαι 3 φορές τη μέρα..Την Παρασκευή έκλεισα και σε μια άλλη ενδοκρινολόγο να δω τι γίνεται.Εκλεισα από βδομάδα να κάνω καμπύλη ζαχάρου επίσης σήμερα στον υπέρηχο η γιατρός όχι η δικιά μου μια άλλη στο νοσοκομείο μου είπε πως η μέτρηση της κοιλιάς της μπέμπας είναι λίγο μεγαλύτερη δηλαδή είναι μια βδομάδα μπροστά από την κύηση μου.Ουφφφ αυτά..

Το περνάω χάλια με ναυτία φουλ συνάχι και αδυναμία αλλά κάνω υπομονή. Εμένα κεφάλι κοιλιά στο 90% της καμπύλης και το βάρος του μία εβδομάδα μπροστά...επειδή λόγω ναυτίας αρνήθηκα την καμπύλη μετράω ζάχαρο έξι φορές την μέρα δηλαδή και πριν τα γεύματα για μία εβδομάδα και θα δει και τον υπέρηχο του μωρού και θα μου πει πώς συνεχίζουμε...

Δοκίμασε φυσιοθεραπεία κορίτσι μου θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω...

Κορίτσια πάντως να ξέρετε έχουμε κάνει ομάδα στο viber και μιλάμε νύχτα μέρα. Αν θέλετε στείλτε το νούμερο σας με μήνυμα στην Roses! για να σας προσθέσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marylouu said:

Κορίτσια γεια σας ! Διαβάζω συνέχεια τα νέα σας και χαιρομαι με όλες !

Ήθελα να ρωτήσω κάτι ..είμαι 22+5 και πραγματικά τη νύχτα το παιδί με κλοτσάει πολυυ!! Μιλάμε πολύ κλοτσιά για λίγο κ μετά σταματάει .. νιώθετε το ίδιο κ εσείς ;

επισης ψώνισα δν άντεξα κάποια φορμάκια και σετακια κυρίως 0-3 αλλά κάποια φίλη μου μου είπε να τα πάρω 3-6 !

Καλα λέω σιγά μη του πάνε τόσο μεγάλα μέχρι να πάει 2 μηνών έστω ..εσείς πάνω κάτω τι νούμερα λέτε να πάρετε ;

πηγα Mothercare γτ είδα κάποια και τρελάθηκα ! Αλλά θα ψάξω κ άλλου πιο οικονομικά τύπου να πάρω πακετάκια αν υπάρχουν κάπου έχετε τπτ υπόψην;εγω δν έχω ιδέα γενικώς κ όλο ρωτάω και ψάχνω Ίντερνετ χαχα!

πόσα άραγε περίπου φορμάκια θα χρειαστούμε μέχρι να πάει ενός μήνα ; Και Μάρτιο κιόλας; Βαμβακερά απλά;και ζακετουλα ; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις:))

 

Είναι οκ να κλωτσάει έτσι και μετά να ηρεμεί μην ανησυχείς...τώρα για τα φορμάκια ναι πάρε δέκα δεκαπέντε βαμβακερά ολόσωμα και ζακέτες από πάνω....κάλτσες...πάρε και μηδέν και λίγο μεγαλύτερα 3-6...γενικά δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα το μέγεθος της μπέμπας...οπότε να είσαι καλυμμένη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια με το καλό σε ολες τα μωράκια σας! Μολις γράφτηκα στο φόρουμ.Θα μπορουσα να συνομιλω μαζί σας; Εχω Πητ 1 Μαρτίου και περιμενω αγοράκι.Εχω ήδη μια κορούλα τριων ετων.Εν συντομία θα σας πω το ιστορικο μου.Περασα χαλια μεχρι τον 5ο απο εμετούς,ζαλαδες,κοπωση.Στον 6ο ξεκινησαν συσπάσεις επρεπε να παρω καποια φαρμακα τα οποια δε τα παιρνω επειδη με πειραξαν απιστευτα.Ειμαι σε ξεκουραση οσο γινεται.Εχω ομως επηρεαστει πολυ ψυχολογικα."Επεσα" πολύ τις προηγουμενες εβδομάδες.Τωρα καπως καλυτερα ..αλλά κ παλι δυσκολευομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...