Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αλμα αναπτυξης ή κατι αλλο??


Agnoula

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα...Ειμαι νεα μαμα κι οπως καταλαβαινετε το αγχος χτυπαει ταβανι!!!Λοιπον,εχω μια κορουλα 9 μηνων ακριβως...Ειναι ενα πααρα πολυ καλο και βολικο παιδι.Απο νεογεννητο ουτε κλαματα ειχαμε,ουτε γκρινιες ουτε τιποτα...Εχει φτιαξει μονη της το προγραμμα της,οποτε εγω μονο ακολουθω...Στις 14 Σεπτεμβριου,ανεβασε ξαφνικα πυρετο.Πηγαμε παιδιατρο,καναμε τεστ για κοβιντ και για γριπη,ολα αρνητικα οπως και για ουρολοιμωξη...Η γιατρος ειδε κοκκινο τον λαιμο της και μας ειπε ιωση...Για 3 μερες φουλ πυρετο,μεχρι την τριτη μερα το βραδυ.Απο την επομενη δεν ξανα εκανε πυρετο αλλα γεμισε κοκκινιλες!Μιλαμε πουα!Αιφνιδιο εξανθημα αποφανθηκε η γιατρος...Εδω αρχιζουν τα δυσκολα...Η Αγνουλα μετα απο κει,σταματησε να τρωει το φαγητο της...Καταβροχθιζει μονο την κρεμα με το γιαουρτι και τη βρωμη το απογευμα και πινει πολυ γαλα και ζηταει οτι μας δει να τρωμε...Αρχισε να εχει παααρα πολυ γκρινια,να θελει μονο εμενα,να σπαραζει αμα δεν κανουμε κατι που δεν της αρεσει και γενικα αλλαξε τελειως συμπεριφορα!!!Το αποκορυφωμα ηταν το περασμενο Σαββατο στη βαπτιση της...Εκλαιγε απο την ωρα που μπηκαμε στην εκκλησια μεχρι που τελειωσε η βαφτιση και μπορεσα να την πιασω!!!Πραγματικα δεν ξερω τι εχει παθει...Διαβασα για αλμα αναπτυξης σε αυτη την εβδομαδα...Η αληθεια ειναι οτι ειναι σε φαση μπουσουληματος..Εχει ξεκινησε εδω και καποιες μερες να στηριζεται στα χερια και στα γονατα αλλα αντι να παει μπροστα παει πισω!!!Να ειναι αυτο???Η εχει κατι το παιδι πιο σοβαρο??Α!Επισης σκαει και το 4ο δοντακι..Ολα μαζι...Περιμενω τα φωτα σας και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Agnoula είπε:

Κοριτσια καλησπερα...Ειμαι νεα μαμα κι οπως καταλαβαινετε το αγχος χτυπαει ταβανι!!!Λοιπον,εχω μια κορουλα 9 μηνων ακριβως...Ειναι ενα πααρα πολυ καλο και βολικο παιδι.Απο νεογεννητο ουτε κλαματα ειχαμε,ουτε γκρινιες ουτε τιποτα...Εχει φτιαξει μονη της το προγραμμα της,οποτε εγω μονο ακολουθω...Στις 14 Σεπτεμβριου,ανεβασε ξαφνικα πυρετο.Πηγαμε παιδιατρο,καναμε τεστ για κοβιντ και για γριπη,ολα αρνητικα οπως και για ουρολοιμωξη...Η γιατρος ειδε κοκκινο τον λαιμο της και μας ειπε ιωση...Για 3 μερες φουλ πυρετο,μεχρι την τριτη μερα το βραδυ.Απο την επομενη δεν ξανα εκανε πυρετο αλλα γεμισε κοκκινιλες!Μιλαμε πουα!Αιφνιδιο εξανθημα αποφανθηκε η γιατρος...Εδω αρχιζουν τα δυσκολα...Η Αγνουλα μετα απο κει,σταματησε να τρωει το φαγητο της...Καταβροχθιζει μονο την κρεμα με το γιαουρτι και τη βρωμη το απογευμα και πινει πολυ γαλα και ζηταει οτι μας δει να τρωμε...Αρχισε να εχει παααρα πολυ γκρινια,να θελει μονο εμενα,να σπαραζει αμα δεν κανουμε κατι που δεν της αρεσει και γενικα αλλαξε τελειως συμπεριφορα!!!Το αποκορυφωμα ηταν το περασμενο Σαββατο στη βαπτιση της...Εκλαιγε απο την ωρα που μπηκαμε στην εκκλησια μεχρι που τελειωσε η βαφτιση και μπορεσα να την πιασω!!!Πραγματικα δεν ξερω τι εχει παθει...Διαβασα για αλμα αναπτυξης σε αυτη την εβδομαδα...Η αληθεια ειναι οτι ειναι σε φαση μπουσουληματος..Εχει ξεκινησε εδω και καποιες μερες να στηριζεται στα χερια και στα γονατα αλλα αντι να παει μπροστα παει πισω!!!Να ειναι αυτο???Η εχει κατι το παιδι πιο σοβαρο??Α!Επισης σκαει και το 4ο δοντακι..Ολα μαζι...Περιμενω τα φωτα σας και συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο...

Αμα σκάει δοντι κόβετε η όρεξη ετσι κ αλλιώς.  Επίσης να ξέρεις από εδώ κ πέρα οι αλλαγές θα ειναι θεαματικές κ στον χαρακτήρα κ στην εμφανιση του παιδιού. Γενικα σε αυτές τις ηλικίες επίσης όταν αρρωσταινουν γενικα τα παιδια αλλάζουν σαν να ξυπναει ακομα ένας μηχανισμός ανάπτυξης. Μετα απο κάθε αρρώστια κ ένα αλμα θα το παρατηρήσεις. Οσο για τις εκρήξεις θυμού από εδώ κ πέρα είναι φυσιολογικές κ αρκετά συχνές αρχίζει κ διεκδικεί φοβάται αγχώνεστε όπως κ εμείς.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , linaa είπε:

Αμα σκάει δοντι κόβετε η όρεξη ετσι κ αλλιώς.  Επίσης να ξέρεις από εδώ κ πέρα οι αλλαγές θα ειναι θεαματικές κ στον χαρακτήρα κ στην εμφανιση του παιδιού. Γενικα σε αυτές τις ηλικίες επίσης όταν αρρωσταινουν γενικα τα παιδια αλλάζουν σαν να ξυπναει ακομα ένας μηχανισμός ανάπτυξης. Μετα απο κάθε αρρώστια κ ένα αλμα θα το παρατηρήσεις. Οσο για τις εκρήξεις θυμού από εδώ κ πέρα είναι φυσιολογικές κ αρκετά συχνές αρχίζει κ διεκδικεί φοβάται αγχώνεστε όπως κ εμείς.  

Στα 3 προηγουμενα δοντια ηταν μια χαρα...ουτε γκρινια ουτε τιποτα!Κι επισης δεν καθεται με κανεναν,μονο μρ τη μαμα μου για να βγω εξω,οσο δεν με βλεπει δεν τρεχει μια...Μολις με δει αρχιζει να κλαιει κι αν δεν τη σηκωσω αμεσως σπαραζει...Αγχος αποχωρισμου μας ειπε η γιατρος..Αθτο αρχισε στον 8ο αλλα πιο λαιτ...Τωρα δινουμε ρεστα!Ουτε στον μπαμπα της καθεται πολυ ωρα...Και ποσο μπορει να κρατησει ενα αλμα αναπτυξης??? Σε ευχαριστω πολυ για υην απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

οπως ακριβως τα λεει κ η λινα

ειναι ολα μαζι.τα δοντια,η ιωση,το αλμα,οτι προσπαθει να μπουσουλησει

σιγα σιγα μπορει να θελει κ ποικιλια στο φαγητο,δ ξερω τι τρωει σε αυτην την φαση κ πως

το αγχος αποχωρισμου δ ειναι ενα απλο αλμα.δυστυχως κραταει πολυ.δ ειναι καθε μερα δυσκολη.αλλα ολο αυτο μπορει να κρατησει για χρονο τουλ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

οπως ακριβως τα λεει κ η λινα

ειναι ολα μαζι.τα δοντια,η ιωση,το αλμα,οτι προσπαθει να μπουσουλησει

σιγα σιγα μπορει να θελει κ ποικιλια στο φαγητο,δ ξερω τι τρωει σε αυτην την φαση κ πως

το αγχος αποχωρισμου δ ειναι ενα απλο αλμα.δυστυχως κραταει πολυ.δ ειναι καθε μερα δυσκολη.αλλα ολο αυτο μπορει να κρατησει για χρονο τουλ

Τρωει τις κλασικες σουπες(χορτοσουπα,κοτοσουπα,κρεατοσουπα),οσπρια(φακες,ρεβυθια,μαυροματικα),αρακα...δυστυχως με τπτ δεν τρωει το αυγο...για σουπες τρελενοταν και τωρα...τι αλλο να της δωσω για να αλλαξουμε γευσεις?Η παιδιατρος μας ειπε να την παρουμε τον αλλο μηνα να μας πει για την ψαροσουπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Agnoula είπε:

Τρωει τις κλασικες σουπες(χορτοσουπα,κοτοσουπα,κρεατοσουπα),οσπρια(φακες,ρεβυθια,μαυροματικα),αρακα...δυστυχως με τπτ δεν τρωει το αυγο...για σουπες τρελενοταν και τωρα...τι αλλο να της δωσω για να αλλαξουμε γευσεις?Η παιδιατρος μας ειπε να την παρουμε τον αλλο μηνα να μας πει για την ψαροσουπα...

αν τα τρωει ευχαριστα συνεχιζεις ετσι

αλλα τα δικα μου δ ετρωγαν.κ η μεγαλη ηθελε να συμμετεχει ενεργα,να πιανει κλπ

οποτε εμεις ειμασταν με κομματια κυριως

δ ξερω αν εχεις εισαγει ολα τα λαχανικα κ φρουτα.αλλα εγω εβαζα καποια που δ ειναι τα κλασικα.πχ κιτρινη κολοκυθα,πιπερια φλωρινης,παντζαρι,γλυκοπατατα,αβοκαντο

ουτε τα δικα μου ετρωγαν αυγο.οποτε οταν ηταν περιπου στον χρονο το ενταξαμε σε συνταγες.αυγοφετες,ομελετα,σε μαφιν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vikib είπε:

αν τα τρωει ευχαριστα συνεχιζεις ετσι

αλλα τα δικα μου δ ετρωγαν.κ η μεγαλη ηθελε να συμμετεχει ενεργα,να πιανει κλπ

οποτε εμεις ειμασταν με κομματια κυριως

δ ξερω αν εχεις εισαγει ολα τα λαχανικα κ φρουτα.αλλα εγω εβαζα καποια που δ ειναι τα κλασικα.πχ κιτρινη κολοκυθα,πιπερια φλωρινης,παντζαρι,γλυκοπατατα,αβοκαντο

ουτε τα δικα μου ετρωγαν αυγο.οποτε οταν ηταν περιπου στον χρονο το ενταξαμε σε συνταγες.αυγοφετες,ομελετα,σε μαφιν

Μεχρι πριν 10 μερες ετρωγε πολυ ευχαριστα...το πρωι τη φρουτοκρεμα με φρουτα εποχης κι οτι αλλο επιτρεποταν να της βαλω,φαγητο το μεσημερι και το απογευμα βρωμη,γιαουρτι,μπανανα και κανελα...διναμε μια μικρη μαχη με τα φρουτα αλλα κατι γινοταν...τωρα τρωει με το ζορι τα φρουτα,φαγητο τπτ και τρωει με πολυ ευχαριστηση το απογευματινο της...Θελω να της αρχισω κομματακια,γιατι ακομα τα αλεθω πολυ καλα,αλλα αμα βρει καποιο αηδιαζει και κανει σα να θελει να κανει εμετο..πως θα την καταφερω να αρχισει τα κομματακια?Θα αρχισω κιβεγω να πειραματιζομαι με λαχανικα μηπως και γινει κατι...Να σαι καλα για τον χρονο σου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Agnoula είπε:

Μεχρι πριν 10 μερες ετρωγε πολυ ευχαριστα...το πρωι τη φρουτοκρεμα με φρουτα εποχης κι οτι αλλο επιτρεποταν να της βαλω,φαγητο το μεσημερι και το απογευμα βρωμη,γιαουρτι,μπανανα και κανελα...διναμε μια μικρη μαχη με τα φρουτα αλλα κατι γινοταν...τωρα τρωει με το ζορι τα φρουτα,φαγητο τπτ και τρωει με πολυ ευχαριστηση το απογευματινο της...Θελω να της αρχισω κομματακια,γιατι ακομα τα αλεθω πολυ καλα,αλλα αμα βρει καποιο αηδιαζει και κανει σα να θελει να κανει εμετο..πως θα την καταφερω να αρχισει τα κομματακια?Θα αρχισω κιβεγω να πειραματιζομαι με λαχανικα μηπως και γινει κατι...Να σαι καλα για τον χρονο σου..

Αν έχει μόνο δέκα μέρες που στα έκοψε,να ξέρεις μπορεί να είναι κ από την ίωση.ο γιος μου κάθε φορά που αρρωσταίνει,μετά από δύο βδομάδες επανέρχεται η όρεξη του. Επίσης,μπορεί τώρα με τα δοντακια να προτιμάει πιο κρύα τα γεύματα της για να ανακουφίζεται κάπως κ για αυτό να μην σου τρώει το μεσημεριανό ,δοκίμασε να το σερβίρεις κ πιο κρύο. Και με πιρούνι να τα πατήσεις ,πάλι αναγουλιαζει;

Εγώ να σου πω θα δοκίμαζα να της τα κόβω σε κομμάτια μεγάλα,να μπορεί δηλαδή να τα αρπάζει μόνη της κ να τρώει αυτά που θέλει. Η μικρή μου έτσι μόνο έτρωγε στην αρχή,δεν δεχόταν κουτάλι με τίποτα,αλεσμένο με τίποτα,κ απλά τα έπιανε κ μασουλουσε(με τα ούλα της μόνο τότε). Κόβε τα σε στικ και πρόσφερε της τα,ίσως έχει βαρεθεί κ το αλεσμένο. Πάντως ,δώσε της λίγο ακόμα χρόνο να συνέλθει κ από την ιωσουλα(αν κατάλαβα καλά κ έχει μόνο δέκα μέρες).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , MumMaria είπε:

Αν έχει μόνο δέκα μέρες που στα έκοψε,να ξέρεις μπορεί να είναι κ από την ίωση.ο γιος μου κάθε φορά που αρρωσταίνει,μετά από δύο βδομάδες επανέρχεται η όρεξη του. Επίσης,μπορεί τώρα με τα δοντακια να προτιμάει πιο κρύα τα γεύματα της για να ανακουφίζεται κάπως κ για αυτό να μην σου τρώει το μεσημεριανό ,δοκίμασε να το σερβίρεις κ πιο κρύο. Και με πιρούνι να τα πατήσεις ,πάλι αναγουλιαζει;

Εγώ να σου πω θα δοκίμαζα να της τα κόβω σε κομμάτια μεγάλα,να μπορεί δηλαδή να τα αρπάζει μόνη της κ να τρώει αυτά που θέλει. Η μικρή μου έτσι μόνο έτρωγε στην αρχή,δεν δεχόταν κουτάλι με τίποτα,αλεσμένο με τίποτα,κ απλά τα έπιανε κ μασουλουσε(με τα ούλα της μόνο τότε). Κόβε τα σε στικ και πρόσφερε της τα,ίσως έχει βαρεθεί κ το αλεσμένο. Πάντως ,δώσε της λίγο ακόμα χρόνο να συνέλθει κ από την ιωσουλα(αν κατάλαβα καλά κ έχει μόνο δέκα μέρες).

Οσες φορες της εχω λιωσει κατι με πιρουνι,κανει σα να πνιγεται!!!Επισης,τα φαγητα με κρεας πως να της τα δωσω σε κομματια?Να αλεθω μονο το κρεας κ τα υπολοιπα με πιρουνι?Εχω κ το αγχος μη μου πνιγει.. Η παιδιατρος μας ειπε προς το παρον μονο μπανανα σε κομματακια κ λιγο ψωμακι...Την μπανανα ετσι δεν τη θελει κ το ψωμακι το μουλιαζει κ το πεταει!!!Αληθεια κοριτσια εχω αγχωθει παρα πολυ..Το μονο που με ηρεμει ειναι οτι πινει το γαλα της κ τρωει την κρεμαΑν ειχε κατι,λογικα δεν θα ηθελε ουτε κ αυτα...MumMaria,περασατε αγχος αποχωρισμου?Κ αν ναι πως το διαχειριστηκες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Agnoula είπε:

Οσες φορες της εχω λιωσει κατι με πιρουνι,κανει σα να πνιγεται!!!Επισης,τα φαγητα με κρεας πως να της τα δωσω σε κομματια?Να αλεθω μονο το κρεας κ τα υπολοιπα με πιρουνι?Εχω κ το αγχος μη μου πνιγει.. Η παιδιατρος μας ειπε προς το παρον μονο μπανανα σε κομματακια κ λιγο ψωμακι...Την μπανανα ετσι δεν τη θελει κ το ψωμακι το μουλιαζει κ το πεταει!!!Αληθεια κοριτσια εχω αγχωθει παρα πολυ..Το μονο που με ηρεμει ειναι οτι πινει το γαλα της κ τρωει την κρεμαΑν ειχε κατι,λογικα δεν θα ηθελε ουτε κ αυτα...MumMaria,περασατε αγχος αποχωρισμου?Κ αν ναι πως το διαχειριστηκες?

Μέχρι τον χρόνο,το γάλα είναι η βασική διατροφή,αυτό να μην σε αγχώνει.ολα τα άλλα τα δίνεις επικουρικά,να μάθει σιγά σιγά το παιδί να τρώει,να δοκιμάζει κι άλλες γεύσεις κ από 1+ να ειναι έτοιμο με μια πιο ολοκληρωμένη διατροφή. 

Ο γιος μου έτρωγε αλεσμένα από 6 μηνών,8 μηνών λιώσιμο πιρούνι,μπισκοτάκια,ρυζογκοφρετες,έβαζα στο γιαούρτι (για να το φάει) και φρουτα ώριμα κομματάκια,κ κρέας το έτρωγε σε κιμά. Έπαιρνα μοσχαρίσιο κιμά κ το έβαζα παντού. Λαχανικά είχαμε;τα έβραζα ,τα έκοβα κομμάτια κ έβαζα κ κιμά. Μακαρονακι;το ίδιο. Έτσι έτρωγε κρέας κ έγινε ομαλά η μετάβαση στις στερεες.

Η κόρη μου αλεσμένο δεν έτρωγε με τίποτα,δεν άνοιγε στόμα. Οπότε κομμάτια,μεγάλα κιόλας(όχι μικρά,είναι πιο εύκολα να πνίγει να ξέρεις) κ με το κρέας,έπαιρνα μοσχαρίσιο κιμά κ έκανα μπιφτεκια,τα έπαιρνε χεράκι κ σιγά σιγά έτρωγε. Είναι κ στο παιδί. Τι του ταιριάζει.

Εσας όταν σας βλέπει να τρώτε δεν ζηλεύει;

Άγχος αποχωρισμού περάσαμε,περνάμε κ είμαι σίγουρη ότι θα ξαναπερασουμε,χαχα. Σε αυτήν την ηλικία είναι πολύ φυσιολογικό κ κάθε που θα αλλαζει κάτι στην ζωουλα της,εσένα θα θέλει. της δίνεις ασφάλεια κ το γνωρίζει. Το ξέρω ότι είναι κουραστικό ,το έχω περάσει κ με τα δύο μωρά μου,κ το περνάω κ τώρα ,σκέψου,που ξεκινήσαμε παιδικό ,κ το απόγευμα τα έχω εναλλάξ πάνω μου κρεμασμένα. Θα σου πω τι λέω στον άντρα μου,πολλές φορές αγανακτώ,πονάει η μέση μου από τις αγκαλιές,μένουν τα πλυντήρια στην μέση,τα πιάτα στίβα,κ το βράδυ όταν κάθομαι στον καναπέ του λέω,αχ σε τρία/τέσσερα χρόνια θα ζητάω αγκαλιά κ θα μου την δίνουν με το σταγονόμετρο.χαχα. 

Τεσπα.γιατι μακρυγορω(ως συνήθως) εγω στο κομμάτι με την προσκόλληση στον έναν γονέα, ή του άγχους του αποχωρισμού,γενικά πήγαινα με τις ανάγκες του παιδιού . Κάποια 'εκπαίδευση' ή ο,τι άλλο προτείνουν ,δυστυχώς ,δεν την γνωρίζω ,ίσως κάποια άλλη μανούλα να έχει κάποια άλλη λύση να σου προτείνει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Agnoula είπε:

Οσες φορες της εχω λιωσει κατι με πιρουνι,κανει σα να πνιγεται!!!Επισης,τα φαγητα με κρεας πως να της τα δωσω σε κομματια?Να αλεθω μονο το κρεας κ τα υπολοιπα με πιρουνι?Εχω κ το αγχος μη μου πνιγει.. Η παιδιατρος μας ειπε προς το παρον μονο μπανανα σε κομματακια κ λιγο ψωμακι...Την μπανανα ετσι δεν τη θελει κ το ψωμακι το μουλιαζει κ το πεταει!!!Αληθεια κοριτσια εχω αγχωθει παρα πολυ..Το μονο που με ηρεμει ειναι οτι πινει το γαλα της κ τρωει την κρεμαΑν ειχε κατι,λογικα δεν θα ηθελε ουτε κ αυτα...MumMaria,περασατε αγχος αποχωρισμου?Κ αν ναι πως το διαχειριστηκες?

Όπως στα ειπε η mamMaria  είναι στο παιδί σε αυτές τις ηλικίες δεν πιέζεις πας σύμφωνα με τις ανάγκες του. Αν δεις ότι δεν θελει κομμάτια περιμένεις κ δίνεις αργότερα κάποια στιγμή θα ειναι έτοιμο κ θα το καταλάβεις.  Αφού πινει το γάλα της είσαι καλημένη. Μην πιέζεις για φαγητό τα μωρά πάνε με το ενστικτο κ ρυθμίζουν πολυ καλα τις ανάγκες τους . Θα της ξανανοίξει η όρεξη φάση είναι.  Για κομματάκια μπορείς να ξεκινήσεις με μπανάνα σε διχτακι κυκλοφορούν κάτι για μωρά σαν πιπίλες. 

Για το ανχος αποχωρισμου παλι δεν υπάρχει εκπαίδευση κανε ότι μπορείς απλά για να μην κλαιει κ σπαραζει. Άφηνε την να ξεχνιέται με κάποιο παιχνίδι κ φύγε μετα. Τωρα δεν εχει νόημα να κάνεις κάτι άλλο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την mummaria

μπορει να επανελθει κ να τα τρωει ξανα ολα σε σουπες.ομως η ηλικια ειναι τετοια που θελουν συνηθως να συμμετεχουν πιο πολυ.να πιανουν μονα το φαγητο

τα δοντια δ ειναι απσραιτητα για μασημα.κ τα μικρα κομματια ειναι πιο επικινδυνα

εγω σε πρωτη φαση θα ελιωνα βρασμενα λαχανικα με πηρουνι η θα τα εδινα σε μπαστουνακια βρασμενα

η μπανανα ειναι το ιδανικο φρουτο να ξεκινησεις.σκεψου κτ που θα λιωνεις με την γλωσσα σου

στο μεσημεριανο κ εγω χρησιμοποιουσα πολυ κιμα,η εκοβα το κρεας μαγειρεμενο με ψαλιδι κουζινας.κ απο κρεας ειχαμε μεγαλη ποικιλια.κουνελι,αρνι,κατσικι,γαλοπουλα,εκτος των κλασικων.ισως λιγο πιο μετα κ παπια

δ αλεσα ποτε βρωμη,τραχανα,αστερακι ζυμαρικο

επειδη ειναι κ τα δοντια ειναι λογικο να προτιμαει κ πιο κρυες τροφες

για το αγχος κ εγω δ εκανα κτ.ειναι αναποφευκτο σταδιο,οποτε υπομονη.ειναι σημαντικο για μενα θεωρω να ανταποκρινομαστε στις αναγκες των παιδιων τωρα που ειναι ποου μικρα.βοηθαει να ξερουν στο μελλον οτι ειμαστε εκει κ τα ακουμε,κ τους δινει αυτοπεποιθηση για το μελλον να γινουν ανεξαρτητα

ακομη κ τωρα που ο μικρος ξεκινησε δημοτικο περναει φασεις με αλματα κ κολληματα

πραγματι μεχρι τον χρονο βασικη τροφη ειναι το γαλα,οποτε μην αγχωνεσαι

κ μην εχεις στο ιδιο πιατο αλεσμενα κ κομματια,θα μπερδευτει

μπορεις να συνεχισεις να προσπαθεις με αλεσμενα,κ σε αλλη στιγμη να προσφερεις κομματια να δεις πως θα αντιδρασει

για παραδειγμα,αν τρωει φρουτα κατα τις 9,της δινεις φρουτοκρεμα.μετα πχ πατε μια βολτα,στην βολτα δοκιμαζεις να δωσεις κτ σε κομματια.πχ μεσημεριανο αλεθεις στην 1ας πουμε.κατα τις 4,δοκιμαζεις κ με μπαστουνακια λαχανικων

ψαξε για συνταγες baby led weaning,να διαβασεις αναλυτικα οδηγιες

ο γιος μου συνηθιζε να μασουλαει πολυ την κορα.κ τους εκανα κ κτ μπισκοτακια με βρωμη κ φρουτα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vikib είπε:

συμφωνω απολυτα με την mummaria

μπορει να επανελθει κ να τα τρωει ξανα ολα σε σουπες.ομως η ηλικια ειναι τετοια που θελουν συνηθως να συμμετεχουν πιο πολυ.να πιανουν μονα το φαγητο

τα δοντια δ ειναι απσραιτητα για μασημα.κ τα μικρα κομματια ειναι πιο επικινδυνα

εγω σε πρωτη φαση θα ελιωνα βρασμενα λαχανικα με πηρουνι η θα τα εδινα σε μπαστουνακια βρασμενα

η μπανανα ειναι το ιδανικο φρουτο να ξεκινησεις.σκεψου κτ που θα λιωνεις με την γλωσσα σου

στο μεσημεριανο κ εγω χρησιμοποιουσα πολυ κιμα,η εκοβα το κρεας μαγειρεμενο με ψαλιδι κουζινας.κ απο κρεας ειχαμε μεγαλη ποικιλια.κουνελι,αρνι,κατσικι,γαλοπουλα,εκτος των κλασικων.ισως λιγο πιο μετα κ παπια

δ αλεσα ποτε βρωμη,τραχανα,αστερακι ζυμαρικο

επειδη ειναι κ τα δοντια ειναι λογικο να προτιμαει κ πιο κρυες τροφες

για το αγχος κ εγω δ εκανα κτ.ειναι αναποφευκτο σταδιο,οποτε υπομονη.ειναι σημαντικο για μενα θεωρω να ανταποκρινομαστε στις αναγκες των παιδιων τωρα που ειναι ποου μικρα.βοηθαει να ξερουν στο μελλον οτι ειμαστε εκει κ τα ακουμε,κ τους δινει αυτοπεποιθηση για το μελλον να γινουν ανεξαρτητα

ακομη κ τωρα που ο μικρος ξεκινησε δημοτικο περναει φασεις με αλματα κ κολληματα

πραγματι μεχρι τον χρονο βασικη τροφη ειναι το γαλα,οποτε μην αγχωνεσαι

κ μην εχεις στο ιδιο πιατο αλεσμενα κ κομματια,θα μπερδευτει

μπορεις να συνεχισεις να προσπαθεις με αλεσμενα,κ σε αλλη στιγμη να προσφερεις κομματια να δεις πως θα αντιδρασει

για παραδειγμα,αν τρωει φρουτα κατα τις 9,της δινεις φρουτοκρεμα.μετα πχ πατε μια βολτα,στην βολτα δοκιμαζεις να δωσεις κτ σε κομματια.πχ μεσημεριανο αλεθεις στην 1ας πουμε.κατα τις 4,δοκιμαζεις κ με μπαστουνακια λαχανικων

ψαξε για συνταγες baby led weaning,να διαβασεις αναλυτικα οδηγιες

ο γιος μου συνηθιζε να μασουλαει πολυ την κορα.κ τους εκανα κ κτ μπισκοτακια με βρωμη κ φρουτα

Αχ κοριτσια να ειστε καλα...με ξεμπλοκαρατε...δεν ηξερα τι να κανω με το φαγητο..αυτη η μεταβαση απο τα αλεσμενα σε κομματακια μου φαινοταν βουνο!!!Σημερα κατα μια συμπτωση,εφαγε ολη την σκυπα με το κοκορακι που της ειχα φτιαξει...δεν την αλεσα πολυ,αλεσα λιγα λαχανικα με το κρεας κ τα υπολοιλα τα εκανα λιγοτερο..ειχε δλδ κομματακια...την εβλεπς οτι μασαει κ αλλες φορες τα εβγαζε με τη γλωσσα της!!!ειχαμε παει κ στο χωριο να πλυνουμε τα χαλια,επαιζε κ με τη γιαγια κ τη νονα,οποτε βρηκα ευκαιρια κ της εδωσα κ κορα!!!Σημερα ολα μια χαρα..ουτε γκρινια εχει...Κανει κ τρομερη ζεστη εδω στη Συρο κ ειναι η καλυτερη της που την εχω παλι με την πανα!!!Μιλεμε για πανω απο 30 βαθμους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κ η ζεστη επηρεαζει πολυ παντως

φασεις με το φαγητο θα περναει συνεχεια

να σκεφτεσαι οτι το στομαχακι τους ειναι οσο η παλαμιτσα τους.μικρα συχνα γευματα.ξερουν τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...