Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Προγεστερονη σε ομαλή κύηση


GigiChr

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, GigiChr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Γιατί τα παίρνεις? Έχεις ξαναρώτησει? Συνήθως αυτά τα φάρμακα μετα την αυχενική τα κόβουν εκτός αν υπάρχει πρόβλημα με τον τράχηλο πόνοι περιόδου ή κάποιο ιστορικό απόβολων.  Μήπως η γιατρός σου το εχει ξεχασει? Συμβαίνει πολλες φορες αν δεν ρωτάμε συνεχεια κάποια απτα φαρμακα να τα ξεχνάνε οι γιατροί ότι τα έχουν δώσει. 

Την γιατρο σου πρέπει να την ρωτάς κ να της υπενθιμιζεις τα παντα . Αν δεν ξέρεις γιατί τα περνεις πρέπει να ρωτάς γιατί γίνονται κ λαθοι αυτούς γιατρους ειναι άνθρωποι για το κάθε τι πρέπει να έχεις καταλάβει ακριβώς γιατί το κάνεις.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

εγω επαιρνα προγεστερονη στην πρωτη κυηση γτ ειχα πολυ εντονους πονους στην κοιλια,ειχα δει δυο φορες καφε υγρα 5-6η εβδομαδα,κ ειχε πιαστει πολυ χαμηλα το μωρο,οποτε μου εδωσε η γιατρος 4χαπια την ημερα για να στηριξουμε την κυηση οπως ειπε.μετα την αυχενικη τα εκοψα σταδιακα,αλλα ξεκινησα μαγνησιο,γτ οι πονοι στην κοιλια συνεχιστηκαν σε μικροτερο βαθμο

να πω την αληθεια δ καταλαβα να μου αυξησαν την ορεξη.ημουν αρκετα κιλα κ πηρα λιγα το πρωτο τριμηνο κ νορμαλ συνολικα,στο οποιο ετρωγα πολυ υγιεινα γτ δ ειχα ορεξη

στην δευτερη εγκυμοσυνη,εφοσον δ ειχα πονους κ ουτε ειδα καφε η αιμα,κ η θεση του εμβρυου ηταν καλη,δ πηρα καθολου προγεστερονη,παρολο που αρχικα ο πλακουντας ηταν λιγο χαμηλα κ ηταν πιθανο να εχω αιμα,δ ειχα ποτε

η προγεστερονη δ παει να ειναι ενα φαρμακο,που αν δ υπαρχει λογος,ειναι τουλ περιττο να το παιρνουμε.απλα ρωτα τον γυναικολογο σου για ποιο λογο παιρνεις προγεστερονη

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα, 

Είχα μια φυσιολογική κύηση χωρίς κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και δεν πήρα ποτέ προγεστερόνη. Μπορείς να διαβάσεις για την ορμόνη αυτή, είναι η ορμόνη που ουσιαστικά υποστηρίζει όλη την εγκυμοσύνη.

Ο οργανισμός την παράγει μόνος του όμως. Την δίνουν μέχρι την αυχενική συνήθως σε κοπέλες με κολπική αιμορραγία, εξωσωματική εγκυμοσύνη η όταν έχουν χαμηλή τιμή ( δεν παράγουν αρκετή για να υποστηρίξει κύηση - το βλέπει ο γιατρός σε εξέταση αίματος). Γνωρίζω επίσης ότι την συνεχίζουν σε δεύτερο κ τρίτο τρίμηνο για αποφυγή πρόωρου τοκετού, όταν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

Αφού όμως σου το είπε ο ενδοκρινολόγος σου κάλεσε τον γυναικολόγο και συζητά το ανοιχτά. Πες ότι ο συγκεκριμένος γιατρός ( που ουσιαστικά ελέγχει ορμόνες ως ενδοκρινολόγος, άρα δεν μίλησε για κάτι άσχετο απ' το πεδίο του ) μου είπε ότι δεν χρειάζεται, εσείς τι γνώμη έχετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί χρειάζεται να παίρνω προγεστερόνη;

Δεν είναι ντροπή ίσα ίσα χρειάζεται να γνωρίζουμε τι μας δίνεται απ' τον γιατρό μου.

Με το καλό να γεννηθεί ο κούκλος σου και να τον πάρεις αγκαλίτσα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα και με το καλό. 

Και στις δύο εγκυμοσύνες μου πήρα προγεστερόνη. Στην πρώτη ,στον γιο μου,είχα λίγες καφέ εκκρίσεις την 5-6 εβδομάδα και έπαιρνα τρεις φορές την ημέρα ,μεχρι την αυχενική τις είχα κόψει.

Στην κόρη μου δεν έπαιρνα,αλλά είχα αιμορραγία λίγο πριν την αυχενική λόγω χαμηλού πλακούντα και μου έδωσε προγεστερόνη τρεις φορές την μέρα(δυστυχώς δεν θυμάμαι για πόσο καιρό).

Και στις δύο περιπτώσεις υπήρχε λόγος. Ρώτα τον γιατρό σου να σε κατατοπίσει. Πολλοί γιατροί δίνουν έτσι την προγεστερόνη (και καλά για να είσαι καλυμμένη ) αλλά ακόμα κ αυτοι ,την κόβουν μετά την αυχενική. Αν δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα,παίζει και να το ξεχασε να σου πει να το κόψεις.

Υγ για την πείνα ,δεν μπορώ να βοηθήσω,γιατί είχα αναγουλα κ εμετούς και στον γιο μέχρι την αυχενική και στην κόρη μέχρι το 5μηνο. Αλλά πρώτη φορά το ακούω να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, GigiChr είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Έχουμε μπει πλέον στην 14η εβδομάδα κύησης, είδαμε έναν υγιέστατο μπέμπη στην αυχενική διαφάνεια και όλα πάνε πολύ καλά!
Από την αρχή της εγκυμοσύνης, η γυναικολόγος μου συνταγογραφησε προγεστερονη, 3 χαπάκια την ημέρα, πρωί-μεσημέρι- βράδυ 
Χτες στον ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο (για έναν προληπτικό έλεγχο), εκείνος φάνηκε να προβληματίστηκε όταν του το είπα και με ρώτησε για πιο λόγο παίρνω την προγεστερονη εφόσον πρόκειται για μια φυσιολογική κύηση. 
Επίσης μου είπε ότι η προγεστερονη αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αίσθημα της πεινας και ότι καλό θα ήταν να την σταματήσω αν δεν υπέχει σημαντικός λόγος που συνεχίζω να την παίρνω. 
Εσείς παίρνετε προγεστερονη ; Αν ναι σε τι ποσότητα ; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλησπερα με το καλό ο μπέμπης σου...μην το δένεις κ πολύ το φύλο γιατί βλέπω από πολλές τους τα γύρισαν μετά την αυχενική :-P

Και γω αυτό που ξέρω είναι προγεστερόνη δεν παίρνεις χωρίς λόγο, αν δεν έχεις αιμα, ιστορικό αποβολών, εξωσωματική, αποκόλληση κλπ.... Μου φαίνεται υπερβολή και 3φορες την ημέρα κιολας χωρίς να έχεις κάποιο θέμα.. Για την όρεξη δεν έχω ακούσει κάτι ..αυτό που ξέρω είναι ότι όταν τα παίρνεις από το στόμα μπορεί να χειροτερεψει τις αναγουλες ή τις ζαλάδες..

Εγώ ξεκίνησα στην 9η εβδομάδα κολπικά κάθε βράδυ ενα χάπι προγεστερόνης για δέκα μέρες...μέχρι τον επόμενο υπέρηχο... Είχε δει στον υπέρηχο μια σκιά πιθανόν παλιό αίμα , μικρή αποκόλληση κάτι τέτοιο μου είχε πει...κ επειδή δεν ήταν σίγουρη ότι ήταν κάτι κακο μου το έγραψε προληπτικά...κ όντως μετά από δέκα μέρες που πήγα είχε εξαφανιστεί η σκια που έβλεπε στον υπέρηχο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...