Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ανεργια και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

καλημερα σας

εμαι 4 εβδομαδων έγκυος

εχω παραιτηθει απο τη δουλεια 1μιση μηνα πριν το μαθωω οτι ειμαι εγκυιος

ξερετε αν μου κανει απόλυση αν δικαιούμαι κάτι απο οαεδ?

απόλυση χωρις να δηλωθει καπου μεσα οτι ειμαι έγκυος

σας ευαχριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , souz13 είπε:

καλημερα σας

εμαι 4 εβδομαδων έγκυος

εχω παραιτηθει απο τη δουλεια 1μιση μηνα πριν το μαθωω οτι ειμαι εγκυιος

ξερετε αν μου κανει απόλυση αν δικαιούμαι κάτι απο οαεδ?

απόλυση χωρις να δηλωθει καπου μεσα οτι ειμαι έγκυος

σας ευαχριστώ πολυ

Καλημερα νομιζω πως αν εχεις κλεισει 12 μηνες γενικα εργασιας με ενσημα κ σε απολυσουν μπαινεις ταμειο ανεργιας

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Jamie said:

Καλημερα νομιζω πως αν εχεις κλεισει 12 μηνες γενικα εργασιας με ενσημα κ σε απολυσουν μπαινεις ταμειο ανεργιας

Αν δεν με βαλει οαεδ να παιρνω επιδομα δικαιουμαι κατι; Η τιποτα ; 
ισως με βαλει ταμειο να παιρνω επιδομα αλλα χωρις να δηλωσουμε τωρα οτι ειμαι εγκυος γιατι κανονικα  απαγορεύεται

αλλιως αν δεν παιρνω επιδομα δικαιουμαι κατι;σγρα εχω ενσυμα 

δουλευω 5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , souz13 είπε:

Αν δεν με βαλει οαεδ να παιρνω επιδομα δικαιουμαι κατι; Η τιποτα ; 
ισως με βαλει ταμειο να παιρνω επιδομα αλλα χωρις να δηλωσουμε τωρα οτι ειμαι εγκυος γιατι κανονικα  απαγορεύεται

αλλιως αν δεν παιρνω επιδομα δικαιουμαι κατι;σγρα εχω ενσυμα 

δουλευω 5 χρονια

Περιμενε γιατί μας μπέρδεψες.  Αν έχεις παραιτηθεί ήδη δεν δικαιουσε τιποτα. Αν δουλεύεις κ του πεις να σε απολυσει επειδή θέλεις να φύγεις θα μπεις ταμειο ανεργίας κ θα περνεις το επιδομα ανεργίας.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα του πω να με βαλει ταμειο για να παίρνω το επιδομα ανεργίας ! Θα δικαιούμαι κατι ομως μετα μεσω οαεδ; 
μπορω δλδ να παω σε ενα μηνα μετα την απολυση να τους πω οτι ειμαι εγκυος;

θα δικαιουμαι καποιο επιδομα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Ναι θα του πω να με βαλει ταμειο για να παίρνω το επιδομα ανεργίας ! Θα δικαιούμαι κατι ομως μετα μεσω οαεδ; 
μπορω δλδ να παω σε ενα μηνα μετα την απολυση να τους πω οτι ειμαι εγκυος;

θα δικαιουμαι καποιο επιδομα ;

Όχι αφού περνεις επιδομα ανεργίας δεν υπάρχουν άλλα επιδόματα. Για να παρεις καποιο επιδομα ως άνεργος κ εγκυος θα πρέπει να είσαι μακροχρόνια άνεργος.  Τωρα με το επιδομα ανεργίας στην ουσία έχεις ένα μισθό.  

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, souz13 είπε:

καλημερα σας

εμαι 4 εβδομαδων έγκυος

εχω παραιτηθει απο τη δουλεια 1μιση μηνα πριν το μαθωω οτι ειμαι εγκυιος

ξερετε αν μου κανει απόλυση αν δικαιούμαι κάτι απο οαεδ?

απόλυση χωρις να δηλωθει καπου μεσα οτι ειμαι έγκυος

σας ευαχριστώ πολυ

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλό και συγχαρητήρια! Έχεις ήδη υπογράψει παραίτηση? Γιατί μας μπέρδεψες λίγο.... Αν έχεις υπογράψει παραίτηση..δεν μπορεί να σου κάνει κ απόλυση...μετά θα πρέπει να βρεις κάποιον δικο σου να σου κάνει πρόσληψη - απόλυση ώστε να πάρεις ταμείο. Παρόλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει έναν εργοδότη να κάνει απόλυση όταν εργάζεσαι εκεί μεγάλο διάστημα γιατί πρέπει να σου βάλει κ αποζημίωση... Εκτός και αν έχετε τόσο καλή σχέση οπότε κάνετε συμφωνία ότι θα σου βάλει τα χρήματα της αποζημίωσης και θα του επιστρέψεις σε μετρητά. Και φυσικά δεχτεί να απολύσει έγκυο...και να μείνει κρυφό...

Από κει και πέρα εφόσον βγεις ταμείο ανεργίας δεν δικαιούσαι τίποτα από επίδομα κύησης και λοχείας κλπ.. Μόνο το μηνιαίο επίδομα...αν δεν έχεις αλλά τέκνα 438€ το μήνα...+δώρο Χριστουγέννων+δώρο Πάσχα. Οπότε στον ΟΑΕΔ δεν τους νοιάζει αν είσαι έγκυος ή όχι...δεν αλλάζει κάτι στα χρήματα που δικαιούσαι..

Είπες ότι έχεις 5 χρόνια εργασίας..οπότε δικαιούσαι σίγουρα Ταμείο... Γενικώς σε περίπτωση που έχει και κάποια άλλη απορία πρέπει τους τελευταίους 24 μήνες να έχεις 14 μήνες εργασία...

Εύχομαι καλή τύχη κ όλα να σου έρθουν όπως τα θες :-)

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν ίδια περίπτωση ήμουν κ εγώ…βρες κάποιον οποιονδήποτε να σου κάνει πρόσληψη απόλυση για μα μπεις ταμείο από ΟΑΕΔ μόνο το ταμείο δικαιούσαι ότι κ ενας άνεργος … αλλά από ΙΚΑ δικαιούσαι εφόσον έχεις τα ένσημα το επίδομα μητρότητας … κανείς τα χαρτιά σου 60 μέρες πριν την ΠΗΤ νομιζω… παίρνεις πριν την γεννά κ αφού γεννήσεις ξαναπάς ΙΚΑ με τα χαρτιά της γεννάς κλπ και παίρνεις κ τα υπόλοιπα…. Αυτό είναι άσχετο με τα 2000 € του κράτους…

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 said:

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν ίδια περίπτωση ήμουν κ εγώ…βρες κάποιον οποιονδήποτε να σου κάνει πρόσληψη απόλυση για μα μπεις ταμείο από ΟΑΕΔ μόνο το ταμείο δικαιούσαι ότι κ ενας άνεργος … αλλά από ΙΚΑ δικαιούσαι εφόσον έχεις τα ένσημα το επίδομα μητρότητας … κανείς τα χαρτιά σου 60 μέρες πριν την ΠΗΤ νομιζω… παίρνεις πριν την γεννά κ αφού γεννήσεις ξαναπάς ΙΚΑ με τα χαρτιά της γεννάς κλπ και παίρνεις κ τα υπόλοιπα…. Αυτό είναι άσχετο με τα 2000 € του κράτους…

Το πητ τι ειναι δλδ ; Χαχα

οχι εχουμε καλη σχέση και θα τον παρακαλέσω να μου κανει απόλυση εικονικη χωρις να μαθευτει για εγκυμοσυνη.

αρα μετα δικαιούμαι μονο το επιδομα ανεργιας και το επιδομα μητρότητας; Ναι τα ενσυμα τα εχω σιγουρα γιατι δουλευω 5 χρόνια εκει! Απλα ετυχε να του πω οτι θα φυγω δυο μηνες πριν το μαθω για την εγκυμοσυνη οποτε τωρα πηραν αλλη τροπη τα πραγματα! Δυστυχως αυτα δεν τα προγραμματίζεις! 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , souz13 είπε:

Το επιδομα μητρότητας δηλαδη το δικαιουμαι εφοσον εχω τα ενσυμα; Και ας ειμαι ταμειο ανεργιάς;;;

ΠΗΤ είναι πιθανή ημερομηνία τοκετού ναι εννοείται το δικαιούσαι κ ας είσαι ταμείο από την στιγμή που έχεις τα ένσημα ..εγώ είχα φύγει από μια δουλειά για να πάω σε άλλη μια εβδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος κ ήμουν σχεδόν 2μηνων :unsure::razz: όποτε μετά βρήκα έναν φίλο κ μου έκανε πρόσληψη απόλυση για να μπω ταμείο κ πήρα κανονικά κ τα λεφτά από το ΙΚΑ!


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Basiliki92 said:

ΠΗΤ είναι πιθανή ημερομηνία τοκετού ναι εννοείται το δικαιούσαι κ ας είσαι ταμείο από την στιγμή που έχεις τα ένσημα ..εγώ είχα φύγει από μια δουλειά για να πάω σε άλλη μια εβδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος κ ήμουν σχεδόν 2μηνων :unsure::razz: όποτε μετά βρήκα έναν φίλο κ μου έκανε πρόσληψη απόλυση για να μπω ταμείο κ πήρα κανονικά κ τα λεφτά από το ΙΚΑ!

Δλδ παω στο ικα και κανω αιτηση για το επιδομα μητρότητας; Παιρνεις πριν γεννησεις λεφτα και μετά τη γεννα ; Αυτοι  βλεπουμε ομως οτι ειμαι ανεργη; 
απλα φοβαμαι μηπως δουνε μετα στον οαεδ οτι ειμαι εγκυος και εχει γινει απόλυση και βρω κανενα μπελα με τον εργοδότη ενω κανονικα μπυ κανει εξυπηρετηση 

Link to comment
Share on other sites

@souz13 ναι την αίτηση την κανείς στο ΙΚΑ νομιζω κ ηλεκτρονικά πλέον 60 μέρες πριν γεννήσεις περίπου αν μπεις στο ΙΚΑ τα λέει αναλυτικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν είσαι άνεργη κ εγώ στον 8ο με κοιλιά είχα πάει δεν έχει να κάνει αυτά τα λεφτά τα δικαιούσε πλέον κ ταμείο μπορείς να κανείς αίτηση χωρίς να πας από κοντα νομιζω …


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Basiliki92 said:

@souz13 ναι την αίτηση την κανείς στο ΙΚΑ νομιζω κ ηλεκτρονικά πλέον 60 μέρες πριν γεννήσεις περίπου αν μπεις στο ΙΚΑ τα λέει αναλυτικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν είσαι άνεργη κ εγώ στον 8ο με κοιλιά είχα πάει δεν έχει να κάνει αυτά τα λεφτά τα δικαιούσε πλέον κ ταμείο μπορείς να κανείς αίτηση χωρίς να πας από κοντα νομιζω …

Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες 

απλα στο google που το ψαχνω μου βγάζει επίδομα μητρότητας της λοχειας κι της κυοφορίας που αυτα δεν θα τα δικαιούμαι αφού δεν δουλευω

Δεν βρισκω καπου σκετο επιδομα μητρότητας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, souz13 είπε:

Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες 

απλα στο google που το ψαχνω μου βγάζει επίδομα μητρότητας της λοχειας κι της κυοφορίας που αυτα δεν θα τα δικαιούμαι αφού δεν δουλευω

Δεν βρισκω καπου σκετο επιδομα μητρότητας 

Τα δίκαιουσαι κανονικά κορίτσι μου. Τον περασμένο μήνα έκανα την αίτηση για το κυοφορίας και τα πήρα. Είμαι άνεργη από τον Ιούλιο μετά από κάποια χρόνια εργασίας. Τα ίδια επιδόματα με τις εργαζόμενες είναι απλα εκεί που κάνεις την αίτηση online αντί για τα στοιχεία του εργοδότη επιλέγεις την επιλογή άνεργη. Θέλει την βεβαίωση ανεργίας ή την καταγγελία της σύμβασης να επισυνάψεις. Εγώ είχα καταγγελία σύμβασης γιατί έκλεισε η επιχείρηση που εργαζόμουν. Απλά κοίταξε το λίγο με τον εργοδότη μην έχει κάποιο μπελά γιατί πολλές φορές αν σε απολύσουν και είσαι έγκυος ο ΟΑΕΔ κάνει ελέγχους στους εργοδότες. Δεν ξέρω βέβαια αν και πώς μπορεί να το μάθει ι ΟΑΕΔ αφού δεν τον δηλώνεις κάπου.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...