Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

Κοριτσια μου καλη σας ημερα! Απο την Παρασκευη δε μπορω να ηρεμησω. 

Ειμαι εγκυος οπως σας ειχα πει. Με βαση την ΤΕΡ.(27/1/2024) 7εβδ.και 1ημ.
Ομως με βαση την ωορρηξια που ηταν 12/2 ισως ειμαι κ λιγο λιγοτερο.
Πηγα Τριτη στο γιατρο μου κ ειδαμε το μωρακι και ολα τα υπολοιπα σακο και λεκιθικο ασκο. Ολα καλα. ακουσαμε κ καρδουλα αν κ πολυ νωρις 96 παλμους.
Προχθες ανεβηκα Αθηνα ε και λεω δεν παω και σε ενα παλιο μου γιατρο εδω να με δει; Ετσι χωρις λογο. Και τι το ηθελα;;
Μου λεει ολα τελεια. Παμε να ακουσουμε κ καρδουλα. Εβγαζε το μωρο ο υπερηχος του 6 εβδ και 2 ημερων. Και 75 παλμους. Τι συμβαινει; Εχω τρομοκρατηθει. Θα το χασω;; Ειμαι 34. Και ειναι η πρωτη μας προσπαθεια κ εμεινα αμεσως εγκυος. Αλλα και παλι δε θελω να το χασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Viii18 είπε:

Κοριτσια μου καλη σας ημερα! Απο την Παρασκευη δε μπορω να ηρεμησω. 

Ειμαι εγκυος οπως σας ειχα πει. Με βαση την ΤΕΡ.(27/1/2024) 7εβδ.και 1ημ.
Ομως με βαση την ωορρηξια που ηταν 12/2 ισως ειμαι κ λιγο λιγοτερο.
Πηγα Τριτη στο γιατρο μου κ ειδαμε το μωρακι και ολα τα υπολοιπα σακο και λεκιθικο ασκο. Ολα καλα. ακουσαμε κ καρδουλα αν κ πολυ νωρις 96 παλμους.
Προχθες ανεβηκα Αθηνα ε και λεω δεν παω και σε ενα παλιο μου γιατρο εδω να με δει; Ετσι χωρις λογο. Και τι το ηθελα;;
Μου λεει ολα τελεια. Παμε να ακουσουμε κ καρδουλα. Εβγαζε το μωρο ο υπερηχος του 6 εβδ και 2 ημερων. Και 75 παλμους. Τι συμβαινει; Εχω τρομοκρατηθει. Θα το χασω;; Ειμαι 34. Και ειναι η πρωτη μας προσπαθεια κ εμεινα αμεσως εγκυος. Αλλα και παλι δε θελω να το χασω.

Από την στιγμή που βλέπουν το έμβρυο η ηλικία της κύησης μετριέται σύμφωνα με τις μετρήσεις του εμβρύου. Σε λίγες μέρες θα ξανακάνεις υπέρηχο οπότε θα δείτε αν έχει αναπτυχθεί σωστά Κ αν έχουν ανέβει οι παλμοί του. Αν όχι σημαίνει ότι δεν ήταν υγιής Κ η φύση αποφάσισε να το σταματήσει. Αυτά είναι τυχαία γεγονότα στην γονιμοποίηση Κ έχουν συμβεί σε όλες σχεδόν. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Viii18 είπε:

Κοριτσια μου καλη σας ημερα! Απο την Παρασκευη δε μπορω να ηρεμησω. 

Ειμαι εγκυος οπως σας ειχα πει. Με βαση την ΤΕΡ.(27/1/2024) 7εβδ.και 1ημ.
Ομως με βαση την ωορρηξια που ηταν 12/2 ισως ειμαι κ λιγο λιγοτερο.
Πηγα Τριτη στο γιατρο μου κ ειδαμε το μωρακι και ολα τα υπολοιπα σακο και λεκιθικο ασκο. Ολα καλα. ακουσαμε κ καρδουλα αν κ πολυ νωρις 96 παλμους.
Προχθες ανεβηκα Αθηνα ε και λεω δεν παω και σε ενα παλιο μου γιατρο εδω να με δει; Ετσι χωρις λογο. Και τι το ηθελα;;
Μου λεει ολα τελεια. Παμε να ακουσουμε κ καρδουλα. Εβγαζε το μωρο ο υπερηχος του 6 εβδ και 2 ημερων. Και 75 παλμους. Τι συμβαινει; Εχω τρομοκρατηθει. Θα το χασω;; Ειμαι 34. Και ειναι η πρωτη μας προσπαθεια κ εμεινα αμεσως εγκυος. Αλλα και παλι δε θελω να το χασω.

Καλησπερα..ο γιατρος τι σου ειπε???μιλησες και με τον πρωτο παλι να του πεις για τον 2ο υπερηχο?μακαρι ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. 

 

Εχω κανει αυχενικη όλα καλά δόξα τν θεο απλά παρουσιασα λίγο αιματακι χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποιος λόγος. Δεν φάνηκε κάτι στν υπέρηχο. Το αιματακι σταμάτησε. Παρόλα αυτα επειδή κουράστηκα πολυ στη δουλειά και δυστυχώς η δουλειά μου απαιτεί να σκυβω και να σηκώνω βάρη... Πως μπορώ να το κάνω να κάτσω με αναρρωτικες; εχω παρει ήδη 10 μέρες.. Θα εχω προβλημα αυριο μεθαυριο με την Επιτροπή ; τι χαρτιά πρέπει να δείχνω ;  δε τ ξέρω καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Anii είπε:

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας. 

 

Εχω κανει αυχενικη όλα καλά δόξα τν θεο απλά παρουσιασα λίγο αιματακι χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποιος λόγος. Δεν φάνηκε κάτι στν υπέρηχο. Το αιματακι σταμάτησε. Παρόλα αυτα επειδή κουράστηκα πολυ στη δουλειά και δυστυχώς η δουλειά μου απαιτεί να σκυβω και να σηκώνω βάρη... Πως μπορώ να το κάνω να κάτσω με αναρρωτικες; εχω παρει ήδη 10 μέρες.. Θα εχω προβλημα αυριο μεθαυριο με την Επιτροπή ; τι χαρτιά πρέπει να δείχνω ;  δε τ ξέρω καθόλου. 

Δεν έχεις πρόβλημα όσο σου γράφει άδεια ο γιατρός μπορείς να καθέσε. Αν κρίνει ο γιατρός μπορείς να κάτσεις Κ σε όλη την εγκυμοσύνη . Δεν είσαι η μόνη . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

Δεν έχεις πρόβλημα όσο σου γράφει άδεια ο γιατρός μπορείς να καθέσε. Αν κρίνει ο γιατρός μπορείς να κάτσεις Κ σε όλη την εγκυμοσύνη . Δεν είσαι η μόνη . 

Ναι αλλά τι χαρτιά ζητάνε στην Επιτροπή ; εμένα το αίμα ήταν ανεξήγητο. Αν με απορρίψουν επειδή δε φαίνεται πχ σε έναν υπέρηχο ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Anii είπε:

Ναι αλλά τι χαρτιά ζητάνε στην Επιτροπή ; εμένα το αίμα ήταν ανεξήγητο. Αν με απορρίψουν επειδή δε φαίνεται πχ σε έναν υπέρηχο ;

Δεν πιστεύω ότι εύκολα απορρίπτουν οι επιτροπές από τη στιγμή που ο γιατρός σου σου γράψει άδεια.Δεν παίρνουν έτσι απλά την ευθύνη. Το αίμα μπορεί να ήταν και αγγείο που έσπασε...Κάνεις αντιπηκτικές; Πάντως εμένα αν μου έγραφε ο γιατρός άδεια και μου πρότεινε να κάτσω θα καθόμουν.

Εγώ είμαι ήδη σε άδεια αλλά δεν δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anast. είπε:

Δεν πιστεύω ότι εύκολα απορρίπτουν οι επιτροπές από τη στιγμή που ο γιατρός σου σου γράψει άδεια.Δεν παίρνουν έτσι απλά την ευθύνη. Το αίμα μπορεί να ήταν και αγγείο που έσπασε...Κάνεις αντιπηκτικές; Πάντως εμένα αν μου έγραφε ο γιατρός άδεια και μου πρότεινε να κάτσω θα καθόμουν.

Οχι δε κάνω αντιπηκτικες. Να σου πω την αλήθεια θέλω να κάτσω γιατί φοβάμαι με τόσα βάρη. 

Θα παρω τηλεφωνο τν γιατρό μου να μου γράψει ξανά κι άλλες μέρες και την μέρα που έχω ραντεβού θα μιλήσω και μαζί του να δουμε τι μπορουμε να κάνουμε. Γιατί και στη δουλειά μου είπαν σιγά σιγά αν μπορώ να βγω σε αναρρωτικες γιατί δε θα μπορώ να βοηθάω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Anii είπε:

Ναι αλλά τι χαρτιά ζητάνε στην Επιτροπή ; εμένα το αίμα ήταν ανεξήγητο. Αν με απορρίψουν επειδή δε φαίνεται πχ σε έναν υπέρηχο ;

Μην ανχωνεσε θα συνεννοηθείς με τον γιατρό σου τι μπορειτε να κάνετε . Δεν σε απορρίπτουν τόσο εύκολα όταν κάτι έχει συμβεί δεν το διακινδυνεύουν στην εγκυμοσύνη δεν φαίνονται όλα αλλά δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις μια βαριά δουλειά . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , linaa είπε:

Μην ανχωνεσε θα συνεννοηθείς με τον γιατρό σου τι μπορειτε να κάνετε . Δεν σε απορρίπτουν τόσο εύκολα όταν κάτι έχει συμβεί δεν το διακινδυνεύουν στην εγκυμοσύνη δεν φαίνονται όλα αλλά δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις μια βαριά δουλειά . 

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Anii είπε:

Ευχαριστώ πολυ κορίτσια! 

Καλησπερα και με το καλο μια τελειομηνη εγκυμοσυνη..μην ανησυχεις...θα σου γραψει ο γιατρος αδειες επαπηλουμενης κυησης και δεν παιρνας επιτροπη....μεχρι να παρεις την αδεια κυησης μπορει να σου γραφει χωρις κανενα προβλημα και χωρις να πας καθολου για δουλεια ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλησπερα..ο γιατρος τι σου ειπε???μιλησες και με τον πρωτο παλι να του πεις για τον 2ο υπερηχο?μακαρι ολα να πανε καλα!!!

Θα παω την Τριτη ή την Τετάρτη να με δει. Και θα δουμε πως πηγαινει. Ευχομαι κι εγω να κυλανε ολα ομαλα! Σε ευχαριστω πολυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2024 at 1:10 ΜΜ, Anii είπε:

Κορίτσι μου πηγες; τι έκανες ;

Πηγα ναι! Οι παλμοι ηταν 116-121. Μου ειπε πως ισως εμεινα πιο αργα εγκυος απο αυτο που εχει μετρησει ο ιδιος με βαση την τελευταια μου περιοδο. Θα δουμε την Πεμπτη που θα ξαναπαω. Εκανα τον προγεννητικο και θα παω να δουμε αν μεγαλωνει φυσιολογικα και πως ειναι οι παλμοι του. Εσυ πως εισαι;;

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...