Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , Λια-1991 είπε:

Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική το μόνο σίγουρο.ποσα τεστ έκανες? είχες κάνει χοριακες η μόνο τεστ?

αν σου έρθει περίοδος να πάρεις τεστ ωορρηξίας για να δικομασεις φουλ εκείνες τις μέρες.

 

στη δουλειά μου είπαν ότι θα κοιτάξει η συνάδελφος την πάρτη της και δεν θα μείνει να δουλεύω μόνη της. Να πω στο αφεντικό μου για την εγκυμοσύνη να βρει ατομο. και φυσικά ούτε καν χάρηκε ή να πει μπράβο ... και είναι και γυναίκα. 

έβγαλε κακία και δεν το περίμενα αλήθεια. στο αφεντικό θα το πω στον 3ο μήνα. αναγκαστικά το είπα σε αυτή να μη καπνίζει μέσα στο γραφείο. 

και λάθη που κάνει θυμώνει και μου λέει θα γίνει ξανά σκύλα.. είναι υπεύθυνη βλέπεις.... 

πωπω ποσό κακια υπάρχει Θεέ μ ! Μόνο για λύπηση ειναι τέτοια άτομα .. μάλλον ειναι πολύ δυστυχισμένη! Απλά αγνόησε την κ μιλά στο αφεντικό σ όταν έρθει η στιγμή !!

αα καλε κάθε μέρα κάνω τεστ εδώ κ μια εβδομάδα 😂 χοριακη δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω γιατί εδώ στο εξωτερικό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα . Δλδ πρέπει να έχω ένα θετικό τεστ η πολλές μέρες καθυστέρηση ώστε να κλείσω ραντεβού στον γιατρο κ εκεί να μου κάνουν κ τεστ κ χοριακη .. μπέρδεμα άσε !! Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μου λείπει πλ η Ελλάδα 😂

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Eg93 είπε:

πωπω ποσό κακια υπάρχει Θεέ μ ! Μόνο για λύπηση ειναι τέτοια άτομα .. μάλλον ειναι πολύ δυστυχισμένη! Απλά αγνόησε την κ μιλά στο αφεντικό σ όταν έρθει η στιγμή !!

αα καλε κάθε μέρα κάνω τεστ εδώ κ μια εβδομάδα 😂 χοριακη δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω γιατί εδώ στο εξωτερικό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα . Δλδ πρέπει να έχω ένα θετικό τεστ η πολλές μέρες καθυστέρηση ώστε να κλείσω ραντεβού στον γιατρο κ εκεί να μου κάνουν κ τεστ κ χοριακη .. μπέρδεμα άσε !! Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μου λείπει πλ η Ελλάδα 😂

αυτό θα κάνω και υπομονή πολύ...

σε ποια χωρα είσαι? πόσες μέρες έχεις καθυστέρηση?

πρίν από 30 λεπτά , Alice20 είπε:

Πιστεύω το τεστ θα έδειχνε αλλα επειδή ποτέ δεν ξέρεις καλο θα είναι αν έχεις πολλές μέρες καθυστέρηση να πας και για χοριακη! ... Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις .. όλες μας 😇😇😇

Είναι απίστευτο πόσο κόμπλεξ και κακία μπορεί να βγάλει κάποιος. Να είσαι σίγουρη πως θα το πει αυτή στο αφεντικό σας (αν δεν το έκανε ήδη) .. Αλλά δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. οπότε μην μασας. Και να απαντάς και λίγο πίσω.μην νομίζουν ότι τώρα μπορούν να σε εκμεταλλευτούν ή να σε απειλούν! 

αυτό λέω και εγώ στο  εαυτό μου και κάνω υπομονή!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Λια-1991 είπε:

αυτό θα κάνω και υπομονή πολύ...

σε ποια χωρα είσαι? πόσες μέρες έχεις καθυστέρηση?

αυτό λέω και εγώ στο  εαυτό μου και κάνω υπομονή!!

Είμαι στην Γερμανία ! Στην 29η ημέρα είμαι δεν το θεωρώ καν καθηστερηση ακόμα γτ τυχαίνει καμία φορά να έρθει κ μια μέρα αργότερα . 26-29 μέρες είναι ο κύκλος μ συνήθως έρχεται στις 27 . Κ πίστευα ότι θα έρθει νωρίς βάση των τεστ ωορρηξιας που βγήκαν θετικά την 11η&12η ημέρα . Είχα συνεχίσει να τα κάνω έως και την 16η για σίγουρα κ έβγαιναν όλα αρνητικά ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Πιστεύω το τεστ θα έδειχνε αλλα επειδή ποτέ δεν ξέρεις καλο θα είναι αν έχεις πολλές μέρες καθυστέρηση να πας και για χοριακη! ... Εύχομαι σύντομα να τα καταφέρεις .. όλες μας 😇😇😇

Είναι απίστευτο πόσο κόμπλεξ και κακία μπορεί να βγάλει κάποιος. Να είσαι σίγουρη πως θα το πει αυτή στο αφεντικό σας (αν δεν το έκανε ήδη) .. Αλλά δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. οπότε μην μασας. Και να απαντάς και λίγο πίσω.μην νομίζουν ότι τώρα μπορούν να σε εκμεταλλευτούν ή να σε απειλούν! 

Κ εγώ δεν πιστεύω ότι είμαι μετά από τοοοσα αρνητικά τεστ. Αλλά ξερεις όσο δεν βλέπω περίοδο κάπου βαθιά μέσα μου ελπίζω μηπως και...  γιαυτο λέω άντε να έρθει να ηρεμήσω τουλάχιστον!! Μακάρι ο επόμενος μήνας να είναι ο μήνας για όλες μας ❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Katerina P. είπε:

Έχει λιγο καιρό που κάνω μεγάλους κύκλους. Έκανα 46 μέρες κύκλο και μετά τελευταίος κύκλος 37 μέρες.  Όχι δεν έκανα υπερηχογράφημα.  Μόνο τεστ Παπ

Επαφές είχα 9/ 10/12/15/17/19/ 20/25 Μαρτίου όλες αυτές τις μέρες. 

αν μιλαμε για εγκυμοσυνη σε αυτον τον κυκλο,οι επαφες 12-19 θα μπορουσαν να οδηγησουν σε συλληψη αφου ειχες κ συμπτωματα συμβατα με ωορρηξια.μια χοριακη πιστευω οτι θα σου δειξει σωστα.βεβαια,με τοσο ασταθη κυκλο για απολυτη σιγουρια θα επρεπε να περιμενεις αρκετα ακομη,ιδανικα οσο ο μεγαλυτερος κυκλος σου.θα μπορουσε να μην εχει γινει κιολας

στη θεση σου θα συζητουσα με τον γυναικολογο γτ μπορει να εγινε αυτη η αλλαγη,να ελεγξεις ισως καποιες ορμονες,να κανεις κ υπερηχο να δεις ποτε περιπου κανεις ωορρηξια(απο οτι καταλαβα παλιοτερα δ ηταν τοσο ασταθης κ μεγαλος ο κυκλος.επισης με τεστ πιστευω θα χρειαστει να κανεις πολλα για να βρεις ωορρηξια)

αναλογα βεβαια κ ποσο καιρο προσπαθεις κ αν θες να ψαξεις λιγο παραπανω η αν εχεις ηδη μιλησει με τον γιατρο σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Alice20 @Λια-1991 σας ευχαριστώ πολύ! 

Πηγα με πονους κ αιμα περιόδου στο σκουπισμα που ξεκίνησαν χθες το βράδυ μετα την επισκεψη στον αιματολογο και ψυχολογια "θα μου επιβεβαιωσει οτι παλλινδρομησε!".

Δοξαζω την Παναγια που με λυπήθηκε κ ειναι ακομα εκει κ ζωντανο! Ο υπερηχος συνεχίζει να με δειχνει 3 μερες λιγοτερο, οπως κ την προηγούμενη φορα αλλα το μωρό εχει την αναπτυξη που ηθελε κ ειναι μεσα στα ορια για την βδομάδα που με βγαζει ο υπερηχος οτι ειμαι. Οι παλμοι είναι πιο δυνατοι (130 απο 113) -μας την εβαλε δυο φορες την καρδούλα του να την ακουσουμε για να ξεφρικαρω- κ εχει μεγαλωσε σε μεγεθος 80%.

Το αιμα- αιμα! Δεν ειδε αποκόλληση. Πιστευει οτι κ λογο της αντιπηκτικης αγωγης μαλλον σπανε πιο ευκολα αγγεια στη μητρα κ τον τραχηλο. 

Μου ειπε τερμα κρεβατι. Σηκώνομαι μονο για μπανιο, τουαλετα, φαγητο. Κι όταν βλεπω αιμα την παιρνω αμεσως τηλεφωνο κ αναλογως θα μου λεει να πηγαινω για ενεση προγεστερόνης. 

Πιο αισιόδοξη ακομα απο την προηγούμενη φορα. Μου εγραψε προγενητικο ελεγχο κ μου μιλησε πολυ για το ψυχολογικό μου κομματι (φανταστειτε πως πηγα)!

Θα με δει παλι την αλλη Τετάρτη. 

Νιωθω ανακούφιση,  ειμαι χαρούμενη και ταυτόχρονα φοβερα εξαντλημένη!

Μακαρι ο Θεός να μας βοηθησει να φτάσουμε ως το τελος!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

  • Ευχή 5
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Evdokia Pan said:

@Alice20 @Λια-1991 σας ευχαριστώ πολύ! 

Πηγα με πονους κ αιμα περιόδου στο σκουπισμα που ξεκίνησαν χθες το βράδυ μετα την επισκεψη στον αιματολογο και ψυχολογια "θα μου επιβεβαιωσει οτι παλλινδρομησε!".

Δοξαζω την Παναγια που με λυπήθηκε κ ειναι ακομα εκει κ ζωντανο! Ο υπερηχος συνεχίζει να με δειχνει 3 μερες λιγοτερο, οπως κ την προηγούμενη φορα αλλα το μωρό εχει την αναπτυξη που ηθελε κ ειναι μεσα στα ορια για την βδομάδα που με βγαζει ο υπερηχος οτι ειμαι. Οι παλμοι είναι πιο δυνατοι (130 απο 113) -μας την εβαλε δυο φορες την καρδούλα του να την ακουσουμε για να ξεφρικαρω- κ εχει μεγαλωσε σε μεγεθος 80%.

Το αιμα- αιμα! Δεν ειδε αποκόλληση. Πιστευει οτι κ λογο της αντιπηκτικης αγωγης μαλλον σπανε πιο ευκολα αγγεια στη μητρα κ τον τραχηλο. 

Μου ειπε τερμα κρεβατι. Σηκώνομαι μονο για μπανιο, τουαλετα, φαγητο. Κι όταν βλεπω αιμα την παιρνω αμεσως τηλεφωνο κ αναλογως θα μου λεει να πηγαινω για ενεση προγεστερόνης. 

Πιο αισιόδοξη ακομα απο την προηγούμενη φορα. Μου εγραψε προγενητικο ελεγχο κ μου μιλησε πολυ για το ψυχολογικό μου κομματι (φανταστειτε πως πηγα)!

Θα με δει παλι την αλλη Τετάρτη. 

Νιωθω ανακούφιση,  ειμαι χαρούμενη και ταυτόχρονα φοβερα εξαντλημένη!

Μακαρι ο Θεός να μας βοηθησει να φτάσουμε ως το τελος!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!! 
 

ο πόνος στο στήθος ξεγελάει πολλές φορές και μπερδεύεσαι δυστυχως! 
εμεις ξεκινησαμε προσπαθειες παλι για δεύτερο μήνα! Αλλα με αγχώνει όλο αυτό με τις μέρες  και τις γονιμες οποτε προσπαθουμε όλες και οτι ειναη θα γινει ελπίζω

  • Ευχαριστώ 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

@Alice20 @Λια-1991 σας ευχαριστώ πολύ! 

Πηγα με πονους κ αιμα περιόδου στο σκουπισμα που ξεκίνησαν χθες το βράδυ μετα την επισκεψη στον αιματολογο και ψυχολογια "θα μου επιβεβαιωσει οτι παλλινδρομησε!".

Δοξαζω την Παναγια που με λυπήθηκε κ ειναι ακομα εκει κ ζωντανο! Ο υπερηχος συνεχίζει να με δειχνει 3 μερες λιγοτερο, οπως κ την προηγούμενη φορα αλλα το μωρό εχει την αναπτυξη που ηθελε κ ειναι μεσα στα ορια για την βδομάδα που με βγαζει ο υπερηχος οτι ειμαι. Οι παλμοι είναι πιο δυνατοι (130 απο 113) -μας την εβαλε δυο φορες την καρδούλα του να την ακουσουμε για να ξεφρικαρω- κ εχει μεγαλωσε σε μεγεθος 80%.

Το αιμα- αιμα! Δεν ειδε αποκόλληση. Πιστευει οτι κ λογο της αντιπηκτικης αγωγης μαλλον σπανε πιο ευκολα αγγεια στη μητρα κ τον τραχηλο. 

Μου ειπε τερμα κρεβατι. Σηκώνομαι μονο για μπανιο, τουαλετα, φαγητο. Κι όταν βλεπω αιμα την παιρνω αμεσως τηλεφωνο κ αναλογως θα μου λεει να πηγαινω για ενεση προγεστερόνης. 

Πιο αισιόδοξη ακομα απο την προηγούμενη φορα. Μου εγραψε προγενητικο ελεγχο κ μου μιλησε πολυ για το ψυχολογικό μου κομματι (φανταστειτε πως πηγα)!

Θα με δει παλι την αλλη Τετάρτη. 

Νιωθω ανακούφιση,  ειμαι χαρούμενη και ταυτόχρονα φοβερα εξαντλημένη!

Μακαρι ο Θεός να μας βοηθησει να φτάσουμε ως το τελος!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Κορίτσι μου χαίρομαι πολύ για τα νέα σου !  Το νινακι σου παλεύει για να μείνει μαζί σου 😍 μείνε ήρεμη και θα πανε όλα καλά . Πραγματικά το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Evdokia Pan said:

@Alice20 @Λια-1991 σας ευχαριστώ πολύ! 

Πηγα με πονους κ αιμα περιόδου στο σκουπισμα που ξεκίνησαν χθες το βράδυ μετα την επισκεψη στον αιματολογο και ψυχολογια "θα μου επιβεβαιωσει οτι παλλινδρομησε!".

Δοξαζω την Παναγια που με λυπήθηκε κ ειναι ακομα εκει κ ζωντανο! Ο υπερηχος συνεχίζει να με δειχνει 3 μερες λιγοτερο, οπως κ την προηγούμενη φορα αλλα το μωρό εχει την αναπτυξη που ηθελε κ ειναι μεσα στα ορια για την βδομάδα που με βγαζει ο υπερηχος οτι ειμαι. Οι παλμοι είναι πιο δυνατοι (130 απο 113) -μας την εβαλε δυο φορες την καρδούλα του να την ακουσουμε για να ξεφρικαρω- κ εχει μεγαλωσε σε μεγεθος 80%.

Το αιμα- αιμα! Δεν ειδε αποκόλληση. Πιστευει οτι κ λογο της αντιπηκτικης αγωγης μαλλον σπανε πιο ευκολα αγγεια στη μητρα κ τον τραχηλο. 

Μου ειπε τερμα κρεβατι. Σηκώνομαι μονο για μπανιο, τουαλετα, φαγητο. Κι όταν βλεπω αιμα την παιρνω αμεσως τηλεφωνο κ αναλογως θα μου λεει να πηγαινω για ενεση προγεστερόνης. 

Πιο αισιόδοξη ακομα απο την προηγούμενη φορα. Μου εγραψε προγενητικο ελεγχο κ μου μιλησε πολυ για το ψυχολογικό μου κομματι (φανταστειτε πως πηγα)!

Θα με δει παλι την αλλη Τετάρτη. 

Νιωθω ανακούφιση,  ειμαι χαρούμενη και ταυτόχρονα φοβερα εξαντλημένη!

Μακαρι ο Θεός να μας βοηθησει να φτάσουμε ως το τελος!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Μαζί σου έχω ηρεμήσει κι εγώ με αυτά που γράφεις! ... Όλα θα πάνε καλά! Σύντομα θα περάσει και το πρώτο στάδιο όπου όλα είναι κάπως αμφιλεγόμενα... Θα μπορούσες να μιλήσεις διαδικτυακά με κάποιον ειδικό, αν σε παίρνει οικονομικά, ώστε να σε βοηθήσει να διαχειριστείς τους φόβους σου αλλά και την ακινησία στην οποία σε υποβάλει η κατάσταση! 

Χαίρομαι πολύ για σένα Ευδοκία μου! Εύχομαι να είμαστε εδώ σε μερικούς μήνες και να συζητάμε για την εμπειρία σου σαν μανούλα πλέον ❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Alice20 είπε:

Μαζί σου έχω ηρεμήσει κι εγώ με αυτά που γράφεις! ... Όλα θα πάνε καλά! Σύντομα θα περάσει και το πρώτο στάδιο όπου όλα είναι κάπως αμφιλεγόμενα... Θα μπορούσες να μιλήσεις διαδικτυακά με κάποιον ειδικό, αν σε παίρνει οικονομικά, ώστε να σε βοηθήσει να διαχειριστείς τους φόβους σου αλλά και την ακινησία στην οποία σε υποβάλει η κατάσταση! 

Χαίρομαι πολύ για σένα Ευδοκία μου! Εύχομαι να είμαστε εδώ σε μερικούς μήνες και να συζητάμε για την εμπειρία σου σαν μανούλα πλέον ❤️❤️

Καλημέρα!!

Μετα την 2η παλλινδρομη πηγα σε δυο διαφορετικους συμβουλους ψυχικής υγείας,  ενω λογω της δουλειάς μου ειχα την ευκαιρία να επικοινωνησω το ζορισμα μου με κοινωνικη λειτουργο κ ψυχολογο... κατεληξα σε ενα κ μοναδικο συμπερισμα: οση καλη διαθεση κ να έχουν,  απο τη στιγμη που δεν το εχουν ζήσει στην πετσα τους, δεν μπορουν να σε καταλάβουν. ... κι αν είναικ γυναικες ειναι ακομα πιο σκληρες.... θα μου πεις μπορει να ετυχε!

Τελικα καθαρση βρηκα σε μια συμβουλο περιγεννητικου πενθους, με απωλειες εμβρυων κ η ιδια. Με ειχε ηδη προετοιμάσει για αυτο που τώρα περναω, μπηκα δπου προσπάθειες για μια νεα εγκυμοσύνη με απολυτη επίγνωση οτι θα ειναι μια στρεσογονα περιοδος. Απλα δεν υπολογιζα την πιθανοτητα μιας "δυσκολης" εγκυμοσύνης η οποια διπλασιαζει το αγχος κ την στεναχώρια...

Κακά τα ψέματα,  δεν ειναι όλες οι εγκυμοσύνες ονειρικες. Κ για οσους περνουν και απο το δρομο της υπογονιμότητας ειναι ακομα πιο δυσκολο... 

Κ σε οτι αφορα την δικη μου εμπειρία κ οπτικη ειναι κ ενας δρομος μοναξιας. Μπορει ο συντροφος να σε στηρίζει 200%, οι φιλοι, η οικογένεια το ίδιο,  ομως υπάρχουν κ στιγμες απολυτης μοναξιας, στιγμες που οσο κ να θελει ο αλλος να σε καταλαβει δεν μπορει να μπει στη θέση σου. Γιατι περα απο το ψυχολογικό κομματι εμπλέκεται κ το σωμα κ οι ανθρωποι φυση θεση οτι συμβαινει εξω απο το δικο μας σωμα τεινουμε να το "ελαφραινουμε" (το εχω κανει κι εγω). Στη δε προσπάθεια του καθενος να σε βοηθησει μπορει να καταφερει το εντελώς αντιθετο (εφτασα σε σημειο να μισησω ανθρωπους που αγαπουσα πολυ χαρη στα αστοχα λογια παρηγοριας η ενθαρρυνσης τους) κι αυτος ειναι κ ο λογος που αυτη τη φορα αποφασισαμε με τον αντρα μου να μοιραστούμε αυτό το θαυμα ππυ μας συμβαίνει οσο πιο αργα γίνεται εφόσον μας αξιωσει ο Θεός να φτάσουμε ως εκει.

Κι επειδη το θεμα αφορα την προσπαθεια για την επιτευξη μιας εγκυμοσύνης,  κι επειδη ειμαι μια απο εσας που τα τελευταια 3 χρονια μεσα απο ολα οσα περασα εγινα ένας άλλος ανθρωπος ενα θα πω: ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ! Να πεφτετε αλλα να μην σταματατε την προσπάθεια.  Η ελπιδα χανεται οταν πια κάποιος δεν προσπαθει. Κι οπου συγκεντρωνεται τοσο πολυ δυναμη κ θετικη ενεργεια οπως αυτη που μοιραζόμαστε εδω, συμβαίνουν ομορφα πράγματα!

🤞🙏👊

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Evdokia Pan said:

Καλημέρα!!

Μετα την 2η παλλινδρομη πηγα σε δυο διαφορετικους συμβουλους ψυχικής υγείας,  ενω λογω της δουλειάς μου ειχα την ευκαιρία να επικοινωνησω το ζορισμα μου με κοινωνικη λειτουργο κ ψυχολογο... κατεληξα σε ενα κ μοναδικο συμπερισμα: οση καλη διαθεση κ να έχουν,  απο τη στιγμη που δεν το εχουν ζήσει στην πετσα τους, δεν μπορουν να σε καταλάβουν. ... κι αν είναικ γυναικες ειναι ακομα πιο σκληρες.... θα μου πεις μπορει να ετυχε!

Τελικα καθαρση βρηκα σε μια συμβουλο περιγεννητικου πενθους, με απωλειες εμβρυων κ η ιδια. Με ειχε ηδη προετοιμάσει για αυτο που τώρα περναω, μπηκα δπου προσπάθειες για μια νεα εγκυμοσύνη με απολυτη επίγνωση οτι θα ειναι μια στρεσογονα περιοδος. Απλα δεν υπολογιζα την πιθανοτητα μιας "δυσκολης" εγκυμοσύνης η οποια διπλασιαζει το αγχος κ την στεναχώρια...

Κακά τα ψέματα,  δεν ειναι όλες οι εγκυμοσύνες ονειρικες. Κ για οσους περνουν και απο το δρομο της υπογονιμότητας ειναι ακομα πιο δυσκολο... 

Κ σε οτι αφορα την δικη μου εμπειρία κ οπτικη ειναι κ ενας δρομος μοναξιας. Μπορει ο συντροφος να σε στηρίζει 200%, οι φιλοι, η οικογένεια το ίδιο,  ομως υπάρχουν κ στιγμες απολυτης μοναξιας, στιγμες που οσο κ να θελει ο αλλος να σε καταλαβει δεν μπορει να μπει στη θέση σου. Γιατι περα απο το ψυχολογικό κομματι εμπλέκεται κ το σωμα κ οι ανθρωποι φυση θεση οτι συμβαινει εξω απο το δικο μας σωμα τεινουμε να το "ελαφραινουμε" (το εχω κανει κι εγω). Στη δε προσπάθεια του καθενος να σε βοηθησει μπορει να καταφερει το εντελώς αντιθετο (εφτασα σε σημειο να μισησω ανθρωπους που αγαπουσα πολυ χαρη στα αστοχα λογια παρηγοριας η ενθαρρυνσης τους) κι αυτος ειναι κ ο λογος που αυτη τη φορα αποφασισαμε με τον αντρα μου να μοιραστούμε αυτό το θαυμα ππυ μας συμβαίνει οσο πιο αργα γίνεται εφόσον μας αξιωσει ο Θεός να φτάσουμε ως εκει.

Κι επειδη το θεμα αφορα την προσπαθεια για την επιτευξη μιας εγκυμοσύνης,  κι επειδη ειμαι μια απο εσας που τα τελευταια 3 χρονια μεσα απο ολα οσα περασα εγινα ένας άλλος ανθρωπος ενα θα πω: ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ! Να πεφτετε αλλα να μην σταματατε την προσπάθεια.  Η ελπιδα χανεται οταν πια κάποιος δεν προσπαθει. Κι οπου συγκεντρωνεται τοσο πολυ δυναμη κ θετικη ενεργεια οπως αυτη που μοιραζόμαστε εδω, συμβαίνουν ομορφα πράγματα!

🤞🙏👊

Ευδοκία μου τα λόγια σου είναι ιδιαίτερα συγκινητικά και εμένα προσωπικά με γεμίζουν δύναμη και ελπίδα... Όντως η υπογονιμότητα και η δύσκολη εγκυμοσύνη "σου τρώνε τη ζωή". Όμως δεν πρέπει να σταματήσουμε στιγμή να προσπαθούμε αλλά και ταυτόχρονα να ζούμε!

Χαίρομαι που χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις ζήτησες βοήθεια απο ειδικούς. Ζώντας όμως σε μια χώρα που ο,τι δηλώσεις εισαι, θα έλεγα ότι είναι δύσκολο να βρεις άτομο που όντως θα ξέρει τη δουλειά του και όντως θα σε βοηθήσει. Να συνεχίσεις να βλέπεις αυτή την κοπέλα που σε βοήθησε. Θα σου κάνει καλό... ❤️

Εύχομαι σε όλες μας δύναμη και κουράγιο.. όλες οι φάσεις της μητρότητας τα χρειάζονται! 😇

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

έχω συνειδητοποιήσει ότι όσο επιθυμητός και ευλογημένος είναι αυτός ο δρόμος που διανύουμε όταν επιλέγουμε να γίνουμε μανούλες κάνεις δεν μας προειδοποιεί για το άγχος-stess, δυσκολίες που μπορούν να μας έρθουν στο δρόμο μας. μπορεί μια εγκυμοσύνη να πάει καλά και στο τέλος να έρθει κάτι δύσκολο...κανείς δυστυχώς δεν μπορεί να μας προετοιμάσει για τα πάντα  και ειδικά όταν έχουμε μια "καλη" εγκυμοσύνη ενώ πιο πριν είχαμε ατυχίες η δυσκολίες. Ή και το αντίστροφο. άρα πάντα θα φοβόμαστε. 

εγώ από τους ανθρώπους όσο μεγαλώνω δυστοιχως έχω απογοητευτεί και δυστοιχως (μερικές φορές) νομίζω έχω αλλάξει και εγώ..και όταν πάω να πιστέψω σε κάποιον πάλι μπούμερανγκ. 

κάνεις δεν θα μπει πραγματικά στη θέση σου αλλά θα υπάρχουν άνθρωποι πάντα εκεί που δεν το περιμένεις που απλά θα είναι εκεί για σένα και θα προσεύχονται.

να ξέρετε ότι ευελπιστώ μέσα από την καρδιά μου όλες σας να τα καταφέρετε να πάρετε το θετικό τεστ και όσες έχουν εμβρυακι ηδη να βγει γερό και καλοτυχο!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια . Εγώ νομίζω πως η clearblue παίζει με τα νεύρα μ . Πήρα πάλι κ έκανα εχθές το βράδυ κ σήμερα το πρωί κ μ βγάζει άχνη γραμμή ενώ οοοτι άλλη μάρκα έχω δοκιμάσει βγαίνει αρνητικό .. Ε πως γίνεται αυτό ; Παίζει να είναι ελαττωματικά ; Θα τους κάνω μήνυση κ θα ζητήσω αποζημίωση 😂😂 πάντως δεν παίζει να ισχύει γιατί θα έβγαζαν κ τα αλλά άχνη γραμμή πιστεύω ! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Eg93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια . Εγώ νομίζω πως η clearblue παίζει με τα νεύρα μ . Πήρα πάλι κ έκανα εχθές το βράδυ κ σήμερα το πρωί κ μ βγάζει άχνη γραμμή ενώ οοοτι άλλη μάρκα έχω δοκιμάσει βγαίνει αρνητικό .. Ε πως γίνεται αυτό ; Παίζει να είναι ελαττωματικά ; Θα τους κάνω μήνυση κ θα ζητήσω αποζημίωση 😂😂 πάντως δεν παίζει να ισχύει γιατί θα έβγαζαν κ τα αλλά άχνη γραμμή πιστεύω ! 

στο εξωτερικό πάντως πολλές φορές έχω διαβάσει ότι τα τεστ της clearblue που έχουν μπλε βαφή αφήνουν πολύ εύκολα γραμμή εξάτμισης! μήπως να έπαιρνες και κάποια άλλη μάρκα; γιατί και οι ταινίες πού κ πού αργούν να εμφανίσουν! από συμπτώματα πώς είσαι; 

Εγώ σήμερα έχω ραντεβού για τσεκ απ μετά τη βιοχημική... η ελαφριά αιμορραγία σταμάτησε αλλά πονάω πολύ, ακόμη αναγουλιάζω και χθες ζαλίστηκα έντονα δύο φορές... το τέλειο θα ήταν να μου έλεγαν "αχ λάθος κάναμε δεν ήταν βιοχημική είσαι έγκυος" αλλά ούτε στις ταινίες γίνονται αυτά! 😂 απλά εύχομαι να μην χρειαστώ απόξεση, δεν αντέχω την ιδέα του χειρουργείου καθόλου...

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...