Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

On 3/25/2023 at 8:44 AM, Λια-1991 said:

καλημέρα σας κυρίες μου...❤️

πήγα χθες στο γιατρό. με υπολόγισε λοιπόν 6 εβδομάδων ακριβώς πράγμα περίεργο γτ την προηγούμενη φορά ήταν 2 μέρες πίσω η απόκλιση. όλα καλά τα είδαμε ευτυχώς για την ώρα. Πολύ πολυ μικρό. 0.3cm νομίζω?? δεν τα συγκράτησα όλα καλά με τις μετρήσεις. ακούσαμε και καρδούλα....όχι καθαρά γτ είναι μικρούλι αλλά ακούσαμε γρήγορα ρυθμό νομίζω. 

σε 10 μέρες θα ξαναπάμε να το δούμε. αν έχει μεγαλώσει και αν όλα θα είναι καλά.

Ο κίνδυνος για μένα φυσικά πάντα θα υπάρχει. 

το μόνο που μου είπε κ είμαι σκεπτικη είναι να κάνω το εμβόλιο της γρίπης και covid ξανά. Καμία συμβουλή???

υπομονή και κουράγιο σε όλες μας και σε κάθε μία ξεχωριστά!!!!!!

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός θέλει να προλάβει την πιθανότητα επιμόλυνσης γιατί αν τυχόν κολλήσεις κάτι απο αυτά ίσως δεν θα μπορέσει να αντιμετωπισθεί με φάρμακα λόγω της εγκυμοσύνης σου. Όμως αλλάζει σιγά σιγά ο καιρός και δεν θα βλέπουμε κρούσματα απο γρίπη και xovid συχνά... Απο την άλλη όμως, εφόσον τα έκανες ήδη μια φορά αυτά τα εμβόλια γιατί να μην τα κάνεις για έξτρα προστασία;! .. εγώ θα τα έκανα αν συναναστρεφομουν με πολύ κόσμο συνέχεια! Π.χ αν χρησιμοποιείς συχνά δημόσια μεσα συγκοινωνίας κλπ...

On 3/25/2023 at 8:50 AM, Eg93 said:

Καλημέρα κορίτσια . Τις τελευταίες μέρες κάνω τις ταινίες της one step και μ φαίνεται σαν να βλέπω μια σκιά.   Εχθές το μεσημέρι έκανα ένα πρώιμης ανίχνευσης clearblue κ έβγαλε μια παρά πλ άχνη γραμμή . Φαίνεται ξεκάθαρα . Στην αρχή με το που το έκανα φαινόταν να κάνει μια σκιά γραμμής κ σιγά σιγά γινόταν μπλε .  Σήμερα με το που ξύπνησα έκανα ακόμη ένα και τπτ ..κάτασπρο έμεινε !  τι στο καλό γίνεται; Όσες φορές έχω κάνει της clearblue δεν έβγαζε ποτε ποτε τπτ ακόμη κ μετά από ώρες και μέρες .. πολύ παράξενα πράγματα . Έχει συμβεί τπτ παρόμοιο σε κάποια και τελικά να ήταν ; Πάντως έχω πόνους περιόδου ισως έρθει τελικά και τζάμπα χαρηκα 😏

Πήρες κάποια αγωγή που να επηρεαζε το αποτέλεσμα; ... Με βάση τις πιθανότητες τα θετικά τεστ  ειναι  περισσότερα απο τα αρνητικά 😉😉

Γιατί δεν το επαναλαμβάνεις να δούμε;

18 minutes ago, Alice20 said:

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός θέλει να προλάβει την πιθανότητα επιμόλυνσης γιατί αν τυχόν κολλήσεις κάτι απο αυτά ίσως δεν θα μπορέσει να αντιμετωπισθεί με φάρμακα λόγω της εγκυμοσύνης σου. Όμως αλλάζει σιγά σιγά ο καιρός και δεν θα βλέπουμε κρούσματα απο γρίπη και xovid συχνά... Απο την άλλη όμως, εφόσον τα έκανες ήδη μια φορά αυτά τα εμβόλια γιατί να μην τα κάνεις για έξτρα προστασία;! .. εγώ θα τα έκανα αν συναναστρεφομουν με πολύ κόσμο συνέχεια! Π.χ αν χρησιμοποιείς συχνά δημόσια μεσα συγκοινωνίας κλπ...

Πήρες κάποια αγωγή που να επηρεαζε το αποτέλεσμα; ... Με βάση τις πιθανότητες τα θετικά τεστ  ειναι  περισσότερα απο τα αρνητικά 😉😉

Γιατί δεν το επαναλαμβάνεις να δούμε;

Εγώ κοπέλες μου συνεχίζω να έχω πόνους περιόδου εδώ κι εκεί μεσα στην μέρα, αρκετά συχνούς θα έλεγα! Με πονάει το στήθος περισσότερο σαν να εχει εξαπλωθεί κάπως ο πόνος σε όλη την έξω περιφέρεια και τις ρώγες. Με πονάει και η μέση μου που αυτό ειναι αρκετά παραξενο για μενα επειδή στην περίοδο δεν με πονάει ποτέ. Το πρωί  είχα λίγο ναυτία αλλά όχι πολυ έντονη......Έχω φουλ αγωνία για αύριο. Φοβάμαι όμως ταυτόχρονα και την αντιμετώπιση του αρνητικού αποτελεσματος (πάλι)!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Alice20 είπε:

Φαντάζομαι ότι ο γιατρός θέλει να προλάβει την πιθανότητα επιμόλυνσης γιατί αν τυχόν κολλήσεις κάτι απο αυτά ίσως δεν θα μπορέσει να αντιμετωπισθεί με φάρμακα λόγω της εγκυμοσύνης σου. Όμως αλλάζει σιγά σιγά ο καιρός και δεν θα βλέπουμε κρούσματα απο γρίπη και xovid συχνά... Απο την άλλη όμως, εφόσον τα έκανες ήδη μια φορά αυτά τα εμβόλια γιατί να μην τα κάνεις για έξτρα προστασία;! .. εγώ θα τα έκανα αν συναναστρεφομουν με πολύ κόσμο συνέχεια! Π.χ αν χρησιμοποιείς συχνά δημόσια μεσα συγκοινωνίας κλπ...

Πήρες κάποια αγωγή που να επηρεαζε το αποτέλεσμα; ... Με βάση τις πιθανότητες τα θετικά τεστ  ειναι  περισσότερα απο τα αρνητικά 😉😉

Γιατί δεν το επαναλαμβάνεις να δούμε;

Εγώ κοπέλες μου συνεχίζω να έχω πόνους περιόδου εδώ κι εκεί μεσα στην μέρα, αρκετά συχνούς θα έλεγα! Με πονάει το στήθος περισσότερο σαν να εχει εξαπλωθεί κάπως ο πόνος σε όλη την έξω περιφέρεια και τις ρώγες. Με πονάει και η μέση μου που αυτό ειναι αρκετά παραξενο για μενα επειδή στην περίοδο δεν με πονάει ποτέ. Το πρωί  είχα λίγο ναυτία αλλά όχι πολυ έντονη......Έχω φουλ αγωνία για αύριο. Φοβάμαι όμως ταυτόχρονα και την αντιμετώπιση του αρνητικού αποτελεσματος (πάλι)!! 

Όχι δεν έχω πάρει τπτ από φάρμακα ! Εννοειται πως έκανα κ σήμερα και φυσικά αρνητικό ! Ισως να ήταν κάποια παρεμβολή του τεστ . Τι να πω . Δεν μου έχουν απομείνει κ πολλές ελπίδες στην 26η μέρα του κύκλου πιστεύω θα έδειχνε τώρα αν ήμουν ! 
Έχω εδώ και πολλές μέρες τα γνωστά συμπτώματα περιόδου αυτό ομως που διαφέρει είναι ότι όσες φορές είχα ελεύθερες επαφές στις μη γόνιμες πονούσα 2-3 μέρες πριν να έρθει η περίοδος . Τώρα είναι η δεύτερη φορά που είχα ελεύθερες στην ωορρηξία κ όπως κ την πρώτη φορά οι πόνοι περιόδου δεν σταμάτησαν από τις επαφές μέχρι τώρα κάθε μέρα πονάω το ίδιο κ τις τελευταίες 2-3 πιο έντονα . Επισης από προχθες έχω και κάτι αναγουλες αραιά και που μέσα στην μέρα . Ισως να πάει κάτι να γίνει κ να μην τα καταφέρνει; Τι να πω… θα φανεί ! 
 

εσυ κορίτσι μου ποτε περιμένεις ; Έχεις κάνει κάποιο τεστ μέχρι τώρα; Εύχομαι αύριο να έχεις θετικά αποτελέσματα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2023 at 2:17 ΜΜ, Evdokia Pan είπε:

Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει απορυθμιστει εντελως ο οργανισμός σου, γιατι ακομα κι αν το εμβρυο τελικα δεν τα καταφερε, είχες μπει σε πολύ εντονους ρυθμούς εγκυμοσύνης (εμετοι, κτλ). 

Αφου θα πας ξανα για υπερηχο μην ανησυχεις! 

Γιατρος δεν ειμαι κ ξερω καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ομως θα σου προτεινα να της ζητήσεις να παρεις μια βδομάδα αντιβιωση στην διαρκεια της πρώτης κανονικης περιοδου, η οποια δεν επηρεαζει προσπαθειες αμέσως, για να εισαι σιγουρη οτι δεν εχει αναπτυχθει κανενα μικροβιο απο τη στιγμη που εκκενωθηκε η μήτρα φυσικα κ οχι με αποξεση. Τετοια μικροβια να ξερεις δεν εμποδίζουν την συλληψη αλλα μπορει να επηρεασουν στην εξέλιξη της κύησης.  Εγω παρ ολο που εκανα αποξεση, έπαιρνα  προληπτικά για 5 μηνες σε καθε περιοδο αντιβιωση κ μετα στις γονιμες προσπαθούσα κανονικά. 

Και οπωσδηποτε πριν ξεκινήσεις προσπαθειες να κάνεις μια χοριακη για να επιβεβαιώσεις οτι εχει μηδενίσει. Αν η χοριακη δεν μηδενίσει ουτε κανονικη περιοδος θα σου ερθει , ουτε τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν εντελως.

Ξαναλέω γιατρος δεν είμαι,  προσωπική εμπειρία ειναι ολα αυτα κι απλα τα καταθετω μηπως κ σε βοηθήσουν.  

Μάλλον γι'αυτό θέλει να κάνουμε τον υπέρηχο για να δούμε τυχόντα υπολείμματα και βλέπουμε τι κάνουμε. Πάντως που τον πήρα τηλ για τη λίγη αιμορραγία που έχω μου είπε ότι είναι καλό σημάδι και σαν να "καθαρίζει" ο οργανισμός από μόνος του! Μακάρι να γλιτώσω την απόξεση γιατί ποτέ μου δεν μπήκα χειρουργείο και όσο να'ναι το έχω άγχος! 
Το καλό είναι χθες παρ'όλο που ήμουν όλη μέρα έξω δεν μου ήρθε ούτε αναγούλα ούτε εμετός κι ας ήμουν πρησμένη! 

1 ώρα πρίν, Eg93 είπε:

Όχι δεν έχω πάρει τπτ από φάρμακα ! Εννοειται πως έκανα κ σήμερα και φυσικά αρνητικό ! Ισως να ήταν κάποια παρεμβολή του τεστ . Τι να πω . Δεν μου έχουν απομείνει κ πολλές ελπίδες στην 26η μέρα του κύκλου πιστεύω θα έδειχνε τώρα αν ήμουν ! 
Έχω εδώ και πολλές μέρες τα γνωστά συμπτώματα περιόδου αυτό ομως που διαφέρει είναι ότι όσες φορές είχα ελεύθερες επαφές στις μη γόνιμες πονούσα 2-3 μέρες πριν να έρθει η περίοδος . Τώρα είναι η δεύτερη φορά που είχα ελεύθερες στην ωορρηξία κ όπως κ την πρώτη φορά οι πόνοι περιόδου δεν σταμάτησαν από τις επαφές μέχρι τώρα κάθε μέρα πονάω το ίδιο κ τις τελευταίες 2-3 πιο έντονα . Επισης από προχθες έχω και κάτι αναγουλες αραιά και που μέσα στην μέρα . Ισως να πάει κάτι να γίνει κ να μην τα καταφέρνει; Τι να πω… θα φανεί ! 
 

εσυ κορίτσι μου ποτε περιμένεις ; Έχεις κάνει κάποιο τεστ μέχρι τώρα; Εύχομαι αύριο να έχεις θετικά αποτελέσματα ❤️

πάντως αν σε παρηγορεί, παρ'όλο που η δικιά μου τώρα δεν ευδοκίμησε, δεν πήρα κανένα θετικό στα χέρια μου ακόμη και με καθυστέρηση! της clear blue κιόλας είχα κάνει, ούτε καν το τεστ του νοσοκομείου ανίχνευσε κάτι! ο υπέρηχος και η χοριακή έδειξε! Το μάθημα μου από αυτό είναι: μετά τη καθυστέρηση τα βήματα είναι δύο 1) γυναικολόγος 2) με παραπομπή του γυναικολόγου για χοριακή και βλέπουμε και πράττουμε! Για γυναίκες που προσπαθούμε θαρρώ τα τεστ είναι η πιο επίπονη διαδικασία που μπορούμε να περάσουμε μέχρι να μάθουμε! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eg93 said:

Όχι δεν έχω πάρει τπτ από φάρμακα ! Εννοειται πως έκανα κ σήμερα και φυσικά αρνητικό ! Ισως να ήταν κάποια παρεμβολή του τεστ . Τι να πω . Δεν μου έχουν απομείνει κ πολλές ελπίδες στην 26η μέρα του κύκλου πιστεύω θα έδειχνε τώρα αν ήμουν ! 
Έχω εδώ και πολλές μέρες τα γνωστά συμπτώματα περιόδου αυτό ομως που διαφέρει είναι ότι όσες φορές είχα ελεύθερες επαφές στις μη γόνιμες πονούσα 2-3 μέρες πριν να έρθει η περίοδος . Τώρα είναι η δεύτερη φορά που είχα ελεύθερες στην ωορρηξία κ όπως κ την πρώτη φορά οι πόνοι περιόδου δεν σταμάτησαν από τις επαφές μέχρι τώρα κάθε μέρα πονάω το ίδιο κ τις τελευταίες 2-3 πιο έντονα . Επισης από προχθες έχω και κάτι αναγουλες αραιά και που μέσα στην μέρα . Ισως να πάει κάτι να γίνει κ να μην τα καταφέρνει; Τι να πω… θα φανεί ! 
 

εσυ κορίτσι μου ποτε περιμένεις ; Έχεις κάνει κάποιο τεστ μέχρι τώρα; Εύχομαι αύριο να έχεις θετικά αποτελέσματα ❤️

Δεν έχω πολλή εμπιστοσύνη στα τεστ του φαρμακείου... Το κάνεις και πάλι σε αφήνει με τη διερωτηση! Αυτό το πρώτο θετικό μήπως ήταν η γραμμή εξάτμισης ή δεν ισχύει αυτό με τα συγκεκριμένα τεστ; 

Αυτό που πονάς με τις ελεύθερες επαφές να ξέρεις ότι οφείλεται στις προσταγλανδινες που περιέχει το σπέρμα οι οποίες προκαλούν συσπάσεις της μήτρας. Ειναι φυσιολογικό να σου συμβαίνει και δεν έχει άμεση σχέση με το αν είσαι ή όχι έγκυος. Πάντως μετά από σχεδόν 1 χρόνο προσπάθειες μπορώ να σου πω με σιγουριά πως κάθε μήνα βίωνα "συμπτώματα εγκυμοσύνης". 26η μέρα του κύκλου σου ίσως να μην έδειχνε το τεστ του φαρμακείου οπότε μετά την καθυστέρηση σου να ζητήσεις χοριακη.

Εγώ κανονικά περιμένω Δευτέρα αλλά λόγω προγραμματισμενης οωρρηξιας ξέρουμε πως η Δευτέρα ειναι σίγουρα 14 μέρες μετά. Οπότε πρέπει να κάνω τεστ ώστε αν δεν είμαι έγκυος να σταματήσω τη λήψη προγεστερόνης για να δω περίοδο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Δεν έχω πολλή εμπιστοσύνη στα τεστ του φαρμακείου... Το κάνεις και πάλι σε αφήνει με τη διερωτηση! Αυτό το πρώτο θετικό μήπως ήταν η γραμμή εξάτμισης ή δεν ισχύει αυτό με τα συγκεκριμένα τεστ; 

Αυτό που πονάς με τις ελεύθερες επαφές να ξέρεις ότι οφείλεται στις προσταγλανδινες που περιέχει το σπέρμα οι οποίες προκαλούν συσπάσεις της μήτρας. Ειναι φυσιολογικό να σου συμβαίνει και δεν έχει άμεση σχέση με το αν είσαι ή όχι έγκυος. Πάντως μετά από σχεδόν 1 χρόνο προσπάθειες μπορώ να σου πω με σιγουριά πως κάθε μήνα βίωνα "συμπτώματα εγκυμοσύνης". 26η μέρα του κύκλου σου ίσως να μην έδειχνε το τεστ του φαρμακείου οπότε μετά την καθυστέρηση σου να ζητήσεις χοριακη.

Εγώ κανονικά περιμένω Δευτέρα αλλά λόγω προγραμματισμενης οωρρηξιας ξέρουμε πως η Δευτέρα ειναι σίγουρα 14 μέρες μετά. Οπότε πρέπει να κάνω τεστ ώστε αν δεν είμαι έγκυος να σταματήσω τη λήψη προγεστερόνης για να δω περίοδο!

Καλημέρα!

Πως εισαι? 

Εκανες τεστ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, Evdokia Pan said:

Καλημέρα!

Πως εισαι? 

Εκανες τεστ?

Καλημέρα Ευδοκία μου... Μόλις έκανα το τεστ και περιμένω τα αποτελέσματα... ξύπνησα όμως αρνητική, ότι δεν θα έχω θετικά αποτελέσματα :(

 

Εσύ πώς είσαι; σταμάτησε το αίμα;

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 8:44 ΠΜ, Λια-1991 είπε:

καλημέρα σας κυρίες μου...❤️

πήγα χθες στο γιατρό. με υπολόγισε λοιπόν 6 εβδομάδων ακριβώς πράγμα περίεργο γτ την προηγούμενη φορά ήταν 2 μέρες πίσω η απόκλιση. όλα καλά τα είδαμε ευτυχώς για την ώρα. Πολύ πολυ μικρό. 0.3cm νομίζω?? δεν τα συγκράτησα όλα καλά με τις μετρήσεις. ακούσαμε και καρδούλα....όχι καθαρά γτ είναι μικρούλι αλλά ακούσαμε γρήγορα ρυθμό νομίζω. 

σε 10 μέρες θα ξαναπάμε να το δούμε. αν έχει μεγαλώσει και αν όλα θα είναι καλά.

Ο κίνδυνος για μένα φυσικά πάντα θα υπάρχει. 

το μόνο που μου είπε κ είμαι σκεπτικη είναι να κάνω το εμβόλιο της γρίπης και covid ξανά. Καμία συμβουλή???

υπομονή και κουράγιο σε όλες μας και σε κάθε μία ξεχωριστά!!!!!!

Καλημέρα! Καλη βδομάδα.  

Πανω στον υπερηχο που σου εδωσε γραφει ολες τις μετρησεις. Το δικό μου 6+5 ειχε 113 παλμους κ της φανηκαν λιγοι....

Γενικα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα... Απο συμπτωματα τίποτα περα απο μια ελαφρια ευαισθησία στις θηλες κ τρελαίνομαι περισσότερο. 

πρίν από 3 λεπτά , Alice20 είπε:

Καλημέρα Ευδοκία μου... Μόλις έκανα το τεστ και περιμένω τα αποτελέσματα... ξύπνησα όμως αρνητική, ότι δεν θα έχω θετικά αποτελέσματα :(

 

Εσύ πώς είσαι; σταμάτησε το αίμα;

Ελα μην παραιτησε!!! Περιμενα πως κ πως την Δευτέρα για εσενα!! Ας περιμένουμε λιγο!! 🙏🙏🙏🙏

Παραμενω στο κρεβατι, στην ιδια ακριβώς κατάσταση με τις εκκρίσεις κ χωρίς συμπτωματα... Έχω φρικαρει κ δεν εχω καθόλου καλη διάθεση... 😪

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Evdokia Pan said:

Καλημέρα! Καλη βδομάδα.  

Πανω στον υπερηχο που σου εδωσε γραφει ολες τις μετρησεις. Το δικό μου 6+5 ειχε 113 παλμους κ της φανηκαν λιγοι....

Γενικα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα... Απο συμπτωματα τίποτα περα απο μια ελαφρια ευαισθησία στις θηλες κ τρελαίνομαι περισσότερο. 

Ελα μην παραιτησε!!! Περιμενα πως κ πως την Δευτέρα για εσενα!! Ας περιμένουμε λιγο!! 🙏🙏🙏🙏

Παραμενω στο κρεβατι, στην ιδια ακριβώς κατάσταση με τις εκκρίσεις κ χωρίς συμπτωματα... Έχω φρικαρει κ δεν εχω καθόλου καλη διάθεση... 😪

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις... πρέπει να κάνουμε κουραγιο όμως... είναι λογικό κάποιες μέρες να έχεις περισσότερα συμπτώματα και κάποιες πιο λίγα... εύχομαι σύντομα να σταματήσουν τα καφέ και το αίμα γενικότερα!! ❤️❤️❤️

Πότε θα ξαναπάς γιατρό;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Alice20 είπε:

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις... πρέπει να κάνουμε κουραγιο όμως... είναι λογικό κάποιες μέρες να έχεις περισσότερα συμπτώματα και κάποιες πιο λίγα... εύχομαι σύντομα να σταματήσουν τα καφέ και το αίμα γενικότερα!! ❤️❤️❤️

Πότε θα ξαναπάς γιατρό;

Την Τετάρτη το μεσημέρι.

Αντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Evdokia Pan said:

Την Τετάρτη το μεσημέρι.

Αντε να δούμε!

Μακάρι ο γιατρός να ειναι καθησυχαστικος! Να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι! 😇😇

δυστυχώς το τεστ μου βγήκε αρνητικό!     :(Πάει κι αυτή η προσπάθεια !

Τώρα θα πάμε για σαλπιγγογραφημα και βλέπουμε πώς θα προχωρήσουμε!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Καλημέρα Ευδοκία μου... Μόλις έκανα το τεστ και περιμένω τα αποτελέσματα... ξύπνησα όμως αρνητική, ότι δεν θα έχω θετικά αποτελέσματα :(

 

Εσύ πώς είσαι; σταμάτησε το αίμα;

Κορίτσι μ το έγινε ; Έμαθες τα αποτελέσματα ; Εύχομαι να είναι θετικά .. περιμένουμε νέα σου ! 

2 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημέρα! Καλη βδομάδα.  

Πανω στον υπερηχο που σου εδωσε γραφει ολες τις μετρησεις. Το δικό μου 6+5 ειχε 113 παλμους κ της φανηκαν λιγοι....

Γενικα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα... Απο συμπτωματα τίποτα περα απο μια ελαφρια ευαισθησία στις θηλες κ τρελαίνομαι περισσότερο. 

Ελα μην παραιτησε!!! Περιμενα πως κ πως την Δευτέρα για εσενα!! Ας περιμένουμε λιγο!! 🙏🙏🙏🙏

Παραμενω στο κρεβατι, στην ιδια ακριβώς κατάσταση με τις εκκρίσεις κ χωρίς συμπτωματα... Έχω φρικαρει κ δεν εχω καθόλου καλη διάθεση... 😪

Κοπέλα μ κάνε κουράγιο μην τα παρατάς .. όλα θα πάνε καλά στο τέλος και θα πάρεις αγκαλιά το νινακι σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Eg93 said:

Κορίτσι μ το έγινε ; Έμαθες τα αποτελέσματα ; Εύχομαι να είναι θετικά .. περιμένουμε νέα σου ! 

Κοπέλα μ κάνε κουράγιο μην τα παρατάς .. όλα θα πάνε καλά στο τέλος και θα πάρεις αγκαλιά το νινακι σου ❤️

 

24 minutes ago, Eg93 said:

Κορίτσι μ το έγινε ; Έμαθες τα αποτελέσματα ; Εύχομαι να είναι θετικά .. περιμένουμε νέα σου ! 

Κοπέλα μ κάνε κουράγιο μην τα παρατάς .. όλα θα πάνε καλά στο τέλος και θα πάρεις αγκαλιά το νινακι σου ❤️

@Eg93 μου δυστυχώς δεν τα καταφεραμε ούτε αυτον τον μήνα! :(

Θα συνεχίσουμε με σαλπιγγογραφημα και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Μακάρι ο γιατρός να ειναι καθησυχαστικος! Να χαλαρώσεις κι εσύ λιγάκι! 😇😇

δυστυχώς το τεστ μου βγήκε αρνητικό!     :(Πάει κι αυτή η προσπάθεια !

Τώρα θα πάμε για σαλπιγγογραφημα και βλέπουμε πώς θα προχωρήσουμε!

Πολυ στεναχωρηθηκα τωρα.

Θα κανεις την κλασικη η την ανωδυνη? 

Εχω κανει κι εγώ. Αν θες μπορω να σου δωσω πληροφοριες.

Να κλεισεις να την κανεις αμεσως μολις τελειωσει η περίοδος για να μην χάσεις τις γονιμες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Evdokia Pan said:

Πολυ στεναχωρηθηκα τωρα.

Θα κανεις την κλασικη η την ανωδυνη? 

Εχω κανει κι εγώ. Αν θες μπορω να σου δωσω πληροφοριες.

Να κλεισεις να την κανεις αμεσως μολις τελειωσει η περίοδος για να μην χάσεις τις γονιμες.

Κι εγώ στεναχωρέθηκα!! Ήλπιζα σε κάτι θετικό αυτή τη φορά! Δεν ξέρω γιατί δεν πετυχαίνει! Ίσως όντως να έχω φραγμένες σάλπιγγες!

Δεν ξέρω τη διαφορά αυτών που μοτ αναφερεις ..Δεν έχω ιδέα... Εσύ τι έκανες; ... Μου είπε ο γιατρός κάτι και για λαμπαροσκοπηση.. ότι θα ήταν καλό να κάνω αυτό γιατί δίνει καλύτερη εικόνα όλων των οργάνων!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Alice20 είπε:

Κι εγώ στεναχωρέθηκα!! Ήλπιζα σε κάτι θετικό αυτή τη φορά! Δεν ξέρω γιατί δεν πετυχαίνει! Ίσως όντως να έχω φραγμένες σάλπιγγες!

Δεν ξέρω τη διαφορά αυτών που μοτ αναφερεις ..Δεν έχω ιδέα... Εσύ τι έκανες; ... Μου είπε ο γιατρός κάτι και για λαμπαροσκοπηση.. ότι θα ήταν καλό να κάνω αυτό γιατί δίνει καλύτερη εικόνα όλων των οργάνων!

Η ανωδυνη σαλπιγγιγραφια μοιάζει πολυ με τον γυναικολογικο υπερηχο. Με καθετήρα σου χορηγουν αφρο κ με τον υπέρηχο παρακολουθούν την πορεια του κ αν θα φτασει στις σαλπιγγες. Εγω εκανα αυτη, προπερσυ τον Ιουνιο στο Γεννημα κ μου κοστισε 250 ευρω. Εφυγα με μια μικρη αμφιβολία, δεν ηταν 100% σιγουρος οτι ηταν διαβατη η δεξια σαλπιγγα. Μου συνεστησαν να κανω την κλασικη για να ειμαστε σιγουροι αλλα δεν προχώρησα γιατι τον Αύγουστο εμεινα εγκυος.

Η κλασικη σαλπιγγιγραφια γινεται σε μαιευτηριο. Σου χορηγουν σκιαγραφικο υγρο απο τον κολπο, σε τοποθετουν σε συγκεκριμένη θεση κ σου βγαζουν ακτινογραφιες. Πολλες κοπελες αναφέρουν πονο κατα την εισαγωγη του σκιαγραφικου. Αυτο συνηθως συμβαινει σε περιπτώσεις που οι σαλπιγγες δεν ειναι διαβατες, αλλα με την πίεση που εισάγεταιτο υγρο αποφραζουν. Εχει το ιδιο κοστος με την ανωδυνη.

Η λαπαροσκόπηση ειναι εντελως αλλο πραγμα. Θεωρειται χειρουργική επέμβαση κ μπορει να ειναι κ επρμβατικη. Σου ανοιγουν μικρη τρυπα στην κοιλια δια μεσου της οποιας διέρχεται καμερα κ απεικονίζει την μητρα κτλ. Ξερω οτι την προτείνουν εφοσον έχειγινει σαλπιγγιγραφια κ δεν εχει λυθεί το ζήτημα για την διαγνωση κ αντιμετωπιση συμφυσεων.

Εγω αν μου επιτρέπεις θα εκανα ελεγχο σπερματος πρωτα, σαλπιγγογραφια μετα κ με ολα αυτα θα πήγαινα για δεύτερη γνωμη.

Ξερω σου ακούγονται βουνο τωρα ολα, αλλα βρεις την δυσκολια θα πετυχεις κ το αποτέλεσμα που επιθυμείς!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...