Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

On 17/8/2023 at 11:48 ΜΜ, Penny081221 είπε:

Δεν σας δίνει καθόλου φάρμακα;Αν θυμάμαι καλά έχουμε τον ίδιο γιατρό οπότε θα μ ενδιέφερε να μάθω.Ευχαριστώ πολύ!

Στην πρωτη ετ του ζητησα να μην παρω σχεδον τίποτα. Ξεκινησα μονο την προηγούμενη μερα της ετ προγεστερόνη....τα μετα δεν τα θυμάμαι...Τις επομενες φορές πρεπει να ξεκινησα προγεστερόνη απο την ημερα της ωοληψιας. Γενικα ειμαι κατα των πολλων φαρμακων και το εχει σεβαστει ο γιατρός. Βεβαια στην επομενη φορα θα το παω οπως μου πει εκεινος...Μαλλον θα ειναι η τελευταία προσπάθεια οποτε δεν θελω να σκεφτω ποτέ οτι ίσως έφταιξε κατι που έκανα εγω😢

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Στην πρωτη ετ του ζητησα να μην παρω σχεδον τίποτα. Ξεκινησα μονο την προηγούμενη μερα της ετ προγεστερόνη....τα μετα δεν τα θυμάμαι...Τις επομενες φορές πρεπει να ξεκινησα προγεστερόνη απο την ημερα της ωοληψιας. Γενικα ειμαι κατα των πολλων φαρμακων και το εχει σεβαστει ο γιατρός. Βεβαια στην επομενη φορα θα το παω οπως μου πει εκεινος...Μαλλον θα ειναι η τελευταία προσπάθεια οποτε δεν θελω να σκεφτω ποτέ οτι ίσως έφταιξε κατι που έκανα εγω😢

Και εμενα σε εμβρυομεταφορα κατεψυγμένης βλαστοκυστης σε φυσικό κύκλο μου ξεκίνησε cyclacur και utro την ημέρα της ετ και λίγα χαπια γενικά. Μονο κορτιζονη μου είχε αρχίσει 2-3 βδομάδες πριν.  Και μένα με είχε προβληματίσει αυτό αλλά μια χαρά προχώρησε ευτυχως. Οπότε μάλλον δεν εχει και τόση σημασία αυτό με τα φάρμακα σε φυσικό κύκλο αφού και με και χωρίς μένουμε έγκυες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nels είπε:

Και εγώ σε εμβρυομεταφορα κατεψυγμένης βλαστοκυστης σε φυσικό κύκλο μου ξεκίνησε cyclacur και utro την ημέρα της ετ και λίγα χαπια γενικά. Μονο κορτιζονη μου είχε αρχίσει 2-3 βδομάδες πριν.  Και μένα με είχε προβληματίσει αυτό αλλά μια χαρά προχώρησε ευτυχως. Οπότε μάλλον δεν εχει και τόση σημασία αυτό με τα φάρμακα σε φυσικό κύκλο αφού και με και χωρίς μένουμε έγκυες.

Ακριβώς... συμφωνώ απόλυτα. Στην επιτυχημένη ετ μου ξεκινησα βασκλορ και μια δόση κορτιζόνη το προηγούμενο βράδυ και ινοχεπ την ιδια μερα.... Τίποτα αλλο... Καθόλου σικλακουρ...Ημουν με αλλο γιατρό τοτε. Αν δεν υπάρχει καποιο θέμα που χρειάζεται ειδικη αγωγη και με το τίποτα ολα πανε καλά...

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Alex xx είπε:

Και εγώ απόρησα και τρελάθηκα με την συμπεριφορά του! Ακριβώς 700€ μου πήρε! Μου είχε πει 250€ θέλω εγώ, 120€ ο αναισθησιολόγος και 80€ ήταν η κλινική (euromedica στην Θεσσαλονίκη) και δεν μ λέει τπτ στο ιατρείο του ότι θα το στείλω εγώ, ούτε φυσικά για τα 200€ που θα μ ζητήσουν από Αθήνα!! Στο ιατρείο μ είχε πει μέθη και πάω εκεί κ μπαίνοντας στο χειρουργείο ελεγε ότι θα κάνω απόξεση κ ήμουνα αναίσθητη κανονικά…τι να εμπιστευτώ εγώ από αυτόν τον άνθρωπο ( αν λέγεται άνθρωπος) με την θεραπεία που μ προτείνει;

Σ.Ε στην Θεσσαλονίκη 

Καλημέρα. Στο γιατρό αυτό έχω κάνει τις τρεις από τις συνολικά τέσσερις βιοψιες ngs. Τα λεφτά που μας ζήτησε ήταν τα ίδια περιπου. Και το δείγμα το στέλναμε εμείς.Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν αντέχω τον πόνο του ζήτησα να μου κάνει μέθη την οποία ουτως η αλλως μου είχε προτείνει και αυτός γιατί όπως μου έλεγε δεν γίνεται χωρίς. Σε αντίθεση βέβαια με το γιατρό που συνεργάζεται στην Αθήνα στην κλινική του οποίου γίνεται χωρίς μέθη και μας κόστισε και λιγότερο την τελευταία φορά που το έκανα.Να σου πω ότι όλα τα αποτελέσματα ήταν μηδέν γαλακτοβακιλλοι και πολλα μικρόβια. Εκανα 20 εγχυσεις την πρωτη φορα οι οποίες δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα με βάση τα αποτελέσματα και φυσικά πηρα και φουλ αντιβίωση όλες τις φορές. Πλέον είπα ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο και δεν θα κάνω επαναληπτικό τεστ. Το μόνο που κάνω είναι να παιρνω προβιοτικα από το στόμα και κολπικα. Επίσης μετά την τελευταία εξέταση που έκανα το Μάρτιο και το αποτέλεσμα ήταν παλι μηδέν γαλακτοβακιλλοι έμεινα εγκυος φυσιολογικά τον Μάιο παροτι έχω μόνο μια σάλπιγγα η οποία με βάση την σαλπιγγογραφια που είχα κάνει πριν δυο χρόνια ήταν κλειστή. Και γι'αυτό το λόγο κάνω εξωσωματική. Δυστυχώς δεν ακουσαμε καρδιά και την έβδομη εβδομάδα έκανα αποξεση η οποία έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία (είμαι 41 οπότε είναι συνηθες σε αυτή την ηλικία). Το οποίο από ότι καταλαβαίνω δεν έχει σχέση με το περιβάλλον της μητρας και τα μικρόβια. Καλό είναι να ψάξεις και άλλα πραγματα αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Σου ευχομαι καλή επιτυχία και όπου μπορώ να σε βοηθήσω μου λες. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Libra 81 είπε:

Καλημέρα. Στο γιατρό αυτό έχω κάνει τις τρεις από τις συνολικά τέσσερις βιοψιες ngs. Τα λεφτά που μας ζήτησε ήταν τα ίδια περιπου. Και το δείγμα το στέλναμε εμείς.Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν αντέχω τον πόνο του ζήτησα να μου κάνει μέθη την οποία ουτως η αλλως μου είχε προτείνει και αυτός γιατί όπως μου έλεγε δεν γίνεται χωρίς. Σε αντίθεση βέβαια με το γιατρό που συνεργάζεται στην Αθήνα στην κλινική του οποίου γίνεται χωρίς μέθη και μας κόστισε και λιγότερο την τελευταία φορά που το έκανα.Να σου πω ότι όλα τα αποτελέσματα ήταν μηδέν γαλακτοβακιλλοι και πολλα μικρόβια. Εκανα 20 εγχυσεις την πρωτη φορα οι οποίες δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα με βάση τα αποτελέσματα και φυσικά πηρα και φουλ αντιβίωση όλες τις φορές. Πλέον είπα ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο και δεν θα κάνω επαναληπτικό τεστ. Το μόνο που κάνω είναι να παιρνω προβιοτικα από το στόμα και κολπικα. Επίσης μετά την τελευταία εξέταση που έκανα το Μάρτιο και το αποτέλεσμα ήταν παλι μηδέν γαλακτοβακιλλοι έμεινα εγκυος φυσιολογικά τον Μάιο παροτι έχω μόνο μια σάλπιγγα η οποία με βάση την σαλπιγγογραφια που είχα κάνει πριν δυο χρόνια ήταν κλειστή. Και γι'αυτό το λόγο κάνω εξωσωματική. Δυστυχώς δεν ακουσαμε καρδιά και την έβδομη εβδομάδα έκανα αποξεση η οποία έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία (είμαι 41 οπότε είναι συνηθες σε αυτή την ηλικία). Το οποίο από ότι καταλαβαίνω δεν έχει σχέση με το περιβάλλον της μητρας και τα μικρόβια. Καλό είναι να ψάξεις και άλλα πραγματα αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Σου ευχομαι καλή επιτυχία και όπου μπορώ να σε βοηθήσω μου λες. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..λυπάμαι πολύ ταλαιπωρείσαι και εσυ και σου εύχομαι να πετύχεις σύντομα τον στόχο σου! Από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι ευχαριστημένη από τον συγκεκριμένο γιατρό; Επιπλέον, απορώ που δεν είδες καμία βελτίωση στα ngs, γιατί όταν τον ρώτησα μου είπε πως αυτό θεραπεύεται 100%! Όμως από ότι μ λες κάτι τέτοιο δεν ισχύει; είχες και εσυ εξωμήτρια κύηση και έχεις μια σάλπιγγα; Τι αλλά πράγματα θα με συμβούλευες να ψάξω; Προς το παρόν περιμένω τα ραντεβού με τους γιατρούς εδώ, δεν έχω ψάξει κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Alex xx είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..λυπάμαι πολύ ταλαιπωρείσαι και εσυ και σου εύχομαι να πετύχεις σύντομα τον στόχο σου! Από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι ευχαριστημένη από τον συγκεκριμένο γιατρό; Επιπλέον, απορώ που δεν είδες καμία βελτίωση στα ngs, γιατί όταν τον ρώτησα μου είπε πως αυτό θεραπεύεται 100%! Όμως από ότι μ λες κάτι τέτοιο δεν ισχύει; είχες και εσυ εξωμήτρια κύηση και έχεις μια σάλπιγγα; Τι αλλά πράγματα θα με συμβούλευες να ψάξω; Προς το παρόν περιμένω τα ραντεβού με τους γιατρούς εδώ, δεν έχω ψάξει κάτι άλλο..

Όχι δεν είμαι γι'αυτό και δεν ξαναπήγα. Οι περισσότερες κοπέλες από ότι έχω διαβάσει έχουν δει βελτίωση ακόμα και σε συντομο χρονικό διάστημα. Εγώ ταλαιπωρουμε σχεδόν δυο χρόνια τώρα αλλά προφανώς έτυχε. Το 2018 είχα εξωμητριο και μου αφαιρέθηκε η μια σάλπιγγα. Με την άλλη έμεινα άλλες τρεις φορές έγκυος φυσιολογικά αλλά όλες ήταν βιοχημικές. Και μετά έκανα την σαλπιγγογραφια η οποία έδειξε ότι η σάλπιγγα ήταν κλειστή. Από εξετάσεις ότι έχουν γράψει κατά καιρούς και οι υπόλοιπες κοπέλες. Καπου νομίζω στην αρχή του θέματος έχει γράψει αναλυτικά η @Nephele78  τι εξετάσεις χρειάζονται. Ρίξε μια ματιά και θα της βρεις. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο 4 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις(οι δυο τελευεταιες σε αλλο γιατρο) αποφασισαμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.Χαρηκα πολυ,λεω ερχεται σιγα σιγα η σειρα μου και εμενα.Αμ δε ομως!Σιγα που θα ηταν τοσο ευκολο!Πηρα σημερα τα αποτελεσματα του μικροβιωματος και ειναι χαλια!

Γαλακτοβακιλοι 1%, στρεπτοκοκο 57%,σταφυλοκοκκο 16% και gardnerella 24%.Χαλια δηλαδη!

Ακομα και ο γιατρος δεν το περιμενε και ειπε απο μονος του,οτι οι σπερματεγχυσεις που καναμε ηταν εντελως ανώφελες.Εκαψε δηλαδη και τον εαυτο του.

Μου ειπε να παρω αντιβιωση για 2 εβδομαδες και γαλακτοβακιλους για 2 μηνες και μετα να το επαναλαβω το ngs πριν προχωρησω.Μου ειπε να παρω lactolevure και υποθετα eva.Θα καταφερουμε να τους αυξησουμε τους γαλακτοβακιλους βρε κοριτσια;Μηπως να παρω και τιποτα αλλο;Διαβασα οτι και το vivomixx κανει δουλεια.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 3:25 ΜΜ, Kate89 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Μετα απο 4 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις(οι δυο τελευεταιες σε αλλο γιατρο) αποφασισαμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.Χαρηκα πολυ,λεω ερχεται σιγα σιγα η σειρα μου και εμενα.Αμ δε ομως!Σιγα που θα ηταν τοσο ευκολο!Πηρα σημερα τα αποτελεσματα του μικροβιωματος και ειναι χαλια!

Γαλακτοβακιλοι 1%, στρεπτοκοκο 57%,σταφυλοκοκκο 16% και gardnerella 24%.Χαλια δηλαδη!

Ακομα και ο γιατρος δεν το περιμενε και ειπε απο μονος του,οτι οι σπερματεγχυσεις που καναμε ηταν εντελως ανώφελες.Εκαψε δηλαδη και τον εαυτο του.

Μου ειπε να παρω αντιβιωση για 2 εβδομαδες και γαλακτοβακιλους για 2 μηνες και μετα να το επαναλαβω το ngs πριν προχωρησω.Μου ειπε να παρω lactolevure και υποθετα eva.Θα καταφερουμε να τους αυξησουμε τους γαλακτοβακιλους βρε κοριτσια;Μηπως να παρω και τιποτα αλλο;Διαβασα οτι και το vivomixx κανει δουλεια.

 

Ευχαριστω πολυ

Θέλει υπομονή. Γαλακτοβάκιλους intimeo; Είχα πάρει αρκετά... αντιβίωση μόνο από το στόμα συνέστησε; Βοήθα και με την διατροφή όσο γίνεται, μην τρέφεις τα μικρόβια και τα κακά βακτήρια. Αυτό κάνει συνολικά καλό στην υγεία μας! 

Ανέτρεξε στις συζητήσεις παραπάνω. Έχουν γράψει αρκετές κοπέλες σχετικά. 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Χτες έκανα την αποξεση κ όλα πήγανε καλά οοως μου είπε ο γιατρός, μου έδωσε αντιβίωση vibramycin και να πάω Παρασκευή να με δει ξανά και σε έναν μήνα να κάνω μια χοριακη να δούμε πως μηδενίσει. Χτες είχα αιμα αλλά σημερα τίποτα μόνο κάποια πονακια σαν περιόδου.

Αλλά όταν τον ρώτησα τι γίνετε τώρα μου είπε να περιμένω 3 μήνες για προσπάθειες ακόμη κ εξωσωματικής κ διέγερσης χωρίς κιόλας  ετ γιατί λέει πρέπει να επανέλθει το ενδομητριο τελείως. Λίγο υπερβολικό δεν είναι το 3μηνο; 3μηνο περίμενα μετά από την επέμβαση της εξωμητριας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Χτες έκανα την αποξεση κ όλα πήγανε καλά οοως μου είπε ο γιατρός, μου έδωσε αντιβίωση vibramycin και να πάω Παρασκευή να με δει ξανά και σε έναν μήνα να κάνω μια χοριακη να δούμε πως μηδενίσει. Χτες είχα αιμα αλλά σημερα τίποτα μόνο κάποια πονακια σαν περιόδου.

Αλλά όταν τον ρώτησα τι γίνετε τώρα μου είπε να περιμένω 3 μήνες για προσπάθειες ακόμη κ εξωσωματικής κ διέγερσης χωρίς κιόλας  ετ γιατί λέει πρέπει να επανέλθει το ενδομητριο τελείως. Λίγο υπερβολικό δεν είναι το 3μηνο; 3μηνο περίμενα μετά από την επέμβαση της εξωμητριας.

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά από αρκετές κοπέλες εδώ στο φόρουμ τόσο ακούω ότι θέλουν, περίπου τρεις μήνες. Αν το σκεφτείς και εσυ θα πάρεις το χρόνο σου να ηρεμήσεις και να επανέλθει και η περίοδος σου στα κανονικά της. Ευχομαι να ήταν αυτή η τελευταία αναποδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Σποράκι είπε:

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά από αρκετές κοπέλες εδώ στο φόρουμ τόσο ακούω ότι θέλουν, περίπου τρεις μήνες. Αν το σκεφτείς και εσυ θα πάρεις το χρόνο σου να ηρεμήσεις και να επανέλθει και η περίοδος σου στα κανονικά της. Ευχομαι να ήταν αυτή η τελευταία αναποδιά!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα κλείσω ραντεβού αρχές Σεπτέμβρη με τον εξωσωματικο να του πω τα νέα μου κ τι πιστεύει αυτός ότι μπορούμε να κάνουμε άλλωστε μέχρι 26/9 δεν μπορώ να πάρω φάρμακα από το εοπυυ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Alex@ είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα κλείσω ραντεβού αρχές Σεπτέμβρη με τον εξωσωματικο να του πω τα νέα μου κ τι πιστεύει αυτός ότι μπορούμε να κάνουμε άλλωστε μέχρι 26/9 δεν μπορώ να πάρω φάρμακα από το εοπυυ.

Καλησπερα κοριτσι μου! Και εγω ειχα δυο αποξεσεις απο παλινδρομες και οι γιατροι μου ειπαν τρεις μηνες αναμονή και για ΕΤ αλλα και για ωοληψία..μαλιστα μου το ειπαν τρεις γιατροι.. η πλεον παλια μου γυναικολόγος και ο παλιος εξωσωματικός αλλά και ο καινουριος εξωσωματικός.. τον καινουριο γυναικολόγο ξεχασα να τον ρωτησω την αποψη του!

Ενω σε αποτυχημένη ΕΤ με 0 χοριακή μ ειχε πει οτι μπορω να παω τον επομενο μηνα ξανα..

Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο εδω κ περα κ μονο χαρουμενα νεα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Χτες έκανα την αποξεση κ όλα πήγανε καλά οοως μου είπε ο γιατρός, μου έδωσε αντιβίωση vibramycin και να πάω Παρασκευή να με δει ξανά και σε έναν μήνα να κάνω μια χοριακη να δούμε πως μηδενίσει. Χτες είχα αιμα αλλά σημερα τίποτα μόνο κάποια πονακια σαν περιόδου.

Αλλά όταν τον ρώτησα τι γίνετε τώρα μου είπε να περιμένω 3 μήνες για προσπάθειες ακόμη κ εξωσωματικής κ διέγερσης χωρίς κιόλας  ετ γιατί λέει πρέπει να επανέλθει το ενδομητριο τελείως. Λίγο υπερβολικό δεν είναι το 3μηνο; 3μηνο περίμενα μετά από την επέμβαση της εξωμητριας.

Εύχομαι ολόψυχα να ναι η τελευταία δύσκολη στιγμή που ζείτε! Προφανώς το τρίμηνο είναι το ασφαλές χρονικό διάστημα για να το δίνουν οι γιατροί. Κάνε μια παρακολούθηση κι Οκτώβριο μήπως σου δώσουν τότε το οκ. Ούτως ή άλλως για διέγερση δεν θα πας απ ό,τι θυμάμαι? Για να μαζέψεις κι άλλες βλαστοκυστες? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Χτες έκανα την αποξεση κ όλα πήγανε καλά οοως μου είπε ο γιατρός, μου έδωσε αντιβίωση vibramycin και να πάω Παρασκευή να με δει ξανά και σε έναν μήνα να κάνω μια χοριακη να δούμε πως μηδενίσει. Χτες είχα αιμα αλλά σημερα τίποτα μόνο κάποια πονακια σαν περιόδου.

Αλλά όταν τον ρώτησα τι γίνετε τώρα μου είπε να περιμένω 3 μήνες για προσπάθειες ακόμη κ εξωσωματικής κ διέγερσης χωρίς κιόλας  ετ γιατί λέει πρέπει να επανέλθει το ενδομητριο τελείως. Λίγο υπερβολικό δεν είναι το 3μηνο; 3μηνο περίμενα μετά από την επέμβαση της εξωμητριας.

Καλησπέρα. Εγώ έκανα αποξεση τέλος Ιουνίου. Στην αρχή είχα λίγο αίμα και πονο μετά από τέσσερις μέρες νομίζω είχα λίγο περισσότερη ροη για δυο τρεις μερες και μετά τίποτα.Πηγα για υπερηχο κοντά στα μέσα με τέλη Ιουλίου είδε ότι είμαι οκ και αδιαθετησα κανονικά αρχές Αυγούστου. Εμένα όμως και οι δυο και ο γυναικολόγος και της εξωσωματικής μου είπαν να προσπαθήσουμε στον επόμενο κυκλο και μάλιστα της εξωσωματικής μου είπε προσπαθήστε παλι μόνοι σας τον Αύγουστο και αν δεν γίνει κάτι απο Σεπτέμβριο προχωράμε σε εμβρυομεταφορα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Terry1986 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Και εγω ειχα δυο αποξεσεις απο παλινδρομες και οι γιατροι μου ειπαν τρεις μηνες αναμονή και για ΕΤ αλλα και για ωοληψία..μαλιστα μου το ειπαν τρεις γιατροι.. η πλεον παλια μου γυναικολόγος και ο παλιος εξωσωματικός αλλά και ο καινουριος εξωσωματικός.. τον καινουριο γυναικολόγο ξεχασα να τον ρωτησω την αποψη του!

Ενω σε αποτυχημένη ΕΤ με 0 χοριακή μ ειχε πει οτι μπορω να παω τον επομενο μηνα ξανα..

Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο εδω κ περα κ μονο χαρουμενα νεα!!!

 

πρίν από 25 λεπτά , Neverstop είπε:

Εύχομαι ολόψυχα να ναι η τελευταία δύσκολη στιγμή που ζείτε! Προφανώς το τρίμηνο είναι το ασφαλές χρονικό διάστημα για να το δίνουν οι γιατροί. Κάνε μια παρακολούθηση κι Οκτώβριο μήπως σου δώσουν τότε το οκ. Ούτως ή άλλως για διέγερση δεν θα πας απ ό,τι θυμάμαι? Για να μαζέψεις κι άλλες βλαστοκυστες? 

Αν χρειαστεί θα περιμένω, δεν πειράζει ας πάει λίγο πίσω  αρκεί να πετύχει.

Ναι καλά θυμάσαι για βλαστοκύστες πάω!

πρίν από 13 λεπτά , Libra 81 είπε:

Καλησπέρα. Εγώ έκανα αποξεση τέλος Ιουνίου. Στην αρχή είχα λίγο αίμα και πονο μετά από τέσσερις μέρες νομίζω είχα λίγο περισσότερη ροη για δυο τρεις μερες και μετά τίποτα.Πηγα για υπερηχο κοντά στα μέσα με τέλη Ιουλίου είδε ότι είμαι οκ και αδιαθετησα κανονικά αρχές Αυγούστου. Εμένα όμως και οι δυο και ο γυναικολόγος και της εξωσωματικής μου είπαν να προσπαθήσουμε στον επόμενο κυκλο και μάλιστα της εξωσωματικής μου είπε προσπαθήστε παλι μόνοι σας τον Αύγουστο και αν δεν γίνει κάτι απο Σεπτέμβριο προχωράμε σε εμβρυομεταφορα. 

Ξέρω κ εγω κοπέλες που μετά από αποξεση μείνανε έγκυες στον κύκλο εκείνον! 

Θα ρωτήσω τον εξωσωματικο να μου πει την γνώμη του, εξάλλου έτσι όπως πάει φάρμακα μπορ  να πάρω τέλος Σεπτέμβρη οπότε θα πήγαινα στον κύκλο του Οκτώβρη για διέγερση!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...