Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, maro3 είπε:

Γεια σας!! Με τον άντρα μου κάναμε την πρώτη μας έμβρυομεταφορά δυο κατεψυγμένων εμβρύων 5 ημερών άριστης κατάστασης όπως μας ειπαν και η μήτρα είχε το κατάλληλο πάχος.. Και εγώ έχω ρυθμισμένο το θυροειδή μου.. Σύμφωνα με τα παραπάνω διαλέξαμε την πιο κατάλληλη στιγμή για την έμβρυομεταφορά... Όμως δεν έγινε η εμφύτευση των 2 εμβρύων μας και η έμβρυομεταφορά δεν πέτυχε. 

Στη συνέχεια μας είπαν η γιατροί και εκανα εξέταση για το μικροβιωμα του ενδομητρίου(μήπως υπάρχει κάποιο μικρόβιο στη μήτρα και δεν επέτρεψε την εμφυτευση εμβρύων), βγήκαν τα αποτελέσματα και είναι μια χαρά!! 

Η απορία μας είναι πως αφου η εξέταση βγήκε καλή, τα κατεψυγμένα έμβρυα μας μας είπαν πως είναι άριστα, και η μήτρα είναι καλή και παχιά οπως έπρεπε, τότε που οφείλεται η μη επιτυχία της έμβρυομεταφοράς και ποιες άλλες εξετάσεις πρέπει να κάνουμε ώστε να βρούμε την αιτία συμφωνα με τις προσωπικές σας εμπειρίες;;;

Σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σας και σας ευχόμαστε τα καλύτερα!! 

Όπως σου απάντησε και η @linaa το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι τα έμβρυα. Άριστα φαίνονται, είναι το στάδιο που μπορούν να έχουν μια άποψη οι εμβρυολογοι αλλά χωρίς προεμφυτευτικο δεν ξέρεις αν είναι και υγιές το έμβρυο. Ευχομαι στην επόμενη να το πετύχετε. Έχεις κατάψυξη αλλά;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Σε ευχαριστούμε κορίτσι μου, σου ευχόμαστε τα καλύτερα!!! Έχουμε στην κατάψυξη αλλά βρε κορίτσια το κόστος για προεμφυτευτικο έλεγχο εμβρύων είναι τεράστιο και το αποτέλεσμα τους θα φανεί στο τέλος έτσι και αλλιώς.. Απο ότι έχουμε δει σε αυτή την εξέταση καποια βγαίνουν καλά οποτε ελπιζουμε στα επομενα!!Ενα αρκεί για όλους μας!!❣️Σε αυτή την φάση προσπαθούμε να αποκλείσουμε οποιαδήποτε άλλη αιτία, μήπως κάποια εξέταση δεν έχουμε κάνει . . Τόσες εξετάσεις που έχουμε κάνει μήπως μας έχει διαφύγει καμία.. Την έχετε κάνει εσείς είχατε το επιθυμητό αποτέλεσμα, μας την πείτε και μας βοηθήσετε! Σε ευχαριστούμε και παλι κορίτσι μου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maro3 είπε:

Σε ευχαριστούμε κορίτσι μου, σου ευχόμαστε τα καλύτερα!!! Έχουμε στην κατάψυξη αλλά βρε κορίτσια το κόστος για προεμφυτευτικο έλεγχο εμβρύων είναι τεράστιο και το αποτέλεσμα τους θα φανεί στο τέλος έτσι και αλλιώς.. Απο ότι έχουμε δει σε αυτή την εξέταση καποια βγαίνουν καλά οποτε ελπιζουμε στα επομενα!!Ενα αρκεί για όλους μας!!❣️Σε αυτή την φάση προσπαθούμε να αποκλείσουμε οποιαδήποτε άλλη αιτία, μήπως κάποια εξέταση δεν έχουμε κάνει . . Τόσες εξετάσεις που έχουμε κάνει μήπως μας έχει διαφύγει καμία.. Την έχετε κάνει εσείς είχατε το επιθυμητό αποτέλεσμα, μας την πείτε και μας βοηθήσετε! Σε ευχαριστούμε και παλι κορίτσι μου

Η πιθανότητα τα εμβρυα ναι ειναι υγιη εξαρτάται πολύ από την ηλικια της γυναίκας, αν πχ είσαι κατω από 35 οι πιθανότητες είναι 50% και μειώνονται όσο αυξανεται η ηλικία της γυναίκας. Πάνω από 40 μπορει να χρειαστούν 5+ εμβρυα για να είναι ένα από αυτά υγιές και να πετύχει η εξωσωματικη.

Εφόσον έχετε και άλλα έμβρυα στην καταψυξη πράγματι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ειναι παραπάνω εξετάσεις για να εξαντλήσεις όλες τις άλλες πιθανότητες αποτυχίας. Αν πχ δεν έπαιρνες αντιπηκτικη αγωγή προληπτικά μπορείς να ελέγξεις τη θρομβοφιλια. Επίσης μπορείς να κάνεις ανοσολογικες εξετασεις αν δεν έχεις κάνει όπως και ΝΚ κύτταρα (οι απόψεις των γιατρών διίστανται στο αν επηρρεαζουν). Υστεροσκοπηση έχεις κάνει?

Δυστυχώς υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις με όλες τις συνθήκες ιδανικές και τα εμβρυα γερά βάσει προεμφυτευτικου, που δεν προχώρησε η εμφύτευση, είναι από τα λίγα στην εξωσωματικη που δε μπορει να γίνει παρέμβαση ή να δοθεί κάποια σαφή εξήγηση σε τυχόν αποτυχία.

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για την απαντηση σου!!Να είσαι καλά!!!Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις που προαναφερες,  μόνο την ΝΚ μάλλον δεν την έχουμε κάνει, μπορείς να μου αναφέρεις περοσσοτερες λεπτομέρειες για αυτή. Τι είναι;;

Μήπως είναι η εξέταση του Νίκα;;

Αν είναι αυτή, αυτή που έκανα για το μικροβιωμα της μήτρας είναι όμοια, μόνο που η εξέταση του Νίκα δεν δείχνει μόνο αν υπαρχουν μικρόβια στη μήτρα αλλά δείχνει  και το παράθυρο εμφυτευσης αν θυμάμαι καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Χθες κάναμε την ετ και από χθες έχω όλη τη μέρα πονακια χαμηλά, είτε ήπια είτε λίγο πιο αισθητά, πόνος στη μέση και λίγο πρησμένο στήθος, βέβαια στο ημερολόγιο γράφει πως σε 11 μέρες θα έχω περίοδο, οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω... Είναι και νωρίς για συμπεράσματα... Απλώς όταν περιμένω περίοδο εγώ προσωπικά έχω αυτούς τους πόνους αλλά όχι όλη μέρα, αυτή είναι η διαφορά με τώρα. Και πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα μέχρι τη χοριακη.. Αχ βρε κορίτσια πείτε μου και εσείς τη δική σας εμπειρία μετά την ετ... Σας ευχαριστώ ♥️🙏

  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , KateDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Χθες κάναμε την ετ και από χθες έχω όλη τη μέρα πονακια χαμηλά, είτε ήπια είτε λίγο πιο αισθητά, πόνος στη μέση και λίγο πρησμένο στήθος, βέβαια στο ημερολόγιο γράφει πως σε 11 μέρες θα έχω περίοδο, οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω... Είναι και νωρίς για συμπεράσματα... Απλώς όταν περιμένω περίοδο εγώ προσωπικά έχω αυτούς τους πόνους αλλά όχι όλη μέρα, αυτή είναι η διαφορά με τώρα. Και πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα μέχρι τη χοριακη.. Αχ βρε κορίτσια πείτε μου και εσείς τη δική σας εμπειρία μετά την ετ... Σας ευχαριστώ ♥️🙏

Είναι από την αγωγή που παίρνεις. Μην ανησυχείς! Καλή επιτυχία...

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 6:31 ΜΜ, maro3 είπε:

Σε ευχαριστούμε πολύ για την απαντηση σου!!Να είσαι καλά!!!Εχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις που προαναφερες,  μόνο την ΝΚ μάλλον δεν την έχουμε κάνει, μπορείς να μου αναφέρεις περοσσοτερες λεπτομέρειες για αυτή. Τι είναι;;

Μήπως είναι η εξέταση του Νίκα;;

Αν είναι αυτή, αυτή που έκανα για το μικροβιωμα της μήτρας είναι όμοια, μόνο που η εξέταση του Νίκα δεν δείχνει μόνο αν υπαρχουν μικρόβια στη μήτρα αλλά δείχνει  και το παράθυρο εμφυτευσης αν θυμάμαι καλά.. 

Τα ΝΚ κύτταρα εννοούσα, είναι ανοσολογικος παράγοντας αν θέλεις να το βρεις. Αν υπάρχει θέμα δίνουν συνήθως κορτιζόνη κάνα μήνα πριν την εμβρυομεταφορα, ωστόσο πολλοί γιατροί δίνουν προληπτικά ούτως ή άλλως.

Όσο για το παραθυρο εμφυτευσης, αν έχεις κανονικη ωορηξια και κανεις εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων σε φυσικό κύκλο παρακάμπτεις τον κίνδυνο να χάσεις το παραθυρο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Χθες κάναμε την ετ και από χθες έχω όλη τη μέρα πονακια χαμηλά, είτε ήπια είτε λίγο πιο αισθητά, πόνος στη μέση και λίγο πρησμένο στήθος, βέβαια στο ημερολόγιο γράφει πως σε 11 μέρες θα έχω περίοδο, οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω... Είναι και νωρίς για συμπεράσματα... Απλώς όταν περιμένω περίοδο εγώ προσωπικά έχω αυτούς τους πόνους αλλά όχι όλη μέρα, αυτή είναι η διαφορά με τώρα. Και πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα μέχρι τη χοριακη.. Αχ βρε κορίτσια πείτε μου και εσείς τη δική σας εμπειρία μετά την ετ... Σας ευχαριστώ ♥️🙏

Καλημέρα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Εγώ ακόμα ετ δεν έχω κανει κ δεν ξερω την αισθηση αλλά θα σου πω πως το καλοκαίρι έμεινα έγκυος φυσιολογικά κ όλα τα συμπτώματα ήταν ίδια με αυτά όταν περιμένεις περίοδο δηλ μια βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο είχα πονακια χαμηλα κ μάλιστα την ημέρα που περίμενα, το βράδυ έλεγα τώρα κατεβαίνει κ πήγα έβαλα σερβιέτα! Επίσης είχα πρησμένο στήθος! Τελικά είχα θετικό τεστ. 

Οπότε μην αγχώνεσαι, μπορεί να είναι από τα φάρμακα όπως είπε η κοπέλα πιο πάνω, να γίνονται πιο έντονα τα συμπτώματα, μπορεί βέβαια να είναι κ θετική ένδειξη. 

Χαλάρωσε, άσε τις μέρες να περάσουν κ η χοριακή θα σου δώσει την απάντηση!! Σου εύχομαι μία τεράστια χοριακή!!❤️

Περιμένουμε τα νέα σου!

 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nels είπε:

Τα ΝΚ κύτταρα εννοούσα, είναι ανοσολογικος παράγοντας αν θέλεις να το βρεις. Αν υπάρχει θέμα δίνουν συνήθως κορτιζόνη κάνα μήνα πριν την εμβρυομεταφορα, ωστόσο πολλοί γιατροί δίνουν προληπτικά ούτως ή άλλως.

Όσο για το παραθυρο εμφυτευσης, αν έχεις κανονικη ωορηξια και κανεις εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων σε φυσικό κύκλο παρακάμπτεις τον κίνδυνο να χάσεις το παραθυρο.

Τι εννοεις κανονικη ωορρηξία; Χωρίς οβιτρελ;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις έκανα ΑΜΗ. Το αποτέλεσμα ήταν 0.96... Είμαι 39 ετών και πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας. Φοβάμαι να κάνω συντήρηση με διέγερση. Τι προϋποθέτει ο φυσικός κύκλος; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasiliki8 είπε:

Μόλις έκανα ΑΜΗ. Το αποτέλεσμα ήταν 0.96... Είμαι 39 ετών και πάσχω από σκλήρυνση κατά πλάκας. Φοβάμαι να κάνω συντήρηση με διέγερση. Τι προϋποθέτει ο φυσικός κύκλος; 

Η τιμή της ΑΜΗ είναι σε pmol ή ng? Ο φυσικός κύκλος δεν προϋποθέτει τίποτα, μόνο υπομονή και λίγο χρήμα παραπάνω. Πρέπει να πηγαίνεις κάθε μήνα, μπορείς όμως να δοκιμάσεις και τροποποιημένο φυσικό που είναι πολύ ελαφρύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ng είναι, τι σημαίνει αυτό; Ο γιατρός μου έκανε λόγο για κάποια επιβοηθητικά του φυσικού κύκλου ως εναλλακτική της διέγερσης. Αυτά εννοείτε, σαν τροποποιημένο φυσικό, ε; Τη φοβάμαι τη διέγερση γιατί τα φάρμακα πηγαίνουν στον εγκέφαλο...ο εγκέφαλός μου έχει εστίες λόγω σκλήρυνσης. 😔

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Vasiliki8 είπε:

Σε ng είναι, τι σημαίνει αυτό; Ο γιατρός μου έκανε λόγο για κάποια επιβοηθητικά του φυσικού κύκλου ως εναλλακτική της διέγερσης. Αυτά εννοείτε, σαν τροποποιημένο φυσικό, ε; Τη φοβάμαι τη διέγερση γιατί τα φάρμακα πηγαίνουν στον εγκέφαλο...ο εγκέφαλός μου έχει εστίες λόγω σκλήρυνσης. 😔

Δίπλα στην τιμή της Αμη γράφει την μονάδα μέτρησης. Ανάλογα την μονάδα μέτρησης διαφέρει Κ το ποσό της amh . 

Μπορείς να κάνεις Κ φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα . Αλλά αν δεν έχεις σύντροφο για κατάψυξη μόνο ωαρίων δεν ξέρω αν σε συμφέρει να καταψηξεις 1 ωάριο τον κάθε μήνα στην καλύτερη περίπτωση . Για 5 κατεψυγμένα δηλαδή ωάρια μπορεί να σε πάρει Κ 1 χρόνο Κ στο τέλος αυτά τα ωάρια να καταστραφούν στην αποψηξη. 

Δεν ξέρω ίσως πρέπει να σκεφτείς την κατάψυξη εμβρύων με δότη σπέρματος . Τα έμβρυα αντέχουν περισσότερο στην κατάψυξη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vasiliki8 είπε:

Σε ng είναι, τι σημαίνει αυτό; Ο γιατρός μου έκανε λόγο για κάποια επιβοηθητικά του φυσικού κύκλου ως εναλλακτική της διέγερσης. Αυτά εννοείτε, σαν τροποποιημένο φυσικό, ε; Τη φοβάμαι τη διέγερση γιατί τα φάρμακα πηγαίνουν στον εγκέφαλο...ο εγκέφαλός μου έχει εστίες λόγω σκλήρυνσης. 😔

Καλή είναι η τιμή σου για την ηλικία. Έχω κάνει και εγώ κατάψυξη με φυσικούς, κουράστηκα αλλά έγινε. Ναι, το ίδιο με αυτό που σου λέει ο γιατρός σου λέω και εγώ. Μπορείς να πάρεις 2-3 με φυσικό τροποποιημένο. Έχω γνωστή μου με σκλήρυνση που έκανε διέγερση χωρίς να έχει πρόβλημα, φυσικά εσυ ξέρεις καλύτερα τι επιτρέπεται και τι όχι αλλά αν ο γιατρός σου συμφωνεί μη τα φοβάσαι τόσο τα φάρμακα. Συμβουλή μια καλή κατάψυξη θέλει περίπου 20 ωαρια, δεν είναι κανόνας αλλά όσα περισσότερα μαζέψεις τόσο καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...