Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών


Alice20

Recommended Posts

Από πολύ νωρίς γνώριζα ότι είχα το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου δημιουργούσε ιδιαίτερα θέματα. Δεν πίστευα ότι όντως θα αντιμετωπιζα θέματα τεκνοποίησης λόγω αυτού. Παρόλα αυτά η πραγματικότητα αναιρεί τις πεποιθήσεις. Έτσι απο αυτό τον κύκλο θα ξεκινήσω να παίρνω κλομιφαινη και ο θεός βοηθός.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα πολλά για αύτο το σύνδρομο που δεν ήξερα καν. Είναι κάποια απο εσάς συμπάσχουσα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μας το "ταξίδι" της με συνοδοιπόρο το ΣΠΩ; είναι κοπέλες που έκαναν παιδιά; Που προσπαθούν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/2/2023 at 12:19 ΠΜ, Alice20 είπε:

Από πολύ νωρίς γνώριζα ότι είχα το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου δημιουργούσε ιδιαίτερα θέματα. Δεν πίστευα ότι όντως θα αντιμετωπιζα θέματα τεκνοποίησης λόγω αυτού. Παρόλα αυτά η πραγματικότητα αναιρεί τις πεποιθήσεις. Έτσι απο αυτό τον κύκλο θα ξεκινήσω να παίρνω κλομιφαινη και ο θεός βοηθός.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα πολλά για αύτο το σύνδρομο που δεν ήξερα καν. Είναι κάποια απο εσάς συμπάσχουσα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μας το "ταξίδι" της με συνοδοιπόρο το ΣΠΩ; είναι κοπέλες που έκαναν παιδιά; Που προσπαθούν;

Καλησπέρα, εγώ είχα από πάντα ΣΠΩ και το ήξερα από την εφηβεία μου. Μου είχαν πει μάλιστα ότι λόγω θυρεοειδή κλπ θα δυσκολευτώ να συλλάβω, παρ’αυτα έμεινα δυο φορές έγκυος με την πρώτη χωρίς κάποια θεραπεία και μάλιστα μετά τα 30 μου. Επίσης κολλητή φίλη μου με ακραίο θέμα πολυκυστικών , έκανε συχνά ανα τα χρόνια θεραπεία με αντισυλληπτικά και έμεινε με την πρώτη έγκυος επίσης μετά τα 30 χωρίς να κάνει κατι άλλο. 
Κανεις προσπάθεια και δεν μπορείς ή απλά σε έχουν φοβίσει κ εσένα ; Δεν λέω ότι είναι παράλογο να δυσκολεύει η κατάσταση αλλά επειδή εμενα με είχαν τρομοκρατήσει , στο λέω για να χαλαρώσεις.. Κάποιες φορές το άγχος δεν βοηθάει..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Afrodite88 said:

Καλησπέρα, εγώ είχα από πάντα ΣΠΩ και το ήξερα από την εφηβεία μου. Μου είχαν πει μάλιστα ότι λόγω θυρεοειδή κλπ θα δυσκολευτώ να συλλάβω, παρ’αυτα έμεινα δυο φορές έγκυος με την πρώτη χωρίς κάποια θεραπεία και μάλιστα μετά τα 30 μου. Επίσης κολλητή φίλη μου με ακραίο θέμα πολυκυστικών , έκανε συχνά ανα τα χρόνια θεραπεία με αντισυλληπτικά και έμεινε με την πρώτη έγκυος επίσης μετά τα 30 χωρίς να κάνει κατι άλλο. 
Κανεις προσπάθεια και δεν μπορείς ή απλά σε έχουν φοβίσει κ εσένα ; Δεν λέω ότι είναι παράλογο να δυσκολεύει η κατάσταση αλλά επειδή εμενα με είχαν τρομοκρατήσει , στο λέω για να χαλαρώσεις.. Κάποιες φορές το άγχος δεν βοηθάει..

Αρχικά κάναμε προσπάθεια χωρίς κάποιο ιδιαίτερο άγχος. Κυρίως ενθουσιασμό και προσμονή ένιωθα. Στην πορεία όμως, ώσπου περνούσαν οι μήνες ξεκίνησε να με ψιλοαγχωνει η όλη φάση! Λόγω ηλικίας (34) ο γιατρός μου πιστεύει είναι καλύτερα να μην ξοδέψουμε περισσότερο χρόνο στην τυχαία προσπάθεια και να κάνουμε πιο συγκεκριμένα βήματα... Τώρα μου μπήκε και η σκέψη για αυτό που λένε ότι στις πολυκυστικες δεν εχεις ποιοτικά ωάρια... εσύ όταν λες με την πρώτη εννοείς απο τον πρώτο κιόλας μήνα προσπαθειών; ... Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤️

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Alice20 είπε:

Αρχικά κάναμε προσπάθεια χωρίς κάποιο ιδιαίτερο άγχος. Κυρίως ενθουσιασμό και προσμονή ένιωθα. Στην πορεία όμως, ώσπου περνούσαν οι μήνες ξεκίνησε να με ψιλοαγχωνει η όλη φάση! Λόγω ηλικίας (34) ο γιατρός μου πιστεύει είναι καλύτερα να μην ξοδέψουμε περισσότερο χρόνο στην τυχαία προσπάθεια και να κάνουμε πιο συγκεκριμένα βήματα... Τώρα μου μπήκε και η σκέψη για αυτό που λένε ότι στις πολυκυστικες δεν εχεις ποιοτικά ωάρια... εσύ όταν λες με την πρώτη εννοείς απο τον πρώτο κιόλας μήνα προσπαθειών; ... Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤️

 

 

Με ενδοκρινολογο έχεις διερευνησει το θέμα? Να κάνεις εξετασεις κ να ελέγξεις τις ορμονες σου? Όταν λες προσπαθειες με υπέρηχο κ τεστ ωορηξιας το έχεις ψάξει αν κ ποτε κανεις ωορηξια? Βιταμινες κ γενικα έλεγχο για ζαχαρο αντίσταση στην ινσουλίνη? Έχεις ελέγξει? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alice20 είπε:

Αρχικά κάναμε προσπάθεια χωρίς κάποιο ιδιαίτερο άγχος. Κυρίως ενθουσιασμό και προσμονή ένιωθα. Στην πορεία όμως, ώσπου περνούσαν οι μήνες ξεκίνησε να με ψιλοαγχωνει η όλη φάση! Λόγω ηλικίας (34) ο γιατρός μου πιστεύει είναι καλύτερα να μην ξοδέψουμε περισσότερο χρόνο στην τυχαία προσπάθεια και να κάνουμε πιο συγκεκριμένα βήματα... Τώρα μου μπήκε και η σκέψη για αυτό που λένε ότι στις πολυκυστικες δεν εχεις ποιοτικά ωάρια... εσύ όταν λες με την πρώτη εννοείς απο τον πρώτο κιόλας μήνα προσπαθειών; ... Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤️

 

 

Κοιτα οι πολυκυστικες δημιουργούν θέματα αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει για τα ωάρια και εμπειρικά θα σου πω ότι λόγω ορμονών δεν πίστευα καν ότι θα μείνω ποτε έγκυος. Έχεις ψάξει ποτε κανεις ωορρηξία ; Γιατί από ένα θέμα δουλειάς ξεκίνησα να έχω άγχος και δεν είχα καν περίοδο για μήνες, όταν ηρέμησα απ’ όλα έμεινα αμέσως έγκυος. Το άγχος επηρεάζει ακόμα και την οξύτητα των υγρών σου που σκοτώνουν το σπερμα πχ κλπ κλπ. Ο γιατρός σου τι προτείνει για στοχευμένη προσπάθεια ; Έχεις κάνει κάποια προσωρινή θεραπεία όπως αντισυλληπτικά που συνήθως δίνουν για 3-4 μήνες και καθαρίζουν τις κύστες ; Μην απογοητεύεσαι πάντως γιατί είναι διαχειρίσιμο και ξερω πως θα το πετύχεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες,

Κι εγώ είχα από έφηβη θέμα με το σύνδρομο το οποίο μάλιστα αρκετά έντονο ορμονικά με αντίσταση στην ινσουλίνη και αργότερα με διαβήτη τύπου 2 και λοιπά, γενικά δεν είχα ιδιαίτερο άγχος και με καλή ενδοκρινολόγικη παρακολούθηση και ρύθμιση έμεινα έγκυος πολύ γρήγορα-  τρεις μήνες προσπάθειας και στα καπάκια τέσσερις μήνες μετά την καισαρική. Δεν είναι θέμα ωαρίων και ποιότητας τους είναι θέμα ορμονικής διαταραχής, κι εφόσον δεν υπάρχουν ανατομικές ανωμαλίες αν κι είναι λίγο χρόνοβορο μπορεί να γίνει ρύθμιση και να επιτευχθεί κι εγκυμοσύνη. 

Γενικά πέραν της πλάκας αν και ακούγεται κλισέ όντος πέραν των οποίων σκευασμάτων κριθούν απαραίτητα η άσκηση και η διατροφή χαμηλών υδατανθράκων βοηθά εξαιρετικά.

Καλή επιτυχία και καλή τύχη σε όλες 😘

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, linaa said:

Με ενδοκρινολογο έχεις διερευνησει το θέμα? Να κάνεις εξετασεις κ να ελέγξεις τις ορμονες σου? Όταν λες προσπαθειες με υπέρηχο κ τεστ ωορηξιας το έχεις ψάξει αν κ ποτε κανεις ωορηξια? Βιταμινες κ γενικα έλεγχο για ζαχαρο αντίσταση στην ινσουλίνη? Έχεις ελέγξει? 

Έχω ελέγξει τις ορμόνες που σχετίζονται (δεν τις θυμάμαι όλες 😆) και ο γιατρός μου είπε πως είναι πολύ καλές και φυσιολογικές για άτομο με πολυκυστικες. Δηλαδή κάποια ορμόνη ίσως να ηταν λίγο πιο ψηλή απ'ότι σε ενα άτομο χωρίς πολυκυστικες αλλά απ'ότι μου εξήγησε δεν είναι κάτι που χρίζει εξειδικευμένης θεραπείας. Ζάχαρο και γενικότερες αιματολογικές ειμαι εντάξει. Αντίσταση στην ινσουλίνη όμως δεν έκανα. Δεν με έστειλε ο γιατρός για κάποιον λόγο. . Βρίσκαμε την ωορρηξία μέσω υπέρηχου αλλά με τον άντρα μου είχαμε ούτως ή άλλως επαφές μέρα παρά μέρα. Ο γιατρός λέει αν ήμουν κάτω των 30 θα περίμενε λίγους μήνες ακόμα πριν μου δώσει βοήθημα... Ααα... Ξέχασα να πω οτι απο την αρχή μου ειχε δωσει συμπληρώματα με ινοσιτολη (πανάκριβα εντομεταξυ)

16 hours ago, Afrodite88 said:

Κοιτα οι πολυκυστικες δημιουργούν θέματα αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει για τα ωάρια και εμπειρικά θα σου πω ότι λόγω ορμονών δεν πίστευα καν ότι θα μείνω ποτε έγκυος. Έχεις ψάξει ποτε κανεις ωορρηξία ; Γιατί από ένα θέμα δουλειάς ξεκίνησα να έχω άγχος και δεν είχα καν περίοδο για μήνες, όταν ηρέμησα απ’ όλα έμεινα αμέσως έγκυος. Το άγχος επηρεάζει ακόμα και την οξύτητα των υγρών σου που σκοτώνουν το σπερμα πχ κλπ κλπ. Ο γιατρός σου τι προτείνει για στοχευμένη προσπάθεια ; Έχεις κάνει κάποια προσωρινή θεραπεία όπως αντισυλληπτικά που συνήθως δίνουν για 3-4 μήνες και καθαρίζουν τις κύστες ; Μην απογοητεύεσαι πάντως γιατί είναι διαχειρίσιμο και ξερω πως θα το πετύχεις. 

Σε ευχαριστώ για τα εμψυχωτικα σου λόγια. Χαίρομαι να ακούω ότι κοπέλες με παρόμοιες καταστάσεις τα κατάφεραν τελικά! Δεν πήρα αντισυλληπτικά. Μου έδωσε οταν ξεκινήσαμε προσπάθειες κάποια συμπληρώματα με ινοσιτολη. Τώρα λέει να ξεκινήσουμε την κλομιφαινη. Είναι η κλασσική "θεραπεία" ας το πούμε έτσι για κοπέλες με πολυκυστικες που προσπαθούν να συλλάβουν μωρό. Προσπαθώ όσο γίνεται να αποβαλω το άγχος μου. Ξεκινώ δυναμικά στην αρχή του κύκλου αλλά απο τα μέσα και μετά πέφτει σιγα σιγά η ψυχολογία. Κι εγώ όπως κι εσύ έχω ενα πολυ πιεσμένο πρόγραμμα στη δουλειά μου

6 hours ago, angie31 said:

Καλησπέρα σε όλες,

Κι εγώ είχα από έφηβη θέμα με το σύνδρομο το οποίο μάλιστα αρκετά έντονο ορμονικά με αντίσταση στην ινσουλίνη και αργότερα με διαβήτη τύπου 2 και λοιπά, γενικά δεν είχα ιδιαίτερο άγχος και με καλή ενδοκρινολόγικη παρακολούθηση και ρύθμιση έμεινα έγκυος πολύ γρήγορα-  τρεις μήνες προσπάθειας και στα καπάκια τέσσερις μήνες μετά την καισαρική. Δεν είναι θέμα ωαρίων και ποιότητας τους είναι θέμα ορμονικής διαταραχής, κι εφόσον δεν υπάρχουν ανατομικές ανωμαλίες αν κι είναι λίγο χρόνοβορο μπορεί να γίνει ρύθμιση και να επιτευχθεί κι εγκυμοσύνη. 

Γενικά πέραν της πλάκας αν και ακούγεται κλισέ όντος πέραν των οποίων σκευασμάτων κριθούν απαραίτητα η άσκηση και η διατροφή χαμηλών υδατανθράκων βοηθά εξαιρετικά.

Καλή επιτυχία και καλή τύχη σε όλες 😘

Χαίρομαι που τα κατάφερες παρ'ολες τις δυσκολίες. Χρειάζεται πολύ κουράγιο... Ακολουθώ έναν τρόπο ζωής με γυμναστική και ισορροπημένη διατροφή (με λίγες σκανδαλιες στα γλυκά 😆) που με βοηθά ιδιαίτερα στην ψυχολογία. Ειδικά η γυμναστική με γεμίζει ενέργεια και αισιοδοξία... ❤️

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδιααα!! 

Η αντίσταση στην ινσουλίνη ουσιαστικά είναι ένας δείκτης που συμπεριλαμβάνει την ινσουλίνη νηστείας, και βλέπεις αν οι ιστοί αντιστέκονται στη δράση της. Ως εξέταση είναι φτηνή και περιλαμβάνει μια απλή αιμοληψια .Γενικά έχει φανεί τεράστια συσχέτιση του συνδρόμου με την αντίσταση στην ινσουλίνη γι'αυτό και σε πολλές γυναίκες βοηθά η μετφορμινη ( το πιο απλό αντιδιαβητικο) με θεαματικά αποτελέσματα. Φανταστείτε συνταγογραφειται πλέον και για αυτό τον λόγο. Προσωπικά θα απευθύνουν παράλληλα σε ενδοκρινολόγο κι γυναικολόγο γιατί πολλοί γυναικολόγοι ακολουθούν τις αμιγώς ορμονικές θεραπείες με αποτέλεσμα να μην έχουν επίδραση   στην ίδια την παθολογία του συνδρόμου και γι'αυτό να μην επιτυγχάνεται και το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Φυσικά αυτό που εκφράζω είναι προσωπική γνώμη όμως επειδή εκτός από συμπάσχουσα είμαι κι  γιατρός και το έψαξα πολύ μέσα στα χρόνια κατέληξα σε συνδυασμό των δύο ειδικοτήτων. 

Φιλιά και με το καλό στον αγώνα σ😘

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Από την εφηβεία ξέρω ότι έχω ΣΠΩ... Μέχρι που στα 25 που ξεκίνησα να προσπαθώ για μωράκι έμαθα ότι έχω απλά εικόνα πολυκυστικών... και όχι το σύνδρομο....( δε ξέρω ποια ακριβώς είναι η γραμμή που τα διαχωρίζει) δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος φυσιολογικά... 38 σχεδόν πλέον( δε ξέρω αν ευθύνεται αυτό, γιατί είχαμε και όχι καλό σπέρμα). Πάντως η εξωσωματική ήταν εύκολο μονοπάτι για εμένα, καλή διέγερση, 4 βλαστοκύστες. Η πρώτη μου έδωσε το γιό μ, η δεύτερη δε τα κατάφερε... και η τρίτη προχωράει καλά πρός το παρόν.... και η τελευταία είναι ψυγείο. Καλή ποιότητα ωαρίων δλδ. Κάθε μήνα οι ωοθήκες μου έχουν μίνιμουμ 5 ωάρια η καθεμία... κι όμως κάποια είναι καλά!

  • Μου αρέσει 1

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, angie31 said:

Καλημερουδιααα!! 

Η αντίσταση στην ινσουλίνη ουσιαστικά είναι ένας δείκτης που συμπεριλαμβάνει την ινσουλίνη νηστείας, και βλέπεις αν οι ιστοί αντιστέκονται στη δράση της. Ως εξέταση είναι φτηνή και περιλαμβάνει μια απλή αιμοληψια .Γενικά έχει φανεί τεράστια συσχέτιση του συνδρόμου με την αντίσταση στην ινσουλίνη γι'αυτό και σε πολλές γυναίκες βοηθά η μετφορμινη ( το πιο απλό αντιδιαβητικο) με θεαματικά αποτελέσματα. Φανταστείτε συνταγογραφειται πλέον και για αυτό τον λόγο. Προσωπικά θα απευθύνουν παράλληλα σε ενδοκρινολόγο κι γυναικολόγο γιατί πολλοί γυναικολόγοι ακολουθούν τις αμιγώς ορμονικές θεραπείες με αποτέλεσμα να μην έχουν επίδραση   στην ίδια την παθολογία του συνδρόμου και γι'αυτό να μην επιτυγχάνεται και το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Φυσικά αυτό που εκφράζω είναι προσωπική γνώμη όμως επειδή εκτός από συμπάσχουσα είμαι κι  γιατρός και το έψαξα πολύ μέσα στα χρόνια κατέληξα σε συνδυασμό των δύο ειδικοτήτων. 

Φιλιά και με το καλό στον αγώνα σ😘

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές... Μου φαίνονται απολύτως λογικά αυτά που προτείνεις καο το έχω παρατηρήσει και σε άλλες περιπτώσεις αυτό. Ότι δηλαδή πρέπει να δεις συνδυαστικά κάποιες καταστάσεις μέσω διαφόρων ειδικοτήτων. Θα ζητήσω να εξεταστω στην αντίσταση στην ινσουλίνη. Υπάρχει κάτι που σε προϊδεάζει αν υπάρχει ή όχι; Ο πατέρας μου ειναι διαβητικός, δεν ξέρω αν είναι ένα έξτρα επιβαρυντικό στοιχείο..

5 hours ago, αστα said:

Καλημέρα κορίτσια. Από την εφηβεία ξέρω ότι έχω ΣΠΩ... Μέχρι που στα 25 που ξεκίνησα να προσπαθώ για μωράκι έμαθα ότι έχω απλά εικόνα πολυκυστικών... και όχι το σύνδρομο....( δε ξέρω ποια ακριβώς είναι η γραμμή που τα διαχωρίζει) δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος φυσιολογικά... 38 σχεδόν πλέον( δε ξέρω αν ευθύνεται αυτό, γιατί είχαμε και όχι καλό σπέρμα). Πάντως η εξωσωματική ήταν εύκολο μονοπάτι για εμένα, καλή διέγερση, 4 βλαστοκύστες. Η πρώτη μου έδωσε το γιό μ, η δεύτερη δε τα κατάφερε... και η τρίτη προχωράει καλά πρός το παρόν.... και η τελευταία είναι ψυγείο. Καλή ποιότητα ωαρίων δλδ. Κάθε μήνα οι ωοθήκες μου έχουν μίνιμουμ 5 ωάρια η καθεμία... κι όμως κάποια είναι καλά!

Νομίζω η γραμμή που τα διαχωρίζει είναι οι ορμόνες. Όταν έχεις ΣΠΩ υπάρχουν και κάποιες ορμονικές διαταραχές ενώ στη δική σου περίπτωση απλώς έχεις την εικόνα των πολυκυστικων στην εξέταση... Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, να είναι πάντα υγιη και ευτυχισμένα! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας

για το σύνδρομο των πολυκυστικών δείτε αυτό το θέμα 

https://parents.org.gr/forum/topic/7916-polykystikes-oothikes-sundromo-polykystikon/ 

ευχαριστούμε!


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 12:19 ΠΜ, Alice20 είπε:

Από πολύ νωρίς γνώριζα ότι είχα το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου δημιουργούσε ιδιαίτερα θέματα. Δεν πίστευα ότι όντως θα αντιμετωπιζα θέματα τεκνοποίησης λόγω αυτού. Παρόλα αυτά η πραγματικότητα αναιρεί τις πεποιθήσεις. Έτσι απο αυτό τον κύκλο θα ξεκινήσω να παίρνω κλομιφαινη και ο θεός βοηθός.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα πολλά για αύτο το σύνδρομο που δεν ήξερα καν. Είναι κάποια απο εσάς συμπάσχουσα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μας το "ταξίδι" της με συνοδοιπόρο το ΣΠΩ; είναι κοπέλες που έκαναν παιδιά; Που προσπαθούν;

Να επισκεφθείς κι έναν ενδοκρινολογο μπορεί να σε βοηθήσει, όσο για την κλομιφενη νομίζω ότι θέλει λίγο προσοχή γιατί μπορεί να απελευθερωθούν πέραν τους ενός ωαρίου και να έχεις πολύδυμή κύηση. Ρώτησε τον γιατρό σου γι αυτή τη λεπτομέρεια. Και βέβαια θα μείνεις έγκυος το ΣΠΩ δεν είναι ανασταλτατικος παράγοντας απλά μειώνει λίγο τις πιθανότητες και μπορεί να σας πάρει περισσότερο χρόνο εφόσον βέβαια και ο συζυγος ειναι υγιης

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το οικογενειακό ιστορικό παίζει ρόλο όμως δεν είναι απόλυτο, ειδικά αν ο πατέρας σου έχει διαβήτη τύπου 2 που έχει κοινή παθοφυσιολογία θα μπορούσες να έχεις κάποια προδιάθεση όμως αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Γενικά αν και η όλη φάση είναι περίπλοκη η λύση της είναι σχετικά απλή ή έστω σχετικά εύκολα διαψειρισιμη με αρκετές επιλογές 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Αγάπ said:

Να επισκεφθείς κι έναν ενδοκρινολογο μπορεί να σε βοηθήσει, όσο για την κλομιφενη νομίζω ότι θέλει λίγο προσοχή γιατί μπορεί να απελευθερωθούν πέραν τους ενός ωαρίου και να έχεις πολύδυμή κύηση. Ρώτησε τον γιατρό σου γι αυτή τη λεπτομέρεια. Και βέβαια θα μείνεις έγκυος το ΣΠΩ δεν είναι ανασταλτατικος παράγοντας απλά μειώνει λίγο τις πιθανότητες και μπορεί να σας πάρει περισσότερο χρόνο εφόσον βέβαια και ο συζυγος ειναι υγιης

Θα επισκεφθώ οπωσδήποτε κάποιον ενδοκρινολόγο.. όσο για την κλομιφαινη το έχω διαβάσει οτι αυξάνει τις πιθανότητες πολυδυμων κυήσεων όμως ο γυναικολόγος μου λέει πως αυτή είναι η "θεραπεία" για τις πολυκυστικες. Ελπίζω να μην έχω ιδιαίτερες επιπλοκές. Σήμερα θα πάω για υπέρηχο ώστε να δούμε αν έχουν σχηματιστεί κύστες κλπ. .. ελπίζω να τα καταφέρουμε σύντομα γιατί η καθυστέρηση προκαλεί άγχος και το άγχος μειώνει τις πιθανότητες και πάλι απο την αρχή 😆 ..  ευχαριστώ για το σχόλιο σου. ❤️

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες που, τελικά ένα ωάριο εξελίχθηκε σε πλήρες μέγεθος. Μου έκανε ένεση πρόκλησης ωορρηξίας και τώρα περιμένουμε. . Άρα αυτό που λέγαμε για τις πολύδυμες κύησης πιο πάνω δεν υφίστανται στην προκειμένη περίπτωση. . Δεν ξέρω αν έπρεπε να είχα κάνει περισσότερα με την κλομιφαινη. . Τουλάχιστον να είναι ενα και καλό 😆🥰

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...