Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Xristina96 said:

 

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα πήγα στο Μητέρα άρον άρον, γιατί είχα περίεργους πόνους όλο το βράδυ. Όλα καλά τα είδε ο γιατρός και ο τράχηλος δεν έχει επιρρεαστει. Είπε βέβαια να ξεκουραστώ και να το ξανά κοιτάξουμε αυτήν την εβδομάδα. Συν το ραντεβού που έχω την επόμενη Δευτέρα. Μου είπε να ξεκινήσω πάλι τα utrogestan και να παίρνω spasmo apotel. Κάνω συσπάσεις; Μου είπε ότι το παθαίνουν όλες αλλά έχω ίσως επειδή είμαι πολύ αδύνατη και ευαίσθητη να το νιώθω έτσι. Δεν φαινόταν τίποτα στον υπέρηχο που να δικαιολογεί αυτό που του περιέγραφα. 

Έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί δεν κουράζομαι καθόλου στην δουλειά και με το που πάω σπίτι είμαι ξάπλα. Κουράστηκα την Τρίτη αρκετά, άργησα πολύ να γυρίσω σπίτι και από το βράδυ της Τρίτης ένιωθα περίεργα. Σήμερα έκλεισα 16 εβδομάδων.....

 

Αίμα δεν έχω, και αυτά που νιώθω δεν είναι σφαχτες ούτε τέρμα πόνοι περιόδου. Τσιμπιες νιώθω, νιώθω πίεση χαμηλά και με έχει πιάσει και η μέση. Έχω σκεφτεί μήπως επειδή μεγαλώνει η μήτρα, έχει ανέβει το μωράκι μου, το καταλαβαίνω επειδή ο γιατρός μου έκανε πιο ψηλά τον υπέρηχο. Μήπως τραβιέται το σύμπαν εκεί κάτω. Τι να πω.... Πόσο πια να προσέχω;

Αχ βρε Χριστινάκι πάλι στο άγχος, δεν σου έφταναν όλα τα προηγούμενα. Και μια φίλη μου, είναι στον 5ο τώρα έχει συσπάσεις και είναι και λίγο πιο ανοιχτός ο τράχηλος της απ όσο πρέπει και της είπε ο γιατρός ξεκούραση και προγεστερονη. Όποτε κάνει κάτι λίγο παραπάνω από δραστηριότητες αρχίζει και πονάει. Θέλει πολλή προσοχή. Υπομονή κορίτσι μου!!

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , Anthiii είπε:

Ποπό κορίτσι μου. Μην αγχώνεσαι ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα απ όλες μας εδώ μέσα! 
παντως μια φιλη μου που είναι επίσης πολύ αδύνατη είχε πόνους σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης της. Υπομονή από την στιγμή που σε είδε ο γιατρός σου και όλα είναι καλά. Μάλλον μεγαλώνει το μικράκι σου και σε ταλαιπωρεί. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ναι το ξέρω, σίγουρα ο γιατρός είναι ο ειδήμων, αλλά κορίτσια μου οι εμπειρίες σε ηρεμούν. 

Ναι ίσως. Αυτό σκέφτομαι και χαλαρώνω. τουλάχιστον δεν είναι σφαχτες.

πρίν από 43 λεπτά , silvy22 είπε:

Καλησπέρα, α χριστινα μου ανησύχησες, έτσι είμαι κ γω με πονάκια στην κοιλιά κυρίως αριστερά στη μεριά του εντέρου ( και δεν είμαι αδύνατη),  όπως ένιωθα το έντερο μου πριν αν πονούσα τώρα πήγε πιο αριστερά ισως έχει αρχίσει η μετακίνηση, κ μενα η μέση μου υποφέρει....τα spasmo apotel πιστευω οτι ειναι για τους σπασμούς του εντέρου, με την τουαλέτα είσαι οκ? αντε παλι ουτρο ομμμμ.... κ γω μετά τη δουλειά σχεδόν ξάπλα είμαι...θεωρώ οτι είναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις είδατε και το μπεμπάκι όλα καλα!

Και εγώ κύριος αριστερά. Πηγαίνω, όχι όπως πάντα με την τέλεια ευκολία, αλλά 1 φορά την ημέρα τα καταφέρνω. Νιώθω ότι και οι πόνοι έχουν μετακινηθεί. Φαντάσου ότι χθες γελούσα και ένιωθα να πιεζομαι στο στέρνο, από τώρα, μην φανταστείς ένα πεπονακι έχω κάνει για κοιλίτσα. 

Η μέση βαράει, σε καταλαβαίνω. Προσπαθώ στο γραφείο να βολευτω. Μέχρι και υποπόδιο μου αγόρασαν οι συνάδελφοι. Νιώθω υπέροχα όταν έρχομαι δεν κουράζομαι σχεδόν καθόλου, αλλά μάλλον χρειάζομαι και άλλο ξεκούραση. Τώρα που πήρα τα πάνω μου. Αφήστε κορίτσια που έχω και ένα σπίτι να ντρέπεσαι. Ο καημένος ο άντρας μου δεν τα προλαβαίνει πάντα. Πφφφφφ προσέχω πως σκύβω, προσέχω τα απότομα, δεν ανεβαίνω σκάλες δεν σηκώνω βάρος. Τι να πω.... Υπομονή.

πρίν από 18 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Πράγματι μου την έβγαλε ακριβώς όπως την έχει υπολογίσει ο ιατρός μου 🙂

Αφού σου είπε ο ιατρός ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αυτό θα είναι. Η μικρούλα έχει αποδειχθεί μαχήτρια από την αρχή!! Αυτές τις τσιμπίες και την πίεση χαμηλά έχω αρχίσει και τα νιώθω από προχθές, ένας χαμούλης γίνεται εκεί μέσα μας.  

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όλα μετακινούνται και όλας. Εάν ήταν κάτι κακό θα το έβλεπε και ο τράχηλος θα μικρυβε. Πάντως το μωράκι μου είναι καλά. Σε μια εβδομάδα θα την δω με λεπτομέρεια ❤️❤️

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Αχ βρε Χριστινάκι πάλι στο άγχος, δεν σου έφταναν όλα τα προηγούμενα. Και μια φίλη μου, είναι στον 5ο τώρα έχει συσπάσεις και είναι και λίγο πιο ανοιχτός ο τράχηλος της απ όσο πρέπει και της είπε ο γιατρός ξεκούραση και προγεστερονη. Όποτε κάνει κάτι λίγο παραπάνω από δραστηριότητες αρχίζει και πονάει. Θέλει πολλή προσοχή. Υπομονή κορίτσι μου!!

Τον τράχηλο μου τον βρήκε τέλειο προς το παρόν. Όταν λέω ότι την Τρίτη κουράστηκα, φαντάσου πήγα δουλειά και μετά για φαγητό. Απλά όλο μαζί με άφησε στους δρόμους 12 ώρες. Αυτό. Από γραφείο σε εστιατόριο ήταν η κούραση. Λίγο άγχος είχα αυτές τις μέρες αλλά για προσωπικούς λόγους όχι της εγκυμοσύνης τι να πω.... Υπομονή. Εάν δω ότι χειροτέρευω θα σταματήσω πάλι από την δουλειά. Έφτασα μέχρι εδώ, θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος! 

Η φίλη σου πως τα ένιωθε;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Xristina96 said:

Τον τράχηλο μου τον βρήκε τέλειο προς το παρόν. Όταν λέω ότι την Τρίτη κουράστηκα, φαντάσου πήγα δουλειά και μετά για φαγητό. Απλά όλο μαζί με άφησε στους δρόμους 12 ώρες. Αυτό. Από γραφείο σε εστιατόριο ήταν η κούραση. Λίγο άγχος είχα αυτές τις μέρες αλλά για προσωπικούς λόγους όχι της εγκυμοσύνης τι να πω.... Υπομονή. Εάν δω ότι χειροτέρευω θα σταματήσω πάλι από την δουλειά. Έφτασα μέχρι εδώ, θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος! 

Η φίλη σου πως τα ένιωθε;; 

Την είχα ρωτήσει πως είναι ο πόνος της σύσπασης και μου είχε πει ότι μοιάζει λίγο με περιόδου αλλά όχι ακριβώς. Πιο οξύς πόνος νομίζω είχε πει, κρατάει λίγη ώρα και σταματάει. Και μετά ξανά. Δεν συγκράτησα και ακριβώς ότι μου είπε η αλήθεια είναι. Πάντως ο γιατρός της είχε πει ότι συμβαίνει απλώς σε κάποιες γυναίκες να τις έχουν από νωρίς   

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Την είχα ρωτήσει πως είναι ο πόνος της σύσπασης και μου είχε πει ότι μοιάζει λίγο με περιόδου αλλά όχι ακριβώς. Πιο οξύς πόνος νομίζω είχε πει, κρατάει λίγη ώρα και σταματάει. Και μετά ξανά. Δεν συγκράτησα και ακριβώς ότι μου είπε η αλήθεια είναι. Πάντως ο γιατρός της είχε πει ότι συμβαίνει απλώς σε κάποιες γυναίκες να τις έχουν από νωρίς   

Ναι και εγώ κάπως έτσι τα νιώθω, σαν να με χτυπάει ρεύμα. Αυτό κρατάει ένα τσακ, σαν να με τσίμπησε κάτι. Αυτό που με τρωμαξε ήταν η έντονη πίεση, και χθες ένιωσα την κοιλιά μου να κουνιέται και τσιτωσε πολύ. Είναι σφιχτή. Αυτό είπε και ο δικός μου. Α και κάποιες απλά δεν τις νιώθουν καν. 

Δεν με τρόμαξε πάντως, εάν ήταν κάτι πολύ σοβαρό πιστεύω θα έλεγε ξάπλα να μείνω όχι απλά να ξεκουραστώ. ή και παρακολούθηση σε νοσοκομείο.

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Xristina96 said:

Ναι και εγώ κάπως έτσι τα νιώθω, σαν να με χτυπάει ρεύμα. Αυτό κρατάει ένα τσακ, σαν να με τσίμπησε κάτι. Αυτό που με τρωμαξε ήταν η έντονη πίεση, και χθες ένιωσα την κοιλιά μου να κουνιέται και τσιτωσε πολύ. Είναι σφιχτή. Αυτό είπε και ο δικός μου. Α και κάποιες απλά δεν τις νιώθουν καν. 

Δεν με τρόμαξε πάντως, εάν ήταν κάτι πολύ σοβαρό πιστεύω θα έλεγε ξάπλα να μείνω όχι απλά να ξεκουραστώ. ή και παρακολούθηση σε νοσοκομείο.

Όλα καλά θα πάνε τότε! 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια στην εγκυμοσύνη ποιος θα σας αναλάβει? Ο εξωσωματικος σας ή ο πριν γυναικολογος σας?

Εγώ σκέφτομαι να παραμείνω μέχρι την άλλη επιπέδου στον εξωσωματικο μου που έχει εμπειρία από εγκυμοσύνες εξωσωματικων και θα μου λέει και τι να κάνω με τα φάρμακα και από την Α επιπέδου και μετά, που συνήθως κόβουμε και τα φάρμακα, να πάω στον γυναικολογο μου που είναι και εξειδικευμενος στον προγεννητικό έλεγχο και είναι και οικογενειακος μας φίλος οποτε του χω μεγάλη άνεση. Συν το οικονομικό θα είναι καλυτερο, στην αδερφή μου στη γέννα η αμοιβή του ήταν 1700 που γενικά παίζει γύρω στα 2500.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια....έγκυος και εγώ πάλι μετα την Πέμπτη έμβρυο μεταφορά με κατεψυγμένα...σε δίδυμα 18 εβδομάδων...λέω πάλι γιατί έχω στο ιστορικό μου μια παλινδρόμηση , δύο βιοχημικές και μια απώλεια στις 21 εβδομάδες πέρυσι...έχασα ένα μωράκι....συνέχισα τις προσπάθειες παρά τις δυσκολίες που είχα γιατί ήμουν 38 και δεν ήθελα να αφήνω χρόνο να περνάει για αν μην γίνει πιο δύσκολο....και τώρα εδώ γεμάτη αγωνία για την εξέλιξη της κατάστασης, ελπίζω και προσεύχομαι να είναι γερά αυτά τα μωράκια και να έρθουν κοντά μας...

  • Ευχή 11
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη με είχε αναλάβει ο εξωσωματικος.... Και τώρα εδώ που τα λέμε ΑΝ είμαι έγκυος σ'αυτον θα μείνω πάλι, αλλά νομίζω πως θα πάρω κουλούρα, οπότε βλέπουμε.... Εσύ που κλίνεις; Ποιον εξωσωματικο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Titti said:

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη με είχε αναλάβει ο εξωσωματικος.... Και τώρα εδώ που τα λέμε ΑΝ είμαι έγκυος σ'αυτον θα μείνω πάλι, αλλά νομίζω πως θα πάρω κουλούρα, οπότε βλέπουμε.... Εσύ που κλίνεις; Ποιον εξωσωματικο έχεις;

Καλημέραεγω εξωσωματική γυναικολόγο έχω τον ίδιο. πότε πας για χοριακη....έχεις δηλαδή ήδη ένα παιδάκι και πας για δεύτερο;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Titti είπε:

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη με είχε αναλάβει ο εξωσωματικος.... Και τώρα εδώ που τα λέμε ΑΝ είμαι έγκυος σ'αυτον θα μείνω πάλι, αλλά νομίζω πως θα πάρω κουλούρα, οπότε βλέπουμε.... Εσύ που κλίνεις; Ποιον εξωσωματικο έχεις;

Γιατί καλέ να πάρεις κουλουρα? Μην είσαι απαισιόδοξη, σε ποια μέρα μετά την εμβρυομεταφορα είσαι? 

Ο εξωσωματικος μου είναι ο Τσι ή αλλιώς μάγος, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημενη. Εσύ σε ποιον είσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 hours ago, Nels said:

Κορίτσια στην εγκυμοσύνη ποιος θα σας αναλάβει? Ο εξωσωματικος σας ή ο πριν γυναικολογος σας?

Εγώ σκέφτομαι να παραμείνω μέχρι την άλλη επιπέδου στον εξωσωματικο μου που έχει εμπειρία από εγκυμοσύνες εξωσωματικων και θα μου λέει και τι να κάνω με τα φάρμακα και από την Α επιπέδου και μετά, που συνήθως κόβουμε και τα φάρμακα, να πάω στον γυναικολογο μου που είναι και εξειδικευμενος στον προγεννητικό έλεγχο και είναι και οικογενειακος μας φίλος οποτε του χω μεγάλη άνεση. Συν το οικονομικό θα είναι καλυτερο, στην αδερφή μου στη γέννα η αμοιβή του ήταν 1700 που γενικά παίζει γύρω στα 2500.

Εγώ αποφάσισα να μείνω στον εξωσωματικό μου, ειμαι μαζί του πάνω απο 4 χρόνια και δεν εχω επαφές με παλιούς γυναικολόγους. Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε στο δημόσιο αλλά τοσο που δυσκολευτήκαμε να έρθουν, ειναι και διδυμα, έχουμε και την ενδομητριτιδα, οποτε δεν το ρισκάρουμε να πάμε σε κάποιον άλλον. 

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, kateriiina25 said:

Εγώ αποφάσισα να μείνω στον εξωσωματικό μου, ειμαι μαζί του πάνω απο 4 χρόνια και δεν εχω επαφές με παλιούς γυναικολόγους. Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε στο δημόσιο αλλά τοσο που δυσκολευτήκαμε να έρθουν, ειναι και διδυμα, έχουμε και την ενδομητριτιδα, οποτε δεν το ρισκάρουμε να πάμε σε κάποιον άλλον. 

Αχ δίδυμα και εσύ....πόσο είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GBAL said:

Αχ δίδυμα και εσύ....πόσο είσαι;;;

6+1 ☺️ Ειμαι σε πολυ αρχικό στάδιο ακομα. Την Πέμπτη εχω υπέρηχο και ελπίζω να ακούσουμε καρδούλες 🤞🏻

  • Ευχή 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kateriiina25 said:

6+1 ☺️ Ειμαι σε πολυ αρχικό στάδιο ακομα. Την Πέμπτη εχω υπέρηχο και ελπίζω να ακούσουμε καρδούλες 🤞🏻

Τέλεια όλα καλά να πάνε εύχομαι.....εγώ 18η εβδομάδα γεμάτη αγωνία...

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Εγώ αποφάσισα να μείνω στον εξωσωματικό μου, ειμαι μαζί του πάνω απο 4 χρόνια και δεν εχω επαφές με παλιούς γυναικολόγους. Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε στο δημόσιο αλλά τοσο που δυσκολευτήκαμε να έρθουν, ειναι και διδυμα, έχουμε και την ενδομητριτιδα, οποτε δεν το ρισκάρουμε να πάμε σε κάποιον άλλον. 

Καλά θα κάνεις, δεν είμαστε για ρίσκο μετά από τόση προσπάθεια. Κι εγώ αν είχα οποιοδήποτε άλλο γυναικολογο παλιά στον εξωσωματικο μου θα εμένα. Αλλά επειδή τυχαίνει ο γυναικολόγος μου να είναι στους top2 στον προγεννητικό (μπορει να στον συστήνουν και εσένα, συνεργάζεται με το κέντρο σου για α'επιπεδου κλπ, Μαλλιγ. λεγεται) και του χω μεγάλη άνεση λόγω οικογενειακης φιλιας είμαι λίγο προβληματισμενη.

πρίν από 54 λεπτά , kateriiina25 είπε:

6+1 ☺️ Ειμαι σε πολυ αρχικό στάδιο ακομα. Την Πέμπτη εχω υπέρηχο και ελπίζω να ακούσουμε καρδούλες 🤞🏻

Σίγουρα θα ακούσετε καρδούλες! Εδώ μου είπε εμένα ότι Παρασκευή πιθανόν να ακούσουμε καρδούλα που είμαι μια βδομάδα πίσω από σένα.

Παρεπιπτοντως, χοριακη 17η μέρα μετά από εμβρυομεταφορα 5870 (από 318 πριν 6 μερες) !! Είναι φοβερή η ομοιοτητα στις χοριακες μας! Μου είπε να σταματήσω τις χοριακες και κατευθείαν υπέρηχο, θα παω την επόμενη Τρίτη που θα έχω κλείσει την 6η βδομάδα.

Από συμπτώματα πως είσαι? Εγώ έχω πονακια στη μητρα κατά τακτά χρονικά διαστήματα, όχι υπερβολικά και γενικότερη υπνηλία, κυρίως μετά την προγεστερονη ή μετά το φαγητό. Το στήθος τούμπανο εννοείται, θα πάω να κοιτάξω για νέο σουτιέν και λίγο ναυτια το πρωί αλλά χωρίς εμετούς, έχω γερό στομάχι γενικά οπότε ελπίζω να τη γλιτώσω γιατι η αδερφή μου δεινοπαθησε το Α τρίμηνο.

Σκέφτομαι να πάρω κάτι για ενυδάτωση του δέρματος, τύπου αμυγαλελαιο για να μη γεμίσω ραγάδες, θα ρωτήσω και το γιατρο μου αν και τι επιτρέπεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...