Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

36 minutes ago, Xristina96 said:

Ωχ τι έχεις περάσει!! Σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια, αυτήν την φορά να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλιά! Αυτήν την φορά θα πάνε όλα καλά. Λυπάμαι πραγματικά πολύ για αυτό που σου συνέβη! 

Άκου τον γιατρό σου μέχρι το τέλος! Δεν πειράζει, μετά θα πας και βόλτα και θα γυρίσεις στην καθημερινότητα σου με μια μόνο διαφορά. Θα είσαι μανούλα!! ❤️ 

Για εμένα πάντως ήδη είμαστε! Από την στιγμή που άκουσα καρδούλα αυτό δεν θα αλλάξει ότι και να γίνει!! 

Εσύ έχεις 2 μωράκια στον ουρανό και 2 στην κοιλίτσα σου που ανυπομονούν να τα πάρεις αγκαλίτσα!! 

Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε!! 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας.....εσένα πρώτη εγκυμοσύνη;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Nels είπε:

Το σπυράκι δε λέει κάτι, και εγώ είχα, λογικό με τόσες ορμόνες που παίρνουμε. Απ ότι κατάλαβα σήμερα είσαι 9η μέρα μετά από εμβρυομεταφορα, πολλές φορές τέτοια μέρα το τεστ φαρμακείου έβγαινε αρνητικό ένω οι κοπέλες ήταν έγκυες και με μεγάλες χοριακες. Να πας αύριο να κάνεις χοριακη να ηρεμήσεις,  είναι ψυχοβγαλτες στο Γεν., αυτό με το 14 μέρες δε θα το καταλάβω ποτε. Ελπίζω να σου πέρασε η ιγμοριτιδα και να είσαι καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση δεν έπρεπε να σε αφήσουν άρρωστη για εμβρυομεταφορα.

Στις 12 μέρες είναι την Πέμπτη που μου είπε και τελικά λέω να γίνω καλό παιδί και να το τηρήσω....

Ναι είμαι αρκετά καλύτερα σε ευχαριστώ. Για να είμαι ειλικρινής ο γιατρός μου είπε να μην πάω, να το αφήσουμε για τον επόμενο μήνα κι ήμουν εγώ που είπα όχι. Μου φάνηκε πολύ ψυχοφθόρο άλλος ένας μήνας απραξίας, ήθελα να είμαι όσο πιο κοντά χρονικά στο πέρας των εγχύσεων και είχα και τη διαβεβαίωση της παθολόγου ότι είχα καθαρίσει όμως τελικά τη μέρα της εμβρυομεταφοράς ο βήχας επανήλθε...

Κορίτσια εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις αιμορραγίες! Θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα λίγη αιμορραγία και έκανα λεντοτζεστ, ξεκούραση και ψυχική ηρεμία.... Αλήθεια έχετε βοήθεια για τα καθημερινά πέραν του συζύγου;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , GBAL είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας.....εσένα πρώτη εγκυμοσύνη;;;;

@kateriiina25τι είναι το λαμτοτζεστ;; 

Ναι η πρώτη μου, μετά από 2η εμβρυομεταφορα και 2 βιοχημικές στο ιστορικό μου. Το ένα με φυσικό τρόπο μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και το άλλο στην πρώτη εμβρυομεταφορα. 

 

Σύνολο μετά από 3 χρόνια έμεινα έγκυος. Και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν 1 εβδομάδα να δω πως είναι να βγαίνει θετικό. 😁 Παρόλο που διανύω τον 4ο μήνα , έβαλα τα κλάματα από την συγκίνηση.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Xristina96 said:

@kateriiina25τι είναι το λαμτοτζεστ;; 

Ναι η πρώτη μου, μετά από 2η εμβρυομεταφορα και 2 βιοχημικές στο ιστορικό μου. Το ένα με φυσικό τρόπο μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και το άλλο στην πρώτη εμβρυομεταφορα. 

 

Σύνολο μετά από 3 χρόνια έμεινα έγκυος. Και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν 1 εβδομάδα να δω πως είναι να βγαίνει θετικό. 😁 Παρόλο που διανύω τον 4ο μήνα , έβαλα τα κλάματα από την συγκίνηση.

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.....εύχομαι να πάνε όλα καλά πραγματικά....εγώ εμένα εύκολα και χωρίς εξωσωματικές αλλά μετα από δύο βιοχημικές και μια παλινδρομη μπήκα στις εξωσωματικές σε ηλικία 36. Είχα και εκεί μια αποβολή στην αρχή ούτε είχαμε ακούσει καρδιά και μετά το μωράκι που έχασα πέρυσι 21 εβδομάδες. Δεν το έβαλα κάτω και πάμε άλλη μια και ότι βγει...και να τώρα έχω τα δύο στην κοιλίτσα και ακόμα δεν το πιστεύω και τρέμω μην στραβωσει κάτι πάλι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 said:

Να προσεχείς κατερινακι μου! Η δίδυμη κύηση ειναη υψηλού κινδύνου κ θέλει παραααα πολλή προσοχή !!! Ούτε που το φανταζόμαστε ποσό … εγώ ήμουν ξάπλα , κρεβάτι - τουαλέτα μόνο κ πάω επίσκεψη στο γιατρό κ μου βρίσκει κ άλλο αποκόλληση ! Εγώ με το που έβλεπα αίμα την έκανα κατευθείαν την λεντοτζεστ κ καθόμουν ακίνητη για 3 μέρες ! Σταματούσε βέβαια κατευθείαν το αίμα .. εγώ είχα κ χαμηλή προγεστερονη! Έλεγξε την κ σύ για να χεις μια ιδέα ! 

Προγεστερόνη ειχα 92 την μερα της ετ και 54 την μέρα της χοριακής. Έκτοτε δεν την εχω ξανα μετρήσει αλλα δεν πιστευω να εχει πέσει γιατί μετά προσθέσαμε και τις lentogest 

1 hour ago, Xristina96 said:

Το έκανα και εγώ αυτό την Παρασκευή. Μου είπε ο γιατρός 1 πρωι ένα βράδυ. Εγώ έβαλα 2 την πρώτη μέρα χαχχαχαχα 

Αφού σταματάει όλα καλά θα πάνε. Κοίτα, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά αφού έχεις και 2 σακους εάν σου συνέβαινε το κακό στην εβδομάδα που είσαι θα το καταλάβει όλη η πολυκατοικία. Είναι συνηθισμένο φουλ όλο αυτό. Απλά ξαπλαααααα και όλα καλά θα πάνε!! 

Ναι, το ξερω οτι αυτο το αιμα δεν ειναι “το κακό” γι αυτο και ειμαι ήρεμη. Δεν πιστευω οτι θα την έβγαζα με λίγο αιματακι αν ηταν. Άλλωστε ο γιατρός το είχε δει στον υπέρηχο και μου είχε πει οτι θα ξανα δω κάποια στιγμή. 

1 hour ago, Titti said:

Στις 12 μέρες είναι την Πέμπτη που μου είπε και τελικά λέω να γίνω καλό παιδί και να το τηρήσω....

Ναι είμαι αρκετά καλύτερα σε ευχαριστώ. Για να είμαι ειλικρινής ο γιατρός μου είπε να μην πάω, να το αφήσουμε για τον επόμενο μήνα κι ήμουν εγώ που είπα όχι. Μου φάνηκε πολύ ψυχοφθόρο άλλος ένας μήνας απραξίας, ήθελα να είμαι όσο πιο κοντά χρονικά στο πέρας των εγχύσεων και είχα και τη διαβεβαίωση της παθολόγου ότι είχα καθαρίσει όμως τελικά τη μέρα της εμβρυομεταφοράς ο βήχας επανήλθε...

Κορίτσια εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις αιμορραγίες! Θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα λίγη αιμορραγία και έκανα λεντοτζεστ, ξεκούραση και ψυχική ηρεμία.... Αλήθεια έχετε βοήθεια για τα καθημερινά πέραν του συζύγου;

Εγω εχω βοήθεια τον άντρα μου αλλα αν θελήσω παραπάνω σίγουρα θα με βοηθησει και η πεθερά μου. Μεχρι στιγμής δεν χρειάζεται, τα πολυ βασικά τα κανω και μόνη μου. 

1 hour ago, Xristina96 said:

@kateriiina25τι είναι το λαμτοτζεστ;; 

Ναι η πρώτη μου, μετά από 2η εμβρυομεταφορα και 2 βιοχημικές στο ιστορικό μου. Το ένα με φυσικό τρόπο μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και το άλλο στην πρώτη εμβρυομεταφορα. 

 

Σύνολο μετά από 3 χρόνια έμεινα έγκυος. Και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν 1 εβδομάδα να δω πως είναι να βγαίνει θετικό. 😁 Παρόλο που διανύω τον 4ο μήνα , έβαλα τα κλάματα από την συγκίνηση.

Lentogest ειναι ένεση προγεστερονης που την κανεις ενδομυϊκά στον πωπό 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, GBAL είπε:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.....εύχομαι να πάνε όλα καλά πραγματικά....εγώ εμένα εύκολα και χωρίς εξωσωματικές αλλά μετα από δύο βιοχημικές και μια παλινδρομη μπήκα στις εξωσωματικές σε ηλικία 36. Είχα και εκεί μια αποβολή στην αρχή ούτε είχαμε ακούσει καρδιά και μετά το μωράκι που έχασα πέρυσι 21 εβδομάδες. Δεν το έβαλα κάτω και πάμε άλλη μια και ότι βγει...και να τώρα έχω τα δύο στην κοιλίτσα και ακόμα δεν το πιστεύω και τρέμω μην στραβωσει κάτι πάλι.

Εγώ δυστυχώς δεν μενω εύκολα παρόλο που είμαι μικρή. Δεν πειράζει όμως. Σημασία έχει το αποτέλεσμα, γίναμε και ποιο δυνατές βέβαια. Προσπαθώ να σκέφτομαι τα θετικά μόνο. 

Δεν θα στραβωσει κάτι αυτήν την φορά! Κάνατε έλεγχο στα έμβρυα; Σου είχαν πει τον λόγο που σου συνέβησαν όλα αυτά;; Είσαι πολύ δυνατή! Θα τα καταφέρετε μέχρι το τέλος!

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Προγεστερόνη ειχα 92 την μερα της ετ και 54 την μέρα της χοριακής. Έκτοτε δεν την εχω ξανα μετρήσει αλλα δεν πιστευω να εχει πέσει γιατί μετά προσθέσαμε και τις lentogest 

Ναι, το ξερω οτι αυτο το αιμα δεν ειναι “το κακό” γι αυτο και ειμαι ήρεμη. Δεν πιστευω οτι θα την έβγαζα με λίγο αιματακι αν ηταν. Άλλωστε ο γιατρός το είχε δει στον υπέρηχο και μου είχε πει οτι θα ξανα δω κάποια στιγμή. 

Εγω εχω βοήθεια τον άντρα μου αλλα αν θελήσω παραπάνω σίγουρα θα με βοηθησει και η πεθερά μου. Μεχρι στιγμής δεν χρειάζεται, τα πολυ βασικά τα κανω και μόνη μου. 

Lentogest ειναι ένεση προγεστερονης που την κανεις ενδομυϊκά στον πωπό 

Μια χαρά τότε, αφού σου είπε και ο γιατρός ότι θα ξανά δεις μην αγχώνεσαι. Ααα οκ εγώ prolutex έκανα κάθε μέρα. Πολύ καλή προγεστερόνη έχεις. Εγώ παρόλο που έπαιρνα 4 utrogestan και prolutex, 5η εβδομάδα είχα προγεστερόνη 19 μόνο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Xristina96 said:

Εγώ δυστυχώς δεν μενω εύκολα παρόλο που είμαι μικρή. Δεν πειράζει όμως. Σημασία έχει το αποτέλεσμα, γίναμε και ποιο δυνατές βέβαια. Προσπαθώ να σκέφτομαι τα θετικά μόνο. 

Δεν θα στραβωσει κάτι αυτήν την φορά! Κάνατε έλεγχο στα έμβρυα; Σου είχαν πει τον λόγο που σου συνέβησαν όλα αυτά;; Είσαι πολύ δυνατή! Θα τα καταφέρετε μέχρι το τέλος!

Μια χαρά τότε, αφού σου είπε και ο γιατρός ότι θα ξανά δεις μην αγχώνεσαι. Ααα οκ εγώ prolutex έκανα κάθε μέρα. Πολύ καλή προγεστερόνη έχεις. Εγώ παρόλο που έπαιρνα 4 utrogestan και prolutex, 5η εβδομάδα είχα προγεστερόνη 19 μόνο.

Εγώ δεν έκανα κανένα ειδικό έλεγχο στα έμβρυα, βιοχημικές και παλινδρομη είπαν τυχαία γεγονότα. Στο μωράκι που έχασα 21 εβδομάδες δεν έκανα βιοψία καλώς η κακώς γιατί είχε γίνει νιπτ και αυχενική και είπαν σίγουρα χάθηκε από ιό...τώρα Ειδομέν με αυτά τα δύο που έχω στην κοιλίτσα ελπίζω ο Θεός και η τύχη να με βοηθήσουν να είναι γερά ..το άγχος δεν περιγράφεται....

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , GBAL είπε:

Εγώ δεν έκανα κανένα ειδικό έλεγχο στα έμβρυα, βιοχημικές και παλινδρομη είπαν τυχαία γεγονότα. Στο μωράκι που έχασα 21 εβδομάδες δεν έκανα βιοψία καλώς η κακώς γιατί είχε γίνει νιπτ και αυχενική και είπαν σίγουρα χάθηκε από ιό...τώρα Ειδομέν με αυτά τα δύο που έχω στην κοιλίτσα ελπίζω ο Θεός και η τύχη να με βοηθήσουν να είναι γερά ..το άγχος δεν περιγράφεται....

Για να το είπαν οι γιατροί κάτι θα ξέρουν. Καταλαβαίνω το άγχος σου!! Τα μωράκια σου είναι εκεί και θα μείνουν μέχρι το τέλος. Είμαστε και κοντά. Εγώ έχω ΠΗΤ 25/08. ❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Xristina96 said:

Για να το είπαν οι γιατροί κάτι θα ξέρουν. Καταλαβαίνω το άγχος σου!! Τα μωράκια σου είναι εκεί και θα μείνουν μέχρι το τέλος. Είμαστε και κοντά. Εγώ έχω ΠΗΤ 25/08. ❤️❤️❤️

Ααα τέλεια....εγώ 16/8. Από Αθήνα είσαι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα εγκυουλες! Μου έγραψε ο γιατρός να κάνω διάφορες εξετάσεις την επόμενη βδομάδα και πέρα από τις κλασικές μου έγραφε και 2 γονιδιακες, για μυικη ατροφια και συγγενή κώφωση. Έχει κάνει καμία σας? Απορώ γιατί δε μου τις είχε πει κατά την προετοιμασία της εξωσωματικής, όπως πχ είχα κάνει για κυστικη ινωση. Εξάλλου αν τις είχα κάνει τότε και έβρισκα κάτι θα μπορούσα στον προεμφυτευτικο έλεγχο που έκανα να εξεταζαμε και αυτά τα σύνδρομα. Anyway, ατελειωτες οι εξετάσεις και οι έλεγχοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , GBAL είπε:

Μόλις γύρισα από το γιατρό....όλα καλά....σε δέκα ημέρες πάλι μου είπε όπου θα κανονίσουμε και την β επιπεδου.....έφυγε προς το παρών ένα βάρος...

Υπέροχα!! Μπράβο μπράβο!! Εγώ έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα και ανυπομονώ!! 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Xristina96 said:

Υπέροχα!! Μπράβο μπράβο!! Εγώ έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα και ανυπομονώ!! 

Όλα καλά, με θετική ψυχολογία όλα θα πάνε καλά.....

11 minutes ago, GBAL said:

Όλα καλά, με θετική ψυχολογία όλα θα πάνε καλά.....

Από ανυπομονησία άλλο τίποτα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Περίμενε μαρή!! Είναι νωρίς ακόμα. Ετοιμάσου σου λέω! Εγώ 7η εβδομάδα, η φίλη από εδώ 8η. Κάτσε θα σου έρθουν τα δύσκολα συμπτώματα εκεί που δεν το περιμένεις!

 

Εγώ κορίτσια δεν έχω ακόμα κανένα σύμπτωμα, είμαι ήδη στην 10η εβδομάδα, και απ΄ότι καταλαβαίνω δεν νομίζω να εμφανιστεί κάτι τώρα, άντε ελάχιστα στο στήθος, το βράδυ θέλω να κοιμηθώ νωρίτερα και δεν έχω τρελή όρεξη για φαγητό ειδικά το βράδυ χωρίς να έχω καούρες, ξινίλες κτλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...