Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

Μανούλες IVF 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Nels said:

Όχι, καμία σχέση δεν είχε με την παλινδρομη, είχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο.

Απλά αν δεν κάνει κακό στο εμβρυο σκεφτόμουν αν πρέπει προληπτικά να το συνεχίσω ή όχι. Έχω και εγώ ραντεβού με ενδοκρινολογο από βδομάδα οπότε θα δω τι θα μου πει.

Ειναι λίγο διχασμένοι οι γιατροί σε αυτο το θέμα. Άλλοι το κόβουν μαχαίρι, άλλοι το κόβουν στο τρίμηνο και ελάχιστοι το κρατάνε μεχρι τέλους. Απ οτι εχω διαβάσει δεν εχει αποδειχτεί ακομα κατι για το τι προκαλεί στο εμβρυο 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Ναι, αμέσως. 4 μέρες φαντάσου προλαβα να κόψω μονο τα φάρμακα και τα ξανα ξεκίνησα. 

Βρε κορίτσια πείτε μου όποια κοπέλα ξέρει. Απο σημερα έκοψα το Glucophage και η ενδοκρινολόγος μου ζήτησε να μετράω το σάκχαρο μου. Εκτός απο μέτρηση νηστείας το πρωί και 1-2-3 ωρες μετα, πότε άλλοτε το μετράμε; 

Συνήθως οι οδηγίες που δίνονται είναι το πρωί πριν το πρωινό, πριν από ένα γεύμα και 2 ώρες μετά από ένα γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναληπτική χοριακη 13ημερα από εμβρυομεταφορα 826 (από 318 πριν 2 μερες). @kateriiina25 σε ακολουθώ κατα ποδας, αλλά εμένα είναι σίγουρα 1, μάλλον κυοφορω τον σούπερμαν, χαχαχα.  Ο γιατρός είναι πολυ ευχαριστημένος, θα ξανακάνω μια τελευταία τη Δευτερα και μετα την παράλλη βδομάδα υπέρηχο με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Nels είπε:

Κορίτσια επαναληπτική χοριακη 13ημερα από εμβρυομεταφορα 826 (από 318 πριν 2 μερες). @kateriiina25 σε ακολουθώ κατα ποδας, αλλά εμένα είναι σίγουρα 1, μάλλον κυοφορω τον σούπερμαν, χαχαχα.  Ο γιατρός είναι πολυ ευχαριστημένος, θα ξανακάνω μια τελευταία τη Δευτερα και μετα την παράλληλα βδομάδα υπέρηχο με το καλό!!!

πολύ καλή είσαι μπράβο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 minutes ago, Nels said:

Κορίτσια επαναληπτική χοριακη 13ημερα από εμβρυομεταφορα 826 (από 318 πριν 2 μερες). @kateriiina25 σε ακολουθώ κατα ποδας, αλλά εμένα είναι σίγουρα 1, μάλλον κυοφορω τον σούπερμαν, χαχαχα.  Ο γιατρός είναι πολυ ευχαριστημένος, θα ξανακάνω μια τελευταία τη Δευτερα και μετα την παράλλη βδομάδα υπέρηχο με το καλό!!!

Ααα μπράβο πολύ καλή!! Μα αφού σου λέω ήταν έκπληξη μεγάλη οι 2 σάκοι γιατί οι τιμές μου δεν ήταν και τόσο πια υψηλές. Εσείς 1 βάλατε; 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ααα μπράβο πολύ καλή!! Μα αφού σου λέω ήταν έκπληξη μεγάλη οι 2 σάκοι γιατί οι τιμές μου δεν ήταν και τόσο πια υψηλές. Εσείς 1 βάλατε; 

Ναι, το μόνο γερό μετα απο προεμφυτευτικο.

  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα. 
ερωτηση @kateriiina25 πόσες μέρες μετά την εμβρυομεταφορα πηγές για υπέρηχο και τι τιμές χοριακη είχες; 
εγω σήμερα 17 μέρες μετά έχω 19,394

αλλα χθες πήγα για υπέρηχο είδαμε δυο σάκους αλλά μου είπε ότι ο ένας είναι κυρίαρχος και άλλος λίγο πιο μικρός 🥺

σιγουρα είμαι ευγνώμον είτε για ένα είτε για δυο όσα μου δώσει ο θεός.

αλλα είχα συμβιβαστεί με την ιδέα των δυο και λίγο στεναχωρέθηκα. 
 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Anthiii said:

Κορίτσια μου καλησπέρα. 
ερωτηση @kateriiina25 πόσες μέρες μετά την εμβρυομεταφορα πηγές για υπέρηχο και τι τιμές χοριακη είχες; 
εγω σήμερα 17 μέρες μετά έχω 19,394

αλλα χθες πήγα για υπέρηχο είδαμε δυο σάκους αλλά μου είπε ότι ο ένας είναι κυρίαρχος και άλλος λίγο πιο μικρός 🥺

σιγουρα είμαι ευγνώμον είτε για ένα είτε για δυο όσα μου δώσει ο θεός.

αλλα είχα συμβιβαστεί με την ιδέα των δυο και λίγο στεναχωρέθηκα. 
 

17 μέρες από ετ έχεις 19.394? Ουάου

Εγώ είχα 11η μέρα 341, 13η 821 και 17η 5.513. Για υπέρηχο πήγα την 18η εκτάκτως γιατί είχα αίμα και οι σάκοι έμοιαζαν ίδιοι σε μέγεθος, βέβαια ήταν πολύ νωρίς για να πούμε ότι όλα πάνε καλά. Εσύ ποια μέρα έκανες τον υπέρηχο; Ο γιατρός τι είπε για τους σάκους; 

19η υπέρηχο, sorry έκανα λάθος 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , kateriiina25 είπε:

17 μέρες από ετ έχεις 19.394? Ουάου

Εγώ είχα 11η μέρα 341, 13η 821 και 17η 5.513. Για υπέρηχο πήγα την 18η εκτάκτως γιατί είχα αίμα και οι σάκοι έμοιαζαν ίδιοι σε μέγεθος, βέβαια ήταν πολύ νωρίς για να πούμε ότι όλα πάνε καλά. Εσύ ποια μέρα έκανες τον υπέρηχο; Ο γιατρός τι είπε για τους σάκους; 

19η υπέρηχο, sorry έκανα λάθος 

Εγώ εκανα ετ 20/2 οι χοριακες μου από την αρχή ητανε πολύ ψηλά 28/2 408 2/3 865 3/2 1304 6/3 6014 9/3 19394 

υπερηχο πήγα εκανα χθες 8/3 

ο ένας ητανε στρογγυλός ο άλλος ητανε μακροστενος. Ο γιατρός μου είπε ότι βλεπουμε την άλλη Πέμπτη πως θα πάει και ότι εάν είναι δίδυμη η κύηση θα το σιγουρέψουμε μετά από την δέκατη εβδομάδα .
Με τις μαίες  που τις το εστειλα μαζί με τις αιματολογικές μου είπαν ότι ο ένας είναι κυρίαρχος και ότι βλεπουμε. 

Με την μικροβιολόγο πάλι που μίλησα μου είπε ότι εάν ο ένας απορριφθεί η χοριακη θα ανεβαίνε αλλά ότι με γρήγορα ρυθμό. 
τι να πω δεν ξέρω είμαι να σκάσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 minutes ago, Anthiii said:

Εγώ εκανα ετ 20/2 οι χοριακες μου από την αρχή ητανε πολύ ψηλά 28/2 408 2/3 865 3/2 1304 6/3 6014 9/3 19394 

υπερηχο πήγα εκανα χθες 8/3 

ο ένας ητανε στρογγυλός ο άλλος ητανε μακροστενος. Ο γιατρός μου είπε ότι βλεπουμε την άλλη Πέμπτη πως θα πάει και ότι εάν είναι δίδυμη η κύηση θα το σιγουρέψουμε μετά από την δέκατη εβδομάδα .
Με τις μαίες  που τις το εστειλα μαζί με τις αιματολογικές μου είπαν ότι ο ένας είναι κυρίαρχος και ότι βλεπουμε. 

Με την μικροβιολόγο πάλι που μίλησα μου είπε ότι εάν ο ένας απορριφθεί η χοριακη θα ανεβαίνε αλλά ότι με γρήγορα ρυθμό. 
τι να πω δεν ξέρω είμαι να σκάσω 

Πραγματικά δεν ξέρω κι εγώ να σε βοηθήσω. Οι τιμές μας δεν έχουν καμία σχέση για να πω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα για τον ρυθμό ανάπτυξης πάντως. Εμβρυϊκά στοιχεία είχαν και οι δύο μέσα;

Σου εύχομαι πραγματικά το καλύτερο. Καταλαβαίνω πολύ το άγχος σου, ενώ στην αρχή με είχε πιάσει λίγο πανικός με τα δίδυμα, τώρα δεν θέλω ούτε να σκεφτώ ότι δεν θα προχωρήσει κάποιο. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Anthiii είπε:

Εγώ εκανα ετ 20/2 οι χοριακες μου από την αρχή ητανε πολύ ψηλά 28/2 408 2/3 865 3/2 1304 6/3 6014 9/3 19394 

υπερηχο πήγα εκανα χθες 8/3 

ο ένας ητανε στρογγυλός ο άλλος ητανε μακροστενος. Ο γιατρός μου είπε ότι βλεπουμε την άλλη Πέμπτη πως θα πάει και ότι εάν είναι δίδυμη η κύηση θα το σιγουρέψουμε μετά από την δέκατη εβδομάδα .
Με τις μαίες  που τις το εστειλα μαζί με τις αιματολογικές μου είπαν ότι ο ένας είναι κυρίαρχος και ότι βλεπουμε. 

Με την μικροβιολόγο πάλι που μίλησα μου είπε ότι εάν ο ένας απορριφθεί η χοριακη θα ανεβαίνε αλλά ότι με γρήγορα ρυθμό. 
τι να πω δεν ξέρω είμαι να σκάσω 

Μην αγχώνεσαι!! 

Συγχαρητήρια και όλας ❤️

Έχω διαβάσει πολλά για δίδυμες κυήσεις. Αυτά που ξέρω είναι ότι συνήθως οι δύο σάκοι δεν μοιάζουν σε μέγεθος, πάντα το ένα είναι μικρότερο, πάντα το ένα μωράκι θα είναι και πιο αδύνατο. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Μετά τις 10η εβδομάδες που σου είπε, το λένε γιατί περίπου σε αυτήν την εβδομάδα συμβαίνουν "κακες" εξελίξεις. Απορροφάται το ένα, αυτό όμως μπορεί να συμβεί και με ένα μωράκι. (Παλινδρομη). Το ότι η χοριακη δεν θα αυξάνεται ισχύει, ούτως η άλλως και τώρα να κάνεις και άλλη χοριακη θα δεις ότι δεν θα διπλασιάζεται ανα 2 μέρες, σιγά σιγά ο Ρυθμός πέφτει. Μετά την 8η με 10η εβδομάδα η χοριακη ξεκινάω να πέφτει σε όλες τις εγκυμοσύνες. Για αυτό μετά τον πρώτο υπέρηχο δεν ξανά κάνεις χοριακη, ο γιατρός ξεκινάει και συγκρίνει υπερήχους μεταξύ τους και όχι χοριακες. Οι χοριακες μετά τον πρώτο υπέρηχο δεν έχουν να προσφέρουν κάτι. Οπότε μην αγχώνεσαι, θα πάνε όλα καλά ❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω κι εγώ να σε βοηθήσω. Οι τιμές μας δεν έχουν καμία σχέση για να πω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε. Εμένα δεν μου είπαν τίποτα για τον ρυθμό ανάπτυξης πάντως. Εμβρυϊκά στοιχεία είχαν και οι δύο μέσα;

Σου εύχομαι πραγματικά το καλύτερο. Καταλαβαίνω πολύ το άγχος σου, ενώ στην αρχή με είχε πιάσει λίγο πανικός με τα δίδυμα, τώρα δεν θέλω ούτε να σκεφτώ ότι δεν θα προχωρήσει κάποιο. 

Δεν ρώτησα να σου πω την αλήθεια δεν είδα κάτι, μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δούμε κάτι άλλο εκτός από τον σάκο. Μου έκλεισε ραντεβού μια βδομάδα μετά και μου είπε ότι εκεί θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Anthiii είπε:

Δεν ρώτησα να σου πω την αλήθεια δεν είδα κάτι, μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δούμε κάτι άλλο εκτός από τον σάκο. Μου έκλεισε ραντεβού μια βδομάδα μετά και μου είπε ότι εκεί θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα . 

Και αυτό μην σε ανησυχεί, εγώ 5η εβδομάδα είδα σάκο, 6η είδα σάκο με εμβρυακα στοιχεία και 7η καρδούλα. Η κάθε εγκυμοσύνη αναπτύσσεται μια διαφορετικό τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...