Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Ημικρανιες....μετα απο την γεννα...


Fofi!

Recommended Posts

:-(:-(:-(...Καλησπερα σε ολο το φορουμ....Παρακαλω για αποψεις και λυσεις στο προβλημα μου...Εδω και 2μιση χρονια μετα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη και γεννα ταλαιπωριεμαι απο φοβερες ημικρανιες...εχω παει σε νευρολογο,γυναικολογο,μαγνητικες..θεραπειες αλλα τιποτα δεν με ανακουφισε..ειχατε καποια τετοια περιπτωση μετα την γεννα σας?η γενικοτερα να ταλαιπωριεστε με ημικρανιες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Fofi! είπε:

:-(:-(:-(...Καλησπερα σε ολο το φορουμ....Παρακαλω για αποψεις και λυσεις στο προβλημα μου...Εδω και 2μιση χρονια μετα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη και γεννα ταλαιπωριεμαι απο φοβερες ημικρανιες...εχω παει σε νευρολογο,γυναικολογο,μαγνητικες..θεραπειες αλλα τιποτα δεν με ανακουφισε..ειχατε καποια τετοια περιπτωση μετα την γεννα σας?η γενικοτερα να ταλαιπωριεστε με ημικρανιες?

Ωωωχ!!σε νιώθω. Μου ξεκίνησαν ημικρανίες στην δευτερη εγκυμοσύνη μου,είχα ημικρανίες με αύρα,δεν μπορούσα να σταθώ και μουδιαζε η μία πλευρά του κεφαλιού μου,στόμα κ χέρι. Την πρώτη φορά που το έπαθα νόμιζα πάθαινα εγκεφαλικο(αληθεια),πήγα σε νευρολόγο,μίλησα με τον γυναικολόγο ,μου είπαν κάνε υπομονή είναι ορμονικήι κ μετά την λοχεία,αντε και τον θηλασμό θα σταματήσει. 2,5 χρονων κοντευει η μικρη μου κ δεν σταμάτησε.Χαλάρωσε κατά πολύ βέβαια δλδ έχω την κλασική ημικρανία αλλά όταν με πιάνει κ μπορεί να κρατήσει τρεις μέρες δεν μπορώ να είμαι όσο λειτουργική θέλω για τα παιδιά μου. Έπαθα πριν τρεις μήνες γαστριτιδα από τα αλγκοφρεν κ πανμιγκραν σκέψου.οποτε ηεκίνησα βελονισμό και δύο μήνες είμαι καλά.ακομα δεν το πιστεύω.  Με έπιασε μια φορά το πρωί,απόγευμα έτυχε κ είχα συνεδρία,στο μισαωρο ήμουν καλύτερα κ μέχρι το βράδυ τίποτα.

Ο γυναικολόγος μου είχε δώσει κ ένα συμπλήρωμα με μαγνήσιο κ κάτι ακομα(δεν θυμαμαι) αλλά δεν είχα δει διαφορά .

Εσύ καταλαβαίνεις πχ κ πότε  σε πιάνει ανάλογα με τον κύκλο σου;πχ λίγες μέρες πριν την περιοδο;ωορρηξια;ή είναι τελείως ακανονιστο;

Link to comment
Share on other sites

Ημικρανίες πφφφ δύσκολη κατάσταση … Εγώ υπέφερα πριν την εγκυμοσύνη, με βελονισμό κ χάπια ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση Αντε μισή μέρα να ήμουν χάλια … ξεκινάει η εγκυμοσύνη 5,5 εβδομάδων χάλια πόνος σ όλο το κεφάλι , εβλεπα χρώματα , πονος πίσω απο τα μάτια , αυχιενας , ασταμάτητοι εμετοί απο τον πόνο τι να σ κάνει το ντεπόν , πήγα νοσοκομείο με ενδοφλέβιο αποτελ κ κάτι αντιεμετικά κάπως συνήλθα κράτησε καμία εβδομάδα. 11 εβδομάδων( την προηγ εβδομάδα) μια απο τα ίδια πιο έντονος πόνος εκτός απο εμετούς κ πάλι νοσοκομείο με είδε νευρολόγος , πρότεινε μαγνητική αγγειογραφία έχετε κάνει ; Μου είπε μετά τον 3ο να πάω αλλά φοβάμαι για το μωρο …Απο οφθαλμίατρο είμαι οκ .. περνάω δύσκολα, εβδομάδες ολόκληρες βγαίνω off , μου πρότεινε επίσης κάποιοι τύπου φυσιοθεραπευτές  κάνουν πιέσεις κ ασκήσεις μακενζι. Επίσης μου είπε σε κάποιες γυναίκες με ιστορικό στην εγκυμοσύνη αυξάνεται η ένταση …  Θα ρωτήσω και το γυναικολόγο για βελονισμό στην εγκυμοσύνη , αυτή που μου έκανε πριν δεν αναλαμβάνει στην περίοδο εγκυμοσύνη αλλά μου πρότειναν μια άλλη …μαγνήσιο παίρνω απο την αρχή … με τη συχνότητα ειχες στην εγκυμοσύνη ;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Ωωωχ!!σε νιώθω. Μου ξεκίνησαν ημικρανίες στην δευτερη εγκυμοσύνη μου,είχα ημικρανίες με αύρα,δεν μπορούσα να σταθώ και μουδιαζε η μία πλευρά του κεφαλιού μου,στόμα κ χέρι. Την πρώτη φορά που το έπαθα νόμιζα πάθαινα εγκεφαλικο(αληθεια),πήγα σε νευρολόγο,μίλησα με τον γυναικολόγο ,μου είπαν κάνε υπομονή είναι ορμονικήι κ μετά την λοχεία,αντε και τον θηλασμό θα σταματήσει. 2,5 χρονων κοντευει η μικρη μου κ δεν σταμάτησε.Χαλάρωσε κατά πολύ βέβαια δλδ έχω την κλασική ημικρανία αλλά όταν με πιάνει κ μπορεί να κρατήσει τρεις μέρες δεν μπορώ να είμαι όσο λειτουργική θέλω για τα παιδιά μου. Έπαθα πριν τρεις μήνες γαστριτιδα από τα αλγκοφρεν κ πανμιγκραν σκέψου.οποτε ηεκίνησα βελονισμό και δύο μήνες είμαι καλά.ακομα δεν το πιστεύω.  Με έπιασε μια φορά το πρωί,απόγευμα έτυχε κ είχα συνεδρία,στο μισαωρο ήμουν καλύτερα κ μέχρι το βράδυ τίποτα.

Ο γυναικολόγος μου είχε δώσει κ ένα συμπλήρωμα με μαγνήσιο κ κάτι ακομα(δεν θυμαμαι) αλλά δεν είχα δει διαφορά .

Εσύ καταλαβαίνεις πχ κ πότε  σε πιάνει ανάλογα με τον κύκλο σου;πχ λίγες μέρες πριν την περιοδο;ωορρηξια;ή είναι τελείως ακανονιστο;

Καλημερα κοριτσι μου...οτι και να παρω απο τα κοινα δεν μου κανει απολυτως τιποτα...και ενα χαπι που μου εδωσε η νευρολογος απλα καπως νιωθω ενα ξεμουδιασμα οχι ομως να περναει...εμενα με πιανει λιγες μερες πριν την περιοδο για 2 με 3 μερε1 και μετα στο τριημερο της ωορρηξιας...και αυτο καθε μηνα..οποτε φαντασου καθε μηνα να εχω αυτο...βελονισμος ε???αρα θα θελει ψαξιμο για το ποιος θα στο κανει φανταζομαι...καποιο ειδος μασαζ μηπως βοηθουσε??

7 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Ημικρανίες πφφφ δύσκολη κατάσταση … Εγώ υπέφερα πριν την εγκυμοσύνη, με βελονισμό κ χάπια ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση Αντε μισή μέρα να ήμουν χάλια … ξεκινάει η εγκυμοσύνη 5,5 εβδομάδων χάλια πόνος σ όλο το κεφάλι , εβλεπα χρώματα , πονος πίσω απο τα μάτια , αυχιενας , ασταμάτητοι εμετοί απο τον πόνο τι να σ κάνει το ντεπόν , πήγα νοσοκομείο με ενδοφλέβιο αποτελ κ κάτι αντιεμετικά κάπως συνήλθα κράτησε καμία εβδομάδα. 11 εβδομάδων( την προηγ εβδομάδα) μια απο τα ίδια πιο έντονος πόνος εκτός απο εμετούς κ πάλι νοσοκομείο με είδε νευρολόγος , πρότεινε μαγνητική αγγειογραφία έχετε κάνει ; Μου είπε μετά τον 3ο να πάω αλλά φοβάμαι για το μωρο …Απο οφθαλμίατρο είμαι οκ .. περνάω δύσκολα, εβδομάδες ολόκληρες βγαίνω off , μου πρότεινε επίσης κάποιοι τύπου φυσιοθεραπευτές  κάνουν πιέσεις κ ασκήσεις μακενζι. Επίσης μου είπε σε κάποιες γυναίκες με ιστορικό στην εγκυμοσύνη αυξάνεται η ένταση …  Θα ρωτήσω και το γυναικολόγο για βελονισμό στην εγκυμοσύνη , αυτή που μου έκανε πριν δεν αναλαμβάνει στην περίοδο εγκυμοσύνη αλλά μου πρότειναν μια άλλη …μαγνήσιο παίρνω απο την αρχή … με τη συχνότητα ειχες στην εγκυμοσύνη ;

Καλημερα...σε σημειο εμετου εχω ερθει πολλες φορες...οχι ομως νοσοκομειου..μαγνητικη εγκεφαλου με σκιαγραφικο εχω κανει αλλα ηταν ολα καλα μου ειπε η νευρολογος...αγχος πιεση και αυπνια κακος παραγοντας για τις ημικρανιες..στην εγκυμοσυνη και πριν δεν ηξερα τι θα πει ημικρανια..μετα την γεννα την απεκτησα..βεβαια την περιοδο της εγκυμοσυνης ζοριστηκα πολυ..ειχα και τους 9 μηνες εμετους πολλους σε σημειο νοσηλειας.δεν ετρωγα τιποτα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέφερα 6 μήνες καθημερινά απο ημικρανία κ ζαλάδα. Δεν ήμουν λειτουργική. Τα χάπια δε μου έκαναν τπτ. Μαγνητικές, νευρολόγοι.... Λύση βρήκα στην κρανιοιερή θεραπεία. Μου την έκανε ενας φυσικοθεραπευτής-οστεοπαθητικός. Έκανα κ στην εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Konisn είπε:

Υπέφερα 6 μήνες καθημερινά απο ημικρανία κ ζαλάδα. Δεν ήμουν λειτουργική. Τα χάπια δε μου έκαναν τπτ. Μαγνητικές, νευρολόγοι.... Λύση βρήκα στην κρανιοιερή θεραπεία. Μου την έκανε ενας φυσικοθεραπευτής-οστεοπαθητικός. Έκανα κ στην εγκυμοσύνη. 

Καλησπερα...δηλαδη?τι ειναι αυτο?πρωτη φορα το ακουω...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Konisn είπε:

Υπέφερα 6 μήνες καθημερινά απο ημικρανία κ ζαλάδα. Δεν ήμουν λειτουργική. Τα χάπια δε μου έκαναν τπτ. Μαγνητικές, νευρολόγοι.... Λύση βρήκα στην κρανιοιερή θεραπεία. Μου την έκανε ενας φυσικοθεραπευτής-οστεοπαθητικός. Έκανα κ στην εγκυμοσύνη. 

Με ενδιαφέρει στείλε μου σε παρακαλώ μνμ με πληροφορίες, 6 μήνες υπέφερες στην εγκυμοσύνη ;

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλησπερα...δηλαδη?τι ειναι αυτο?πρωτη φορα το ακουω...

Βάζει τα χέρια του ο θεραπευτης σε διαφορα σημεία του σώματος απ' οπου περνάει το κεντρικο νευρικο σύστημα κ ασκεί μικρή πίεση. Σχεδον δε το καταλαβαίνεις. Διαρκει μια ώρα περίπου. Χρειάζονται κάποιες θεραπείες για να νιωσεις καλύτερα. Εκανα απανωτες φορες γυρω στις 10 φορες αν θυμαμαι καλα κ μετα συντηρηση για καποιο διαστημα. Θυμαμαι πήγαινα χαλια και έφευγα πολυ ξαλαφρωμένη. Μετα απο ενα σημειο κοιμομουν κιολας. Εμενα μου την εκανε ενας φυσικοθεραπευτης. Υπαρχει στο ιντερνετ καταλογος με εκεινους που την εφαρμοζουν ανα περιοχη. 

3 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Με ενδιαφέρει στείλε μου σε παρακαλώ μνμ με πληροφορίες, 6 μήνες υπέφερες στην εγκυμοσύνη ;

 

Πριν μεινω εγκυος ειχα θεμα. Στθν εγκυμοσυνη εκανα προληπτικα κρανιοιερη. Ισως βοηθησε. Εκανα κ στον μικρο για τους κολικους. Εκει ομως δεν ειδα διαφορα καμια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...