Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Προληπτική Περίδεση τραχηλου


Recommended Posts

Γεια σας είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και επειδή στο πρώτο είχα συσπασεις έπαθα ανεπάρκεια τραχήλου με αποτέλεσμα να μπω για έκτακτη περίδεση στη 21 πρώτη εβδομάδα..πέρασα όλη τη εγκυμοσύνη μετά ξάπλα και γέννησα τελικά πρόωρα στον έβδομο σήμερα όμως εδώ μια κούκλα τεσσάρων χρόνων..αυτή τη φορά μου είπε η γυναικολόγος θα κάνω προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού στο τρίτο μήνα νωρίς δηλαδή..υπάρχουν περιπτώσεις που να κάνατε τόσο νωρίς περίδεση και να μη κατσατε τελείως ξάπλα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Nikolopouloubaso30 είπε:

Γεια σας είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και επειδή στο πρώτο είχα συσπασεις έπαθα ανεπάρκεια τραχήλου με αποτέλεσμα να μπω για έκτακτη περίδεση στη 21 πρώτη εβδομάδα..πέρασα όλη τη εγκυμοσύνη μετά ξάπλα και γέννησα τελικά πρόωρα στον έβδομο σήμερα όμως εδώ μια κούκλα τεσσάρων χρόνων..αυτή τη φορά μου είπε η γυναικολόγος θα κάνω προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού στο τρίτο μήνα νωρίς δηλαδή..υπάρχουν περιπτώσεις που να κάνατε τόσο νωρίς περίδεση και να μη κατσατε τελείως ξάπλα; 

Τοσο κανουν προληπτικα και δε νομιζω οτι θελει ξαπλα. Στη φιλη μου ειπαν απλα οτι θα πρπσεχει πολυ, δε θα δουλευει, καθολου βαρη και γενικα απλα προσοχη.. φανταζομαι εξαρταται απο τη περιπτωση αλλα αυτο θα το παρακολουθεις με την γιατρο σου.. 

Ευχομαι να πανε ολα καλα!! Με το καλο το μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Nikolopouloubaso30 είπε:

Γεια σας είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και επειδή στο πρώτο είχα συσπασεις έπαθα ανεπάρκεια τραχήλου με αποτέλεσμα να μπω για έκτακτη περίδεση στη 21 πρώτη εβδομάδα..πέρασα όλη τη εγκυμοσύνη μετά ξάπλα και γέννησα τελικά πρόωρα στον έβδομο σήμερα όμως εδώ μια κούκλα τεσσάρων χρόνων..αυτή τη φορά μου είπε η γυναικολόγος θα κάνω προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού στο τρίτο μήνα νωρίς δηλαδή..υπάρχουν περιπτώσεις που να κάνατε τόσο νωρίς περίδεση και να μη κατσατε τελείως ξάπλα; 

Η περιδεση τοτε γινετε. Στις 21 εβδομαδες ηταν εκτατη κ συνηθως γινετε ως εσχατη λυση κ περιεχει μεγαλο ρισκο. Οποτε τωρα θα πας χωρις ρισκο κ ολα καλα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nikolopouloubaso30 είπε:

Αχ πραγματικά μου δίνεις ελπίδα.. ευχαριστώ πάρα πολύ..μακάρι να πάνε καλύτερα τα πράγματα αυτή τη φορά..η φίλη σου σε ποιο μήνα είναι τώρα;

Η φιλη μου εχασε το μωρακι της στις 22 εβδομαδες αφου εκανε περιδεση στις 20. Κολλησε μικροβιο δυστυχως κ το γεννησε νεκρο. Τωρα ομως που βρηκαν το προβλημα της ειπαν αυτα που σου ειπα.. ξεκινανε προσπαθειες σιγα σιγα κ περιμενουμε και ευχομαστε τα καλυτερα. Οποτε μην ανησυχεις. Καταρχας οι πιθανοτητες να ξανασυμβει ειναι σχεδον μηδενικες και επιπλεον, οσες το κανουν στις 12-14 εβδομαδες εχουν συντριπτικα υψηλα ποσοστα επιτυχιας. Ολα να σου πανε τελεια ❤️

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nikolopouloubaso30 είπε:

Γεια σας είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και επειδή στο πρώτο είχα συσπασεις έπαθα ανεπάρκεια τραχήλου με αποτέλεσμα να μπω για έκτακτη περίδεση στη 21 πρώτη εβδομάδα..πέρασα όλη τη εγκυμοσύνη μετά ξάπλα και γέννησα τελικά πρόωρα στον έβδομο σήμερα όμως εδώ μια κούκλα τεσσάρων χρόνων..αυτή τη φορά μου είπε η γυναικολόγος θα κάνω προληπτική περίδεση λόγω ιστορικού στο τρίτο μήνα νωρίς δηλαδή..υπάρχουν περιπτώσεις που να κάνατε τόσο νωρίς περίδεση και να μη κατσατε τελείως ξάπλα; 

Καλησπέρα και με το καλό το δευτερο παιδάκι σου!

Κοπέλα που γνώρισα εδώ στο φόρουμ στις μανούλες Νοεμβρίου 2020 κ συνεχίζουμε να κάνουμε παρέα,έκανε περιδεση λίγο πριν τον τρίτο μηνα,σε δεύτερη εγκυμοσύνη της. Πρόσεχε αρκετά,κάποιο διάστημα ξάπλα,έμενε σε 2οροφο σπίτι κ δεν ανεβαίνει σκαλια ,χρειάστηκε να πάρει σε κάποια φάση κ αντιβίωση για μικρόβιο αλλά όλα πήγαν καλά.γεννησε στον μήνα της κ ξεκάθαρα χάρη στην περιδεση,μόλις της βγάλανε το ράμμα,κυριολεκτικά βγήκε το μωρό. Τώρα χαιρόμαστε μαζί τις κορακλες μας που είναι 2,5 χρονων πια. Όλα καλά θα πάνε,αφού ξέρεις θα προλάβεις κ καταστάσεις.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια μου δίνετε κουράγιο πραγματικά..ναι εγώ ήμουν πολύ τυχερή παρόλο που στη πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα έκτακτη περίδεση κόλλησα μικρόβιο πήγα να χάσω και μένα και το μωρό και έκατσα και νοσοκομείο και ξάπλα πήγαν όλα καλά και έχω μια κούκλα υγιέστατη..μακάρι να πάνε όλα καλά και τώρα ..απλά ρώτησα για το τελείως ξάπλα γιατί δε θέλω να παραμέλησω και το πρώτο μου παιδακι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nikolopouloubaso30 είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια μου δίνετε κουράγιο πραγματικά..ναι εγώ ήμουν πολύ τυχερή παρόλο που στη πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα έκτακτη περίδεση κόλλησα μικρόβιο πήγα να χάσω και μένα και το μωρό και έκατσα και νοσοκομείο και ξάπλα πήγαν όλα καλά και έχω μια κούκλα υγιέστατη..μακάρι να πάνε όλα καλά και τώρα ..απλά ρώτησα για το τελείως ξάπλα γιατί δε θέλω να παραμέλησω και το πρώτο μου παιδακι

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα μεγάλη αιμορραγία λόγω επιπωματικου πλακούντα,ήμουν ξάπλα τρεις μηνες (μέχρι να ανεβει) κ μετά γενικά λίγα πράγματα.ο γιος μου τότε ήταν 7-8 μηνων κ μέχρι 14 μηνων που γέννησα την κόρη μου δεν τον είχα πάρει ούτε μια αγκαλιά όρθια.αγκαλιτσες καθιστή ή ξάπλα. Μήνες ήταν κ πέρασαν. Τώρα που τα βλέπω μαζί,κ μεγαλώνουν μαζί,ούτε που το θυμάμαι κ πίστεψε με ούτε κ αυτός.κανεις το μεγαλύτερο δώρο στο παιδάκι σου. Άσε που είναι κ σε μια ηλικία που μπορείς  να της εξηγείς κ πράγματα.ολα καλά θα πάνε,τώρα φαίνονται βουνό,μήνα τον μήνα θα παίρνεις ανάσες.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα....εχω και γω εμπειρία από περιδεση. Το πρώτο μας μωρό το χάσαμε δυστυχώς στις 20 βδομάδεςτο φλεβαρη του 2020 -άνοιξε ο τράχηλος δεν είχα καταλάβει τίποτα και κατέληξα μια βδομάδα στο νοσοκομείο. Μετά έμεινα έγκυος έκανα περιδεση στη 17η βδομάδα και γεννησα φυσιολογικα την κορούλα μου στη 40ηβδομαδα!! Τώρα είμαι πάλι έγκυος και έκανα χτες προληπτικά πάλι περιδεση είμαι στην 16η βδομάδα....ζω στο εξωτερικό. Ευτυχώς σταμάτησα τη δουλειά και θα κάτσω σπίτι, περισσότερο ξάπλα με προγεστερονη...ελπίζοντας για το καλύτερο....να περάσουν οι μήνες....και να τα καταφέρω.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! 1η εγκυμοσύνη χάσαμε το μωρακι μας στην 17η λόγω ανεπάρκειας, στην 2η εκανα περιδεση προληπτικά την 13η εβδομάδα είχα όμως την πολυτέλεια να είμαι ξάπλα κ ξεκούραστη! Πριν μερικές μέρες οι χοριακη μου βγήκε θετικη, να πανε ολα καλα πρωτα,  αγχωνομαι όμως με το θέμα περιδεση και ένα δίχρονο σπιτι χωρίς βοήθεια! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Paris.33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 1η εγκυμοσύνη χάσαμε το μωρακι μας στην 17η λόγω ανεπάρκειας, στην 2η εκανα περιδεση προληπτικά την 13η εβδομάδα είχα όμως την πολυτέλεια να είμαι ξάπλα κ ξεκούραστη! Πριν μερικές μέρες οι χοριακη μου βγήκε θετικη, να πανε ολα καλα πρωτα,  αγχωνομαι όμως με το θέμα περιδεση και ένα δίχρονο σπιτι χωρίς βοήθεια! 

Καλησπέρα!! Συγχαρητήρια καταρχήν για τα όμορφα νέα....είναι σα να περιγράφεις εμένα....τώρα 3η εγκυμοσυνη. Το πρώτο το χάσαμε στις 20 βδομάδες. Στη δεύτερη κάναμε περιδεση 17 βδομάδα προληπτικά και γεννησαμε 40η βδομάδα!! Τώρα είμαι στον 5ο μήνα., εκανα προληπτικά περιδεση πριν 2 βδομάδες...είμαι σπίτι σταμάτησα τη δουλειά. Βοηθάει ο σύζυγος απίστευτα πολύ και σήμερα ήρθε η θεία του άντρα μου για βοήθεια...γιατί με την κορούλα μας που ναι σχεδόν 2 χρόνων τα πράγματα είναι απαιτητικά...θα περάσει ο καιρός που θα πάει....εγώ της διαβάζω πολλά βιβλία και έχω αγοράσει διάφορες κάρτες που της δείχνω αντικείμενα και μαθαίνουμε λέξεις κλπ. Εύχομαι από ψυχής να πάνε όλα καλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2023 at 12:07 ΠΜ, Della21 είπε:

Καλησπέρα!! Συγχαρητήρια καταρχήν για τα όμορφα νέα....είναι σα να περιγράφεις εμένα....τώρα 3η εγκυμοσυνη. Το πρώτο το χάσαμε στις 20 βδομάδες. Στη δεύτερη κάναμε περιδεση 17 βδομάδα προληπτικά και γεννησαμε 40η βδομάδα!! Τώρα είμαι στον 5ο μήνα., εκανα προληπτικά περιδεση πριν 2 βδομάδες...είμαι σπίτι σταμάτησα τη δουλειά. Βοηθάει ο σύζυγος απίστευτα πολύ και σήμερα ήρθε η θεία του άντρα μου για βοήθεια...γιατί με την κορούλα μας που ναι σχεδόν 2 χρόνων τα πράγματα είναι απαιτητικά...θα περάσει ο καιρός που θα πάει....εγώ της διαβάζω πολλά βιβλία και έχω αγοράσει διάφορες κάρτες που της δείχνω αντικείμενα και μαθαίνουμε λέξεις κλπ. Εύχομαι από ψυχής να πάνε όλα καλα.

Σε ευχαριστώ πολύ! Επειδή πέρα από κάποιο διάστημα που θα ειναι ο ανδρας μ εδώ, μετα θα είμαστε οι 2 μας, αλλαγή πανας κ πλυσιμο πχ την σηκώνεις;; την προηγούμενη εκανα ένα μαγείρεμα τωρα ομως η κατάσταση που επικρατεί είναι πιο ζόρικη σπιτι κ αγχωθηκα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Paris.33 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Επειδή πέρα από κάποιο διάστημα που θα ειναι ο ανδρας μ εδώ, μετα θα είμαστε οι 2 μας, αλλαγή πανας κ πλυσιμο πχ την σηκώνεις;; την προηγούμενη εκανα ένα μαγείρεμα τωρα ομως η κατάσταση που επικρατεί είναι πιο ζόρικη σπιτι κ αγχωθηκα

Όχι δεν τη σηκώνω σε καμία περίπτωση. Ούτε τη βάζω στην αλλαξιερα μόνη μου. Έχουμε βρει διαφορά κόλπα. Την αλλαζω π.χ στον καναπε με υπόστρωμα καθαρο από κάτω και εκεί ανεβαίνει μόνη της. Μετα Κάθομαι σε καρέκλα και αυτή κάθεται ορθια και τη ντύνω έτσι. Για Δοντια χέρια και πρόσωπο στο μπανιο ανεβαίνει σε κάτι σκαλοπατακια που πήραμε. Επίσης βοήθησε πολύ ο πύργος εκμάθησης που της είχαμε πάρει γιατί ανεβαίνει μόνη της εκεί και ασχολείται με διαφορά σκεύη στην κουζίνα. Δυσκολεύομαι πολύ ακόμα στην κούνια όπου εκεί περιμένω τον άντρα μου να τη βάλει και να τη βγαλει...!

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2023 at 12:35 ΠΜ, Della21 είπε:

Όχι δεν τη σηκώνω σε καμία περίπτωση. Ούτε τη βάζω στην αλλαξιερα μόνη μου. Έχουμε βρει διαφορά κόλπα. Την αλλαζω π.χ στον καναπε με υπόστρωμα καθαρο από κάτω και εκεί ανεβαίνει μόνη της. Μετα Κάθομαι σε καρέκλα και αυτή κάθεται ορθια και τη ντύνω έτσι. Για Δοντια χέρια και πρόσωπο στο μπανιο ανεβαίνει σε κάτι σκαλοπατακια που πήραμε. Επίσης βοήθησε πολύ ο πύργος εκμάθησης που της είχαμε πάρει γιατί ανεβαίνει μόνη της εκεί και ασχολείται με διαφορά σκεύη στην κουζίνα. Δυσκολεύομαι πολύ ακόμα στην κούνια όπου εκεί περιμένω τον άντρα μου να τη βάλει και να τη βγαλει...!

Εμας είναι κ μεγαλύτερη κοιμαται σε χαμηλό κρεβατάκι που όμως θα θελει να ξαπλωνω κάτω μαζι της, οπως επίσης θέλει κ πολυ αγκαλιά με εμάς όρθιους κ το σκέφτομαι πολύ! Έχουμε ξεκινήσει εκμάθηση τουαλέτας ελπίζω να προλάβω! Μετακινήσεις με αυτοκίνητο κάνεις;; έχω τοσες απορίες, νομιζω τα ξέχασα ολα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Εμας είναι κ μεγαλύτερη κοιμαται σε χαμηλό κρεβατάκι που όμως θα θελει να ξαπλωνω κάτω μαζι της, οπως επίσης θέλει κ πολυ αγκαλιά με εμάς όρθιους κ το σκέφτομαι πολύ! Έχουμε ξεκινήσει εκμάθηση τουαλέτας ελπίζω να προλάβω! Μετακινήσεις με αυτοκίνητο κάνεις;; έχω τοσες απορίες, νομιζω τα ξέχασα ολα

Μετακινήσεις κάνω ναι αλλά ελάχιστες και δεν οδηγώ πια. Και μας ηθελε αγκαλιά αλλά τώρα το χει μάθει και γω την παίρνω αγκαλιά καθιστή ή ξαπλωμένη. Μαθαίνουν τα παιδιά και μας εκπλησουν, προσαρμοζονται.  Πρέπει να ξεκινήσουμε και μεις εκμάθηση τουαλέτας σε κάνα δυο μήνες και δεν έχω ιδεα πως θα τα καταφερω. Αν είναι και μεγαλύτερη της εξηγείτε και οι 2 γονείς και πιστεύω θα καταλάβει. Εμάς πάει παιδικό και ήταν πριν 2 βδομάδες με 39 πυρετο οπότε τα παιξα λίγο αλλά ενταξει...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...