Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Καθεξιν αποβολές


Recommended Posts

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Pepi88 είπε:

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .

Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι είτε είσαι από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη να μπεις στον κόπο και στα έξοδα και να επισκεφθείτε την κ. Οικονομόπουλου στο Έλενα..νομίζω ότι μετά από τέσσερις φορές οφείλεις στον εαυτό σου και στην ψυχολογία σου κυρίως να το κάνεις..τέσσερις φορές δεν είναι καθόλου λίγες…εμένα μια βιοχημική μου συνέβη και μια παλίνδρομη και έπαθα πανικό..δεν ξανάρχιζα προσπάθειες αν δεν έβρισκα κάτι…και βρήκα…Και ούτε να κλείσεις ραντεβού από τον τετραψήφιο…θα της στείλεις email θα της εκθέσεις την κατάσταση και θα σε βάλει σε ραντεβού τρεις εβδομάδες περίπου μετά την απόξεση για να έχουν επανέλθει οι ορμόνες..θα τις κάνεις εκεί όλες τις εξετάσεις, θα σ πει όλες τις άλλες που χρειάζονται και μετά θα μιλήσετε τηλεφωνικά για τα αποτελέσματα αν δεν μπορείς να πας ξανά…εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αφού σου έχει γράψει καρυοτυπο ζεύγους είσαι οκ από αυτό..Θα πρέπει να ελέγξετε σίγουρα κατακερματισμό dna στο σπερμα σε εξειδικευμένο κέντρο, το οποίο προκαλεί σε μεγάλο ποσοστό αποβολές..αφού πρώτα γίνει καλλιεργεια σπέρματος,ενδοκρινολόγο θα επισκεφτείς εκτός αν πας στην αιματολόγο που σου είπα και κάνεις και τις ενδοκρινολογικές εκεί…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, tin89 είπε:

Επίσης, αφού σου έχει γράψει καρυοτυπο ζεύγους είσαι οκ από αυτό..Θα πρέπει να ελέγξετε σίγουρα κατακερματισμό dna στο σπερμα σε εξειδικευμένο κέντρο, το οποίο προκαλεί σε μεγάλο ποσοστό αποβολές..αφού πρώτα γίνει καλλιεργεια σπέρματος,ενδοκρινολόγο θα επισκεφτείς εκτός αν πας στην αιματολόγο που σου είπα και κάνεις και τις ενδοκρινολογικές εκεί…

Για το σπέρμα επιμένει ότι δεν χρειάζεται να το ψάξουμε κάτι που από την αρχή δεν μου άρεσε .πως μπορεί δλδ να είναι τόσο σίγουρος ότι είναι οκ πραγματικα με εκνεύρισε .για Αθήνα σίγουρα δεν με βολεύει αλλά έκλεισα στην Λευκού απλά το μειονέκτημα είναι ότι μου έκλεισε για Αύγουστο και θα είναι μακριά από την αποβολή .αυτή συνεργάζεται και με ενδοκρινολόγο αλλά αν στα κοντά βρω κάπου αλλού αξιόλογα θα πάω ..οπότε χρειάζομαι αιματολογο ενδοκρινολόγο και ψάξιμο το σπέρμα ...σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες..αν επιτρέπεται τι πρόβλημα βρήκες τελικά ?


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ στη θέση σου δεν θα το άφηνα έως τότε εκτός κ αν είσαι οκ με αυτό και καλό θα ήταν να μην συνεχίσεις προσπάθειες..μετά από τέσσερις φορές πρέπει να το ψάξεις εξονυχιστικά…Βρέθηκε υψηλός κατακερματισμός dna στο σπέρμα, βασική αιτία αποβολών…όχι βέβαια ότι έφταιξε αυτό,.μπορεί η παλινδρομη να ήταν και τυχαίο γεγονός..εγώ είχα μια όμως…

Όχι βέβαια ότι έφταιξε απαραίτητα αυτό…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .

Καλησπέρα και κουράγιο θα πω. Αν σου φαίνεται μακρινό της Λευκού ,πάνε στην γεωργιαδου στην γενική κλινική ,είναι αιματολογος κ με πέρασε κόσκινο όλες τις εξετάσεις. Νοημα θα είχε όσο κοντά στην αποξεση. Κατα τα άλλα καρυοτυπο εμβρυακου  ιστού,να ζητήσεις μοριακό,στον απλό σε μένα είχαν φανει όλα οκ κ στον μοριακό έδειξε τρισωμια 14. Μοριακό καρυωτυπο ζεύγους,μετά ορμονικές δικές σου,μαζί με καμπύλη ζαχαρου,θυροειδη κτλ, κατακερματισμο ο άντρας μου δεν είχε κανει(κι εμάς μας το απεγευγαν) απλό σπερμοδιαγραμμα σε μεγάλο κέντρο,και όπως σου είπα κ στην αρχή του μηνύματος,σε αιματολογο για θρομβοφιλια,επίκτητη κ μη. Ξέρω κ από αλλα κορίτσια για σαλπιγγογραφιες,προληπτικές αντιβιωσεις για την μήτρα κτλ αλλά εγώ μετά από δύο παλινδρομες έκανα αυτά που σου προείπα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ή λευκού πάντως είναι κορυφή σε όλη την Ελλάδα! Αν βιάζεσαι μήπως να της έλεγες να σου δώσει μια προτεραιότητα;; Αξίζει να πας σε αυτή συγκεκριμένα, έχει βοηθήσει πολύ κόσμο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2023 at 9:14 ΠΜ, Pepi88 είπε:

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .

Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που περνάς .να κάνετε μοριακό καρυότυπο στο έμβρυο όχι απλο!! Διευκρινίσε το

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2023 at 2:01 ΜΜ, tin89 είπε:

Κοίτα εγώ στη θέση σου δεν θα το άφηνα έως τότε εκτός κ αν είσαι οκ με αυτό και καλό θα ήταν να μην συνεχίσεις προσπάθειες..μετά από τέσσερις φορές πρέπει να το ψάξεις εξονυχιστικά…Βρέθηκε υψηλός κατακερματισμός dna στο σπέρμα, βασική αιτία αποβολών…όχι βέβαια ότι έφταιξε αυτό,.μπορεί η παλινδρομη να ήταν και τυχαίο γεγονός..εγώ είχα μια όμως…

Όχι βέβαια ότι έφταιξε απαραίτητα αυτό…

@tin89 @Spring_girl @Nansy29 @MumMaria σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις ήταν όλες πολύ βοηθητικές !ήδη έχουμε οργανωθεί και ακολουθούμε μια σειρά !έκανα την απόξεση είμαι πολύ καλά και θα περιμένουμε απαντήσεις από τις εξετάσεις !

  • Μου αρέσει 3
  • Δύναμη! 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο παλλινδρομες. Πριν τις παλλινδρομες ειχαμε κανει σπεροδιαγραμμα σε κεντρο εξωσωματικής κ σαλπιγγογραφια. Στο δευτερο μωρο μοριακο καρυοτυπο κ καρυοτυπο ζεύγους. Αντίσταση ινσουλινης, καμπυλη σακχαρου κ θυροειδη. Ολα πεντακάθαρα.  

Μετα την 2η πηγα σε αιματολογο οπου βρεθηκε οριακα αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο.  Ξεκίνησα σαλοσπιρ απο τιςπροσπάθειες κ εξτρα η γυναικολόγος μου εδωσε για τρεις κυκλους τις πρωτες 5 μερρς αντιβιωση. 

Με το θετικό τεστ ξεκίνησα ενεσεις innohep κ αυτη τη στιγμή Δοξα το Θεο εχω φτασει στον 5ο μηνα!

Σχετικά με τον αιματολογο, η Λευκού ειναι σίγουρα εξαιρετική, το ξερω κ απο φίλες μου. Σε ξετιναζει στις εξετάσεις (3 σελιδες). Εγω προσωπικα πηγα στον Αναγνώστου,  εξαιρετικος άνθρωπος.  Εχει εργαστήριο μεσα στο ιατρειο του κ σου παιρνουν εκει επι τοπου αιμα.  Εμενα μετα απο συζήτηση  μου εκανε 3 μονο στοχευμενες εξετάσεις κ πληρωσα μονο 30 ευρω. Η αδερφη μου πηγε σε αλλη αιματολογο κρατωντας μαλιστα κ τις δικες μου εξετασεις.  πληρωσε 600 ευρω σε εξετάσεις για να της πει εν τελη ότι εχει το ιδιο σύνδρομο με εμένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 7/6/2023 at 9:14 ΠΜ, Pepi88 είπε:

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .

γειά σας κορίτσια. δυστυχώς κι εγώ περνάω μεγάλο ζορι μετα απο 7 εμβρυομεταφορες έχω 2 βιοχημικες και 2 παλλινδρομες. είμαι 31 και πάμε με δότη. έχω χάσει κάθε ελπίδα. σας παρακαλώ κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maraki1992 είπε:

γειά σας κορίτσια. δυστυχώς κι εγώ περνάω μεγάλο ζορι μετα απο 7 εμβρυομεταφορες έχω 2 βιοχημικες και 2 παλλινδρομες. είμαι 31 και πάμε με δότη. έχω χάσει κάθε ελπίδα. σας παρακαλώ κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. 

Καταρχήν λυπάμαι που το περνάς όλο αυτό και πρέπει να είναι ακόμα πιο δύσκολο λόγο όλης της προσπάθειας που έχεις κάνει με τις έμβρυομεταφορες...στο κέντρο εξωσωματικής δεν σου έχουν προτείνει κάποιες εξετάσεις?όπως επίσης έναν έλεγχο εμβρύου πριν την μεταφορά ? αναρωτιέμαι απλά ...κατά τα άλλα όπως μου είπαν και τα κορίτσια χρειάζεται ένας καλός αιματολογος και ένας ενδοκρινολόγος που θα σε καθοδηγήσουν και έλεγχος σπέρματος ... καρυότυπο εμβρύου έκανες στις παλινδρομες?εμάς τελικά βρέθηκε τρισωμια 18 σύνδρομο Edwards στο έμβρυο...


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν για προεμφυτευτικο αλλα θεωρησσ οτι εχουμε αφησει πολλα στο φλου ώστε να πάμε για έλεγχο εμβρύων.Οπως για παράδειγμα στην τελευταία από τις 3 υστεροσκοπησεις που έχω κάνει βρέθηκε χρονια ενδονητριτιδα και πηρα 14 μέρες αντιβιωση .Μετα δεν έγινε επανέλεγχος να δούμε αν έφυγε. Επιπλεον φτάνω μετα βίας το παχος του ενδομητριου στο 8 που είναι οριακό. 

Συνολικα από 3 διεγερσεις έχουμε πάρει 32 ωράρια και έχουμε μεταφέρει 14 έμβρυα. Αναρωτιεμαι. Ενα σωστό δεν βρέθηκε? Ειμαι 31 .ξεκίνησα από τα 29 και με σπερμα δότη που υποθέτω ότι έχει ελεγχθεί. Δυστυχως δεν έκανα καρυότυπο στις παλινδρομες. Δεν μου το πρότεινε κανείς κι εγώ δεν το σκέφτηκα, ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά που το μυαλό μου δεν λειτουργούσε 

On 7/6/2023 at 9:14 ΠΜ, Pepi88 είπε:

Καθώς περνάω την τέταρτη αποβολή μου ,παλινδρομη,θέλω πληροφορίες για ΟΛΕΣ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω γιατί οι γιατροί πολλές φορές παραλείπουν πράγματα .την Παρασκευή θα κάνω απόξεση και θα στείλουμε τους  ιστούς για καρυότυπο εβρυου.μας έχει γράψει και καρυότυπο ζεύγους και μας είπε να επισκεφθούμε αιματολογο.οποιαδηποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα την ήθελα .έχω ήδη ένα αγοράκι 2μιση χρόνων και δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα τότε .

γειά σας κορίτσια. δυστυχώς κι εγώ περνάω μεγάλο ζορι μετα απο 7 εμβρυομεταφορες έχω 2 βιοχημικες και 2 παλλινδρομες. είμαι 31 και πάμε με δότη. έχω χάσει κάθε ελπίδα. σας παρακαλώ κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

Μου ειπαν για προεμφυτευτικο αλλα θεωρησσ οτι εχουμε αφησει πολλα στο φλου ώστε να πάμε για έλεγχο εμβρύων.Οπως για παράδειγμα στην τελευταία από τις 3 υστεροσκοπησεις που έχω κάνει βρέθηκε χρονια ενδονητριτιδα και πηρα 14 μέρες αντιβιωση .Μετα δεν έγινε επανέλεγχος να δούμε αν έφυγε. Επιπλεον φτάνω μετα βίας το παχος του ενδομητριου στο 8 που είναι οριακό. 

Συνολικα από 3 διεγερσεις έχουμε πάρει 32 ωράρια και έχουμε μεταφέρει 14 έμβρυα. Αναρωτιεμαι. Ενα σωστό δεν βρέθηκε? Ειμαι 31 .ξεκίνησα από τα 29 και με σπερμα δότη που υποθέτω ότι έχει ελεγχθεί. Δυστυχως δεν έκανα καρυότυπο στις παλινδρομες. Δεν μου το πρότεινε κανείς κι εγώ δεν το σκέφτηκα, ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά που το μυαλό μου δεν λειτουργούσε 

γειά σας κορίτσια. δυστυχώς κι εγώ περνάω μεγάλο ζορι μετα απο 7 εμβρυομεταφορες έχω 2 βιοχημικες και 2 παλλινδρομες. είμαι 31 και πάμε με δότη. έχω χάσει κάθε ελπίδα. σας παρακαλώ κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. 

Είναι πολλές οι προσπάθειες που εχεις κανει, σίγουρα ανάμεσα σε αυτά τα 14 εμβρυα θα υπήρχαν αρκετά υγιή βάσει και της ηλικίας σου οπότε πρέπει να εντοπίσεις που οφειλονται οι τόσες αποτυχίες. Να κάνεις οπωσδήποτε μοριακό καρυοτυπο δικό σου. Θρομβοφιλια (και γονιδιακό ελεγχο), μικροβιωμα μητρας και θυροειδη εχεις ελέγξει να υποθέσω.

Σου προτεινω να κλείσεις ραντεβού στο Ελενα στο τμήμα αποβολων στην κα Οικονομοπουλου που είναι εξαιρετική και θα σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετασεις (κλείσε νωρίς ραντεβού και μην έχεις φάει γιατί σου κάνουν και επιτόπου εξετασεις, όλες δωρεαν). Λόγω του ότι το ραντεβού σου μπορεί να καθυστερήσει μπορείς να τις στείλεις και email μήπως σε εξυπηρετήσει νωρίτερα χρονικά γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ.

Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σου, μην προχωρήσεις σε νέα ετ αν δεν έχεις ελέγξει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...