Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Οριακό τραχηλικό μήκος


Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , linaa είπε:

Μα δεν της γραφω κ εγω για κατακλιση πουθενα. Απλα της γραφω απαγορευονται οι μετακινησεις του τυπου παω εγω για ψωνια παω κανω ολες τις δουλειες μου περπατωντας . Το να περπατησει 5 λεπτα  για να παει για καφε δεν θεωρητε περπατημα αλλα να περπατησει μιση ωρα για να παει βολτα φυσικα ειναι επικινδυνο κ επιβαρυντικο.

Το περπατημα κανει συσπασεις στην μητρα γιαυτο κ πριν γεννησεις φυσιολογικα ολοι οι γιατροι οταν εισαι στις μερες σου θα σε βαλουν να περπατας με τις ωρες .... κανει συσπασεις οπως κανει συσπασεις κ στο εντερο κινητε ολη η περιοχη γιαυτο κ αν κουραστεις πχ μπορει να σε πιασουν πονοι περιοδου... αυτο ειναι οι συσπασεις..

Επισης ο τραχηλος δεν δινει προηδοποιησεις γιαυτο κ τοσες γυναικες το καταλαβαινουν οταν ειναι πια αργα. Λες τοσες γυναικες που βρεθηκαν ξαφνικα με μικρο τραχηλο κ μπηκαν στο νοσοκομειο να φαινοταν τιποτα κ να τους ειχαν προηδοποιησει... θα βαζαν πεσσο ή αν ηταν νωρις θα καναν περιδεση. Απλα αν δεν ειναι κατι τρομερα εμφανες απο την αυχενικη που σπανια ειναι ερχονται εξ απροοπτου κ οι γιατροι. 

Το να περπατήσει 10 λεπτά ή 20 λεπτά χωρίς να νιώσει ότι κουράζεται. Σε ευθεία δρόμο, δεν είναι επικίνδυνο. 

Θα πω ότι έχει να κάνει με τον γιατρό. Είμαι έγκυος στον 8ο μηνα και ήμουν με δύο μήνες σχεδόν αιμορραγίες πρώτου τριμήνου. Με το που σταμάτησαν μου συνιστησαν περπάτημα. Επίσης περπάτημα και με τις αιμορραγίες αλλά λίγο. Όχι μόνιμα ξάπλα. 

Γύρισα στον 4ο δουλειά και κάνω λίγες δουλειές στο σπίτι και βγάζω και τον σκύλο μου βόλτα.

Οι γιατροί σου λένε ξεκίνα το περπάτημα όχι για να κατέβει το μωρό, αλλά για να γυμνάζεις τους μύες σου για να μπορέσεις ποιο εύκολα να γεννήσεις φυσιολογικά. Όπως και γυμναστική τύπου γιόγκα ή πιλάτες. Εάν με το περπάτημα συνέβαινε αυτό, τότε καμία γυναίκα δεν θα δούλευε, ούτε θα πήγαιναν σούπερ μάρκετ, ούτε θα έκαναν δεύτερο, τρίτο παιδί. 

Με το τι κουράζεσαι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και την κατάσταση που βρίσκεσαι. Εγώ κουράζομαι κάποιες φορές με το πλύσιμο των πιάτων και άλλες φορές τα κάνω όλα χωρίς να νιώσω τίποτα. 

Στην αυχενική διαφάνεια δεν αξιολογείται σωστά ο τράχηλος γιατί δεν ασκείται πίεση από την μήτρα. Το μωράκι είναι πολύ μικρό. Για αυτό πολλές φορές η β επιπέδου μπορεί να αλλάξει όλα τα δεδομένα. 

Ο τράχηλος ανοίγει ή επειδή έχεις κάποιο μικρόβιο, ή επειδή έχεις κάνει κάποιο χειρουργείο στον τράχηλο, ή όταν είχες προηγούμενο πρόωρο τοκετό ή απλά συνέβη. Περίδεση κάνουν νωρίς εάν δεν κάνω λάθος έως την 13η εβδομάδα. Αυτό όμως όταν υπάρχει ιστορικό. Σε ποιο προχωρημένη κύηση κάνουν έκτακτη περίδεση αλλά είναι επικίνδυνο και το αποφεύγουν. 

Απλά να τονίσω ότι εάν συμβεί σε κάποια κοπέλα δεν σήμαινε ότι έκανε κάτι λάθος εκείνη. Μπορεί να συμβεί και ενώ κοιμάσαι. Το έχουν πάθει πάρα πολλές γυναίκες. Γιατί πραγματικά εάν ήταν τόσο επικίνδυνο το απλό περπάτημα, δεν θα περπατούσε καμία εγκυμονούσα. 

Εγώ θα ξανά πω στην κοπέλα να δει τον γιατρό της νωρίτερα, γιατί εάν παραμένει ο τράχηλος στα ίδια επίπεδα, σημαίνει ότι όλα πάνε καλά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Το να περπατήσει 10 λεπτά ή 20 λεπτά χωρίς να νιώσει ότι κουράζεται. Σε ευθεία δρόμο, δεν είναι επικίνδυνο. 

Θα πω ότι έχει να κάνει με τον γιατρό. Είμαι έγκυος στον 8ο μηνα και ήμουν με δύο μήνες σχεδόν αιμορραγίες πρώτου τριμήνου. Με το που σταμάτησαν μου συνιστησαν περπάτημα. Επίσης περπάτημα και με τις αιμορραγίες αλλά λίγο. Όχι μόνιμα ξάπλα. 

Γύρισα στον 4ο δουλειά και κάνω λίγες δουλειές στο σπίτι και βγάζω και τον σκύλο μου βόλτα.

Οι γιατροί σου λένε ξεκίνα το περπάτημα όχι για να κατέβει το μωρό, αλλά για να γυμνάζεις τους μύες σου για να μπορέσεις ποιο εύκολα να γεννήσεις φυσιολογικά. Όπως και γυμναστική τύπου γιόγκα ή πιλάτες. Εάν με το περπάτημα συνέβαινε αυτό, τότε καμία γυναίκα δεν θα δούλευε, ούτε θα πήγαιναν σούπερ μάρκετ, ούτε θα έκαναν δεύτερο, τρίτο παιδί. 

Με το τι κουράζεσαι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και την κατάσταση που βρίσκεσαι. Εγώ κουράζομαι κάποιες φορές με το πλύσιμο των πιάτων και άλλες φορές τα κάνω όλα χωρίς να νιώσω τίποτα. 

Στην αυχενική διαφάνεια δεν αξιολογείται σωστά ο τράχηλος γιατί δεν ασκείται πίεση από την μήτρα. Το μωράκι είναι πολύ μικρό. Για αυτό πολλές φορές η β επιπέδου μπορεί να αλλάξει όλα τα δεδομένα. 

Ο τράχηλος ανοίγει ή επειδή έχεις κάποιο μικρόβιο, ή επειδή έχεις κάνει κάποιο χειρουργείο στον τράχηλο, ή όταν είχες προηγούμενο πρόωρο τοκετό ή απλά συνέβη. Περίδεση κάνουν νωρίς εάν δεν κάνω λάθος έως την 13η εβδομάδα. Αυτό όμως όταν υπάρχει ιστορικό. Σε ποιο προχωρημένη κύηση κάνουν έκτακτη περίδεση αλλά είναι επικίνδυνο και το αποφεύγουν. 

Απλά να τονίσω ότι εάν συμβεί σε κάποια κοπέλα δεν σήμαινε ότι έκανε κάτι λάθος εκείνη. Μπορεί να συμβεί και ενώ κοιμάσαι. Το έχουν πάθει πάρα πολλές γυναίκες. Γιατί πραγματικά εάν ήταν τόσο επικίνδυνο το απλό περπάτημα, δεν θα περπατούσε καμία εγκυμονούσα. 

Εγώ θα ξανά πω στην κοπέλα να δει τον γιατρό της νωρίτερα, γιατί εάν παραμένει ο τράχηλος στα ίδια επίπεδα, σημαίνει ότι όλα πάνε καλά. 

 

 

Μα αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι να σου απαγορευσουν το περπατημα? Οι αιμοραγιες μπορει να συμβουν για διαφορους αλλους λογους κ οχι γιατι υπαρχει προβλημα με την κουραση..  Αν κρινει ο γιατρος οτι κατι παει στραβα σιγουρα θα κοψει το περπατημα. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα γιατρου απλα ειναι θεμα καταστασης. Δεν εχω δει καμια κοπελα με συσπασεις κ να της λενε περπατα οσο θελεις δεν επιρεαζει τις συσπασεις. Αν ειχες προωρες συσπασεις γιατι αφου δεν επιρεαζει να μην σου λενε κανε οτι θελεις κινησου οσο δεν κουραζεσε ?? Απλα στην εγκυμοσυνη οπως κ σε ολες τις καταστασεις ειναι αφου βρεθει καποιο προβλημα οχι προληπτικα. 

Μια εβδομαδα πριν την γεννα ή λιγες μερες πριν που ξεκιναει το πολυ περπατημα τι να γυμνασεις? Απλα ενεργοποιουν την μητρα με αυτον τον τροπο λιγο πριν γεννησεις . Ακομα κ λιγα λεπτα πριν γεννησεις σε βαζουν να περπατας αν δουν οτι η μητρα δεν συσπατε. Εχω πετυχει εγκυο να κανει κυκλους γυρω απτο μαιευτηριο...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μα αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι να σου απαγορευσουν το περπατημα? Οι αιμοραγιες μπορει να συμβουν για διαφορους αλλους λογους κ οχι γιατι υπαρχει προβλημα με την κουραση..  Αν κρινει ο γιατρος οτι κατι παει στραβα σιγουρα θα κοψει το περπατημα. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα γιατρου απλα ειναι θεμα καταστασης. Δεν εχω δει καμια κοπελα με συσπασεις κ να της λενε περπατα οσο θελεις δεν επιρεαζει τις συσπασεις. Αν ειχες προωρες συσπασεις γιατι αφου δεν επιρεαζει να μην σου λενε κανε οτι θελεις κινησου οσο δεν κουραζεσε ?? Απλα στην εγκυμοσυνη οπως κ σε ολες τις καταστασεις ειναι αφου βρεθει καποιο προβλημα οχι προληπτικα. 

Μια εβδομαδα πριν την γεννα ή λιγες μερες πριν που ξεκιναει το πολυ περπατημα τι να γυμνασεις? Απλα ενεργοποιουν την μητρα με αυτον τον τροπο λιγο πριν γεννησεις . Ακομα κ λιγα λεπτα πριν γεννησεις σε βαζουν να περπατας αν δουν οτι η μητρα δεν συσπατε. Εχω πετυχει εγκυο να κανει κυκλους γυρω απτο μαιευτηριο...

Τι να πω. Εγώ τα γνωρίζω αλλιώς τα πράγματα. Εάν δεν υπάρχει αποκόλληση, πρόβλημα με τον πλακούντα, αιμάτωμα στην μήτρα, μείωση τραχήλου που αποδεδειγμένα μειώνεται με Ρυθμό, τότε ναι σου λένε να περπατάς. Σου λένε περισσότερη ξεκούραση για ψυχολογικούς λόγους. Η προγεστερόνη φαίνεται να βοηθάει. Μιλάω βάση ερευνών. 

Είμαι από εξωσωματική. Αυτά τα έχουμε χιολιοαναλυσει πίστεψέ με.  

Δεν περπατάμε πάντως 2 εβδομάδες πριν γεννήσουμε. Σε όλη την εγκυμοσύνη πρέπει.

2 εβδομάδες πριν, κάνεις ασκήσεις που βοηθάνε να ανοίξεις. Μήπως βοηθήσεις να ξεκινήσει ο τοκετός που και αυτό δεν είναι στάνταρ. Αυτά τα μαθαίνεις και στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. 

Τι να γυμνάσεις; Τους μύες, τα κόκκαλα σου χαμηλα, όταν κάθεσαι είναι όλα ποιο ζορικα. Η κοπέλα που είδες λογικό να περπατάει στο μευτηριο, είχε ήδη ξεκινήσει να κάνει διαστολή και με το περπάτημα και βαθειά καθίσματα και ασκήσεις με τα πόδια, βοηθάς στο να ανοίξει ο τράχηλος σου. Όταν όμως έχει ξεκινήσει ήδη η διαστολή.

Εάν κατάλαβα όμως σωστά, είπες ότι το περπάτημα δημιουργεί συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2023 at 8:16 ΜΜ, athinaida είπε:

Να κάνεις υπομονή κσι βρες τριπους να απασχολησεις το μυαλο σου, να μην σκέφτεσαι συνεχεια το θέμα σου και αγχώνεσαι.  Διάβασε ένα βιβλίο ή ξεκινά καμια σειρά Netflix, erflix!

Το σωληνάριο της κρέμας πρέπει να βρεις την κατάλληλη γωνια και μπαίνει αέρα. Και εγώ πονούσα στην αρχή,  μετά έμαθα το κόλπο, λυγίζεις λίγο τα γόνατα σαν να πας να κάνεις κάθισμα βαζεις καπως πλαγιως το σωληνάριο και βρίσκεις την γωνία που δεν σε πονάει καθόλου μα καθόλου,  προσπάθησε το λίγο και θα το δεις. 

Εμένα με βοηθούσε που έβαζα  κοντινους χρονικους στόχους.  Αρχικα ειπα στον εαυτο μου πως πρέπει παση θυσια να φτασω στην 28η εβδομαδσ, μετα στην 30, μετά να φτάσω στο Σαββατο του Λάζαρου,  μετά να κανω Πασχα έγκυος, μετα να περάσει και του Θωμά, μετά να βγει ο Μάης... και κάπως έτσι φτάσαμε με πολύ προσοχή στο τέλος της 38ης εβδομάδας.

Θα δεις, θα τα καταφέρεις! Διάβασε και την παράκληση στην Παναγία,  κάνε το σταυρό σου και όλα θα πάνε καλά!!

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν να λέω πάει και αυτή η εβδομάδα άντε λίγες ακόμα που θα πάει θα τα καταφέρω ! Σε ευχαριστώ παρά πολύ 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Τι να πω. Εγώ τα γνωρίζω αλλιώς τα πράγματα. Εάν δεν υπάρχει αποκόλληση, πρόβλημα με τον πλακούντα, αιμάτωμα στην μήτρα, μείωση τραχήλου που αποδεδειγμένα μειώνεται με Ρυθμό, τότε ναι σου λένε να περπατάς. Σου λένε περισσότερη ξεκούραση για ψυχολογικούς λόγους. Η προγεστερόνη φαίνεται να βοηθάει. Μιλάω βάση ερευνών. 

Είμαι από εξωσωματική. Αυτά τα έχουμε χιολιοαναλυσει πίστεψέ με.  

Δεν περπατάμε πάντως 2 εβδομάδες πριν γεννήσουμε. Σε όλη την εγκυμοσύνη πρέπει.

2 εβδομάδες πριν, κάνεις ασκήσεις που βοηθάνε να ανοίξεις. Μήπως βοηθήσεις να ξεκινήσει ο τοκετός που και αυτό δεν είναι στάνταρ. Αυτά τα μαθαίνεις και στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. 

Τι να γυμνάσεις; Τους μύες, τα κόκκαλα σου χαμηλα, όταν κάθεσαι είναι όλα ποιο ζορικα. Η κοπέλα που είδες λογικό να περπατάει στο μευτηριο, είχε ήδη ξεκινήσει να κάνει διαστολή και με το περπάτημα και βαθειά καθίσματα και ασκήσεις με τα πόδια, βοηθάς στο να ανοίξει ο τράχηλος σου. Όταν όμως έχει ξεκινήσει ήδη η διαστολή.

Εάν κατάλαβα όμως σωστά, είπες ότι το περπάτημα δημιουργεί συσπάσεις.

Ναι εννοειτε οτι πρεπει να περπατας οταν δεν υπαρχει προβλημα κ ασκηση που γινοταν πριν την εγκυμοσυνη μπορει να συνεχισει οταν δεν υπαρχει προβλημα γιατι ακομα κ συσπασεις να κανεις οταν ολα πανε καλα μολις ξεκουραστεις δεν δημιουργουν κατι ουτε επιρεαζουν πουθενα. Δηλαδη αν εσυ περπατησεις 1 ωρα κ νιωσεις ενα πονακι δεν θα εχει αντικρισμα γιατι ο τραχηλος σου ειναι μακρυς κ σφικτος. Αυτη η συσπαση δεν θα γινοταν αν ξεκουραζοσουν αλλα κ που εγινε σε εσενα δεν θα εχει κανενα προβλημα θα ξεκουραστεις κ παει περασε γιαυτο κ ο γιατρος σου σου επιτρεπει το περπατημα . Αν μια γυναικα με κοντο τραχηλο περπατησει κ κανει μια συσπαση η μητρα εχει αλλο βαρος ... το περπατημα δημιουργει συσπασεις ομως σε εναν ανθρωπο χωρις προβλημα δεν θα τον επιρεασουν καθολου. Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω . Ειναι οπως το εντερο αν περπατησεις λιγο δεν θα ενεργηθεις αν περπατησεις πολυ σιγουρα θα πας τουαλετα πιο ευκολα αυτο γινετε λογο συσπασης του εντερου οπως επιρεαζετε το εντερο ετσι επιρεαζετε κ η μητρα . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...