Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Οριακό τραχηλικό μήκος


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια,την Δευτέρα  έκανα την β επιπέδου στην 23 εβδομαδα και δόξα τον θεό το μωρό ήταν άριστο το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είμαι στα όρια (26mm) τραχηλικό μήκος και έχω αγχωθεί …ξεκίνησα με τραχηλικό μηκος (33mm).. τώρα ο γιατρός μου απαγόρεψε σεξουαλικες επαφες,βάρυ,περπατημα (που έτσι και αλλιώς δεν τα έκανα ολα αυτά)και να ξεκουράζομαι συνεχώς επισης μου έγραψε προγεστερονη και κολπική κρέμα.. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά μετά από αυτό και με έχει πάρει από κάτω .. έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο να με ηρεμήσει; Μόνο κακα διαβάζω στο Ίντερνετ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Maraki00 είπε:

Καλησπερα κορίτσια,την Δευτέρα  έκανα την β επιπέδου στην 23 εβδομαδα και δόξα τον θεό το μωρό ήταν άριστο το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είμαι στα όρια (26mm) τραχηλικό μήκος και έχω αγχωθεί …ξεκίνησα με τραχηλικό μηκος (33mm).. τώρα ο γιατρός μου απαγόρεψε σεξουαλικες επαφες,βάρυ,περπατημα (που έτσι και αλλιώς δεν τα έκανα ολα αυτά)και να ξεκουράζομαι συνεχώς επισης μου έγραψε προγεστερονη και κολπική κρέμα.. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά μετά από αυτό και με έχει πάρει από κάτω .. έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο να με ηρεμήσει; Μόνο κακα διαβάζω στο Ίντερνετ..

Καλησπέρα, 

Εμένα στην β επιπέδου με έβγαλε 2.7. την προηγούμενη εβδομάδα στην 30η εβδομάδα είχα τράχηλο 3.9. τι να πω... τίποτα δεν πήρα και συνέχισα κανονικά την δουλειά. 

ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού και μην φοβάσαι, ο τράχηλος σου είναι κλειστός. Εδώ άλλες με 1.5 και έφτασαν μέχρι το τέλος. Το 3.3 με 2.6 δεν έχει τρελή διάφορα. Πότε θα σε ξανά δει. Συνήθως βάζουν κοντινά ραντεβού για να βεβαιωθούν ότι δεν μειώνεται. Πότε θα σε ξανά δει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Maraki00 είπε:

Σε ένα μήνα από το ραντεβού..τώρα τι να πω … 

Συγνώμη και όλας, γιατρός δεν είμαι, αλλά και στο ίντερνετ να διαβάσεις το να μένεις σχεδόν ξάπλα αφού σου απαγόρευσε το περπάτημα, μόνο καλο δεν κάνει. Το αντίθετο μάλιστα. 

Εάν δεν έχεις αιμορραγίες θα πρέπει να περπατάς, είμαστε ευαίσθητες στις κράμπες, στα πρηξιματα, ίσως στο ζάχαρο, ίσως και στην πίεση. Το περπάτημα είναι αναγκαίο. 

Επίσης , αφού σου βρήκε οριακό τον τράχηλο πως θα σε δει σε ένα μήνα; 

Σημασία δεν έχει πόσο είναι τώρα αλλά εάν μικραίνει, μπορεί να έχεις 2.6 μέχρι το τέλος που σημαίνει ότι είναι τέλειο. Επίσης, το πρώτο μήκος που είπες, η πρώτη μέτρηση δεν την υπολογίζουμε γιατί το μωράκι είναι μικρό και δεν ασκείτε έντονη πίεση όπως μετά την β επιπέδου. 

Γνώμη μου είναι να σε δει τουλάχιστον σε μια εβδομάδα για να δείτε εάν μικραίνει και άλλο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν μου είπε να με δει νωρίτερα.. να τον παρω να του το πω εγώ; 
μου έδωσε ουτροτζεσταν 200 πρωί βράδυ και κρέμα προγεστερονης..είναι υπερβολή ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Maraki00 είπε:

Δεν ξέρω γιατί δεν μου είπε να με δει νωρίτερα.. να τον παρω να του το πω εγώ; 
μου έδωσε ουτροτζεσταν 200 πρωί βράδυ και κρέμα προγεστερονης..είναι υπερβολή ;

Όπως νιώθεις εσύ. Εγώ θα το ζητούσα.

Όχι, αρκετοί δίνουν, αλλα θεωρώ ότι πρέπει να σε παρακολουθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Maraki00 είπε:

Καλησπερα κορίτσια,την Δευτέρα  έκανα την β επιπέδου στην 23 εβδομαδα και δόξα τον θεό το μωρό ήταν άριστο το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είμαι στα όρια (26mm) τραχηλικό μήκος και έχω αγχωθεί …ξεκίνησα με τραχηλικό μηκος (33mm).. τώρα ο γιατρός μου απαγόρεψε σεξουαλικες επαφες,βάρυ,περπατημα (που έτσι και αλλιώς δεν τα έκανα ολα αυτά)και να ξεκουράζομαι συνεχώς επισης μου έγραψε προγεστερονη και κολπική κρέμα.. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά μετά από αυτό και με έχει πάρει από κάτω .. έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο να με ηρεμήσει; Μόνο κακα διαβάζω στο Ίντερνετ..

Μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου.

Κι σν ακολουθήσεις τις οδηγίες του, όλα θα πάνε καλά!

Εγώ σε διδυμη κυηση ξεκίνησα με 34mm μήκος τραχήλου κσι στην 26η εβδομάδα ξαφνικά μειώθηκε στο 20mm.

Ο γιατρός μου τρόμαξε,  δεν το έδειξε βέβαια... μου ζήτησε να ξεκουράζομαι συνεχώς,  κρεβάτι ή καναπέ... μου τόνισε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε όσες εβδομάδες είναι δυνατόν γιατί τα προβλήματα της προωροτητας ειναι πολλα σε τοσο μικρα μωρά...εννοείται μου έδωσε πολλά uttogestan και αυτή την απαίσια κολπική κρέμα προγστερονης... η οποία αν και αηδιαστική είναι θαυματουργή!! 

Και εμένα δεν με έβλεπε πολύ συχνά,  κάθε 3 εβδομάδες, αργότερα από τον 8ο και πέρα πυκνωσαμε τις επισκέψεις. Κι αυτό το έκανε για να μην με ταλαιπωρεί με το πήγαινε έλα με το αυτοκίνητο,  τόσο επιτακτικά ζητουσε την ξεκούραση. Κι εγώ είχα διαβάσει διάφορα και είχα αγχωθεί,  ίσως χρειάζονταν όμως για να το παρω αποφαση και να βάλω τον πωπο μου κάτω!

Για να μην στα πολυλογω, ο τράχηλος ξανακλεισε λίγο, φτάσαμε στα 25mm και εκει έμεινε μέχρι το τέλος. 

Τα διδυμακια μου όχι μόνο πρόωρα δεν γεννήθηκαν, αλλά ήμασταν και από τις σπάνιες περιπτώσεις διδυμων που εξαντλησαμε την 38η εβδομάδα της κύησης!! 

Οπότε, θετική σκέψη, ξεκούραση και με την βοηθεια της Παναγίας,  όλα θα πάνε καλά!!

Για ότι χρειαστείς, στη διαθεση σου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μ ελαφρύνες την σκέψη  πραγματικά από εκείνη την ημέρα το σκέφτομαι συνεχώς και φοβάμαι αρκετά το μόνο που κάνω είναι να σπάω το κεφάλι μου να σκέφτομαι τι έκανα πριν και έφτασα σε αυτό το σημείο αφού ούτε επαφές είχα ούτε βάρυ σήκωνα ούτε κάτι τρελό έκανα πέρα από κάποιες δουλειες στο σπίτι .. 2 μέρες με κλάματα ..και εξακολουθώ να φοβάμαι κάθε μέρα που περνάει και παίρνει βάρος μην κατέβει απότομα..είναι και αυτή η κρέμα που με πονάει τόσο αυτό το οποίο την τοποθετώ που δεν είναι έστω λείο μπροστά για να πεις θα κάνει την εφαρμογή πιο άνετη και κάθε βράδυ αυτός ο πόνος μου φέρνει στο μυαλό τα χειρότερα .. τι θα μου συνιστούσες να μην κάνω η να κάνω για να πάνε καλύτερα τα πράγματα ;
 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Maraki00 είπε:

Καλησπερα κορίτσια,την Δευτέρα  έκανα την β επιπέδου στην 23 εβδομαδα και δόξα τον θεό το μωρό ήταν άριστο το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είμαι στα όρια (26mm) τραχηλικό μήκος και έχω αγχωθεί …ξεκίνησα με τραχηλικό μηκος (33mm).. τώρα ο γιατρός μου απαγόρεψε σεξουαλικες επαφες,βάρυ,περπατημα (που έτσι και αλλιώς δεν τα έκανα ολα αυτά)και να ξεκουράζομαι συνεχώς επισης μου έγραψε προγεστερονη και κολπική κρέμα.. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά μετά από αυτό και με έχει πάρει από κάτω .. έχει περάσει καμία κάτι παρόμοιο να με ηρεμήσει; Μόνο κακα διαβάζω στο Ίντερνετ..

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου ξεκίνησα με 4 τράχηλο και στην Β επιπέδου είχε φτάσει 2,5. Έπαιρνα ήδη ουτρο γιατί είχα αιμορραγία λόγω πλακούντα κ ήμουν ήδη ξάπλα από την αυχενική.παρ'ολα αυτά έπεσε το μήκος του αλλά ήταν κλειστός. Στις 30 εβδ είχε φτάσει στο 2. Περπατούσα χαλαρά,έκανα κ καμιά δουλειά στο σπίτι,βάρη απέφευγα,δλδ τον γιο μου που ήταν τότε 11 μηνων δεν τον σηκωνα. Γέννησα την κόρη μου φυσιολογικά στις 39 εβδ. Όλα πήγαν καλά. Η μέτρηση του τραχήλου σου έγινε κολπικα;συσπάσεις έχεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου ξεκίνησα με 4 τράχηλο και στην Β επιπέδου είχε φτάσει 2,5. Έπαιρνα ήδη ουτρο γιατί είχα αιμορραγία λόγω πλακούντα κ ήμουν ήδη ξάπλα από την αυχενική.παρ'ολα αυτά έπεσε το μήκος του αλλά ήταν κλειστός. Στις 30 εβδ είχε φτάσει στο 2. Περπατούσα χαλαρά,έκανα κ καμιά δουλειά στο σπίτι,βάρη απέφευγα,δλδ τον γιο μου που ήταν τότε 11 μηνων δεν τον σηκωνα. Γέννησα την κόρη μου φυσιολογικά στις 39 εβδ. Όλα πήγαν καλά. Η μέτρηση του τραχήλου σου έγινε κολπικα;συσπάσεις έχεις;

Κολπικά ναι..

οχι τίποτα ιδιαίτερο,καμία φορά η δυο μέσα στην μέρα μπορεί να σκληραίνει λίγο η κοιλιά μ για κάτι δευτερόλεπτα και μετά τίποτα αλλά μπορεί και καθόλου για κάποιες μέρες ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maraki00 είπε:

Κολπικά ναι..

οχι τίποτα ιδιαίτερο,καμία φορά η δυο μέσα στην μέρα μπορεί να σκληραίνει λίγο η κοιλιά μ για κάτι δευτερόλεπτα και μετά τίποτα αλλά μπορεί και καθόλου για κάποιες μέρες ..

Αν ανχωνεσε να ζητησεις ενα ακομα ραντεβου στις 15 μερες μην ντραπεις δεν χρειαζετε να περιμενεις στον μηνα . Το περπατημα δημιουργει συσπασεις γιαυτο στο απαγορευσε κ καλα κανεις κ προσεχεις οταν λενε περπατημα δεν εννοουν να εισαι μεσα στο σπιτι κ να πας μεχρι το μπαλκονι να ξεμουδιασεις φυσικα εννοουν να βγεις εξω να ανεβοκατεβεις σκαλες να πας για ψωνια να περπατησεις ενα μισαωρο αυτα απαγορευονται οχι να κινησε χαλαρα μεσα στο σπιτι. . Αλλα ακομα κ ξαπλα που εισαι πρεπει να κοιτας να καθεσε κυριως στο πλαι βοηθαει περισσοτερο. Επισης να αποφευγεις να καθεσε καθιστη πολλες ωρες καλητερα ξαπλωμενη οχι σε μια καρεκλα καθιστη. Επισης με τις κρεμες να προσεχεις πολυ την υγιηνη στα χερια σου γιατι ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη στα μικροβια τωρα . 

Μια χαρα θα πανε ολα παρακολουθηση κ προσοχη κ μην αφηνεις τιποτα στην τυχη επειδη ντρεπεσε να πας απο τον γιατρο. Ειναι το νουμερο ενα sos οτι σε ανχωνει πας επισκεψη δεν το αφηνεις . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Maraki00 είπε:

Τουλάχιστον μ ελαφρύνες την σκέψη  πραγματικά από εκείνη την ημέρα το σκέφτομαι συνεχώς και φοβάμαι αρκετά το μόνο που κάνω είναι να σπάω το κεφάλι μου να σκέφτομαι τι έκανα πριν και έφτασα σε αυτό το σημείο αφού ούτε επαφές είχα ούτε βάρυ σήκωνα ούτε κάτι τρελό έκανα πέρα από κάποιες δουλειες στο σπίτι .. 2 μέρες με κλάματα ..και εξακολουθώ να φοβάμαι κάθε μέρα που περνάει και παίρνει βάρος μην κατέβει απότομα..είναι και αυτή η κρέμα που με πονάει τόσο αυτό το οποίο την τοποθετώ που δεν είναι έστω λείο μπροστά για να πεις θα κάνει την εφαρμογή πιο άνετη και κάθε βράδυ αυτός ο πόνος μου φέρνει στο μυαλό τα χειρότερα .. τι θα μου συνιστούσες να μην κάνω η να κάνω για να πάνε καλύτερα τα πράγματα ;
 

Να κάνεις υπομονή κσι βρες τριπους να απασχολησεις το μυαλο σου, να μην σκέφτεσαι συνεχεια το θέμα σου και αγχώνεσαι.  Διάβασε ένα βιβλίο ή ξεκινά καμια σειρά Netflix, erflix!

Το σωληνάριο της κρέμας πρέπει να βρεις την κατάλληλη γωνια και μπαίνει αέρα. Και εγώ πονούσα στην αρχή,  μετά έμαθα το κόλπο, λυγίζεις λίγο τα γόνατα σαν να πας να κάνεις κάθισμα βαζεις καπως πλαγιως το σωληνάριο και βρίσκεις την γωνία που δεν σε πονάει καθόλου μα καθόλου,  προσπάθησε το λίγο και θα το δεις. 

Εμένα με βοηθούσε που έβαζα  κοντινους χρονικους στόχους.  Αρχικα ειπα στον εαυτο μου πως πρέπει παση θυσια να φτασω στην 28η εβδομαδσ, μετα στην 30, μετά να φτάσω στο Σαββατο του Λάζαρου,  μετά να κανω Πασχα έγκυος, μετα να περάσει και του Θωμά, μετά να βγει ο Μάης... και κάπως έτσι φτάσαμε με πολύ προσοχή στο τέλος της 38ης εβδομάδας.

Θα δεις, θα τα καταφέρεις! Διάβασε και την παράκληση στην Παναγία,  κάνε το σταυρό σου και όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Αν ανχωνεσε να ζητησεις ενα ακομα ραντεβου στις 15 μερες μην ντραπεις δεν χρειαζετε να περιμενεις στον μηνα . Το περπατημα δημιουργει συσπασεις γιαυτο στο απαγορευσε κ καλα κανεις κ προσεχεις οταν λενε περπατημα δεν εννοουν να εισαι μεσα στο σπιτι κ να πας μεχρι το μπαλκονι να ξεμουδιασεις φυσικα εννοουν να βγεις εξω να ανεβοκατεβεις σκαλες να πας για ψωνια να περπατησεις ενα μισαωρο αυτα απαγορευονται οχι να κινησε χαλαρα μεσα στο σπιτι. . Αλλα ακομα κ ξαπλα που εισαι πρεπει να κοιτας να καθεσε κυριως στο πλαι βοηθαει περισσοτερο. Επισης να αποφευγεις να καθεσε καθιστη πολλες ωρες καλητερα ξαπλωμενη οχι σε μια καρεκλα καθιστη. Επισης με τις κρεμες να προσεχεις πολυ την υγιηνη στα χερια σου γιατι ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη στα μικροβια τωρα . 

Μια χαρα θα πανε ολα παρακολουθηση κ προσοχη κ μην αφηνεις τιποτα στην τυχη επειδη ντρεπεσε να πας απο τον γιατρο. Ειναι το νουμερο ενα sos οτι σε ανχωνει πας επισκεψη δεν το αφηνεις . 

Συγνώμη, αλλά ποιος σου είπε ότι το περπάτημα δημιουργεί συσπάσεις; 

Καμία έρευνα δεν αποδεικνύει κάτι τέτοιο! 

Άλλο περπατάω ευθεία, πάω μέχρι το πάρκο 10 λεπτά και άλλο ανεβοκατεβαίνω σκάλες. 

Το ξάπλα τελείως είναι επικίνδυνο, εννοείται πρέπει μόνο στα πλαϊνά να κοιμάται πλέον, και καλύτερα από την αριστερή πλευρά. Της είπε ο γιατρός για κατάκλιση; 

Εάν είχε ενδείξεις ότι ο τράχηλος της ανοίγει, ή ο γιατρός θα την έβλεπε ανά εβδομάδα ή θα έμπαινε στο νοσοκομείο για παρακολούθηση μην ανοίξει ο τράχηλος. 

Και συμφωνώ, πρέπει να προσέχεις πολύ την υγιεινή. Πλύσιμο καλά των χεριών, αντισηπτικό και μετά βάζεις την κρέμα.

Επίσης, συσπάσεις δεν έχει. Είπε σφίξιμο έχει χωρίς πόνο. Αυτά είναι πετρώματα. Και όσο είναι διάσπαρτα και χωρίς Ρυθμό και πόνο, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Εάν δεν απομένει μαγνήσιο θα της προσθέσουν ένα ή δύο χάπια. 

Όλες τα έχουμε απλά κάποιες τα νιώθουν και άλλες όχι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Xristina96 είπε:

Συγνώμη, αλλά ποιος σου είπε ότι το περπάτημα δημιουργεί συσπάσεις; 

Καμία έρευνα δεν αποδεικνύει κάτι τέτοιο! 

Άλλο περπατάω ευθεία, πάω μέχρι το πάρκο 10 λεπτά και άλλο ανεβοκατεβαίνω σκάλες. 

Το ξάπλα τελείως είναι επικίνδυνο, εννοείται πρέπει μόνο στα πλαϊνά να κοιμάται πλέον, και καλύτερα από την αριστερή πλευρά. Της είπε ο γιατρός για κατάκλιση; 

Εάν είχε ενδείξεις ότι ο τράχηλος της ανοίγει, ή ο γιατρός θα την έβλεπε ανά εβδομάδα ή θα έμπαινε στο νοσοκομείο για παρακολούθηση μην ανοίξει ο τράχηλος. 

Και συμφωνώ, πρέπει να προσέχεις πολύ την υγιεινή. Πλύσιμο καλά των χεριών, αντισηπτικό και μετά βάζεις την κρέμα.

Επίσης, συσπάσεις δεν έχει. Είπε σφίξιμο έχει χωρίς πόνο. Αυτά είναι πετρώματα. Και όσο είναι διάσπαρτα και χωρίς Ρυθμό και πόνο, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Εάν δεν απομένει μαγνήσιο θα της προσθέσουν ένα ή δύο χάπια. 

Όλες τα έχουμε απλά κάποιες τα νιώθουν και άλλες όχι. 

Μα δεν της γραφω κ εγω για κατακλιση πουθενα. Απλα της γραφω απαγορευονται οι μετακινησεις του τυπου παω εγω για ψωνια παω κανω ολες τις δουλειες μου περπατωντας . Το να περπατησει 5 λεπτα  για να παει για καφε δεν θεωρητε περπατημα αλλα να περπατησει μιση ωρα για να παει βολτα φυσικα ειναι επικινδυνο κ επιβαρυντικο.

Το περπατημα κανει συσπασεις στην μητρα γιαυτο κ πριν γεννησεις φυσιολογικα ολοι οι γιατροι οταν εισαι στις μερες σου θα σε βαλουν να περπατας με τις ωρες .... κανει συσπασεις οπως κανει συσπασεις κ στο εντερο κινητε ολη η περιοχη γιαυτο κ αν κουραστεις πχ μπορει να σε πιασουν πονοι περιοδου... αυτο ειναι οι συσπασεις..

Επισης ο τραχηλος δεν δινει προηδοποιησεις γιαυτο κ τοσες γυναικες το καταλαβαινουν οταν ειναι πια αργα. Λες τοσες γυναικες που βρεθηκαν ξαφνικα με μικρο τραχηλο κ μπηκαν στο νοσοκομειο να φαινοταν τιποτα κ να τους ειχαν προηδοποιησει... θα βαζαν πεσσο ή αν ηταν νωρις θα καναν περιδεση. Απλα αν δεν ειναι κατι τρομερα εμφανες απο την αυχενικη που σπανια ειναι ερχονται εξ απροοπτου κ οι γιατροι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...