Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Περίοδος μετά από καισαρική


LeneL

Recommended Posts


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω, πόσο καιρό μετά από καισαρική σας ήρθε ξανά περίοδος;

Δεν έχει πολύ σχέση η καισαρική . Μόνο το αν θυλαζεις ή όχι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ανάλογα τον οργανισμό..ξέρω γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά που τους ήρθε περίοδο σχετικά γρήγορα..δηλαδή στους ενάμιση,δύο μήνες και σε άλλες πολύ αργότερα...εγώ αποτελώ την εξαίρεση στον κανόνα μάλλον γιατί η κορούλα μου είναι 2,5 ετών και περίοδο δεν μου έχει έρθει ακόμη,!!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

Είναι ανάλογα τον οργανισμό..ξέρω γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά που τους ήρθε περίοδο σχετικά γρήγορα..δηλαδή στους ενάμιση,δύο μήνες και σε άλλες πολύ αργότερα...εγώ αποτελώ την εξαίρεση στον κανόνα μάλλον γιατί η κορούλα μου είναι 2,5 ετών και περίοδο δεν μου έχει έρθει ακόμη,!!!!

 

2,5 χρόνια ε; Έχεις μιλήσει με το γυναικολόγο σου; Εντύπωση μου κάνει, δεν έχω ξανακουσει τόσο μεγάλο διάστημα! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και εγώ δεν έχω ακούσει για τόσο μεγάλο διάστημα..πήγα σε γυναικολόγο πριν τρεις μήνες έκανα τεστ Παπ και κολπικό υπέρηχο δεν βρήκε κάτι...απλά έχουν ωριμάσει τα ωοθυλάκια και ο οργανισμός είναι σαν την εμμηνόπαυση...τι να πω..ίσως πάρω και μια δεύτερη γνώμη γιατί μου κάνει εντύπωση τόσο μεγάλο διάστημα χωρίς περίοδο κι ούτε καν σαν ένδειξη δηλαδή να έχω ροζ η πόνοι περιόδου..η ηλικία μου είναι 40...δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά..φοβάμαι μήπως έχω μπει σε πρόωρη εμμηνόπαυση...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Ναι όντως και εγώ δεν έχω ακούσει για τόσο μεγάλο διάστημα..πήγα σε γυναικολόγο πριν τρεις μήνες έκανα τεστ Παπ και κολπικό υπέρηχο δεν βρήκε κάτι...απλά έχουν ωριμάσει τα ωοθυλάκια και ο οργανισμός είναι σαν την εμμηνόπαυση...τι να πω..ίσως πάρω και μια δεύτερη γνώμη γιατί μου κάνει εντύπωση τόσο μεγάλο διάστημα χωρίς περίοδο κι ούτε καν σαν ένδειξη δηλαδή να έχω ροζ η πόνοι περιόδου..η ηλικία μου είναι 40...δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά..φοβάμαι μήπως έχω μπει σε πρόωρη εμμηνόπαυση...

Πριν την εγκυμοσύνη σου είχες προβλήματα με την περίοδο; Γιατί ακόμα και αν είχες μπει στην εμμηνόπαυση δε νομίζω ότι η περίοδος κόβεται μαχαίρι.. απ όσο ξέρω αρχικά μπορεί να χάσεις κάποιους κύκλους μέσα στο χρόνο, ή να έχεις μικρότερη ροή, αλλά αυτή η διαδικασία κρατάει χρόνια μέχρι να κοπεί οριστικά η περίοδος.

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 11:36 ΠΜ, ekavi είπε:

Καισαρική και θηλάζω αποκλειστικά και είχα λίγο αίμα για κάποιες μέρες στον ενάμιση μήνα μετά τον τοκετό και τώρα στους 2.5 μου έχει έρθει κανονικά.. 🙄🙄

Στην πρώτη μου κόρη ήρθε περίοδος στις 38 μέρες και στη δεύτερη στον ενάμιση μήνα! Μου είπε π γιατρός ότι είναι βάση ορμονών και οργανισμού! Και εγώ καισαρικές έκανα και θήλαζα/ θηλάζω αποκλειστικά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


58 minutes ago, Afrodite88 said:

Στην πρώτη μου κόρη ήρθε περίοδος στις 38 μέρες και στη δεύτερη στον ενάμιση μήνα! Μου είπε π γιατρός ότι είναι βάση ορμονών και οργανισμού! Και εγώ καισαρικές έκανα και θήλαζα/ θηλάζω αποκλειστικά..

Ήλπιζα να μου καθυστερήσει λίγο γιατί μου είναι πολύ επώδυνη και μειώνεται ο αιματοκρίτης λόγω υψηλής ροής, αλλά τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ekavi είπε:

Ήλπιζα να μου καθυστερήσει λίγο γιατί μου είναι πολύ επώδυνη και μειώνεται ο αιματοκρίτης λόγω υψηλής ροής, αλλά τι να κάνουμε.

με καισαρικες κ αποκλειστικο θηλασμο αδιαθετησα 5 κ 4 μ μετα κ στις δυο

ειναι θεμα οργανισμου

μπορει ομως ο κυκλος να αλλαξει μετα την εγκυμοσυνη.εμενα εγινε κ τις δυο φορες.γενικα μειωθηκε η ροη μου

επισης παντα ειχα σιδηροπενικη αναιμια,απο την πρωτη γεννα κ για 4χρ μετα επειδη μαλλον επαιρνα κ συνεχεια σιδηρο τα επιπεδα μου ηταν καλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Πριν την εγκυμοσύνη σου είχες προβλήματα με την περίοδο; Γιατί ακόμα και αν είχες μπει στην εμμηνόπαυση δε νομίζω ότι η περίοδος κόβεται μαχαίρι.. απ όσο ξέρω αρχικά μπορεί να χάσεις κάποιους κύκλους μέσα στο χρόνο, ή να έχεις μικρότερη ροή, αλλά αυτή η διαδικασία κρατάει χρόνια μέχρι να κοπεί οριστικά η περίοδος.

Όχι ποτέ δεν είχα θέμα με τη περίοδο..είχα πολύ σταθερή περίοδο ..ρολοι που λένε..ουτε πολυκυστικες,ούτε κύστες,ούτε τιποτα...δεν ξέρω σκέφτομαι μημπως είναι ορμονικό ..έχω κάνει και θυροειδοκτομη και ίσως φταίει κι αυτό...πάντως δεν μου φαίνεται και πόλυ νορμάλ 2,5 χρόνια μετά τη γέννα χωρίς καθόλου περίοδο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 10:31 ΜΜ, ekavi είπε:

Ήλπιζα να μου καθυστερήσει λίγο γιατί μου είναι πολύ επώδυνη και μειώνεται ο αιματοκρίτης λόγω υψηλής ροής, αλλά τι να κάνουμε.

Σε καταλαβαίνω, κ εγώ το ίδιο ηλπιζα αλλά ο οργανισμός μας έχει αλλα σχέδια! Δεν είναι ανησυχητικό πάντως, και τις δυο φορές έκανα εξετάσεις κ μου βγήκαν μια χαρά, ο γιατρός μου μου είπε απλά ότι έτσι λειτουργεί το δικό μου σύστημα. Μπορεί να έχει σχέση ότι είχα πολύ μικρούς κύκλους 23-25 μέρες μαξ. Επίσης κάποια στιγμή είχα πάρει χάπια να μου καθυστερήσει η περίοδος, με καθοδήγηση γυναικολόγου, γιατί ήθελα απεγνωσμένα να πάω μια φορά διακοπές κ να κάνω κάνα μπάνιο, αλλα η περίοδος μου Εγγλεζα. Δεν πτοήθηκε ούτε με ειδικά χάπια, στην ώρα της.
Πάντως δεύτερη γεννα έκανα 19 Απριλίου φέτος, μου ήρθε στο 1,5 μήνα και μετά κάθε 12-13 μέρες είχα λίγο αίμα, τωρα έχει να μου έρθει 1,5 μήνα .. μου είπε ο γυναικολόγος ότι θέλει να με τσεκάρει πάλι αφού μου έρθει η περίοδος 3 φορές κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πριν την πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μεγαλους κυκλους.30-35ημ κ με καποιες καθυστερησεις κατα καιρους μεχρι κ 10μερες .χωρις εικονα για πολυκυστικες η οτιδηποτε

μετα μειωθηκε πολυ ο κυκλος μου,24-26 μερες,κ η ροη με τις μερες

πριν ειχα βαρια περιοδο,πανω απο βδομαδα

ενδαμεσα στις εγκυμοσυνες ειχα πολυ μικρη ροη για 5μερες περιπου,κ στον χρονο εμεινα εγκυος ξανα

μετα τη δευτερα γεννα δ ειχα τοσο σταθερο κυκλο.καπως τωρα εγινε περιπου 30αρης.μετρια ροη.εχω παλι καποιες ανωμαλιες αλλα θεωρω λογω ηλικιας κ αλλων θεματων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...