Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εύχομαι αύριο να έχει πέσει η χοριακη σου. 🙏 κι εγω θα παω πολυ πρωι να δωσω αιμα....να δουμε....

      Φάρμακα γιατί συνεχιζεις???Πως το εξήγησε?

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Σου ευχομαι μια μεγάλη χοριακη  🥰 

      Δεν ξέρω,μου είπε απλά να μην κάνω σήμερα την prolutex και αύριο το πρωί να πάω για χοριακη.Αυριο δεν θα πάρω πάντως 

Αμφιβολίες/ Επίμονες σκεψεις


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Νίκη Αργυρού είπε:

Καλημέρα σας.

Αρχικά να σας ενημερώσω ότι η σελιδα σας είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω συναντήσει με τη θεματολογία να δίνει κατά καιρούς λύσεις σε πολλά θέματα.

Συγγνώμη προκαταβολικά για ότι διαβάσετε κι όπως κι αν με κρίνετε δίκιο θα έχετε.

Μόλις μπήκα στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και τις τελευταίες μέρες υποφέρω από κρίσεις άγχους, πανικό και δε μπορώ να ηρεμήσω.

Έχει να κάνει με τη πατρότητα του παιδιού.

Έχω ακανόνιστο κύκλο μεταξύ 37 με 40 ημερών όποτε η ωοριξια και οι γονικές μέρες μου ποτέ δεν ήταν σταθερές. 

Στις 17,18,19 Μαρτίου είχα έντονες επαφές με το σύντροφό μου χωρίς προφυλάξεις.

Στις 20 έρχεται περίοδος όπου ενώ μου κρατάει συνήθως 7 μέρες στις 3 κόβεται απότομα.

Κατά τις Αρχές Απριλίου σκεφτόμουν να χωρίσω και 3 του μήνα βγήκα ραντεβού με κάποιον με τον οποίο στο αμάξι "προχωρήσαμε" αλλά δεν τελείωσε μέσα μου και η διάρκεια της πράξης ήταν περίπου 10 λεπτά.

18 Απριλίου ξεκινάω κι έχω τις πρώτες ναυτίες.

25 Απριλίου κάνω χωριακη και βγαίνει τιμή 1200.

Επαναλαμβάνω τη χωριακη 28 του μήνα είχα 4310.

Πιθανή ημερομηνία τοκετού μου έδωσαν βάσει περιόδου 26 Δεκέμβρη και 24 βάσει υπερήχου.

Τα έχω βρει ξανά με τον σύντροφό μου γιατί ενθουσιάστηκε με την εγκυμοσύνη.

Το θέμα είναι ότι έχω υποφέρω από τύψεις και αμφιβολίες.

Θα δεχτώ οποιαδήποτε γνώμη και όπως κι αν με κρίνετε δίκαιο θα μου ακούγεται.

Ευχαριστώ!!!

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η σύλληψη δεν έγινε Μάρτιο, δεν συνάδει με τη χοριακή. Είναι 50/50 η πατρότητα. Το 1200 25 Απρίλη είναι πολύ (αλλά όχι αδύνατο) για σύλληψη 10 με 11 Απρίλη. Και είναι και οριακό (αλλά όχι αδύνατο) για σύλληψη μέχρι 6 Απρίλη. Δεν είναι κανένα σίγουρο. Μην επαναπαυθείς. 

  • Μου αρέσει 4

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα έλεγα να κάνεις τέστ πατρότητας.. Αναγκαστικά βέβαια θα το μάθει ο σύντροφός σου αλλά καλύτερα τώρα παρά αργότερα.. Έχει δικαίωμα κι εκείνος να ξέρει την αλήθεια αλλά κι εσύ να ηρεμήσεις! Επίσης μπορείς να το εκμυστηρευτεις στο γιατρό σου να σου πει τι θεωρεί πιο πιθανό, εννοείται ότι θα είναι εχεμυθος όπως ορίζει το ιατρικό απόρρητο..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Νίκη Αργυρού είπε:

 

Δεν είχαμε άλλη επαφή με το σύντροφό μου  μετά από αυτό.

Ήταν πολύ πιο μετά περίπου 10 Απριλίου. 

Ο μικροβιολόγος τοποθετεί τη σύλληψη περίπου 20-22 του Μαρτίου....

Κάτσε βρε κοπέλα μου, γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.. με επαφές 17-19 και περίοδο στις 20 δε γίνεται να εμεινες έγκυος.. όσο ασταθή κύκλο και να έχεις δε μπορεί να μείνεις έγκυος 2 μέρες πριν την περίοδο. Και η μικροβιολόγος τοποθετεί τη σύλληψη στις 20 που ήσουν ήδη αδιαθετη δλδ; Μετά από αυτό δεν είχατε άλλη επαφή,οκ. Πριν; Γιατί και 3 Απριλίου να εμεινες έγκυος από τον άλλο, δεν ξεκινάνε σε δεκαπέντε μέρες οι ναυτίες.. αυτά τα δείχνουν στις ταινίες που η άλλη το ένα βράδυ έχει επαφές και το επόμενο πρωί κάνει εμετούς, για οικονομία του τηλεοπτικού χρόνου.. μπας και είχες μείνει νωρίτερα; Συμβαίνει καμιά φορά να είσαι έγκυος και να έχεις μια ψευτοπεριοδο τον επόμενο μήνα, ουσιαστικά είναι καθαρίσματα της μήτρας. Τέλος πάντων, αν έχεις πίσω σου μια οικογένεια να σε στηρίξει οικονομικά, πρακτικά και ψυχολογικά μόλις γεννήσεις, πες του συντρόφου σου τις αμφιβολίες σου και ο,τι γίνει. Αν είσαι μόνη σου, κάντο γάργαρα έτσι όπως έγινε. Εσυ θα εξιλεωθείς ηθικά με τις τύψεις που θα νοιωθεις και ο άλλος, μόλις γεννήσεις και δει τα ζόρια, θα ξαναγίνει όπως ήταν πριν μείνεις έγκυος, οπότε δε θα νοιωθεις και τόσο χάλια που του είπες ψέματα. Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα με ένα μωρό στο σπίτι. Δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για ειλικρινειες τώρα. Με το καλό όλα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..Καταρχάς σου ευχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το παιδάκι σου.Δευτερον προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο χαλαρή και μην αγχώνεσαι συνέχεια αν και σε καταλαβαίνω απόλυτα..ακόμα κι αν μέσα σου ξέρεις η ακούσεις από τους άλλους ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι του συντρόφου σου ..πάντα θα σε τρώει μέσα σου μην τυχόν είναι του άλλου..είναι μεγάλο φορτίο αυτό..δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να το κρατήσεις μυστικό γιατί είναι κάτι που θα σε τρώει πάντα μέσα σου...αν μιλήσεις με το σύντροφό σου αφού γεννηθεί το παιδί για ένα τεστ πατρότητας απ' τη μια ίσως τον "χάσεις" από σύντροφο αλλά απ' την άλλη θα φύγει ο κόμπος που έχεις και θα είσαι απόλυτα πια σίγουρη ποιος είναι ο πατέρας του παιδιού σου...δεν θα λες ο μπαμπάς σου και θα δαγκωνεσαι..θα νοιώσεις απόλυτη ανακούφιση ..!πιστεψε με! Τέλος θα έλεγα να μιλήσεις  σε κάποιο δικό σου που του έχεις εμπιστοσύνη για να μην το περνάς όλο αυτό μόνη..είτε είναι ψυχολόγος ,είτε είναι πνευματικός είτε είναι αδερφή ,ξαδέρφη δεν ξέρω θα διαλέξεις εσύ..να το μοιραστείς με κάποιον.

Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά ..που σίγουρα θα πάνε!!Είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη .μην δίνεις σημασία σε ανθρώπους που κρίνουν σκληρά και ξεχνάνε τα δικά τους λάθη..Στη δική σου θέση έχουν βρεθεί πάρα πολλές γυναίκες.μην αισθάνεσαι άσχημα.να σκέφτεσαι αισιόδοξα και θετικά!!όλα θα πάρουν το δρόμο τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Νίκη Αργυρού είπε:

Καλημέρα σας.

Αρχικά να σας ενημερώσω ότι η σελιδα σας είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω συναντήσει με τη θεματολογία να δίνει κατά καιρούς λύσεις σε πολλά θέματα.

Συγγνώμη προκαταβολικά για ότι διαβάσετε κι όπως κι αν με κρίνετε δίκιο θα έχετε.

Μόλις μπήκα στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και τις τελευταίες μέρες υποφέρω από κρίσεις άγχους, πανικό και δε μπορώ να ηρεμήσω.

Έχει να κάνει με τη πατρότητα του παιδιού.

Έχω ακανόνιστο κύκλο μεταξύ 37 με 40 ημερών όποτε η ωοριξια και οι γονικές μέρες μου ποτέ δεν ήταν σταθερές. 

Στις 17,18,19 Μαρτίου είχα έντονες επαφές με το σύντροφό μου χωρίς προφυλάξεις.

Στις 20 έρχεται περίοδος όπου ενώ μου κρατάει συνήθως 7 μέρες στις 3 κόβεται απότομα.

Κατά τις Αρχές Απριλίου σκεφτόμουν να χωρίσω και 3 του μήνα βγήκα ραντεβού με κάποιον με τον οποίο στο αμάξι "προχωρήσαμε" αλλά δεν τελείωσε μέσα μου και η διάρκεια της πράξης ήταν περίπου 10 λεπτά.

18 Απριλίου ξεκινάω κι έχω τις πρώτες ναυτίες.

25 Απριλίου κάνω χωριακη και βγαίνει τιμή 1200.

Επαναλαμβάνω τη χωριακη 28 του μήνα είχα 4310.

Πιθανή ημερομηνία τοκετού μου έδωσαν βάσει περιόδου 26 Δεκέμβρη και 24 βάσει υπερήχου.

Τα έχω βρει ξανά με τον σύντροφό μου γιατί ενθουσιάστηκε με την εγκυμοσύνη.

Το θέμα είναι ότι έχω υποφέρω από τύψεις και αμφιβολίες.

Θα δεχτώ οποιαδήποτε γνώμη και όπως κι αν με κρίνετε δίκαιο θα μου ακούγεται.

Ευχαριστώ!!!

Καταρχας συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου και με το καλό το μωράκι σου. Το πιο σημαντικό στη ζωή σου είναι αυτό πλέον και θα έχει ανάγκη από μια χαρούμενη αι ήρεμη μαμα. Οπότε εφοσον σε απασχολεί αυτό το θέμα ήδη και έχεις τύψεις δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να το κρατήσεις κρυφό από τον σύντροφό σου.

Αν δεν κάνεις τεστ πατρότητας δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, εκτός βέβαια από την περίπτωση που η ομάδα αίματος του παιδιου είναι διαφορετική από τη δικιά σου και του συντρόφου σου, ούτε μπορεί να προκύψει από κάποιον συνδυασμο τους οπότε στην περίπτωση αυτή θα το καταλάβει και ο ίδιος ότι κάτι αλλο συμβαίνει.

Τώρα ως προς τις ημερομηνίες, για να σου λέει η γιατρός οτι η ημερομηνία σύλληψης ήταν η μέρα που απ ότι λες είχες περίοδο, προφανως έχεις αποκρυψει απο τη γιατρό οτι στις 20/3 ειχες περίοδο γιατί δε γίνεται να έμεινες έγκυος 2 μερες πριν την περιοδο. Σε περίπτωση που αυτό που είδες δεν ήταν περίοδος αλλά οτιδηποτε άλλο τότε 2 ειναι οι πιθανές περιπτώσεις:

1. Αν έμεινες έγκυος απο το σύντροφό σου μετά την τελευταια σας συνεύρεση σας στις 17/03 τότε έστω ότι είχες ωορηξια και γονιμοποίηση το αργότερο ως και 3 μέρες μετά (παραπάνω δεν αντέχει το σπερμα συνήθως) πάμε στις 20/03. Στις 14 μερες μετα τη σύλληψη, ήτοι 4/4, η χοριακη συνηθως περιμένουμε να είναι γύρω στο 100+ και να διπλασιαζεται ανά 2 μερες.

Οπότε ακόμη και αν ξεκίνησες στις 04\04 με το μικρότερο δυνατό νούμερο χοριακης, έστω 50 αντί 100,  τοτε 6/4 θα ήταν 100, 8/4 200, 10/4 400, 12/4 800, 14/4 1600, 16/4 3200  κλπ. Οπότε η χοριακη στις 25/04 είναι απίθανο να είναι μόνο 1200.

Επίσης απο τις 2 τιμες χοριακης που εκανες φαίνεται η χοριακη σου σε 3 μέρες είχε σχεδόν τριπλασιαστει και μάλιστα ο τριπλασιασμός έγινε σε υψηλή τιμή ενώ συνήθως σε τιμή πάνω από 1000 ο ρυθμός αύξησης είναι μικρότερος απ ότι στην αρχή.

2. Αν τώρα το πάμε ανάποδα, δλδ χοριακη 1200 στις 25/04 τότε θα ήταν 600 στις 23/04, 300 στις 21/04, 150 στις 19/04 και 75 στις 17/04. Αν αφαιρέσεις και άλλες 14 μέρες τότε η σύλληψη πέφτει στις 03/04, ακριβώς δλδ την ίδια μέρα που είχες την επαφη με τον άλλον άντρα.

Από τα παραπάνω μου φαίνεται ελάχιστα πιθανό η σύλληψη να έγινε απο το σύντροφό σου όμως επειδή κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική και έχει τους δικούς της ρυθμούς μόνο με τεστ θα είσαι σίγουρη. Τώρα αν θα του το πεις ή όχι είναι δικιά σου επιλογή, αν τώρα δεν είσαι έτοιμη ή σίγουρη περίμενε να τσεκάρεις και τις ομάδες αίματος μετά τη γέννηση του παιδιού. Βέβαια αν του το πεις τώρα και αποδειχτεί ότι το παιδί είναι δικό του, η σχέση σας θα κλονιστει μεν αλλά μπορεί και να το ξεπεράσετε, αν του το ξεφουρνισεις αργότερα τότε ακόμη και αν το παιδί είναι δικο του δεν ξέρω αν θα μπορέσει να το ξεπεράσει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 Μαρτίου να έγινε η σύλληψη όπως λέει η μικροβιολογος αποκλείεται όπως κ νωρίτερα γιατί η χοριακη θα ήταν πολύ πολύ πιο υψηλή στις 25 Απριλίου. Πιο πιθανό μου ακούγεται να έγινε η σύλληψη 3 Απριλίου που έκανες με τον άλλον. Βέβαια επειδή η χοριακη σου στις 28 μέσα σε 3 μέρες είχε τετραπλασιαστεί σχεδόν υπάρχει κ πιθανότητα να είναι του συντρόφου σου αφού κάνατε κ περίπου στις 10 του μηνός. Αν ήταν η επαφή κ 1-2 μέρες πιο μπροστά ακόμα πιθανότερο. Αλλά αυτό μόνο σε περίπτωση που η χοριακη κάθε 2 μέρες ήταν περισσότερο από διπλάσια..

Πάντως είναι αρκετά μεγάλο μυστικό για να μπορέσεις να το κρατήσεις κρυφό με τις τύψεις που θα νιώθεις, ειδικά αν δεν είναι κ δικό του. Όμως πρέπει να θυμηθείς τι σε οδήγησε να σκέφτεσαι για χωρισμό, γιατί αργότερα όλα αυτά μπορεί να ξανά βγουν στην επιφάνεια. Τώρα είσαι έγκυος κ είναι λογικό να είστε καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Φαντάζομαι ότι με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης και την πιθανότητα να έχει γίνει τέτοιο "λάθος" αυτό που περνας δεν είναι εύκολο. Αρχικά ψυχραιμία. Να θυμάσαι ότι όλα περνάνε, οποία κι αν είναι η έκβαση της ιστορίας, να θυμάσαι ότι κι αυτό θα περάσει και το σημαντικότερο είναι να βγεις από αυτό το επεισόδιο της ζωής σου υγιής και ορθοποδημενη! Και πάνω από όλα, το μωράκι, να το προστατεύσεις, να το φροντίζεις, να το αγαπάς. 

Όπως είπαν κι άλλες, το σημαντικό είναι η σχέση που έχεις με τον σύντροφο σου. Εσύ τον ξέρεις καλύτερα και μπορείς να φανταστείς πως θα αντιδράσει, σε περίπτωση που αποφασίσεις να το πεις. 

Αν ρωτάς εμένα, δεν ξέρω να μετράω μέρες κτλ, όμως μου φαίνεται δύσκολο να έμεινες έγκυος εφόσον ο άλλος δεν τελείωσε μέσα σου. Εγώ μια ζωή απρόσεκτη, δεν έμεινα ποτέ έγκυος. Έχω τώρα 2 παιδάκια με φυσικό τρόπο αλλά με προσπάθεια, έκανα 1 χρόνο να συλλάβω το καθένα! Από την άλλη, τι να πω, γίνονται και κουλά. Γιατί μια χαρά έχω ακούσει και γυναίκες να μένουν έγκυες ενώ είχαν περίοδο, όλα παίζουν! Προσωπικά όμως σου λέω μάλλον χλωμό να είναι ο άλλος. 

Τι θα έκανα εγώ. Επειδή καμία μας υποθέτω δεν είναι ειδικός, θα έκλεινα ραντεβού σε άσχετο γυναικολόγο, όχι σε αυτόν που πάτε, για να μην εκθέσω τον σύντροφο. Θα του/της έλεγα αναλυτικά τι συνέβη για να μου δώσει πραγματικά πιθανότητες να μην είναι πατέρας ο σύντροφος σου. Αν ο γυναικολόγος σου πει ξέχνα το, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο άλλος ο πατέρας, τότε στη θέση σου θα το ξεχνουσα και δεν θα έλεγα τίποτα. Δεν ξέρω που μένεις, κίνδυνος υπάρχει μόνο αν είσαι σε μικρή κοινωνία και ο άλλος το μάθει και πει κάτι ή γίνει σουσουρο γενικά. Αν δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, όλα κουλ. 

Μεγάλο μυστικό είναι μόνο αν ο άλλος είναι ο πατέρας. 

Αν ο/η γιατρός μου έλεγε ότι παίζει να είναι και ο άλλος ο πατέρας, τότε θα ρωτούσα τρόπους να μάθω την πατρότητα του παιδιού. Ο γιατρός θα σε καθοδηγησει. Τότε μάλλον θα χρειαστεί να το μάθει και ο σύντροφος. Θα ήθελα να ξέρω όμως οπωσδήποτε, γιατί αν το παιδί δεν είναι δικό του, το τίμιο είναι να το ξέρει, το συντομότερο δυνατό. Είναι πολύ σκληρό να το μάθει αργότερα ενώ έχει κάνει όνειρα και έχει δεθεί με το παιδί. Ξαναλέω, εσύ ξέρεις καλύτερα τον σύντροφο σου και πως μπορεί να αντιδράσει. Γενικά καντα όλα με εχεμύθεια - ειδικά αν αποφασίσεις να κάνεις τη διαδικασία χωρίς να το πεις - και όσο πιο τίμια γίνεται. 

Η ψυχολόγος που βρήκες απαράδεκτη. Δεν είναι δουλειά της να κρίνει και να ηθικολογει. Θα έβρισκα άλλη, με συστάσεις. Υπάρχει μια ομάδα στο Facebook νομίζω feminine traveling camping and support circle που κατα καιρούς βλέπω να συστήνουν ψυχολογους, θα μπορούσες να κάνεις ένα ανώνυμο ποστ εκεί, χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες. Εκεί μπορείς να ρωτήσεις και για γυναικολόγο που θα σε αντιμετωπίσει σωστά, ανάλογα την περιοχή που μένεις. 

Οπότε, συνοψίζοντας, πάρε επιστημονική καθοδήγηση για τον αποκλεισμό της πιθανότητας να είναι πατέρας ο άλλος, αν αποκλειστεί σούπερ, αν δεν αποκλείστει προσπάθησε να μάθεις. Σε κάθε περίπτωση αποφάσισε εσύ αν θα το πεις ή όχι, ανάλογα τις συνθήκες που μόνο εσύ ξέρεις και αυτό που νιώθεις ότι είναι το σωστό και θα σε κάνει να ηρεμήσεις. Αν πάντως έχει σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και δεν είναι ο πατέρας, τότε καλύτερα να το πεις γιατί πιθανως θα υπάρξουν ευκαιρίες να το μάθει αλλιώς, και θα είναι πολύ χειρότερα έτσι. Αν νιώθεις ότι θέλεις να το πεις συμφωνώ ότι καλύτερα τώρα που είσαι έγκυος, μετά είναι πολύ επώδυνο και μπαλωνεται πολύ πιο δύσκολα. Σε κάθε περίπτωση ολα καλά θα πάνε. Με το καλό το μωράκι σας, να είναι υγιές και τυχερό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...