Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Βρεγμενες πάνες πόσες και ποσα γραμμαρια


Tintin

Recommended Posts


Διαφημίσεις

1 hour ago, Tintin είπε:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει καμια, για ενα μωρο 2 μηνων, πόσες πάνες πρεπει να έχει κ ποσο πρεπει να ζυγίζει η πάνα;

νομιζω 6 πανες ειναι αρκετες

δεν τις ζυγιζα ποτε,αλλα ειχα αυτες με την γραμμη που αλλαζε χρωμα οταν ουρουσαν,θελει να ειναι αρκετα βρεγμενες,ηταν ολη η γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απάντηση σου.. Στις 12 ώρες ειχαμε 4 πάνες με καθαρό βαρος 27, 43, 40, κ 60 γραμμάρια.. Την αλλαζω αρκετά συχνα κ δεν προλαβαινω να δω να γίνεται Ολη η γραμμή μπλε γ αυτό ανησυχω..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σ ευχαριστω για την απάντηση σου.. Στις 12 ώρες ειχαμε 4 πάνες με καθαρό βαρος 27, 43, 40, κ 60 γραμμάρια.. Την αλλαζω αρκετά συχνα κ δεν προλαβαινω να δω να γίνεται Ολη η γραμμή μπλε γ αυτό ανησυχω..

Νομίζω να ζυγίζεις τις πάνες είναι λίγο υπερβολη .6-7 πάνες είναι οκ  ανάλογα βέβαια Κ την ζέστη που υπάρχει στο περιβάλλον αν κάνει πχ πολύ ζέστη οι πάνες μπορεί να μειωθούν λίγο Κ είναι λογικό το απορροφά ο οργανισμός . Κ φυσικά να περνει το βάρος που πρέπει μπορείς απλά να ζυγίζεις το μωρό στο τέλος της εβδομάδας αν περνει καλό βάρος όλα καλά θα είναι . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Νομίζω να ζυγίζεις τις πάνες είναι λίγο υπερβολη .6-7 πάνες είναι οκ  ανάλογα βέβαια Κ την ζέστη που υπάρχει στο περιβάλλον αν κάνει πχ πολύ ζέστη οι πάνες μπορεί να μειωθούν λίγο Κ είναι λογικό το απορροφά ο οργανισμός . Κ φυσικά να περνει το βάρος που πρέπει μπορείς απλά να ζυγίζεις το μωρό στο τέλος της εβδομάδας αν περνει καλό βάρος όλα καλά θα είναι . 

Σαν βαρος μέχρι τώρα η μικρή μου είναι καλά..  Μετα το εμβόλιο λίγο δεν είχε τόση όρεξη κ πήρε σε 6 μέρες 160 γραμμάρια περιπου.. Ελπίζω να είναι καλό βαρος, είμαι πρωτη φορά μαμά κ αγχωνομαι πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Tintin είπε:

Σαν βαρος μέχρι τώρα η μικρή μου είναι καλά..  Μετα το εμβόλιο λίγο δεν είχε τόση όρεξη κ πήρε σε 6 μέρες 160 γραμμάρια περιπου.. Ελπίζω να είναι καλό βαρος, είμαι πρωτη φορά μαμά κ αγχωνομαι πολύ..

Γενικά να ξέρεις όσο μεγαλώνει δεν θα περνει τοσο πολύ βάρος όσο τους 2 πρώτους μήνες γιατί όπως καταλαβαίνεις αν περνάν το ίδιο όλους τους μήνες θα φτάναν 1 χρόνου 30 κιλά . Μετά τα εμβόλια για 2-3 μέρες υπάρχει μια ανησυχια πάντα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Γενικά να ξέρεις όσο μεγαλώνει δεν θα περνει τοσο πολύ βάρος όσο τους 2 πρώτους μήνες γιατί όπως καταλαβαίνεις αν περνάν το ίδιο όλους τους μήνες θα φτάναν 1 χρόνου 30 κιλά . Μετά τα εμβόλια για 2-3 μέρες υπάρχει μια ανησυχια πάντα 

Εχεις δίκιο σ αυτό.. Τους εχω σκάσει ολους με τις ανησυχίες μου.. Ελπίζω αν μου δώσει ο θεός δεύτερο να είμαι πιο ψύχραιμη.. Σ ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Tintin είπε:

Εχεις δίκιο σ αυτό.. Τους εχω σκάσει ολους με τις ανησυχίες μου.. Ελπίζω αν μου δώσει ο θεός δεύτερο να είμαι πιο ψύχραιμη.. Σ ευχαριστώ πολυ

Λογικό να ανχωνεσε απλά σκέψου ότι τώρα το βλέπει ο παιδίατρος τόσο συχνά Κ δύσκολα ξεφεύγει κάτι. Όταν ένα παιδί τρώει με όρεξη(ακόμα Κ αν φάει λίγο λιγότερο αλλά έχει όρεξη να φάει)  δεν έχει πυρετο Κ δεν δείχνει καταβεβλημένο δεν έχει τίποτα σίγουρα ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σαν βαρος μέχρι τώρα η μικρή μου είναι καλά..  Μετα το εμβόλιο λίγο δεν είχε τόση όρεξη κ πήρε σε 6 μέρες 160 γραμμάρια περιπου.. Ελπίζω να είναι καλό βαρος, είμαι πρωτη φορά μαμά κ αγχωνομαι πολύ..

νομιζω οι πανες κ το βαρος ειναι μια χαρα

οποτε οσο γινεται χαλαρωσε κ απολαυσε τις στιγμες με το μωρο σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζει καμια, για ενα μωρο 2 μηνων, πόσες πάνες πρεπει να έχει κ ποσο πρεπει να ζυγίζει η πάνα;

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι. 6-8 πάνες συνήθως λένε. Ανάλογα κ το ποσό γεμάτες ειναι. Θεωρω οτι να μετράς τα γραμμάρια είναι κάπως αχρείαστο και αρκετά ψυχοφθορο. Η μόνη στιγμή που από το νοσοκομείο με έβαζαν να μετράω γραμμάρια σε πάνες,ήταν όταν ο γιος μου ήταν μιας βδομάδας με ίκτερο κ νοσηλεύτηκε επειδή έχανε γραμμάρια αντί να βάζει. Και αυτό για μια βδομάδα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, MumMaria είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι. 6-8 πάνες συνήθως λένε. Ανάλογα κ το ποσό γεμάτες ειναι. Θεωρω οτι να μετράς τα γραμμάρια είναι κάπως αχρείαστο και αρκετά ψυχοφθορο. Η μόνη στιγμή που από το νοσοκομείο με έβαζαν να μετράω γραμμάρια σε πάνες,ήταν όταν ο γιος μου ήταν μιας βδομάδας με ίκτερο κ νοσηλεύτηκε επειδή έχανε γραμμάρια αντί να βάζει. Και αυτό για μια βδομάδα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Αυτό είπε κ η παιδίατρος... Ουτε ζυγαριές ουτε μέτρημα τις πάνες.. Να κοιταω το μωρο κ μονο το μωρο.. Κ εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Σαν βαρος μέχρι τώρα η μικρή μου είναι καλά..  Μετα το εμβόλιο λίγο δεν είχε τόση όρεξη κ πήρε σε 6 μέρες 160 γραμμάρια περιπου.. Ελπίζω να είναι καλό βαρος, είμαι πρωτη φορά μαμά κ αγχωνομαι πολύ..

Οι περισσότερες νέες μανουλες έτσι είμαστε. Και εγώ ήμουν υπερβολικά αγχωμενη το πρώτο τρίμηνο μετά χαλάρωσα και το απολαμβανα. Μια χαρα είναι οι πανες σας. Εγώ είχα άγχος γιατί τον θήλαζα και δεν ήξερα πόσο τρώει, όμως στο δειχνει το ίδιο το παιδί αν είναι χορτάτο και χαρούμενο. Απλά εμείς απ' το άγχος μας δεν το καταλαβαίνουμε. Εφόσον ο γιατρός σου είπε ότι είναι οκ τότε προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί σίγουρα θα βρεθεί κάτι άλλο να σε κάνει να ανησυχείς στην πορεία! ( αχ τα άγχη της μητρότητας ) Έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sissaki89 είπε:

Οι περισσότερες νέες μανουλες έτσι είμαστε. Και εγώ ήμουν υπερβολικά αγχωμενη το πρώτο τρίμηνο μετά χαλάρωσα και το απολαμβανα. Μια χαρα είναι οι πανες σας. Εγώ είχα άγχος γιατί τον θήλαζα και δεν ήξερα πόσο τρώει, όμως στο δειχνει το ίδιο το παιδί αν είναι χορτάτο και χαρούμενο. Απλά εμείς απ' το άγχος μας δεν το καταλαβαίνουμε. Εφόσον ο γιατρός σου είπε ότι είναι οκ τότε προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί σίγουρα θα βρεθεί κάτι άλλο να σε κάνει να ανησυχείς στην πορεία! ( αχ τα άγχη της μητρότητας ) Έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε!!!

Αχ όπως τα λες είναι.. Κάθε μέρα κ κάτι άλλο.. Ελπίζω μολις περάσει το τρίμηνο να ηρεμησω κ εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...