Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Πρόβλημα με την περίοδο μου


Γωγώ κτ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Ειμαι στην 18η ημέρα μετά την ωορρηξία (διαπιστωμένη μέσω τεστ) και δεν μου έχει έλθει περίοδος. Δύο τεστ εγκυμοσύνης (σημερινό και χθεσινό) αρνητικά, αν και θα το ηθελα. Έχει ιδέα κάποια τι μπορεί να συμβαίνει; Ανησυχώ μήπως πρέπει να επισκεφθώ γιατρό. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Ειμαι στην 18η ημέρα μετά την ωορρηξία (διαπιστωμένη μέσω τεστ) και δεν μου έχει έλθει περίοδος. Δύο τεστ εγκυμοσύνης (σημερινό και χθεσινό) αρνητικά, αν και θα το ηθελα. Έχει ιδέα κάποια τι μπορεί να συμβαίνει; Ανησυχώ μήπως πρέπει να επισκεφθώ γιατρό. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλησπέρα, θα περίμενα άλλες τρεις τέσσερις μέρες, θα έκανα χοριακη( αφού όπως καταλαβαίνω προσπαθειτε) και μετά θα καλούσα τον γιατρό μου,μπορεί να οφείλεται στο άγχος κ κάποια ανισορροπια της προγεστερονης σου,μπορεί καμιά κυστουλα.  Επίσης επειδή κ εγώ έκανα τεστ ωορρηξιας ,από την στιγμή που βλέπεις θετικό τεστ ,κανείς ωορρηξια το επόμενο 24ωρο,οπότε ίσως είσαι κ στην 17η μέρα. Εύχομαι να είναι ο τυχερός σου μήνας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Αν δεν έλθει τις επόμενες 2-3 ημέρες,ίσως κάνω κάποια χοριακη,αν και δεν πιστεύω (παρ' ότι θα το θέλαμε πολύ) ότι έχω κάτι εν όψει και των δύο αρνητικών τεστ... Αυτό με την κύστη θα το έχω υπ' όψιν,ίσως είναι και κάποιος από τους λόγους που δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμη να συλλάβουμε,αν και προσπαθούμε καιρό... Αν δεν σας κουράζω,λέγοντας κύστη, εννοείτε το κάτι σχετιζόμενο με το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών; Και πώς διαγιγνώσκεται αυτό; Διότι πριν από λιγότερο από ένα χρόνο είχα κάνει τεστ Παπ και κολπικό υπέρηχο (και μάλιστα σε δύο γιατρούς) και δεν μου είχε επισημανθεί κάτι... Μήπως πρέπει να κάνω κάποια περαιτέρω εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Γωγώ κτ. είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ! Αν δεν έλθει τις επόμενες 2-3 ημέρες,ίσως κάνω κάποια χοριακη,αν και δεν πιστεύω (παρ' ότι θα το θέλαμε πολύ) ότι έχω κάτι εν όψει και των δύο αρνητικών τεστ... Αυτό με την κύστη θα το έχω υπ' όψιν,ίσως είναι και κάποιος από τους λόγους που δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμη να συλλάβουμε,αν και προσπαθούμε καιρό... Αν δεν σας κουράζω,λέγοντας κύστη, εννοείτε το κάτι σχετιζόμενο με το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών; Και πώς διαγιγνώσκεται αυτό; Διότι πριν από λιγότερο από ένα χρόνο είχα κάνει τεστ Παπ και κολπικό υπέρηχο (και μάλιστα σε δύο γιατρούς) και δεν μου είχε επισημανθεί κάτι... Μήπως πρέπει να κάνω κάποια περαιτέρω εξέταση;

Αν προσπαθείς καιρό πρέπει να κάνεις καταρχάς ορμονικές εξετάσεις Κ ο άντρας σου σπερμοδιαγραμμα .  

Η κύστη είναι διαφορετικό πράγμα από τις πολυκοιστικες . Συμβαίνει τυχαία σε κάποιο κύκλο Κ εμποδίζει στο να έρθει περίοδος οπότε αν καθυστερήσει Κ άλλο θα πρέπει να κάνεις υπέρηχο . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις! Για τις εξετάσεις το έχουμε υπ' όψιν,αλλά,μιας και υπάρχει ήδη ένα παιδί,είμαστε πιο χαλαροί,αν και καθόλου αρνητικοί στο ενδεχόμενο ενός μελλοντικού ιατρικού ελέγχου... Σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση,πολύ πιθανόν να μιλήσω με γιατρό αν καθυστερήσει κι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Ειμαι στην 18η ημέρα μετά την ωορρηξία (διαπιστωμένη μέσω τεστ) και δεν μου έχει έλθει περίοδος. Δύο τεστ εγκυμοσύνης (σημερινό και χθεσινό) αρνητικά, αν και θα το ηθελα. Έχει ιδέα κάποια τι μπορεί να συμβαίνει; Ανησυχώ μήπως πρέπει να επισκεφθώ γιατρό. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αυτος ο μηνας ειναι περιεργος κ εγω αυριο 17 μερες απο ωορηξια χωρις περιοδο βεβαια ειμαι μετα απο γεννα η 3 περιοδος ελπιζω να στρωσει δεν νομιζω να ειμαι εγκυος τοσο γρηγορα!εκανα κ προχθες κολπικο ελεγχο κατι θα ειχε δει!!τωρα οι 18 μερες ειναι πολλες θα εκανα μια χοριακη αλλιως η κυστη κανει καθυστερησεις..ελπιζω να εισαι εγκυουλα!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Ειμαι στην 18η ημέρα μετά την ωορρηξία (διαπιστωμένη μέσω τεστ) και δεν μου έχει έλθει περίοδος. Δύο τεστ εγκυμοσύνης (σημερινό και χθεσινό) αρνητικά, αν και θα το ηθελα. Έχει ιδέα κάποια τι μπορεί να συμβαίνει; Ανησυχώ μήπως πρέπει να επισκεφθώ γιατρό. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλησπέρα! Έχεις 3-4 μέρες καθυστέρηση δεδομένου ότι η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορηξια. Δεν είναι πολύ, συμβαίνουν μικροαλλαγές στον κύκλο μες στο χρόνο, κυρίως το καλοκαίρι με τα μπάνια και την αλλαγή στη θερμοκρασία ή και για άλλους λόγους, αν πχ κόλλησες κοβιντ πρόσφατα, στρες κλπ. Κανε μια χοριακη αυριο να σου φύγει το άγχος και αν δε σου έρθει σε άλλες 2-3 μερες κάνε μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου. Πάντως για μεχρι 1 βδομαδα καθυστέρηση δεν υπαρχει ανησυχια.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Jamie είπε:

Αυτος ο μηνας ειναι περιεργος κ εγω αυριο 17 μερες απο ωορηξια χωρις περιοδο βεβαια ειμαι μετα απο γεννα η 3 περιοδος ελπιζω να στρωσει δεν νομιζω να ειμαι εγκυος τοσο γρηγορα!εκανα κ προχθες κολπικο ελεγχο κατι θα ειχε δει!!τωρα οι 18 μερες ειναι πολλες θα εκανα μια χοριακη αλλιως η κυστη κανει καθυστερησεις..ελπιζω να εισαι εγκυουλα!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως,ο κύκλος απορρυθμιζεται μετά την γέννα,αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις κι ένα τέστ,ποτέ δεν ξέρεις! Πιθανόν να κάνω χοριακη, καθώς ούτε και σημερα αδιαθετησα, αλλά δεν θέλω να ξεσηκώνομαι,θεωρώ πολύ δύσκολο δύο τεστ να κάνουν λάθος... Δίνω πιο πολλές πιθανότητες για κάποια κύστη κι έχω κλείσει ήδη ραντεβού για την Παρασκευή... Εύχομαι στην δική σου περίπτωση να πάνε όλα όπως τα θέλεις!

9 ώρες πρίν, Nels είπε:

Καλησπέρα! Έχεις 3-4 μέρες καθυστέρηση δεδομένου ότι η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορηξια. Δεν είναι πολύ, συμβαίνουν μικροαλλαγές στον κύκλο μες στο χρόνο, κυρίως το καλοκαίρι με τα μπάνια και την αλλαγή στη θερμοκρασία ή και για άλλους λόγους, αν πχ κόλλησες κοβιντ πρόσφατα, στρες κλπ. Κανε μια χοριακη αυριο να σου φύγει το άγχος και αν δε σου έρθει σε άλλες 2-3 μερες κάνε μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου. Πάντως για μεχρι 1 βδομαδα καθυστέρηση δεν υπαρχει ανησυχια.

Μακάρι! Αν δεν είχα κάνει το τεστ ωορρηξίας, δεν θα ανησυχούσα,όντως συμβαίνουν καθυστερήσεις... Στην περίπτωση μου,η πολλή γνώση με έφαγε😝! Θα πάω γιατρό,όπως προανέφερα,την Παρασκευή... Πολύ θα ήθελα να ήταν εγκυμοσύνη,αλλά με δύο τεστ αρνητικά το όνειρο χάνεται για αυτόν τον μήνα... Ελπίζω να μην είναι καμμία κλιμακτηριος,θα φαρμακωθω😝!... Κατά πάσα πιθανότητα θα πρόκειται για κάποια κύστη ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω με την τροπή που πήραν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nels είπε:

Καλησπέρα! Έχεις 3-4 μέρες καθυστέρηση δεδομένου ότι η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορηξια. Δεν είναι πολύ, συμβαίνουν μικροαλλαγές στον κύκλο μες στο χρόνο, κυρίως το καλοκαίρι με τα μπάνια και την αλλαγή στη θερμοκρασία ή και για άλλους λόγους, αν πχ κόλλησες κοβιντ πρόσφατα, στρες κλπ. Κανε μια χοριακη αυριο να σου φύγει το άγχος και αν δε σου έρθει σε άλλες 2-3 μερες κάνε μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου. Πάντως για μεχρι 1 βδομαδα καθυστέρηση δεν υπαρχει ανησυχια.

Μακάρι! Αν δεν είχα κάνει το τεστ ωορρηξίας, δεν θα ανησυχούσα,όντως συμβαίνουν καθυστερήσεις... Στην περίπτωση μου,η πολλή γνώση με έφαγε😝! Θα πάω γιατρό,όπως προανέφερα,την Παρασκευή... Πολύ θα ήθελα να ήταν εγκυμοσύνη,αλλά με δύο τεστ αρνητικά το όνειρο χάνεται για αυτόν τον μήνα... Ελπίζω να μην είναι καμμία κλιμακτηριος,θα φαρμακωθω😝!... Κατά πάσα πιθανότητα θα πρόκειται για κάποια κύστη ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω με την τροπή που πήραν τα πράγματα...

Κορίτσια,προς ενημέρωση και μελλοντικών αναγνωστριων,πήγα έκανα χοριακή,αρνητική,όπως ανέμενα,αλλά ευτυχώς φαίνεται να μου έρχεται περίοδος!... Μπορεί να μην έχουμε την πολυπόθητη εγκυμοσύνη,αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε και την ανεπιθύμητη κλιμακτηριο! ευχαριστώ πολύ όσες μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν!

Κορίτσια,προς ενημέρωση και μελλοντικών αναγνωστριων,πήγα έκανα χοριακή,αρνητική,όπως ανέμενα,αλλά ευτυχώς φαίνεται να μου έρχεται περίοδος!... Μπορεί να μην έχουμε την πολυπόθητη εγκυμοσύνη,αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε και την ανεπιθύμητη κλιμακτηριο! ευχαριστώ πολύ όσες μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Μακάρι! Αν δεν είχα κάνει το τεστ ωορρηξίας, δεν θα ανησυχούσα,όντως συμβαίνουν καθυστερήσεις... Στην περίπτωση μου,η πολλή γνώση με έφαγε😝! Θα πάω γιατρό,όπως προανέφερα,την Παρασκευή... Πολύ θα ήθελα να ήταν εγκυμοσύνη,αλλά με δύο τεστ αρνητικά το όνειρο χάνεται για αυτόν τον μήνα... Ελπίζω να μην είναι καμμία κλιμακτηριος,θα φαρμακωθω😝!... Κατά πάσα πιθανότητα θα πρόκειται για κάποια κύστη ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω με την τροπή που πήραν τα πράγματα...

Κορίτσια,προς ενημέρωση και μελλοντικών αναγνωστριων,πήγα έκανα χοριακή,αρνητική,όπως ανέμενα,αλλά ευτυχώς φαίνεται να μου έρχεται περίοδος!... Μπορεί να μην έχουμε την πολυπόθητη εγκυμοσύνη,αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε και την ανεπιθύμητη κλιμακτηριο! ευχαριστώ πολύ όσες μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν!

Κορίτσια,προς ενημέρωση και μελλοντικών αναγνωστριων,πήγα έκανα χοριακή,αρνητική,όπως ανέμενα,αλλά ευτυχώς φαίνεται να μου έρχεται περίοδος!... Μπορεί να μην έχουμε την πολυπόθητη εγκυμοσύνη,αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε και την ανεπιθύμητη κλιμακτηριο! ευχαριστώ πολύ όσες μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν!

Συνηθως έτσι γίνεται, μετά τη χοριακη χαλαρώνουμε και αδιαθετου. Αλλά γιατί να φοβάσαι για κλιμακτήριο? Πόσο χρονών είσαι και ποσο καιρό προσπαθείτε? Πες στο γιατρό σου να σου γράψει ορμονολογικες Fsh, LH και E2 που γίνονται τη 2η μερα της περιόδου και κάνε και μια ΑΜΗ για να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, αυτό νομίζω κι εγώ,χαλάρωσα και αδιαθετησα (επιτέλους)... Είμαι 37, δεν είναι,ως γνωστόν, ηλικία (ακόμη) κλιμακτηρίου, αλλά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις... Προσπαθούμε περίπου 9 μήνες, πιθανότατα,λόγω ηλικίας,έπρεπε να είχα κάνει ήδη κάποιον ιατρικό έλεγχο,λόγω ύπαρξης ενός παιδιού είμαι λίγο πιο χαλαρή... Σε πρώτη φάση διαπιστώνω ότι υπάρχει άγχος που υποβόσκει,το οποίο θα πρέπει να αποβάλλω,είμαι όμως θετική και στο ενδεχόμενο ενός ιατρικών εξετάσεων στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Γωγώ κτ. είπε:

Καλησπέρα σας, αυτό νομίζω κι εγώ,χαλάρωσα και αδιαθετησα (επιτέλους)... Είμαι 37, δεν είναι,ως γνωστόν, ηλικία (ακόμη) κλιμακτηρίου, αλλά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις... Προσπαθούμε περίπου 9 μήνες, πιθανότατα,λόγω ηλικίας,έπρεπε να είχα κάνει ήδη κάποιον ιατρικό έλεγχο,λόγω ύπαρξης ενός παιδιού είμαι λίγο πιο χαλαρή... Σε πρώτη φάση διαπιστώνω ότι υπάρχει άγχος που υποβόσκει,το οποίο θα πρέπει να αποβάλλω,είμαι όμως θετική και στο ενδεχόμενο ενός ιατρικών εξετάσεων στο μέλλον...

Καταρχάς να σας ζήσει το παιδάκι σας! Αυτό απο μόνο του είναι λόγος να μην έχεις κανένα άγχος, εξάλλου 9 μήνες που προσπαθειτε στην ηλικία σου δεν είναι πολλοί, μετά το χρόνο συστήνουν οι γιατροί το τσεκ μετά τα 35. Ωστόσο το να κάνεις τις παραπάνω εξετάσεις εσυ και ένα σπερμοδιαγραμμα ο συζυγος μόνο θα σας ηρεμήσει αν έχεις ήδη αγχωθεί και σκέφτεσαι τα χειρότερα σενάρια. Και επειδή όσο να είναι μετά τα 35 η γονιμότητα φθίνει καλό είναι να τσεκάρεις και τις μέρες ωορηξιας σου ώστε να έχετε σίγουρα επαφές τις σωστές μέρες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ναι,σκέφτομαι από κοινού με τον σύζυγο μετά τον χρόνο να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. Χρησιμοποιώ ήδη τρεις μήνες τεστ ωορρηξίας,μέσω των οποίων διαπίστωσα κάποιες ιδιορρυθμίες στον κύκλο μου,οπότε 2 προσπαθείς μάλλον έγιναν "στον βροντο"... Θα δούμε!... Μακάρι να προκύψει κάτι,εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...