Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 3

Μανούλες Ιουνίου 2024!


Recommended Posts

On 9/2/2024 at 8:01 ΠΜ, Elenipapak είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Πως είναι τα μωράκια σας;

Καλησπέρα. Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα 23 εβδομάδων τα μωράκια μου ζυγιζαν γύρω στα 560 γραμμάρια! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχω συσπάσεις...είχα κάποια πετρώματα στην κοιλια κ μετά από το καρδιοτοκογραφημα που εκανα νοσηλευτηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου βάλανε όρο αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Έχω αύξησει το μαγνήσιο που περνώ, είμαι ξαπλωμένη σχεδον συνεχεια και έχω ραντεβού μεθαύριο με τον γιατρό να δω τι θα μου πει... εσείς πως τα πάτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 hours ago, Marlina said:

Καλησπέρα. Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα 23 εβδομάδων τα μωράκια μου ζυγιζαν γύρω στα 560 γραμμάρια! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχω συσπάσεις...είχα κάποια πετρώματα στην κοιλια κ μετά από το καρδιοτοκογραφημα που εκανα νοσηλευτηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου βάλανε όρο αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Έχω αύξησει το μαγνήσιο που περνώ, είμαι ξαπλωμένη σχεδον συνεχεια και έχω ραντεβού μεθαύριο με τον γιατρό να δω τι θα μου πει... εσείς πως τα πάτε?

Καλησπέρα .

Να μας ενημερώσεις τι σου είπε ο γιατρός και να προσέχεις.

Εγώ έκανα προχτές β επιπέδου, όλα καλά. Ο μπέμπης είναι 470γρ :) Απλώς νομίζω οτι έχω κάνει κοιλάρα. Την κοιλιά που έχω τώρα την είχα στον πρώτο μου στον 7ο. Οσο σκέφτομαι οτι έχουμε 4 μήνες μπροστά μας....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2024 at 3:05 ΜΜ, marmaki είπε:

Χεχε κι εμάς το αγοράκι μας μας το έδειξε ξεκάθαρα, στην αυχενική μας είχε πει κατά 90% αγόρι και στον τελευταίο υπέρηχο φαινόταν κι από εμάς τους αδαείς, χαχα!

Εγώ 30/1 τη β επιπέδου.
Με ανησυχεί λίγο που δεν έχω νιώσει ακόμα το μωρό, αλλά όλα καλά θα είναι (σήμερα μπήκα στην 21η εβδομάδα).

Καλησπέρα , εννοειται με ενδιαφερει μονο να ειναι υγιες το μωρακι μου αλλα βλεπω οτι ολες εδω πανω κατω εχετε εικονα για το φυλο μωρου κι εγω εχω κλεισει 19 εβδομαδα και ο γιατρος δεν ειδε τιποτα ουτε στην αυχενικη. Μπορει να σημαίνει ότι είναι και κοριτσακι ? 

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2024 at 10:50 ΜΜ, Marlina είπε:

Καλησπέρα. Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα 23 εβδομάδων τα μωράκια μου ζυγιζαν γύρω στα 560 γραμμάρια! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχω συσπάσεις...είχα κάποια πετρώματα στην κοιλια κ μετά από το καρδιοτοκογραφημα που εκανα νοσηλευτηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου βάλανε όρο αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Έχω αύξησει το μαγνήσιο που περνώ, είμαι ξαπλωμένη σχεδον συνεχεια και έχω ραντεβού μεθαύριο με τον γιατρό να δω τι θα μου πει... εσείς πως τα πάτε?

Καλησπέρα κορίτσια! Περιμενω κι Εγω το μωρό μου τον Ιούνιο. Τα πετρώματα στην κοιλιά είναι πάντοτε συσπάσεις; Είναι ανησυχητικό; Κι Εγω το νιώθω κάποιες στιγμές αλλά ο γιατρός μου που του το ανέφερα δεν έδειξε να ανησυχεί. Παίρνω κι Εγω μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2024 at 10:50 ΜΜ, Marlina είπε:

Καλησπέρα. Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα 23 εβδομάδων τα μωράκια μου ζυγιζαν γύρω στα 560 γραμμάρια! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχω συσπάσεις...είχα κάποια πετρώματα στην κοιλια κ μετά από το καρδιοτοκογραφημα που εκανα νοσηλευτηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου βάλανε όρο αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε. Έχω αύξησει το μαγνήσιο που περνώ, είμαι ξαπλωμένη σχεδον συνεχεια και έχω ραντεβού μεθαύριο με τον γιατρό να δω τι θα μου πει... εσείς πως τα πάτε?

Καλημερα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Υπομονή και ενημέρωσε μας τι σου είπε ο γιατρός. 

Εγώ κορίτσια χθες έκανα ένα υπέρηχο γιατί είχα κάτι συσπάσεις. Όλα καλά όμως! Το μωρό με έχει τρελάνει τα βράδια στις κλωτσιές και τα χτυπήματα ❤️❤️❤️. Εχει φτάσει 630γρ το αγοράκι μου. Τα νιώθετε τα μωράκια σας εσείς. Εμένα το βράδυ παρτάρει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!Πως είστε?Κάναμε κι εμείς τις εξετάσεις μας..Μπήκα στη διαδικασία να κάνω nipt γιατί δεν είχα καλά ποσοστά αλλά δόξα τον Θεό πήγαν όλα καλά!Και η Β επιπεδου πολύ καλή!Περιμένω το δεύτερο μου αγοράκι ❤️Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με ιώσεις κι ένα σωρό ακόμα που μου φέρνει ο μικρός από τον παιδικό αλλά το προσπαθώ !Κλείσαμε και ημέρα για τη καισαρική από τώρα!3 Ιουνίου ❤️

Τα πετρώματα αυτά λέγονται Braxton Hicks κι είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις.Ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν,θέλουμε να υπάρχουν αλλά δεν θέλουμε να είναι πολλές γιατί μπορεί να κοντύνει ο τράχηλος!Έτσι μου είχε πει ο γιατρός μου!Αν δεν συνοδεύονται από πόνο είναι οκ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2024 at 9:35 ΜΜ, ZoiMou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Πως είστε?Κάναμε κι εμείς τις εξετάσεις μας..Μπήκα στη διαδικασία να κάνω nipt γιατί δεν είχα καλά ποσοστά αλλά δόξα τον Θεό πήγαν όλα καλά!Και η Β επιπεδου πολύ καλή!Περιμένω το δεύτερο μου αγοράκι ❤️Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με ιώσεις κι ένα σωρό ακόμα που μου φέρνει ο μικρός από τον παιδικό αλλά το προσπαθώ !Κλείσαμε και ημέρα για τη καισαρική από τώρα!3 Ιουνίου ❤️

Τα πετρώματα αυτά λέγονται Braxton Hicks κι είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις.Ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν,θέλουμε να υπάρχουν αλλά δεν θέλουμε να είναι πολλές γιατί μπορεί να κοντύνει ο τράχηλος!Έτσι μου είχε πει ο γιατρός μου!Αν δεν συνοδεύονται από πόνο είναι οκ!

Με το καλό το δεύτερο αγοράκι σου!! Και μένα στην αρχή μου χε πει ότι δεν πειράζουν τα πετρώματα αλλά σιγά σιγά αρχισαν να αυξάνονται κ τα είχα γύρω στις 15-20 φορές μέσα στη μέρα. Τώρα είμαι μόνο σπίτι, ξεκούραση κ ευτυχώς έχουν μειωθεί..

On 16/2/2024 at 9:46 ΠΜ, Elenipapak είπε:

Καλημερα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Υπομονή και ενημέρωσε μας τι σου είπε ο γιατρός. 

Εγώ κορίτσια χθες έκανα ένα υπέρηχο γιατί είχα κάτι συσπάσεις. Όλα καλά όμως! Το μωρό με έχει τρελάνει τα βράδια στις κλωτσιές και τα χτυπήματα ❤️❤️❤️. Εχει φτάσει 630γρ το αγοράκι μου. Τα νιώθετε τα μωράκια σας εσείς. Εμένα το βράδυ παρτάρει 

Προς το παρόν όλα καλά! Μου είπε λόγω δίδυμη κύησης η μήτρα μου νομίζει πως είμαι στον 7ο μήνα κ έχουν ξεκινήσει νωρίτερα οι συσπάσεις!!! Χθες εκλεισα τις 26 εβδομαδες και ο τράχηλος μου ειναι ευτυχώς καλος! Τα μωρακια ειναι σχεδον 800 gr 🥰 Νομιζω πως το ένα μωράκι δεν κοιμάται καθόλου και το άλλο παλι κοιμάται συνεχεια!! 😆

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Με το καλό το δεύτερο αγοράκι σου!! Και μένα στην αρχή μου χε πει ότι δεν πειράζουν τα πετρώματα αλλά σιγά σιγά αρχισαν να αυξάνονται κ τα είχα γύρω στις 15-20 φορές μέσα στη μέρα. Τώρα είμαι μόνο σπίτι, ξεκούραση κ ευτυχώς έχουν μειωθεί..

Προς το παρόν όλα καλά! Μου είπε λόγω δίδυμη κύησης η μήτρα μου νομίζει πως είμαι στον 7ο μήνα κ έχουν ξεκινήσει νωρίτερα οι συσπάσεις!!! Χθες εκλεισα τις 26 εβδομαδες και ο τράχηλος μου ειναι ευτυχώς καλος! Τα μωρακια ειναι σχεδον 800 gr 🥰 Νομιζω πως το ένα μωράκι δεν κοιμάται καθόλου και το άλλο παλι κοιμάται συνεχεια!! 😆

Στον πρώτο μου είχα πάρα πάρα πάρα πολλές αλλά δεν είχα κάποιο θέμα.Βεβαια πάντα φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.παιρνεις κάτι για τις συσπάσεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ZoiMou είπε:

Στον πρώτο μου είχα πάρα πάρα πάρα πολλές αλλά δεν είχα κάποιο θέμα.Βεβαια πάντα φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά.παιρνεις κάτι για τις συσπάσεις?

Όταν μπήκα στην κλινική μου βάλανε όρο που είχε prepar για συσπάσεις κ μαγνήσιο. Με τον όρο είχα απίστευτη ταχυκαρδία κ όσο είχα τον ορο δεν ειχα συσπάσεις. Τώρα περνώ 4 trofocard / ημέρα και ειμαι αρκετές ώρες ξαπλωμένη... εσύ επερνες κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2024 at 9:30 ΜΜ, Marlina είπε:

Όταν μπήκα στην κλινική μου βάλανε όρο που είχε prepar για συσπάσεις κ μαγνήσιο. Με τον όρο είχα απίστευτη ταχυκαρδία κ όσο είχα τον ορο δεν ειχα συσπάσεις. Τώρα περνώ 4 trofocard / ημέρα και ειμαι αρκετές ώρες ξαπλωμένη... εσύ επερνες κάτι? 

 Έπαιρνα glopir.ειναι χάπια για την υπέρταση.Δεν είχα υπέρταση αλλά βοηθάνε πολύ στις συσπάσεις.Χαμηλωνει τη πίεση.Αρα κυκλοφορεί λιγότερο συνεπώς λιγότερες συσπάσεις!Σε αυτή την εγκυμοσύνη μου έδωσε προληπτικά trofocard  γιατί είδα λίγο αίμα πριν ένα μήνα.Δεν ήταν κάτι όμως αλλά θα του πω μήπως τα αυξήσουμε γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ από τις κράμπες στα πόδια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου με το καλό να έρθει στην οικογένεια σας το παιδάκι σας!!! Έχω μια απορία που ως παλιες μπορείτε να μου την λύσετε!! Δέκα ημέρες μετά την Εμβρυομεταφαρα κάναμε Β Χοριακη και μάθαμε με τον αντρούλη μου ότι είμαι έγκυος( Β Χοριακη:186). Μετά από 3 ημέρες κάνουμε Χοριακη και είναι 474. Είναι καλή η αύξηση ;Πως σας φαίνεται;Μήπως έπρεπε να είναι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; πως είναι τα μωράκια σας;;;

Κοριτσια θέλω λίγο βοήθεια. Δεν έχω κάνει γενικά αγορές για το μωρό γιατί τα περισσότερα μου τα έχουν δώσει οι αδερφές μου. Θα χρειαστώ όμως ρουχαλάκια. Μπορείτε να μου πείτε τι νούμερο πρέπει να προτιμήσω 56? 62? Επίσης τι θα χρειάζεται; μακρυμανικα η κοντομανικα;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2024 at 3:45 PM, Elenipapak said:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; πως είναι τα μωράκια σας;;;

Κοριτσια θέλω λίγο βοήθεια. Δεν έχω κάνει γενικά αγορές για το μωρό γιατί τα περισσότερα μου τα έχουν δώσει οι αδερφές μου. Θα χρειαστώ όμως ρουχαλάκια. Μπορείτε να μου πείτε τι νούμερο πρέπει να προτιμήσω 56? 62? Επίσης τι θα χρειάζεται; μακρυμανικα η κοντομανικα;; 

Προσωπικά δεν έχω κάνει αγορές διότι έχω ήδη ένα αγοράκι, οπότε έχω έτοιμα ρουχα.
Πάρε απο όλα. Εννοώ , πάρε λίγα newborn, πάρε και 0-3. Δεν ξέρεις πόσο θα γεννηθεί το μωράκι, οπότε καλό είναι να έχεις όλες τις επιλογές.
Για Ιουνιο, πιστεύω θα έχει αρκετή ζέστη, οπότε εγώ σκέφτομαι μόνο κοντομάνικα να πάρω.

Koρίτσια πως είστε ; Εγώ είμαι 30+4 και έχω την επόμενη εβδομάδα Doppler. Εχω πάρα πολύ αμνιακό υγρό και πρέπει να δουμε τι μπορεί να γίνει, για να μην γεννήσω προωρα !

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2024 at 10:10 ΠΜ, zouko είπε:

Προσωπικά δεν έχω κάνει αγορές διότι έχω ήδη ένα αγοράκι, οπότε έχω έτοιμα ρουχα.
Πάρε απο όλα. Εννοώ , πάρε λίγα newborn, πάρε και 0-3. Δεν ξέρεις πόσο θα γεννηθεί το μωράκι, οπότε καλό είναι να έχεις όλες τις επιλογές.
Για Ιουνιο, πιστεύω θα έχει αρκετή ζέστη, οπότε εγώ σκέφτομαι μόνο κοντομάνικα να πάρω.

Koρίτσια πως είστε ; Εγώ είμαι 30+4 και έχω την επόμενη εβδομάδα Doppler. Εχω πάρα πολύ αμνιακό υγρό και πρέπει να δουμε τι μπορεί να γίνει, για να μην γεννήσω προωρα !

Αυτό θα κάνω πήρα λίγα από όλα. 

Εγώ είμαι 30+1 και θα πάω την μεθεπόμενη εβδομάδα για doppler. 

Τι σημαίνει ότι έχεις πολύ αμνιακό υγρό. Έτσι κ αλλιώς δεν αυξάνεται με τον καιρό; το μωράκι όμως είναι καλά ε; τρέφεται καλά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω αν στις εξετάσεις αίματος που κάνετε, μαζί με τη γενική αίματος, σας γράφουν και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ); Ή στην εγκυμοσύνη δεν αξιολογείται γιατί είναι ανεβασμένη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...