Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

Μανούλες Ιουνίου 2024!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Να σου ζήσει ο μπόμπιρας και με το καλό το δεύτερο!

Εμένα θα είναι το πρώτο μου παιδάκι, εχω πητ στις 7/6, πήγαμε χτες για την αυχενική διαφάνεια και τα είδε όλα καλά ο γιατρός, θα με επαιρνε σήμερα τηλ για τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος (papp-a) αλλά δεν με πήρε.

Μας είπε και το φύλο χτες, είναι αγόρι οπότε φάνηκε εύκολα φαινεται!

Τώρα που γύρισα σπίτι είδα λίγο πορτοκαλοροζ και ανησύχησα είναι η αλήθεια, ελπίζω να είναι όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ με το καλό και το αγοράκι σου !

Εχώ βάση τελευταίας περιόδου είμαι 12w4d αλλα όταν πάμε για την αυχενική θα δουμε την πραγματική ΠΗΤ, γιατί είχαμε αργοπορημένη ωορηξία και εμφύτευση, και πρέπει να είμαστε 10 μέρες περίπου πίσω.
Βάση τελευταίας περιόδου και εγώ έχω ΠΗΤ 08/06 , είμαστε μαζί σχεδόν ! :)

Μην ανησυχείς, μπορεί να είναι και απο την αυχενική, εκεί με το ματσούκι να ερέθησε λίγο την περιοχη .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Δεν μπήκε κολπικά στην αυχενική, εξωτερικά έκανε μόνο τον υπέρηχο αλλά ευτυχώς σήμερα δεν είδα κάτι, ελάχιστο καφέ που δεν με ανησύχησε! Λογικά ήταν απτην κούραση γιατί χτες έκανα υπερωριες στη δουλειά, δούλεψα 11 ώρες και βγήκα και μετά, το παρακανα...

Εμένα δεν μου άλλαξε την Πητ μετά την αυχενική όπως το περίμενα. Δεν ξέρω αν θα μου την αλλάξει μετά. Πότε έχεις εσύ αυχενική;

Σήμερα μου εστειλε τα αποτελέσματα του papp-a και πήγε στο 1 προς 31 η πιθανότητα για προεκλαμψια και 1 προς 21 η πιθανότητα περιορισμου τς εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες και μου είπε να παίρνω σαλοσπιρ κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, marmaki said:

Ευχαριστώ πολύ!!

Δεν μπήκε κολπικά στην αυχενική, εξωτερικά έκανε μόνο τον υπέρηχο αλλά ευτυχώς σήμερα δεν είδα κάτι, ελάχιστο καφέ που δεν με ανησύχησε! Λογικά ήταν απτην κούραση γιατί χτες έκανα υπερωριες στη δουλειά, δούλεψα 11 ώρες και βγήκα και μετά, το παρακανα...

Εμένα δεν μου άλλαξε την Πητ μετά την αυχενική όπως το περίμενα. Δεν ξέρω αν θα μου την αλλάξει μετά. Πότε έχεις εσύ αυχενική;

Σήμερα μου εστειλε τα αποτελέσματα του papp-a και πήγε στο 1 προς 31 η πιθανότητα για προεκλαμψια και 1 προς 21 η πιθανότητα περιορισμου τς εμβρυϊκής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες και μου είπε να παίρνω σαλοσπιρ κάθε μέρα.

Εγώ χτες πήγα στον γυναικολόγο για εξέταση και σήμερα θα κλείσοω ραντεβού για αυχενική. Πρέπει να γίνει την επόμενη εβδομάδα.

Καλά , το μπεμπέ έκανε πάρτι στην κοιλιά. Ολο σβουρες και χοροπηδηχτά, ενώ το πρώτο συνήθως κοιμόταν κάθε φορά που πηγαίναμε στον γιατρό. Χαχα.

Είναι μεγάλο σχετικά το ποσοστό απο ότι βλέπω, είσαι υπερτασική ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είμαι, υποτασική θα με έλεγες, ζαλίζομαι μια φορά τον χρόνο περίπου μάλλον λόγω υπότασης. Δεν τον είδα πολύ ανησυχητικό για το ποσοστό προεκλαμψίας, είπε θα τα πούμε κι από κοντά την επόμενη φορά που θα πάω.
Είδα μια ομιλία ενός γιατρού στο youtube για την προεκλαμψία κι έλεγε όντως ότι η ασπιρίνη μπορεί να βοηθήσει στην πρόληψη αλλά να την ξεκινάς πριν την 16η εβδομάδα. Και σαν παράγοντες κινδύνου δεν έχω κανέναν..

Κι εμένα το μωρό κουνιόταν σαν να τρανταζόταν! 

Με το καλό κι η δική σου αυχενική!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτησω αν ο τραχηλος μπορει να μεγαλωσει με καποιο τροπο? Μ ειπε η γιατρος μ τις προαλλες οτι απο 3.7 πηγε 3.0 εκατοστα ειμαι στην 16 εβδομαδα κ αγχωθηκα κ με τη δουλεια σκεφτομαι να σταματησω.μ ειπε ξεκουραση κ θα το ξαναδει σε μια βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Nicole12 είπε:

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτησω αν ο τραχηλος μπορει να μεγαλωσει με καποιο τροπο? Μ ειπε η γιατρος μ τις προαλλες οτι απο 3.7 πηγε 3.0 εκατοστα ειμαι στην 16 εβδομαδα κ αγχωθηκα κ με τη δουλεια σκεφτομαι να σταματησω.μ ειπε ξεκουραση κ θα το ξαναδει σε μια βδομαδα...

Αν υπάρχει πρόβλημα με τον τράχηλο δεν μεγαλώνει μόνο ίσως μείνει σταθερός . Μπορεί όμως να ήταν λάθος Κ η πρώτη μέτρηση .

Αν μειωθεί Κ άλλο κάνουν περίδεση μέχρι τις 18 εβδομάδες . 

Αλλιώς ξάπλα συνέχεια utrogestan κολπικα Κ παρακολουθήσει κάθε 10 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Ειναι πολυ αγχωτικο το συγκερκιμενο θεμα ειδικα αμα ειναι κ το πρωτο σου. Γενικα προσπαθω να περιορισω τις συσπασεις γιατι ειχα μερικες τις προηγουμενες μερες ισως απο κουραση.ας ελπισουμε να παει καλυτερα την επομενη φορα..θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nicole12 είπε:

Ευχαριστω πολυ. Ειναι πολυ αγχωτικο το συγκερκιμενο θεμα ειδικα αμα ειναι κ το πρωτο σου. Γενικα προσπαθω να περιορισω τις συσπασεις γιατι ειχα μερικες τις προηγουμενες μερες ισως απο κουραση.ας ελπισουμε να παει καλυτερα την επομενη φορα..θα δειξει!

Ε πρέπει να προσέχεις πολύ τώρα γιατί τώρα περνει βάρος το μωρό μέχρι τώρα δεν πίεζε πουθενά τώρα θα αρχίσει να βαραίνει Κ να ζοριζετε η μήτρα . Καλητερα να ζητήσεις άδεια απτό γιατρό σου να σου γράψει Κ να κάτσεις σπιτάκι σου όσο χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Χτες το απόγευμα είχα αίμα, σκέφτηκα ότι θα φταίει το σαλοσπιρ και ησύχασα, αλλά ξαναειχα τωρα το πρωί αίμα. Μου πε ο γιατρός να πάω από εκει να με δει να με δει το απόγευμα κι ότι δεν φταίει το σαλοσπιρ. 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο γιατρό, όλα καλά είπε. Ένα μικρό αιμάτωμα είναι, μου είπε να ξεκουραστώ αυτές τις ημέρες (όχι όμως κι όλη μέρα ξάπλα). Να κόψω το σαλοσπιρ μέχρι να φύγει το αιμάτωμα γιατί ίσως να το επιδεινώνει το αιμάτωμα και το ξαναρχίζω αφού φύγει το αιμάτωμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, marmaki said:

@zouko πήγες για την αυχενική;;

Kαλημέρα !

Ναι , πήγα, και χτες μόλις πήρα και τα αποτελέσματα. Οι μετρήσεις στο ιατρείο ήταν όλες πολύ καλές. Λόγω ηλικίας προϋπαρχουσα πιθανότητα είχα

T21 : 1 / 85
T18 : 1 / 204
T13 : 1 / 640

Και μετά τις μετρήσεις και τις εξετάσεις αίματος πήγε:

T21 : 1 / 1698
T18 : 1 / 4076
T13 : 1 / 12805

Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Το μόνο που μου άλλαξε ήταν την ΠΗΤ , που την πήγε 5 μέρες μετά :)

Εσυ πως είσαι τώρα ; Σταμάτησε το αίμα ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...