Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ιδιωτική μαία για support


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και τις μανουλες-to-be ! 

Σε ενα μηνα με το καλό γενναω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι να πάρω μια μαια για μερικες συμβουλες περί θηλασμού κατα κύριο λόγο (μια γνωριμια πριν, support στο μαιευτήριο-ισως κάνω καισαρική και οχι φυσιολογικο και για κανα δυο φορες μετα στο σπίτι, γιατι δεν ξερουμε που παν τα τέσσερα).... Εχει καμια εμπειρία; Και αν ναι, βρε κορίτσια σε τι κόστη κυμαινομαστε; 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και τις μανουλες-to-be ! 

Σε ενα μηνα με το καλό γενναω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι να πάρω μια μαια για μερικες συμβουλες περί θηλασμού κατα κύριο λόγο (μια γνωριμια πριν, support στο μαιευτήριο-ισως κάνω καισαρική και οχι φυσιολογικο και για κανα δυο φορες μετα στο σπίτι, γιατι δεν ξερουμε που παν τα τέσσερα).... Εχει καμια εμπειρία; Και αν ναι, βρε κορίτσια σε τι κόστη κυμαινομαστε; 

Ευχαριστώ!!!

Στο μαιευτήριο δεν την χρειάζεσε Κ με καισαρική να είσαι την επόμενη μέρα θα περπατάς κανονικά . Οτι βοήθεια Κ να χρειάζεσε εκεί θα έχεις τις νοσοκομες εκεί μέσα.

Αν ξέρεις κάποια μαία προσωπικά  που εμπιστεύεσε οκ ζητά βοήθεια . Το να πάρεις τυχαία μια μαία για βοήθεια πεταμένα λεφτά. Θα έρθει για μια ώρα θα σου πει πράγματα που πολύ πιθανό να μην ταιριάξουν στο παιδί σου Κ εσύ θα μείνεις με την απορία. Ένα μωρό μαθαινετε σιγά σιγά το κάθε ένα έχει τις ιδιετεροτητες του κανένας δεν ήξερε από πριν μην ανχωνεσε .

Πόνταρε καλητερα σε έναν καλό παιδίατρο με γνώσεις για θηλασμό που θα σε κατευθύνει . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα διαφωνω με τη Λινα.

Για μενα τα λεφτα στις μαιες ηταν τα μονα που δεν εκλαψα. Δε θα ειχα καταφερει τιποτα αν δεν τις ειχα διπλα μου. Και πριν και κατα τη διαρκεια και μετα.

Ωστοσο γεννησα με φυσιολογικο τοκετο, ειχα κανει μαζι τους μαθηματα ανωδυνου και βρεφικης φροντιδας, ειχαμε και εχουμε αναπτυξει φοβερη σχεση.

Ηρθε απο τα ξημερωματα σπιτι που σπασαν τα νερα, με βοηθησε να κανω μπανιο, μου εκανε κλυσμα για να μη κανω στο νοσοκομειο, καναμε ασκησεις κ πηγαμε μαζι στο μαιευτηριο. Γεννησα 24 ωρες μετα και ηταν διπλα μου καθε λεπτο. Ειχα εναν τρομερα ομορφο τοκετο, περασαμε μαζι ολα τα σταδια. Και μετα οταν χρειαστηκα βοηθεια στο σπιτι με τον θηλασμο που ζοριστηκα παρα πολυ τη πρωτη βδομαδα τις ειχα κοντα μου. 

Γενικα δε θα το αλλαζα με τιποτα ειδικα αν εισαι πρωτοτοκος. Τωρα αν πας καισαρικη (δε ξερω τον λογο, αν θες ή πρεπει) η βοηθεια δεν θα ειναι η ιδια μιας και δεν θα κανει τιποτα καμια απο τις δυο σας. 

Οσο για τα κοστη, ο τοκετος κοστισε 500€ και οι επισκεψεις νομιζω ειναι γυρω στα 50€. Σκεψου ηταν τοσο σημαντικη η βοηθεια που εκανα δωρο επισκεψη θηλασμου κ στη κολλητη μου και λεει ακομα οτι ηταν το καλυτερο δωρο. Ο παιδιατρος οσο καλος κ φιλικος να ειναι προς τον θηλασμο (ο δικος μου ειναι) δεν ειναι καταλληλος να σε καθοδηγησει εκτος και αν ειναι πιστοποιημενος συμβουλος (δεν ξερω κανεναν). 

Προσωπικα αν με ρωτας, τα μονα λεφτα που θεωρω πεταμενα ή τουλαχιστον ενα μεγαλο ποσον αυτων, ειναι η κλινικη. Ουτε τον γιατρο κλαιω ουτε τη μαια. Εφτιαξα την ομαδα των ονειρων μου κ ειχα εναν τελειο τοκετο εγω που βλεπω βελονα και λιποθυμαω

Οτι κ αν αποφασισεις με το καλο το μωρακι σου ❤️

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν για εμένα εάν θέλεις μαία δίπλα σου για στήριξη καλό θα ήταν ήδη να την έχεις βρει.

Να χτίσετε μια σχέση εμπιστοσύνης.να νιώθεις ότι είναι ο άνθρωπος σου.

Εάν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα τα καταφέρεις κ μόνη σου.

Ήμουν από τις κοπέλες που δεν ενθουσιαζομουν για μωρά.

Ούτε να τα κρατάω δεν ήξερα. έχω να σου πω ότι η κόρη μου θήλασε 4 χρόνια. Ποτέ δεν πήρε ξένο γάλα.μπηκα σε ομάδες στο φβ για τον θηλασμό για μαίες κλπ διάβαζα ιστορίες θηλασμού προβλημάτων κλπ και ήμουν ενημερωμένη,πέρασα και μαστίτιδα και το αντιμετώπισα χωρίς φάρμακα.. Εσύ θα ξέρεις πιο θα είναι το καλύτερο πράγμα για σένα κ το παιδί σου. 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Έψαχνα να βρω κάποιο θέμα στο φόρουμ για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μιας φίλης μου με τον θηλασμό, αλλά δεν βρήκα.

Το μωράκι της είναι σχεδόν 3ων μηνών και ξαφνικά άρχισε το στήθος της να πετάει το γάλα με κάποια πιεση στο θηλασμο ,σαν να ψεκάζει δυνατά να το πω..Κ το μωρό δεν μπορεί να φάει κλαίει. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μαία που να επικοινωνεί και εξ αποστάσεως ή είναι δύσκολο αυτό για συμβουλές???Στην πόλη μας δεν έχει βρει κάποια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Maria Ad είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Έψαχνα να βρω κάποιο θέμα στο φόρουμ για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μιας φίλης μου με τον θηλασμό, αλλά δεν βρήκα.

Το μωράκι της είναι σχεδόν 3ων μηνών και ξαφνικά άρχισε το στήθος της να πετάει το γάλα με κάποια πιεση στο θηλασμο ,σαν να ψεκάζει δυνατά να το πω..Κ το μωρό δεν μπορεί να φάει κλαίει. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μαία που να επικοινωνεί και εξ αποστάσεως ή είναι δύσκολο αυτό για συμβουλές???Στην πόλη μας δεν έχει βρει κάποια.

λογικα εχει εντονη ροη,θα βγαζει λιγο με το χερι να μειωνεται,να μην πεταγεται το γαλα πιδακας,κ μετα θα βαζει το μωρο

μου κανει εντυπωση ομως που 3μ τωρα δεν υπηρχε θεμα με τον θηλασμο κ εμφανιστηκε ξαφνικα

το μωρο πως αντιδραει;

σιγουρα θα ηταν καλυτερο να την δουν απο κοντα,πως θηλαζει κλπ,αλλα φανταζομαι οι περισσοτερες συμβουλοι θα μπορουν να δωσουν καποιες συμβουλες τηλ η κ με βιντεοκληση

εχω ακουσει καποιες κανουν κ μια αποσταση αν χρειαζεται να δουν καποια μαμα

τηλεφωνικα μπορει να μιλησει κ με την φαιναρετη η να καλεσει στη γραμμη αλκυωνη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Έψαχνα να βρω κάποιο θέμα στο φόρουμ για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μιας φίλης μου με τον θηλασμό, αλλά δεν βρήκα.

Το μωράκι της είναι σχεδόν 3ων μηνών και ξαφνικά άρχισε το στήθος της να πετάει το γάλα με κάποια πιεση στο θηλασμο ,σαν να ψεκάζει δυνατά να το πω..Κ το μωρό δεν μπορεί να φάει κλαίει. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μαία που να επικοινωνεί και εξ αποστάσεως ή είναι δύσκολο αυτό για συμβουλές???Στην πόλη μας δεν έχει βρει κάποια.

Σε ποια πολη ειναι?

Το στηθος οταν εχει ροη το αποσυμφοριζεις πρωτα με το χερι να βγαλει μερικους ψεκασμους κ μετα βαζεις το μωρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Έψαχνα να βρω κάποιο θέμα στο φόρουμ για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μιας φίλης μου με τον θηλασμό, αλλά δεν βρήκα.

Το μωράκι της είναι σχεδόν 3ων μηνών και ξαφνικά άρχισε το στήθος της να πετάει το γάλα με κάποια πιεση στο θηλασμο ,σαν να ψεκάζει δυνατά να το πω..Κ το μωρό δεν μπορεί να φάει κλαίει. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μαία που να επικοινωνεί και εξ αποστάσεως ή είναι δύσκολο αυτό για συμβουλές???Στην πόλη μας δεν έχει βρει κάποια.

Καλησπέρα! Αν ψάξει στη la leche league greece ίσως βρει σύμβουλο θηλασμού στην πόλη της ώστε να επικοινωνήσει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μου είπε ότι το βγάζει κ με το χέρι το γάλα πρώτα αλλά δεν αλλάζει κάτι...Η γιατρός της της είπε να συνεχίσει με αντλήσει κάθε 3 ώρες κ να το δίνει με μπιμπερό.Αλλα προφανώς δεν το αντέχει αυτό όλη μέρα και προσπαθεί να βρει λύση. Θα της πω για Φαιναρετη και τους άλλους οργανισμούς που μου λέτε. Λαρισα μένει. 

Link to comment
Share on other sites

στη λαρισα υπαρχουν εξαιρετικες παιδιατροι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου

Δημητριου Μαρια κ Καραθαναση Αναστασια που ειναι κ νεογνολογος

επισης υπαρχει μαια πιστοποιημενη συμβουλος γαλουχιας Κωσταρελου Αγγελικη

δεν νομιζω οτι το θηλαστρο θα βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση.ισα ισα μπορει να το χειροτερεψει

βοηθανε ζεστες κομπρεσες πριν,εγω προσωπικα εβγαζα πολυ πιο ευκολα στο ντουζ,κ κρυες κομπρεσες μετα

αλλα πρεπει να κανεις κ σωστες μαλαξεις.να πιανει ολο τον μαστο,ισως βρει βιντεακια προς το παρον

@Maria Ad γιατι με μπιμπερο;το μωρο δεν πιανει στηθος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 19/3/2024 at 2:19 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Έψαχνα να βρω κάποιο θέμα στο φόρουμ για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα μιας φίλης μου με τον θηλασμό, αλλά δεν βρήκα.

Το μωράκι της είναι σχεδόν 3ων μηνών και ξαφνικά άρχισε το στήθος της να πετάει το γάλα με κάποια πιεση στο θηλασμο ,σαν να ψεκάζει δυνατά να το πω..Κ το μωρό δεν μπορεί να φάει κλαίει. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια μαία που να επικοινωνεί και εξ αποστάσεως ή είναι δύσκολο αυτό για συμβουλές???Στην πόλη μας δεν έχει βρει κάποια.

Για αρχή η φίλη σου να αποσυμφορεί το στήθος της με απαλό μασάζ . Θα καταλάβει η ίδια πόσο πρέπει να βγάλει, θα ελαφρύνει κ το στήθος.

Έχει υπερπαραγωγή δεν είναι κάτι, χρησιμοποιεί θηλαστρο? Εάν ναι μηπως να το μειώσει λίγο? Τώρα διάβασα για το θηλαστρο. Να το κόψει αυτό της δημιούργησε την υπερπαραγωγή.

Σε κάθε άλμα ανάπτυξης θα παθαίνει υπερπαραγωγή. Υπομονή κ θα περασει

 

Το στήθος παράγει γάλα όσο ζητάει το μωρό. Εγώ έκανα αποσυμφόρηση με το χέρι και το έβαζα στην άκρη το γάλα. Εάν πονάει κ δεν μπορεί θα βοηθήσει να το κάνει την ώρα του μπάνιου. Το μασάζ καθοδικά προς την θηλή

 

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2024 at 7:56 ΜΜ, vikib είπε:

στη λαρισα υπαρχουν εξαιρετικες παιδιατροι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου

Δημητριου Μαρια κ Καραθαναση Αναστασια που ειναι κ νεογνολογος

επισης υπαρχει μαια πιστοποιημενη συμβουλος γαλουχιας Κωσταρελου Αγγελικη

δεν νομιζω οτι το θηλαστρο θα βοηθησει σ'αυτην την περιπτωση.ισα ισα μπορει να το χειροτερεψει

βοηθανε ζεστες κομπρεσες πριν,εγω προσωπικα εβγαζα πολυ πιο ευκολα στο ντουζ,κ κρυες κομπρεσες μετα

αλλα πρεπει να κανεις κ σωστες μαλαξεις.να πιανει ολο τον μαστο,ισως βρει βιντεακια προς το παρον

@Maria Ad γιατι με μπιμπερο;το μωρο δεν πιανει στηθος;

Σε μια παιδίατρο που είναι κ σύμβουλος θηλασμού πάει αλλά αυτήν της είπε να συνεχίσει έτσι άμα δεν μπορεί καθόλου το μωρό να θηλάσει.Να το βγάζει δηλαδή με το θήλαστρο κ να της δίνει με το μπιμπερο.Ακομα κ μετά τις μαλαξεις δηλαδή αν συνεχίζει το ίδιο να συμβαίνει. Ίσως δεν κάνει σωστά μαλαξεις,ίσως δεν βγάζει αρκετό γάλα γιατί φοβάται πόσο θα μείνει μετά για το μωρο.Δεν ξέρω σίγουρα...Και κομπρεσες της το ειπα κ εγώ.. Κ μένα μου φάνηκε περίεργο.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ονόματα!

On 21/3/2024 at 8:46 ΜΜ, Ζαχαρωτο είπε:

Για αρχή η φίλη σου να αποσυμφορεί το στήθος της με απαλό μασάζ . Θα καταλάβει η ίδια πόσο πρέπει να βγάλει, θα ελαφρύνει κ το στήθος.

Έχει υπερπαραγωγή δεν είναι κάτι, χρησιμοποιεί θηλαστρο? Εάν ναι μηπως να το μειώσει λίγο? Τώρα διάβασα για το θηλαστρο. Να το κόψει αυτό της δημιούργησε την υπερπαραγωγή.

Σε κάθε άλμα ανάπτυξης θα παθαίνει υπερπαραγωγή. Υπομονή κ θα περασει

 

Το στήθος παράγει γάλα όσο ζητάει το μωρό. Εγώ έκανα αποσυμφόρηση με το χέρι και το έβαζα στην άκρη το γάλα. Εάν πονάει κ δεν μπορεί θα βοηθήσει να το κάνει την ώρα του μπάνιου. Το μασάζ καθοδικά προς την θηλή

 

Δεν το χρησιμοποιούσε το θήλαστρο. Η γιατρός και σύμβουλος της είπε απλά αν δεν μπορεί να θηλάσει το μωρό με τίποτα κ κλαίει να το κάνει αυτό.Να δίνει δηλαδή με το μπιμπερο το αντλημενο γάλα. Θα της πω να δει βιντεακια για την αποσυμφόρηση με το χερι,προς το παρόν δεν μπορώ να την δω κ από κοντά για να ξέρω κ πως το κάνει για να την βοηθήσω...Γιατί κ εγώ με το χέρι έβγαζα υπέρ αρκετό κ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σε μια παιδίατρο που είναι κ σύμβουλος θηλασμού πάει αλλά αυτήν της είπε να συνεχίσει έτσι άμα δεν μπορεί καθόλου το μωρό να θηλάσει.Να το βγάζει δηλαδή με το θήλαστρο κ να της δίνει με το μπιμπερο.Ακομα κ μετά τις μαλαξεις δηλαδή αν συνεχίζει το ίδιο να συμβαίνει. Ίσως δεν κάνει σωστά μαλαξεις,ίσως δεν βγάζει αρκετό γάλα γιατί φοβάται πόσο θα μείνει μετά για το μωρο.Δεν ξέρω σίγουρα...Και κομπρεσες της το ειπα κ εγώ.. Κ μένα μου φάνηκε περίεργο.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ονόματα!

Δεν το χρησιμοποιούσε το θήλαστρο. Η γιατρός και σύμβουλος της είπε απλά αν δεν μπορεί να θηλάσει το μωρό με τίποτα κ κλαίει να το κάνει αυτό.Να δίνει δηλαδή με το μπιμπερο το αντλημενο γάλα. Θα της πω να δει βιντεακια για την αποσυμφόρηση με το χερι,προς το παρόν δεν μπορώ να την δω κ από κοντά για να ξέρω κ πως το κάνει για να την βοηθήσω...Γιατί κ εγώ με το χέρι έβγαζα υπέρ αρκετό κ γρήγορα...

Όταν το γάλα πετάγεται σαν πίδακας να βγάζει το μωρό απ' το στήθος κ όταν σταματάει να το ξανά βάζει. Όταν πίνοντας γάλα το μωρό νιώθει ότι ξανά βγαίνει έτσι μπορεί να κάνει πάλι την ίδια διαδικασία. Να βγαίνει όλη την ώρα έτσι χωρίς σταματημό αποκλείεται. Το μωρό όλη την ώρα που πίνει γάλα γκρινιάζει κ δεν μπορεί??? Κ αν είναι έτσι μήπως τλκ δεν είναι αυτός ο λόγος που κλαίει το μωρό όπως νομίζει? Μήπως το μωρό όταν καταπίνει ακούγεται κ το στοματακι του κάπως σαν να γουργουριζει κ ότι πέφτει πολύ βαριά το γάλα?? Μήπως έχει παλινδρόμηση κ ενοχλείται από αυτό? Μήπως πονάει τλκ κιόλας?

Το θηλαστρο όπως είπαν κ τα κορίτσια πάνω θα δημιουργήσει ακόμα παραπάνω υπερπαραγωγή..

Παει σε κάποια παιδίατρο από αυτές που ανέφερε η @vikib που είναι πιστοποιημένες? Αν ναι απογοητεύομαι πλήρως.. Δεν γίνεται ακόμα κ οι σύμβουλοι να μιλάνε για θηλαστρο χωρίς να έχουν εξαντλήσει οτιδήποτε άλλο.. Γιατί ο θηλασμός δίνει κ στη μαμά χαρά, γαληνευει.. Τουλάχιστον σε μένα.. Το θηλαστρο τι κάνει??

Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό 3 μηνών τώρα να ενοχλείται που πετάγεται το γάλα με τόση ένταση.. Πιστεύω παλινδρόμηση κρύβεται απο πίσω. Από βάρος πως πάει το μωρό?

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,δ δικαιολογειται τωρα που το μωρο μεγαλωσε κ θα επρεπε να το διαχειριζεται κ καλυτερα

ισως παλινδρομηση

σαν μοναδικη δικαιολογια για το θηλαστρο θα φανταστω οτι το μωρο δ τρεφεται γτ κλαιει,οποτε το ειπε μονο για να μην αφυδατωθει

επισης κ με τις μαλαξεις οσο κ να βγαλει,παλι το μωρο θα κατεβασει.θα βγαλει τοσο οσο να μην πεταγεται

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

συμφωνω,δ δικαιολογειται τωρα που το μωρο μεγαλωσε κ θα επρεπε να το διαχειριζεται κ καλυτερα

ισως παλινδρομηση

σαν μοναδικη δικαιολογια για το θηλαστρο θα φανταστω οτι το μωρο δ τρεφεται γτ κλαιει,οποτε το ειπε μονο για να μην αφυδατωθει

επισης κ με τις μαλαξεις οσο κ να βγαλει,παλι το μωρο θα κατεβασει.θα βγαλει τοσο οσο να μην πεταγεται

 

Ναι εννοείται ότι δεν πρέπει να αφυδατωθεί. Αλλά αν πχ είναι παλινδρόμηση κ έχει δημιουργηθεί οισοφαγίτιδα (γιατί η παλινδρόμηση από μόνη της δεν δικαιολογεί να κλαίει, απλά να μην τρώει πολύ ώρα, η οισοφαγίτιδα θα  δικαιολογούσε την άρνηση τροφής.) Οπότε σε τέτοια περίπτωση το μπουκάλι πάλι δεν θα βοηθούσε, θα βοηθούσε ισως η αποχή από αλλεργιογόνες τροφες και κάποιο φαρμακακι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...