Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

Ιδιωτική μαία για support


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Ναι εννοείται ότι δεν πρέπει να αφυδατωθεί. Αλλά αν πχ είναι παλινδρόμηση κ έχει δημιουργηθεί οισοφαγίτιδα (γιατί η παλινδρόμηση από μόνη της δεν δικαιολογεί να κλαίει, απλά να μην τρώει πολύ ώρα, η οισοφαγίτιδα θα  δικαιολογούσε την άρνηση τροφής.) Οπότε σε τέτοια περίπτωση το μπουκάλι πάλι δεν θα βοηθούσε, θα βοηθούσε ισως η αποχή από αλλεργιογόνες τροφες και κάποιο φαρμακακι. 

ναι φυσικα το να δωσει μπουκαλι απλα θα καλυψει το προβλημα,δε θα βρει λυση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ε ναι αν είναι και οι σύμβουλοι έτσι δεν υπάρχει καμία σωτηρία!!!!

ευχομαι πως οχι

τουλ οχι ολοι.παντα θελει να εχουμε κριτικη σκεψη

αν δ κανω λαθος η φιλη μου παει στην νεογνολογο.απο οσα εχω ακουσει οι συμβουλες ειναι σωστες

νομιζω κ οι γιατροι σαν να "προσαρμοζονται" στους πελατες

εγω πχ δ εχω παραπονο απο την παιδιατρο σε θεμα συμβουλων για τον θηλασμο,αν κ δ τις χρειαστηκα,γτ την ειχα στο δευτερο παιδι

ενω φιλη μου λεει οτι της ελεγε ο,τι να ναι κ την αγχωνε,την απογοητευε

στο θεμα της διατροφης εμενα με συμβουλεψε αρκετα καλα μπορω να πω.ουτε απαγορευσεις ουτε ζυγισεις κ με παιδι στην κατωτατη καμπυλη.αλλα ημουν μπροστα σε τηλ που αλλη μαμα επεμενε για φαγητο σε 4μ μωρο καλοκαιριατικα (οχι με παλινδρομηση κλπ)οποτε της ειπε δινε λιγο καροτο,δλδ προσαρμοζε κ σε αυτα που ηθελε η καθε οικογενεια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , vikib είπε:

ευχομαι πως οχι

τουλ οχι ολοι.παντα θελει να εχουμε κριτικη σκεψη

αν δ κανω λαθος η φιλη μου παει στην νεογνολογο.απο οσα εχω ακουσει οι συμβουλες ειναι σωστες

νομιζω κ οι γιατροι σαν να "προσαρμοζονται" στους πελατες

εγω πχ δ εχω παραπονο απο την παιδιατρο σε θεμα συμβουλων για τον θηλασμο,αν κ δ τις χρειαστηκα,γτ την ειχα στο δευτερο παιδι

ενω φιλη μου λεει οτι της ελεγε ο,τι να ναι κ την αγχωνε,την απογοητευε

στο θεμα της διατροφης εμενα με συμβουλεψε αρκετα καλα μπορω να πω.ουτε απαγορευσεις ουτε ζυγισεις κ με παιδι στην κατωτατη καμπυλη.αλλα ημουν μπροστα σε τηλ που αλλη μαμα επεμενε για φαγητο σε 4μ μωρο καλοκαιριατικα (οχι με παλινδρομηση κλπ)οποτε της ειπε δινε λιγο καροτο,δλδ προσαρμοζε κ σε αυτα που ηθελε η καθε οικογενεια

Ναι όντως, πρέπει να πάνε με βάση του τι θέλει ο κάθε γονιός.. Κ σε άλλους μπορεί να ταιριάζει ο κάθε γιατρός σε άλλους όχι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2024 at 6:24 ΠΜ, mama16 είπε:

Όταν το γάλα πετάγεται σαν πίδακας να βγάζει το μωρό απ' το στήθος κ όταν σταματάει να το ξανά βάζει. Όταν πίνοντας γάλα το μωρό νιώθει ότι ξανά βγαίνει έτσι μπορεί να κάνει πάλι την ίδια διαδικασία. Να βγαίνει όλη την ώρα έτσι χωρίς σταματημό αποκλείεται. Το μωρό όλη την ώρα που πίνει γάλα γκρινιάζει κ δεν μπορεί??? Κ αν είναι έτσι μήπως τλκ δεν είναι αυτός ο λόγος που κλαίει το μωρό όπως νομίζει? Μήπως το μωρό όταν καταπίνει ακούγεται κ το στοματακι του κάπως σαν να γουργουριζει κ ότι πέφτει πολύ βαριά το γάλα?? Μήπως έχει παλινδρόμηση κ ενοχλείται από αυτό? Μήπως πονάει τλκ κιόλας?

Το θηλαστρο όπως είπαν κ τα κορίτσια πάνω θα δημιουργήσει ακόμα παραπάνω υπερπαραγωγή..

Παει σε κάποια παιδίατρο από αυτές που ανέφερε η @vikib που είναι πιστοποιημένες? Αν ναι απογοητεύομαι πλήρως.. Δεν γίνεται ακόμα κ οι σύμβουλοι να μιλάνε για θηλαστρο χωρίς να έχουν εξαντλήσει οτιδήποτε άλλο.. Γιατί ο θηλασμός δίνει κ στη μαμά χαρά, γαληνευει.. Τουλάχιστον σε μένα.. Το θηλαστρο τι κάνει??

Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό 3 μηνών τώρα να ενοχλείται που πετάγεται το γάλα με τόση ένταση.. Πιστεύω παλινδρόμηση κρύβεται απο πίσω. Από βάρος πως πάει το μωρό?

 

Δεν μου είπε ότι το μωρό δεν τρώει με το μπιμπερο για να πούμε ότι έχει άλλο πρόβλημα.Περασε κ η δικιά μου οισοφαγητιδα κ ξέρω τα συμπτώματα..Πάντως όλη αυτή τη διαδικασια που περιγράφεις στην αρχή του ποστ σου ,θα μπορούσε κ η γιατρός να κάτσει να δει πως θηλάζει τι γίνεται κ άμα το παλέψει ξανά κ ξανά ή να βγάλει κ να ξαναβάλει με το χέρι αν χρειαστεί.Αλλα από αυτά που μου είπε δεν ασχολήθηκε με όλη τη διαδικασία.Ειπε ότι το παιδί δεν μπορεί να μένει νηστικό κ τέλος.Μια χαρά είναι από βάρος απ όσο μου είπε γιατί την έβαζε κ να θηλάζει κάθε 3 κ 4 ώρες μέχρι τώρα το μωρο...Κ ναι είναι πιστοποιημενη συμβουλος.Και βασίστηκε πάνω της για αυτόν τον λόγο κ εν τέλει απλά αγχώθηκε να βρει μόνη της τρόπο ή τι ακριβώς φταίει! Απορώ γιατί τα παίρνουν τα χαρτιά αυτά αφού δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά κάποιοι τέτοιοι γιατροί. 

Τελοσπαντων επειδή κ αυτήν δεν θεωρεί ότι το θήλαστρο θα την βοηθήσει κ ίσα ίσα μπορεί να της δημιουργήσει κ πρόβλημα, γι αυτο ψάχνεται.. Σας ευχαριστώ πολύ κ για τις συμβουλές σας κορίτσια. Ελπίζω να βρει τον τρόπο.Ισως με περισσότερη άντληση πριν το θηλασμό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Δεν μου είπε ότι το μωρό δεν τρώει με το μπιμπερο για να πούμε ότι έχει άλλο πρόβλημα.Περασε κ η δικιά μου οισοφαγητιδα κ ξέρω τα συμπτώματα..Πάντως όλη αυτή τη διαδικασια που περιγράφεις στην αρχή του ποστ σου ,θα μπορούσε κ η γιατρός να κάτσει να δει πως θηλάζει τι γίνεται κ άμα το παλέψει ξανά κ ξανά ή να βγάλει κ να ξαναβάλει με το χέρι αν χρειαστεί.Αλλα από αυτά που μου είπε δεν ασχολήθηκε με όλη τη διαδικασία.Ειπε ότι το παιδί δεν μπορεί να μένει νηστικό κ τέλος.Μια χαρά είναι από βάρος απ όσο μου είπε γιατί την έβαζε κ να θηλάζει κάθε 3 κ 4 ώρες μέχρι τώρα το μωρο...Κ ναι είναι πιστοποιημενη συμβουλος.Και βασίστηκε πάνω της για αυτόν τον λόγο κ εν τέλει απλά αγχώθηκε να βρει μόνη της τρόπο ή τι ακριβώς φταίει! Απορώ γιατί τα παίρνουν τα χαρτιά αυτά αφού δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά κάποιοι τέτοιοι γιατροί. 

Τελοσπαντων επειδή κ αυτήν δεν θεωρεί ότι το θήλαστρο θα την βοηθήσει κ ίσα ίσα μπορεί να της δημιουργήσει κ πρόβλημα, γι αυτο ψάχνεται.. Σας ευχαριστώ πολύ κ για τις συμβουλές σας κορίτσια. Ελπίζω να βρει τον τρόπο.Ισως με περισσότερη άντληση πριν το θηλασμό!

Μακάρι να βρει τον τρόπο.. Βέβαια να προσέχει με το θηλαστρο γιατί μπορεί να δημιουργήσει υπερπαραγωγή.. 

Πάντως επειδή κ εγώ έχω μωρό στην ηλικία περίπου της φίλης σου, έχει μάθει όταν βγαίνει σαν πίδακας να σταματάει κ εγώ έχω ένα πανακι δίπλα για να πιέζω το στήθος να βγαίνει η πολύ ποσότητα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...