Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΧΑΠΙ Ή ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Έτσι όπως τα λες,θέλω να μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος και είναι απίστευτα δυακολο.Αν δεν της δώσω στήθος,δεν ηρεμεί..την φιλάω,την κάνω αγκαλίτσα κ νευριάζει.Κλαιει και τσιριζει,θέλει μόνο στηθος κ είναι 16 μηνών,δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ακόμα τόσο καλά δυστυχώς.Της λέω ότι θα κάνουμε αγκαλίτσα,την χαϊδεύω και κλαίει,μου παίρνει και τα χέρια από το κεφάλι της.. απελπισία 

Κόψε πρώτα το μεσημέρι μην ανχωθεις αν κόψει τον μεσημεριανό ύπνο ή αν δεν κοιμηθεί μια μέρα . Δεν κάνεις συζήτηση με το παιδί 16 μηνών απλά αρνησε Κ δίνεις κάτι άλλο μέχρι να ηρεμήσει. Δεν πειράζει που εκνευριζετε το κάνει γιατί ξέρει ότι θα κουραστείς κ εσύ. 

Εκείνη την ώρα δώσε κάτι που την ενθουσιάζει . Μπορείς στις αρχές να δίνεις ένα καινούριο βιβλίο ένα καινούριο παιχνίδι. Δεν υποχωρείς με το κλάμα . Δεν γίνετε αποθυλασμος χωρίς γκρίνια πρέπει να έχει φτάσει το παιδί 5 χρόνων για να μην κλάψει. 

Στο παιδί 16 μηνών λειτουργεί ο αντιπερισπασμός όχι η συζήτηση . Εσύ είσαι ο ενήλικας εσύ πρέπει να το ξεγελάσεις όχι το παιδί εσένα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κόψε πρώτα το μεσημέρι μην ανχωθεις αν κόψει τον μεσημεριανό ύπνο ή αν δεν κοιμηθεί μια μέρα . Δεν κάνεις συζήτηση με το παιδί 16 μηνών απλά αρνησε Κ δίνεις κάτι άλλο μέχρι να ηρεμήσει. Δεν πειράζει που εκνευριζετε το κάνει γιατί ξέρει ότι θα κουραστείς κ εσύ. 

Εκείνη την ώρα δώσε κάτι που την ενθουσιάζει . Μπορείς στις αρχές να δίνεις ένα καινούριο βιβλίο ένα καινούριο παιχνίδι. Δεν υποχωρείς με το κλάμα . Δεν γίνετε αποθυλασμος χωρίς γκρίνια πρέπει να έχει φτάσει το παιδί 5 χρόνων για να μην κλάψει. 

Στο παιδί 16 μηνών λειτουργεί ο αντιπερισπασμός όχι η συζήτηση . Εσύ είσαι ο ενήλικας εσύ πρέπει να το ξεγελάσεις όχι το παιδί εσένα .

Αυτό θα κάνω,θα ξεκινήσω με τον μεσημεριανό ύπνο. Εν τω μεταξύ κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και δεν έχω θέμα να συνεχιστει αυτό,αλλά πιστεύω πως αν κοπεί ο θηλασμός,θα βασανίζεται η καημένη να κοιμάται δίπλα μου και να μην θηλάζει...τι πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αυτό θα κάνω,θα ξεκινήσω με τον μεσημεριανό ύπνο. Εν τω μεταξύ κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και δεν έχω θέμα να συνεχιστει αυτό,αλλά πιστεύω πως αν κοπεί ο θηλασμός,θα βασανίζεται η καημένη να κοιμάται δίπλα μου και να μην θηλάζει...τι πιστεύεις?

Καλέ θα το αντικαταστήσει με αγκαλιά . Δεν βασανίζετε το παιδί θα το ξεχάσει.  Μια δυο τρεις μετά το ξεχναει  πάει . Το παιδί δεν είναι ενήλικας να θυμάται μια ζωή ότι θήλαζε Κ του το έκοψες. Δεν είναι κάτι που θα το συγκλονίσει τόσο όσο το σκέφτεσε εσύ . Είναι παιδί οι αντιδράσεις του είναι προσωρινές δεν αναλύει το μυαλό του τόσο περίπλοκα όσο εμείς . Του κόβεις απλά μια συνήθεια. Σκέψου το σαν την πιπίλα τώρα πια δεν έχει ανάγκη το γάλα σου την πιπίλα του κόβεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Έτσι όπως τα λες,θέλω να μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος και είναι απίστευτα δυακολο.Αν δεν της δώσω στήθος,δεν ηρεμεί..την φιλάω,την κάνω αγκαλίτσα κ νευριάζει.Κλαιει και τσιριζει,θέλει μόνο στηθος κ είναι 16 μηνών,δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ακόμα τόσο καλά δυστυχώς.Της λέω ότι θα κάνουμε αγκαλίτσα,την χαϊδεύω και κλαίει,μου παίρνει και τα χέρια από το κεφάλι της.. απελπισία 

οταν ξεκινησα στην κορη μου ηταν 18μ,αλλα το εκανα πολυ σταδιακα.μας πηρε 6μ.δ ειχα σκεφτει να αποθηλασει,εστω να μην πιπιλαει το μεσημερι που με ενοχλουσε

θα ξεκινησεις πρωτα να το λες,οτι σιγα σιγα,δε θα πινει γαλα για να κοιμηθει το μεσημερι.αν πχ κανεις χαδακια,θα της πεις οτι οταν θα ξαπλωνουμε το μεσημερι,θα κανουμε αγκαλιες κ θα σε χαιδευω κ θα κοιμηθεις ετσι

θα αρχισεις οσο θηλαζει να την χαιδευεις,να μειωνεις τον χρονο που την αφηνεις.μολις γλαρωνει θα βγαζεις το στηθος.δλδ δ θα αρνεισαι απο την αρχη,λογικο να αντιδρασει 

πρίν από 42 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Αυτό θα κάνω,θα ξεκινήσω με τον μεσημεριανό ύπνο. Εν τω μεταξύ κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και δεν έχω θέμα να συνεχιστει αυτό,αλλά πιστεύω πως αν κοπεί ο θηλασμός,θα βασανίζεται η καημένη να κοιμάται δίπλα μου και να μην θηλάζει...τι πιστεύεις?

εμενα η κορη μου συνεχισε να κοιμαται μαζι μου.ο μικρος ερχοταν οπως συνηθιζει αν τον αφησω ακομη κ τωρα το ξημερωμα για το τελευταιο χουζουρι

η κορη μου αποθηλασε 3μ πριν γεννησω.δ ζητησε ξανα βλεποντας τον αδερφο της,κ δ ζηλεψε καθολου

στην τελικη θα ειναι πολυ πιο απλο για τη μικρη.αρκει να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου.νομιζω οτι επειδη εσυ στεναχωριεσαι κ νιωθεις οτι το κανεις αναγκαστικα,αυτο σε μπλοκαρει κ σε δυσκολευει σαν σκεψη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2024 at 6:00 ΜΜ, linaa είπε:

Κόψε πρώτα το μεσημέρι μην ανχωθεις αν κόψει τον μεσημεριανό ύπνο ή αν δεν κοιμηθεί μια μέρα . Δεν κάνεις συζήτηση με το παιδί 16 μηνών απλά αρνησε Κ δίνεις κάτι άλλο μέχρι να ηρεμήσει. Δεν πειράζει που εκνευριζετε το κάνει γιατί ξέρει ότι θα κουραστείς κ εσύ. 

Εκείνη την ώρα δώσε κάτι που την ενθουσιάζει . Μπορείς στις αρχές να δίνεις ένα καινούριο βιβλίο ένα καινούριο παιχνίδι. Δεν υποχωρείς με το κλάμα . Δεν γίνετε αποθυλασμος χωρίς γκρίνια πρέπει να έχει φτάσει το παιδί 5 χρόνων για να μην κλάψει. 

Στο παιδί 16 μηνών λειτουργεί ο αντιπερισπασμός όχι η συζήτηση . Εσύ είσαι ο ενήλικας εσύ πρέπει να το ξεγελάσεις όχι το παιδί εσένα .

Να σε ρωτήσω λίγο: Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι από το πολύ το κλάμα? Την έχω βάλει στο κρεβατάκι της κολλητά με το δικό μας,είναι και ο άντρας μου μαζί της και κλαίει ασταμάτητα..Λες να πάθει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Να σε ρωτήσω λίγο: Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι από το πολύ το κλάμα? Την έχω βάλει στο κρεβατάκι της κολλητά με το δικό μας,είναι και ο άντρας μου μαζί της και κλαίει ασταμάτητα..Λες να πάθει κάτι ?

Εσύ που είσαι? Να πάθει κάτι όχι αλλά γιατί την έχεις Κ κλαίει ? 

Το πιο πιθανό είναι να βραχνιασει . Αλλά αν θέλεις να κόψεις το θηλασμό έτσι μαχαίρι είναι δύσκολο . Κ είναι πιο δύσκολο όταν λείπεις εσύ. Δηλαδή καλητερα να την παρηγορεις εσύ Κ όχι ο άντρας σου . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Εσύ που είσαι? Να πάθει κάτι όχι αλλά γιατί την έχεις Κ κλαίει ? 

Εγώ ήρθα στο σαλόνι,έτσι ώστε να ξεκινήσουμε από σήμερα να κοιμάται χωρίς στήθος. Την θήλασα και την έβαλα στο κρεβάτι της και ξεκίνησε το κλάμα. Κανονικά,κάθε 2-3 ώρες ξυπνάει και την θηλάζω για να αποκοιμηθεί,αλλά από απόψε δεν θα το κάνω και θα την θηλάσω το πρωί για να αδειάσω το στήθος,μην πάθω και καμιά μαστίτιδα.Τωρα που σου γράφω σταμάτησε να κλαίει και αποκοιμήθηκε από το πολύ το κλάμα..εχω τύψεις,αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..Φοβάμαι μην πάθει κάτι όταν κλαίει τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Εγώ ήρθα στο σαλόνι,έτσι ώστε να ξεκινήσουμε από σήμερα να κοιμάται χωρίς στήθος. Την θήλασα και την έβαλα στο κρεβάτι της και ξεκίνησε το κλάμα. Κανονικά,κάθε 2-3 ώρες ξυπνάει και την θηλάζω για να αποκοιμηθεί,αλλά από απόψε δεν θα το κάνω και θα την θηλάσω το πρωί για να αδειάσω το στήθος,μην πάθω και καμιά μαστίτιδα.Τωρα που σου γράφω σταμάτησε να κλαίει και αποκοιμήθηκε από το πολύ το κλάμα..εχω τύψεις,αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..Φοβάμαι μην πάθει κάτι όταν κλαίει τόσο πολύ..

Εντάξει θα ήταν καλύτερο να το κάνεις το μεσημέρι για αρχή. Το βράδυ είναι λίγο βαρύ για πρώτη άρνηση. Πάντως όχι δεν παθαίνει τίποτα απτό κλάμα. Αλλά καλό θα είναι να αρνησε το στήθος Κ να είσαι Κ εσύ εκεί . Να περνει το μήνυμα ότι δεν λείπει η μαμά απλά . Το στήθος αρνησε όχι την μαμά . 

Δηλαδή μόλις σε ξαναδεί θα θέλει να θηλάσει οπότε δεν έχει πάρει το μήνυμα . Θα πρέπει δηλαδή κάθε βράδυ να την κοιμιζει ο μπαμπάς . 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Εντάξει θα ήταν καλύτερο να το κάνεις το μεσημέρι για αρχή. Το βράδυ είναι λίγο βαρύ για πρώτη άρνηση. Πάντως όχι δεν παθαίνει τίποτα απτό κλάμα. Αλλά καλό θα είναι να αρνησε το στήθος Κ να είσαι Κ εσύ εκεί . Να περνει το μήνυμα ότι δεν λείπει η μαμά απλά . Το στήθος αρνησε όχι την μαμά . 

Δηλαδή μόλις σε ξαναδεί θα θέλει να θηλάσει οπότε δεν έχει πάρει το μήνυμα . Θα πρέπει δηλαδή κάθε βράδυ να την κοιμιζει ο μπαμπάς . 

Σοβαρά μιλάς? Πφφφφφ πάλι σκατα τα έκανα δλδ..είπα να κοιμηθώ και εγώ λιγάκι,αν είμαι εκεί μαζί της θα ξυπνάω  συνέχεια,ενώ ο άντρας μου και να βάλω τρακτέρ να οργώνει δίπλα του,δεν παιζει να ξυπνήσει. Δλδ αν κοιμάται ο άντρας μου εκεί και όχι εγώ τις πρώτες μέρες,θα νιώσει η μπέμπα ότι χάνει τη μαμά της ? Τόσο κακο της κάνω λες? 🥺

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue Velvet είπε:

Σοβαρά μιλάς? Πφφφφφ πάλι σκατα τα έκανα δλδ..είπα να κοιμηθώ και εγώ λιγάκι,αν είμαι εκεί μαζί της θα ξυπνάω  συνέχεια,ενώ ο άντρας μου και να βάλω τρακτέρ να οργώνει δίπλα του,δεν παιζει να ξυπνήσει. Δλδ αν κοιμάται ο άντρας μου εκεί και όχι εγώ τις πρώτες μέρες,θα νιώσει η μπέμπα ότι χάνει τη μαμά της ? Τόσο κακο της κάνω λες? 🥺

Κακό δεν της κάνεις . Απλά περνει το λάθος μήνυμα . Ότι λείπει η μαμά Κ όταν έρθει θηλάζω κανονικά . 

Άσε που η μαμά είναι παρηγοριά από μόνη της έτσι Κ αλλιώς οπότε θα είναι πιο ήρεμη η μετάβαση . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Κακό δεν της κάνεις . Απλά περνει το λάθος μήνυμα . Ότι λείπει η μαμά Κ όταν έρθει θηλάζω κανονικά . 

Άσε που η μαμά είναι παρηγοριά από μόνη της έτσι Κ αλλιώς οπότε θα είναι πιο ήρεμη η μετάβαση . 

Οοοκ από αύριο θα πάω κανονικά στην κρεβατοκάμαρα και απλά όποτε ξυπνάει να μην της δίνω στήθος,νομίζω τωρα το κατάλαβα. Και το μεσημέρι θα την βάλω στο παρκοκρεβατο και αν δεν κοιμηθεί,θα κοιμηθεί καλύτερα το βράδυ .Το πήρα απόφαση όπως βλέπεις . Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθει ότι όταν λες όχι στήθος είναι όχι στήθος . Κ να κοντρολαρει σιγά σιγά αυτό. Μια δυο τρεις θα καταλάβει ότι όταν έρχετε Κ λες όχι σημαίνει όχι. 

πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Οοοκ από αύριο θα πάω κανονικά στην κρεβατοκάμαρα και απλά όποτε ξυπνάει να μην της δίνω στήθος,νομίζω τωρα το κατάλαβα. Και το μεσημέρι θα την βάλω στο παρκοκρεβατο και αν δεν κοιμηθεί,θα κοιμηθεί καλύτερα το βράδυ .Το πήρα απόφαση όπως βλέπεις . Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Οοοκ από αύριο θα πάω κανονικά στην κρεβατοκάμαρα και απλά όποτε ξυπνάει να μην της δίνω στήθος,νομίζω τωρα το κατάλαβα. Και το μεσημέρι θα την βάλω στο παρκοκρεβατο και αν δεν κοιμηθεί,θα κοιμηθεί καλύτερα το βράδυ .Το πήρα απόφαση όπως βλέπεις . Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️

Καλημέρα κορίτσι! Εύχομαι να τα πήγατε όσο το δυνατόν καλύτερα τη νύχτα.

Μην απελπίζεται και μην νιώθεις τύψεις. Προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο για το μωράκι και την οικογένειά σου και θα τα καταφέρεις. 

Ο σύμβουλος θηλασμού/παιδίατρος μου είπε για τον αποθηλασμος τα ακόλουθα: 1)προσπαθείς να εισάγεις ένα μεταβατικό αντικείμενο (όχι απαραίτητα κάποιο πανακι παρηγοριάς ή πιπίλα, ακόμα και κάτι τελείως άκυρο,όπως ένα φακελάκι, μια μπλουζα σου,κάτι που βλέπεις να ότι της τραβάει την προσοχή),

2) κοβεις ένα θηλασμό ανά 3-4 ημέρες. Δηλαδή κάθε φορά "αρνείσαι" ένα "γεύμα" ανά 3-4 ημέρες. Δηλαδή αν ξυπνάει 3 φορές μέσα στη νύχτα, κόβεις σταδιακά έναν έναν από αυτούς τους 3 θηλασμους. Η συμβουλή του ήταν ότι αφήνουμε πάντα τελευταίο τον βραδινό θηλασμό, αυτόν που θέλει για να αποκοιμηθει.

Μου είχε πει ότι ο αποθηλασμος δεν μπορεί να κρατήσει ούτε τόσο λίγο όσο μια εβδομάδα ούτε τόσο πολύ όσο έναν μήνα. 

Εγώ όσο το δοκίμασα (τώρα έχω μεγαλο πισωγύρισμα γιατί η μικρή είναι αρρωστη), ενώ περίμενα ότι θα γίνει χαμός με το "όχι", την είδα ότι το ζήτησε, έκλαψε, διαμαρτυρήθηκε και μετά από λίγα λεπτά το πήρε απόφαση, γύρισε από την άλλη και κοιμήθηκε. Μερικές φορές αυτό έγινε και μέσα στη νύχτα που δεν περίμενα ότι θα ξανακοιμηθεί μόνη της.

Εμείς έχουμε πολύ δρόμο μπροστα μας ακόμα γιατί πρέπει να μαθει να κοιμάται και στο κρεβάτι της, αλλά που θα πάει,θα γίνει και αυτό!

Όλα θα γίνουν, κουράγιο και υπομονή!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rita1982 είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Εύχομαι να τα πήγατε όσο το δυνατόν καλύτερα τη νύχτα.

Μην απελπίζεται και μην νιώθεις τύψεις. Προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο για το μωράκι και την οικογένειά σου και θα τα καταφέρεις. 

Ο σύμβουλος θηλασμού/παιδίατρος μου είπε για τον αποθηλασμος τα ακόλουθα: 1)προσπαθείς να εισάγεις ένα μεταβατικό αντικείμενο (όχι απαραίτητα κάποιο πανακι παρηγοριάς ή πιπίλα, ακόμα και κάτι τελείως άκυρο,όπως ένα φακελάκι, μια μπλουζα σου,κάτι που βλέπεις να ότι της τραβάει την προσοχή),

2) κοβεις ένα θηλασμό ανά 3-4 ημέρες. Δηλαδή κάθε φορά "αρνείσαι" ένα "γεύμα" ανά 3-4 ημέρες. Δηλαδή αν ξυπνάει 3 φορές μέσα στη νύχτα, κόβεις σταδιακά έναν έναν από αυτούς τους 3 θηλασμους. Η συμβουλή του ήταν ότι αφήνουμε πάντα τελευταίο τον βραδινό θηλασμό, αυτόν που θέλει για να αποκοιμηθει.

Μου είχε πει ότι ο αποθηλασμος δεν μπορεί να κρατήσει ούτε τόσο λίγο όσο μια εβδομάδα ούτε τόσο πολύ όσο έναν μήνα. 

Εγώ όσο το δοκίμασα (τώρα έχω μεγαλο πισωγύρισμα γιατί η μικρή είναι αρρωστη), ενώ περίμενα ότι θα γίνει χαμός με το "όχι", την είδα ότι το ζήτησε, έκλαψε, διαμαρτυρήθηκε και μετά από λίγα λεπτά το πήρε απόφαση, γύρισε από την άλλη και κοιμήθηκε. Μερικές φορές αυτό έγινε και μέσα στη νύχτα που δεν περίμενα ότι θα ξανακοιμηθεί μόνη της.

Εμείς έχουμε πολύ δρόμο μπροστα μας ακόμα γιατί πρέπει να μαθει να κοιμάται και στο κρεβάτι της, αλλά που θα πάει,θα γίνει και αυτό!

Όλα θα γίνουν, κουράγιο και υπομονή!

 

Καλημέρα και σ ευχαριστώ πολύ ❤️ Πήγε αρκετά καλά θα έλεγα.Ξυπνησε δύο φορές μόνο,έκλαψε κάνα τέταρτο και ξανακοιμηθηκε μόνη της.Την άκουγα από μέσα,αλλά δεν πήγαινα να την παρηγορήσω,για να μην την αναστατωσω.Ειναι πολύ καλή εξέλιξη,γιατί σκέψου ότι μέχρι χθες ξυπνούσε κάθε δύο ώρες και ήθελε μόνο στήθος για να ξανακοιμηθεί.Τωρα το πρωί που σηκώθηκε,την θήλασα για να μην πετρώσει το στήθος και η μπέμπα ήταν πιο ήρεμη,ξάπλωνε πάνω μου και δεν ήθελε να με αποχωριστεί..της έλειψα της γλυκουλας❤️ Τώρα θα την θηλάσω πάλι μόλις νιώσω το στήθος να φουσκώνει και όχι για να κοιμηθεί. Εύχομαι να αποθηλασεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται και να μάθει η μπέμπα σου να κοιμάται στο κρεβατάκι της ήρεμα και γλυκά ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα πατε καλυτερα απο οτι περιμενες..

αυτο που λεει η λινα,αν καταλαβαινω κ γω σωστα,ειναι οτι μπορει να μην θηλαζει,αλλα εισαι εκει για να την παρηγορησεις.με αλλους τροπους

σωστες κ οι συμβουλες που αναφερει η ριτα

απο κει κ περα,θα κανεις ο,τι ειναι καλυτερο για σας,κ πιασει.καθε ζευγαρι μαμας-παιδιου ειναι διαφορετικο

αν πρηστει το στηθος μπορεις να βγαζεις κ λιγο με το χερι για να κην την μπερδευεις αν δ ζητησει η δ ειναι ωρα να δωσεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...