Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΧΑΠΙ Ή ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Το πρόβλημα είναι ότι το στήθος μου πετρώνει ευκολα,οπότε δυσκολεύομαι να κόψω τους ημερήσιους θηλασμους 

Άσε λίγες μέρες να περάσουν ακόμα . Γενικά κ όταν θηλάζει μην αφήνεις το παιδί να το παρακάνει. Δηλαδή όχι επειδή φοβάσαι να αφήνεις το παιδί να θηλάζει παραπάνω ώρα . Γιατί τότε είναι το ίδιο Κ το αυτό. Δηλαδή μην κόψεις τους βραδινους θηλασμόυς Κ αφήνεις το παιδί το πρωί μισή ώρα στο στήθος . Άφηνε το ίσα ίσα να νιώθεις καλητερα το στήθος Κ μέχρι εκεί. Γενικα το γάλα αργεί να σταματήσει. Εγώ σκέψου είχα κόψει το θηλασμό Κ γάλα είχα για 20 μέρες ακόμα. Οπότε μην μπερδεύεσε γάλα μπορεί να έχεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάθεις μαστίτιδα . 

Επίσης μπορείς να βοηθήσεις Κ με διατροφή λίγο να ηρεμήσει το στήθος. Δηλαδή να προσέξεις λίγο το φαγητό σου μην τρως πολλούς υδατάνθρακες ούτε μεγάλες ποσότητες σαν μια προσεγμένη διατροφή δηλαδή . Θα χάσεις Κ κιλά Κ θα ελαττωθεί Κ λίγο το γάλα . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Η μπέμπα δεν κλαίει καθόλου μόλις τη βάζω στο παρκοκρεβατο,είναι απίστευτο!Κοιμήθηκε στις 10,ξύπνησε στις 3,τη θήλασα γιατί πέτρωσε το στήθος μου,μετά ξύπνησε στις 7:30 και κοιμάται ακόμα!Δλδ όλο κ όλο δύο αφυπνίσεις,αυτό είναι παράδεισος για μας!Έβγαλα και λίγο γάλα με το χέρι μέσα στο μπιμπερο,καλύτερα από το να το βγάζω στο νεροχύτη.Να σας ρωτήσω,εφόσον πιο πριν ξυπνούσε κάθε δύο ώρες και τη θήλαζα,ενώ πλέον ξυπνάει μόνο δύο φορές,αυτό δεν σημαίνει ότι έχω κόψει κάποιους θηλασμους?Μετά από 4μερες,ποιον θηλασμό να κόψω?

πολυ καλα!

σιγουρα ειναι σαν να εκοψες αρκετους θηλασμους,γι αυτο κ νιωθεις να πετρωνει

κ γω ημερησιους θα εκοβα,αλλα δες τι βολευει εσας.

πολυ καλα θα κανεις να μαζευεις το γαλα που βγαζεις,κ ιδανικα να το πινει οσο εχεις

να μην την αφηνεις να πινει πολυ ωρα,οπως κ συ να βγαζεις ισα για να μην πονας

εγω απο την στιγμη που σταματησαν δ πειραξα καθολου το στηθος.ειμαι σιγουρη οτι για κανενα τριμηνο αν προσπαθουσα,θα εβγαζα.ειδικα μετα την κορη που ημουν εγκυος ξανα ηδη

ειχα διαβασει οτι το φασκομηλο μειωνει την παραγωγη,αλλα δ το δοκιμασα.απλα απεφευγα οσο θηλαζα.μπορει να ρωτησεις κ μια συμβουλο τηλεφωνικα για συμβουλες,στη φαιναρετη η την αλκυωνη

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα την έβαλα για ύπνο και κλαίει πολύ, οπότε πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν έκλαψε καθολου το βράδυ που την έβαζα στο παρκοκρεβατο.  Διάβασα και κάτι σχετικά με τα φύλλα λάχανου, βοηθάνε όντως ? Αυτά τα βάζουμε για να ανακουφιζομαστε όταν πετρώνει το στήθος?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Τώρα την έβαλα για ύπνο και κλαίει πολύ, οπότε πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός το ότι δεν έκλαψε καθολου το βράδυ που την έβαζα στο παρκοκρεβατο.  Διάβασα και κάτι σχετικά με τα φύλλα λάχανου, βοηθάνε όντως ? Αυτά τα βάζουμε για να ανακουφιζομαστε όταν πετρώνει το στήθος?

μπορει μεσημερι να της ειναι πιο δυσκολο

τα φυλλα λαχανου νομιζω ειναι για μετα,οταν πετρωνει να ανακουφιζει

ουτε αυτο το δοκιμασα.το μονο που εχω κανει ειναι οταν ειχα υπερπαραγωγη να βαζω μετα τον θηλασμο κρυες κομπρεσες(ακομη κ αρακα απο καταψυξη),κ οταν ηθελα να βγαλω με το χερι,μου ηταν πολυ πιο ευκολο στο ντουζ,να πεφτει ζεστο νερο στην πλατη,κ γω σκυμμενη προς τα μπροστα ελαφρια να κανω μαλαξεις(δε μαζευα γαλα,ηταν στα πλαισια της υπερπαραγωγης)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μου:Είμαστε πλέον στον ένα θηλασμό την ημέρα,όχι βραδινό, συνήθως το πρωί η το απόγευμα,δεν σχετίζεται με τον ύπνο.Θελω να τον κόψω και αυτόν και το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το στήθος δεν πετρώνει πια,το νιώθω βαρύ και όταν το πιέζω να φύγει το γάλα,βγάζω πολύ,όχι απλά σταγόνες..τι κάνω τώρα για να σταματήσει η ροή?Να δίνω στο μωρό μέχρι να αδειάσει η να της δίνω λίγο,ίσα ίσα να ξεπρηστει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μου:Είμαστε πλέον στον ένα θηλασμό την ημέρα,όχι βραδινό, συνήθως το πρωί η το απόγευμα,δεν σχετίζεται με τον ύπνο.Θελω να τον κόψω και αυτόν και το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το στήθος δεν πετρώνει πια,το νιώθω βαρύ και όταν το πιέζω να φύγει το γάλα,βγάζω πολύ,όχι απλά σταγόνες..τι κάνω τώρα για να σταματήσει η ροή?Να δίνω στο μωρό μέχρι να αδειάσει η να της δίνω λίγο,ίσα ίσα να ξεπρηστει?

Τι ωραια! Μπραβο σου που τα καταφερες!

Συνεχιζεις φανταζομαι το δεν προσφερω-δεν αρνουμαι. Οταν το κοψεις απλα δεν πιεζεις το στηθος. Οσο το πατας τοσο θα βγαζεις

 Μπορει σε 6 μηνες απο τωρα να το πατησεις κ να βγαλεις. Γι αυτο ο κανονας ειναι οτι δε πειραζουμε το στηθος! Μονο αν νιωσεις οτι βαραινει κ σε ενοχλει θα αποσυμφοριζεις λιγο με το χερι

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Elle12 είπε:

Τι ωραια! Μπραβο σου που τα καταφερες!

Συνεχιζεις φανταζομαι το δεν προσφερω-δεν αρνουμαι. Οταν το κοψεις απλα δεν πιεζεις το στηθος. Οσο το πατας τοσο θα βγαζεις

 Μπορει σε 6 μηνες απο τωρα να το πατησεις κ να βγαλεις. Γι αυτο ο κανονας ειναι οτι δε πειραζουμε το στηθος! Μονο αν νιωσεις οτι βαραινει κ σε ενοχλει θα αποσυμφοριζεις λιγο με το χερι

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ❤️ Ναι,συνεχίζω και ευτυχώς η μικρή δεν ζητάει όπως πάλι, καμία σχέση. Όταν νιώθω το στήθος βαρύ,πρέπει να βγάζω με το χέρι η να δίνω λίγο στο μωρό?Με πιάνει άγχος που σκέφτομαι ότι θα μείνει γάλα μέσα στο μαστό, πώς θα σταματήσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μου:Είμαστε πλέον στον ένα θηλασμό την ημέρα,όχι βραδινό, συνήθως το πρωί η το απόγευμα,δεν σχετίζεται με τον ύπνο.Θελω να τον κόψω και αυτόν και το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το στήθος δεν πετρώνει πια,το νιώθω βαρύ και όταν το πιέζω να φύγει το γάλα,βγάζω πολύ,όχι απλά σταγόνες..τι κάνω τώρα για να σταματήσει η ροή?Να δίνω στο μωρό μέχρι να αδειάσει η να της δίνω λίγο,ίσα ίσα να ξεπρηστει?

μπραβο!τελεια νεα!!

μην μπερδευεις το μωρο αν σε ενοχλει με το στηθος θα βγαλεις με το χερι.αλλα οχι να αδειασει,ισα να μην ενοχλει

οσο το πειραζεις,τοσο θα βγαζει

μην ασχολεισαι με το στηθος καθολου

μην σε αγχωνει.δ θα γινει κτ

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vikib είπε:

μπραβο!τελεια νεα!!

μην μπερδευεις το μωρο αν σε ενοχλει με το στηθος θα βγαλεις με το χερι.αλλα οχι να αδειασει,ισα να μην ενοχλει

οσο το πειραζεις,τοσο θα βγαζει

μην ασχολεισαι με το στηθος καθολου

μην σε αγχωνει.δ θα γινει κτ

 

Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ Θα βγάζω με το χέρι λοιπόν,μέχρι να το νιώθω άδειο.Ειχα μπερδευτεί,δεν ήξερα αν πρέπει να το βγάζω όλο η λίγο.Επισης,γνωρίζεις σε πόσο καιρό επανέρχονται οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα?Μου είχε πει ο γιατρός πως.για να κάνω εξωσωματική πρέπει να κόψω το θηλασμο,να μου έρθει περίοδος και μετά θα κάνω εμβρυομεταφορά.

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ Θα βγάζω με το χέρι λοιπόν,μέχρι να το νιώθω άδειο.Ειχα μπερδευτεί,δεν ήξερα αν πρέπει να το βγάζω όλο η λίγο.Επισης,γνωρίζεις σε πόσο καιρό επανέρχονται οι ορμόνες στα φυσιολογικά επίπεδα?Μου είχε πει ο γιατρός πως.για να κάνω εξωσωματική πρέπει να κόψω το θηλασμο,να μου έρθει περίοδος και μετά θα κάνω εμβρυομεταφορά.

Αν κοπεί το γάλα σημαίνει ότι έχει ισσοροπησει το θέμα. Παίρνει λίγο καιρό να κοπεί το γάλα. Όπως σου είπε Κ η @vikib μην σε ανχωνει όπως δεν έγινε τίποτα που απτους 10 θηλασμόυς έπεσες στους 5 Κ στους 2 έτσι δεν θα γίνει τίποτα αν τους μηδενίσεις . Μετά το γάλα αργεί να σταματήσει αρκετά αλλά σταματάει. 

Δεν μπορώ να σου πω χρόνο σίγουρα διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ουτε εγω ξερω ακριβως ποτε σταματησε,αλλα πχ σιγουροτατα ενα χρονο μετα απο 4,5 μηνες θηλασμου,γαλα δ ειχα κ να το πατουσα

φυσικα εσυ θελεις πιο νωρις κ θα γινει,απλα το λεω.μην νομιζεις οτι μενει για παντα η δημιουργει θεμα

οχι ολο.δινεις σημα οτι χρειαζεται να παραξει κ αλλο

πραγματι αν ερθει περιοδος σημαινει ρυθμιστηκε ο οργανισμος.απλα θα δεις κ τις ορμονες σου ειδικα για την εξωσωματικη

λογικα κ περιοδος θα σου ρθει το επομενο διμηνο.εγω ημουν απο τις γυναικες που ερχοταν νωρις με φουλ θηλασμους(4-5μ)

*4,5χρονια θηλασμου εννοουσα στην αρχη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , vikib είπε:

ουτε εγω ξερω ακριβως ποτε σταματησε,αλλα πχ σιγουροτατα ενα χρονο μετα απο 4,5 μηνες θηλασμου,γαλα δ ειχα κ να το πατουσα

φυσικα εσυ θελεις πιο νωρις κ θα γινει,απλα το λεω.μην νομιζεις οτι μενει για παντα η δημιουργει θεμα

οχι ολο.δινεις σημα οτι χρειαζεται να παραξει κ αλλο

πραγματι αν ερθει περιοδος σημαινει ρυθμιστηκε ο οργανισμος.απλα θα δεις κ τις ορμονες σου ειδικα για την εξωσωματικη

λογικα κ περιοδος θα σου ρθει το επομενο διμηνο.εγω ημουν απο τις γυναικες που ερχοταν νωρις με φουλ θηλασμους(4-5μ)

*4,5χρονια θηλασμου εννοουσα στην αρχη

Περίοδος μου ήρθε τον έκτο μήνα μετά τη γέννα,πορολο που ειχα πολύ υψηλή προλακτίνη.Τωρα θα μου έρθει τέλη του μήνα,οπότε αν μου πει ο γιατρός ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε την εμβρυομεταφορά, Απρίλιο με το καλό θα κάνω την προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι . Είπες 4,5 χρόνια θηλασμού?Πωπω εσύ πήρες το Τσάμπιονς λιγκ στο θηλασμό,μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Περίοδος μου ήρθε τον έκτο μήνα μετά τη γέννα,πορολο που ειχα πολύ υψηλή προλακτίνη.Τωρα θα μου έρθει τέλη του μήνα,οπότε αν μου πει ο γιατρός ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε την εμβρυομεταφορά, Απρίλιο με το καλό θα κάνω την προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι . Είπες 4,5 χρόνια θηλασμού?Πωπω εσύ πήρες το Τσάμπιονς λιγκ στο θηλασμό,μπράβο σου!

πιστευω γρηγορα θα ρυθμιστουν

ευχομαι κατευθειαν με την πρωτη περιοδο που θα σου ερθει τωρα,να ελεγξετε τις ορμονες κ να ειναι σουπερ

με το καλο κ το αδερφακι λοιπον!!

(2χρ θηλασε η μεγαλη,3μ διαλλειμμα κ μετα 2,5χρ ο γιος)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...