Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΧΑΠΙ Ή ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω μια μπεμπα 16μηνων,η οποία βρίσκεται στο στάδιο της οδοντοφυΐας,έχει βγάλει τρία προς το παρόν.Θηλαζει για τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ,όπου ξυπνάει κάθε 2-3ωρες, είμαι εξαντλημένη..

Ο παιδίατρος μου είπε ότι η μικρή θηλάζει αρκετά και αν προσπαθήσω να σταματήσω το γάλα με φυσικό τρόπο,δλδ με το να μειώσω τους θηλασμους,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάθω μαστίτιδα.Μου πρότεινε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου και να πάρω το χάπι.Εχετε εμπειρίες από αυτό το χάπι? Έχει πολλές παρενέργειες?Τι να κάνω,είμαι στα χαμένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια μπεμπα 16μηνων,η οποία βρίσκεται στο στάδιο της οδοντοφυΐας,έχει βγάλει τρία προς το παρόν.Θηλαζει για τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ,όπου ξυπνάει κάθε 2-3ωρες, είμαι εξαντλημένη..

Ο παιδίατρος μου είπε ότι η μικρή θηλάζει αρκετά και αν προσπαθήσω να σταματήσω το γάλα με φυσικό τρόπο,δλδ με το να μειώσω τους θηλασμους,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάθω μαστίτιδα.Μου πρότεινε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου και να πάρω το χάπι.Εχετε εμπειρίες από αυτό το χάπι? Έχει πολλές παρενέργειες?Τι να κάνω,είμαι στα χαμένα...

Η γνώμη μου είναι να μη πάρεις το χάπι!!! Στην ίδια ηλικία αποθηλασε φυσικά και ο γιος μου... αν το κάνεις σταδιακά δεν πρόκειται να πάθεις μαστίτιδα! Το στήθος θα προσαρμοστει στη σταδιακή μειωση και απλά δεν θα παράγει γάλα σιγά σιγά!

Εγώ έκοψα πρώτα τους ημερήσιους θηλασμους και σιγά σιγά μου είχαν μείνει οι βραδινοι... Όταν ξυπναγε τη νύχτα έδινα νεράκι (δεν το καλοδεχτηκε φυσικά στην αρχή αλλά σιγά σιγά κι επειδή ήταν μέσα στον ύπνο του μετά από λίγο καιρό το δεχοταν)! Μου είχε μείνει ο θηλασμός πριν το βραδυνο ύπνο όπου σιγά σιγά τον θηλαζα και ταυτόχρονα τον νανούρισμα ή τον κουνουσα (θα βρεις τι σας εξυπηρετεί εσας) και μετά το πήγα μέρα παρά μέρα... ώσπου μια μέρα απλά σταματήσαμε! Το στήθος μια χαρά ήταν... η αγάπη του γιου πάλι για το στήθος ακόμα παραμένει έστω σαν άγγιγμα όταν θέλει να χαλαρώσει!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sisheido είπε:

Η γνώμη μου είναι να μη πάρεις το χάπι!!! Στην ίδια ηλικία αποθηλασε φυσικά και ο γιος μου... αν το κάνεις σταδιακά δεν πρόκειται να πάθεις μαστίτιδα! Το στήθος θα προσαρμοστει στη σταδιακή μειωση και απλά δεν θα παράγει γάλα σιγά σιγά!

Εγώ έκοψα πρώτα τους ημερήσιους θηλασμους και σιγά σιγά μου είχαν μείνει οι βραδινοι... Όταν ξυπναγε τη νύχτα έδινα νεράκι (δεν το καλοδεχτηκε φυσικά στην αρχή αλλά σιγά σιγά κι επειδή ήταν μέσα στον ύπνο του μετά από λίγο καιρό το δεχοταν)! Μου είχε μείνει ο θηλασμός πριν το βραδυνο ύπνο όπου σιγά σιγά τον θηλαζα και ταυτόχρονα τον νανούρισμα ή τον κουνουσα (θα βρεις τι σας εξυπηρετεί εσας) και μετά το πήγα μέρα παρά μέρα... ώσπου μια μέρα απλά σταματήσαμε! Το στήθος μια χαρά ήταν... η αγάπη του γιου πάλι για το στήθος ακόμα παραμένει έστω σαν άγγιγμα όταν θέλει να χαλαρώσει!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ.Να σου πω την αλήθεια,προτιμώ και εγώ τον φυσικό αποθηλασμο.Η δικιά μου δεν κοιμάται με τπτ χωρίς στήθος, χτυπιέται και κλαίει με αναφιλητα..Ούτε νερό,ούτε μπιμπερο δέχεται..σκέφτηκα για λίγες μέρες να την βάζουμε στο παρκοκρεβατο της,το οποίο είναι κολλητά με το κρεβάτι μας και να κοιμάται ο άντρας μου στην κρεβατοκάμαρα, να πάω εγώ στο σαλόνι,έτσι ώστε να μη με βλέπει και να κλαίει περισσότερο..Θα κλάψει παρά πολύ,αλλά στο τέλος θα κουραστεί και θα κοιμηθεί..ξέρω ότι είναι βάρβαρος αυτός ο τρόπος,όμως δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να μάθει να κοιμάται χωρίς στηθος..Νιώθω τρομερές τύψεις και με πιάνει και μεγάλη στεναχώρια που θα της στερήσω το στήθος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια μπεμπα 16μηνων,η οποία βρίσκεται στο στάδιο της οδοντοφυΐας,έχει βγάλει τρία προς το παρόν.Θηλαζει για τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ,όπου ξυπνάει κάθε 2-3ωρες, είμαι εξαντλημένη..

Ο παιδίατρος μου είπε ότι η μικρή θηλάζει αρκετά και αν προσπαθήσω να σταματήσω το γάλα με φυσικό τρόπο,δλδ με το να μειώσω τους θηλασμους,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάθω μαστίτιδα.Μου πρότεινε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου και να πάρω το χάπι.Εχετε εμπειρίες από αυτό το χάπι? Έχει πολλές παρενέργειες?Τι να κάνω,είμαι στα χαμένα...

Με φυσικό τρόπο κορίτσι . Το χάπι είναι μόνο αν θες να αποθηλασεις άμεσα δηλαδή σε μια εβδομάδα πχ . Τότε ναι θα έχεις θέμα . 

Πρέπει να έχεις υπομονή . Θα κόβεις ένα ένα τους θηλασμόυς. Όλα μαζί δεν γίνετε . Δεν μπορείς να αποθηλασεις σε μια εβδομάδα . Ούτε σε ένα μήνα.  Θα αποθηλασεις σταδιακά μέσα σε βάθος χρόνου. Αλλά μην πτόησε με το κλάμα δεν κλαίει επειδή στεναχωριέται το παιδί. Κλαίει επειδή θέλει να κάνει το δικό του. Είναι μέσο εκβιασμού. Αν επιμείνεις θα το ξεχάσει . 

Αν δεν μπορείς να αποθηλασεις σιγά σιγά μόνο τότε θα πάρεις χάπι.  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Για κανεναν λογο χαπι. Κανεναν ομως.

Μονο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης, ιατρικους λογους κτλ.

Θα πας με τη μεθοδο δεν προσφερω-δεν αρνουμαι, θα αντικαθιστας με αλλο γαλα ή νερο και αν τα βρεις σκουρα μιλα με συμβουλο θηλασμου να σε καθοδηγησει. Μπορεις να μπεις στο φβ στο Αποθηλαζω με Αγαπη. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα καλυτερη απ'τη γνώμη του παιδιατρου κ του γυναικολόγου , είναι η γνώμη μιας συμβουλου θηλασμού.. 

Ο φυσικός αποθηλασμος γίνεται σιγά σιγά..συνηθως πρωτα το μεσημεριανό..καποιες κοπέλες έφευγαν για λίγο απ'το σπίτι κ το παιδι το κοιμίζε κάποιος άλλος.. Εγώ δε δοκίμασα κάτι τέτοιο γτ τη μικρή μου δεν την πειράζε..ηταν χορτατη απ'το μεσημεριανό φαγητό, την έπαιρνα αγκαλιτσα κ κοιμομασταν μαζί.. Είχε την τάση να βάζει το κεφαλακι στο στήθος μου αλλά δε ζητουσε.. Βέβαια ακόμα κ τωρα πουναι 4χρονων, όταν κοιμόμαστε μαζί, πολλές φορές μου κράτα το στήθος εξωτερικά απ'τα ρουχα..

Αφου συνήθισε χωρίς το μεσημεριανό, αρχισαμε τη δοκιμή για το βραδινό..ηταν 14-15 μηνών.. Της εδινα πρψτα το γάλα της με το καλαμάκι οπότε χορταινε κ απ'το στήθος ήθελε λιγότερο, ίσα να αποκοιμηθει..καθε βράδυ της αφηνα κ 1-2' λιγότερο..δεν ξυπνούσε βέβαια το βράδυ, κοιμόταν από μηνών συνεχόμενα τη νύχτα.. Στην περίπτωση σας αν ξυπνάει, δεν έχω άποψη τι μπορείς να κάνεις.. 

Καλή επιτυχία!! 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , linaa είπε:

Με φυσικό τρόπο κορίτσι . Το χάπι είναι μόνο αν θες να αποθηλασεις άμεσα δηλαδή σε μια εβδομάδα πχ . Τότε ναι θα έχεις θέμα . 

Πρέπει να έχεις υπομονή . Θα κόβεις ένα ένα τους θηλασμόυς. Όλα μαζί δεν γίνετε . Δεν μπορείς να αποθηλασεις σε μια εβδομάδα . Ούτε σε ένα μήνα.  Θα αποθηλασεις σταδιακά μέσα σε βάθος χρόνου. Αλλά μην πτόησε με το κλάμα δεν κλαίει επειδή στεναχωριέται το παιδί. Κλαίει επειδή θέλει να κάνει το δικό του. Είναι μέσο εκβιασμού. Αν επιμείνεις θα το ξεχάσει . 

Αν δεν μπορείς να αποθηλασεις σιγά σιγά μόνο τότε θα πάρεις χάπι.  

Θα προσπαθήσω να κόψω πρώτα το μεσημεριανό θηλασμό και σιγά σιγά τους βραδινούς..Κάνουμε συγκοιμηση στο ίδιο κρεβάτι και αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο,γι αυτό είπα να κοιμαμαι στο σαλόνι και να μένει με τον άντρα μου..Θα δυσκολευτουμε πολύ και οι δύο,το ξέρω..και μόνο που σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναθηλασω το παιδί μου θέλω να βάλω τα κλάματα,αλλά δεν έχω επιλογή..

πρίν από 30 λεπτά , Elle12 είπε:

Για κανεναν λογο χαπι. Κανεναν ομως.

Μονο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης, ιατρικους λογους κτλ.

Θα πας με τη μεθοδο δεν προσφερω-δεν αρνουμαι, θα αντικαθιστας με αλλο γαλα ή νερο και αν τα βρεις σκουρα μιλα με συμβουλο θηλασμου να σε καθοδηγησει. Μπορεις να μπεις στο φβ στο Αποθηλαζω με Αγαπη. 

Είμαι σ αυτή την ομάδα και έχω παρει κάποιες ιδέες.Ελπιζω να τα καταφέρω.. χάπι δεν θέλω να πάρω ρε γμτ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Θα προσπαθήσω να κόψω πρώτα το μεσημεριανό θηλασμό και σιγά σιγά τους βραδινούς..Κάνουμε συγκοιμηση στο ίδιο κρεβάτι και αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο,γι αυτό είπα να κοιμαμαι στο σαλόνι και να μένει με τον άντρα μου..Θα δυσκολευτουμε πολύ και οι δύο,το ξέρω..και μόνο που σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναθηλασω το παιδί μου θέλω να βάλω τα κλάματα,αλλά δεν έχω επιλογή..

Είμαι σ αυτή την ομάδα και έχω παρει κάποιες ιδέες.Ελπιζω να τα καταφέρω.. χάπι δεν θέλω να πάρω ρε γμτ...

Στην συγκοιμιση έχεις μάθει πρώτα το παιδί να χαλαρώνει πάνω σου χωρίς στήθος. Μόνο με αγκαλιά . Ξεκινά πρώτα απτό μεσημέρι απασχόλησε αλλιώς το παιδί πάρτο αγκαλιά με ένα παιχνίδι καντου αστεία να ξεχάσει την ιδέα αγκαλιά στήθος.  Μάθε το αγκαλιά παιχνίδι καινούριο ιστορίες . Κ ύστερα το βράδυ θα μάθει ότι η αγκαλιά δεν είναι μόνο το στήθος.  Απλά είναι χαλάρωση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια μπεμπα 16μηνων,η οποία βρίσκεται στο στάδιο της οδοντοφυΐας,έχει βγάλει τρία προς το παρόν.Θηλαζει για τον μεσημεριανό ύπνο και το βράδυ,όπου ξυπνάει κάθε 2-3ωρες, είμαι εξαντλημένη..

Ο παιδίατρος μου είπε ότι η μικρή θηλάζει αρκετά και αν προσπαθήσω να σταματήσω το γάλα με φυσικό τρόπο,δλδ με το να μειώσω τους θηλασμους,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάθω μαστίτιδα.Μου πρότεινε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου και να πάρω το χάπι.Εχετε εμπειρίες από αυτό το χάπι? Έχει πολλές παρενέργειες?Τι να κάνω,είμαι στα χαμένα...

αρχικα θα σου προτεινα να μην ακους τον παιδιατρο για το θεμα του θηλασμου

με το χαπι μπορει να παθεις μαστιτιδα,με φυσικο,σταδιακο αποθηλασμο,δυσκολα(το χαπι εχει παρενεργειες)

καταλαβαινω απολυτα οτι εφοσον ξυπναει την νυχτα,κ με ενα μωρο 16μ,ειναι λογικοτατο να εισαι κουρασμενη.αλλα αυτος ειναι ο λογος που θες να αποθηλασεις;

γτ γραφεις οτι ο παιδιατρος ειπε οτι θηλαζεις αρκετα,αν κ δ αντιλαμβανομαι το μετρικο του συστημα.κ στο τελευταιο μνμ γραφεις οτι κλαις επειδη δ θα ξαναθηλασεις αλλα δ εχεις επιλογη.γιατι;

θεωρω οτι ευκολοτερο ειναι να κοψει πρωτα τον μεσημεριανο.να ειναι χορτατη,κ να βρεις αλλο τροπο.πχ μπορει να την κοιμιζει καποιος αλλος;να ενταξεις,αγκαλια ξαπλωμενες,χαδακια,ιστοριουλα κλπ.καποιο κουκλακι,να μειωνεις τον χρονο που θηλαζει,κ να μην την αφηνεις να πιπιλαει

μετα πας στο βραδινο.κ να αλλαξει η ρουτινα υπνου,κ να πινει γαλα σε κουπα πριν,κ δοκιμαζεις καποια απο αυτα που ανεφερα

μπορει η συνκοιμηση να δυσκολευει,αλλα αν ειναι να το κοψει θα πιασει κ ετσι.απο κει κ περα αν μπορει να εμπλακει κ ο μπαμπας ακομη καλυτερα.δ ειναι κακη ιδεα να εισαι στο σαλονι.προσωπικα αυτο με το κλαμα δ ξερω ποσο θα αντεχα.φυσικα κ τα παιδια μου αντεδρασαν οταν αποθηλαζανε.μια γκρινια ειναι αναμενομενη

στα ενδιαμεσα ξυπνηματα,προσφερε κ νερο,δες αν κρυωσε-ζεσταθηκε,η θελει αλλαγμα.συνηθως θελουν την ιδια ρουτινα που τα πηρε αρχικα ο υπνος.γι αυτο θεωρω σημαντικο να ενταξεις κ αλλα πραγματα στη ρουτινα,αρχικα συνδυαστικα

για τα ενδιαμεσα μπορεις να λες οτι τωρα το γαλα κανει νανι,θα πινουμε μονο οσο ειναι μερα,η ο ηλιος.αν κ στο βραδινο εχει νυχτωσει,απλα καπως να της περασεις οτι αφου κοιμηθει δ εχει για καποιες ωρες

θελει να εισαι αποφασισμενη,κ χρονο.σε φαση που το παιδι δ περναει ζορια με δοντια,καποια ιωση κλπ.τα πισωγυρισματα μεσα στο προγραμμα ειναι

προσωπικα χρησιμοποιησα συμβουλες απο το βιβλιο no cry sleep solution,υπαρχει δωρεαν στο ιντερνετ να το κατεβασεις ολο στα αγγλικα.στο αλλο παρεντς(.org),μια κοπελα εγραψε τα βασικοτερα κομματια στα ελληνικα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , vikib είπε:

αρχικα θα σου προτεινα να μην ακους τον παιδιατρο για το θεμα του θηλασμου

με το χαπι μπορει να παθεις μαστιτιδα,με φυσικο,σταδιακο αποθηλασμο,δυσκολα(το χαπι εχει παρενεργειες)

καταλαβαινω απολυτα οτι εφοσον ξυπναει την νυχτα,κ με ενα μωρο 16μ,ειναι λογικοτατο να εισαι κουρασμενη.αλλα αυτος ειναι ο λογος που θες να αποθηλασεις;

γτ γραφεις οτι ο παιδιατρος ειπε οτι θηλαζεις αρκετα,αν κ δ αντιλαμβανομαι το μετρικο του συστημα.κ στο τελευταιο μνμ γραφεις οτι κλαις επειδη δ θα ξαναθηλασεις αλλα δ εχεις επιλογη.γιατι;

θεωρω οτι ευκολοτερο ειναι να κοψει πρωτα τον μεσημεριανο.να ειναι χορτατη,κ να βρεις αλλο τροπο.πχ μπορει να την κοιμιζει καποιος αλλος;να ενταξεις,αγκαλια ξαπλωμενες,χαδακια,ιστοριουλα κλπ.καποιο κουκλακι,να μειωνεις τον χρονο που θηλαζει,κ να μην την αφηνεις να πιπιλαει

μετα πας στο βραδινο.κ να αλλαξει η ρουτινα υπνου,κ να πινει γαλα σε κουπα πριν,κ δοκιμαζεις καποια απο αυτα που ανεφερα

μπορει η συνκοιμηση να δυσκολευει,αλλα αν ειναι να το κοψει θα πιασει κ ετσι.απο κει κ περα αν μπορει να εμπλακει κ ο μπαμπας ακομη καλυτερα.δ ειναι κακη ιδεα να εισαι στο σαλονι.προσωπικα αυτο με το κλαμα δ ξερω ποσο θα αντεχα.φυσικα κ τα παιδια μου αντεδρασαν οταν αποθηλαζανε.μια γκρινια ειναι αναμενομενη

στα ενδιαμεσα ξυπνηματα,προσφερε κ νερο,δες αν κρυωσε-ζεσταθηκε,η θελει αλλαγμα.συνηθως θελουν την ιδια ρουτινα που τα πηρε αρχικα ο υπνος.γι αυτο θεωρω σημαντικο να ενταξεις κ αλλα πραγματα στη ρουτινα,αρχικα συνδυαστικα

για τα ενδιαμεσα μπορεις να λες οτι τωρα το γαλα κανει νανι,θα πινουμε μονο οσο ειναι μερα,η ο ηλιος.αν κ στο βραδινο εχει νυχτωσει,απλα καπως να της περασεις οτι αφου κοιμηθει δ εχει για καποιες ωρες

θελει να εισαι αποφασισμενη,κ χρονο.σε φαση που το παιδι δ περναει ζορια με δοντια,καποια ιωση κλπ.τα πισωγυρισματα μεσα στο προγραμμα ειναι

προσωπικα χρησιμοποιησα συμβουλες απο το βιβλιο no cry sleep solution,υπαρχει δωρεαν στο ιντερνετ να το κατεβασεις ολο στα αγγλικα.στο αλλο παρεντς(.org),μια κοπελα εγραψε τα βασικοτερα κομματια στα ελληνικα

Πρέπει να αποθηλασω για να προχωρήσω σε εξωσωματική.Ειναι απαγορευτικά τα φάρμακα της εξωσωματικής στον θηλασμό δυστυχώς.. Ψυχολογικά δεν αισθάνομαι καλά πάντως,δλδ απ' τη μια είμαι εξαντλημένη από την μόνιμη αϋπνία και απ' την άλλη για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ ότι δεν θα την ξαναθηλασω,νιώθω σαν να κλείνει ένας κύκλος και δεν θέλω..δεν ξέρω,ισως ακούγομαι τελείως παράλογη..πάντως πρέπει να αποθηλασω για να προσπαθήσω για δεύτερο παιδάκι,δεν είμαι μικρή,είμαι 39ετων και δεν ανταποκρίνομαι καλά στα φάρμακα της διέγερσης,οπότε με πιέζει και ο χρόνος...

Πήρα και εγώ ένα βιβλίο,το οποίο ονομάζεται "όνειρα γλυκά" στα ελληνικά και έχει ωραίες συμβουλές,απλά λόγω της οδοντοφυΐας,είναι και πολύ δύσκολη περίοδος για να αποθηλασω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κορίτσι μου, περιγράφεις το ζόρι που τραβάω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο κι εγώ! Μόνο που η μικρή μου είναι λίγο παραπάνω από 28 μηνών κ ο θηλασμός με το ξενύχτι έχει πραγματικά ξεφύγει χρονικα!!! 

Τα περί φυσικου αποθηλασμου δεν θα τα θίξω γιατί περιγράφηκαν εκτενώς και πλήρως παραπάνω. Διάβασα ότι παρακολουθείς και μια ομάδα,οπότε είσαι πλήρως ενημερωμένη.

Θα σου πω για το χάπι,γιατί κι εγώ το σκέφτηκα πρόσφατα μεσα στην απελπισία μου ...

Λέω αυτή είναι η λύση, θα κόψει το γάλα, άρα και την προσκόλληση της μικρής στον μαστο... Ρώτησα όμως τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν γίνεται να πάρεις το χάπι και να συνεχίσεις να θηλάζεις ουτε καν λίγο. Αυτό αν το πάρεις, δεν ξαναβαζεις το μωρό στο μαστό, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ...

Πήγα σε σύμβουλο θηλασμού και τώρα είμαι σε ένα πρόγραμμα θετικής εκπαίδευσης ύπνου με σύμβουλο ύπνου, ελπίζοντας ότι θα βρεθεί λύση και στα δύο θέματα (αποθηλασμος και σωστός ύπνος στο κρεβάτι της και μόνη της). Εάν έχει αποτέλεσμα το πρόγραμμα της συμβούλου ύπνου θα επανέλθω δριμύτερη.

Υπομονή και επιμονη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Rita1982 είπε:

Αχ κορίτσι μου, περιγράφεις το ζόρι που τραβάω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο κι εγώ! Μόνο που η μικρή μου είναι λίγο παραπάνω από 28 μηνών κ ο θηλασμός με το ξενύχτι έχει πραγματικά ξεφύγει χρονικα!!! 

Τα περί φυσικου αποθηλασμου δεν θα τα θίξω γιατί περιγράφηκαν εκτενώς και πλήρως παραπάνω. Διάβασα ότι παρακολουθείς και μια ομάδα,οπότε είσαι πλήρως ενημερωμένη.

Θα σου πω για το χάπι,γιατί κι εγώ το σκέφτηκα πρόσφατα μεσα στην απελπισία μου ...

Λέω αυτή είναι η λύση, θα κόψει το γάλα, άρα και την προσκόλληση της μικρής στον μαστο... Ρώτησα όμως τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν γίνεται να πάρεις το χάπι και να συνεχίσεις να θηλάζεις ουτε καν λίγο. Αυτό αν το πάρεις, δεν ξαναβαζεις το μωρό στο μαστό, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα ...

Πήγα σε σύμβουλο θηλασμού και τώρα είμαι σε ένα πρόγραμμα θετικής εκπαίδευσης ύπνου με σύμβουλο ύπνου, ελπίζοντας ότι θα βρεθεί λύση και στα δύο θέματα (αποθηλασμος και σωστός ύπνος στο κρεβάτι της και μόνη της). Εάν έχει αποτέλεσμα το πρόγραμμα της συμβούλου ύπνου θα επανέλθω δριμύτερη.

Υπομονή και επιμονη!

Σε νιώθω, ειλικρινά δεν το πίστευα ότι ο αποθηλασμος θα είναι πιο δύσκολος από το θηλασμό και παιδευτηκα παρά πολύ.Ειχε αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος και είχα αλλάξει όλη τη διατροφή μου,επίσης ήμουν όλη μέρα και όλη νύχτα με ένα θηλαστρο η με το μωρό πάνω στο στήθος .Ε ο αποθηλασμος μου φαίνεται πιο δύσκολος χωρίς να έχω ξεκινήσει καν κανονικά,έχω κόψει απλά τους θηλασμους βαρεμάρας..Θα προσπαθήσω να το κόψω με φυσικό τρόπο και ελπίζω να τα καταφέρω,εύχομαι και σε σένα να αποθηλασεις ομαλά και να μας πεις την εμπειρία σου❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , linaa είπε:

Στην συγκοιμιση έχεις μάθει πρώτα το παιδί να χαλαρώνει πάνω σου χωρίς στήθος. Μόνο με αγκαλιά . Ξεκινά πρώτα απτό μεσημέρι απασχόλησε αλλιώς το παιδί πάρτο αγκαλιά με ένα παιχνίδι καντου αστεία να ξεχάσει την ιδέα αγκαλιά στήθος.  Μάθε το αγκαλιά παιχνίδι καινούριο ιστορίες . Κ ύστερα το βράδυ θα μάθει ότι η αγκαλιά δεν είναι μόνο το στήθος.  Απλά είναι χαλάρωση. 

αυτο ειναι πολυ σωστο

στην ουσια @Blue Velvet θελεις να αποσυνδεσεις τον θηλασμο απο τον υπνο.κατα επεκταση κ απο την αγκαλια

η σωστη στιγμη παιζει σημαντικο ρολο.προσωπικα με βοηθησε οτι ειχαν ηρεμησει λιγο απο δοντια,ηταν ανοιξη(ειχα να κοψω κ ημερησιους),κ καποιες εκδρομες που πηγαμε γτ εκει προσαρμοστηκαν κ κοιμοντουσαν αλλιως

μου θυμισε κτ που εκανα στα δικα μου,αφου θηλαζαν,τους ελεγα φτανει τωρα,τωρα θα σε κανω μονο χαδακια στην πλατη,κ μεναμε ξαπλωμενοι οπως ημασταν.μαλιστα η κορη μου γυρνουσε κ πλατη.ηταν λιγο μεγαλυτερα τα παιδακια μου κ ηταν πιο ευκολη η επικοινωνια

οσον αφορα την εξωσωματικη,δεν εχω καθολου εμπειρια,οποτε δε θα πω κατι πανω σε αυτο.φυσικα κ ξερεις καλυτερα,κ για τα φαρμακα,κ για το ποτε.απολυτα λογικο να ξαναπροσπαθησεις.το ιδιο εκανα κ εγω,απλα επειδη εμενα φυσικα εγκυος,θηλαζα κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης

ψυχολογικα θα το ξεπερασεις κ συ οπως το παιδι.ναι,ενας κυκλος κλεινει,θα γινοταν ετσι κ αλλιως καποια στιγμη.θα μεινει η ομορφη αναμνηση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vikib είπε:

αυτο ειναι πολυ σωστο

στην ουσια @Blue Velvet θελεις να αποσυνδεσεις τον θηλασμο απο τον υπνο.κατα επεκταση κ απο την αγκαλια

η σωστη στιγμη παιζει σημαντικο ρολο.προσωπικα με βοηθησε οτι ειχαν ηρεμησει λιγο απο δοντια,ηταν ανοιξη(ειχα να κοψω κ ημερησιους),κ καποιες εκδρομες που πηγαμε γτ εκει προσαρμοστηκαν κ κοιμοντουσαν αλλιως

μου θυμισε κτ που εκανα στα δικα μου,αφου θηλαζαν,τους ελεγα φτανει τωρα,τωρα θα σε κανω μονο χαδακια στην πλατη,κ μεναμε ξαπλωμενοι οπως ημασταν.μαλιστα η κορη μου γυρνουσε κ πλατη.ηταν λιγο μεγαλυτερα τα παιδακια μου κ ηταν πιο ευκολη η επικοινωνια

οσον αφορα την εξωσωματικη,δεν εχω καθολου εμπειρια,οποτε δε θα πω κατι πανω σε αυτο.φυσικα κ ξερεις καλυτερα,κ για τα φαρμακα,κ για το ποτε.απολυτα λογικο να ξαναπροσπαθησεις.το ιδιο εκανα κ εγω,απλα επειδη εμενα φυσικα εγκυος,θηλαζα κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης

ψυχολογικα θα το ξεπερασεις κ συ οπως το παιδι.ναι,ενας κυκλος κλεινει,θα γινοταν ετσι κ αλλιως καποια στιγμη.θα μεινει η ομορφη αναμνηση

Έτσι όπως τα λες,θέλω να μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος και είναι απίστευτα δυακολο.Αν δεν της δώσω στήθος,δεν ηρεμεί..την φιλάω,την κάνω αγκαλίτσα κ νευριάζει.Κλαιει και τσιριζει,θέλει μόνο στηθος κ είναι 16 μηνών,δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ακόμα τόσο καλά δυστυχώς.Της λέω ότι θα κάνουμε αγκαλίτσα,την χαϊδεύω και κλαίει,μου παίρνει και τα χέρια από το κεφάλι της.. απελπισία 

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα ιδια κανουμε κ μεις κ ειναι 9 η δικια μου. Χωρις βυζι δεν ηρεμει κ δε κοιμαται τη νυχτα. Ή κ να κοιμηθει, οταν ξυπνησει με καβαλαει και ψαχνει βυζι. Τρεμω για το πως θα το καταφερω οταν ερθει η ωρα. Σκεφτομαι οτι πρεπει να αποσυνδεσω τον υπνο με το στηθος απο τωρα χωρις να σταματησω τον θηλασμο. Γιατι θα γυρισω κ στη δουλεια τον ιουνιο και φοβαμαι οτι θα πεσουν ολα μαζεμενα. Σε νιωθω.

 

εφοσον  θελεις 2ο και πας με φαρμακα ναι θα σταματησεις. Και με το χαπι ναι δεν επιτρεπεται να θηλασεις αλλα ουτε εχει σημασια γιατι το παιδι θα συνεχισει να το θελει και να το ζηταει. Οποτε δεν ειναι μπνο πρακτικο το θεμα ειναι κυριως ψυχολογικο/συναισθηματικο. Και εφοσον ταντεμ δε μπορεις να κανεις καλυτερα να ξεκινησεις αμεσα γιατι οταν με το καλο ερθει το 2ο, αν δεν εχει περασει καιρος, μπορει να εχει πισογυρισμα, ζηλιες κτλ... Υπομονη και επιμονη.. καθε αρχη κ δυσκολη. Εχεις κανει ηδη τοσα πολλα για το μωρακι σου. Μην εχεις ενοχες και μη στεναχωριεσαι. Του εχεις δωσει ηδη τα παντα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...