Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Παιδιά μην το γελάτε, είναι ταλαιπωρία αυτό το πράγμα. Την περασμένη εβδομάδα ήμουν σε μια φίλη και μου είπε να ανοίξω ένα ντουλάπι της κουζίνας της για να πάρω μία πλαστική σακούλα να της την δώσω (γιατί κάτι έκανε εκείνη τη στιγμή). Ε, με το που άνοιξα και είδα το πήξιμο μέσα στο ντουλάπι, εικόνες βομβάρδισαν το μυαλό μου με το πως θα το έκανα εγώ.

Πως ήταν ο πιτσιρικάς στην έκτη αίσθηση που έλεγε "I see dead people!!!"... εγώ βλέπω "living kitchen-objects"...!!! :tongue::lol::lol::lol::lol::lol: και όχι μόνο!!! :lol::lol:

Ειρήνη, τι θα έλεγες όταν γίνεις καλά, και βρεις και χρόνο βέβαια, να περνούσες μια βόλτα από το σπίτι μου:D; θα σου δειξω όλα τα ντουλάπια μου:D!

Για να μου δώσεις καμιά ιδέα οργάνωσης!


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσιαείχα μερικές μερες να μπω και γραψατε.... εγκυκλοπαίδεια!!!

τελικα αυτη η ιωση δεν εχει αφησει κανεναν εμεις αρρωστήσαμε και οι τεσσερις!!!

τα χω παιξει δεν αντεχω άλλο πυρετους χαρτομαντηλα βηχα αντιπυρετικα γκρίνια και να μην υπάρχει κανένας να κανει μια σουπίτσα.

Ενα θα σας πω: εγω με πυρετό 39,5 να εχω ένα διχρονο που μόλις αναρρωσε και του εμεινε απιστευτη γκρινια και μια δεκαεξαχρονη επισης με πυρετό η οποία μόλις ξεκινησε ομοιοπαθητικη και δεν ξεραμε την τύφλα μας πως να χειριστούμε την κατασταση, κι όλα αυτα μετα απο μια βδομαδα αυπνίας.!!!! Σήμερα μονο είμαστε απυρετοι.

Για το σπιτι δεν το συζητω... Χιροσίμα και βάλε και μάλιστα βρωμικη Χιροσίμα!!!!!

Δεν ξερω απο που να αρχίσω και νιωθω και πτωμα το μόνο που θέλω είναι να ξεραθω στον ύπνο!!!

Αν όμως κοιμηθω τώρα που η μικρη κοιμαται δεν υπαρχει περίπτωση μετα να κανω τίποτα και για αυριο δεν προβλέπεται να την κρατησει κανείς εστω 2 ωρίτσες.:-(:sad:

Αχ!!! εμπρος καλα μου χεράκια............:cry::cry:

Αχ, καλό κουράγιο lenaG και περαστικά!

ΓΙα μενα τελικά δεν ήταν καλός συνδυασμός η κρύα μακαρονάδα και ο σιμιγδαλένιος χαλβάς...


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

Πρώτα πάει ο άνθρωπος και μετα το χούι!!!:tongue:

Η παροιμία το λέει,όχι εγώ...

Εσύ Ειρηνάκι μου να είσαι καλά να μας οργανώνεις

Βλέπω πολλή ίωση έχει πέσει...

Περαστικά σε όλα τα κορίτσια και στα παιδάκια που είναι αρρωστούλικα και φυσικά και στο αρχηγόπουλο

Όπως το λες περιστερίδιο.... δεν μπορώ να το αποφύγω...

Αμα διαβάσετε σε καμια εφημερίδα

"Τρελή, χτυπάει κουδούνια και ζητάει να τους οργανώσει τα ντουλάπια....!"

... εσείς θα ξέρετε...! :!::tongue::tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα στο σπίτι μου και ζεστάθηκαν τα ποδαράκια μου!:)

Έφαγα μακαρονάδα που έφτιαξα χθες (μόνο που την έφαγα κρύα, η σάλτσα από το ψυγείο, γιατί δεν είχα καμιά διάθεση να κάθομαι να τη ζεσταίνω - και βγάζε κατσαρόλα, και ζέστανε σάλτσα για μια μερίδα μακαρόνια, και κάτσε και πάνω από την κατσαρόλα για να μην πιάσει στον πάτο η σάλτσα καθώς τη ζεσταίνεις και πλύνε και το κατσαρόλι μετά [αυτό πού το πας;] - ελπίζω να μην με πιάσει η κοιλιά μου πάλι ), έβαλα στο φουλ το ηλεκτρικό καλοριφέρ στο χωλ, το έφερα κοντά μου (μόνο που δεν το πήρα παραμάσχαλα... αν έφτανε το καλώδιο, μπορεί και να το έκανα κι αυτό :-P ), πήρα και το σιμιγδαλένιο χαλβά να φάω και λίγο γλυκάκι (α, δε σας το' πα, θέλω να χάσω 5 κιλά και... τρώω για να αδυνατίσω! :D) και νά με πάλι!...

Αρχικά να σου πω, με όλο το θάρρος, πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να "ξεπετάς" το φαγητό σου, ειδικά όταν θέλεις να κάνεις και δίαιτα. Εγώ, προσπαθώ, το φαγητό μου να το κάνω ιεροτελεστεία (όχι πάντα φυσικά... :rolleyes: ). Προσπαθώ δηλαδή να ετοιμάσω ζεστό φαγάκι και έστω λίγο σαλατούλα ή κατι συνοδευτικό για να νιώσω πως το ευχαριστήθηκα. Οσες φορές το έχω ξεπετάξει... σε 2 ώρες το πρωί, ξανατρώω! :rolleyes:

Και ελπίζω να μην σε πιάσει η κοιλίτσα σου με την κρύα μακαρονάδα! :(

Είμαι πτώμα, αλλά δε θέλω να κοιμηθώ. Προσπαθώ να σκεφτώ πώς να οργανώνω τη μέρα μου ώστε να προλαβαίνω όσο το δυνατόν πιο πολλά πράγματα, και να ασχολούμαι με το μωρό και λίγο να ξεκουράζομαι.

Όταν γυρίζω από τη δουλειά, θηλάζω τη μικρή και κοιμάται 2 με 3 ώρες. Αν κοιμηθώ κι εγώ, δεδομένου ότι το βράδυ την πέφτω 1-2 και ξυπνάω στις 7 παρά, είναι τέλεια, γιατί ξεκουράζομαι. Όμως μετά έχω δουλειές και μαγείρεμα, και αφήνω τη μικρή στο πάρκο να παίζει κι εγώ κάνω δουλειες, κι άλλοτε η μικρή κάθεται και παίζει ήσυχα κι άλλοτε κλαίει η καημένη, θέλει τη μαμά της και εγώ δεν ασχολούμαι πολύ. Μετά μου κοιμάται και 12 - 1 αφού χόρτασε ύπνο το απόγευμα βέβαια. Λέω λοιπόν να την ξυπνάω μετά από 1 ώρα ύπνο το απόγευμα, αυτό όμως σημαίνει ότι δε θα κοιμάμαι εγώ. Θεωρητικά όμως σημαίναι ότι θα κοιμηθεί νωρίς το βράδυ και θα κάνω τότε καμιά δουλειά, εν τω μεταξύ θα έχω περάσει ώρα μαζί της (και νιώθω τόσες ενοχές όταν δεν το κάνω), και θα κοιμηθώ και πιο νωρίς.

Από την άλλη πάλι πώς τα καταφέρνω και μου μένει το συμμάζεμα της κουζίνας και το πλύσιμο των πιάτων πάντα μεταμεσονυχτίως. Πρέπει κάπως να οργανωθώ ώστε να συμμαζεύω πιο πριν και αν μείνει κάτι για μετά να είναι τα πιάτα που φάγαμε φαγητό το βράδυ, αν αργήσαμε τόσο πολύ να φάμε. Τέτοια λοιπόν και παρόμοια σκέφτομαι και προσπαθώ να φτιάξω ένα... σχέδιο δράσης, ένα πλάνο. έχω πάρει και ένα τετράδιο να σημειώνω τις σκέψεις μου γιατί αν δεν τις σημειώσω... πάνε...

Πόσο είναι η μικρή σου?

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσιαείχα μερικές μερες να μπω και γραψατε.... εγκυκλοπαίδεια!!!

τελικα αυτη η ιωση δεν εχει αφησει κανεναν εμεις αρρωστήσαμε και οι τεσσερις!!!

τα χω παιξει δεν αντεχω άλλο πυρετους χαρτομαντηλα βηχα αντιπυρετικα γκρίνια και να μην υπάρχει κανένας να κανει μια σουπίτσα.

Ενα θα σας πω: εγω με πυρετό 39,5 να εχω ένα διχρονο που μόλις αναρρωσε και του εμεινε απιστευτη γκρινια και μια δεκαεξαχρονη επισης με πυρετό η οποία μόλις ξεκινησε ομοιοπαθητικη και δεν ξεραμε την τύφλα μας πως να χειριστούμε την κατασταση, κι όλα αυτα μετα απο μια βδομαδα αυπνίας.!!!! Σήμερα μονο είμαστε απυρετοι.

Για το σπιτι δεν το συζητω... Χιροσίμα και βάλε και μάλιστα βρωμικη Χιροσίμα!!!!!

Δεν ξερω απο που να αρχίσω και νιωθω και πτωμα το μόνο που θέλω είναι να ξεραθω στον ύπνο!!!

Αν όμως κοιμηθω τώρα που η μικρη κοιμαται δεν υπαρχει περίπτωση μετα να κανω τίποτα και για αυριο δεν προβλέπεται να την κρατησει κανείς εστω 2 ωρίτσες.:-(:sad:

Αχ!!! εμπρος καλα μου χεράκια............:cry::cry:

Ω, ρε τι πέρασες!!!!!!!!!!! :(:( Τι τρελό πακέτο πέρασες!!!!!!! :(

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις τα πάνω-πάνω, αυτά που τα βλέπεις και στη δίνουν στα νεύρα περισσότερο και να ρίξεις το κουφαράκι σου πάνω σε έναν καναπέ.

Να κάνεις το μπανάκι σου και να κάνεις έναν καλό νυχτερινό ύπνο και από αύριο το ξαναβλέπεις!

Κοίτα τον εαυτό σου!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειρήνη, τι θα έλεγες όταν γίνεις καλά, και βρεις και χρόνο βέβαια, να περνούσες μια βόλτα από το σπίτι μου:D; θα σου δειξω όλα τα ντουλάπια μου:D!

Για να μου δώσεις καμιά ιδέα οργάνωσης!

ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ!

Αρκεί να μη σε πρήξω και με... απολύσεις!! :tongue::tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω, με όλο το θάρρος, πως δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να "ξεπετάς" το φαγητό σου, ειδικά όταν θέλεις να κάνεις και δίαιτα. Εγώ, προσπαθώ, το φαγητό μου να το κάνω ιεροτελεστεία (όχι πάντα φυσικά... :rolleyes: ). Προσπαθώ δηλαδή να ετοιμάσω ζεστό φαγάκι και έστω λίγο σαλατούλα ή κατι συνοδευτικό για να νιώσω πως το ευχαριστήθηκα. Οσες φορές το έχω ξεπετάξει... σε 2 ώρες το πρωί, ξανατρώω! :rolleyes:

Και ελπίζω να μην σε πιάσει η κοιλίτσα σου με την κρύα μακαρονάδα! :(

Πόσο είναι η μικρή σου?

Μικρούλα είναι, 11,5 μηνών, 1η Μαρτίου χρονίζει.


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Μικρούλα είναι, 11,5 μηνών, 1η Μαρτίου χρονίζει.

Μαράκι,

Είναι πολυ μικρό το ζιζανιάκι σου για να έχεις τακτοποιημένο σπίτι... :rolleyes:

Σου γράφω από τη δική μου εμπειρία πως το φιογκάκι μου, επειδή είχε περπατήσει από 9 μηνών, το σπίτι μου ήταν μονίμως ένα μπάχαλο.

Οργανωμένο εσωτερικά, οι ντουλάπες μου, τα συρτάρια μου και άνω κάτω το εξωτερικό. Εβγαζε τα πάντα. Ειδικά τα κατσαρολικά και τα τάπερ μου, τα έβγαζε και τα έσερνε παντού... σε όλο το σπίτι... :rolleyes:

Άρα, κοίταξε σιγά-σιγά να οργανώσεις το σπίτι σου και μην αγχώνεσαι για το μπάχαλο που φαίνεται. Και θα χειροτερέψει όσο η μικρή σου ξεπετάγεται. Υπομονή, είναι μικρή ακόμα!

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ!!!! ;);)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι,

Είναι πολυ μικρό το ζιζανιάκι σου για να έχεις τακτοποιημένο σπίτι... :rolleyes:

Σου γράφω από τη δική μου εμπειρία πως το φιογκάκι μου, επειδή είχε περπατήσει από 9 μηνών, το σπίτι μου ήταν μονίμως ένα μπάχαλο.

Οργανωμένο εσωτερικά, οι ντουλάπες μου, τα συρτάρια μου και άνω κάτω το εξωτερικό. Εβγαζε τα πάντα. Ειδικά τα κατσαρολικά και τα τάπερ μου, τα έβγαζε και τα έσερνε παντού... σε όλο το σπίτι... :rolleyes:

Άρα, κοίταξε σιγά-σιγά να οργανώσεις το σπίτι σου και μην αγχώνεσαι για το μπάχαλο που φαίνεται. Και θα χειροτερέψει όσο η μικρή σου ξεπετάγεται. Υπομονή, είναι μικρή ακόμα!

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ!!!! ;);)

Κι εμένα μόλις έκλεισε τους 11 μήνες περπάτησε. Ακόμα όμως δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να ανοίξει ένα συρτάρι ή ντουλάπι και να παίρνει από μέσα πράγματα. Μόνο από ένα ράφι της βιβλιοθήκης που φτάνει μου βγάζει τα βιβλία.

Ξέρεις, δε με ενοχλει η ακαταστασία του παιδιού, αλλά η δική μου, αυτή είναι που μου δημιουργεί το πρόβλημα και τη στενοχώρια. Υποθέτω ότι αν για παράδειγμα ήμουν πιο τακτική και λιγότερο τσαπατσούλα δε θα έφτανε 12 η ώρα το βράδυ, ή μάλλον 1 που έχει κοιμηθεί η μικρή, να έχω μια κουζίνα μπάχαλο που να θέλω μια ώρα να τη συμμαζέψω και να πρέπει να επιλέξω ή να τη μαζέψω και να κοιμηθώ στις 2 ή να κοιμηθώ στις 1 και να μου μαζέψει η πεθερά μου την κουζίνα το πρωί που θα έρθει πχ.


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μόλις έκλεισε τους 11 μήνες περπάτησε. Ακόμα όμως δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να ανοίξει ένα συρτάρι ή ντουλάπι και να παίρνει από μέσα πράγματα. Μόνο από ένα ράφι της βιβλιοθήκης που φτάνει μου βγάζει τα βιβλία.

Ξέρεις, δε με ενοχλει η ακαταστασία του παιδιού, αλλά η δική μου, αυτή είναι που μου δημιουργεί το πρόβλημα και τη στενοχώρια. Υποθέτω ότι αν για παράδειγμα ήμουν πιο τακτική και λιγότερο τσαπατσούλα δε θα έφτανε 12 η ώρα το βράδυ, ή μάλλον 1 που έχει κοιμηθεί η μικρή, να έχω μια κουζίνα μπάχαλο που να θέλω μια ώρα να τη συμμαζέψω και να πρέπει να επιλέξω ή να τη μαζέψω και να κοιμηθώ στις 2 ή να κοιμηθώ στις 1 και να μου μαζέψει η πεθερά μου την κουζίνα το πρωί που θα έρθει πχ.

Aφού σε ενοχλεί τοσο η κουζίνα σου,τότε θα βρεις να κλέψεις χρόνο από κάτι άλλο μες το απόγευμα σου.Η μικρή σου είναι πολύ μικρή κατ'εμέ για να μένει με μία ώρα ύπνο το μεσημέρι και βέβαια πολύ μικρή για να κοιμάται τόσο αργά.Μήπως κοιμάται τις πρωινές ώρες?Φοβάμαι πως θα έχει μεγάλη υπερένταση με τόσες ώρες ύπνου.Αν την κατάφερνες να κοιμάται πριν τις10.30 το βράδυ θα είχες λίγο παραπάνω χρόνο.Και πάλι εσύ ξέρεις...:rolleyes:

Μην στενοχωριέσαι πάντως,δικαιολογέισαι με δουλειά και τόσο μικρό παιδάκι δεν γινεταινα τα προλάβαίνεις όλα.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα μόλις έκλεισε τους 11 μήνες περπάτησε. Ακόμα όμως δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι μπορεί να ανοίξει ένα συρτάρι ή ντουλάπι και να παίρνει από μέσα πράγματα. Μόνο από ένα ράφι της βιβλιοθήκης που φτάνει μου βγάζει τα βιβλία.

Ξέρεις, δε με ενοχλει η ακαταστασία του παιδιού, αλλά η δική μου, αυτή είναι που μου δημιουργεί το πρόβλημα και τη στενοχώρια. Υποθέτω ότι αν για παράδειγμα ήμουν πιο τακτική και λιγότερο τσαπατσούλα δε θα έφτανε 12 η ώρα το βράδυ, ή μάλλον 1 που έχει κοιμηθεί η μικρή, να έχω μια κουζίνα μπάχαλο που να θέλω μια ώρα να τη συμμαζέψω και να πρέπει να επιλέξω ή να τη μαζέψω και να κοιμηθώ στις 2 ή να κοιμηθώ στις 1 και να μου μαζέψει η πεθερά μου την κουζίνα το πρωί που θα έρθει πχ.

Να σου πω τι θα έκανα εγώ, μήπως κάτι σε βολέψει:

- Όρισε μία ώρα, από την οποία και μετά, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα. Εμένα είναι 21.00. Στις 21.00 στάνταρ, βλέπω καιρό και την αράζω στο κρεβατάκι μου... βάζω τις κρεμούλες μου, βλέπω τηλεορασούλα ή/και διαβάζω ένα βιβλίο και ξεκουράζομαι.

Το να ξεκουράζεσαι είναι πολυ σημαντικό με δουλειά, σπίτι και μικρό παιδί!

- Βρες τι είναι αυτό που στη δίνει περισσότερο στα νεύρα. Αν είναι η κουζίνα σου, ενεργοποιήσου (αν χρειαστεί να πιεστείς λιγάκι) και πλύνε τα πιάτα και συμμάζεψέ την. Στην αρχή, μπορεί να καταπιεστείς λιγάκι και να δυσκολεύεσαι αλλά όσο περνάει ο καιρός θα σου φαίνεται παιχνιδάκι και θα ολοκληρώνεις μέσα σε 20 λεπτάκια.

- Αφού ξέρεις πως είσαι τσαπατσούλα, προσπάθησε να το διορθώσεις. Δηλαδή, μην αφήνεις τη τσάντα σου, το κινητό σου, την πετσέτα που σκούπισες τα χέρια όπου να ναι. Οτι χρησιμοποιείς τοποθέτησε το απευθείας στη θεση του. Αυτό και θα σου γίνει συνήθεια σιγά-σιγά αλλά και θα σε βοηθάει στο να ασχολείσε λιγότερο με το σπίτι, αφού τα πάντα θα βρίσκουν τη θέση τους χωρίς να πιέζεσαι χρονικά.

- Επίσης για το θέμα της τσαπατσουλιάς και της κουζίνας, φρόντιζε οι επιφάνειες σου να ειναι σχετικά καθαρές από αντικείμενα. Μην τις φορτώνεις με διακοσμητικά, τουλάχιστον μέχρι να μπεις σε μία τάξη. Επίσης, μην αφήνεις πράγματα να υπάρχουν που δεν χρειάζεσαι (π.χ. τοστιέρα, βραστήρας κλπ.). Οσο πιο καθαρος ειναι ο χώρος από πράγματα τόσο πιο ήρεμα θα είναι τα νεύρα σου. ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Aφού σε ενοχλεί τοσο η κουζίνα σου,τότε θα βρεις να κλέψεις χρόνο από κάτι άλλο μες το απόγευμα σου.Η μικρή σου είναι πολύ μικρή κατ'εμέ για να μένει με μία ώρα ύπνο το μεσημέρι και βέβαια πολύ μικρή για να κοιμάται τόσο αργά.Μήπως κοιμάται τις πρωινές ώρες?Φοβάμαι πως θα έχει μεγάλη υπερένταση με τόσες ώρες ύπνου.Αν την κατάφερνες να κοιμάται πριν τις10.30 το βράδυ θα είχες λίγο παραπάνω χρόνο.Και πάλι εσύ ξέρεις...:rolleyes:

Μην στενοχωριέσαι πάντως,δικαιολογέισαι με δουλειά και τόσο μικρό παιδάκι δεν γινεταινα τα προλάβαίνεις όλα.

Το πρωί ξυπνάει στις 10 με 10:30, και ξανακοιμάται όταν γυρνάω από τη δουλειά στις 3 περίπου για κανένα 3 ωρο, δηλαδή μέχρι τις 6 περίπου, οπότε μετά αργεί να κοιμηθεί., και τώρα που το σκέφτομαι ξεχάστηκα, έχει πάει 7 παρά και ακόμα κοιμάται (βέβαια σήμερα κοιμήθηκε 4) και τρέχω να την ξυπνήσω!


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα έκανα εγώ, μήπως κάτι σε βολέψει:

- Όρισε μία ώρα, από την οποία και μετά, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα. Εμένα είναι 21.00. Στις 21.00 στάνταρ, βλέπω καιρό και την αράζω στο κρεβατάκι μου... βάζω τις κρεμούλες μου, βλέπω τηλεορασούλα ή/και διαβάζω ένα βιβλίο και ξεκουράζομαι.

Το να ξεκουράζεσαι είναι πολυ σημαντικό με δουλειά, σπίτι και μικρό παιδί!

- Βρες τι είναι αυτό που στη δίνει περισσότερο στα νεύρα. Αν είναι η κουζίνα σου, ενεργοποιήσου (αν χρειαστεί να πιεστείς λιγάκι) και πλύνε τα πιάτα και συμμάζεψέ την. Στην αρχή, μπορεί να καταπιεστείς λιγάκι και να δυσκολεύεσαι αλλά όσο περνάει ο καιρός θα σου φαίνεται παιχνιδάκι και θα ολοκληρώνεις μέσα σε 20 λεπτάκια.

- Αφού ξέρεις πως είσαι τσαπατσούλα, προσπάθησε να το διορθώσεις. Δηλαδή, μην αφήνεις τη τσάντα σου, το κινητό σου, την πετσέτα που σκούπισες τα χέρια όπου να ναι. Οτι χρησιμοποιείς τοποθέτησε το απευθείας στη θεση του. Αυτό και θα σου γίνει συνήθεια σιγά-σιγά αλλά και θα σε βοηθάει στο να ασχολείσε λιγότερο με το σπίτι, αφού τα πάντα θα βρίσκουν τη θέση τους χωρίς να πιέζεσαι χρονικά.

- Επίσης για το θέμα της τσαπατσουλιάς και της κουζίνας, φρόντιζε οι επιφάνειες σου να ειναι σχετικά καθαρές από αντικείμενα. Μην τις φορτώνεις με διακοσμητικά, τουλάχιστον μέχρι να μπεις σε μία τάξη. Επίσης, μην αφήνεις πράγματα να υπάρχουν που δεν χρειάζεσαι (π.χ. τοστιέρα, βραστήρας κλπ.). Οσο πιο καθαρος ειναι ο χώρος από πράγματα τόσο πιο ήρεμα θα είναι τα νεύρα σου. ;)

Σ' ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου! Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τις συμβουλές σου, μήπως βρω φως στο τούνελ.

Η μικρή ξύπνησε και άρχισε την γκρίνια. Τρέχω. Φιλιά! :-P


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...