Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

ειρηνακι ελπιζω σημερα ναεισαι καλυτερα. καλημερα σε ολες , χθες δεν εκανα και πολλα πραγματα, ψευτοσυμμαζεψα και επλυνα πιατα και μετα καναπε και τζακι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!Τι κάνετε σήμερα?

Χαρα συγχαρητήρια για το νέο,να έχεις μία ευχαριστη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!:D:D

Ειρήνη μου,τι ήταν αυτό που πέρασες?Ελπίζω σιγά σιγά να παίρνεις τα πάνω σου!

Σήμερα σηκώθηκα νωρίς και έτσι έπλυνα τα μπάνια μου και έβαλα το φαγητό.Πρέπει να πλύνω τη μοκέτα που δεν έφιαξα χθες και ίσως βγω και για εξωτερικές δουλειές.Εχει πολύ όμορφη μέρα και θέλω καφέ έξω,αλλά δεν προβλέπεται:rolleyes:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομορφιές μου! :P

Πως είναι τα κέφια σας σήμερα?

Εγώ αισθάνομαι καλύτερα.

Τα κέφια μου δεν ειναι τρελά ανεβασμένα ακόμη, νιώθω "αδυναμία", παρά το ότι πίνω 2 κουβάδες φυσικό, ανάμικτο χυμό την ημέρα. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που βγήκα από το σπίτι (πήγα το φιογκάκι σχολείο) και στο δρόμο ένιωθα αδυναμία... δεν ένιωθα πολύ καλά. Τουλάχιστον σηκώθηκα από το κρεβάτι! :rolleyes:

Το σπίτι μου:

- Άπλυτα, χιλιάδες....

- Ασιδέρωτα... τουλάχιστον 2-3 πλυντήρια

- Νεροχύτης.... πεδιο μάχης

- Χαλιά και δάπεδο....... φρίκη

- Μπαλκόνια, τζάμια... σημειώσατε μαύρο σκοτάδι!

- Μπάνιο... τα μικρόβια βασιλεύουν!

- Επιφάνειες.... 2 δάχτυλα σκόνη....! :lol:

Οπως καταλαβαίνετε όλα είναι ροζ, σε ένα υπέροχο συννεφάκι....

Θα κάνω λίγο-λίγο κάτι και κάποια στιγμή.... θα γίνουν! :tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Η κορούλα μου είναι καλύτερα, αμέσως υποχώρησε η αμυγδαλιτιδα και ο πυρετός, απλά συνέπεσε με το πρόβλημα της πάνας. Η αλήθεια είναι πως μετά το κλυσματάκι εκείνη τη δραματική νύχτα της Παρασκευής με τον πυρετό, κάθε μέρα πλέον πάει μόνη της στην τουαλέτα και είναι πολύ χαρούμενη. Πάντως ήταν δύσκολες οι τελευταίες μέρες, ταλαιπωρήθηκε πολύ το καημένο, το Σ/Κ σερνόταν όλη μέρα στο σπίτι και γκρίνιαζε, κι εμείς μαζί της τα παίξαμε λίγο...:(

Σήμερα όμως το πρωί μου ήρθε μια ιδέα: αποφάσισα να κάνω κάτι καλό και για τις δυό μας:idea::δεν την έστειλα στον παιδικό για να συνέλθει εντελώς, και επειδή εγώ είχα άδεια και μόνο μια δουλειά στο κέντρο, την πήρα μαζί μου για 1 ώρα και πήγαμε μετά στο Κυκλαδικό μουσείο, που έχει πολύ όμορφους χώρους, πετύχαμε και μια μικρή ξενάγηση νηπιαγωγείου και ακολουθήσαμε την τάξη;), είδαμε τα "αγλάματα" που "η βροχούλα τους πήρε τα ματάκια" ,:tongue: είδαμε μια ταινιούλα στον επάνω όροφο σε προβολή (έμεινε άφωνη - δεν είχε ξαναδεί τόσο μεγάλη επιφάνεια προβολής- φαντάσου τί έχει να γίνει αν πάει και σε κανονικό κινηματογράφο:)), καθίσαμε στο καφέ του μουσείου όπου φάγαμε κέικ, κρουασάν και χυμό -καφέ για τη μαμά, μας περιποιήθηκαν, αγοράσαμε καρτούλες στο πωλητήριο, πήραμε ταξί, και γενικά ήταν μια μικρή πολυτέλεια, καλοπεράσαμε, σε πείσμα της γενικής κατάστασης! :-)

Ειρήνη μου αυτό ήταν κάπως βαρύ βρε κορίτσι, φαίνεται να πέρασε όμως τώρα, έ; μόλις συνέλθεις τελείως κάνε μια έξτρα περιποίηση εαυτού-σου την προτείνω και την αξίζεις!!!

Χρυσα81, βλέπω γενικά φτιάχνεις ζυμάρια, έ; κι εγώ τα λατρεύω! δεν υπάρχει καλύτερο από την σπιτική ζύμη πίτσας ή το ψωμί που ψήνεται και μυρίζει το σπίτι το χειμώνα!:-)

Α, κι εγώ έχω ρυθμίσει έτσι ώστε κάθε μέρα μου έρχεται ενημέρωση με email για τα νέα μηνύματα στο Easy Living οπότε δεν κατάλαβα την αλλαγή της θέσης!

Εχουν ταλαιπωρηθεί πολύ τα πιτσιρίκια μας με τις ιώσεις,είδα εχθές και τα ανήψια μου και προσπαθούν και αυτά να συνέλθουν,το ίδιο βέβαια και ο γιος μου.Ω ραία η ιδέα σου για τη βόλτα σας,μπράβο!

Καλά το κατάλαβες,έχω θέμα με τις ζύμες και το απολαμβάνει και ο γιος μου οπότε εμπρός καλά μου χεράκια:):)


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομορφιές μου! :P

Πως είναι τα κέφια σας σήμερα?

Εγώ αισθάνομαι καλύτερα.

Τα κέφια μου δεν ειναι τρελά ανεβασμένα ακόμη, νιώθω "αδυναμία", παρά το ότι πίνω 2 κουβάδες φυσικό, ανάμικτο χυμό την ημέρα. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που βγήκα από το σπίτι (πήγα το φιογκάκι σχολείο) και στο δρόμο ένιωθα αδυναμία... δεν ένιωθα πολύ καλά. Τουλάχιστον σηκώθηκα από το κρεβάτι! :rolleyes:

Το σπίτι μου:

- Άπλυτα, χιλιάδες....

- Ασιδέρωτα... τουλάχιστον 2-3 πλυντήρια

- Νεροχύτης.... πεδιο μάχης

- Χαλιά και δάπεδο....... φρίκη

- Μπαλκόνια, τζάμια... σημειώσατε μαύρο σκοτάδι!

- Μπάνιο... τα μικρόβια βασιλεύουν!

- Επιφάνειες.... 2 δάχτυλα σκόνη....! :lol:

Οπως καταλαβαίνετε όλα είναι ροζ, σε ένα υπέροχο συννεφάκι....

Θα κάνω λίγο-λίγο κάτι και κάποια στιγμή.... θα γίνουν! :tongue:

Σιγά-σιγά Ειρήνη,εσύ είσαι η πρώτη διδάξασα:wink:Βοήθησε τον εαυτό σου για να συνέλθεις!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Εγώ αισθάνομαι καλύτερα.

Καιρός ήταν...

Το σπίτι μου:

Και το δικό μου ίδιο με το δικό σου

Κι όλη τη μέρα κάνω δουλειές...Αλλά πάλι χάλια είναι όλα

Χάος!

Οπως καταλαβαίνετε όλα είναι ροζ, σε ένα υπέροχο συννεφάκι....

Θα κάνω λίγο-λίγο κάτι και κάποια στιγμή.... θα γίνουν! :tongue:

Λίγα-λίγα όμως!

Ακόμα δεν έχεις συνέλθει και θα κάνεις δουλειές;

Αχ όσο και να μαζεύω γίνεται πανικός

Εκεί που ξεκινώ μια δουλειά,αρχίζει γκρίνια ο μικρός,διακόπτω,επανέρχομαι,μέχρι να την τελειώσω περνούν ώρες

Κι αυτό με κουράζει πάρα μα πάρα πολύ

Τουλάχιστον είναι σχετικά καθαρό το σπίτι.Από αύριο λέω να κάνω κανά συγύρισμα πάλι

Αλλά η ακαταστασία βασιλεύει

Ευτυχώς που όσες εργασίες οργάνωσης εχουν γίνει μέχρι τωρα,δεν έχουν ναυαγήσει...Ντουλάπια -ντουλάπες που έφτιαξα είναι ακόμα σε τάξη

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη περαστικά σου! Μα τι ίωση-οδοστρωτήρας είναι αυτή? Αντε γρήγορα να φύγει μακριά!

Κι εγω για την εκκλησία σκέφτηκα, συνηθως ότι ξεχωριζω απο ρούχα τα δίνω στη μαμα μου και τα παει.

Ωραίο ήταν το extra ράφι αλλά δυστυχως ... εκεί έμεινα. Ήταν λίγο "τρεχάτες" αυτές οι μέρες αλλά από αύριο ελπίζω να συνεχίσω αυτο που ξεκίνησα :wink:

evi πολύ καλή η σκέψη σου! Θα το ευχαριστήθηκε η μικρή κι εσύ μαζί της :D

Χαρά με το καλό!! Υπέροχα νέα! Να έχεις μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!


tt17d185.aspx

tt17d186.aspx

Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά Ειρήνη,εσύ είσαι η πρώτη διδάξασα:wink:Βοήθησε τον εαυτό σου για να συνέλθεις!

Ευχαριστώ Χρύσα μου για το κουράγιο! ;) Ναι, ακόμη δεν νιώθω γερή.

Πραγματικά, σε άλλη περίπτωση (πριν μερικά χρόνια...) θα είχα πάθει παράκρουση...! :lol::lol: Τώρα, ξέρω καλά τι πρέπει να κάνω και τι μετράει... δεν θα πέσω σ' αυτήν την παγίδα... :P

Πήγα σουπερ μάρκετ (ήταν άδεια τα ντουλάπια και το ψυγείο μου! :( ) και πήρα λίγα πραγματάκια και κυρίως φρούτα για χυμούς.

Εβαλα ένα μικρό πλυντήριο (45λεπτο χωρίς στίψιμο) με λίγα βαριά ρουχαλάκια (2 πουλοβεράκια, 3 ζευγάρια γάντια, 2 κασκώλ, 2 σκουφάκια του φιόγκου) για να τα απλώσω σήμερα που είναι ηλιος και να στεγνώσουν...

Τώρα, σιγά-σιγά θα στρώσω κρεβάτια και θα ψευτομαζέψω.

Προτιμώ να δω τα πάντα στη θέση τους από το να καθαρίσω. Αφού τελειώσω (όταν τελειώσω, όχι σήμερα σίγουρα) τότε και μόνο τότε θα ασχοληθώ με την καθαριότητα....:P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Λίγα-λίγα όμως!

Ακόμα δεν έχεις συνέλθει και θα κάνεις δουλειές;

Αχ όσο και να μαζεύω γίνεται πανικός

Εκεί που ξεκινώ μια δουλειά,αρχίζει γκρίνια ο μικρός,διακόπτω,επανέρχομαι,μέχρι να την τελειώσω περνούν ώρες

Κι αυτό με κουράζει πάρα μα πάρα πολύ

Τουλάχιστον είναι σχετικά καθαρό το σπίτι.Από αύριο λέω να κάνω κανά συγύρισμα πάλι

Αλλά η ακαταστασία βασιλεύει

Ευτυχώς που όσες εργασίες οργάνωσης εχουν γίνει μέχρι τωρα,δεν έχουν ναυαγήσει...Ντουλάπια -ντουλάπες που έφτιαξα είναι ακόμα σε τάξη

Ναι, περιστερώνι μου... λίγα λίγα... ούτως ή άλλως δεν είμαι καλά ακόμη. Νιώθω τον εαυτό μου να υπολειτουργεί. Δεν θα τον πιέσω. Σιγά-σιγά και θα γίνουν όλα...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον!:P:p:p

Εσύ από την άλλη, αρχικά να μην στεναχωριέσαι! Ο μικρός σου προηγείται έναντι όλου του σφουγγαρίσματος και του ξεσκονίσματος και του πλυσίματος του κόσμου!!! :tongue::lol::lol:

Ευχαριστήσου τον τώρα που είναι μικρός και όλο σου τρίβεται... το σπίτι θα έχουμε πολλά χρόνια να το καθαρίζουμε! :lol::lol::rolleyes:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου:

- Άπλυτα, χιλιάδες....

- Ασιδέρωτα... τουλάχιστον 2-3 πλυντήρια

- Νεροχύτης.... πεδιο μάχης

- Χαλιά και δάπεδο....... φρίκη

- Μπαλκόνια, τζάμια... σημειώσατε μαύρο σκοτάδι!

- Μπάνιο... τα μικρόβια βασιλεύουν!

- Επιφάνειες.... 2 δάχτυλα σκόνη....! :lol:

.... Έτσι ήταν το σπίτι μου τους πρώτους μήνες που παντρεύτηκα!! :rolleyes:

Να 'ναι καλά ο αντρούλης μου που με ανέχτηκε... :)


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες και καλή ανάρρωση στις αρρωστούσες.

Και εμείς περάσαμε την εβδομάδα των παθών με τις ιώσεις εξ΄ ου και χάθηκα.

Αφού οργάνωσα καλύτερα τις ντουλάπες των ρούχων ... κατάφερα να ελευθερώσω μια ντουλάπα για τα "λευκά είδη". Αυτήν λέω να οργανώσω σήμερα.

Ερώτηση: είδα ότι χωράει και η ηλεκτρική σκούπα μέσα, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι και τόσο υγιεινό να την έχω εκεί. Τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να δω τα πάντα στη θέση τους από το να καθαρίσω. Αφού τελειώσω (όταν τελειώσω, όχι σήμερα σίγουρα) τότε και μόνο τότε θα ασχοληθώ με την καθαριότητα....:P

Το λάθος του να ασχολούμαι πρώτα με την καθαριότητα και μετά με το συμμάζεμα είναι κάτι που το έκανα για πολλά χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι είναι καλύτερα να συμμαζεύω πρώτα και μετά να ξεσκονίζω, σκουπίζω, σφουγγαρίζω κτλ. κτλ. κτλ. :rolleyes: :rolleyes:

Όταν έκανα δουλειές είχα ένα καθαρό βομβαρδισμένο τοπίο σπίτι. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

(Ίσως να το λέω με μια δόση υπερβολής, αλλά κάπως έτσι πάντως. :lol:)


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη περαστικά σου! Μα τι ίωση-οδοστρωτήρας είναι αυτή? Αντε γρήγορα να φύγει μακριά!

Οδοστρωτήρας!!!!!!!!!!! Οντως!!! Έγραψες!!!!! :tongue::tongue::lol::lol:

Κι εγω για την εκκλησία σκέφτηκα, συνηθως ότι ξεχωριζω απο ρούχα τα δίνω στη μαμα μου και τα παει.

Ωραίο ήταν το extra ράφι αλλά δυστυχως ... εκεί έμεινα. Ήταν λίγο "τρεχάτες" αυτές οι μέρες αλλά από αύριο ελπίζω να συνεχίσω αυτο που ξεκίνησα !

Και πολύ καλά κάνεις και ΜΠΡΑΒΟ που σκέφτεσαι και τους άλλους!

Δεν πειράζει κοριτσάκι μου. Εκανες την αρχή, αυτό μετράει. Κάποια στιγμή που θα βρεις χρόνο και όρεξη, σκέψου ποιο θα είναι το επόμενο "ντου" σου. Σκέψου κάτι που χρειάζεται οργάνωση, κάποιο συρτάρι, ντουλάπι... και όρμα! :wink:;-)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ξεκάρφωτες συμβουλές, για την ΚΟΥΖΙΝΑ μας, που σας άφησα μόνες τόσες μέρες... ;)

1) Μην ξεχνάτε να αλλάζετε την πετσέτα της κουζίνας σας, καθημερινά!

2) Όταν μαγειρεύουμε κρέας και πουλερικά, καλό είναι να βάζουμε γάντια για να τα πλύνουμε, κόψουμε κλπ. Αν δεν "χωνεύουμε" τα γάντια, πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας και τα σκουπίζουμε με χαρτί κουζίνας όχι με την πετσέτα μας.

3) Το σφουγγάρι / βιτέξ μας, να θυμόμαστε συχνά να το βάζουμε όλη νύχτα σε ένα μπωλ με νερό και χλωρίνη. Κανονικά, πρέπει να τα αλλάζουμε συχνά!

4) Επίσης μπορείτε να απολυμάνετε τα σφουγγάρια της κουζίνας βάζοντάς τα στο φούρνο μικροκυμάτων για 15 -20 δευτερόλεπτα μια φορά την εβδομάδα.

5) Μην ξεχνάτε την πλάκα κοπής σας. Σύμφωνα με έρευνες, μία πλάκα κοπής έχει μέχρι και 50 φορές περισσότερα βακτήρια από τη.... τουαλέτα!!! Όσο πιο παλιά είναι, τόσο πιο δύσκολη είναι η αφαίρεση τους, καθώς κρύβονται μέσα σε ρωγμές και σχισμές της πλάκας. Καλό είναι να έχουμε περισσότερες από μία πλάκα κοπής για κάθε ένα είδος(λαχανικά, κρέας, ψάρια) και να την καθαρίζουμε πολύ σχολαστικά.

Σας γλυκο-φιλώ κοριτσάκια μου! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ξεκάρφωτες συμβουλές, για την ΚΟΥΖΙΝΑ μας, που σας άφησα μόνες τόσες μέρες... ;)

1) Μην ξεχνάτε να αλλάζετε την πετσέτα της κουζίνας σας, καθημερινά!

2) Όταν μαγειρεύουμε κρέας και πουλερικά, καλό είναι να βάζουμε γάντια για να τα πλύνουμε, κόψουμε κλπ. Αν δεν "χωνεύουμε" τα γάντια, πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας και τα σκουπίζουμε με χαρτί κουζίνας όχι με την πετσέτα μας.

3) Το σφουγγάρι / βιτέξ μας, να θυμόμαστε συχνά να το βάζουμε όλη νύχτα σε ένα μπωλ με νερό και χλωρίνη. Κανονικά, πρέπει να τα αλλάζουμε συχνά!

4) Επίσης μπορείτε να απολυμάνετε τα σφουγγάρια της κουζίνας βάζοντάς τα στο φούρνο μικροκυμάτων για 15 -20 δευτερόλεπτα μια φορά την εβδομάδα.

5) Μην ξεχνάτε την πλάκα κοπής σας. Σύμφωνα με έρευνες, μία πλάκα κοπής έχει μέχρι και 50 φορές περισσότερα βακτήρια από τη.... τουαλέτα!!! Όσο πιο παλιά είναι, τόσο πιο δύσκολη είναι η αφαίρεση τους, καθώς κρύβονται μέσα σε ρωγμές και σχισμές της πλάκας. Καλό είναι να έχουμε περισσότερες από μία πλάκα κοπής για κάθε ένα είδος(λαχανικά, κρέας, ψάρια) και να την καθαρίζουμε πολύ σχολαστικά.

Σας γλυκο-φιλώ κοριτσάκια μου! ;)

Nομίζω έχεις πάρει τα πάνω σου για να έχεις κουράγιο για συμβουλές!μπράβο,μπράβο:D:DΣε ευχαριστούμε!


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...