Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και καλή ανάρρωση στις αρρωστούσες.

Και εμείς περάσαμε την εβδομάδα των παθών με τις ιώσεις εξ΄ ου και χάθηκα.

Αφού οργάνωσα καλύτερα τις ντουλάπες των ρούχων ... κατάφερα να ελευθερώσω μια ντουλάπα για τα "λευκά είδη". Αυτήν λέω να οργανώσω σήμερα.

Ερώτηση: είδα ότι χωράει και η ηλεκτρική σκούπα μέσα, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν είναι και τόσο υγιεινό να την έχω εκεί. Τι πιστεύετε?

Περαστικά σας Ελενάκι!

Νομίζω πως είναι εντελώς λάθος. Σκέψου πως όλη η σκόνη που υπάρχει πάνω στη σκούπα και κυρίως... τα μικρόβια, θα "κάθονται" πάνω στα καθαρά σου και μοσχομυριστά σου!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το λάθος του να ασχολούμαι πρώτα με την καθαριότητα και μετά με το συμμάζεμα είναι κάτι που το έκανα για πολλά χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι είναι καλύτερα να συμμαζεύω πρώτα και μετά να ξεσκονίζω, σκουπίζω, σφουγγαρίζω κτλ. κτλ. κτλ. :rolleyes: :rolleyes:

Όταν έκανα δουλειές είχα ένα καθαρό βομβαρδισμένο τοπίο σπίτι. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

(Ίσως να το λέω με μια δόση υπερβολής, αλλά κάπως έτσι πάντως. :lol:)

Σε νιώθω. Είναι ένα λάθος που το κάνουμε όλες μας, μέχρι κάποιος να μας συμβουλέψει σωστά ή να μας έρθει η επιφοίτηση!

Το ίδιο λάθος έκανα και γω κάποτε, για πολλά χρόνια! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος του να ασχολούμαι πρώτα με την καθαριότητα και μετά με το συμμάζεμα είναι κάτι που το έκανα για πολλά χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι είναι καλύτερα να συμμαζεύω πρώτα και μετά να ξεσκονίζω, σκουπίζω, σφουγγαρίζω κτλ. κτλ. κτλ. :rolleyes: :rolleyes:

Όταν έκανα δουλειές είχα ένα καθαρό βομβαρδισμένο τοπίο σπίτι. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

(Ίσως να το λέω με μια δόση υπερβολής, αλλά κάπως έτσι πάντως. :lol:)

Και εγώ αυτό αργησα να το καταλάβω,μονιμα είχα ένα σπίτι καθαρό αλλά πάντα κάτι κυκλοφορούσε εκεί που δεν έπρεπε.Πλέον έχω βάλει κανόνες και φροντίζω πρώτα να είναι τακτοποιημένο,είναι έτσι πιο ευκολο και το καθάρισμα.:wink:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μία τέλεια και οικονομική (και από άποψης χρημάτων αλλά και χώρου!) λύση για το γραφείο μας:

Χρησιμοποιήστε μία θήκη μπαχαρικών για τα διάφορα σας! (λαστιχάκια, πινέζες, συνδετήρες κλπ.)!!! :!:

021312-spicerack.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ αυτό αργησα να το καταλάβω,μονιμα είχα ένα σπίτι καθαρό αλλά πάντα κάτι κυκλοφορούσε εκεί που δεν έπρεπε.Πλέον έχω βάλει κανόνες και φροντίζω πρώτα να είναι τακτοποιημένο,είναι έτσι πιο ευκολο και το καθάρισμα.:wink:

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το σκεπτικό!

Εύγε τέκνον μου, το χεις!!! :tongue::lol::lol::lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου Ειρήνη μου

Και μερικές ξεκάρφωτες συμβουλές, για την ΚΟΥΖΙΝΑ μας, που σας άφησα μόνες τόσες μέρες... ;)

1) Μην ξεχνάτε να αλλάζετε την πετσέτα της κουζίνας σας, καθημερινά!

Την αλλάζω καθημερινά,αλλά στην ουσία εχω δύο πετσετες.Η μία είναι για να σκουπίζω τα σκεύη που πλένω και η άλλη για τα χέρια.Είναι διαφορετικής υφής και δεν τις μπερδεύω

Αυτές πχ για τα χέρια είναι σαν αυτές που έχουμε στο μπάνιο,αλλά μικρούλες

2) Όταν μαγειρεύουμε κρέας και πουλερικά, καλό είναι να βάζουμε γάντια για να τα πλύνουμε, κόψουμε κλπ. Αν δεν "χωνεύουμε" τα γάντια, πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας και τα σκουπίζουμε με χαρτί κουζίνας όχι με την πετσέτα μας.

3) Το σφουγγάρι / βιτέξ μας, να θυμόμαστε συχνά να το βάζουμε όλη νύχτα σε ένα μπωλ με νερό και χλωρίνη. Κανονικά, πρέπει να τα αλλάζουμε συχνά!

Μου δώσες ιδέα!Θα αρχίσω να το κάνω,γιατί κάθε τόσο τα αλλάζω και είναι ασύμφορο

Μετά βέβαια τα χρησιμοποιώ στα μπάνια

4) Επίσης μπορείτε να απολυμάνετε τα σφουγγάρια της κουζίνας βάζοντάς τα στο φούρνο μικροκυμάτων για 15 -20 δευτερόλεπτα μια φορά την εβδομάδα.

5) Μην ξεχνάτε την πλάκα κοπής σας. Σύμφωνα με έρευνες, μία πλάκα κοπής έχει μέχρι και 50 φορές περισσότερα βακτήρια από τη.... τουαλέτα!!! Όσο πιο παλιά είναι, τόσο πιο δύσκολη είναι η αφαίρεση τους, καθώς κρύβονται μέσα σε ρωγμές και σχισμές της πλάκας. Καλό είναι να έχουμε περισσότερες από μία πλάκα κοπής για κάθε ένα είδος(λαχανικά, κρέας, ψάρια) και να την καθαρίζουμε πολύ σχολαστικά.

Σωστό κι αυτό

Εχω δύο επιφάνειες κοπής,τη μια για κρέατα-ψάρια και την άλλη για οτιδήποτε άλλο.Και κάθε φορά που τις χρησιμοποιώ,ειδικά την πρωτη την πλένω με ζεστό νερό κι απορρυπαντικό και μετα της βάζω ξύδι και την αφηνω για αρκετη ώρα πριν την ξεπλύνω

Σας γλυκο-φιλώ κοριτσάκια μου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια μου.

1) Άπλωσα το πλυντηριάκι και αποφάσισα να βάλω αμέσως την παπλωματοθήκη μας. Την έχω ήδη απλώσει και ελπίζω να στεγνώσει μέχρι το απόγευμα.

2) Μάζεψα την κουζίνα μου.... που γινόταν... Ο ΧΑΜΟΣ... :( . Τα πλυνα όλα, τα τακτοποίησα όλα, σκούπισα τους πάγκους μου.

3) Ξεσκόνισα μόνο το κεντρικό τραπεζάκι του σαλονιού, που καθόμαστε.

4) Έστρωσα τα κρεβάτια μας.

5) Ετοίμασα ένα άλλο πλυντήριο (για την νύχτα αυτή τη φορά), με ... κίτρινα ρούχα... :rolleyes::tongue:.

6) Άδειασα το κομοδίνο μου, που γινόταν πάνω... χάπια, καραμέλες λαιμού, θερμόμετρα... χάλι... :(. Το καθάρισα και τακτοποιήθηκαν τα πάντα, μπήκαν στη θέση τους.

Τώρα άρχισα να μην νιώθω πολύ καλά, λίγο ατονία οπότε χαλαρώνω. Θα πάω να παρω το φιόγκο μου και θα φτιάξω λίγες χωριάτικες χυλοπιτούλες με κόκκινη σάλτσα και αυτό είναι για την ώρα... :P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 2 πετσέτες χρησιμοποιώ,άλλη για τα χέρια και άλλη για τα σκευη, αλλά δεν τις αλλάζω καθημερινά:oops::oops:,3 φορές την εβδομάδα περίπου.

Το σφουγγάρι και το βέτεξ τα αλλάζω μία φορά το μήνα και στοενδιάμεσω τα αφήνω,όπως λέει και η Ειρήνη σε ένα λεκανάκι με χλωρίνη.

Πλάκα κοπής έχω μία,αλλά δεν κόβω λαχανικά εκεί που έχω κόψει το κρέας αν προηγουμένως δεν την έχω καθαρίσει καλά.Πρέπει όμως να πάρω άλλη μία κάποια στιγμή.

Τις πετσέτες της κουζίνας που χρησιμοποιείτε καθημερινά που τις βάζετε?Εχω βάλει σε μία ακρη της κουζίνας τρία γατζάκια-κρεμάστρες και τις κρεμάω εκεί αλλά τώρα τελευταία τις βαρέθηκα εκει.Από την άλλή δεν τις θέλω στον πάγκο...:rolleyes:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια μου.

1) Άπλωσα το πλυντηριάκι και αποφάσισα να βάλω αμέσως την παπλωματοθήκη μας. Την έχω ήδη απλώσει και ελπίζω να στεγνώσει μέχρι το απόγευμα.

2) Μάζεψα την κουζίνα μου.... που γινόταν... Ο ΧΑΜΟΣ... :( . Τα πλυνα όλα, τα τακτοποίησα όλα, σκούπισα τους πάγκους μου.

3) Ξεσκόνισα μόνο το κεντρικό τραπεζάκι του σαλονιού, που καθόμαστε.

4) Έστρωσα τα κρεβάτια μας.

5) Ετοίμασα ένα άλλο πλυντήριο (για την νύχτα αυτή τη φορά), με ... κίτρινα ρούχα... :rolleyes::tongue:.

6) Άδειασα το κομοδίνο μου, που γινόταν πάνω... χάπια, καραμέλες λαιμού, θερμόμετρα... χάλι... :(. Το καθάρισα και τακτοποιήθηκαν τα πάντα, μπήκαν στη θέση τους.

Τώρα άρχισα να μην νιώθω πολύ καλά, λίγο ατονία οπότε χαλαρώνω. Θα πάω να παρω το φιόγκο μου και θα φτιάξω λίγες χωριάτικες χυλοπιτούλες με κόκκινη σάλτσα και αυτό είναι για την ώρα... :P

Μπάβο βρε Ειρήνη,να φύγει λίγη αρρωστήλα...

Εγώ έπλυνα τη μοκέτα,έβαλα ένα πλυντήριο τα μπουφάν μας,έφιαξα πορτοκαλάδες και ήπιαμε με το αντράκι μου και μάζεψα την κουζίνα,αέρισα τα παπλώματα και έστρωσα τα κρεβάτια,τακτοποίησα γενικά το σπίτι, και μένει να βάλω σκούπα.

Πάω να παίξω λίγο με το μικρό μου γιατί με παρακαλάει:-):-)


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ 2 πετσέτες χρησιμοποιώ,άλλη για τα χέρια και άλλη για τα σκευη, αλλά δεν τις αλλάζω καθημερινά:oops::oops:,3 φορές την εβδομάδα περίπου.

Το σφουγγάρι και το βέτεξ τα αλλάζω μία φορά το μήνα και στοενδιάμεσω τα αφήνω,όπως λέει και η Ειρήνη σε ένα λεκανάκι με χλωρίνη.

Πλάκα κοπής έχω μία,αλλά δεν κόβω λαχανικά εκεί που έχω κόψει το κρέας αν προηγουμένως δεν την έχω καθαρίσει καλά.Πρέπει όμως να πάρω άλλη μία κάποια στιγμή.

Τις πετσέτες της κουζίνας που χρησιμοποιείτε καθημερινά που τις βάζετε?Εχω βάλει σε μία ακρη της κουζίνας τρία γατζάκια-κρεμάστρες και τις κρεμάω εκεί αλλά τώρα τελευταία τις βαρέθηκα εκει.Από την άλλή δεν τις θέλω στον πάγκο...:rolleyes:

Εγώ έχω 1 πετσέτα, την οποία αλλάζω καθημερινά. Μυρίζουν και γίνονται ένα χάλι. Δεν μπορώ να την κρατήσω μέρα παραπάνω. Εσένα κοίτα τι σε βολεύει κοριτσάκι μου!

Την μία πετσέτα που χρησιμοποιώ την απλώνω στην πόρτα του πλυντηρίου πιάτων. Ούτε διπλωμένη τη θέλω ούτε πάνω στους πάγκους. Οπότε είναι η λύση που έχω βρει. Χρησιμοποιώ άλλη μία πετσέτα καθημερινά, του μικρού, που την έχω στην άκρη του καλοριφέρ, το παιδί το ξέρει, από εκεί την παιρνει πριν ξεκινήσουμε το φαγητό και εκεί την βάζει μόλις τελειώσει. Καθε βράδυ και αυτή πάει στα άπλητα και την αντικαταστώ με νέα!;)

Πλάκα κοπής και γω έχω μόνο 1 αλλά εκεί κόβω μόνο κρέατα. ΜΟΝΟ. Οπότε δεν με προβληματίζει αφού, εννοείται, καθε φορά που την χρησιμοποιώ την σκίζω στο πλύσιμο μετά. :D


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Τις πετσέτες της κουζίνας που χρησιμοποιείτε καθημερινά που τις βάζετε?

Αυτό για μενα εξακολουθεί να είναι άλυτος γρίφος...

Αρχικά είχα βάλει γαντζάκια στο εσωτερικο ενος ντουλαπιού γιατί δεν ήθελα να τις κρεμάω έξω και να φαίνονται

Μετα τα γαντζάκια ξεκολλησαν

Πλέον επικρατεί χαμός,ε αν φαίνονται και οι πετσετες δεν τρεχει τιποτα

Τις εχω πάνω στον πάγκο

Ειρήνη εύγε!!

Ντούρασελ...

Το μονο που εχω προλάβει σήμερα είναι μαγειρεμα,μάζεμα νεροχύτη,μαζεμα παιχνιδιών μπούλη και ηλεκτρική σκούπα στην κουζινα.Τακτοποίησα και κάτι σιδερωμένα

Link to comment
Share on other sites

Μπάβο βρε Ειρήνη,να φύγει λίγη αρρωστήλα...

Εγώ έπλυνα τη μοκέτα,έβαλα ένα πλυντήριο τα μπουφάν μας,έφιαξα πορτοκαλάδες και ήπιαμε με το αντράκι μου και μάζεψα την κουζίνα,αέρισα τα παπλώματα και έστρωσα τα κρεβάτια,τακτοποίησα γενικά το σπίτι, και μένει να βάλω σκούπα.

Πάω να παίξω λίγο με το μικρό μου γιατί με παρακαλάει:-):-)

Ακριβώς βρε Χρύσα! :(

Και τα έκανα όλα εντελώς χαλαρά... Έκανα κάτι, καθόμουν στο pc ξεκουραζόμουν, μετά κάτι άλλο... σιγά-σιγά. Δεν είμαι για πολλά ακόμη αλλά μια χαρά.

Αργότερα βλέπουμε για κάτι λίγο ακόμα.

Αρχισα να κλείνω και τα ραντεβού για τη δουλειά και πάλι γιατί είχα ακυρώσει τα πάντα!:( Άντε λίγο να ανέβουμε και να δουλέψουμε!! :wink:

Σούπερ δουλίτσες έκανες! Μονο το πλύσιμο της μοκέτας... φτάνει!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

χαρά με το καλό, να έχεις μια τελειόμηνη όμορφη εγκυμοσύνη κ ένα γερό πανέμορφο μωρό!!!!

Ειρήνη μου χαίρομαι που επανέρχεσαι δυναμικά! καιρός ήταν!

το σπίτι μου διατηρείται καθαρό με λίγες κινήσεις.

χθες μαγείρεμα, πλύσιμο πιατων, πλυντήριο πιάτων, σκούπα, λίγο σιδέρωμα.

σήμερα ή που θα πάω βόλτα ή που θα σιδερώσω λίγα που θα έχουν στεγνώσει μέχρι το απόγευμα κ θα απολαύσω το παιδί στο σπιτάκι μου!

σας γλυκοφιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...