Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημερα όμορφες!

Και εμεις πρωι πρωι σηκωθήκαμε σημερα,επιασε τον μικρο βηχας στις 6.30 και δεν μπορεσαμε να ξανακοιμηθούμε.Εστρωσα τα κρεβάτια,μαζεψα όσα γύριζαν ,ξεσκόνισα το σαλόνι και ετοίμασα καφεδες,γαλα και τηγανίτες για πρωινό.

Ο μικρος βλεπει τα παιδικα του ,ο αντρας μου πήγε για δουλεια και εγω κατεβηκα στον κήπο.Εβγαλα καρότα(τα τελευταια μας),πατζαρια και εκοψα λαχανό και τις πρωτες αγκιναρες.

Ο μικρος ζητησε να τις βαλω στο φούρνο να τις φαμε ψητες το βραδυ.

Για το μεσημερι θα βαλω πατζαρια και πατατες και θα ψησω μπριζολες στο φούρνο.Κορίτσια εσεις πως τις ψηνετε?Γιατι εμεις πάντα τις φτιαχνουμε η στην ψηστιερα η στα καρβουνα και δεν το εχω στο φούρνο.

4U πολλές βολτιτσες!Μπραβο σας!Εδω ο καιρός ειναι μεν ζεστός αλλα εχει αερα και συννεφια....Ελπίζω να φτιαξει αργότερα.Αν ειμαστε καλά ισως βγούμε βολτιτσα πριν το μεσημερι.:)

Να εχουμε ενα πολύ ομορφο Σαββατοκύριακο!

Eτσι! Φέρε μας την άνοιξη!:)

Τις μπριζόλες εγώ τις μαρινάρω (με διάφορα υλικά κάθε φορά) για τουλάχιστον μία ώρα στο ψυγείο.

Τις ψήνω με δύο τρόπους:

Τις βάζω στη σχάρα του φούρνου (τη σχάρα τη βάζω στο ράφι πάνω από το μεσαίο) και από κάτω βάζω ταψάκι με νερό και τις ψήνω στο γκριλ ή

Τις βάζω σε ταψί στο μεσαίο ράφι στο οποίο ταψί βάζω μέσα λίγο νερό και άσπρο κρασί, στους 200 βαθμούς και προς το τέλος ανεβάζω στους 220 (πρόγραμμα γκριλ και αέρας)

Οταν τις βάζω στο γκριλ δε φεύγω καθόλου από την κουζίνα, είμαι από πάνω και παρακολουθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα καλημερα

Βασια αυτο που λες πολυ απλα ΔΕΝ γινεται,ειδικα αν ειναι γλυκο οποτε...

Σημερα εδω εχει συννεφια μου την εχει δωσει στα νευρα αυτος ο μουντος καιρος,Λονδινο εχουμε καταντησει.

Σημερα δεν εχω ιδιαιτερες δουλεις να κανω (τα ασιδερωτα απλα τα αγνοω)σιδερωσα 2 πλυντηρια χθες φτανει πια! Ξεκιναω διαβασμα με τη μεγαλη για να εχουμε το υπολοιπο ΣΚ ελευθερο για βολτες.

Χρυσα εγω τις μπριζολες τις κανω ως εξης κοβω 2-3 κρεμμυδια ξερα χοντροκομμενα τα βαζω απο κατω στο ταψι και απο πανω στρωνω τις μπριζολες,αλατοπιπερωνω ριχνω και λιγο λαδακι και ψηνω.


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο Σ/κ να εχουμε,να περασουμε ομορφα..

4U μπραβο σας πολυ σας χαιρομαι που βγαινετε συνεχεια εξω..και μενα μου αρεσει να βγαινω τωρα που αρχιζει να φτιαχνει ο καιρος,τον χειμωνα μ'αρεσει πολυ να καθομαι σπιτι..

Χρυσα τι ωραια που εχεις τον κηπο σου..μπραβο!!και εγω μπριζολες εχω σημερα και τις κανω στον φουρνο οπως σου ειπε η Ρενατα,στην σχαρα και ταψακι κατω..και πατατες πλεον δεν τηγανιζω και αυτες στον φουρνο..

Ρενατα πολυ πρωινη εισαι..ωραιο φαγακι θα κανεις..καλα να περασετε στο θεατρο..

Βασια γινεται να φτιαχνεις και να μην τρως?ουδεποποτε..

Irene ειναι πραγματικα απο τις πιο ωραιες στιγμες αυτες που σε κοιτουν με μια γλυκα σε παιρνουν αγκαλια και σε σφιγγουν..εισαι ολος τους ο κοσμος..

Γιωτα μου ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα..ετσι να κοιτας το παιδακι σου και τον αντρα σου και να παιρνεις δυναμη απο αυτους..

Εμεις δεν ειχαμε πολυ καλο βραδυ η μπεμπα ξυπνησε στις 3 την θηλασα αλλα μετα δεν κοιμοταν κατι την ενοχλουσε,μαλλον δοντακι..τελικα κοιμηθηκε στις 5:30 και ξυπνησα στις 10 παρα..σηκωθηκε ο αντρας μου και τις κρατησε εδωσε το γαλα στην μεγαλη αλλαξε και την μικρη και μου εφτιαξε και καφεδακι..σηκωθηκα ηπια τον καφε μου παραλληλα με δουλειες..

Εκανα ενα περασμα στο μπανιο

Εστρωσα κρεβατια

Αερισα παπλωματα

Κθαρισα κουζινα και εβαλα τις μπριζολες

Ταισα την μικρη τα φρουτα

Εβαλα σκουπα γιατι η μεγαλη εφαγε τυροπιτα και παντου υπηρχαν ψιχουλα

Περασα και τα επιπλα με το σουιφερ

Κοιμισα την μικρη και τωρα παω να πλυνω το μπαλκονι..


vSYvp3.png

6HIKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Tα νεύρα μου:evil::evil:

Ανοίγω τη βρύση να ξεπλύνω βετέξ και ξαφνικά σταματάει να έρχεται νερό:evil:

Μπαίνω στο σάιτ της ΕΥΔΑΠ και βλέπω ότι το Δάσος έχει έκτακτη διακοπή λόγω βλάβης!:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε και εμείς...πήγαμε στο μπαζάρ έκαναν τα κορίτσια facepainting, ήπιαν γρανίτα και πήραν μπαλόνια.....αύριο θα έχει δωρεάν παράσταση καραγκιόζη το πρωί :)

Λοιπόν πήρα και δύο λαχνούς.....κέρδισα δύο βιβλία αγγλικά και μια δωρεάν εγγραφή και 1 δωρεάν μάθημα τέννις......το δεύτερο δώρο τι θα το κάνω μου λέτε??? μπορώ να πάω την κόρη μου για ένα μάθημα μόνο για να μην πάει τσάμπα το δώρο ή θα με αναγκάσουν να την πάω και άλλα μαθήματα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γυρίσαμε και εμείς...πήγαμε στο μπαζάρ έκαναν τα κορίτσια facepainting, ήπιαν γρανίτα και πήραν μπαλόνια.....αύριο θα έχει δωρεάν παράσταση καραγκιόζη το πρωί :)

Λοιπόν πήρα και δύο λαχνούς.....κέρδισα δύο βιβλία αγγλικά και μια δωρεάν εγγραφή και 1 δωρεάν μάθημα τέννις......το δεύτερο δώρο τι θα το κάνω μου λέτε??? μπορώ να πάω την κόρη μου για ένα μάθημα μόνο για να μην πάει τσάμπα το δώρο ή θα με αναγκάσουν να την πάω και άλλα μαθήματα???

Δεν παίζεις και κάνα τζόκερ λέω ΄γώ;:tongue:

Ε, μάλλον θα σου πουν να την ξαναπάς...

Κάνε τον κινέζο:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε πολύ ομορφη ημερα.Πήγαμε βολτα με το ποδηλατο και μόλις γυρίσαμε.Εβαλα τις μπριζόλες στο φουρνο,δεν ξερω τι θα βγει...και τα λαχανικα να βραζουν.Παω να στυψω πορτοκαλάδες και να μαζεψω την κουζινα.

Κορίτσια ευχαριστω για τις συμβουλες,πήρα από όλες μια ιδεα και εκανα τα δικα μου...:rolleyes:

Ειρηνη δουλευεις σημερα η γυρίζεις???:P

Βασια ,πήγαινε την και θα δεις,δεν εχεις να χασεις και τιποτα!

Ρενατα ,υπομονη ,ελπίζω να αποκατασταθει γρηγορα η βλαβη:rolleyes:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eτοιμο και το μαλκονι αστραψε..τι ομορφο πιυ φαινεται τωρα..

Εβγαλα τις μπριζολιτσες,καθαρισα πατατουλες και τις εβαλα και αυτες στον φουρνο

Μαζεψα το πλυντηριο που ειχε στεγνωσει

Σφουγγαρισα

Βασια μαλλον θα θελουν να την ξαναπας..μπραβο παντως ηταν τυχερη μερα

Ρενατα τι σπαστικο να μην εχεις νερο.τουλαχιστον να αποκατασταθει γρηγορα η βλαβη

Χρυσα τι ωραια που πηγατε βολτιτσα με τα ποδηλατα..τελεια..


vSYvp3.png

6HIKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eτοιμο και το μαλκονι αστραψε..τι ομορφο πιυ φαινεται τωρα..

Εβγαλα τις μπριζολιτσες,καθαρισα πατατουλες και τις εβαλα και αυτες στον φουρνο

Μαζεψα το πλυντηριο που ειχε στεγνωσει

Σφουγγαρισα

Βασια μαλλον θα θελουν να την ξαναπας..μπραβο παντως ηταν τυχερη μερα

Ρενατα τι σπαστικο να μην εχεις νερο.τουλαχιστον να αποκατασταθει γρηγορα η βλαβη

Χρυσα τι ωραια που πηγατε βολτιτσα με τα ποδηλατα..τελεια..

Τίποτα ακόμα:evil:

Ούτε σταγόνα δεν έρχεται:evil::evil:

Καλή όρεξη:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! ωραιες βολτες διαβαζω μια χαρα, θα στειλω κ εγω την μικρη στις κουνιες με τον μπαμπα της μολις φυγω. ρενατα οτι πιο σπαστικο το νερο... υπομονη

εκανα τα εξης:

  1. αλλαξα σεντονια κ εστρωσα κρεβατια
  2. μαζεψα νεροχυτη 2 φορες
  3. μαγειρεψα για εμας κ την μικρη
  4. συμμαζεψα
  5. γεμισα λαδια τα μπουκαλια μου
  6. ετριψα μιτζιθρα
  7. εκανα μπανιο κ λουστηκα
  8. ξυριστηκα, εκανα φτερνες, εβαλα κρεμες, εβγαλα φρυδια κ εκανα πιλινγκ προσωπου
  9. ταισα κ επλυνα κ αλλαξα την μικρη (2 φορες παλι!!!)
  10. εφτιαξα τα μαλλια μου
  11. τακτοποιησα ενα μικρο σ/μ που πηγε εχτες ο αντρας μου
  12. παω να στρωσω τραπεζι για να φαμε κ να ετοιμαστω να φυγω

καλο υπολοιπο κοριτσακια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαζευτηκαμε σπιτι μας επιτελους..το μεσημερι φαγαμε μαζεψα γρηγορα την κουζινα αλλαξα την μπεμπα και βουρ για βολτιτσα να μην χασουμε τον ηλιο..πηγαμε στην θαλασσα πηραμε τον καφε μας στο χερι περπατησαμε φυσικα περασαμε και απο την παιδικη χαρα να παιξει η κορη μου ειχαμε παρει και την μπαλιτσα της μαζι και παιζανε με τον μπαμπα..ωραια μερα που ειχε,ελπιζω να ειναι και αυριο ετσι..γυρισαμε εκανα μπανακι την μεγαλη λουσαμε και τα μαλλακια μας,ταισα την μικρη και την αλλαξα και ξεκουραζομαι λιγο.θα κανω μια πιτσουλα να φαμε αποψε θα κανω το μπανακι μου και ελπιζω αφου κοιμηθουν τα παιδια να δουμε καμια ταινιουλα γιατι χθες βραδυ κοιμηθηκα με τις κοτες..καλο Σαββατοβραδο να εχουμε φιλεναδες..


vSYvp3.png

6HIKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Το παιδί μου κοιμάται εδώ και μισή ώρα κι εγώ ανησυχώ:

1. για το τι νύχτα μας περιμένει, αφού δεν το βρίσκω διόλου απίθανο να ξυπνήσει στις 3:30 και να θέλει να σηκωθεί και να παίξει :?

2. μήπως την τριγυρίζει τίποτα πιο ισχυρό από απλό βήχα και συνάχι που έτσι κι αλλιώς έχουμε :(

Φουφ...

Χθες είχα κάνει αρκετά στο σπίτι και σήμερα έκανα τα μπαλκόνια μου :D!

Περιποιήθηκα τις λιγοστές γλαστρούλες μου κι έπλυνα σχολαστικά ακόμη και το μεγάλο πίσω μπαλκόνι που όλο το χειμώνα αγνοούσα επιδεικτικά :oops:.

Μετά ήπιαμε καφέ έξω με τη μικρή και το μεσήμερι φαγάκι από πεθερούλα :cool:.

Ήθελα να κάναμε και το απόγευμα καμιά βόλτα αλλά η μικρή δεν ήταν και σε πολύ καλό mood αφού δεν είχε κοιμηθεί το μεσημέρι και προτιμούσε να παίξουμε σπίτι, οπότε δώσαμε άδεια στον μπαμπά και παίξαμε μέχρι που κάποια στιγμή ήρθε στην αγκαλιά μου, είπε "δε νυστάζω" και κοιμήθηκε σε χρόνο ρεκόρ :rolleyes:.

Ρε συ Χρύσα, πραγματικά, σου βγάζω το καπέλο! Όλα αυτά στη φωτό είναι απ' τον κήπο σου; Είμαι τόσο ανάξια να φροντίσω έστω ένα πράσινο φύλλο που ειλικρινά σε θαυμάζω!

Σας φιλώ και σας εύχομαι μια ακόμη καλύτερη μέρα αύριο με πολλές και όμορφες βόλτες :-D!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το κάνω αυτό συχνά με οινόπνευμα...πες μου Χρύσα μου ποιο ντετολ χρησιμοποιείς για τέτοια?

Mirtoula, εγώ γι' αυτές τις δουλειές (αλλά και για άλλες) αυτό:

http://www.dettol.gr/products-for-your-home-kids-room-complete-clean-triggers

Τις περισσότερες φορές παίρνω το μπλε γιατί μου αρέσει πολύ όπως μυρίζει.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

aloha!

τι μου κάνετε? γυρίζετε όλες γυριστρούλες? :)

λοιπόν πήγαμε φάληρο το πρωί σε παραλία και δίπλα με παιδική χαρα.

Στην αρχή πηγαμε στην παιδική χαρά μετα στην παραλία ακριβώς απο κάτω βγαλαμε όλα τα κουβαδάκια κλπ παιχνίδια και κατσαμε καμια ώρα μετά ξανά παιδική χαρά.

Στη συνέχεια πήγαμε στο σπίτι του νονού μας που μένει κοντα για καφέ, μετά πήγαμε σπίτι μας μαζί με το νονό μας μαγειρέψαμε και φαγαμε όλοι μαζί.

Φαγαμε και δεν πέρασε ούτε μια ώρα και ζητούσε επιμονα ποδήλατο!! στο μεταξύ καλεσε ο μπαμπας του στο σινεμα να κρατησουμε θεση για αυριο για τους απίθανους αλλά σας είπα και παραπάνω οτι το πρόγραμμά τους άλλαξε, οπότε έσπευσα να σας ενημερώσω απο κινητό μη με βρίζεται μετά ;)

τώρα εδώ και κανα μισάωρο έχουμε έρθει παιδότοπο με φίλους και πήραμε και laptop!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...