Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά,

είμαι νέα στην παρέα αν και διαβάζω πάρα πολύ καιρό το parentscafe. Μπράβο για το θέμα και τις ωραίες ιδέες σας.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας και αν κάποια κοπέλα έχει κάτι αντίστοιχο ας μου γράψει την εμπειρία της.

Ανακαινίζουμε την κουζίνα και έχω δει σε διάφορα σαιτ την κουζίνα στην γωνία πχ http://s747.photobucket.com/user/olzi73/media/jpg1.jpg.html (φαίνεται η φωτογραφία?)

Επειδή η κουζίνα δεν είναι τεράστια, θα ήθελα να εξοικονομήσω χωρο-ενιαίο πάγκο, καθώς επίσης δεν μπορώ το γωνιακό τυφλό ντουλάπι, που σχεδόν ότι έχω μέσα δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν με βολεύει.

Όμως είναι βολική η κουζίνα σε αυτή τη θέση ή έχει κάποια αρνητικά?

Θέλω να ακούσω τις γνώμες σας...........καθώς και αν έχετε γνωστό που να σχεδιάζει κουζίνα με πείρα και καλά υλικά εννοείται μου λέτε.....

Ευχαριστώ!!!![/quote

η δική μου κουζίνα είναι γωνιακή και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.. ίσως μόνο ότι δεν μπορείς να ανοίξεις τα διπλανά ντουλάπια όταν έχεις ανοιχτό το φούρνο.. νομίζω ότι είναι ιδανική θέση για κουζίνα γιατί δεξια και αριστερά έχεις χώρο να ακουμπάς πράγματα και γιατί μεγαλώνει στο μάτι το χώρο..

ΥΓ... Χρόνια πολλά κορίτσια!!!

Liontarina χαίρομαι για την άμεση απάντησή σου και χαίρομαι που έχεις και τέτοια κουζίνα. Κι εμένα το σκεπτικό μου αυτό ήταν να μείνει ο υπόλοιπος πάγκος ελεύθερος. Επίσης το σκέφτηκα αυτό που λές για τα διπλανά ντουλάπια, αλλά και τώρα που δεν είναι γωνιακή δεν μπορώ να ανοίξω παράλληλα τον φούρνο και το πλυντήριο πιάτων. Πιστεύω ότι δεν είναι σημαντικό πρόβλημα. Έχεις άνεση να καθαρίσεις πίσω τον τοίχο που λερώνεται από το τηγάνισμα?

Αν δεν σου ήταν πρόβλημα θα μπορούσες να μου στείλεις με πμ φωτογραφία?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια μου!!!

Τι κανετε?

Εμεις σημερα δεν βγηκαμε βολτουλα,κι ετσι ειχα περισσοτερο χρονο για δουλιτσες,αλλα παρ'ολ'αυτα εκανα μονο τα βασικα:rolleyes:

Μαζεψα κατι απλωμενα ρουχα,απλωσα ενα πλυντηριο,μαγειρεψα γιουβετσι,επλυνα πιατα,εβαλα ενα ακομα πλυντηριο και συμαζεψα ολο το σπιτι,και ξεκινησα να βαφω ενα κουτι που θελω να φτιαξω στο σαλονι.

Εν τω μεταξυ ο μικρος με εχει σκασει,και δεν ξερω πως να το χειριστω...

Εχθες ειχαμε παει παιδικη χαρα,και ειδε μια μαμα(την συνανταμε συχνα) και δεν ξερω πως του ηρθε,και της φωναζε συνεχεια:''κυριαααααα,κοιτα τι κανω!!!",μετα απο λιγο ετρεχε συνεχεια διπλα της,και στο τελος κρατιοντουσαν χερι χερι,τρεχανε,παιζανε και απο πισω και εγω....Για να καταλαβετε,αν καποιος μας εβλεπε θα νομιζε πως ηταν δικο της παιδι...του ψιλομιλησα αλλα δεν εβγαλα ακρη...και τι να του πω???οτι δεν απο μακρυνομαστε απο την μαμα γιατι υπαρχουν κακοι ανθρωποι?Οτι μπορει να σε παρουν μακρυα απο την μαμα?(ανετα μου τον επερνε εχθες η κοπελα αν ηθελε,ετσι οπως τρεχανε...),δεν θελω να τον φοβισω,αγχωσω,να τον κανω καχυποπτο....συγνωμη που σας ζαλιζω:(

Κοριτσια ειχε κανεις νεα απο την Μυρτουλα μας???

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη ευχαριστώ πολύ για τα ρούχα που βρήκες για το αγοράκι! Ευχαριστώ κάθε μία ξεχωριστά όλα τα κορίτσια που προσφέρθηκαν και μπόρεσαν να βοηθήσουν και να είστε σίγουρες πως το παιδί θα τα καταχαρεί!

Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου όλες όλες όλες!

Χάρηκαν τόσο με τα πράγματα που τους έστειλα πριν το Πάσχα και ο μικρός είχε απλώσει στο κρεβατάκι του όλα τα γλυκά, τα μπισκότα, τα γλυφιτζούρια, τα σοκολοτάκια και τα έριχνε σαν βροχή στο κεφάλι του και φτου και απ' την αρχή! Τώρα θα ξετρελλαθούν ξανά με τα ρούχα που μου συγκεντρώσατε και θα του αγοράσω ξανά μπισκότα και γλυκίσματα!!!!

Στα δικά μας τώρα....

μετά από τις δουλειές που έκανα το πρωί....

Μαγείρεψα γεμιστά

Μάζεψα απλωμένα ρούχα και σιδέρωσα (λιγάκι)

Καθάρισα τα τζάμια μέσα έξω σε όλες τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού

Καθάρισα την κύρια είσοδο του διαμερίσματος

Καθάρισα πάγκους, νεροχύτη και έβαλα πλυντήριο πιάτων

Πέταξα ξανά άχρηστα χαρτιά της δουλειάς

Καθάρισα με χλωρίνη όλα τα δοχεία σκουπιδιών του σπιτιού (κουζίνα και τουαλέτες)

Στο μεταξύ πεταχτήκαμε και για λίγη ώρα για ποδήλατο με τα κορίτσια όσο ψηνόταν το φαγητό ;)

Το υπόλοιπο σπίτι από εβδομάδα, δεν πειράζει ;)

Πάω για μπανάκι, κρεμούλες και νύχια...

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα!

Πολυ μουντος καιρος κι απο αυριο λεει βροχες.

Κοριτσια πρεπει να οργανωθω, το σπιτι δουλευει στον αυτοματο, εχουν μεινει πισω πολλες δουλειες, μ εχει πιασει κατι τον τελευταιο καιρο και δεν θελω να κανω τιποτα. Πρεπει ομως να βγαλω τα χαλια, δεν παει αλλο και να πλυνω κατι χοντρα μπουφαν και ν αλλαξω και κουρτινες στο σαλονι!

Να σας ρωτησω κατι, το πατωμα μου ειναι με πολυ ανοιχτο μπεζ γυαλιστερο πλακακι, τους αρμους που γινονται μαυροι πως τους καθαριζουμε?

Καλησπερα ....εχω το ιδιο πλακακι και προβλημα:rolleyes:

κανω το εξης

ρηχνω στους αρμους ρολη σκονη και μετα τρηβω με ενα σληρο βουρτσα (βρεγμενη σε νερο) και μετα σκουπηζω με μια παλια πετσετα σφουγγαροπανω

(βρεγμενη)αστραφτουν οι αρμοι;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά,

είμαι νέα στην παρέα αν και διαβάζω πάρα πολύ καιρό το parentscafe. Μπράβο για το θέμα και τις ωραίες ιδέες σας.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας και αν κάποια κοπέλα έχει κάτι αντίστοιχο ας μου γράψει την εμπειρία της.

Ανακαινίζουμε την κουζίνα και έχω δει σε διάφορα σαιτ την κουζίνα στην γωνία πχ http://s747.photobucket.com/user/olzi73/media/jpg1.jpg.html (φαίνεται η φωτογραφία?)

Επειδή η κουζίνα δεν είναι τεράστια, θα ήθελα να εξοικονομήσω χωρο-ενιαίο πάγκο, καθώς επίσης δεν μπορώ το γωνιακό τυφλό ντουλάπι, που σχεδόν ότι έχω μέσα δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν με βολεύει.

Όμως είναι βολική η κουζίνα σε αυτή τη θέση ή έχει κάποια αρνητικά?

Θέλω να ακούσω τις γνώμες σας...........καθώς και αν έχετε γνωστό που να σχεδιάζει κουζίνα με πείρα και καλά υλικά εννοείται μου λέτε.....

Ευχαριστώ!!!!

Καλησπερα μομι και καλος ηρθες:)

ακρηβος αυτη την κουζινα εχει μια πελατησα μου σε μικρο χωρο και τη βολευει

πολυ γιατι δεν ηθελε τυφλο γωνιακο ντουλαπι το οποιο ειναι αχρηστο το μισο

κατα την αποψη της καλη επιλογη,δεν το εχει μετανιωσει;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα μομι και καλος ηρθες:)

ακρηβος αυτη την κουζινα εχει μια πελατησα μου σε μικρο χωρο και τη βολευει

πολυ γιατι δεν ηθελε τυφλο γωνιακο ντουλαπι το οποιο ειναι αχρηστο το μισο

κατα την αποψη της καλη επιλογη,δεν το εχει μετανιωσει;)

etoiledunord, καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Χαίρομαι, γιατί κι εγώ αυτή τη λογική έχω. Έχω βάλει ένα σωρό χρήσιμα κατσαρολικά στο γωνιακό και δυστυχώς επειδή δεν είναι καθόλου βολικό δεν τα χρησιμοποιώ συν ότι πάει πολύς χώρος χαμένος γιατί μέσα έχει μύλο που γυρίζει και όταν πάω να τον γυρίσω βρίσκει.

Θα σου ήταν εύκολο (αν είσαι Αθήνα) να τη ρωτήσεις που την έφτιαξε? Θέλω να πάρω προσφορές και σχέδια και πιστεύω ότι σίγουρα αυτοί που έχουν ήδη ξαναφτιάξει θα έχουν περισσότερη εμπειρία.

αχ χαίρομαι που δεν είμαι περίεργη!

Link to comment
Share on other sites

Κορούλες καλησπέρα.

Πως είναι τα κορίτσια μου?

Είχα μία γεμάτη μέρα και μόλις έκατσα. Το πρωί ήρθε η κολλήτη μου για το "δώρο" της.. ένα πεντικιούρ περιποιημένο, που είχε τα γεννέθλιά της προχθές. Πάντα διάλεγε κάτι χρώματα... καμία σχέση με το χρώμα του δέρματός της. Σήμερα λοιπόν της είπα, εντελώς δημοκρατικά, πως θα κάνουμε χρώμα που θα επιλέξω εγώ.. και έτσι και έγινε... :mrgreen:

Της επέλεξα λοιπόν ένα κοκκινο-τριανταφυλλί, το οποίο της έκανε ένα υπέροχο πόδι... τέλειο όμως και τελικά και εκείνη.. ξετρελάθηκε! Ε μα.. δεν ξέρω τι δουλειά μου! :twisted::twisted:

Ετοίμασα φαγάκι, χωριάτικες χυλοπίτες με κοκκινιστό κοτοπουλάκι στο φούρνο, σιδέρωσα λιγάκι, μάζεψα το σπίτι, πότισα τα λουλούδια μας και γενικά έκανα κάποιες δουλίτσες. Εφυγα για tae, επέστρεψα, έφαγε φρούτα το παιδί και ξαναφύγαμε για τη δική του προπόνηση.

Από αύριο έχω αρκετή δουλίτσα, μέχρι και Δευτέρα και δυστυχώς ξεκινάνε και τα σχολεία... :( αχ!

Θέλω ν' αναφέρω σε όλο το.. "στράτευμα" πως έπλυνα τον απορροφητήρα!!!!! Κόρες.. τι έβγαλε.... :oops::oops: .

Σαπούνισα καλά τα γύρω-γύρω, αφαίρεσα οποιοδήποτε κομμάτι μπορούσε ν' αποσπαστεί ακόμα και τα πλαστικά που από μέσα είναι οι μικρές λάμπες και τα σαπούνισα όλα αφού πρώτα τα βύθισα σε χλιαρό νερό με χλωρίνη και υγρό πιάτων και μετά τους έριξα και απορρυπαντικό, που διαλύει τα λίπη. Πάει κι αυτή η βαρετή δουλειά!

Επίσης, αποφάσισα να ράψω ελαφρώς το στόμα μου γιατί η ζυγαριά μου έχει πάρει την ανηφόρα και σ αυτά τα κιλά ήμουν... 6 μηνών έγκυος!!! :oops: Τέτοια κατάντια.. ήδη ξεκίνησα με πολυ ελαφρύ βραδυνό... για να δούμε...

Σας φιλώ γλυκά όλες και σας εύχομαι καλό βράδυ!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι αρμοι σε ανοιχτο χρωμα ειναι αλλα τωρα φαίνονται σκουροι, θελω κατι δραστικο οχι να καθομαι να τριβω ενα ενα πλακακι

Κορίτσι μου, υπάρχουν ειδικά υγρά και θα τα βρεις στα χρωματοπωλεία. Ομως, είναι τοξικά... :?

Κατά τα λοιπά έχω ακούσει πολλές-πολλές λύσεις {σόδα & λεμόνι, cillit bang κ.α.), οι οποίες όμως "δουλεύουν" καλύτερα αν κουραστείς πολύ καθώς θέλουν να τριφτούν με οδοντόβουρτσα.. οπότε... και ατμοκαθαριστή, που δεν γνωρίζω αν κάνει δουλειά.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα γιόρταζε το αγοράκι μου! :) Δεν κάναμε τίποτα το σπουδαίο, λίγο εκκλησία το πρωί, ο άντρας μου έφερε σοκολάτένιες παστουλες το απόγευμα πήγαμε στη γιαγιά κλασικά , από δουλίτσες λίγα πράγματα , έπλυνα αρκετά πιάτα φαγητό είχαμε, αερισα τα σκεπασματα όλα του παιδιού γιατί το πρωί ξύπνησε κατατσιμπημενος :evil: μιλάμε για πάνω από 30 τσίμπηματα και όλα σε κοιλίτσα-μέση -πλάτη :shock:

Μαριαννούλα, να χαίρεσαι το βλασταράκι σου!!! Πάντα γερό να είναι και τυχερό!

ειρηνη μου, μια που σιδερωσες εσυ, κ εγω αυριο θα εχω πολλα ασιδερωτα, δεν ερχεσαι να μου τα κανεις????:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

... όσο δελεαστικό και αν ακούγεται.. ΟΧΙ!!!!!!!! :tongue::tongue::tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη ευχαριστώ πολύ για τα ρούχα που βρήκες για το αγοράκι! Ευχαριστώ κάθε μία ξεχωριστά όλα τα κορίτσια που προσφέρθηκαν και μπόρεσαν να βοηθήσουν και να είστε σίγουρες πως το παιδί θα τα καταχαρεί!

Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου όλες όλες όλες!

Χάρηκαν τόσο με τα πράγματα που τους έστειλα πριν το Πάσχα και ο μικρός είχε απλώσει στο κρεβατάκι του όλα τα γλυκά, τα μπισκότα, τα γλυφιτζούρια, τα σοκολοτάκια και τα έριχνε σαν βροχή στο κεφάλι του και φτου και απ' την αρχή! Τώρα θα ξετρελλαθούν ξανά με τα ρούχα που μου συγκεντρώσατε και θα του αγοράσω ξανά μπισκότα και γλυκίσματα!!!!

Να μην ευχαριστείς καθόλου γιατί ειλικρινά δεν έκανα απολύτως τίποτα. Απλώς ξεδιάλεξα μερικά πραγματάκια για το παιδάκι. Θα μπορούσα και εγω να ήμουν στη θέση της μαμάς του.. το σκέφτομαι και τρέμω...

Ανυπομονώ να σε δω την Κυριακή!!! ;);)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ουφ εκατσα επιτέλους! Σχολασα και ηρθα σπίτι , εφαγα και πηγα σουπερ, γυρισα και τακτοποιησα τα πραγματα, ξυπνησε και το παιδι κι ετοιμαστηκαμε για Σπάτα στο εκπτωτικο χωριο που ειχα υποσχεθει να παμε. Γυρισαμε 8 και, μεχρι να φαμε, να κανουμε μπανιο και να ξαπλωσει τωρα καταφερα να κατσω. Ευτυχως μαγειρευει η πεθερα μου αυριο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλες πατωματος και πίστευα οτι θα γλυτωνα το τριψιμο στα 4 αλλα μάλλον θα το υποστώ.

καλό βράδυ να έχετε και καλή ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

Liontarina χαίρομαι για την άμεση απάντησή σου και χαίρομαι που έχεις και τέτοια κουζίνα. Κι εμένα το σκεπτικό μου αυτό ήταν να μείνει ο υπόλοιπος πάγκος ελεύθερος. Επίσης το σκέφτηκα αυτό που λές για τα διπλανά ντουλάπια, αλλά και τώρα που δεν είναι γωνιακή δεν μπορώ να ανοίξω παράλληλα τον φούρνο και το πλυντήριο πιάτων. Πιστεύω ότι δεν είναι σημαντικό πρόβλημα. Έχεις άνεση να καθαρίσεις πίσω τον τοίχο που λερώνεται από το τηγάνισμα?

Αν δεν σου ήταν πρόβλημα θα μπορούσες να μου στείλεις με πμ φωτογραφία?

ευχαριστώ!

ναι καλέ δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα να καθαρίζεις τον τοίχο από πίσω.. η απόσταση δεν είναι μεγαλύτερη απο όταν η κουζίνα είναι σε έναν τοίχο.. όταν βάλεις τα πλακάκια θα είναι όπως στην φωτό.. θα ακολουθούν την κουζίνα οποτε η απόσταση παραμένει ίδια.. θα προσπαθήσω να σου βάλω εδώ φωτό αλλά δωσε μου λίγο χρόνο γιατί δεν το κατέχω το σπορ :)

Link to comment
Share on other sites

etoiledunord, καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Χαίρομαι, γιατί κι εγώ αυτή τη λογική έχω. Έχω βάλει ένα σωρό χρήσιμα κατσαρολικά στο γωνιακό και δυστυχώς επειδή δεν είναι καθόλου βολικό δεν τα χρησιμοποιώ συν ότι πάει πολύς χώρος χαμένος γιατί μέσα έχει μύλο που γυρίζει και όταν πάω να τον γυρίσω βρίσκει.

Θα σου ήταν εύκολο (αν είσαι Αθήνα) να τη ρωτήσεις που την έφτιαξε? Θέλω να πάρω προσφορές και σχέδια και πιστεύω ότι σίγουρα αυτοί που έχουν ήδη ξαναφτιάξει θα έχουν περισσότερη εμπειρία.

αχ χαίρομαι που δεν είμαι περίεργη!

μομι ειμαι θεσσαλονικη:mrgreen:

αλλα παρε και καμια προσφορα απο ικεα;) θα σου πουν και ιδεες και λυσεις για να εκμεταλευτεις το χωρο στο επακρο;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα :)

εχω χαθει λιγο αλλα ειμαι καπος βαρεμενη αυτον τον καιρο:?

και μαλον φτεει ο καιρος:rolleyes:

τεσπα.....που θα παει θα ερθει και η ανοιξη η κανονικη με τον ηλιο

και θα ανεβουν τα καιφια μας:rolleyes:

το πασχα ηταν οικογενειακο ηρεμο και ταυτοχτονα κουραστηκο:?

περασαμε καλα:-D φαγαμε πολυ καλα:mrgreen: και ολα καλα

απο δουλιες στο σπιτι......ολα καλα :cool:

απο σκ αν εχει καλο καιρο ξεκηναω να πλενω χαλια

και ενα ενα δωματιο τη μερα γενικη

την κουζινα την εκανα πριν το πασχα

και τον μαιο που εχω κατι κενα απο νυφες και σεμιναρια

λεω να βαψω μονη μου το γραφειο (3 δωματιο)

θελω να βαψω και ολο το σπιτι (οχι εγω μονη ο μπογιατζης:mrgreen:)

αλλα απο σεπτεμβρη γιατι ΛΕΥΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τωρα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...