Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Αγαπημένες μου, εύχομαι να είστε καλά.

Χθες, μετά από πολλούς-πολλούς μήνες, πήγα με ένα φιλικό μου ζευγάρι στο γνωστό πολυκατάστημα, που αποφεύγω για λόγους διαφορετικής φιλοσοφίας. Μία με δύο όμως φορές το χρόνο, πηγαίνω και πραγματικά το ευχαριστιέμαι πολύ ομως.

Έκανα λοιπόν και μερικές, μικρές αλλά πολύ ευχάριστες αγορές:

Πήρα αυτά τα υπέροχα {κατ εμέ}, ορθογώνια μαξιλαράκια για το σαλόνι μου. Ταίριαξαν απίστευτα με τα ριχτάρια που έχω αυτή τη στιγμή αλλά και με ένα ακόμα σετ που έχω.

Νομίζω αργότερα, θα πάρω αλλα 2. Τα λάτρεψα!

Χθες, τα "άδειασα", τα έπλυνα και τα εσωτερικά και τα εξωτερικά και ήδη στολίζουν το σαλόνι μας!

easy2_zpsbmzhwl9h.jpg

Είχαμε πλέον μείνει με 2 ποτήρια "καθημερινά"... είχαν σπάσει σχεδόν όλα. Πινουμε νερό με κούπες αλλά χρειάζομαι και μία 6αδά για φραπεδάκι και νερό, όταν έχουμε φίλους ή αν κάνουμε κέφι εμείς. Αγόρασα λοιπόν μία 6άδα, χαρούμενα ποτηράκια, φτηνά και αν σπάσουν κανένα θέμα.

easy1_zpsj72awpuq.jpg

Πήρα ακόμα και κάλτσες για τ αγόρια, μία ράσπα πελμάτων για μένα και ένα "πιάτο" για μια γλάστρα μου. Πολύ χάρηκα τις μικρές μου αγορές.

Εννοείται ότι έχουν ξεκινήσει να βάζουν χριστουγεννιάτικα, τράβηξα φωτογραφίες αλλά θα τις βάλω στο ανάλογο τμήμα! :cool:

Ελπίζω να είστε όλες καλά, πάω στο χριστουγεννιάτικο θέμα μας, να πάρω λίγη μαγεία και θα βρίσκομαι εδώ γύρω.

Σας φιλώ όλες!

Καλημέρα!

Πανέμορφα!Με γειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα στην παρέα από την εξαιρετικά κουνημένη ravT...

Το σπίτι είναι όπως όπως λόγω της ασταμάτητης σεισμικής δραστηριότητας. Σήμερα κάπως τακτοποίησα και έκανα τα καθημερινά που χθες δεν έγιναν αλλά θα μας πάρει λίγες μέρες να επιστρέψουμε στα φυσιολογικά μας.

Ειρηνάκι πολύ ωραίες οι αγορές σου, ειδικά τα μαξιλάρια έκατσαν ταμάμ στο σαλόνι σου! Να τα χαρείτε!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη με γεια οι αγορές σου! Πολύ όμορφα!

ravt εύχομαι όλα καλά και να επανέλθετε σύντομα. Είναι ζόρικο πράγμα....

Δεν έχω να γράψω κάτι ιδιαίτερο, διανύω περίεργη περίοδο. Όταν θα είμαι έτοιμη θα επανέλθω.

Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα από την εξαιρετικά κουνημένη ravT...

Το σπίτι είναι όπως όπως λόγω της ασταμάτητης σεισμικής δραστηριότητας. Σήμερα κάπως τακτοποίησα και έκανα τα καθημερινά που χθες δεν έγιναν αλλά θα μας πάρει λίγες μέρες να επιστρέψουμε στα φυσιολογικά μας.

Ειρηνάκι πολύ ωραίες οι αγορές σου, ειδικά τα μαξιλάρια έκατσαν ταμάμ στο σαλόνι σου! Να τα χαρείτε!

ταρακουνηθηκατε? ειχατε ζημιες? ελπιζω ολα καλα.

εγω εκανα κατι λιγα εχτες στο σπιτι κ σημερα το απογευμα η συνεχεια. δεν εχω ορεξη για δουλειες ειμαι πολυ κουρασμενη!

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πανέμορφα!Με γειά σας.

Σ ευχαριστώ πολύ Elin! :D

Καλημέρα στην παρέα από την εξαιρετικά κουνημένη ravT...

Το σπίτι είναι όπως όπως λόγω της ασταμάτητης σεισμικής δραστηριότητας. Σήμερα κάπως τακτοποίησα και έκανα τα καθημερινά που χθες δεν έγιναν αλλά θα μας πάρει λίγες μέρες να επιστρέψουμε στα φυσιολογικά μας.

Ειρηνάκι πολύ ωραίες οι αγορές σου, ειδικά τα μαξιλάρια έκατσαν ταμάμ στο σαλόνι σου! Να τα χαρείτε!

Πω-πω... φαντάζομαι το άγχος σας, πουλάκι μου...

Νιώθετε "εντάξει" τώρα?

Σ ευχαριστώ. Οντως ταίριαξαν! Θα πάρω άλλα δύο, είναι πανέμορφα, τα μαξιλαράκια!

Ειρήνη με γεια οι αγορές σου! Πολύ όμορφα!

ravt εύχομαι όλα καλά και να επανέλθετε σύντομα. Είναι ζόρικο πράγμα....

Δεν έχω να γράψω κάτι ιδιαίτερο, διανύω περίεργη περίοδο. Όταν θα είμαι έτοιμη θα επανέλθω.

Πολλά φιλιά!

Όταν και όποτε...

Εδώ είμαστε.. ;)

ταρακουνηθηκατε? ειχατε ζημιες? ελπιζω ολα καλα.

εγω εκανα κατι λιγα εχτες στο σπιτι κ σημερα το απογευμα η συνεχεια. δεν εχω ορεξη για δουλειες ειμαι πολυ κουρασμενη!

Γιωτάκι μου, να μην πιέζεσαι...

Κορίτσια μου,

Το προσπαθώ και κάνω διάφορα στο σπίτι μου. Παρά το διάβασμα {πλέον γράφουν 3 διαγωνίσματα την εβδομάδα... :-( }, τη δουλειά και όσα πρέπει να γίνουν, προσπαθώ, λίγο-λίγο, να προχωράω και από κάτι.

Χθες ήταν μέρα "καθαριότητας" και έβαλα σκούπα, σφουγγάρισα, ξεσκόνισα...

Σήμερα, πιο χαλαρά.. σιδέρωμα, μάζεμα, μαγείρεμα.

Τα χθεσινά μου φαγάκια, για έμπνευση:

Ζυμαρικά, στο φούρνο, με καλαμαράκι

fagaki_zpsg2rruoqp.jpg

Μους σοκολάτας

fagaki1_zps5knvg9qe.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

χαθηκα λιγο αλλα με μπαναρανε γιατι ειχα μεγαλη υπογραφη λεει (αδικο δεν ειναι? τοσες κ τοσες εχουν φωτο γκλιτερ, εμενα βρηκαν?) κ μου ειχαν στειλει προειδοποιησεις που δεν τις ειχα δει....τα νευρα μου.... τεσπα!

ξερει καμια να μου πει πως βαζουμε 2 τικερακια? ραβτ? μυρτουλα? εβγαλα την ωραια μου νεραιδα κ θα βαλω τα κοριτσια μου τωρα!

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου χ χ

Ραβτάκι ηρέμησαν τα πράγματα?

Αφροδιτάκι μου μια αγκαλιά απο μένα.

Ειρηνάκι τέλεια τα μαξιλαράκια!!! Και πολύ ωραία ριχτάρια!

Ειρηνάκι μου μια ερώτηση.. στην στιρολαξ εσυ βαζεις απεσταγμένο νερό ή νερό της βρύσης

Ηθελε πολλά λεφτα να την φτιάξει και δεν άξιζε και πηραμε καινούργια.. βγήκαμε παλι εκτος προγράμματος γιατι είναι ακριβή.. ευτυχώς δώσαμε μεσα την παλιά και την πήραμε πιο κάτω. Όσα θα πληρώναμε να φτιαχτεί

Φιλιά χ χ

Υ.Γ. Δουλειές δεν προχώρησα γιατι αρρώστησε ο σύζυγος και έτρεχα εγώ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα μου μπες εδω http://lilypie.com/Baby_and_Kids_Birthday.php πιστευω θα βγάλεις άκρη...το κακό είναι ότι τα τικεράκια δεν ανανεώνονται από μόνα τους κ εγω τα δικά μου τα χω αφήσει όπως ήταν, πρέπει να ανενώσω ηλικίες...

κορίτσια εχει καμια σας εμπειρία από αφαίρεση κρεατάκια?μας συμβούλεψε ωρλ να αφαιρέσουμε του μικρού μας γιατί του δημιουργούν διάφορα μικροπροβλήματα και ταλαιπωρείται....το σκεφτόμαστε εννοείται:rolleyes:


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα μου μπες εδω http://lilypie.com/Baby_and_Kids_Birthday.php πιστευω θα βγάλεις άκρη...το κακό είναι ότι τα τικεράκια δεν ανανεώνονται από μόνα τους κ εγω τα δικά μου τα χω αφήσει όπως ήταν, πρέπει να ανενώσω ηλικίες...

κορίτσια εχει καμια σας εμπειρία από αφαίρεση κρεατάκια?μας συμβούλεψε ωρλ να αφαιρέσουμε του μικρού μας γιατί του δημιουργούν διάφορα μικροπροβλήματα και ταλαιπωρείται....το σκεφτόμαστε εννοείται:rolleyes:

Καλημερα! Δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα, τα εχω φτιάξει τα τικερακια αλλα δεν μπορω να βαλω κ τα δυο μαζι, βαζω το ενα πρωτα κ οταν παω να βαλω το δευτερο εξαφανιζεται το πρωτο.

Για κρεατακια δεν εχω εμπειρία να σου πω, φαντάζομαι ολο κ καποια θα εχει να σε διαφωτισει.

Καλημερα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα μου μπες εδω http://lilypie.com/Baby_and_Kids_Birthday.php πιστευω θα βγάλεις άκρη...το κακό είναι ότι τα τικεράκια δεν ανανεώνονται από μόνα τους κ εγω τα δικά μου τα χω αφήσει όπως ήταν, πρέπει να ανενώσω ηλικίες...

κορίτσια εχει καμια σας εμπειρία από αφαίρεση κρεατάκια?μας συμβούλεψε ωρλ να αφαιρέσουμε του μικρού μας γιατί του δημιουργούν διάφορα μικροπροβλήματα και ταλαιπωρείται....το σκεφτόμαστε εννοείται:rolleyes:

Καλημέρα,

έχω εμπειρία από την ανηψιά μου που αφαίρεσε πέρυσι κρεατάκια και αμυγδαλές μαζί (ήταν περίπου 4,5 ετών). Πάθαινε συνέχεια από μικρή αμυγδαλίτιδες και είχε σχεδόν κάθε εβδομάδα ή κάθε 10 μέρες πυρετό ή δέκατα.

Η παιδίατρος έκρινε πως δεν χρειαζόταν αφαίρεση καθόλου, οι ΩΡΛ ήταν κάθετοι και έτσι το αποφάσισαν και το έκαναν (πήγαν σε 2 ΩΡΛ για δύο γνώμες). Έμεινε στο νοσοκομείο 1 βράδυ λόγω των αμυγδαλών και ανάρρωσε πλήρως μέσα σε 10 μέρες. Γενικά τα κρεατάκια θεωρούνται επέμβαση ρουτίνας και τα παιδάκια δεν μένουν στο νοσοκομείο.

Πλέον δεν αρρωσταίνει τόσο συχνά αλλά σε φυσιολογικά για ένα παιδάκι που πάει παιδικό και νηπιαγωγείο πλαίσια.

Σε φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

κατάλαβα Γιώτα. Δεν θυμάμαι, θα το δω λίγο και αν βρω άκρη θα σου πω

Αφροδίτη ευχαριστώ για την εμπειρία. Κ εγω ετσι νομίζω ότι είναι, επέμβαση ρουτίνας.


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Έχω εντελώς παρατήσει το σπίτι, μ΄εχει πάρει από κάτω η φάση με τον σεισμό και κάνω τα πολύ απαραίτητα... Είμαστε καλύτερα αλλά αυτή η ιστορία μπορεί να πάρει μήνες και τα νεύρα μου δεν ξέρω αν το αντέχουν αυτό το κούνια μπέλα συνέχεια...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Έχω και εγώ σίδερο με γεννήτρια ατμού (ή αλλιώς μπόιλερ). Όταν χάλασε η στιρέλα της μαμάς μου, ο μάστορας της είπε πως αυτά τα σίδερα πρέπει να γίνονται σέρβις κάθε χρόνο για να μη χαλάνε. Αν θυμάμαι καλά, το κόστος για να φτιαχτεί ήταν τόσο μεγάλο που πήρε καινούργια. Εγώ εις γνώσιν μου δεν του κάνω αφαλάτωση και χρησιμοποιώ νερό βρύσης. Όσο αντέξει...

Καλημερα! Δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα, τα εχω φτιάξει τα τικερακια αλλα δεν μπορω να βαλω κ τα δυο μαζι, βαζω το ενα πρωτα κ οταν παω να βαλω το δευτερο εξαφανιζεται το πρωτο.

Για κρεατακια δεν εχω εμπειρία να σου πω, φαντάζομαι ολο κ καποια θα εχει να σε διαφωτισει.

Καλημερα σε ολες!

Γιώτα μου, να επιλέγεις εκεί που λέει mini ticker γιατί απ αυτά παίρνει δυο ενώ απ τα μεγάλα ένα.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

εδώ και εγώ και πλέον με πεντακάθαρο σπιτάκι που περιμένει να στρωθούν τα χαλιά για να υποδεχτεί τα Χριστούγεννα αν και φέτος πιστεύω ότι θα είναι κάπως διαφορετικά.

Τελικά το ΣΚ βάψαμε επιτέλους την κρεβατοκάμαρά μας σε ένα χρώμα βερικοκί και επειδή εγώ ηθελα να βάψουμε και τις πόρτες και τις ντουλάπες ενώ ο σύζυγος έλεγε όχι κατέληξα αν τις βάψω μόνη μου με αποτέλεσμα να παραδώσω νωρίτερα από το κανονικό.Έγιναν όμως πολύ όμορφα.

Από την Δευτέρα ξεκίνησα και γενική που αφού τα περισσότερα δωμάτια ήταν φρεσκοβαμμένα ήταν πιο εύκολη.Βέβαια αυτό όταν δεν προκύπτουν απροοπτα και αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι και όχι πάνω από αυτό όπως εγώ.Την Δευτέρα το βράδυ και αφού είχα πλύνει τις κουρτίνες και τις είχα σιδερώσει πάω η καλή σου να κρεμάσω την κουρτίνα στο δωμάτιο του μεγάλου μου και επειδή βαριόμουν να φέρω μέσα την σκάλα αλλά και να πάρω μια καρέκλα της προκοπής να ανέβω πήρα την γυριστή του γραφείου του και εκεί που είχα ανέβει και κρέμαγα την κουρτίνα κουνήθηκα και η καρέκλα έφυγε από την θέση με αποτέλεσμα να βρεθώ φαρδιά πλατιά στο πάτωμα.Ευτυχώς που έπεσα πιο πολύ με το μαλακό μέρος και έτσι γλύτωσα με μια τεράστια μελανιά από άκρη σε άκρη και με πόνο έντονο αρχικά πλέον όμως πιο ήπιο.Την Τρίτη στραβά κουτσά έκανα την κουζίνα και πλέον έχω και καθαρό φούρνο.Την Τετάρτη τα μπάνια και τα φώτα και εχτές έκανα ένα καλό σκούπισμα,ξεσκόνισμα και σφουγγάρισμα και βουαλά το καθαρό μου σπιτάκι έτοιμο.Τελείωσα και το σίδερο που είχε γίνει βουνό λόγω των δουλειών και τώρα έχω μόνο ένα πλυντήριο που είναι απλωμένο και περιμένω να στεγνώσει.Σήμερα μόνο κρεβάτια έστρωσα,έπλυνα κάτι λίγα βραδινά και πρωινά πιατικά.Έφτιαξα ένα κέικ μήλου που έγινε μούρλια και σήμερα το μενού έχει αυγά με πατατούλες τηγανιτές.Τακτοποίησα τις αποδείξεις γιατί αν δεν το κάνω εγώ απλά ξεχυλίζει το κουτάκι αποδείξεις και αρχειοθέτησα τους λογαριασμούς.Πήγα μια και στο σχολείο να δώ τον μεσαίο γιατί με πήρε η διευθύντρια ότι κατά το μάθημα της θεατρικής αγωγής χτύπησε τον αγκώνα του και πήγα να δώ η ίδια πώς ήταν το παιδί γιατί δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη.Χάζεψα λίγο στο φατσοβιβλίο και τώρα διαβάζω τα νέα σας.

Ραβτάκι όντως με τον σεισμό και εγώ δεν τα πάω και πολύ καλά.Είναι δύσκολο ειδικά τώρα που είναι ακόμα νωρίς και σας κουνάει συνέχεια.Μακάρι όμως να ξεθυμάνει γρήγορα και χωρίς παρατράγουδα για να ηρεμήσετε και εσείς.

Ειρήνη μεγεία τα μαξιλάρια σου είναι όντως πολύ όμορφα.

mirtoula δεν έχω εμπειρία από κρεατάκια αλλά για τις αμυγδαλές που είχε θέμα ο μεγάλος μου ο παιδίατρος μας είπε να μην τις βγάλουμε γιατί ούτως ή άλλως μετά τα 6 μικραίνουν από μόνες τους και αν το παιδί δεν κάνει μέσα σε μια χρονιά πάνω από 4 αμυγδαλίτιδες δεν χρειάζεται και όντως τώρα δεν μου κάνει καμία αμυγδαλίτιδα.Πάντως και εγώ τα φοβάμαι τα χειρουργεία ακόμα και αν είναι ρουτίνας και ειδικά όταν πρόκειται για παιδιά.

Από σήμερα ξεκίνησε η χειροτέχνικα για τους φίλους χειροτέχνες οπότε λέω αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων να πεταχτώ το απογευματάκι να δώ τί παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά να περάσεις Νάσια στην έκθεση, πηγαίνω κι εγώ καμιά φορά.

Λοιπόν έχω το εξής θέμα: στο παιδικό έχουμε ένα πανέμορφο, παχύ και ζεστό χαλί που πιάνει σχεδόν όλο το δωμάτιο. Τώρα που κάναμε 2 παιδικά δωμάτια, σκέφτηκα να το κόψουμε στην μέση για να το μοιραστούν....έτσι θα πιάνει ακριβώς τον χώρο όπου κινούνται και οι δυο τους και δεν θα μπαίνει κάτω από έπιπλα (όπως στο αρχικό παιδικό δωμάτιο). Επίσης, δεν θα μπω σε νέα έξοδα αφού το αρχικό χαλί είναι μεγάλο.

Το μαγαζί απ' όπου το αγοράσαμε έχει κλείσει...και δεν ξέρω πρώτον αν γίνεται αυτό και δεύτερον που ν' απευθυνθώ...

Σας βάζω φώτο τον τύπο του χαλιού, είναι χοντρό και πολύ βαρύ.

%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα όπως καταλαβαίνετε δεν έχω μυαλό για δουλειά, είμαι και μόνη μου και αλωνίζω...:D:D:D. Ευτυχώς είναι εύκολη μέρα η σημερινή και θα τελειώσει καλά η εβδομάδα.

Έψαξα για λίγο στο google και βρήκα κάποια τηλέφωνα για επισκευές χαλιών.

Όλοι μου είπαν πως δεν μπορούν να το αναλάβουν :confused: γιατί είναι χαλί που χαλάει εύκολα. 2 όμως μου έδωσαν τηλέφωνα από 2 διαφορετικούς μάστορες-τεχνίτες, ειδικούς στην επισκευή χαλιών σε συνοικιακές βιοτεχνίες χωρίς επωνυμίες κλπ...

Θα δούμε τι θα μας πουν κι αυτοί γιατί αν είναι να καταστραφεί ασ΄το καλύτερα, είναι πολύ ακριβό χαλί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...