Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

για να παντρευτείς πρέπει να πας στην εκκλησία, όπως επίσης για να βαφτήσεις το παιδί σου, αλλιως γιατι δεν το βουτας μονη σου στο νυπτηρα της τουαλετας??

η βαπτιση ειναι υποχρεωτικη στην ελλαδα(μεχρι προσφατα απο οσο ξερω) αλλιως στα χαρτια θα φαινεσαι ως αβαπτιστο!

αν βουτηξεις το παιδι σου σε νηπτηρα τουαλετας δε θα μπορεις να παρεις και τα χαρτια τα οποια ειναι απαραιτητα γιανα δηλωσεις το ονομα του!

στη γερμανια(οπως και σε πολλες χωρες τις Ε.Ε ) με το που γεννας πριν καν κοψουν τον λωρο σε ρωτανε το ονομα του παιδιου.

το παιδι εχει παρει ονομα πριν καν βγεις απο το νοσοκομειο και εχει δηλωθει αυτοματα μεσω του νοσοκομειου.

τωρα θα μου πεις γιατι βαπτισες τα παιδια σου?(το 3ο δε το εχω βαπτισει ακομη)

και φυσικα θα σου απαντησω λεγοντας το εξης

ο αντρας μου πιστευει.ηθελε με καθε τροπο να βαπτιστουν τα παιδια.

2ον οταν δηλωσα οτι τα παιδια μου θελουν να επιλεξουν οταν μεγαλωσουν αν θελουν να βαπτιστουν η οχι

κοντεψαν ολοι να μου φανε τις σαρκες ωσαν σαρκοβορα τερατα:rolleyes:

εγινα βουκινο στο σοι και φυσικα τα παιδια μου δακτυλοδεικτουμενα!

ηδη αποκαλλουν ΑΚΟΜΑ την μικρη μου ΜΠΕΜΠΑ και οταν τους λεω οτι ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ(γαμ!!!!το) μου λενε οχι ειναι αβαπτιστο.

καταλαβες λοιπον τον ρατσισμο του χριστιανισμου.

Ναι ακόμα κι ένας βιαστής... γι αυτο ήρθε ο Χριστός στη γή και σταυρώθηκε για να μπορούμε όλοι εμείς οι αμαρτωλοί να μετανοούμε και να έχουμε μια δευτερη ευκαιρεία στον παράδεισο....

ο χριστος ειπε να συγχωρουμε τον πλησιον μας

οχι δε θα μπορεσω ποτε να συγχωρησω καποιον που βιασε ενα η περισσοτερα παιδια ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ

ο χριστος ειπε αν μας χτυπησουν στο ενα μαγουλο να γυρισουμε και το αλλο.

δηλαδη αν μου βιασουν το ενα παιδι να δωσω και το αλλο?

αν μου σπασουν το ενα ποδι να δωσω να μου σπασουν και το αλλο?

η τοσο πια αλληγορικα μιλουσε ο χριστος!!

γιατι τοση αινιγματικοτητα ???

Σαν να περιμένεις πχ σπίτι σου τον Πρωθυπουργό (ατυχες !!) και να μην εχεις καθαρίσει, δείχνει ασέβια.

αμα περιμενα τον προθυπουργο της ελλαδος στο σπιτι μου οχι μονο δε θα ειχα καθαρισει αλλα θα του ειχα κρατησει και 1 σακουλα σκατ@μενες πανες! για ορεκτικο!

Ειπαμε, ο Θεός θέλει στην αγκαλιά του όλους, και φυσικά θελει κοντα του και τους αμαρτωλούς!!

α κατσε τωρα με μπερδεψες.

αμα ο θεος θελει κοντα του τους αμαρτωλους τοτε γιατι τους στελνει στην κολαση.:?::?: αρα δε τους θελει


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γτ δεν μετανιωσαν γι τις πραξεις τους οι μαρτωλοι δημητρα.ακομη κ την ιστατη στιγμη αν μεταννοεις δημητρα ο θεος θα σε παρει κοντα του.αν το νερο του νυπτηρα ειναι αγιασμενο τοτε θα γινει βαφτιση.οσο για τον πρωθυπουργο θα σου στειλω κ απο δω θα μαζεψω απο την γειτονια


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

η βαπτιση ειναι υποχρεωτικη στην ελλαδα(μεχρι προσφατα απο οσο ξερω) αλλιως στα χαρτια θα φαινεσαι ως αβαπτιστο!

αν βουτηξεις το παιδι σου σε νηπτηρα τουαλετας δε θα μπορεις να παρεις και τα χαρτια τα οποια ειναι απαραιτητα γιανα δηλωσεις το ονομα του!

στη γερμανια(οπως και σε πολλες χωρες τις Ε.Ε ) με το που γεννας πριν καν κοψουν τον λωρο σε ρωτανε το ονομα του παιδιου.

το παιδι εχει παρει ονομα πριν καν βγεις απο το νοσοκομειο και εχει δηλωθει αυτοματα μεσω του νοσοκομειου.

Κι εδω στην Κυπρο έτσι είναι και οι δύο μου γιοι είχαν πιστωποιητικά γεννήσεως με το όνομα τους πάνω, απο την τρίτη ημερα.Δεν θα βαφτιζα το παιδί μου υποχρεωτικά αν δεν πιστευα σε αυτό...Το έκανα την πρώτη φορά στον μεγάλο μου γιο γιατι το πιστευω και ετοιμάζομαι σιγα σιγα (μαλλον γρηγορα γρηγορα να το κάνω και στον δευτερο.

τωρα θα μου πεις γιατι βαπτισες τα παιδια σου?(το 3ο δε το εχω βαπτισει ακομη)

και φυσικα θα σου απαντησω λεγοντας το εξης

ο αντρας μου πιστευει.ηθελε με καθε τροπο να βαπτιστουν τα παιδια.

2ον οταν δηλωσα οτι τα παιδια μου θελουν να επιλεξουν οταν μεγαλωσουν αν θελουν να βαπτιστουν η οχι

κοντεψαν ολοι να μου φανε τις σαρκες ωσαν σαρκοβορα τερατα:rolleyes:

εγινα βουκινο στο σοι και φυσικα τα παιδια μου δακτυλοδεικτουμενα!

ηδη αποκαλλουν ΑΚΟΜΑ την μικρη μου ΜΠΕΜΠΑ και οταν τους λεω οτι ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ(γαμ!!!!το) μου λενε οχι ειναι αβαπτιστο.

καταλαβες λοιπον τον ρατσισμο του χριστιανισμου.αυτό που περιγραφεις δεν έχει να κάνει με το Χριστιανίσμό αλλά με συμπεριφορές μερικών ανθρώπων στο όνομα αυτού! Εμενα ο μικρός μου (42 ημερων) είναι αβαφτιστος και όλοι τον φωνάζουν με το ονομα τους, ακόμα και ο Πατερ, όταν τον πηγα να σαραντισουμε , με ρωτησε πως λενε το παιδι!

ο χριστος ειπε να συγχωρουμε τον πλησιον μας

οχι δε θα μπορεσω ποτε να συγχωρησω καποιον που βιασε ενα η περισσοτερα παιδια ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ

ο χριστος ειπε αν μας χτυπησουν στο ενα μαγουλο να γυρισουμε και το αλλο.

δηλαδη αν μου βιασουν το ενα παιδι να δωσω και το αλλο?

αν μου σπασουν το ενα ποδι να δωσω να μου σπασουν και το αλλο?

η τοσο πια αλληγορικα μιλουσε ο χριστος!!

γιατι τοση αινιγματικοτητα ???αυτο θα εκανα κι εγω αν επροκειτο για το παιδί μου, μαλλον θα σκοτωνα! αλλά εγω δεν είμαι ο Χριστός , ουτε εχω τη δυναμη του, προσπαθώ ομως ....... Ο Χριστός εννοεί να μην ανταποδώσεις το κακό που σου έκανε ο άλλος! Κατι που πολλές φορες μπηκα στον πειρασμό να κάνω και όποτε το έκανα ενιωσα πολύ ασχημο τον εαυτό μου και αντιθέτως δεν ένιωσα καμία ικανοποιηση.

αμα περιμενα τον προθυπουργο της ελλαδος στο σπιτι μου οχι μονο δε θα ειχα καθαρισει αλλα θα του ειχα κρατησει και 1 σακουλα σκατ@μενες πανες! για ορεκτικο!

χαχχαχ για αυτό εβαλα στην παρενθεση, ατυχες!!!

α κατσε τωρα με μπερδεψες.

αμα ο θεος θελει κοντα του τους αμαρτωλους τοτε γιατι τους στελνει στην κολαση.:?::?: αρα δε τους θελει εδώ πρόκειται για τη γνωστη παραβολή του ασωτου υιου... Ο Χριστός θέλει να μετανοήσουν οι αμαρτωλοι και να τους κερδίσει και να τους πάρει μαζί του στον παράδεισο... στην κόλαση πάνε οι αμαρτωλοι που αντι να είναι κοντα στο Θεό, είναι μάλλον πιο κοντα στον εξω απο δω.

6 χαραχτηρες για να καταχωρηθεί η απαντηση μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εδωσα ονομα οταν γεννησα αλλα καναμε ονοματοδοσια την 7η μερα που γεννηθηκε κ πηραμε κ την μιση ευχη για να κανουμε βολτες!


Tnvip2.png

"Ήρθες εσύ κ η νύχτα γέμισε φως

Γ+Μ=Γ 30.10.2010:)- 23.10.2012

C5iVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εδωσα ονομα οταν γεννησα αλλα καναμε ονοματοδοσια την 7η μερα που γεννηθηκε κ πηραμε κ την μιση ευχη για να κανουμε βολτες!

εμας εδώ δηλώνεις όνομα κανονικά στο μαιευτηριο και γραφεται στα χαρτια της γυναικολόγας που σου δίνει για να τα πάρεις στο διοικητήτιο (κει γινονται όλες οι ληξιαρχικες πραξεις ) και να σου γραψουν το παιδι! Επειτα σου εκδισουν και πιστοποιητικά γεννησης με το όνομα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Από την αρχή που άνοιξε αυτό το θέμα η Νανουρίτσα και το είδα, θεώρησα πως θα είναι πολύ δύσκολη αυτή η συζήτηση κι όντως είναι (δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά).

Έχουν γραφτεί πολλά κι ενδιαφέροντα, στα οποία είναι πολύ δύσκολο ν' απαντήσω. Γιατί και τεχνικά είναι αδύνατον (θα έπρεπε να γράφω μερόνυχτα με τόσες παραμέτρους που έχουν θιχτεί) και γιατί ένα τόσο πολύπλοκο και σοβαρό θέμα πιστεύω πως δεν μπορεί ν' αναλυθεί πίσω από πληκτρολόγια και μέσα σ' ένα φόρουμ.

Δεν υποστηρίζω φυσικά ότι δεν πρέπει να λέμε την γνώμη μας/απορίες μας/ενστάσεις μας (εξάλλου κι εγώ αυτό κάνω τώρα) αλλά δεν μπορεί - κατά την γνώμη μου - να γίνει εδώ συζήτηση επιπέδου θεολογικής σχολής. Κι αν ήταν δυνατόν αυτό, θα ήταν υπέροχο και χρήσιμο να γίνει σε επίπεδο συγκριτικής θρησκειών ή αν θέλετε στο επίπεδο "Θεός - αλήθεια ή ανάγκη?" κι όχι μονο κριτική/ανάλυση της Ορθοδοξίας.

Επιπλέον (κι ίσως το κυριότερο για μένα) είναι ότι παρ' ότι είμαι συνειδητά Χριστιανή Ορθόδοξη (πολύ ατελής και με πολλά σκαμπανεβάσματα) θεωρώ πως εγώ δεν έχω κανένα λόγο/δικαίωμα να θρησκολογώ και να προσπαθώ να πείσω τον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε.

Δεν μπορώ να συζητήσω για το υπερφυσικό μέσω του φυσικού. Δεν μπορώ να κάνω απλουστεύσεις για την αγάπη του Θεού όταν εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι δεν έχουμε καταλήξει σ' έναν ορισμό για το τι είναι αγάπη ανάμεσά μας. Δεν μπορώ να κυριολεκτήσω για κάτι που απλά βιώνω ούτε να το αποδείξω, όπως δεν μπορώ ν' αποδείξω ότι αγαπάω τον άντρα μου κι αυτός εμένα (πιστεύω δηλαδή...:rolleyes:).

Τέλος, θα έλεγα να προσέξουμε λίγο όλοι τις εκφράσεις μας και τους χαρακτηρισμούς μας. Είναι κρίμα να πέσουν οι αναφορές βροχή και να κλειδωθεί το θέμα μιας κι όλοι γνωρίζουμε πόσο ευαίσθητη (και καλά κάνει) είναι η διαχείριση σε θέματα ελευθεριών και δικαιωμάτων (βλέπε, μουσουλμάνοι, μετανάστες, ομοφυλοφιλία, αμβλώσεις, κ.λ.π.).

Από την άλλη, επειδή κάποιοι συναθρωποί μας... παραδίπλα μας... δοκιμάζονται σκληρά (πολύ όμως...) αλλά κρατιούνται απ' αυτό τον Θεό που εμείς αναλύουμε φιλοσοφικά (κι έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε), ας σεβαστούμε τον αγώνα τους και την αγωνία τους, ανταλάσσοντας τις όποιες απόψεις μας βεβαίως αλλά με ηπιότερες εκφράσεις.

Α! Πολύ πολύ ενδιαφέροντα είναι όσα είπατε για την πρόθεση συνένωσης των θρησκειών και για τον παγκόσμιο οργανισμό "ελέγχου" των τροφών. Εδώ τα διάβασα ή στο άλλο θέμα?:confused:

Δήμητρα, καλώς ήρθες! Έχω εντυπωσιαστεί πολύ και θετικά από το πόσο έχεις ψάξει τα πράγματα (άσχετα αν σε πολλές ερμηνείες σου διαφωνώ μαζί σου). Μετά από όλη αυτή την έρευνα, έχεις καταλήξει κάπου? Στο ότι δεν υπάρχει καν Θεός, σε κάποια άλλο δόγμα/θρησκεία?

(Τα παιδάκια σου τι κάνουν?)

Καλό μας απόγευμα.


Link to comment
Share on other sites

ζουπυ μου δεν εχω καταληξει 100% καπου. και σιγουρα οχι σε καποιο αλλο δογμα/θρησκεια.

απλως δε βρισκω πουθενα την παρουσια του θεου στη ζωη ,περα απο τα γραφομενα της αγιας γραφης τα οποια και φυσικα αμφισβητω για το ποσο αληθινα ειναι.τι τον επιασε πχ το θεο τοτε και εμφανιζοταν σε κοσμο και κοσμακη και τωρα ηπιε το αμιλητο νερο?η ψεκαστικε με εξαφανιζολ?

οπως αμφησβητω και την υπαρξη εξωγιηνων γιατι οκ πολλοι λενε οτι ειδαν αλλα εγω δεν ειδα.διαβαζω μελετες που το υποστηριζουν αυτο αλλα και παλι δε μπορω να το πιστεψω 100%

οπως το ιδιο ισχυει και με τα φαντασματα.δεν εχω δει -νοιωσει κανενα ωστοσο πολλοι λενε οτι εχουν δει η εχουν ακουσει αλλα και παλι δε ξερω αν λενε την αληθεια.

γενικα ψαχνομαι.δε μπορω να δεχτω κατι(οτιδηποτε ειναι αυτο) αν δε μου διαλυθουν 100% ολες οι αμφισβητησεις. δε μπορω να καταπιω αμασητο τιποτα.ειτε ειναι σε θεμα θρησκειας ειτε σε θεμα υγειας ειτε σε θεμα παιδειας ειτε σε υπερφυσικα φαινομενα κλπ

θα το ψαξω μεχρι εκει που δε παει.και οσο ψαχνω θα αμφισβητω!

δεν πιστευω στο ''πιστευε και μη ερευνα'' αλλα στο ''πιστευε και μη,...ερευνα!"'

τα παιδακια μου καλα ειναι ευχαριστω για το ενδιαφερον! το ταλιμπανακι σου τι κανει?

ειχαμε ενα ατυχημα σημερα στο σχολειο επεσε η μεγαλη μου της εφυγαν 2 δοντια απο πανω(ηταν τα νεογιλα ευτυχως) πριστικαν τα χειλια της και τρεχουν ακομα αιματα.αστα να πανε!και μη χειροτερα!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε δημητρα τι ειπες τωρα οτι παθατε!!!περαστικα στο παιδι.κ εμεις το παθαμε αυτο πριν καιρο,μας εφυγε ολοσχερος ο ενας κοπτιρας απο την ριζα εσπασε λιγο το κατω δοντακι κ μετακινηθηκε ο διπλα κοπτιρας.2βδομαδες στο νσκμειο ολο το συστημα ραματα αφου ξεσκιστηκαν ολα τα ουλα κ ενδοφλεβεια αντιβιωση.μετα πολλες επισκεψεις σε γναθοχειρουργο ακτινες να δουμε αν χτυπησαν τα μονιμα εσωτερικα.απιστευτη κατασταση.εμεις κυνηγουσαμε ενα μπαλονι στο σπιτι κ σκονταψε κ επεσε πανω στο επιπλο της τβ.τωρα οταν θα βγει το μονιμο δοντι μας ειπαν οτι πρεπει να παμε παλι στον γναθοχειρουργο για σωστο ανοιγμα του ουλου.το ξερες οτι μπορεις με το που βγαινει το δοντακι αν το ξαναβαλεις μεσα αυτο δενει?οτι για 1ωρα αν το βαλει η μανα στο στομα της δεν νεκρωνετε?οπως κ αν το βαλεις σε ενα ποτηρι γαλα.μας το ειπε ο καθηγητης στην γναθοχειρουργικη που ομως γτ εντω ελλαδα καταφεραμε την 3μερα μετα το ατυχημα να δουμε.ας μην τα θυμαμε γτ θα τσατιστω παλι.εσεις δεν κανατε ραμματα?γμ τα ατυχηματα μου μεσα


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι ραμματα δεν εκανε...αλλα εχει σακατευτει ολο της το στομα μεσα.δε ξερω τι να της δωσω να φαει!!

αυριο εντωμεταξυ θα την παω και σε παιδοοδοντιατρο.γναθοχειρουργος την εξετασε σε νοσοκομειο.θα την παω σε οδοντιατρο για να δουμε τι θα γινει με αυτα τα δοντια που επεσαν πριν την ωρα τους!το ενα δεν ειχε αρχισει καν να κουνιεται και το αλλο κουνιοταν ελαχιστα!

εντωμεταξυ το ενα απο τα καινουργια τα κατω..στραβωσε ρε!δηλαδη ετσι οπως φυτρωσε το δοντι φυσιολογικα οριζοντια δηλαδη...αυτο γυρισε καθετα πανω στο ουλο!!

τι θα γινει τωρα?ετσι θα μεινει αυτο?να δω τι θα μου πει ο γιατρος αυριο και θα παμε και σε ορθοδοντικο μετα.δε μπορω να τα αφησω ετσι!

δε μπορει να φαει τιποτα.μεχρι και κρεμα της μικρης της εφτιαξα και πηγα να της τη δωσω με συριγγα και παλι δεν εφαγε!

γαλα ηπιε μισο ποτηρι αν και ο γιατρος ειπε να μη πιει αλλα τι να εκανα νηστικο να το αφηνα?εκλαιγε απο την πεινα το παιδι ειχε διπλωθει στα 2!

τι θα κανει αυριο?τι θα φαει ολη μερα?ουτε σουπα δε μπορει να φαει!επι 5 ωρες ειχε αιμοραγια απο το στομα και τα χειλια.

ουφφφ θα σκασω.τωρα κοιμουνται και τα 3..


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.

Από την αρχή που άνοιξε αυτό το θέμα η Νανουρίτσα και το είδα, θεώρησα πως θα είναι πολύ δύσκολη αυτή η συζήτηση κι όντως είναι (δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά).

Έχουν γραφτεί πολλά κι ενδιαφέροντα, στα οποία είναι πολύ δύσκολο ν' απαντήσω. Γιατί και τεχνικά είναι αδύνατον (θα έπρεπε να γράφω μερόνυχτα με τόσες παραμέτρους που έχουν θιχτεί) και γιατί ένα τόσο πολύπλοκο και σοβαρό θέμα πιστεύω πως δεν μπορεί ν' αναλυθεί πίσω από πληκτρολόγια και μέσα σ' ένα φόρουμ.

Δεν υποστηρίζω φυσικά ότι δεν πρέπει να λέμε την γνώμη μας/απορίες μας/ενστάσεις μας (εξάλλου κι εγώ αυτό κάνω τώρα) αλλά δεν μπορεί - κατά την γνώμη μου - να γίνει εδώ συζήτηση επιπέδου θεολογικής σχολής. Κι αν ήταν δυνατόν αυτό, θα ήταν υπέροχο και χρήσιμο να γίνει σε επίπεδο συγκριτικής θρησκειών ή αν θέλετε στο επίπεδο "Θεός - αλήθεια ή ανάγκη?" κι όχι μονο κριτική/ανάλυση της Ορθοδοξίας.

Επιπλέον (κι ίσως το κυριότερο για μένα) είναι ότι παρ' ότι είμαι συνειδητά Χριστιανή Ορθόδοξη (πολύ ατελής και με πολλά σκαμπανεβάσματα) θεωρώ πως εγώ δεν έχω κανένα λόγο/δικαίωμα να θρησκολογώ και να προσπαθώ να πείσω τον οποιοδήποτε για το οτιδήποτε.

Δεν μπορώ να συζητήσω για το υπερφυσικό μέσω του φυσικού. Δεν μπορώ να κάνω απλουστεύσεις για την αγάπη του Θεού όταν εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι δεν έχουμε καταλήξει σ' έναν ορισμό για το τι είναι αγάπη ανάμεσά μας. Δεν μπορώ να κυριολεκτήσω για κάτι που απλά βιώνω ούτε να το αποδείξω, όπως δεν μπορώ ν' αποδείξω ότι αγαπάω τον άντρα μου κι αυτός εμένα (πιστεύω δηλαδή...:rolleyes:).

Τέλος, θα έλεγα να προσέξουμε λίγο όλοι τις εκφράσεις μας και τους χαρακτηρισμούς μας. Είναι κρίμα να πέσουν οι αναφορές βροχή και να κλειδωθεί το θέμα μιας κι όλοι γνωρίζουμε πόσο ευαίσθητη (και καλά κάνει) είναι η διαχείριση σε θέματα ελευθεριών και δικαιωμάτων (βλέπε, μουσουλμάνοι, μετανάστες, ομοφυλοφιλία, αμβλώσεις, κ.λ.π.).

Από την άλλη, επειδή κάποιοι συναθρωποί μας... παραδίπλα μας... δοκιμάζονται σκληρά (πολύ όμως...) αλλά κρατιούνται απ' αυτό τον Θεό που εμείς αναλύουμε φιλοσοφικά (κι έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε), ας σεβαστούμε τον αγώνα τους και την αγωνία τους, ανταλάσσοντας τις όποιες απόψεις μας βεβαίως αλλά με ηπιότερες εκφράσεις.

Α! Πολύ πολύ ενδιαφέροντα είναι όσα είπατε για την πρόθεση συνένωσης των θρησκειών και για τον παγκόσμιο οργανισμό "ελέγχου" των τροφών. Εδώ τα διάβασα ή στο άλλο θέμα?:confused:

Δήμητρα, καλώς ήρθες! Έχω εντυπωσιαστεί πολύ και θετικά από το πόσο έχεις ψάξει τα πράγματα (άσχετα αν σε πολλές ερμηνείες σου διαφωνώ μαζί σου). Μετά από όλη αυτή την έρευνα, έχεις καταλήξει κάπου? Στο ότι δεν υπάρχει καν Θεός, σε κάποια άλλο δόγμα/θρησκεία?

(Τα παιδάκια σου τι κάνουν?)

Καλό μας απόγευμα.

Ζωπυρόν καλησπέρα!!

Σίγουρα αυτό το θέμα είναι δύσκολο,και,το άνοιξα γιατί είχα κι εγώ απορίες-αμφισβητήσεις ανα καιρούς-άλλες πάλι φορές ένιωθα τόσο σίγουρη,μέχρι να φτάσω στη φάση που είμαι τώρα. Είναι πάντα καλό να ψάχνεσαι,πάντα καλο να συζητάς,κι εγώ έμαθα πολλά πράγματα κι αναρωτήθηκα για άλλα τόσα σε αυτήν την ενότητα..Επίσης "γνώρισα" όλες εσάς ("πίνω" καφέ στη Γερμανία κάθε μέρα τώρα :lol:)

Dimitra λυπάμαι πάρα πολύ για το ατύχημα του παιδιού σου,ελπίζω να είναι καλύτερα,ενημέρωσέ μας!

Και τώρα στο θέμα μας..

'Οταν είχα πάει πρόσφατα σε έναν πνευματικό,τον ρώτησα για τους λογισμούς..δηλ πώς να χειριστώ τις κακές σκέψεις που ενδεχομένως να κάνω για τους άλλους όταν με "πειράζουν" και ξέρετε τι μου είπε?? (Βέβαια με χαλάρωσε,γιατί ένιωθα ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου) Μου είπε οτι απέχω πολύ ακόμα μέχρι να μάθω να "δουλεύω" τους κακούς λογισμούς..Οτι είμαι ακόμα στην αρχή του αγώνα μου..μου έδωσε πολύ ελπίδα αυτό!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι ραμματα δεν εκανε...αλλα εχει σακατευτει ολο της το στομα μεσα.δε ξερω τι να της δωσω να φαει!!

αυριο εντωμεταξυ θα την παω και σε παιδοοδοντιατρο.γναθοχειρουργος την εξετασε σε νοσοκομειο.θα την παω σε οδοντιατρο για να δουμε τι θα γινει με αυτα τα δοντια που επεσαν πριν την ωρα τους!το ενα δεν ειχε αρχισει καν να κουνιεται και το αλλο κουνιοταν ελαχιστα!

εντωμεταξυ το ενα απο τα καινουργια τα κατω..στραβωσε ρε!δηλαδη ετσι οπως φυτρωσε το δοντι φυσιολογικα οριζοντια δηλαδη...αυτο γυρισε καθετα πανω στο ουλο!!

τι θα γινει τωρα?ετσι θα μεινει αυτο?να δω τι θα μου πει ο γιατρος αυριο και θα παμε και σε ορθοδοντικο μετα.δε μπορω να τα αφησω ετσι!

δε μπορει να φαει τιποτα.μεχρι και κρεμα της μικρης της εφτιαξα και πηγα να της τη δωσω με συριγγα και παλι δεν εφαγε!

γαλα ηπιε μισο ποτηρι αν και ο γιατρος ειπε να μη πιει αλλα τι να εκανα νηστικο να το αφηνα?εκλαιγε απο την πεινα το παιδι ειχε διπλωθει στα 2!

τι θα κανει αυριο?τι θα φαει ολη μερα?ουτε σουπα δε μπορει να φαει!επι 5 ωρες ειχε αιμοραγια απο το στομα και τα χειλια.

ουφφφ θα σκασω.τωρα κοιμουνται και τα 3..

Γλυκιά μου!!:-(:-(:-(

Λυπάμαι πολύ!

Αυτό με το "γύρισμα ανάποδα στο ούλο " όμως το πάθαινα κι εγώ με όλα μου τα δόντια κ τελικά βγήκαν νορμάλ κ χωρίς σιδεράκια!! Κουλό!!

Φαντάζομαι πόσο θα πονάς που θα την βλέπεις..:-(


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

τι θα κανει αυριο?τι θα φαει ολη μερα?ουτε σουπα δε μπορει να φαει!επι 5 ωρες ειχε αιμοραγια απο το στομα και τα χειλια.

ουφφφ θα σκασω.τωρα κοιμουνται και τα 3..

Δημητρούλα, περαστικά στο παιδί!!!!

Οπωσδήποτε σε ειδικό αύριο! Και μην ανησυχείς για την διατροφή της, θα επανέλθει - πως να φάει το κοριτσάκι με τέτοιο τραύμα?

Μπες να μας πεις νέα.


Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να μη της το δειξω ομως.θα ειναι χειροτερα γιαυτην.

δε ξερω τι θα γινει με το δοντι που γυρισε καθετα.

ασε που αυριο εχω ραντεβου με τις δασκαλες να τους τα πω ενα χερακι.

5 δασκαλες για 20 παιδια δεν δικιολογειται το ατυχημα ετσι? και θα ελειπαν σιγουρα και 3-4 οποτε αντιστοιχουν 3 παιδια στην καθε μια! 3 παιδια προσεχω και εγω και δεν ειμαι πτυχιουχος νηπιαγωγος με χρονια εμπειριας και ομως ποτε δε συνεβη κατι τετοιο!

αυτο ειναι καθαρη αμελια και παει στην κατηγορια της κακοποιησης!αν συνεβαινε αυτο ενω το παιδι ηταν μαζι μου θα με τρεχανε στην αστυνομια και στους κοινωνικους λειτουργους!!εδω μου φερανε περσι 2 κοινωνικους λειτουργους στο σπιτι επειδη τα παιδια παιζανε κουτσο και ενοχλουσαν τους απο κατω!ελεος!

επισης αυριο θα συγκαλεσω συμβουλιο με τους γονεις του κοριτσιου που ευθυνεται για το ατυχημα.

δε την εσπρωξε.ΑΛΛΑ πηγε να τις σκισει τις ζωγραφιες και η ραφαελα ετρεξε να τις σωσει και στουκαρε στη γωνια του τραπεζιου.

το συγκεκριμενο κοριτσι ειναι απο το κουρδισταν και εδω και μηνες την κοροιδευει και παει και φυτιλευει τα αλλα κοριτσια να μη της κανουν παρεα.της χαλαει τις ζωγραφιες της λεει για θανατους κλπ και γενικως της μπαινει πολυ αγρια και σαν πολυ εκατσα στα αυγα μου!

θα ερθω προσωπο με προσωπο με τους γονεις της!

αντε φορτωσα τωρα σορρυ για το οφφ παιδια!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

μην της ξαναδωσεις γαλα.απαγορευετε γτ δημιουργουνται μυκητες μην σου κανει μολυνσεις.κ 3 φορες με 4 την μερα πρεπει να κανει γαργαρες στο στομα μεσα με ενα αντισηπτικο(κλ δεν σε ειπαν τπτ απο κει που πηγες?)χεξαλεν αραιωμενο με νερο σε ενα ποτηρακι βαζει στο στομα μεσα λιγο το κουναει κ το φτυνει,το καταφερε ο δικος μου θα το καταφερει κ η ραφαελα.αυτο για πολυ καιρο κ μετα απο καθε γευμα.εμεις μετα απο αυτο κρατησαμε την συνηθεια της κρεμα,ναι τον περνω ακομη φαρι λακτε κ διαφορες αλλες γτ μονο τετοια μπορουσε να φαει κ πολτοποιημενα ομως θα δεις οτι πολυ γρηγορα θα μαθει το παιδι πως να τρωει.μηλα κ διαφορα που χρειαζονται οι κοπτηρες θα τα κοβεις εσυ εγω το κανω ακομη κ τωρα γτ εστω κ με το ενα δεν μπορει ασε που ειναι ευαισθητο το συστημα του μπροστα κ ποναει αν ζοριστει,κ εχει πολυ καιρο που το παθαμε.το δοντι που εστριψε θα παρει σιγα σιγα την θεση του τα δικα μας ηρθαν οχι τελειος ομως ηρθαν στην σωστη θεση,εαν συνεχιζει η αιμοραγια πρπει να γινουν ραμματα το ξερω καλα το ζησα αυτο,κ γινονται απο γναθοχειρουργο κ οχι απο παιδοχειρουγρο,ΓΤ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ!το υπολοιπο της μερας ψωφα,που το παιδι μου χτυπησε 6 παρα κ το ραψαν 12 το βραδυ κ το πηγαιναμε απο το ενα νσκμειο στο αλλο κ δεν βρισκαμε γναθοχ.πουθενα!ουτε ο οδοντιατρος αναλαμβανει να ξες!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...