Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Απλά το καλοκαίρι πιστεύω δεν είναι τόσο καλή περίοδος με ζεστη κλπ άντε να δούμε

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥ PARENTS..


Recommended Posts

ναι σωστα περιπου αυτο συμβαινει

επειδη ο πεθερος μου ειναι φουρναρης.

η συνταγη αυτη (νερο και αλευρι) ειναι μια παλια συνταγη για προζυμι.

μονο που αργοτερα προσθεσανε τη μαγια για να φουσκωνει μεσα σε μιση ωρα.

χωρις μαγια θελει απο πολλες ωρες μεχρι και 3 μερες για να φουσκωσει(αναλογα την ποσοτητα)

αν ψαξεις παλιες συνταγες για προζυμι θα το βρεις!

κοιταξε εδω

Πως πιάνουμε το προζύμι;

Για να πιάσουμε προζύμι χρειάζεται μονο να φτιάξουμε τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθούν και να κυριαρχήσουν οι μικροοργανισμοί που θέλουμε.

Αφου δεν βάζουμε μαγιά όμως απο που θα βρούμε τους μικροοργανισμούς; Υπαρχουν δύο θεωρίες με την δεύτερη να με κερδίζει Οι μικροοργανισμοί βρίσκονται στον αέρα και έτσι αφήνουμε ξεσκέπαστο το μπολάκι με το αλευρι-νερο Οι μικροοργανισμοί βρίσκονται στο ίδιο το αλεύρι και μόλις βρεθούν σε σωστές συνθήκες αρχίζουν την ζύμωση και πολλαπλασιάζονται. Και οι δύο δουλεύουν, αν δηλαδή αφήσεις ξεσκέπαστο το μπολάκι ή το κλείσεις με σελοφάν δεν θα έχει μεγάλη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

http://wiki.beer.gr/index.php/Προζύμι

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ αν ειδες στο link που εβαλες θελει σχεδον μια βδομαδα να γινει εγω σου μιλαω για ωρες και οχι για μερες.

Οταν δεν θελεις να πιστεψεις ολο και κατι θα βρησκεις για να καλυψεις την λογικη σου.Οσο για το δευτερο μωρακι σου λυπαμε πραγματικα για οσα περασες και ευχομαι αυτα να σου δηνουν δυναμη για μια καλυτερη ζωη αλλα εχεις σκεφτει οτι ισως να ηταν εργο του σ@τανα για να σε απομακρυνει απο τον θεο και τελικα τα καταφερε?


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα (ξενυχτάω και βολτάρω) αλλά έπεσα στην τελευταία σελίδα απευθείας και διάβασα το ποστ της Δήμητρας και της Eviri.

Γεια σου Αερικό τι κάνεις; Τι κάνει το κοριτσάκι σου;

Προς Eviri: Με την απάντηση περί των προκατόχων (που και αυτών οι πηγές είναι αμφισβητίσιμες όσο και τα Ιερά βιβλία του Χριστιανισμού) υπονοείς ότι ο Ιησούς είχε κάνει κάποιες πρόβες τζενεράλε (ή πρόβες; ) πριν εμφανιστεί στο Ισραήλ; :confused:

Το απαντάω στη Δήμητρα απ' όπου και ξεκίνησα να ξεδιπλώνω τις σκέψεις μου. Βρίσκεται παρακάτω.

δηλαδη ο θεος μας εχει χωρισει σε αξιους και αναξιους?δεν ειμαστε λοιπον ολοι ισοι απεναντι στο θεο?συμφωνα με τις γραφες δεν εμφανιζοταν και σε φονιαδες?σε πολυ αμαρτωλους?σε απιστους?γιατι εγω αυτα ξερω.τωρα θα μου πεις οτι εμφανιζοταν για να τους βαλει στον ισιο δρομο.οκ και εγω δεν ειμαι στον ισιο δρομο.γιατι δε μου εμφανιζεται?

Κοίτα, άξιος θεωρείται όποιος μετέχει των μυστηρίων της εκκλησίας, (εξομολόγηση, Θεία Κοινωνία, κλπ) και ταυτόχρονα είναι καλός, δίκαιος και φιλάνθρωπος. Ανάξιος είναι όποιος δεν τα κάνει αυτά. Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία. Ο Θεός δεν εμφανίζεται στους ανθρώπους, επειδή είναι πολύ Ιερός για να εμφανιστεί. Ο Χριστός όμως εμφανίζεται είτε στην πρώτη κατηγορία, είτε στους αμαρτωλούς για να ανατρέψει τα μέχρι τώρα δεδομένα τους, καθώς και του περίγυρού τους.

οταν εβλεπα να χανεται απο μεσα μου το 2ο μου παιδι(πριν κανω την μεγαλη μου κορη) προσευχομουν με θερμη προσευχομουν με κλαμα κοιμομουν με την εικονα της παναγιας επανω στην κοιλια μου .εκλαιγα και παρακαλουσα να μη μου παρει για 2η φορα το παιδι μεσα σε 6 μηνες.

ποση θερμη χρειαζοταν?ποση πιστη?

απο εκεινη τη στιγμη και μετα με εχασε.

Δήμητρά μου σε καταλαβαίνω, πίστεψέ με, πραγματικά σε καταλαβαίνω κι ας μη γνωριζόμαστε.

Κάποτε, ανάμεσα στην πρώτη και δεύτερη κόρη μου, έχασα ένα μωρό. Τις δύο πρώτες μέρες της αποβολής, που γνωρίζεις πόσο αίμα έχει, ρώτησα το γιατρό, πώς θα καταλάβω ότι το μωρό έχει φύγει ή αν είναι ακόμη στην κοιλιά μου; Με έβαλε να κάνω δύο χοριακές, μία τη Δευτέρα και επανάληψη την Τετάρτη για να δούμε αν η πορεία των τιμών είναι καθοδική ή όχι. Όση ώρα περίμενα τον άντρα μου να μου φέρει τα αποτελέσματα, είχα πέσει στα γόνατα και είχα ακουμπήσει το κεφάλι στο πάτωμα, δημιουργώντας μία λίμνη από δάκρυα στο πάτωμα. Θερμοπαρακαλούσα το Θεό να μην αφήσει να συμβεί η αποβολή και να συνεχιστεί η εγκυμοσύνη αφού υπήρχαν ακόμη ελπίδες.

Φυσικά αυτό δεν έγινε. Ποτέ δεν τα έβαλα με το Θεό, ρίχνοντάς Του το φταίξιμο, δεν έχασα την πίστη μου ούτε για μια στιγμή. Όπως μου είχε πει ο γιατρός σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον ο οργανισμός από μόνος του απέρριψε το έμβρυο, επειδή βρήκε ότι είχε κάτι λανθασμένο στα χρωμοσώματά του. Θέλω να καταλήξω στο εξής: Ο Θεός τελικά, με προφύλαξε. Γι' αυτό Τον ευγνωμονώ, δεν άφησε να περάσω μια εγκυμοσύνη που πιθανόν δε θα τη χαιρόμουν κιόλας, δεν άφησε να περάσω τους πόνους της γέννας και δεν άφησε να περάσουμε μια ζωή στην οποία καθημερινά μας συναισθήματα θα ήταν ο πόνος, η στενοχώρια και η αγωνία του αύριο για το παιδί.

Είχα να γελάσω και να τραγουδήσω 6 μήνες, δηλαδή μέχρι να ξαναμείνω έγκυος στη δεύτερη κόρη μου. Όταν την απέκτεισα, μέχρι να σαραντήσω κοιμόμουν μαζί της στο ίδιο κρεββάτι. Την κοιτούσα καμαρώνοντάς τη και ξέρεις πώς τη φώναζα;......Δωράκι μου. Επειδή τη θεωρούσα Θεόσταλτο δώρο.

Άρα λοιπόν, ο Θεός θέλω να πιστεύω, ότι ήταν και με το δικό σου μέρος και σε προφύλαξε απ' όλα αυτά που αναφέρω. Στο τέλος σε αντάμειψε, με τρία υπέροχα πλάσματα που απέκτησες και έχεις μια όμορφη οικογένεια. Αυτό δεν είναι το μεγαλύτερο θαύμα που σου έχει συμβεί; Σου πήρε δύο και σου χάρισε τρία και μάλιστα πανέμορφα.

Ήθελα κι από χτες να σου πω, ότι τα λόγια σου βγάζουν περισσότερο πόνο και οργή παρά αμφισβήτηση. Αλλά τέτοια ώρα που έγραφα, τι να πρωτοθυμηθώ. Πάλι σαν σαύρα ήμουν. Θέλω να πιστεύω ότι Εκείνος σε οδήγησε να συμμετέχεις σ' αυτήν την ενότητα για να ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα μέσα σου, όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια, γιατί εδώ δεν είμαστε επιστήμονες και δε μπορούμε να προσεγγίσουμε σφαιρικά τα ερωτήματα. Επίσης, ξέρει ότι είσαι ακόμη χριστιανή, αλλά έκανες ένα διάλειμμα στη ζωή σου, που σου προέκυψε ύστερα από την οργή που ένιωσες εξαιτίας του ψυχικού σου πόνου.

αυτο δεν ειναι παραδειγμα για να πιστει καποιος.2 ποδια τα οποια μπορει να ηταν και καποιου αλλου η της φαντασιας δε μου λενε τιποτα.

εμφανιση του ιησου θα θεωρησω οταν ο χριστος εμφανιστει μιλησει και τον δω προσωπο με προσωπο.

Τα πόδια που είδε η γιαγιά μου ήταν ακριβώς δίπλα στον ιερέα και έμοιαζαν να είναι σαν άυλα, σαν από σύννεφο, αλλά σχηματοποιημένα. Είδε ένα μέρος του ενδύματος του Ιησού και από 'κει και κάτω τα πόδια. Αν ήταν κάποιο άλλο πρόσωπο τότε θα φαινόταν ολόκληρο και θα το έβλεπαν όλοι οι πιστοί. Αντιθέτως η γιαγιά μου είδε τμήμα και δεν το είδε κανείς άλλος. Της φαντασίας της το αποκλείω γιατί με αυτό το σκεπτικό θα πρέπει να θεωρήσουμε όλες τις θεάσεις του Χριστού και των αγίων απλά ψυχογενείς φαντασιοπληξίες.

Δήμητρα αν πραγματικά θες να εμφανιστεί ο Χριστός σε σένα και να συνομιλήσεις μαζί Του, δεν έχεις παρά να επιμείνεις. Να επιμείνεις προσευχόμενη. Να κάνω μια ρητορική ερώτηση, γιατί δε θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση και να δημιουργώ εντυπώσεις στους αναγνώστες. Απορρίπτεις και τα θαύματα των αγίων που υπηρετούν το Θεό; Ίσως θα ήταν πιο εύκολο να προσεγγίσεις κάποιον άγιο -α, που εσύ θεωρείς ότι είναι πιο κοντά σου ή πιο αγαπημένος σου και να τον παρακαλέσεις για πράγματα που εσύ θέλεις. Να ζητήσεις βοήθεια, απαντήσεις, αποδείξεις ή αυτό που εσύ κρίνεις καλύτερα.

αυτο ειναι κατι που μπορει πολυ ευκολα να το κανει και ενας ερασιτεχνης ταχυδακτυλουργος.και ο κοπερφιλντ εξαφανισε το αγαλμα της ελευθεριας (κατι που θεωρω πολυ πιο εντυπωσιακο απο τον φωτισμενο ωμο ενος παπα)

Βέβαια, οι άνθρωποι έχουν φτάσει σε βαθμό να κάνουν απίθανα θαυμαστά πράγματα, όμως ο ιερέας δεν είναι ταχυδακτυλουργός. Ούτε το Άγιο Πνεύμα κόλπο.

δηλαδη τις 10 εντολες τις εδωσε επειδη οπως ειπες οι ανθρωποι εκεινης της εποχης θα δυσκολευοταν να περασουν στην ορθοδοξη πιστη.

αν το δεχτω αυτο τοτε λογικα οι 10 εντολες ισχυαν για τους ανθρωπους εκεινης της εποχης και οχι για τωρα?

Είναι αντίστοιχα σαν να λέμε ότι, ένα μωρό από το θηλασμό πρέπει να περάσει στις στέρεες τροφές. Αυτό θα γίνει πρώτα με κρεμούλες εύπεπτες κλπ κλπ κλπ. Όμως σε όλες τις επόμενες γενιές μωρών αυτό εφαρμόζεται διαρκώς και δεν αλλάζει. Μετέπειτα εμπλουτίστηκε γιατί ο κόσμος πλέον είχε μάθει το χριστιανισμό και είχε ήδη γίνει πιστός, άρα μπορούσε να δεχτεί η λογική του τις υπόλοιπες υποχρεώσεις του.

μα αυτη η ελευθερια που αναφερεις δεν υπαρχει μονο στην ορθοδοξια αλλα και σε αλλες θρησκειες.με αυτη τη λογικη ισως θα πρεπει να θεωρηθουν και εκεινες αληθινες?

Σου έχει τύχει να δεις παπά να δέρνει τους πιστούς επειδή δε βρίσκονται την ώρα της προσευχής στο ναό, αλλά έξω στο δρόμο; Έχει συμβεί στη Σαουδική Αραβία. Έχεις δει διαφημίσεις της τηλεόρασης να δείχνουν νεαρό με μοντέρνο ντύσιμο, όχι κελεμπία, να αισθάνεται σαν χαμένος επειδή άργησε την ώρα που σήμανε προσευχή και μόλις μπήκε στο ναό και συμμετείχε όλα έγιναν καλά στη ζωή του; Το έχω δει με τα μάτια μου στην Αραβία. Το λίκνο του μουσουλμανισμού. Άρα λοιπόν, να ένα παράδειγμα θρησκείας που με το ζόρι κάνει τους πιστούς, πιστούς της. Στις άλλες θρησκείες δεν έχω γνώση τι συμβαίνει. Ο Χριστός πάντως, δεν επιθυμεί να γίνει κάποιος πιστός του επειδή φοβάται τον παπά ή την κοινωνία ή την τιμωρία. Θέλει να ακολουθούμε το χριστιανισμό ψυχή τε και σώματι και με πλήρη γνώση του τι πράττουμε.

εδω θα συμφωνησω με το αερικο.

εννοεις πως οι προηγουμενες θρησκειες/θεοι ηταν καποια προβα λοιπον του θεου για να δει αν πιανει?

Εγώ δεν ανέφερα ότι είναι έτσι, εσύ μου ανέφερες γραπτά παραδείγματα που εσύ έχεις διαβάσει και γνωρίζεις. Εγώ, ήδη ανέφερα ότι ούτε που τα έχω ξανακούσει. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν τελικά είναι σωστά τα δικά σου κείμενα, τότε εμένα δε μου κάνει διαφορά, γιατί αυτό θα πει ότι είναι δοκιμασμένη η συνταγή και ο Ιησούς παραμένει ένας, πάντα ο ίδιος, ακόμη κι αν έρχεται κάθε μερικές χιλιάδες χρόνια με διαφορετικό όνομα και καταστάσεις γύρω Του. Δηλαδή τελικά, δεν χάνω την πίστη μου, ούτε αμφισβητώ την ύπαρξή Του, ούτε μου κάνει κάποια αλλαγή και διαφορά αυτό το δεδομένο της προϋπαρξης με άλλα ονόματα. Παραμένω οπαδός Του.

αυτο δε μου λεει κατι.μπορουν καλλιστα να το ''φτιαξουν'' αυτο.

και εγω εχω μαρτυρια του πατερ Μεταλληνου ο οποιος παραδεχεται πως η ιστορια με το αγιο φως ειναι ΑΠΑΤΗ.

Δεν είναι απάτη, έχει γίνει μάρτυρας ο ίδιος ο άντρας μου που βρέθηκε μέσα στον Πανάγιο Τάφο πριν χρόνια. Άναψε δεσμίδα 33 κεριών μόνη της και ο άντρας μου έχει πολλές και μεγάλες τρίχες στα χέρια, τα κεριά τα πέρασε από πάνω του και δεν του έκαψαν ούτε μία. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το θαύμα του Αγίου Φωτός. Το σημαντικότερο είναι ο τρόπος με τον οποίο ίπταται και περιφέρεται μέσα στο χώρο που βρίσκονται οι πιστοί.

οπως θα εχετε αλλωστε δει και το ζωντανο πειραμα με τις εμποτισμενες λαμπαδες με φωσφορο οι οποιες αναβουν μονες τους και δε σε καινε οπως θα σε εκαιγε μια κανονικη φλογα αν ενωσεις 33 εμποτισμενα κερια.

Ο Καλόπουλος που το έχει δείξει το πείραμα είναι όχι απλώς άθεος, αλλά πολέμιος του χριστιανισμού. Οι λαμπάδες και βέβαια μπορούν να είναι ψεύτικες και να ανάβουν μόνες τους με την ειδική πυρίτιδα (πώς το λένε αυτό το χημικό συστατικό που είναι εμποτισμένες; ), όμως δεν ήταν σε θέση να εξηγήσει πώς περιφέρεται το Άγιο Φως στο πάνω μέρος του ναού. Οι ειδικοί έχουν αποκλείσει το φλας μηχανών επειδή αυτό είναι διάχυτο και στιγμιαίο. Δεν σχηματίζει ποτέ στήλη, η οποία χορεύει σε περιστροφικούς ρυθμούς, όπως το Άγιο Φως.

αρα συμφωνα μαυτο εφοσον οσα γραφτηκαν ισχυουν για την εποχη εκεινη.τιποτα δεν ισχυει για την εποχη μας.

δεν ειναι δυνατον να πιστευουμε στα μισα.

η σε ολα η σε κανενα.

δε μπορω εγω να παρω κομματια της αγιας γραφης που με βολευουν με τα δεδομενα της εποχης μου και να πω οτι πιστευω μονο σαυτα.

η σε ολα η σε τιποτα.

και αν πιστεψω σε ολα αρα και τωρα το σεξ ειναι μιαρο.αρα αμαρτανω καθε φορα που κανω σεξ με τον αντρα μου γιατι δεν γινεται ΜΟΝΟ για αποκτηση απογονων.και ειμαστε ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ και μοιχοι.και τελος παντων αυτος ο θεος επρεπε να μιλαει τοσο γλαφυρα για σωματικα υγρα που εκκρινει η πορνη την ωρα της συνουσιας?σε ενα παιδι που θα το διαβασει πως θα το εξηγησεις αυτο αν σε ρωτησει?

Και πάλι θα σου πω, όπως είπα σε προηγούμενο ποστ, ότι η λέξη μολυσμένος μπαίνει για να καλύψει τη λέξη...... ας πούμε ξεπαρθενεμένος. Η θρησκεία μας γενικά, επιβραβεύει του πιστούς που μένουν παρθένοι για να αφιερώσουν την παρθενία τους στο Χριστό. Δηλαδή, με το να μην έρθουν ποτέ σε συνουσία με άλλον άνθρωπο και να γίνουν μοναχοί ή μοναχές.

Όπως είπες κι εσύ η Αποκάλυψη δεν είναι για ανηλίκους στο σύνολό της. Άρα δε θα άφηνα τα παιδιά μου να τη διαβάσουν πριν από μια εύλογη ηλικία.

μα το ιδιο λεμε και παλι.μονο 144.000 παρθενοι απο τη φυλη του ισραηλ θα σωθουν(ασχετα το που μενουν.αν μενουν στην ιταλια στην αγγλια στην ελλαδα.αρκει να ειναι απο τη φυλη του ισραηλ.το ιδιο λεμε)

Μήπως εννοεί αποκλειστικά και μόνο τις έσχατες μέρες και ώρες; Δηλαδή ακριβώς λίγο πριν από τη Δευτέρα Παρουσία; Ποιος ξέρει πότε θα γίνει αυτή, κι αν εμείς που μιλάμε σήμερα θα έχουμε πεθάνει ή θα είμαστε εν ζωή; Αφού δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτό άρα πρέπει να προετοιμάζουμε την ψυχή μας διαρκώς. Εξάλλου, τόσους αιώνες μετά την Πρώτη Παρουσία του Χριστού, τόσοι άγιοι και αγίες πήγαν στον Παράδεισο. Τι θα έπρεπε να πουν κι εκείνοι διαβάζοντας την Αποκάλυψη; Ότι δεν είναι μέσα στους γκεστς; Εν πάση περιπτώση, δεν έχω τις γνώσεις να το ερμηνεύσω περισσότερο. Ίσως κάποιος άλλος να έχει απάντηση.

ο θεος αγριευει και γινεται πολεμαρχος και νικαει τους εχθρους του, παρολο που στα ευαγγελια διδασκει να συγχωρανε τους εχθρους.

θα επρεπε να επιδιωκει να σωσει τους εχθρους του και οχι να τους σκοτωνει.

η μηπως οχι?

Έχει δώσει οδηγίες να συγχωρούμε εμείς οι άνθρωποι τους εχθρούς μας για να κερδίσουμε τον παράδεισο σιγά, σιγά. Εκείνος έχει τη βούλησή Του, που δεν μας αφήνει πάντα να την καταλάβουμε.

«Και είδα τον ουρανό ανοιγμένο και να ένα άσπρο άλογο και ο καβαλάρης του ονομαζόταν Πιστός και Αληθινός… και έχει ονομασθεί ο Λόγος του θεού.

Και τα στρατεύματα του ουρανού τον ακολουθούν καβάλα σε άσπρα άλογα, (ΣΤΟ ΘΕΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ)και από το στόμα του βγαίνει μια μαχαίρα μυτερή,

δίστομη για να κτυπάει μʼ αυτήν τα έθνη και αυτός θα τα κυβερνήσει με σιδερένιο ραβδί και αυτός πατάει το πατητήρι του κρασιού του θυμού

και της οργής του θεού (ΕΔΩ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΤΗΤΗΡΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΤΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΑΣΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΙΜΑ??)που εξουσιάζει όλο τον κόσμο. Και είδα ένα άγγελο να στέκεται πάνω στον ήλιο και φώναξε με μεγάλη φωνή λέγοντας

σε όλα τα όρνια που πετούσαν στο μεσουράνιο διάστημα: Ελάτε, μαζευτείτε στο μεγάλο δείπνο του θεού. (Ο ΚΑΝΝΙΒΑΛΙΣΜΟς ΠΑΛΙ)

Ελάτε να φάτε σάρκες βασιλέων και ταξιάρχων και σάρκες δυνατών και σάρκες αλόγων και καβαλάρηδων και σάρκες όλων ελευθέρων

και δούλων και μικρών παιδιών και μεγάλων. Και είδα το θηρίο και τους βασιλιάδες της γης και τα στρατεύματα τους συναγμένα

για να κάμουν πόλεμο με τον καβαλάρη του αλόγου και τα στρατεύματα του.(ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ) Και πιάστηκε το θηρίο και ο ψευδοπροφήτης αυτός που έκανε τα θαύματα μπροστά του,

με τα οποία ξεγέλασε αυτούς που έλαβαν το χάραγμα του θηρίου και ατούς που προσκυνούσαν την εικόνα του.

Ζωντανοί ρίχτηκαν στη λίμνη της φωτιάς που καίγεται με θειάφι. (ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ)Και οι υπόλοιπoi σκοτώθηκαν με τη μαχαίρα που βγήκε από το σώμα εκείνου που κάθεται

πάνω στο άσπρο άλογο και όλα τα όρνια χορτάσανε από τις σάρκες τους».

Αποκάλυψις 19, 11-21

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ να συγωρουμε τους εχθρους μας και να προσευχομαστε για τη σωτηρια τους

ενω ο ιδιος τους δικους του εχθρους τους καιει τους σκοτωνει και δειπνει με τη σαρκα τους??

φασκει και αντιφασκει

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω από το απόσπασμα που έβαλες τελευταίο, είναι ότι ο Θεός θα αποδώσει δικαιοσύνη και θα εξολοθρεύσει τους εχθρούς του, τους οποίους αιώνες τώρα προειδοποιούσε μέσω των γραφών, των ιεροκηρύκων, των προφητών, των θεολόγων, των ιερέων, των παραινέσεων κλπ και εκείνοι δε μετανοούν. Έτσι θα γίνει η εκκαθάριση. Αιώνες τώρα τους συγχωρεί τους εχθρούς του ο Θεός και αιώνες τώρα τους δίνει συνεχώς ευκαιρίες με την πνευματική τροφή που τους στέλνει, όμως τους έχει δώσει αιώνες τώρα και προειδοποίηση, ότι αν δε μετανοήσουν, αν δεχτούν το χάραγμα και αν συνεχίσουν να ζουν στην ανομία, θα εξολοθρευτούν. Αυτό είναι απόδοση δικαιοσύνης.

Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι, αν είναι λάθως η κρίση μου, τότε λανθασμένα σου μιλάω. Μακάρι να διάβαζε αυτήν την ενότητα κάποιος θεολόγος που να ξέρει πολύ βαθιά την ορθόδοξη πίστη για να μας απαντήσει με σαφήνεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι το μικράκι μου :) Μεγαλώνει και θεριεύει :D Πάμε καρφί για τα horrible threes :lol:

Κατ' εμέ (και κατά πολλούς 'μεταφραστές' των γραφών) το 'μολυσμένος' και 'παρθένος' ουδεμία σχέση έχει με την σεξουαλική πράξη αυτή καθαυτή καθώς όλη η διδαχή αφορά την ψυχή και όχι το σώμα! Μιλάει για 'παρθένα' ψυχή. Αγνή ψυχή. Αμόλυντη ψυχή. Απονήρευτη και μακριά από το κακό.

Αν αμφισβητήσω τα γραπτά των παπύρων που αν μη τι άλλο τουλάχιστον χρονολογούνται στην εποχή που περιγράφουν... τότε θα πρέπει αυτόματα να αμφισβητήσω και τα γραπτά της μ.Χ. εποχής που χρονολογούνται και έναν αιώνα plus μετά την ύπαρξη του Χριστού ;)

Link to comment
Share on other sites

και επειδη δε πηρα απαντηση σε προηγουμενη μου ερωτηση θα ξαναρωτησω

ο αγιος ελισαιος ο οποιος σκοτωσε 42 παιδια γιατι τον γιορταζει η εκκλησια μας ως αγιο?ακομα και αν μετανοησε.θεωρειται αγιος οποιος σκοτωσε 42 παιδια?δεν ειναι καθαρη παιδοκτονια?

ιδου και το κειμενο απο την αγια γραφη

«καὶ ἀνέβη ἐκεῖθεν εἰς Βαιθήλ· καὶ ἀναβαίνοντος αὐτοῦ ἐν τῇ ὁδῷ καὶ παιδάρια μικρὰ ἐξῆλθον ἐκ τῆς πόλεως καὶ κατέπαιζον αὐτοῦ καὶ εἶπον αὐτῷ· ἀνάβαινε, φαλακρέ, ἀνάβαινε. καὶ ἐξένευσεν ὀπίσω αὐτῶν καὶ εἶδεν αὐτά, καὶ κατηράσατο αὐτοῖς ἐν ὀνόματι Κυρίου· καὶ ἰδοὺ ἐξῆλθον δύο ἄρκοι ἐκ τοῦ δρυμοῦ καὶ ἀνέῤῥηξαν ἀπ᾿ αὐτῶν τεσσαράκοντα καὶ δύο παῖδας» (Βασιλειών Δʼ [Βασιλέων Βʼ] 2: 23-24).

δεν ειμαι και καθηγητρια στα αρχαια αλλα καταλαβα το εξης.

Μερικα παιδια κοροιδευαν τον Ελισαιο για την φαλακρα του, και τα καταραστηκε στο ονομα του Θεου. η καταρα του εισακουσθηκε απο τον «φιλεσπλαχνο» Θεο, και εμφανιστηκαν δυο αρκουδες οι οποιες κατασπαραξαν 42 παιδιά

Στην ερώτηση σχετικά με τον άγιο Ελισσαίο δεν έχω διαβάσει και δεν ξέρω ούτε τα προηγούμενα, ούτε τα επόμενα του αποσπάσματος, ούτε το ίδιο το απόσπασμα. Γι' αυτό δεν έχω απάντηση. Απαντώ μόνο σε όσα έχω κάτι να πω.

γιατι θα πρεπει να προσκυνησω την εικονα του αγιου δημητριου ο οποιος απεικονιζεται να σκοτωνει καποιον?προσκυναω εναν φονια?

Παραθέτω αυτό το κομμάτι που το βρήκα σε μπλογκ:

Ο άγ. Δημήτριος στην εικόνα του δε σκοτώνει το βάρβαρο παλαιστή Λυαίο (όπως εσφαλμένα έχει γραφτεί), αλλά τον πολεμοχαρή τσάρο των Βουλγάρων Ιωαννίτζη, που οι Βυζαντινοί τον αποκαλούσαν "Σκυλογιάννη", ενώ ήταν έτοιμος να επιτεθεί στη Θεσσαλονίκη το 1206 ή 7. Η εικόνα και το γεγονός από εδώ.

Πώς όμως ένας άγιος εικονίζεται να σκοτώνει έναν άνθρωπο;

Λεπτομέρειες μας παρέχει αυτή η αναλυτική μελέτη για τη ζωή του αγίου Δημητρίου και την τιμή προς το πρόσωπό του στο πέρασμα των αιώνων. Ο Σκυλογιάννης πέθανε από πλευρίτιδα, αλλά ο θάνατός του αποδόθηκε σε θεία δίκη. Σε ιστορικό κείμενο (Σταυράκιος) αναφέρεται όραμα, όπου ο άγιος εμφανίστηκε να ρίχνει το κοντάρι του στο σκληρό πολιορκητή, για να σώσει το λαό της πόλης του. Δε σκότωσε λοιπόν με τα όπλα του ο άγιος το Σκυλογιάννη, αλλά ο θάνατός του από ασθένεια λίγο πριν χτυπήσει τη Θεσσαλονίκη αποδόθηκε σε θεία παρέμβαση, που σταμάτησε τους κατακτητικούς πολέμους του, με τη μεσιτεία του αγίου Δημητρίου προς το Θεό (συμβολικά, "τον κοντάρεψε").

Το παράδοξο είναι ότι το βουλγαρικό έθνος τίμησε τρομερά τον άγιο, τον θεώρησε προστάτη του, εμψυχωτή του κατά την τουρκοκρατία, και μάλιστα βουλγαρική βιογραφία του αναφέρει, κάνοντας αναχρονισμό, πως ο πατέρας του ήταν Βούλγαρος. Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για το πώς οι Βούλγαροι έβλεπαν το Σκυλογιάννη - τίμησαν και "βουλγαροποίησαν" (οικειοποιήθηκαν) τον άγιο που, κατά τους Βυζαντινούς, έβαλε τέρμα στη βασιλεία του δικού τους βασιλιά.

Πηγή: http://o-nekros.blogspot.com/2011/10/blog-post_26.html

Καλά είναι το μικράκι μου :) Μεγαλώνει και θεριεύει :D Πάμε καρφί για τα horrible threes :lol:

Μεγάλωσε η ζουζουνίτσα. Να σου ζήσει.

Κατ' εμέ (και κατά πολλούς 'μεταφραστές' των γραφών) το 'μολυσμένος' και 'παρθένος' ουδεμία σχέση έχει με την σεξουαλική πράξη αυτή καθαυτή καθώς όλη η διδαχή αφορά την ψυχή και όχι το σώμα! Μιλάει για 'παρθένα' ψυχή. Αγνή ψυχή. Αμόλυντη ψυχή. Απονήρευτη και μακριά από το κακό.

Ναι γιατί όχι; Θα μπορούσε να είναι κι έτσι. Εγώ δε δηλώνω παντογνώστης, οπότε κάθε άποψη σωστά τεκμηριωμένη είναι δεκτή και συζητήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Eviri θαυμάζω πραγματικά την πίστη σου! Μπράβο!

Εμένα ο Θεός μου έχει δώσει ό,τι κι αν του έχω ζητήσει. Απαντήσεις σε προβλήματα,το δρόμο,σημάδια..Πιο πρόσφατα του ζήτησα να μου πάρει απο πάνω μου τον θυμό που είχα για κάποιο άτομο χρόνια ολόκληρα και δεν μου έφευγε με τίποτε,ό,τι κι αν έκανα,όπως κι αν το σκεφτόμουν..Κι όταν προσευχήθηκα με θέρμη,γιατί δεν άντεχα να είμαι άλλο τόσο θυμωμένη,μου έκανε το χατήρι! 'Εφυγε μια μέρα ο θυμός ξαφνικά! Τυχαίο?

Σήμερα πήγα εκκλησία κι ένιωσα τόση γαλήνη! Πόσο καλό μας κάνει να συμμετέχουμε στα μυστήρια κι εμείς δεν το βλέπουμε πολλές φορές!

Dimitra,κάποτε σκεφτόμουν όπως εσύ!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

;) Είναι καλό να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι,δίνουν το παράδειγμα.Το καλό παράδειγμα είναι η καλύτερη ιεραποστολή!

y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! ελπιζω να υπάρχει χώρος για ακόμα ενα άτομο στην παρέα σας! Αν και δεν διάβασα τα ποστς σας, ουτε ειμαι καλή χριστιανή, παρ΄ολα αυτά μου αρέσει το θέμα και θα ήθελα να συμμετεχω... (οσο και οποτε μπορώ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Eviri , τι κάνεις??? Διαβαζα τωρα ενα ποστ σου, σε απάντηση της Δήμητρας , και μου έκανε εντυπωση ο τροπος γραφης σου! με ποση σαφήνεια τοποθετεις τις σκεψεις σου στο "χαρτί"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Stin και καλωσήρθες στην παρέα μας!

Εδώ μέσα δεν χωριζόμαστε σε καλόύς και κακούς χριστιανούς αλλά σε ανθρώπους με απορίες ή εμπειρίες γύρω απο τη θρησκεία τις οποίες θέλουν να μοιραστούν.

Ούτε εγώ είμαι υπόδειγμα χριστιανής βέβαια :lol: αλλά το προσπαθώ. 'Ολα άρχισαν όταν άρχισα να παρατηρώ τις γαλήνιες φάτσες των πιστών που έτρεχαν σε εκκλησίες/εξομολογήσεις/εσπερινούς κι εγώ έμενα πίσω μέσα στα νεύρα και τους εγωισμούς :lol: Τότε άρχισα να θυμάμαι όσα είχα ξεχάσει!

Περιμένουμε και τις δικέ σου απόψεις/ιστορίες!!!

Υ.Γ. Η Eviri είναι απο τις top του δυναμικού αυτού του καφέ.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

;) Είναι καλό να υπάρχουν τέτοιοι .........................................
Διαβαζα τωρα ενα ποστ σου,.....................

Εδώ μέσα δεν χωριζόμαστε σε καλόύς και κακούς χριστιανούς αλλά σε ανθρώπους με απορίες ή εμπειρίες γύρω απο τη θρησκεία τις οποίες θέλουν να μοιραστούν.

Σωστά, δηλαδή, χαλαρή κουβεντούλα, παρεούλα, καφεδάκι και κανά κρουασανάκι βρε παιδιά. Κανείς δεν κρίνεται γι' αυτό που είναι και πιστεύει.

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα τόσα καλά λόγια που μου γράψατε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Για μενα το θέμα θρησκεία είναι μεγάλη κουβέντα! Εγώ πιστευω και το κάνω για μένα... έχω νοιώσει την ύπαρξη του, την έχω "δει" , μου έχει δείξει ότι είναι δίπλα μου... Και Τον ευχαριστώ γι αυτό! Μιλάω σε όποιον θέλει να ακούσει αλλά όχι σε όποιον δε θέλει ή περιγελάει αυτά που έχω να πω... Κάποτε είχα την ανάγκη να μοιραστω όλα αυτα τα όμορφα συναισθηματα που με κατεβαλαν και με άλλους ανθρώπους , όμως στην πορεία διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν κι ετσι σταμάτησα να προσπαθώ να πείσω τον οποιοδήποτε....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!ηθελα να σας πω κ εγω πως θελω να ψαχτω βαθυτερα στο θεμα του Θεου, της πιστης γενικοτερα. ειμαι χ.ο. αλλα δεν μπορω να πω πως τηρω ευλαβικα τα της θρησκειας μας.τι εννοω:

θα κοινωνησω αλλα δεν εχω εξομολογηθει ποτε.θα εκκλησιαστω αλλα πολλες φορες θα παρασυρθω κ δε θα παρακολουθω τη λειτουργια κ θα ταξιδευω αλλου.

Αυτο ομς που με φερνει κοντα Του ειναι οταν εγω μονη μου νιωσω την αναγκη να παω σε καποια εκκλησια, να κανω περιφορα της εικονας της Παναγιας κ να αναψω το κερακι μου στον Πανορμιτη που οποτε δω την εικονα του νιωθω τοσο μικρη απο το μεγαλειο του!κ τα ματια μ βουρκωνουν.οπως εγραψε κ μια αλληκοπελα εχω νιωσει κ εγω τη βοηθεια Του οταν αρρωστησε ο αντρας μ κ παντα δοξαζω καποιους αγιους που νιωθω πιο κοντα, ας μ επιταπει η εκφραση, αλλα κ την Παναγια.

αυτο που θελω ομως ειναι να νιωσω κ να γινω πιο πιστη..να μπαινω στην εκκλησια κ να βγαινω γαληνια..εχω μια φιλη νεαρη η κοπελα η οποια εκκλησιαζεται , κοινωνα εχει πνευματικο κ παντα μ λεει εχει ο Θεος κ δινει δυναμη ή κουραγιο κ πραγματικα την θαυμαζω κ τη "ζηλευω" για την πιστη της.


Tnvip2.png

"Ήρθες εσύ κ η νύχτα γέμισε φως

Γ+Μ=Γ 30.10.2010:)- 23.10.2012

C5iVp2.png

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ευχαριστο που νέοι άνθρωποι " ζηλευουν " την πίστη, και τη γαλήνη που αυτη προσφερει, καποιων άλλων.Αυτη η στροφη προς τη θρησκεία μας είναι κάτι που με εκπλήσσει ευχαριστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...