Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Η ΤΥΧΕΡΗ ΛΙΣΤΑ


nena38

Recommended Posts

μαρτζι μου εμεις δωσαμε 100ε στην βαφτιση συνολικά και αυτο το ποσο είναι καθορισμένο αο την μητροπολη απ'οσο ξέρω. Δεν δώσαμε τίποτα άλλο σε κανεναν και ουτε ποτε μας ζητήθηκε κάτι. Όταν βαφτισα εγω την γερμανιδα τον σεπτεμβρη ο παπας δεν πηρε καθολου γιαιτ ειπε θα δωσουμε ουτως ή άλλως στον γαμο (ήταν και ξωκκλησι εκει) και μας ειπε να δωσουμε μονο στον ανθρπωπου που ηρεθε να ζεστανει νερα κτλ κτλ.... ενα 20ε δηλαδη!

φωτό όντως πρεπει να σου στειλω... για την ακριβεια αν δεν μου το ελεγες θα το ειχα ξεχασει :(


28xYp3.png

Κουκλί μου πάντα να γελάς...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • marmin

    6320

  • cherry09

    4052

  • margi

    3818

  • καντυ

    3499

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάρτζι μου από μικρή θυμάμαι τον μπαμπάκα μου να λέει "από όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα και από όσα βλέπεις τα μισά" και έχει τόσο δίκιο!!! Για αυτό κοριτσάκι μου όταν με το καλό έρθει η ώρα και ορίσετε ημερομηνία βάφτισης με τους νονούς πάνε εσύ η ίδια να ρωτήσεις και αυτά που θες τον ιερέα! Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για τους γονείς όντως δε δίνουν κάτι και οι νονοί πια στις μέρες μας ακόμα και τιμή να πει ο ιερέας αν του πεις εξ αρχής ότι δεν υπάρχουν τα χρήματα αποκλείεται να σου πει κάτι! Και αν τυχόν σου πει πάνε σε άλλη Εκκλησία! Σημασία έχει να κάνεις χριστιανή την κορούλα σου που αύριο είναι και η γιορτή της και όλα τα άλλα μη σε στενοχωρούν!! Επειτα ώσπου να κάνετε τη βάπτιση πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει! Δεν είναι μόνο αν υπάρχουν τα χρήματα αλλά και αν θέλει κανείς να τα διαθέσει! Εμάς για παράδειγμα ο νονός είναι σε καλή κατάσταση και θα μπορούσε να δώσει άνετα 100 ή 150 ευρώ αλλά ούτε ξέρω ούτε με νοιάζει πόσα έδωσε! Πήρε η νονά λίγες μέρες πριν τη βάπτιση και με ρώτησε πόσα να δώσουν της είπα ότι ο ιερέας δεν ζητάει συγκεκριμένο ποσό! Επειδή με ζόρισε αρκετά της είπα τι έμαθα από φίλη ότι δίνουν συνήθως σε βάπτιση και της ξεκαθάρισα ότι στη συγκεκριμένη Εκκλησία τα χρήματα δεν μπαίνουν στις τσέπες των παπάδων αλλά σε φιλανθρωπικό έργο που είναι πλούσιο στην ενορία! Σκέψου ότι μέχρι και ρεύμα πληρώνουν σε οικογένειες που δεν έχουν τη δυνατότητα, βάζουν πετρέλαιο, καλά για τρόφιμα δεν το συζητάμε όλο το χρόνο και άφθονα! Μέχρι και χρήματα για εξετάσεις δίνουν πάντα με διάκριση και έρευνα! Συγγνώμη βρε Μάρτζι μου αλλά αν ήξερες ότι κάνουν τόσο καλό έργο και είχες τα χρήματα είχες μια άνεση βρε αδελφέ δε θα έδινες ότι καλύτερο μπορούσες;; Ε λοιπόν επειδή ξέρω πως και ο νονός μας δεν το έχει πολύ με τους παπάδες και την Εκκλησία και αφού με ρώτησε η νονά της είπα αναλυτικά τι γίνεται τώρα τι έδωσε δε με νοιάζει αλλά εάν είχα οικειότητα μαζί τους και ήθελαν να δώσουν και πάνω από εκατό θα τους άφηνα με χίλια γιατί και δεν θα τους έλειπαν και σε κάποιον που τα είχε πραγματική ανάγκη θα πήγαιναν! Μακρυγόρησα πάλι όμως!!! Το ρεζουμέ το έπιασες όμως ε Μάρτζι;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καθορισμένο από τη μητρόπολη; Ετσι λοιπόν βοηθά η μητρόπολη τον χτυπημένο από την οικονομική κριση κοσμάκη; Βαζοντας ταρίφα; Τεσπα!

Εδώ από ό,τι έχω μάθει οι γονείς πληρώνουν ψάλτη και το άτομο που ζεσταίνει νερά! Πάντως επειδή είμαστε χωριο με πολύ κουτσομπολιό έχουν ακουστεί πως τα άτομα της επιτροπής της εκκλησίας σχολιάζουν πολύ αρνητικά όσους δίνουν 20 ευρώ μονο (;)

Και εγώ ρωτώ ξανά: επιτρέπεται η ταρίφα στην εκκλησία και στα μυστήρια της;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μάρτζι μου από μικρή θυμάμαι τον μπαμπάκα μου να λέει "από όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα και από όσα βλέπεις τα μισά" και έχει τόσο δίκιο!!! Για αυτό κοριτσάκι μου όταν με το καλό έρθει η ώρα και ορίσετε ημερομηνία βάφτισης με τους νονούς πάνε εσύ η ίδια να ρωτήσεις και αυτά που θες τον ιερέα! Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για τους γονείς όντως δε δίνουν κάτι και οι νονοί πια στις μέρες μας ακόμα και τιμή να πει ο ιερέας αν του πεις εξ αρχής ότι δεν υπάρχουν τα χρήματα αποκλείεται να σου πει κάτι! Και αν τυχόν σου πει πάνε σε άλλη Εκκλησία! Σημασία έχει να κάνεις χριστιανή την κορούλα σου που αύριο είναι και η γιορτή της και όλα τα άλλα μη σε στενοχωρούν!! Επειτα ώσπου να κάνετε τη βάπτιση πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει! Δεν είναι μόνο αν υπάρχουν τα χρήματα αλλά και αν θέλει κανείς να τα διαθέσει! Εμάς για παράδειγμα ο νονός είναι σε καλή κατάσταση και θα μπορούσε να δώσει άνετα 100 ή 150 ευρώ αλλά ούτε ξέρω ούτε με νοιάζει πόσα έδωσε! Πήρε η νονά λίγες μέρες πριν τη βάπτιση και με ρώτησε πόσα να δώσουν της είπα ότι ο ιερέας δεν ζητάει συγκεκριμένο ποσό! Επειδή με ζόρισε αρκετά της είπα τι έμαθα από φίλη ότι δίνουν συνήθως σε βάπτιση και της ξεκαθάρισα ότι στη συγκεκριμένη Εκκλησία τα χρήματα δεν μπαίνουν στις τσέπες των παπάδων αλλά σε φιλανθρωπικό έργο που είναι πλούσιο στην ενορία! Σκέψου ότι μέχρι και ρεύμα πληρώνουν σε οικογένειες που δεν έχουν τη δυνατότητα, βάζουν πετρέλαιο, καλά για τρόφιμα δεν το συζητάμε όλο το χρόνο και άφθονα! Μέχρι και χρήματα για εξετάσεις δίνουν πάντα με διάκριση και έρευνα! Συγγνώμη βρε Μάρτζι μου αλλά αν ήξερες ότι κάνουν τόσο καλό έργο και είχες τα χρήματα είχες μια άνεση βρε αδελφέ δε θα έδινες ότι καλύτερο μπορούσες;; Ε λοιπόν επειδή ξέρω πως και ο νονός μας δεν το έχει πολύ με τους παπάδες και την Εκκλησία και αφού με ρώτησε η νονά της είπα αναλυτικά τι γίνεται τώρα τι έδωσε δε με νοιάζει αλλά εάν είχα οικειότητα μαζί τους και ήθελαν να δώσουν και πάνω από εκατό θα τους άφηνα με χίλια γιατί και δεν θα τους έλειπαν και σε κάποιον που τα είχε πραγματική ανάγκη θα πήγαιναν! Μακρυγόρησα πάλι όμως!!! Το ρεζουμέ το έπιασες όμως ε Μάρτζι;
Μαρμιν το έπιασα το ρεζουμέ! Εννοείται πως αν ήξερα πως πάνε σε τέτοιο φιλανθρωπικό έργο που περιγράφεις και την οικονομική άνεση να μην είχα, θα έδινα όσα μπορούσα περισσότερα!

Επίσης εννοείται πως θα ρωτήσω η ίδια και ξαναεννοείται πως θα σας τα μεταφέρω χαρτί και καλαμάρι!

Εμένα δεν με ενοχλεί να δοθούν τα χρήματα για την εκκλησία και για φιλανθρωπία! Η φιλανθρωπία όμως δεν έχει ταρίφα! Αυτό με ενοχλεί!!!!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μαρμιν, ποια εκκλησία είναι αλήθεια αυτή που λες;

Πάντως αν γίνεται τέτοιο φιλανθρωπικό έργο, μπράβο τους!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάρτζι μου ειναι η Εκκλησια που παντρευτήκαμε και βάφτισα και το μωράκι μου! Ναι κάνουν τέτοιο φιλανθρωπικό έργο και ακόμα μεγαλύτερο και όχι δεν έχουν ταρίφα στα Μυστήρια! Δίνεις όσα θες! Και όπως είπες και εσύ οι καλοπροαίρετοι δίνουν και από το υστέρημα τους και το κάνουν με την καρδιά τους! Βέβαια συνήθως δίνουν αυτοί που δεν τα εχουν! Αυτοί που έχουν φροντίζουν να τα πετάνε σε άλλα ... ! Τεσπα άλλη κουβέντα αυτή! Εσύ Μάρτζι μου ταρίφα ξεταρίφα θα κάνεις αυτό που νιώθεις! Είσαι σε χωριό και όντως είναι δύσκολα οπότε δύο τινά ή βαφτίζεις αλλού ή τα λούζεσαι! Βασικά υπάρχει και τρίτο τινό βαπτίζεις εκεί και αν όντως ισχύουν όσα ακούγονται εσύ κάνεις αυτό που θες και αστους να λενε! Πάντως το ξέρεις και εσύ φαντάζομαι ότι για το Θεό θα μετρήσει περισσότερο να δώσεις και 20 ευρώ και λιγότερα αρκεί να τα δίνεις με την καρδιά σου γιατί ξέρει ο Θεούλης και τα οικονομικά σου και την καλή σου διάθεση! ;)


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μαρμιν, ποια εκκλησία είναι αλήθεια αυτή που λες;

Πάντως αν γίνεται τέτοιο φιλανθρωπικό έργο, μπράβο τους!

Μάρτζι μου ξέχασα να σου πω ότι όντως τόσο μεγάλο και ακόμη μεγαλύτερο έργο γίνεται ομως εκτός από το υλικό κομμάτι γίνεται και πνευματικό έργο! Ακολουθούν το πρόγραμμα το Αγιορείτικο και στις ακολουθίες και γενικότερα! Είναι ο πάτερ που παρεξηγήθηκε μαζί του η μαμά μου γιατί μας άφησε να βγάλουμε το όνομα που δε γιορτάζει! Όμως ο άνθρωπος - πάτερ το έκανε για να υπάρξει αρμονία και αγάπη στο αντρόγυνο! Αυτό λέγεται διάκριση και οικονομία στη γλώσσα της Εκκλησίας! Η μάνα μου ακόμα δεν το χώνεψε μέχρι που του ζήτησε το λόγο μπροστά σε όλες στην ομιλία! Αχαχα! Της το εξήγησε το κατάλαβε αλλά όλο σε αυτό επανέρχεται! Τι της λες τώρα και αυτής; Δικαιολογείται λόγω ηλικίας!

Δυστυχώς Μάρτζι μου στα χωριά αν ο ιερέας δεν είναι σωστός και με πνεύμα Χριστού είναι δύσκολο γιατί στην πόλη έχουμε πολλές επιλογές! Δεν μας γεμίζει το πρόγραμμα που ακολουθεί η μία ενορία; πάμε σε άλλη! Εσείς όμως τι να κάνετε; Εγώ σου εύχομαι ειλικρινά να είναι όλα λόγια των συγχωριανών σου και όλα να γίνουν όπως τα θες στη βάφτιση της μικρούλας σου!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Μάρτζι μου τέτοια μέρα δε θα τη γιορτάζεις τη μικρούλα σου; Να τη χαίρεσαι λοιπόν και η Αγία Άννα να την προστατεύει πάντοτε! Τι καλά να μπορούσα να πήγαινα σήμερα Εκκλησία! Αλλά δύσκολο την καθημερινή με τόσο κρύο και το μπουμπουκάκι μου δεν ξυπνάει τόσο νωρίς!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Καθορισμένο από τη μητρόπολη; Ετσι λοιπόν βοηθά η μητρόπολη τον χτυπημένο από την οικονομική κριση κοσμάκη; Βαζοντας ταρίφα; Τεσπα!

Εδώ από ό,τι έχω μάθει οι γονείς πληρώνουν ψάλτη και το άτομο που ζεσταίνει νερά! Πάντως επειδή είμαστε χωριο με πολύ κουτσομπολιό έχουν ακουστεί πως τα άτομα της επιτροπής της εκκλησίας σχολιάζουν πολύ αρνητικά όσους δίνουν 20 ευρώ μονο (;)

Και εγώ ρωτώ ξανά: επιτρέπεται η ταρίφα στην εκκλησία και στα μυστήρια της;

Ομολογώ ότι ούτε εγώ ήξερα ότι υπάρχει καθορισμένο ποσό από τη Μητρόπολη μένω άφωνη!!!Εγώ χρόνια τώρα ξέρω ότι τα μυστήρια γίνονται δωρεάν και αν θέλει ο κάθε πιστός δίνει κάτι για την εκκλησία!!!


hnNfp2.png

QBMLp2.png

Καψουράκι μου σε ευχαριστώ που ήρθες στη ζωή μας και την έκανες ομορφότερη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρτζούλα μου του χρόνου θα γιορτάζει και η μπαλαρίνα μας!!!Η Αννούλα του χιονιά!!!Να είναι γερό το κοριτσάκι μας και πάντα ευτυχισμένο!!!


hnNfp2.png

QBMLp2.png

Καψουράκι μου σε ευχαριστώ που ήρθες στη ζωή μας και την έκανες ομορφότερη!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!καλη εβδομαδα!!!!!!

ΜΑΡΤΖΗ μου κι εγω για καθορισμενο ποσο απο Μητροπολη δεν εχω ξανακουσει:rolleyes::rolleyes:

να την χαιρεσαι την πανεμορφη κουκλιτσα σου να ειστε καλα και του χρονου να την γιορτασετε!!!!


qWD1p2.png

xdgMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάρτζι κ στην δικη μας βαφτιση ξεχασα να ξεκαθαρισω οτι ο νονος μας έδωσε 100ε απο μονος του γιατι ηξερε οτι τοσο δινουν κανονικα. ο παπας μας ειπε οτι εχουμε, άλλωστε και τον αντρα μου αλλά κ τον νονο τους ξερει απο μωρα παιδια. Σκέψου οτι αυτα τα χρηματα πάνε στο να συντηρηθει μια εκκλησια ολοκληρη και οτι δεν εχει ολους τους μηνες βαφτισια και γαμους... οπως πληρωνουμε εμεις ρευμα - θερμανση νερο κτλ κτλ ετσι πληρωνει και η εκκλησια!!!

Επίσης ενημερωτικά να παραθέσω οτι και στην δική μας ενορία αλλά και στην ενορία του διπλανού χωριού οι παπάδες βοηθάν πολλές φτωχές οικογένιες με όλα αυτα που προανέφερε η μαρμιν, δηλαδη ρουχα τροφιμα, πληρωνουν λογαριασμους, βαζουν πετρελαιο και τα ξέρω απο πρώτο χέρι (ειδικά το τελευταιο). Μάλιστα στην διπλα ενορια έκανα μαθήματα και γω προσωπικά σε παιδακια αφιλοκερδώς και φυσικά με είχε προσεγγίσει ο παπάς της ενοριας που ήξερε το επάγγελμά μου. Εγώ σταματησε σε καποια φαση λόγω σεμιναριου αλλά ξέρω ότι έμεινε μια φιλη μου δασκάλα και ένας φίλος μου βιολογος.


28xYp3.png

Κουκλί μου πάντα να γελάς...

 

Link to comment
Share on other sites

επισης έχει φροντισει και για τον εμβολιασμο κάποιον γιατι η οικονομικη δυνατοτητα των εκει οικογενειων ειναι αρκετα περιορισμενη!!!

αααα επισης τα Σάββατα συγκεκριμενα που εκανα εγω μαθημα τους εφερνε και πρωινο!!!


28xYp3.png

Κουκλί μου πάντα να γελάς...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...