Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Λεμονάκι , εμείς για κορίτσι είχαμε στη λίστα τα Χριστίνα, Εύα, Άννα, Λυδία, Λίλλυ, Μιχαέλλα (και άλλα, αλλά αυτά θυμάμαι τωρα). Όχι υποκοριστικά (πχ το Κατερινα καλό αλλά από Aikaterini?) και γράφονται το ίδιο και στα ελληνικά και στα αγγλικά, πχ το Αλίκη μ'άρεσε αλλά στο διαβατήριο θα ήταν Aliki, ενώ αυτά που είχαμε διαλέξει θα ήταν Christina, Eva, Anna, Lydia, Lilly, Michaella.

Εγώ είχα κάνει μια λίστα με όσα ονόματα μου άρεσαν, έστω και λίγο. Ο Ντομάτος είπε ποια δεν του άρεσαν καθόλου (το Ισαβέλλα κόπηκε κατευθείαν), τα σβήσαμε και μετά την κοιτούσαμε που και που.

Γιατί δεν κάνεις μια λίστα με τα ονόματα που σ'αρέσουν; Να δεις που με τον καιρό θα μείνεις με 3-4 ονόματα. Και μπορείς πάντα να περιμένεις να τη δεις πρώτα, έχεις 21 μέρες να αποφασίσεις, μπορεί να τη δεις να πείς "ναι, αυτή είναι η Άβα/Μαρία/Ολυμπία μας.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ για τις ευχές! Αχ, Λεμονίτσα, πρόσοχη με τα ονόματα. Στη νότια Ιταλία η μικρή μου έγινε Νταα φνή! Πόσο δύσκολο είναι να το προφέρεις τελικά!

Εγώ το άλλο που κοίταξα ήταν και η ονοματολογία. Δεν είναι κανένα ψώνιο με τα ωροσκόπια και άλλα, αλλά πιστεύω πως το όνομα που έχουμε επηρεάζει κάπως και τον χαρακτήρα μας. http://www.mykosmos.gr/loc_mk/snmasia-onomatos.asp?Letter=%C4

Αν και μου φαίνεται πως τζάμπα το συζητάμε. Τελικά Δημητρούλα θα την πεις. Αλλά για λίγες μέρες προσπαθησε να μη το σκέφτεσαι. οπως σου είπα μια μέρα ανέφερε ο άντρας μου ότι του αρέσε το Δαφνη, λίγες μέρες μετά χαϊδευα τη κοιλιά μου και την έλεγα Δαφνούλα!

Νατασσα είμαι Θεσσαλονικιά (όμορφη Θεσσαλονίκη!)

Ασχετό, ένα κλασικό ελληνικό όνομα ωραίο είναι και το Σοφία! Αλλά και το Ζωή μου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω.........Τελος, η δουλειά ...γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! Καλό μηνα κοριτσακια ! Ειχα μια πολυ δυσκολη εβδομαδα και ετσι χάθηκαν λιγακι.. Ελπιζω να ειστε ολες καλά!

Peecaboo, απιστευτη η περιγραφη σου .... και απιστευτα περιγραφικη και κατατοπιστικη! Να χαιρεσαι τα αντρακια σου!

Ντοματουλα, το σκεφτηκα αυτο με την λιστα αλλα δεν μας βγηκε.

Δεσποινακι, λες τελικα να καταληξω στο Δημητρα...?

Οπως εχετε καταλαβει η αναποφασιστικοτητα σχετικά με το όνομα συνεχιζεται... Εχω πάψει, ομως, να ασχολουμαι διοτι πηγαινα για πληρη καψιμο του εγκεφαλου. Οποτε το εχουμε αφησει προς το παρον... περιμενουμε την θεια επιφοιτηση!

Ειχα μια πολυ δυσκολη και κουραστικη εβδομαδα. Ευτυχως, τωρα θα μπορεσω να χαλαρωσω και να απολαυσω λιγακι υπνο κ.λ.π Διοτι μετά που θα ερθει η ζουζουνα, πιθανον ο υπνος να ειναι δυσκολος! Αν και να σας πω την μαυρη μου αληθεια , οταν μου λενε "κοιμησου τωρα που μπορεις..." Τους κοιταζω απορημενα..και θελω να τους πω "ποιος ειπε οτι τωρα μπορω..." Και σας ερωτω πως να κοιμηθει η ερμαιη η εγκυος: την μια θα σε φανε τα δρομολογια για πιπι , την αλλη θα ξυπνας απο τα ονειρα τυπου θριλερ, την αλλη θα σου ανεβαινει το φαγητο και θα εχεις καουρες, την αλλη δεν θα βολευεσαι πουθενα στο κρεβατι και ας εχεις βαλει μαξιλαρι πανω, κατω, δεξια, αριστερα...Αχ! Αχ! και ποσα ακόμη..

Δεσποινακι, εχω περιεργεια πως ειναι το πεθερικο στην Ιταλικη εκδοση , μοιαζουν οι συνηθειες τους καθολου με την Ελληνικη εκδοση!!!

Ανεβηκα σημερα στην ζυγαρια και εφριξαααααααααααααααααααααααα..... Αχ! Δεν σας κρυβω πως εχω αγχωθει μιας και παντα ημουν λεπτουλα και τωρα νιωθω χαλια ρε κοριτσια. Ενταξει οχι ολες τις ωρες αλλα οταν ζυγιζομαι νιωθω ακομη πιο χοντρη!!! Δεν ξερω ... και εχω ακομη εναν μηνα σχεδον...!!!!

Λοιπον σας φιλω λεμονατα ....παω να σιδερωσω ...θα μπω αργοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεμονάκι τι καλά που τελείωσες με τη δουλειά! Επιτέλους ξεκούραση!

Μπορεί κατά βάθος να θέλεις να δώσεις το όνομα της μαμάς σου, πράγματι!

Βασικά δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα στο να περιμένεις να γεννηθεί η κορούλα σας και μετά να αποφασίσετε. Να δείτε και τι όνομα της ταιριάζει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λεμονακι, speaking...!!!! Κοριτσακια μου γλυκα , τι κανετε? Fairy μου σε ευχαριστω για το ενδιαφερον...!!!! Χαθηκα , διοτι μας πλημμυρισαν και τα δυο μπανια (και ειχαμε εργατες απο το πρωι μεχρι το απογευμα για σχεδον μια εβδομαδα....και χαμος στο σπιτι ...), χαλασε το λαπτοπ μου (χαλασμενο ειναι ακομη δηλαδη...εχουμε παραγγειλει το καινουργιο), κατι επαθε η συνδεση του ιντερνετ και δεν ειχαμε προσβαση για αρκετες μερες.... Χρειαστηκε να παω στη δουλεια grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr , καποιες μερες :( διοτι ειχαμε ενα πολυ σημαντικο θεμα ...!!!) Τα νευρα μου κροσια! Τι να σας λεω πολλα και διαφορα....!!!!

Το θεμα ειναι οτι τωρα επανηλθα ...και μεσα σε ολο αυτο τον πανικο η μπεμπουλα ειναι μια χαρα!!!!

Εχω μπει ηδη στον μηνα μου και μετραω αντιστροφααααααααααααααααααααα..... Γιουπι!!!!

Ειμαστε σχεδόν σε ολα ετοιμοι...κατι λιγα εχουν μεινει και ευελπιστω να τα αγορασω αυριο!

Τωρα συζηταμε παλι το ονομα ...ωχ ! Θεε μου!!!! Να ρωτησω κατι μας αρεσει ( τωρα βεβαια δεν ξερω για ποσο ακομη ...) το Μικαελα . Σε περιπτωση που της δωσουμε αυτο το ονομα λετε να εχω προβλημα με την βαπτιση . Θελω να πω οτι νομιζω στην ορθοδοξη εκδοση ειναι Μιχαελα. Τι λετε και εσεις ? Εχω μπερδευτει (τι πρωτοτυπο...)

Επισης , τι μαρκα για nappies να παρω ...ποιες ειναι οι καλυτερες?

Αχ!Βαχ!!!

Αλλα αληθεια εσεις που ρε κοριτσια ...δωστε κανα στιγμα! Ελπιζω να ειστε ολες καλα...Λεμονατα φιλακια !

Link to comment
Share on other sites

Λεμονάκι εμείς είμαστε δίπλα, στη χαλαρή κουβεντούλα. Έλα κι εσύ να μας κάνεις παρέα αν θες :)

Όσο για το όνομα, δε νομίζω να έχετε πρόβλημα με το Μικαέλα. Άλλωστε μπορείτε να κάνετε ονοματοδοσία ανεξάρτητα από τη βάφτιση.

Οι καλύτερες πάνες πιστεύω ότι είναι οι Pampers, αλλά είναι και τι θα ταιριάξει το μωρό σου. Δοκίμασέ τες μία μία με το καλό και σύντομα θα καταλήξεις σε αυτές που σας είναι πιο βολικές.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

με το καλο Λεμονακι...κοιμησου οσο μπορεις τωρα ανεμελη :)

κ εγω παμπερς χρησιμοποιω. ωραια ηταν κ ta huggies αλλα τα σταματησαν. οι πανες των σουπερμαρκετ δεν μου αρεσαν, μου ειχαν δωσει τεσκο κ αναψε το κωλι μας :(

Link to comment
Share on other sites

Λεμονάκι, οι Pampers New Baby είναι πολύ καλές κι εχουν και μια λωρίδα που αλλάζει χρώμα όταν το μωρό κάνει τσισάκια, που μπορεί τώρα να φαίνεται χαζό αλλά είναι πολύ χρήσιμο γιατί είναι τόσο απορροφητικές που αλλιώς δεν είσαι σίγουρη αν έχει κάνει ή όχι. Και είναι και "χαμηλοκάβαλες" :D για να αφήνουν τον αφαλό από έξω. Εμένα με είχε αγχώσει λίγο το νούμερο αλλά ακόμα και ο δικός μου που ήταν μοσχαράκι φορούσε 1 χωρίς να τον στενεύουν.

Κατά τα άλλα εύχομαι αλλο κακό να μη σας βρει.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι, εδω.... Ευχαριστω ρε κοριτσακια...Ντοματουλα , πολυ χρησιμη η πληροφορια. Θα ξεκινησω με αυτες και βλεπουμε...

Να ρωτησω κατι ακομη... Πωπω οι αποριες εχουν τον ασταματητο. Σκεφτομουν να παρω για μενα αυτες τις ΤΕΝΑ (που ειναι σαν βρακακι ...Oh! Dear Lord, για μια αξιοπρεπεια ζουμε, αλλα τι να γινει...) Λοιπον, τι λετε ειναι καλη η σκεψη να το παρω για τις πρωτες μερες , που οπως και ναχει η αιμμοραγια θα ειναι μεγαλυτερη...Μετα εχω εφοδιαστει με σερβιετες που φοραγα κανονικα οταν ειχα περιοδο (και νυχτος και για μικροτερη ροη). Απλα για τις πρωτες μερες σκεφτομαι , ισως να μη με καλυψουν...

Σημερα πηγα να παρω και τα υπολοιπα ψωνια που σας ελεγα ...Αλλα τελικα δεν... Πηρα κατι αθλητικουλια_ παπουτσια για μενα και ενα γυμναστηριο για την μικρουλα (τελειο, απο Mama Papas).

Α!!! Ναι...κατι αλλο ! Τι εμπειρια εχετε απο τον εφιαλτη των ραγαδων...Μεχρι τωρα (παρολο τα κιλα που εχω παρει κλαψ κλαψ...) δεν εχω κανει καμια στην κοιλια... Μακαρι να κρατησει ...

Βλεπω οτι τα λετε και συχνα στο "χαλαρη κουβεντα" λετε να ερθω καμια βολτα και απο εκει ..?

Λεμονατα φιλακια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λεμονακι μου εγω επαθα ζημια απο τις ραγαδες μετα την γεννα μου την πρωτη αλλα δεν σημαινει θα το παθεις κ εσυ, εχει να κανει με τα δερματα οσες κρεμες κ να βαζεις. σε ολη την εγκυμοσυνη δεν ειχα τιποτα. παντα ημουν αθλητικος τυπος κ μεσα σε μια βδομαδα η κοιλια μου μαζεψε αλλα εγινε σουρα....κ γεμισε ραγαδες περιεργες. δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η επειγουσα καισαρικη. αλλοι λενε οχι αλλοι λενε ναι. στην δευτερη ξερω καλα με μαζεψανε προσεχτικα στο τελος, τους μυς δηλαδη. στην πρωτη ολα αρπα κολα να βγει το παιδι. μην βασανιζεσαι πολυ με αυτο το θεμα....σου ευχομαι να μην εχεις καμια κ μετα :)

εγω φοαραγα maternity τις πρωτες μερες, απο boots η superdug...κ μετα τις νυχτος της always κ μετα κλασσικα επεσα στα πιο ελαφρα αχαχαχαχα τις πρασινες :) τις τενα δεν τις δοκιμασα κ δεν ξερω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον θέμα δέρματος περισσότερο απο όλα, αλλα νομίζω ότι βοηθάνε και οι κρεμες/λάδια στο να διατηρήσει κάποια ελαστικότητα. Φαιρυ δεν ξέρω αν έχει διαφορά το θέμα της επείγουσας καισαρικης. Αν θυμάσαι και οι δυο τοκετοί μου έτσι κατέληξαν αλλα ευτυχώς δεν έκανα ραγάδες. Και είχα τεράστια κοιλιά, 15 κιλά είχα πάρει στον πρώτο, 17 στον δεύτερο.

Κρέμα/λάδι δεν έβαζα συστηματικά, αλλα έβαζα οπότε το θυμόμουν το λαδακι της Bio Oil.

Απο maternity pads και σερβιέτες τα ίδια με τη Φαιρυ.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω...Καλη εβδομαδα και απο εδω (εγραψα και στο χαλαρη κουβεντα).

Λοιπον για τις ραγαδες εγω βαζω αμυγδαλελαιο που το βρισκω τελειο...Ελπιζω να την γλιτωσω, τουλαχιστον θα ειναι παρηγορια για τα κιλα που πηρα ...χεχχεχεχε

Αλλα μπραβο στις μανουλες που αγαπουν το σωμα τους και το σεβονται με ολα τα σημαδια και τις ατελειες!!! Χωρις αυτο απαριατητα να μην προσπαθουν για το καλυερο δυνατο αποτελεσμα !!!

Κατι ασχετο τωρα...χεχεχε το Δημητρα το εχω δει να γραφετε και ως Dimitra και ως Demetra ποιο λετε οτι ειναι το πιο σωστο? Αυτο σε περιπτωση που δωσω τελικα το Δημητρα στην μικρουλα. Αν και ακομη ειμαστε πορωμενοι με το Μικαλεα! Μιλαγα με ενα φιλο της προαλλες και τι μου λει ο αθεοφοβος μη βαλεις μου λεει το Μικαελα ειναι πολυ "γκομενικο ονομα". Τι εννοεις του λεω και τι μου απαντα ρε κοριτσια Μικαελα ισον Εμμανουελα ισον ................................... Ωχ ! Θεε μου τι αλλο θα ακουσω ...Πεθανα στο γελιο, του λεω συγνωμη αλλα πολυ τσοντα βλεπεις χαχαχαχα Εχω αρχισει και ανησυχω... Τελοςπαντων ετσι και αλλιως σημασια εχει να αρεσει σε μας ...Απλα μου εκανε εντυπωση ο συνειρμος χεχεχε

Φιλακια , παω να ετοιμαστω μιας και πρεπει να παω μια βολτα ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ απο την δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξέρω τι παιζει με τα Σώματα. Τώρα με το μαγιω σήμερα το ολόσωμο φαινομαι flat. Αν το βγάλω σακουλιαζω. Γράφτηκαν γυμναστήριο κ θα πηγαίνω κ σε κάτι abs classes ελπίζω να δω διαφορά. Δεν ξέρω αν αγαπώ το σωμα μου όπως είναι η απλα το αποδεχομαι :) σίγουρα πάντως δεν τρελλαινομαι, 2 παιδιά μεγαλα εβγαλα, ειδικά το πρώτο 4.5 κίλα ηταν, εγώ κιλά τώρα δεν έχω μπαίνω άνετα στα ρούχα μου ....αλλά θα ηθελα να φτιαξω την κοιλιακή μου χώρα κ παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Λεμονάκι, ο κανονισμός του ΕΛΟΤ είναι σαφής, τα ονόματα έχουν συγκεκριμένο τρόπο που μεταγράφονται. Το Δήμητρα θα είναι Dimitra σε όλα τα επίσημα εγγραφα. Βέβαια μεγαλώνοντας η μικρή μπορεί να το γράφει όπως θέλει, πχ Demetra ή Deemeetra ( για να πιάσει την προφορά). Αλλά στα χαρτιά θα είναι πάντα Dimitra.

Αν βέβαια αποφασίσετε να τη δηλώσετε μόνο ως Βρετανίδα μπορεί να διαλέξετε όποιον τρόπο γραφής θέλετε.

http://www.passport.gov.gr/elot-743.html

Επεξεργάστηκαν by Mamma Tomato
Βρήκα το λινκ!

Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...