Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 26 minutes ago, Angot said:

      καλημερα κορίτσια! χρόνια πολλά στις Μανούλες! εγώ ξύπνησα με αίμα σήμερα στις 5 το χάραμα και ειμαι στο νοσοκομείο! μου βάζουν όρους αλλά δεν σταματάει η μήτρα τις συσπάσεις , το ράμμα και ο τράχηλος οκ ! ο γιατρός είπε ότι δε καμια ώρα θα μ πει αν θα πάμε για τοκετό η οχι επειδή αν δεν σταματήσουν δεν μπορεί να διακινδυνεύσει ! αυτά τα νέα μ! 

      Όλα να πάνε καλα κοπέλα μου !!!! Σπυ ευχόμαστε τα καλύτερα !!!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Ναι, δεν βρίσκω το λόγω να ανανεώσω και το βρετανικό μου. Ενα αρκεί :)

Δεν ξέρω τι έχει να γίνει όταν θα θελήσουμε να δηλώσουμε τον Ιασονα στην Ελλάδα. Εδώ είναι δηλωμένος "Jason" στο registry και φυσικά στο διαβατήριο. Στη βάφτιση ο παππας τον βάφτισε Ιασονα και τον έγραψε έτσι και στο πιστοποιητικό βαφτισης (όχι Ιάσων, κατόπιν δικού μας αιτήματος). Το πιστοποιητικό βαφτισης δεν μπορέσαμε να το καταθέσουμε στο ληξιαρχειο Πειραιά, γιατί έπρεπε πρώτα να δηλώσουμε τη γέννηση στο ειδικό ληξιαρχειο στην Αθήνα και δεν μπήκαμε στη διαδικασία. Αν και όταν είναι να επιστρέψουμε μόνιμα φαντάζομαι θα μας τα πρ#ξουν για όλα τα έγγραφα.

τη γεννηση θα τη δηλωσεις εδω στο προξενειο, απο'κει θα παει απευθειας στο ειδικο ληξιαρχειο οπου θα μεινει μονιμα, δε θα παει στο ληξιαρχειο Πειραια. Θα μπει βεβαια στην οικογενειακη μεριδα αν εχετε, αλλα οταν χρειαζεσαι ληξιαρχικη πραξη γεννησης (οχι πιστοποιητικο) μονο απο το ειδικο ληξιαρχειο θα παιρνεις (μεσω ΚΕΠ). Το ιδιο γινεται και αν γεννησεις στην ελλαδα, το δηλωνεις στο βρετανικο προξενειο και ερχεται απευθειας στο εδω ειδικο ληξιαρχειο.

Τη βαφτιση και να μην τη δηλωσεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ουτε λογος να το κανεις. Αν για καποιο λογο θελει αργοτερα να αποδειξει οτι ειναι ΧΟ (να γινει νουνος πχ) φτανει το πιστοποιητικο βαφτισης.

Εμενα παντως, που ειχα κανει ονοματοδοσια απο τη μερα τη γεννας, το βαφτισε ο παπας ενα εντελως ξενο ονομα χωρις κανενα απολυτως θεμα. Και απλως μετα δεν τη δηλωσα.

Το μονο που σκεφτομαι ειναι για τον μικρο μου, επειδη γεννηθηκε στην Ελλαδα και μπηκε στο μητρωο αρρενων, οταν ερθει η ωρα να παει στρατο τι θα γινει, αλλα το πολυ πολυ παραδιδει το ελληνικο διαβατηριο και τελειωνει η υποθεση. Ελπιζω να μη φτασουμε εκει... (αν και αν φυγουμε εκτος ΕΕ και μας πρηξουν με τα φορολογικα μπορει να τα παραδωσουμε οικογενειακως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kai egw me 2plo onoma den eixa provlhma edw pote. de nomizw na to 8ewroun middle name

epishs polu suxna xrhsimopoio mono to prwro se epishma h taxidiwtika egrafa

opws epishs kai me to eponumo tou giou mou pou einai diplo. sunh8ws to eishthrio grafei mono to prwto epi8eto

mono sthn ellada mas exoun rwthsei vlakes astunomikoi an exoume xarti apo to mpampa gia na taxidepse o mikos klp

twra gia ta onomata pou lete gia emena sumasia exei na s'aresei ena onoma kai kapoioi suneirmh me onomata uphrxan kai meta katargh8hkan kai auto mporei na xanaginei.

h xaderrfh mou den evgale thn korh ths hrektra giati o andras ths ths eipe oti einai tsonto onoma. egw den exw xana akousei tetoio suneirmo alla paw paso.

to mikaela polu mou aresei lemonaki enw to dhmhtra oxi (sorry!!)

an sou aresei kai fovasai an o papas 8a to vafthsei na sou pw oti oi perissoteroi pleon grafoun to onoma opws 8eleis kai epishs opws eipe kai h travel h vafthsh den einai aparaithto na dhlw8ei. telos an exei hdh onoma to paidi o papas den mporei na kanei kati. etsi ki alliws to onoma to lene sth vafthsh gia na dhlwsoun pios vafthsthke oxi gia na to "dwsoun"


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τα γράψατε όλα μαζί!

Μπίγγι, μια χαρά είναι ο μικρός, thanks for asking. Μάλλον εγώ πέφτω σε ψείρες υπαλλήλους, η πλάκα είναι ότι κι εγώ έτσι είμαι, οκ, δε θα έκανα θέμα για μια παύλα αλλά αν μου φέρνανε χαρτιά με τελείως διαφορετικά ονόματα, μια επιστολή / βεβαίωση θα τη ζήταγα. Και ναι, στην Ελλάδα κανείς δε θα την εβγαζε καθαρή έτσι εύκολα, εμένα μια φορά μου ζήτησαν απόδειξη διεύθυνσης κι επειδή δεν είχα με έβαλαν να ορκιστώ στο πρωτοδικείο με δυο μάρτυρες ότι μένω εκεί που λέω! Oh yes! :roll:

Αυτό με την αστυνομία στην Ελλάδα το έχω ακούσει κι εγώ, ότι ζητάνε την άδεια των γονιών για να ταξιδέψει ο ανήλικος. Εγώ έφερα την βαφτιστικιά μου μαζί τον Ιούλιο από την Ελλάδα και φυσικά με ζάλισαν όλοι ότι θα χρειαστώ υπεύθυνη δήλωση στο αεροδρόμιο. Τελικά δε χρειάστηκε. Το άλλο που μου έχουν πει είναι ότι πήγε πατέρας να βγάλει διαβατήριο για το μωρό και τον έδιωξαν λέγοντας ότι δεν βγάζουν σε τόσο μωρά!!!

Και το κερασάκι, σε φίλους μας έβγαλαν διαβατήριο με το όνομα του παιδιού "Αβάπτιστον".

Καταλαβαίνετε ότι όταν ξέρεις τέτοιες ιστορίες απύθμενης βλακείας, κάνεις ότι μπορείς να γλυτώσεις το πρήξιμο!

Το Ηλέκτρα τσοντο-όνομα; Θεός φυλάξοι!!!! Μηπως ο άντρας της ξαδέρφης σου είχε καμιά πρώην Ηλέκτρα;

-------

Το σακάτεψα το θέμα "Εγκυμονούσες" με τα γραφειοκρατικά, συγνώμη!

Λεμονάκι, μπράβο που πάτησες πόδι!


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

μιας κ πιασαμε τα διαβατηρια, γρηγορη ερωτησουλα. τον μεγαλο τον εχω δηλωσει κανονικα Ελλαδα κ εχει ελληνικο διαβατηριο το οποιο εληξε κιολας πριν λιγες μερες. στον μικρο εβγαλα κατευ8ειαν βρεττανικο. μπορω τωρα στον μεγαλο να κανω αιτηση για βρεττανικο εφοσον γεννηθηκε εδω? η πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια της υπηκοοτητας πρωτα? δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω:mrgreen::mrgreen:

στον μικρο το διαβατηριο το εβγαλες μεσω μονιμης κατοικιας; Γιατι αν θυμαμαι καλα ο συζυγος σου ειναι Ελληνας. Αν ναι τοτε πιστευω αν δεν εχει αλλαξει κατι στις συνθηκες σας δινοντας το διαβατηριο του μικρου θα μπορεσεις να βγαλεις βρετανικο διαβατηριο και στον μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ναι, στην Ελλάδα κανείς δε θα την εβγαζε καθαρή έτσι εύκολα, εμένα μια φορά μου ζήτησαν απόδειξη διεύθυνσης κι επειδή δεν είχα με έβαλαν να ορκιστώ στο πρωτοδικείο με δυο μάρτυρες ότι μένω εκεί που λέω! Oh yes! :roll:

Εσύ και η Κα Κώννα μόνο! Μήπως να το έψαχνες; Μπορεί να είναι καρμικό... αυτά που κάνεις σου κάνουν :P

Λοιπόν εγώ έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια με τον μικρό και ποτέ δεν μου ζήτησαν κάποια βεβαίωση ή άλλο έγγραφο εκτός του διαβατηρίου (ευτυχώς δηλαδή γιατί ποτέ δεν είχα κάτι μαζί μου). Μάλιστα στο τελευταίο ταξίδι τα χρειάστηκα γιατί μπροστά μας ήταν μια μαμά με μωρό που μάλλον ήταν ίδια περίπτωση με μας και της ζήτησαν πιστοποιητικό γέννησης. Σε μας όμως δεν ζήτησαν τίποτα, ευχαριστώ και περάστε. Αναρωτιέμαι αν κάποια διαβατήρια μαρκάρονται?

Το "avaptisto" είναι στάνταρ απόδοση σε θέση ονόματος για τα παιδάκια που δεν έχουν βαπτιστεί, ούτε έχουν κάνει ονοματοδοσία. Στο πιστοποιητικό γέννησης αναγράφονται ως Α.Κ.Ο. (Άνευ Κυρίου Ονόματος) αλλά στα διαβατήρια μπαίνουν ως Avaptisto. Φαντάζομαι ο λόγος είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ακρώνυμο αντί για όνομα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

στον μικρο το διαβατηριο το εβγαλες μεσω μονιμης κατοικιας; Γιατι αν θυμαμαι καλα ο συζυγος σου ειναι Ελληνας. Αν ναι τοτε πιστευω αν δεν εχει αλλαξει κατι στις συνθηκες σας δινοντας το διαβατηριο του μικρου θα μπορεσεις να βγαλεις βρετανικο διαβατηριο και στον μεγαλο.

Όχι δεν εβγαλα μόνιμης κατοικίας απλα βρεττανικό διαβατήριο εφόσον δουλεύω πανω απο πέντε χρόνια στην Αγγλία. Ο μεγαλος όμως έχει ηδη πάρει ελληνική υπηκοότητα οποτε φοβάμαι μήπως πρεπει να πάρει κ δεύτερη για να πάρει βρεττανικό διαβατήριο. Θα πάω στο ταχυδρομείο να ρωτησω η θα παρω τηλέφωνο ...

Link to comment
Share on other sites

avaptisto htan kai to diko mou mexri na ananewsoume to diavathrio mas ton Iounio. polu suxan idios sto aerodromio edw ton apokalousan etsi, den xerw gia na elegxoun an apantaei kai na tsekaroun oti einai auto, apo aplh eugeneia, den xerw pantws eixe plaka.. eutuxws edw sta epishma egrafa (sto vivliario, sto nursery klp) dexontan to onoma pou dhlwname.

ontws to hlektra einai uperoxo onoma kai (an kai den exw dei polles tsontes gia na xerw) den to exw xana akousei na sundiazete etsi. pantws den eixe prwhn ap'oso xerw me auto to onoma.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

οταν εβγαλα διαβατηριο του Γιωργου στην Ελλαδα αβαπτιστο ηταν αλλα ειχα κανει ονοματοδοσια. μας ειπαν λοιπον οτι απο το 1985 ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε ονοματοδοσια κ δεν θα επρεπε να υπαρχει διαβατηριο με "αβαπτιστο", αλλα σχεδον κανενας δεν ακολουθει την οδηγια......τωρα περισσοτερα δεν γνωριζω προσωπικα, αλλα δεν ειναι οντως περιεργο να ταξιδευεις εξωτερικο κ να μην εχεις ονομα??? οσο χρονων κ να εισαι...:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

emeis den eixame kanei otan evgala to diavathrio alla kai meta otan kaname den to ananewsa amesws giati 8a plhrwna to paravolo alla to diavathrio 8a eixe isxu mono mexri to telos tou prwtou diavathriou kai meta eprepe na ananewsoume kanonika

oxi mono taxideveis xwris onoma alla sto diavathrio anagrafei oti apla den exeis telesei mia 8rhskeutikh praxh. anyway nomizw 8a eprepe na mas piezoun na dinoume onoma amesa opws stis perissoteres eurwpaikes xwres.

emeis me thn anapofasustikothta pou eixame tou dwsame onoma konta 2 etwn kai to apofasisame peripou 1,5 xronwn

e mallon polu htan! opote lemonaki mhn agxesai! vres ena oraio onomataki gia thn koroula sou kai dws ths to.

allwste edw einai dektikoi me ola ta api8ana onomata.

ase pou an duskolevesai polu sthn ka8hmerinothta to allazeis (oxi sta epishma egrafa alla sth douleia kai alou mporeis)

oloi oi kinezoi einai tsang, fang, bank, jo kai ena karo alla onomata


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λεμονακι εδω... Πω πω ρε κοριτσια τι χαμος με τα ονοματα κ.λ.π Σας διαβασα και αγχωθηκα καλε... Διαβατηρια, δηλωσεις, αρχες κ.λ.π Χαθηκα...

Να ρωτησω και εγω η ασχετη εγω ξερω οταν η μικρη γεννηθει παμε και την δηλωνουμε εδω στο "δημο" ας πουμε ...σωστα ? Οπου και αναγραφεται για πρωτη φορά το ονομα της. Στη συνεχεια πρεπει να την δηλωσουμε στο προξενειο στο Λονδινο και εκεινοι θα ενεργησουν για την Ελλαδα? Εχω καταλαβει σωστα ή ειμαι βαθιά νυχτωμενη...?

Επισης σχετικα με την υπηκοοτητα εμεις ειμαστε και οι δυο Ελληνε η μικρη παιρνει αυτοματα και Βρετανικη και Ελληνκη υπηκοοτητα ή πρεπει να κανω κατι για αυτο ξεχωριστο?

Μιας και σς βλεπω πολυ ενημερες με ολα τα διαδικαστικα για πειτε και σε μενα το αγχωμενο...

Επανερχομαι στο θεμα του ονοματος ... Αχ! Νατασα μου και εγω ειμαι σαν κ εσενα ... Δεν μπορω με τιποτα να αποφασισω. Το ζητημα με μενα ειναι οτι δεν εχω κανα τελο κολλημα με καποιο ονομα. Πολυ θα ηθελα να ειχα καποιο κολλημα με ενα συγκεκριμενο ονομα και ετσι θα το αποφασιζα με τοση ευκολια. Ετσι αν και μπορει να υπαρχουν ονοματα που μου αρεσουν , με κανενα δε νιωθω καποιο ιδιαιτερο "δεσιμο¨ωστε να το παρει η μικρή μου. Δεν ξερω αν μπορειτε να με καταλαβετε πως το εννοω...

Λογω των παραπανω συνθηκων σκεφτομαι και λεω μηπως τελικα να το παω πατροπαραδοτα (οχι επειδη θελω να ακολουθησω το εθιμο αλλα επειδη ψαχνω ενα τροπο ωστε να διευκολυνθω... και να αποφασισω...). Μεχρι και το ονομα της πεθερας μου παιζει Ασπασια (ουφ ουφ που εφτασα η γυναικα ) .

Ειπα να βαλω και κληρο χαχαχα και ολο επεφτε το Ασπασια (να το παρω ως σημαδι χεχεχε)

Δεν ξερω, δεν ξερω... Αγχωνομαι γιατι δεν θα ειναι οπως την Ελλαδα _δεν θα εχω την πολυτελεια του χρονου...

Ειμαι βεβαιη οτι και οι δυο συμπεθερες θα χαρουν αν παρει το ονομα τους! Βεβαια και τα δυο ονοματα ειναι ετσι κ ετσι, Ασπασια _Δημητρα (ισως το Δημητρα ειναι λιγο καλυτερο). Οχι μη φανταστειτε δεν ειναι οτι θα εβαζα ενα ονομα μονο και μονο επειδη θα το ηθελαν οι συμπεθερες ... Απλα αν ειχαν καποιο ονομα που μου αρεσε περισσοτερο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το βαλω και να ακολουθησω το εθιμο. Δεν ειμαι δηλ εξ ορισμου αρνητικη στο πατροπαραδοτο ....

Δεν θα το εκανα δηλαδη επειδη πρεπει ...

Καλε, καταλαβενετε τι θελω να σας πω ή ακουγομαι ως διχασμενη προσωπικοτητα.

Πωπω δεν ξερω ...Με νιωθετε ε?

Link to comment
Share on other sites

egw se noiw8w kai se paranoiw8w! etsi eimoun kai egw me th diafora oti den h8ela tou pe8erou mou giati de mou polu aresei (den xerw gia pio logo) enw sta agglika mou aresei (nikolas) kai tou patera mou den epeze me tpt

mou aressan gapoia onomata kai tou andra mou kapoia alla, alla vasika h8ele tou patera tou, alla afou den arese se emena ousiastika to afhse panw mou.

egw vrhka ena onoma pou akougete sa sundiasmos tou pe8erou k tou andra mou kai telika edwsa auto.

otan 8a kaneis to paidaki sou 8a deis oti to onoma pou 8a tou dwseis 8a to latrepseis. opote dwse oti sou akougete pio wraio kai mh se noiazei tpt allo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

otan 8a kaneis to paidaki sou 8a deis oti to onoma pou 8a tou dwseis 8a to latrepseis. opote dwse oti sou akougete pio wraio kai mh se noiazei tpt allo.

Aυτό!!! :D

Συγνώμη που σε αγχώσαμε.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εγω μεχρι στιγμης δεν εχω κανει κανενα σχολιο για τα ονοματα που παραθετεις :) ο λογος??? το θεωρω ενα πολυυυ πολυυυ μικρο προβλημα κ δεν πρεπει να αχγωνεσαι καθολου. οοοτι ονομα κ να δωσεις στο παιδακι σου θα ειναι το παιδακι σου. θα ειναι το ομορφοτερο κ το καλυτερο.

θελεις να σου προτεινω κατι? διαλεξε 2-3 ονοματακια κ γεννησε με το καλο κ νομιζω μολις το δεις το ονομα θα σου ερθει μονο του :) δεν θα σου ζητησει ονομα κανεις μολις γεννησεις. στα χαρτια οσο εισαι εκει θα ειναι baby Λεμονακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι, εδω... Λοποιν κοριτσια πρεπει να παραδεχτω οτι ειστε πολυ γλυκές...Τυχερα τα μωρακια σας!Παρολο που δεν ειμαι πολυ των "γλυκαναλατων" σχολίων , στην προκειμενη περιπτωση μου βγαινει αβιαστα να γινω και εγω μια γλυκαναλατη ....χοχοχοχο

Απαντατε με τοση ευαισθησια και γλυκύτητα... Να στε ολες καλα!!!! Αφου σας επρηξα τα .............με το ονομα στη συνεχεια (σημερα το πρωι) επρηξα και μια φιλη που με πηρε τηλ (ευτυχως εχεις δωρεαν απο Ελλαδα). Μεσα σε ολα που λετε αφου αναλυσαμε θεματα υψιστης σημασιας ,οπως για παραδειγμα " ναι εχω κανει κατακρατηση_ Ναι τα μπουτια μου εχουν γινει σαν τον αθλητη του σουμο _ Ναι η αληθεια ειναι οτι εφαγα μια καρμποναρα χθες στις 9 το βραδυ και μετα εκανα την παπια στην ζυγαρια... Και αλλα τετοια ωραια και βαρυσημαντα ...Ξερετε τι ακολουθησε χαχαχαχα Ε! Βεβαια ΤΙ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΔΩΣΩ... χεχεχ

Πριν ομως συνεχισω θελω να πω πως συμφωνω απολυτα μαζι σας ετσι οπως τα περιγραφετε ...Εννοειται δεν ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα μου και ολα τα υπολοιπα που μου γραψετε ... Αλλα ειπαμε κουβεντα να γινετε ...

Λοιπον, συνεχιζω η φιλη μου εδωσε μια ιδεα _ η οποια σε πρωτη φαση μου φανηκε ωραια_ και λεω σε πρωτη φαση διοτι εχετε ηδη καταλαβει ειμαι καθ ολα συνεπης στις αποφασεις μου ... Μου λεει λοιπον να την βαλεις Ασπασια και να την φωναζεις Σισσυ. μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ αφου μουγκρισα με ευχαριστηση στο τηλ. και της λεω μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ (δευτερο μουγκρισμα ) καλο μου ακουγεται...

Το εψαξα και λιγο και πραγματι πολλες Ασπασιες τις φωναζουν Σισσυ. Μ αρεσει που ελεγα οτι δεν θελω υποκοριστικα (αλλα νταλα της Παρασκευης το γαλα).

Τωρα ειμαι στην φαση της επεξργασιας...Τι λετε και εσεις ...? εεεεε?

Πως σας φαινεται το νεο μου διλλημα...( βριστε ελευθερα δεν θα παρεξηγηθω ...)

Καλα αυτο το Βaby lemonaki ολα τα λεφτα ...Μηπως να την βγαλω Λεμονιά (καλα ντε μη βαρατε ...χεχεχεχε)

Αναμενω σχολια για το Σισσυ...

Λεμονατα φιλακιαααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...