Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Nels είπε:

      Ο ενδοκρινολογος έδωσε και στον άντρα μου Q10, ίδια δόση, 400mg/μέρα, της Smile πήραμε και εμείς που είναι σχετικά οικονομικές. Επίσης στην ποιότητα των ωαρίων, σίγουρα σε περίπτωση πολυκυστικων αλλά και χωρίς όπως εγώ, βοηθάει μικρή δόση τύπου glucophage, και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολογος μου τα σύστησαν, τα έκοψα όταν έμεινα έγκυος γιατί δεν είχα θέμα με το σακχαρο αλλά ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι μπορούσα και να τα συνεχίσω.

      Από βιταμίνες μετά τις ακριβές για κάποιο διάστημα έψαξα για πιο οικονομική λύση και πήρα και εγώ τις wellwoman γιατί δεν έχουν ιώδιο που λόγω θυροειδη δεν κάνει και έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά με τις fertilimax κλπ

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ααα συγνωμη! Τοτε σας βολευει, η θελετε να ειναι Mikaela Λεμονακι;;

Καλέ τι συγνώμη; Πάντως μερικά είναι πολύ άκυρα, θυμάμαι ένα μαθητή μου το Μωυσή που το όνομά του έγινε Moysis. Σοκ έπαθε το παιδί, τι μούσις είναι αυτό κυρία;

Το Μιχαέλ(λ)α μ'αρέσει πάρα πολύ πάντως.

(ότι αποφεύγω να μιλήσω για ραγάδες και σακουλιάσματα το προσέξατε, ε; ;) )


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω... Ειλικρινα αυτη η αναποφασιστικοτητα με το ονομα, εχει αρχισει και μου την βαραει στον εγκεφαλο. Δεν ξερω τι θελω , γιατι το θελω , πως το θελω...Και ο αντρας μου λιγο πολυ τα ιδια , μη νομιζετε ...απλα εκεινος για καποιο λογο ειναι πιο χαλαρος ... Λοιπον , σχετικα με το Μικαελα. Μας αρεσει το Μικαελα και οχι τοσο πολυ το Μιχαελα. Τωρα εχω την εντυπωση οτι το Μιχαελα ειναι στην ορθοδοξη εκδοση και το Μικαελα στην Καθολικη. Πραγμα που σημαινει οτι πιιθανον ο ορθοδοξος ιερεας οταν την βαπτισει να την πει Μιχαελα αλλα στα χαρτια θα ειναι Μικαελα ....?

Μηπως τελικα να την βαλω Δημητρα, να τελειωνουμε... Ντοματουλα σ ευχαριστω για το λινκ σχετικα με το ονομα...εισαι απιστευτη! Πολυ χρησιμο.

Στο τελος θα της δωσω το ονομα της πεθερας μου που ειναι και αρχαιο ...Ασπασία . Αλλα δεν μας αρεσει καθολου... Εκτος αν καταληξω να την λεω Σια , Άσια ή δεν ξερω εγω τι αλλο... Σχιοζοφρενεια!!!! Σαπουνοπερα.... Πολυ θα ηθελα να ημουν πορωμενη με ενα ονομα και να να μην ειχα διλληματα. Ελα, ομως που δεν εχω κανενα ιδιαιτερο κολλημα με καποιο ονομα.

Για ριξτε καμια ιδεα παλι ρε κοριτσια ..εσεις πως το βλεπετε το θεμα μου...Ηρθε η ωρα του ζουρλομανδυα ή εχω ακομη περιθωριο.

Σχετικα με το θεμα περι κορμιου θανατηφορου... η αποδοχη ειναι μεγαλο πραγμα και οταν κατι το αποδεχεσαι ισως σου ειναι πιο ευκολο να το αγαπησεις να το αγκαλιασεις και εν τελει να προσπαθησεις να το βελτιωσεις... Ο καθενας κανει οτι μπορει , οσο μπορει και οπως μπορει ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεμονάκι εγώ να σου πω την αλήθεια θα τη βάφτιζα Δήμητρα τη μικρή γιατί μου αρέσει η ιδέα το όνομα να είναι συνδετικός κρίκος της οικογένειας και να μην εκφράζει απλά το γούστο των γονιών. Άσε που η μαμά σου θα πάρει μεγάλη χαρά, άσχετο αν σου λέει τώρα ότι δε τη νοιάζει :wink:

Βέβαια στην Αγγλία θα τη λένε Ντιμίτρα, αλλά μπορείς να το κάνεις Demi και να το σώσεις.

Το σίγουρο είναι πως ό,τι όνομα και να διαλέξεις δεν πρόκειται να αρέσει σε όλους! Ένα όνομα που εσύ θεωρείς εύηχο, μπορεί σε κάποιον άλλο να κάνει άσχημο συνειρμό. Και αν επιλέξεις όνομα που αρέσει σε πολλούς, τότε ρισκάρεις να έχει το παιδί σου το ίδιο όνομα με τη μισή τάξη στο σχολείο.

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Για ποιο λόγο θέλουμε να είναι τα ονόματα ακριβώς τα ίδια στα δύο διαβατήρια; Τι πειράζει αν είναι διαφορετικά; Εμένα ο μικρός έχει διαφορετικά ονόματα στο κάθε διαβατήριο, δεν φαντάζομαι να υπάρχει πρόβλημα στο μέλλον.

Σχετικά με τα σώματα, εγώ δεν έκανα ούτε μια ραγάδα με την εγκυμοσύνη. Έβαζα συστηματικά κρέμα, αλλά πιστεύω ότι κυρίως βοήθησε το ότι δεν πήρα κιλά. Το σακούλιασμα δεν το γλίτωσα βέβαια... ούτε την πτώση του στήθους...

Δεν βαριέστε, αρκεί που είμασταν κούκλες νύφες :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κιλά είμαι δυο περισσότερα απ'οτι πριν μείνω έγκυος με τον πρώτο και ακριβώς στα κιλά που ήμουν όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο. Ραγάδες στην κοιλιά δεν έχω αλλα η χαλάρωση στην κοιλιακή χώρα ήταν εμφανής απο την πρώτη γέννα και έγινε εμφανεστερη μετά τη δεύτερη. Το στήθος έχει υποστεί ελαφριά πτώση, θεωρώ κυρίως λόγω του όγκου που έχασε μετά το πέρας του θηλασμού. Κόμπλεξ με το σώμα μου δεν έχω αλλα δεν θέλω να παραμείνει έτσι γι'αυτο και ξεκίνησα απο τις αρχές του καλοκαιριού ελαφριά γυμναστική. Μισή με μια ώρα, 2-3 φορές την εβδομάδα. Με αυτό τον ρυθμό δεν περιμένω τρανταχτά αποτελέσματα αλλα νιώθω ήδη πολυ καλύτερα :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω...α! αυτο το γραφω στα δυο θεματα ..μου φερνει εναν διχασμο χαχαχα

Λοιπον, Βiggi το μυνημα σου ηταν πραγματικα to the point. Τι ωραιο ξεκαθαρο και περιεκτικο μηνυμα. Πολυ ξεκαθαρη η ματιά σου...

Σχετικα με τα διαβατηρια, δε ξερω αν θα εχεις προβλημα. Εγω απλα ηθελα να ξερω τι ισχυει και πως ειναι ο ορθοτερος τροπος, ωστε θελω να δηλωσω το ονομα της μικρης.

Πιθανον η ντοματουλα να ξερει καλυτερα να σου απαντησει ...

Σχετικα με τα σωματα που λετε νομιζω αυτο ειναι το φυσιολογικο αποτελεσμα, στην πλειονοτητα των γυναικων που εχουν γεννησει. Οκ υπαρχουν και οι εξαιρεσεις ...Αλλα οπως και να εχει το σωμα δεχεται τετοιες αλλαγες που θα ηταν πραγματικα αδυνατο να παραμεινο ανεγγιχτο.

Α! ναι το Δημητρα το λενε πραγματι Ντιμιτρα και το Ασπασια που το ειπα σε κανα δυο το λεγανε Ασπάσια ...(διαφορετικος τονισμος) Να σας πω την μαυρη μου αληθεια το Ασπάσια μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο το Ασπασία.

Εχω μπλεξει τα μπουτια μου και ολα τα ακρα μου το ξερω ....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σαν κιλά είμαι δυο περισσότερα απ'οτι πριν μείνω έγκυος με τον πρώτο και ακριβώς στα κιλά που ήμουν όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο. Ραγάδες στην κοιλιά δεν έχω αλλα η χαλάρωση στην κοιλιακή χώρα ήταν εμφανής απο την πρώτη γέννα και έγινε εμφανεστερη μετά τη δεύτερη. Το στήθος έχει υποστεί ελαφριά πτώση, θεωρώ κυρίως λόγω του όγκου που έχασε μετά το πέρας του θηλασμού. Κόμπλεξ με το σώμα μου δεν έχω αλλα δεν θέλω να παραμείνει έτσι γι'αυτο και ξεκίνησα απο τις αρχές του καλοκαιριού ελαφριά γυμναστική. Μισή με μια ώρα, 2-3 φορές την εβδομάδα. Με αυτό τον ρυθμό δεν περιμένω τρανταχτά αποτελέσματα αλλα νιώθω ήδη πολυ καλύτερα :)

Σιγουρα θα δεις διαφορα...αν διατηρησεις την ασκηση..εστω και ηπιας μορφης:)

Link to comment
Share on other sites

τον μεγαλο μου γιο τον λενε Γιωργο, στα χαρτια γραφτηκε Γεωργιος, στα αγγλικα γραφτηκε Georgios, τον φωναζουνε Τζωρτζιος λες κ ειναι Ιταλος...το παιδι βεβαια εχει συνηθισει δεν το νοιαζει...αλλα για μενα ειναι τοοοοοοσο λαθος...τον μικρο τον λεμε Κωσταντινο τωρα κ το προφερουν σαφεστατα καλυτερα :) οταν θα το δηλωσεις στο ληξιαρχειο της Αγγλιας δεν υπαρχει νομος για το πως θα το γραψεις. δεν θα σε ρωτησει κανεις δεν θα σου κανει σχολιο κανεις ....δεν παιρνουν ευθυνη :) τουλαχιστον εγω αυτο εζησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικα με τα διαβατηρια, δε ξερω αν θα εχεις προβλημα. Εγω απλα ηθελα να ξερω τι ισχυει και πως ειναι ο ορθοτερος τροπος, ωστε θελω να δηλωσω το ονομα της μικρης.

Με τα διαβατήρια σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο γιος μου έχει διαφορετικά ονόματα στο κάθε διαβατήριο. Βέβαια γεννήθηκε στην Ελλάδα οπότε ίσως η διαδικασία είναι διαφορετική σε σχέση με τα παιδιά που γεννήθηκαν Αγγλία.

Απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο πρακτικό θέμα για το οποίο καλό είναι να αποφεύγονται τα διαφορετικά ονόματα, όχι ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι αυτή τη στιγμή, απλά να ξέρουμε για το μέλλον.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκτος απο τις ραγαδες εν υπαρχει τροπος να μαζεψει η κοιλια? Δλδ να μην υπαρχει saggy skin? οι celebrities πως βγαινουν με την κοιλια τσιτα 3 μηνες μετα τη γεννα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο διαφορετικά ονόματα λοιπόν....

Έχω φίλη που από λάθος του ληξίαρχου δηλώθηκε Κατσάνπα ενώ ο πατέρας της είναι Κατσάμπας. Μου έχει πει ότι πολλές φορες έχει χρειαστεί υπεύθυνη δήλωση του πατέρα της ότι όντως είναι η κόρη του. Μιλάμε για το αθάνατο ελληνικό δημόσιο, νομίζετε ότι θα δεχτούν ότι η Δέμετρα Παπαδοπούλου και η Δήμητρα Παπαδοπούλου είναι το ίδιο πρόσωπο έτσι αβασάνιστα; :tongue:


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκτος απο τις ραγαδες εν υπαρχει τροπος να μαζεψει η κοιλια? Δλδ να μην υπαρχει saggy skin? οι celebrities πως βγαινουν με την κοιλια τσιτα 3 μηνες μετα τη γεννα?

Έλα ντε!

Έχω φίλη που από λάθος του ληξίαρχου δηλώθηκε Κατσάνπα ενώ ο πατέρας της είναι Κατσάμπας. Μου έχει πει ότι πολλές φορες έχει χρειαστεί υπεύθυνη δήλωση του πατέρα της ότι όντως είναι η κόρη του. Μιλάμε για το αθάνατο ελληνικό δημόσιο, νομίζετε ότι θα δεχτούν ότι η Δέμετρα Παπαδοπούλου και η Δήμητρα Παπαδοπούλου είναι το ίδιο πρόσωπο έτσι αβασάνιστα; :tongue:

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για έγγραφα διαφορετικών κρατών. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι αν θέλεις να χρησιμοποιείς και τα δύο διαβατήρια ταυτόχρονα.

Παρεμπιπτόντως, μια φίλη της μητέρας μου είχε θέμα επειδή στην παλιά της ταυτότητα την είχαν γράψει Κων-να (αντί για Κωνσταντίνα) και της ζητούσαν πιστοποιητικό βάφτισης - 60 χρόνια μετά - για να επιβεβαιωθεί ότι όντως το όνομά της είναι Κωνσταντίνα και όχι Κώννα :rolleyes:

Επίσης έχω μια φίλη που έχει διπλή υπηκοότητα με διαφορετικό όνομα *και* διαφορετικό επώνυμο στο κάθε διαβατήριο - αλλά χρησιμοποιεί μόνο το ένα. Θα μπορούσε άνετα να κάνει καριέρα κακοποιού :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για έγγραφα διαφορετικών κρατών. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να φανταστώ είναι αν θέλεις να χρησιμοποιείς και τα δύο διαβατήρια ταυτόχρονα.

Παρεμπιπτόντως, μια φίλη της μητέρας μου είχε θέμα επειδή στην παλιά της ταυτότητα την είχαν γράψει Κων-να (αντί για Κωνσταντίνα) και της ζητούσαν πιστοποιητικό βάφτισης - 60 χρόνια μετά - για να επιβεβαιωθεί ότι όντως το όνομά της είναι Κωνσταντίνα και όχι Κώννα :rolleyes:

Επίσης έχω μια φίλη που έχει διπλή υπηκοότητα με διαφορετικό όνομα *και* διαφορετικό επώνυμο στο κάθε διαβατήριο - αλλά χρησιμοποιεί μόνο το ένα. Θα μπορούσε άνετα να κάνει καριέρα κακοποιού :lol:

Με καθάρισες με την Κα Κώννα!!!!

Κάποια στιγμή όμως οι δύο "ζωές" του παιδιού θα διασταυρωθούν, δε μιλάμε μόνο για διαβατήρια αλλά και για ένσημα, σύνταξη κτλ. (αυτά τα έχω πρόχειρα γιατί είναι ο τομέας μου, ειδικά οι μεταφορές συντάξεων από χώρα σε χώρα. Επειδή υπάρχει κίνδυνος να είναι απλά ξέπλυμα χρήματος τις ψειρίζουμε)

Δε λέω ότι δε γίνεται αλλά είναι το ίδιο με τα δύο first names που εξηγούσα πιο πριν, περιπλέκεις τη ζωη σου χωρίς λόγο.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...