Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς για τις συντάξεις κλπ. Βασικά φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αποφασίσει ποιο διαβατήριο θα χρησιμοποιεί όταν μεγαλώσει. Οι περισσότεροι που ξέρω που έχουν διπλή υπηκοότητα από ένα σημείο και μετά ανανεώνουν μόνο το ένα διαβατήριο.

Τα δύο μικρά ονόματα γιατί είναι πρόβλημα?

Υ.Γ. Η Κα Κώννα ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς για τις συντάξεις κλπ. Βασικά φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αποφασίσει ποιο διαβατήριο θα χρησιμοποιεί όταν μεγαλώσει. Οι περισσότεροι που ξέρω που έχουν διπλή υπηκοότητα από ένα σημείο και μετά ανανεώνουν μόνο το ένα διαβατήριο.

Τα δύο μικρά ονόματα γιατί είναι πρόβλημα?

Υ.Γ. Η Κα Κώννα ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει!

Γιατί στην Ελλάδα έχουμε μόνο first names. Αν βαφτίσεις το παιδί James Tiberius Kirk (λέμε τώρα) και βγάλεις ελληνικό διαβατήριο, το Tιβέριος δεν είναι middle name. Σκέψου τώρα να συμπληρώνεις φόρμα στη Βρετανία ή να κάνεις τσεκ ιν και να πρεπει να το εξηγήσεις στον υπάλληλο. Φυσικά θα την βρεις την άκρη στο τέλος αλλά γιατί να το περνάς αυτό κάθε φορά;


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Tα ονόματα φαίνονται το ίδιο και στα δύο διαβατήρια, π.χ. James Tiberius. Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ first name και middle name, ούτε στο ελληνικό διαβατήριο ούτε στο βρετανικό.

Στα αεροπορικά εισιτήρια δηλώνεις μόνο το πρώτο όνομα, το middle name είναι σαν να μην υπάρχει. Οπότε είτε το έχεις είτε δεν το έχεις, το ίδιο και το αυτό.

Έχουμε φίλους που θα πάνε να βάλουν δεύτερο όνομα στο γιο τους με deed poll γιατί τώρα που πάει σχολείο είναι το μόνο παιδάκι στην τάξη με ένα όνομα, και αισθάνεται άσχημα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Tα ονόματα φαίνονται το ίδιο και στα δύο διαβατήρια, π.χ. James Tiberius. Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ first name και middle name, ούτε στο ελληνικό διαβατήριο ούτε στο βρετανικό.

Στα αεροπορικά εισιτήρια δηλώνεις μόνο το πρώτο όνομα, το middle name είναι σαν να μην υπάρχει. Οπότε είτε το έχεις είτε δεν το έχεις, το ίδιο και το αυτό.

Έχουμε φίλους που θα πάνε να βάλουν δεύτερο όνομα στο γιο τους με deed poll γιατί τώρα που πάει σχολείο είναι το μόνο παιδάκι στην τάξη με ένα όνομα, και αισθάνεται άσχημα.

Μπορεί να μην το εξήγησα καλά... Ο ανηψιός μου λέγεται Γεώργιος Μιχαήλ Παπαδόπουλος. Σε όλες τις συναλλαγές γράφεται Γεώργιος Μιχαήλ Παπαδόπουλος. Και τα δύο είναι πρώτα ονόματα, δεν μπορεί να αφήσει το Μιχαήλ απ'έξω. Εδώ μπορείς και είναι το πιο συνηθισμένο. Αν ζούσε εδώ, κάθε φορά θα έπρεπε να διορθώσει τον υπάλληλο που θα εγραφε

First Name: Georgios

Middle Initial: M

Surname: Papadopoulos

και να εξηγήσει ότι θα έπρεπε να είναι

First Name: Georgios Michael

Middle Initial: -

Surname: Papadopoulos

Σαφέστατα δεν είναι το τέλος του κόσμου. Απλά καταντά κουραστικό μετά από 30 χρόνια. Έχω και τη δική μου εμπειρία με το όνομά μου, το οποίο είναι δύσκολο ακόμα και για τους Έλληνες. Έχω βαρεθεί να τους λέω πως γράφεται, να ακούω "ξέρω ξέρω" και στο τέλος να παίρνω το έγγραφο και να είναι λάθος γραμμένο. :roll:


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά από πού φαίνεται ότι το Michael δεν είναι middle name; Τα διαβατήρια δεν έχουν διαχωρισμό σε first και middle name, ούτε τα ελληνικά ούτε τα αγγλικά. Παλιότερα μπορεί να είχαν, τώρα όμως όχι. Και το αγγλικό πιστοποιητικό γέννησης επίσης δεν έχει τέτοιο διαχωρισμό. Για το ελληνικό πιστοποιητικό δεν παίρνω όρκο, θα το τσεκάρω όταν επιστρέψω Ελλάδα και θα σου πω.

Κοίτα αυτές τις οδηγίες που λένε ότι το ελληνικό δεύτερο όνομα είναι "middle name" (σελ. 13, παρ. 5.4): a person may also have a second personal name (a middle name).

Πάντως και στην Ελλάδα έχουν σταματήσει να βάζουν την παυλίτσα ανάμεσα στα ονόματα. Ο γιος μου ας πούμε στο λογαριασμό της τράπεζας φαίνεται ως Γεώργιος Μιχαήλ Παπαδόπουλος, και όχι Γεώργιος-Μιχαήλ Παπαδόπουλος.

Όσο για το δυσπρόφερτο ή δυσκολόγραφο όνομα, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κι εγώ που έχω εύκολο όνομα, το έχω δει γραμμένο σε όλες τις πιθανές εκδοχές, τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Αγγλία. Το θέμα είναι να πέσεις σε χαζό υπάλληλο, τα άλλα είναι παιχνιδάκι :P

Τι κάνει το ντοματίνι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια εκτος απο τις ραγαδες εν υπαρχει τροπος να μαζεψει η κοιλια? Δλδ να μην υπαρχει saggy skin? οι celebrities πως βγαινουν με την κοιλια τσιτα 3 μηνες μετα τη γεννα?

Αν πάρεις μέχρι 8 κιλά και κανεις γυμναστική με personal trainer κάθε μέρα για δύο ώρες, την ώρα που η νταντα κρατάει το μωρό, η κοιλίτσα σου θα είναι και σένα τσιτα σε δυο μήνες μετά τη γέννα :tongue:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη διπλή γραφή στα ονόματα δημιουργεί επιπλοκές, όχι αξεπέραστες, αλλά μικροθεματάκια τα έχεις. Είμαι γεννημένη Λονδίνο. Στο πιστοποιητικό γέννησης μου το όνομα μου αναγράφεται "Chrissoula" γιατί φωνητικά έτσι αποδίδεται και έτσι με είχαν δηλώσει οι γονείς μου στο registry. Επίσης, είχαν τηρήσει τον Αγγλικό τρόπο κλήσης του επωνύμου, οπότε με δήλωσαν με το επώνυμο του μπαμπά, με το τελικό σίγμα.

Στην Ελλάδα όταν έβγαλα διαβατήριο χρησιμοποίησαν το πρότυπο του ΕΛΟΤ. Το μικρό όνομα αποδόθηκε "Chrysoula" και το επώνυμο μου φυσικά δεν πήρε το τελικό σίγμα.

Δεν έχω ανανεώσει Βρετανικό διαβατήριο, οπότε ως αποδεικτικό έχω το Ελληνικό, με τον Ελληνικό τρόπο γραφής. Οταν κάναμε την αίτηση Βρετανικού διαβατηρίου του μωρού, έπρεπε να στείλω συνοδευτική επιστολή γιατί το πιστοποιητικό γέννησης έγραφε το όνομα μου διαφορετικά απο το διαβατήριο και ότι είμαι ο ίδιος άνθρωπος. Το αποδέχτηκαν. Στην Ελλάδα φυσικά αν είχα το αντίστροφο πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να τη "γλύτωνα" με μια απλή δήλωση. Θα έτρεχα μέχρι σήμερα σε δικηγόρους, συμβολαιογράφους και ένα σκασμό υπηρεσίες για να ξεμπλέξω από το αθάνατο Ελληνικό red tape.

Φαιρυ, με το όνομα του Κωνσταντίνου δεν έχεις πρόβλημα; Τον μεγάλο τον αποκαλούν αφθόρμητα Konsta'ntinos στην καλύτερη. Οταν τους το εξηγώ, το λένε σωστά. Πάντως στο σταθμό τα αλλα παιδάκια τον φωνάζουν Tino και τώρα του έχει μείνει μάλλον. Ο ίδιος δεν έχει αποφασίσει ποιο του αρέσει περισσότερο. Αλλες φορές μας λέει το Κωνσταντίνος, άλλες το Tino. Ανάλογα με το φεγγάρι :tongue:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανανεώσει Βρετανικό διαβατήριο, οπότε ως αποδεικτικό έχω το Ελληνικό, με τον Ελληνικό τρόπο γραφής. Οταν κάναμε την αίτηση Βρετανικού διαβατηρίου του μωρού, έπρεπε να στείλω συνοδευτική επιστολή γιατί το πιστοποιητικό γέννησης έγραφε το όνομα μου διαφορετικά απο το διαβατήριο και ότι είμαι ο ίδιος άνθρωπος. Το αποδέχτηκαν. Στην Ελλάδα φυσικά αν είχα το αντίστροφο πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να τη "γλύτωνα" με μια απλή δήλωση. Θα έτρεχα μέχρι σήμερα σε δικηγόρους, συμβολαιογράφους και ένα σκασμό υπηρεσίες για να ξεμπλέξω από το αθάνατο Ελληνικό red tape.

εμεις παντως φτασαμε στα δικαστηρια για να βγαλουμε μια βρωμοπαυλα και να δεχτει το προξενειο να μας δωσει βρετανικο πιστοποιητικο γεννησης......

Η μια η εισαγγελεας τσιρεζε οτι δε γινεται να αλλαζουμε ετσι για το τιποτα τα ονοματα των πολιτων, χωρις φυσικα να προσεξει οτι ο ληξιαρχος, εκτος απο του παιδιου, ειχε βαλει παυλα και στο ονομα του πατερα.

Απο τη μυγα ξυγκι παντως να βγαλουν, ολοκληρη νομικη περιπετεια, κακοποιος το βρεφος, μην τα θυμαμαι καλυτερα....

Και παλι ιστοριες μας εκαναν στο αεροδρομιο με το επιθετο των παιδιων που ειναι διαφορετικο απο του πατερα (το d ειναι nt, το b ειναι mp κτλ.). Τελος με τα ελληνικα διαβατηρια να γλιτωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φαιρυ, με το όνομα του Κωνσταντίνου δεν έχεις πρόβλημα; Τον μεγάλο τον αποκαλούν αφθόρμητα Konsta'ntinos στην καλύτερη. Οταν τους το εξηγώ, το λένε σωστά. Πάντως στο σταθμό τα αλλα παιδάκια τον φωνάζουν Tino και τώρα του έχει μείνει μάλλον. Ο ίδιος δεν έχει αποφασίσει ποιο του αρέσει περισσότερο. Αλλες φορές μας λέει το Κωνσταντίνος, άλλες το Tino. Ανάλογα με το φεγγάρι :tongue:

το λενε καπως περιεργα αλλα καταλαβαινεις τι λενε κ δεν το εχουν αλλαξει τελειως οπως του Γιωργου!!! τους εχω πει αν δυσκολευονται να λενε Κωστας αλλα προτιμουν να το φωναζουν οπως εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ιστοριες μας εκαναν στο αεροδρομιο με το επιθετο των παιδιων που ειναι διαφορετικο απο του πατερα (το d ειναι nt, το b ειναι mp κτλ.). Τελος με τα ελληνικα διαβατηρια να γλιτωσουμε.

Εμείς μέχρι στιγμής με το ελληνικό διαβατήριο ταξιδεύουμε και δεν έχουμε συναντήσει πρόβλημα. Την πρώτη μόνο φορά που ήρθαμε Αγγλία μας ρώτησαν τι σχέση έχουμε μεταξύ μας και όταν είπαμε ότι είμαστε γονείς με παιδί μας ρώτησαν γιατί έχουμε τρία διαφορετικά επώνυμα :P

Πάντως τον δικό μου δεν τον σώζει τίποτα, γιατί μέχρι και ο τόπος γέννησης είναι γραμμένος διαφορετικά στο κάθε διαβατήριο.

Τουλάχιστον τώρα έχουμε όλα τα χαρτιά και από τις δύο πλευρές, διαβατήρια, πιστοποιητικά γέννησης και γάμου, και δεν θα ξαναχρειαστεί (ελπίζω) να δείξουμε στους μεν τα δε και τούμπαλιν. Πληρώσαμε κάτι παραπάνω αλλά άξιζε τον κόπο. Στην Αγγλία ας πούμε δεν έχει χρειαστεί να δείξουμε πουθενά το ελληνικό διαβατήριο, δείχνουμε το βρετανικό πιστοποιητικό γέννησης και τέλος.

Το θέμα με τη διπλή γραφή στα ονόματα δημιουργεί επιπλοκές, όχι αξεπέραστες, αλλά μικροθεματάκια τα έχεις. Είμαι γεννημένη Λονδίνο. Στο πιστοποιητικό γέννησης μου το όνομα μου αναγράφεται "Chrissoula" γιατί φωνητικά έτσι αποδίδεται και έτσι με είχαν δηλώσει οι γονείς μου στο registry. Επίσης, είχαν τηρήσει τον Αγγλικό τρόπο κλήσης του επωνύμου, οπότε με δήλωσαν με το επώνυμο του μπαμπά, με το τελικό σίγμα.

Στην Ελλάδα όταν έβγαλα διαβατήριο χρησιμοποίησαν το πρότυπο του ΕΛΟΤ. Το μικρό όνομα αποδόθηκε "Chrysoula" και το επώνυμο μου φυσικά δεν πήρε το τελικό σίγμα.

Αυτό με τους διαφορετικούς συλλαβισμούς πρέπει να είναι αρκετά σπαστικό. Εμάς ευτυχώς το επίθετο είναι ακριβώς το ίδιο και στα δύο διαβατήρια, και τα ονόματα τελείως διαφορετικά (αγγλικό/ελληνικό αναλόγως).

Πάντως είδες ότι τελικά ένα διαβατήριο καταλήγεις να χρησιμοποιείς, one way or another.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, δεν βρίσκω το λόγω να ανανεώσω και το βρετανικό μου. Ενα αρκεί :)

Δεν ξέρω τι έχει να γίνει όταν θα θελήσουμε να δηλώσουμε τον Ιασονα στην Ελλάδα. Εδώ είναι δηλωμένος "Jason" στο registry και φυσικά στο διαβατήριο. Στη βάφτιση ο παππας τον βάφτισε Ιασονα και τον έγραψε έτσι και στο πιστοποιητικό βαφτισης (όχι Ιάσων, κατόπιν δικού μας αιτήματος). Το πιστοποιητικό βαφτισης δεν μπορέσαμε να το καταθέσουμε στο ληξιαρχειο Πειραιά, γιατί έπρεπε πρώτα να δηλώσουμε τη γέννηση στο ειδικό ληξιαρχειο στην Αθήνα και δεν μπήκαμε στη διαδικασία. Αν και όταν είναι να επιστρέψουμε μόνιμα φαντάζομαι θα μας τα πρ#ξουν για όλα τα έγγραφα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

μιας κ πιασαμε τα διαβατηρια, γρηγορη ερωτησουλα. τον μεγαλο τον εχω δηλωσει κανονικα Ελλαδα κ εχει ελληνικο διαβατηριο το οποιο εληξε κιολας πριν λιγες μερες. στον μικρο εβγαλα κατευ8ειαν βρεττανικο. μπορω τωρα στον μεγαλο να κανω αιτηση για βρεττανικο εφοσον γεννηθηκε εδω? η πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια της υπηκοοτητας πρωτα? δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει να γίνει όταν θα θελήσουμε να δηλώσουμε τον Ιασονα στην Ελλάδα. Εδώ είναι δηλωμένος "Jason" στο registry και φυσικά στο διαβατήριο. Στη βάφτιση ο παππας τον βάφτισε Ιασονα και τον έγραψε έτσι και στο πιστοποιητικό βαφτισης (όχι Ιάσων, κατόπιν δικού μας αιτήματος). Το πιστοποιητικό βαφτισης δεν μπορέσαμε να το καταθέσουμε στο ληξιαρχειο Πειραιά, γιατί έπρεπε πρώτα να δηλώσουμε τη γέννηση στο ειδικό ληξιαρχειο στην Αθήνα και δεν μπήκαμε στη διαδικασία. Αν και όταν είναι να επιστρέψουμε μόνιμα φαντάζομαι θα μας τα πρ#ξουν για όλα τα έγγραφα.

Μήπως να ρωτούσες στην Πρεσβεία καλύτερα; Εμείς αυτό κάναμε στο αντίστροφο - αντί να δηλώσουμε τον μικρό όταν ήρθαμε Αγγλία, τον δηλώσαμε στη Βρετανική Πρεσβεία στην Αθήνα. Με το αζημείωτο βέβαια, αλλά μας έλυσε τα χέρια όταν επιστρέψαμε. Ούτε ειδικά ληξιαρχεία, ούτε χαρτούρα, ούτε τίποτα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το ειχα γραψει παλιοτερα οτι εμας μας τα χασανε τα χαρτια απο την πρεσβεια κ δεν φτασανε ποτε στο ειδικο ληξιαρχειο....θα τολμουσα να πω με την παρουσα φαση στο δημοσιο στην Ελλαδα ειναι μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να μην φτασουν, αλλα σιγουρα δεν εχεις να χασεις κατι. ειστε κ κοντα στην πρεσβεια εσεις πικαμπου οποτε ισως δεν σας ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε μια φίλη μου την κόρη της στην Ελληνική Πρεσβεία πριν λίγους μήνες (η μικρή είναι 6 μηνών τώρα) και είπε ότι δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου, εκτός ενός μικρού θέματος με το όνομα της μικρής που δεν έχει γραφολογική αντιστοιχία στα ελληνικά. Πλην αυτού όμως, κανένα πρόβλημα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...