Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Σκέψου όμως αυτή η Πίππα μεθαύριο να παντρευτεί Έλληνα και να πάει να ζήσει στην Ελλάδα... ε ρε γλέντια... :lol:

Σχετικά με το περιθώριο ενός χρόνου για την αλλαγή του ονόματος του νεογέννητου, δείτε εδώ τις σχετικές πληροφορίες:

If you decide to change your child's first name(s) within 12 months of the date of the registration of the birth you are able to do so on the original birth registration.

If the child has been baptised in the Christian faith within the 12 month period after birth registration you can obtain a form from the Register Office to take to the Minister of the Church in which the child was baptised.

Once this form has been completed it needs to be returned to the Register Office and the amended names can be inserted into space 17 of the original birth register. This process can be done at any time after the birth as long as the baptism took place within 12 months of the registration. You can then purchase certified copies from this amended registration. The full copy certificate will contain both the original name and the new name given in baptism.

If the child has not been baptised the parents can complete a form at the Register Office. Once again this process can be done at any time after the birth as long as it can be proved that the change of name took place within 12 months of the birth registration. Once the form has been completed the amended name(s) will be inserted into space 17 of the original birth registration. Certified copies of the amended registration can then be purchased. The full copy certificate will contain both the original name and the new name in space 17.

The short version of these certificates will only record the child's amended forename (s)

Πηγή: http://www.westminster.gov.uk/services/communityandliving/registrar/births/frequently-asked-questions-births/#qa


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λεμονάτες καλημέρες...

Κοριτσια πραγματικα αλλάζει ολο το σκηνικό, αν πραγματι μπορω να δωσω το ονομα αργοτερα. Δεν με απασχολει ιδιαιτερα αν με κοιταζουν στραβα, λοξα ή πλαγιως...αν φαινεται ως baby. Απλα θα ρωτησω και στην αντιστοιχη υπηρεσια , ωστε να ειμαι απολυτα βεβαιη.

Σχετικά με το Σισσυ-ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ _ βαλουμε Ασπασια και την φωναζουμε Σισσυ δεν θα εχει και πολυ σημασια μιας και κατα πασα πιθανοτητα την ανοιξη μετακομιζουμε Ελλαδα (μιας και ο αντρας μου θα μετακινηθει παλι ...και εγω ηδη εχω ξεκινησει ενεργειες για μενα) Οποτε για την Ελλαδα το Σισσυ θα ηταν μια χαρα...ή ακομη, ακομη και το Ασπασια , το Σια κ.λ.π

Τωρα αν ερθουν τα πραγματα και η μικρη (ως μεγαλη) βρεθει παλι στην Βρετανια, θα εχει ετσι και αλλιως το ονομα της που θα ειναι Ασπασια.

Σας γραφω τις σκεψεις μου ... Δεν ξερω ..ετσι λεω ...

Link to comment
Share on other sites

eima mia filh pou htan anamesa sto pippa kai to malena (sthn ellada) kai telika apofasisan malena

peri orexeos oudhs logos!

to to 8ewrei kaneis wrai kai euhxo me to ti 8ewrei kapoios allos mporei na apexoun poluuuuuuuuuuu

emena to sia p.x de mou aresei ka8olou enw to sissy mou akougete kalutero.

an emena ellada m'aresoun ta megala onomata edw protimaw ta mikra kai eukola

episeis 8a mou arese na exei kai kapoio nohma (opws p.x to zwh, Xara, elpida, eutuxia, agaph klp)

an epistrefete ellada mh se apasxolei tote polu polu to an to dhmhtra tha einai dimitra h demetra klp.

kai telos to Michaela pou sou arese to apekleises logw ths emmanouelas?

twra pou to skeftomai proswpika mou aresei kai to mixahlia (an uparxei) genika auta me to hlia/hlios mou aresoun (hliana, aelia, hlia klp)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

eima mia filh pou htan anamesa sto pippa kai to malena (sthn ellada) kai telika apofasisan malena

peri orexeos oudhs logos!

to to 8ewrei kaneis wrai kai euhxo me to ti 8ewrei kapoios allos mporei na apexoun poluuuuuuuuuuu

emena to sia p.x de mou aresei ka8olou enw to sissy mou akougete kalutero.

an emena ellada m'aresoun ta megala onomata edw protimaw ta mikra kai eukola

episeis 8a mou arese na exei kai kapoio nohma (opws p.x to zwh, Xara, elpida, eutuxia, agaph klp)

an epistrefete ellada mh se apasxolei tote polu polu to an to dhmhtra tha einai dimitra h demetra klp.

kai telos to Michaela pou sou arese to apekleises logw ths emmanouelas?

twra pou to skeftomai proswpika mou aresei kai to mixahlia (an uparxei) genika auta me to hlia/hlios mou aresoun (hliana, aelia, hlia klp)

Natasaki, οχι το Μικαελα απλα ατονησε, οπως και το Μυρτω...Δεν ηταν οτι το ειχαμε αποφασισει (καταλαβαινεις...). Στα πλαισια της αναποφασιστικοτητας επαιζε και αυτο... Οπως εγραψα και παραπανω , αν πραγματικα ειχα καποιο ¨κολλημα" με ενα ονομα θα ηταν σαφως πιο ευκολο να το επιλεξω και Τελος.

Επειδη η αναποφασιστικοτητα χτυπαει κοκκινο...Ειπα μηπως να χρησιμοποιησω το εθιμο ( καθαρα για διευκολυνση) και να περιοριστω στα ονοματα των "συμπεθερων" (κοινως γιαγιαδων).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to myrtw einai poluuuuuuuu oraio onoma!

sorry mallon se apo prosanatolizw akoma perissotero ma autes oi suzhthseis me ta onomata m'aresoun polu!

uparxoun para polla polu omorfa onomata! kai an pate ellada mporeis na vreis kai ena ligo spanio, periergo klp

Ελευθερα μην ανησυχεις ...Να αποπροσανατολιστω περισσοτερο δεν υπαρχει περιπτωση...Ειμαι ηδη στα χαμενα ... Εκφρασου ελευθερα!

Αν και νομιζω καταβαθος αυτος ο "περιορισμος-εθιμο", οσο περναει με διευκολυνει σαν σκεψη...Διοτι αλλο να επιλεξω αναμεσα σε δυο ονοματα και αλλο σε χιλιαδυο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το Isabella πώς σου φαίνεται; Εγώ θα σου πρότεινα να γράψετε όλα τα όνοματα που σας έρχονται σε ένα χαρτί κι όταν γεννηθεί η μικρούλα δοκιμάστε τα όλα να δείτε ποιό θα σας ταιριάξει περισσότερο! :) Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδι, κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Ψάχνεις για όνομα που να σου αρέσει και να είναι ευηχο στα ελληνικά; Στα αγγλικά; Αν πάτε Ελλάδα του χρόνου τι σημασία έχει το πως γράφουν και πως αποκαλούν οι Αγγλοι το Aspasia ή το Dimitra; :confused:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μου Λεμονάκι (που είσαι πολύ γλυκιά παρά το "ξινό" του ψευδωνύμου σου!) το Ασπασία και το υποκοριστικό του Σία τα θεωρώ, εάν μου επιτρέπεις, λίγο (έως πολύ) παλιομοδίτικα ονόματα.

Το Σίσσυ χρησιμοποιείται υποτιμητικά εδώ στην Αγγλία για τους ομοφυλόφιλους... Από την άλλη στην Ελλάδα δεν θ'αντιμετωπίσεις ανάλογο πρόβλημα.

Το Φιλίππα είναι εύηχο κι ασυνήθιστο στη χώρα μας. Η αλήθεια όμως είναι πως δεν έχει πολλά περιθώρια σε υποκοριστικά (για να μην πω κανένα... Γιατί, πως να την πείς, Φίλι ή Πίππα ;)

Γνωστή μου ονομάζεται Φεβρωνία. Όταν όμως χρειάστηκε να παραμείνει ένα διάστημα στην Αγγλία, αναγκάστηκε να το αλλάξει σε Νία, διότι κανένας ανεξαιρέτως, δεν μπορούσε να το προφέρει και λογικό.

Εμένα με λένε Χαρά (εκ του Χαριτίνη). Στην Αγγλία όμως αντιμετώπισα πρόβλημα, διότι δεν μπορούσε να το προφέρει σωστά κανένας, όπως καταλαβαίνεις. Προτίμησα λοιπόν να το αλλάξω σε Τίνα, παρόλο που δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το υποκοριστικό, από το να "βιάζουν" το όνομά μου καθημερινώς (Πόσα Κάρα ν'ακούσω πια προτού γίνουν τα νεύρα μου κάρα!; χαχα!)

Στη μπουμπού μας διαλέξαμε ανεξάρτητο όνομα, διότι το όνομα της μητέρας μου, αν και όμορφο, το είχε ήδη η ανιψιά μου που μοιραζόμαστε το ίδιο επώνυμο (η μαμά της είναι γυναίκα του αδερφού του άντρα μου και δεν μου άρεσε η ιδέα να έχουν το ίδιο όνομα οι δύο ξαδελφούλες). Όσο για της πεθεράς μου... απλά ΔΕΝ μπορούσα να δώσω τέτοιο όνομα στο παιδί μου (Παρθενόπη- δηλαδή έλεος...) Το Νένα δεν μου άρεσε σαν υποκοριστικό, ούτε το ακόμα χειρότερο Νόπη! Ούτε βεβαίως μπορούσα να πω τη μικρή μου Παρθένα! Ο άντρας μου ήταν της ίδιας γνώμης με μένα κι έτσι της δώσαμε ένα όνομα που άρεσε και στους δυο μας πολύ.

Προσωπικά θα διάλεγα ένα όνομα τύπου Μαρίνα, 'Αννα, 'Ελενα, Σοφία, Λία "πολυφορεμένα" μεν, εύχρηστα δε! Διότι και ωραία ακούγονται και οι 'Αγγλοι θα μπορούν να τα προφέρουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα το ονομα μου αρεσε πολυ στην Αγγλια...ολοι ελεγαν τι ωραιο ονομα, τι ευηχο...και δυο συναδελφοι ηθελαν να βγαλουν τις κορες τους ετσι..

Αν παλι επιστρεφετε Ελλαδα τι σημασια εχει πως θ ακουγεται στ αγγλικα? Αν η μικρη παει Αγγλια αργοτερα το αλλαζει σε οτι της αρεσει. Μια γνωστη μου Γερμανια εβγαλε το κοριτσακι της Σταματινα αλλα στα γερμανικα η μικρη το εκανε "Τινα". Δε θα σε ρωτησει κ κανεις εκει πως σε βαφτισε ο παπας!

Το χω ξαναπει οτι θα βγαζα οοοποιο ονομα μου αρεσε ας ηταν και Αφροξυλανθη! Και αν ηθελε το παιδι να το αλλαξει και να αποκαλειται αλλιως καλως ας το εκανε! Ε δε θα κατσω να σπασοκεφαλιασω να βρω ποιο ονομα μπορει να προφερει ο μεσος βρετανος! Σκασιλα μου. Αν ηταν ετσι εβγαζα το Ανν, κ τελειωνα!

Ειχα προαποφασισει ονομα το οποιο δε θα αλλαζε ειτε Ελλαδα ειτε Αγγλια κ ας ειναι δυσκολο.Παρεπιπτοντως το Αθηνα μια χαρα μου ακουγεται οπως κ το Μυρτω.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για της πεθεράς μου... απλά ΔΕΝ μπορούσα να δώσω τέτοιο όνομα στο παιδί μου (Παρθενόπη- δηλαδή έλεος...) Το Νένα δεν μου άρεσε σαν υποκοριστικό, ούτε το ακόμα χειρότερο Νόπη! Ούτε βεβαίως μπορούσα να πω τη μικρή μου Παρθένα!

δεν σώζεται λέμε, δεν σώζεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...