Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δεν εβγαλα μόνιμης κατοικίας απλα βρεττανικό διαβατήριο εφόσον δουλεύω πανω απο πέντε χρόνια στην Αγγλία. Ο μεγαλος όμως έχει ηδη πάρει ελληνική υπηκοότητα οποτε φοβάμαι μήπως πρεπει να πάρει κ δεύτερη για να πάρει βρεττανικό διαβατήριο. Θα πάω στο ταχυδρομείο να ρωτησω η θα παρω τηλέφωνο ...

Με άλλα λόγια έκανες την ίδια διαδικασία που χρειάζεται για τη μονιμη κατοικία (αποστολή payslips, bills, bank statements κτλ) αλλά αντί για το πιστοποιητικό πήρες το διαβατήριό του;

Link to comment
Share on other sites

να την βαλεις Ασπασια και να την φωναζεις Σισσυ.

Αν είναι να τη φωνάζετε Σίσσυ και σας αρέσει γιατί δεν την ονομάζετε Σϊσσυ; Έτσι κι αλλιώς το Ασπασία θα μείνει μόνο στα χαρτιά.

Εγώ είμαι περίεργη με τα ονόματα και δεν θα πάρω θέση γιατί το ένα μου βρωμάει και το άλλο μου ξινίζει.

Απλά μη βιαστείτε, και να μην την ονομάσετε που θα γεννηθεί δεν θα γίνει και τίποτα! Πάρτε τον χρόνο σας και θα τη βρείτε την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια έκανες την ίδια διαδικασία που χρειάζεται για τη μονιμη κατοικία (αποστολή payslips, bills, bank statements κτλ) αλλά αντί για το πιστοποιητικό πήρες το διαβατήριό του;

οχι μονο payslips κ εκανα αιτηση διαβατηριου δεν συμπληρωσα αλλη αιτηση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλωστε ενα νεογεννητο πως μπορει να κανει αιτηση για μονιμη κατοικια???

Σόρρυ δεν το διατύπωσα σωστά και σε μπέρδεψα.

Απ΄όσο ήξερα υπάρχουν δύο τρόποι για να πάρει βρετανικό διαβατήριο ένα νεογέννητο που έχει γεννηθεί στην Αγγλία από μη βρετανούς γονείς:

1. ένας από τους γονείς κάνει αίτηση για πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας (με όλο το τεράστιο χαρτομάνι) και εφόσον το πάρει κάνει άλλη αίτηση μαζί με αυτό το πιστοποιητικό για βρετανικό διαβατήριο όταν γεννηθεί το παιδί.

ή

2. Κανει αίτηση για το βρετανικό διαβατήριο του παιδιού υποστηρίζοντας πως έχει μόνιμη κατοικία, υποβάλλοντας τα ίδια έγγραφα αποδείξεως μόνιμης κατοικίας (την παραπάνω διαδικασία δηλαδή). Σε αυτή τη περίπτωση απλά δεν σου δίνουν το πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας...

Έτσι νόμιζα πως είναι αλλά αυτό που λες εσύ είναι πολύ πιο απλό...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τη φωνάζετε Σίσσυ και σας αρέσει γιατί δεν την ονομάζετε Σϊσσυ; Έτσι κι αλλιώς το Ασπασία θα μείνει μόνο στα χαρτιά.

Γιατί μπορεί το Σίσσυ (ή το οποιοδήποτε υποκοριστικό) να μην αρέσει στη μικρή. Ενώ το Ασπασία μπορεί να το κρατήσει ως έχει ή να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο υποκοριστικό του.

oxi mono taxideveis xwris onoma alla sto diavathrio anagrafei oti apla den exeis telesei mia 8rhskeutikh praxh. anyway nomizw 8a eprepe na mas piezoun na dinoume onoma amesa opws stis perissoteres eurwpaikes xwres.

Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, στην Αγγλία πάντως ο νόμος σου δίνει περιθώριο ενός χρόνου να δώσεις όνομα στο μωρό. Νομίζω σε ένα χρόνο οι περισσότεροι Έλληνες γονείς έχουν αποφασίσει. Ελάχιστοι είναι αυτοί που ψάχνονται 2 ή 3 χρόνια μετά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω ...Οβερ, οβερ... Biggi μου τι εννοεις οτι εχω περιθωριο ενα χρονο? Κατσε γιατι αν ισχυει αυτο θα το παθω το εγκεφαλικο.... Εγω νομιζα οτι με το που γεννηθει ενα μωρο στην Βρετανια μεσα σε 20 μερες περιπου πρεπει να πας να το δηλωσεις ... Πραγμα που σημαινει οτι εχεις αποφασισει το ονομα (οτι ειναι υποχρεωτικο ενα πραγμα).... S.o.s S.o.S

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό που ισχύει είναι ότι πρέπει να δηλώσεις τη γέννηση μέσα σε 42 μέρες, αλλά αν δεν έχεις αποφασίσει για το όνομα μπορείς να βάλεις κάτι άσχετο, π.χ. Baby. Έχεις περιθώριο ένα χρόνο μετά τη δήλωση της γέννησης (δηλ. ένα χρόνο και 42 μέρες από τη γέννα) να κάνεις την ονοματοδοσία. Στα επίσημα χαρτιά το μωρό φαίνεται ως Baby Papadopoulou και στο baby clinic σου ρίχνουν στραβές ματιές καθότι μόνο το δικό σου μωρό δεν έχει όνομα :P αλλά νομικά είσαι καλυμμένη.

Το ότι δίνουν όνομα στα μωρά τους αμέσως δεν οφείλεται σε νομική υποχρέωση αλλά σε συνήθεια. Οι περισσότερες μαμάδες στην Αγγλία επιλέγουν όνομα για το μωρό τους με το που βλέπουν την μπλε γραμμούλα στα τεστ εγκυμοσύνης...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


42 ημέρες και το όνομα είναι απαραίτητο (δες το δευτερο bullet, λέει name, surname & sex): https://www.gov.uk/register-birth/overview

Μήπως έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία για να πάρει παιδί υπηκοότητα by descent;

Δεν καίγομαι ακόμη, απλα κάποια στιγμή θα το κάνω για τον μεγάλο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο, δες κάτω από τα bullet points που λέει:

You might not need to give all of this information, depending on who is registering the birth. You donʼt need to take any documents with you to register a birth.

Δες και αυτό: http://www.thebabyregistry.co.uk/your-new-baby/register-the-birth

Εμείς είχαμε στο baby group του γιου μου μωράκι χωρίς όνομα. Τώρα για περισσότερη σιγουριά, ένα τηλέφωνο στην ανάλογη υπηρεσία θα διελευκάνει το μυστήριο :wink:

Τη διαδικασία για την υπηκοότητα την κάναμε στην Ελλάδα, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πάσο. Δεν θεώρησα ότι όταν αναφερόταν σε μη απαραίτητες πληροφορίες συμπεριλαμβανόταν και το όνομα ;)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος η ψυχή του νομοθέτη :P

Πάντως σοβαρά τώρα, αν ήμουν το Λεμονάκι, θα το έψαχνα λίγο παραπάνω γιατί άλλο να έχεις 42 μέρες περιθώριο και άλλο ένα χρόνο και 42 μέρες.

Αν και εδώ που τα λέμε, όσο πιο γρήγορα αποφασίσεις τόσο το καλύτερο γιατί το πρώτο πράγμα που θα σε ρωτάνε όλοι είναι πώς λένε το μωρό. Το δικό σου όνομα δεν ενδιαφέρει, αλλά του μωρού είναι βασικό (εσύ θα είσαι Mum).

Και πού 'σαι Λεμονάκι, μην το βγάλετε Sissy.... sissy στην Αγγλία λένε τους "κουνιστούς" άντρες, μην του δημιουργήσεις κανένα ψυχολογικό ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

sissy στην Αγγλία λένε τους "κουνιστούς" άντρες, μην του δημιουργήσεις κανένα ψυχολογικό ;)

Ηταν η πρώτη μου σκέψη, αλλα δεν ήθελα να της χαλάσω τη χαρά. Λεμονακι το Sissy είναι κοινό υποκοριστικό του Elisabeth σε γερμανοφωνες χώρες αλλα δεν το έχω ακούσει να χρησιμοποιείται στην Αγγλία, παρά μόνο ως προσβλητική προσφώνηση σε άντρες. Αυτό βέβαια αν σε ενδιαφέρουν οι συνειρμοι. Αλλιώς μπορείς να τους αγνοησεις και να την πεις όπως θέλεις :)

Ενας φίλος αποφάσισε να βγάλει το κοριτσάκι του Pippa (όχι ως υποκοριστικό του Philippa, απευθείας το όνομα). Ο άντρας μου θεώρησε ότι έπρεπε να του αναλύσει όλους τους λόγους για τους οποίους δεν έπρεπε να δώσει αυτό το όνομα στο παιδι, λόγω των συνειρμων που κάνουν ανόητοι στην Ελλάδα. Φυσικα και τον αγνόησε και έβγαλε το κοριτσάκι του ακριβώς αυτό :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...